c dïddeii-Amerika vil gesprek VS Massale staking Argentinië De Falklands, 'n jaar later Bankier Calvi is vermoord België wijst basis kruisraketten aan V In spanningen weg te nemen Ethiopië: voedselhulp niet naar Sowj et-Unie _>roenen in "iet midden Adropov wil oplossing Afghanistan IE Toekomsteilanden onzeker DAG 29 MAART 1983 Buitenland r dan 70.000 mensen hebben zich aangesloten bij de Nicaraguaanse volksmilitie die het land tegen aanval- an Somozisten wil verdedigen. (Foto upp IXICO/NEW YORK (GPD/Reuter/AFP) Nicaragua, Honduras en El Salvador heb- an gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opgeroepen onderhandelin- 2n te beginnen om een einde te maken aan de huidige spanningen in Centraal-Ameri- BRUSSEL/ADDIS ABEBA (DPA/UPI/ANP) - De Ethopische regering heeft ten stelligste tegengesproken dat voedselhulp uit het Westen wordt gebruikt voor het leger of voor afbetaling van Sowjet-wapenle- veranties. Een regeringswoordvoerder noemde in Addis Abeba het be richt in het Londense zondagsblad „Sunday Times" over misbruik vol ledig ongegrond, vals en verzonnen. In Brussel zwijgt men in alle talen. In kringen van de Europese commissie wilde men geen enkel commen taar op die berichten verstrekken. In commissie-kringen in Brussel werd verwezen naar uitspraken die de Europese commissaris voor ontwikkelingssamenwerking, Edgard Pi- sani, vorige week gedaan heeft. Tijdens een persconferentie in Brussel verklaarde Pisani toen in antwoord op vragen „dat men van de Europe se Voedselhulp geen politiek probleem mag maken. Politieke syste men in landen waar voedselhulp nodig is, mogen geen criterium voor die hulp zijn", aldus Pisani. Terre des Hommes Nederland zal in Addis Abeba (Ethopië) dertig ton faffa, hoogwaardig proteïnerijk kindervoedsel dat gemaakt wordt uit Afrikaans gewas, aankopen en verzenden naar de stad Adigrat in het noorden van de provincie Tigre. De vertegenwoordiger van Terre des Hommes ter plaatse verklaart dat de verzending zal geschieden via betrouwbare kanalen. aragua pleitte voor een topont- oeting met het buurland Hon- aras en toonde zich bereid met Verenigde Staten te praten /er de meningsverschillen die issen de landen bestaan. De Ni- iraguaanse waarnemend minis- ir van buitenlandse zaken, Vic- >r Hugo Tinoco, stelde voor dat e presidenten van Nicaragua en ionduras met elkaar gaan pra- »n. Als plaats voor deze ontmoe- ng noemde hij Mexico of Vene- aela. oco beschuldigde de VS van et aanzetten tot agressie tegen ficaragua en stelde tegelijker- >NN (DPA) - De Westduitse Groenen' komen toch in het lidden van de Bondsdag, zoals ij hadden verlangd. Daarop zijn •aak de camera's van de tv ge- icht. boekten daarmee gisteren hun t lerste parlementaire overwin- ting nog voordat de voor de Bondsdag nieuwe partij een voet lad gezet in het Westduitse par- Q ement. Daar komen haar 27 af- £evaardigden te zitten tussen de Q iociaal-democratische SPD en ie fractie van de christen-demo cratische CDU/CSU-combinatie lie samen regeert in een coalitie be" net de liberale FDP. t was een dag voor de constitue- ler rende vergadering van de nieu- we Bondsdag het resultaat van en beraad tussen de vier vertegen woordigde fracties onder leiding van de voorzitter van de Bonds- dag, Richard Stücklen (CSU). >t dusverre wilden .CDU/CSU en FDP, gesteund door Stücklen, k" de nieuwelingen - van de voor- zitterszetel uit gezien links aan de buitenkant van de zaal naast de SPD-fractie doen plaatsne- Etna Op de vulkaan de Etna, op de oostkust van Sicilië, heeft zich op 2.500 meter hoogte een nieuwe krater gevormd. Volgens de autoriteiten van Catania stroomt er lava uit een ongeveer 100 meter bre- - de opening. De uitbarsting gaat gepaard met rookont wikkeling en gerommel. Deskundigen zijn van oordeel dat dorpen aan de voet van de berg voorlopig geen ge vaar lopen. Kunstmaan Een kunstmaan uitgerust met nieuwe mogelijkheden voor het opsporen van vermiste vliegtuigen en schepen is met succes gelanceerd vanaf de Amerikaanse luchtmachtba sis Vandenberg, in Califor- nië. De 1.712 kg wegende Tiros werd door een al eerder ge bruikte atlas-raket in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan, ontworpen in samenwerking met de Sow- jet-Unie, Canada en Frank rijk, zal in een tijdbestek van zes uur het gehele aardopper vlak afspeuren. Asiel Twintig opvarenden van het Poolse schip de Stefan Bato- ry die twee weken geleden in Londen het schip verlieten hebben politiek asiel in En geland gevraagd. Zij hadden het schip verlaten toen het voor anker lag in de monding van de Theems. tijd voor onmiddellijk bespre kingen met dit land te beginne. Dit zou moeten gebeuren in een derde land dat eenstemmig wordt gekozen. De Salvadoriaanse minister van buitenlandse zaken, Fidel Cha- ves-Mena, bepleitte een ontmoe ting van alle Centraalamerikaan- se landen, inclusief Costa Rica en Guatamala. Nicaragua De Nicaraguaanse minister van de fensie, Humberto Ortega, heeft gisteren verklaard dat het revo lutionaire leger de vanuit Hon duras binnengedrongen anti- sandinistische commando's gro tendeels de baas is geworden. Volgens Ortega bevinden de „contra-revolutionairen" zich op de terugtocht en leveren zij geen frontale gevechten meer. Verder maakte de sandinistische minister bekend dat hij over in formaties beschikt dat zo'n 600 „contra-revolutionairen" aan de Hondurese kant van de grens klaar staan om hun naar schat ting 1200 strijdmakkers in Nica ragua te hulp te komen. Ook be weerde Ortega dat de binnenge vallen troepen slechts met lichte wapens zijn uitgerust, waarmee volgens hem nooit een leger kan worden verslagen, maar waar mee wel „terreur en angst kan worden gezaaid". Andere sandinistische leiders heb ben inmiddels hun angst laten doorschemeren dat de anti-san dinisten de troepen van Nicara gua naar de Hondurese grens willen trekken, waar zich dan wellicht een incident zou kun nen voordoen dat een inval van het Hondurese leger zou kunnen rechtvaardigen. En een oorlog tussen Honduras en Nicaragua zal dan moeten leiden tot een eventuele directe Amerikaanse tussenkomst om orde op zaken te kunnen stellen in heel Mid- den-Amerika, aldus de sandinis ten die, zo gaan er geruchten, wellicht zelf zullen proberen om het Hondurese leger met een bliksemactie te overmeesteren. Zondag presenteerden de sandi nisten twee krijgsgevangenen die beweerden tot de anti-sandi- nistische FDN te behoren. Bei den bevestigden de sandinisti sche versies inzake de gevechts handelingen van de afgelopen twee weken. Pedro Sandino, een voormalig lid van de garde van oud-dictator Somoza, verklaarde in Honduras door onder anderen Amerikaanse instructeurs op de guerrilla-oorlog te zijn voorbe reid. En Jose Najera, een Guate- maltese huurling, zei door de Hondurese inlichtingendienst te zijn gerecruteerd en van de Ame rikaanse geheime dienst CIA maandelijks duizend dollar te krijgen. De echtgenote en de zoon van de overleden Italiaanse bankier Roberto Calvi, gisteren bij het verlaten van de rechtszaal in Londen. (Foto AP) 99 99 LONDEN (AP) - De voortvluchti ge Italiaanse bankier Roberto Calvi, wiens stoffelijk overschot in juni opgehangen onder een Londens brug werd aangetrof fen, had op het punt gestaan "na men te noemen" in de zaak van omvangrijke financiële fraudes. Dit heeft zijn zoon Carlo gisteren in een beëedigde verklaring tegen over Londen's hooggerechtshof laten weten. Calvi sr., de 62-jarige voorzitter van de ondertussen ingestortte 'Ban co Ambrosiano', was kort voor zijn dood van plan geweest na men te onthullen in een beroep tegen een vonnis van vier jaar ge vangenisstraf. Dit beroep zou drie dagen nadat hij om het leven was gekomen in Rome hebben plaatsgevonden. Met de verklaring van Carlo heeft het 'Calvi schandaal', dat de fi nanciële wereld op zijn grond vesten deed schudden en zover als tot in het Vaticaan reikte, op nieuw een wending genomen. Calvi werd in 1981 schuldig bevon den aan het illegaal Italië uitvoe ren van 20 miljoen dollar. Kort voor zijn dood had de Italiaanse centrale bank hem verzocht een verklaring te geven voor lenin gen met een hoog risico aan drie Latijns-Amerikaanse landen en aan kantoren van Ambrosiano in het Caraïbische gebied. Carlo Calvi zat in de rechtszaal sa men met zijn moeder Clara en BRUSSEL (AP) - De Belgische re gering heeft besloten de lucht machtbasis bij Florennes, 65 ki lometer ten zuiden van Brussel, aan te wijzen als de plaats waar nieuwe Amerikaanse kernraket ten kunnen worden geplaatst. Dat is door een woordvoerder van het ministerie van defensie, kolonel Willy de Meuleneere, be kend gemaakt. Hij zei dat Florennes tijdens een re cent onderzoek beter uit de bus was gekomen dan drie andere plaatsen. Verdere bestudering van de omgeving en het klaarma ken van de basis voor plaatsing van de raketten (zoals bijvoor beeld de bouw voor woningen voor Amerikaanse militairen) zullen ongeveer anderhalfjaar in beslag nemen, aldus de Meulene- neere. In theorie kan de plaats van de te stationeren raketten nog worden gewijzigd maar dat wordt in de fensie-kringen onwaarschijnlijk geacht. zijn zuster Anna. Zij waren uit de V.S. naar Londen gekomen om het oordeel van de jury voor de lijkschouwing - dat de bankier zelfmoord had gepleegd - aan te vechten. Het gezin Calvi wil een nieuw onderzoek omdat het denkt dat de bankier werd ver moord om hem het zwijgen op te leggen. MOSKOU (Reuter) - De Russi sche partijleider Joeri Andropov heeft in zijn gesprekken met de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, te kennen gegeven dat hij de pogingen om de kwestie- Afghanistan op te lossen onder steunt. Dit heeft een woordvoer der van de VN gisteren in New York gezegd. Het officiële Sowjet-persbureau Tass maakte bekend dat Andro pov en Perez de Cuellar hadden gesproken over de bestaande spanningshaarden in verscheide ne delen van de wereld, waaron der Afghanistan. Diplomaten uit westerse en Derde-Wereldlanden zeggen echter te verwachten dat het tweedaagse bezoek van de secretaris-generaal geen veran dering van betekenis oplevert in de houding van het kremlin ten opzichte van Afghanistan. Een VN-woord voerder stelde dat Andropov zijn steun heeft be tuigd aan de pogingen van Perez de Cuellar om tot een regeling voor Afghanistan te kpmen. President Bignone MEXICO-STAD - De oproep van de twee overkoepelende Argen tijnse vakbonden om voor 24 uur het werk neer te leggen heeft gis teren in heel Argentinië volgens de eerste berichten veel navol ging gekregen. Ernstige inciden ten tussen de autoriteiten, die de staking „illegaal" hadden ver klaard, en de stakers zijn naar het zich laat aanzien uitgebleven. Het gaat in feite om een nieuwe krachtproef voor de Argentijnse arbeidersbeweging. De militaire regering van president Reynaldö Bignone heeft namelijk bijna alle middelen gebruikt om de Argen tijnen van de staking te doen af zien. En die pogingen resulteer den zondag in de officiële ille gaal-verklaring van het arbeider sprotest. De twee vakbondscentrales, de ge matigde en de radicale, eisen on der meer een salarisverhoging van meer dan 15 procent, een mi nimumloon van 10 miljoen pesos (bijna 450 gulden) en een herzie ning van de sociaal-economische politiek. Maar ook wordt er gede monstreerd voor een snelle te rugkeer naar de democratie. Officieel heeft president Bignone 30 oktober van dit jaar als verkie zingsdatum bestempeld en heb ben de militairen, die nu al zeven jaar aan de macht zijn, beloofd de macht in januari 1984 aan de burgers over te dragen. Maar er zitten de nodige adders onder het gras. Met name de proble- door Rob Sprenkels men rond de meer dan een half miljoen naar het buitenland ge vluchte Argentijnen en de kwes tie inzake de naar schatting 40.000 vermisten. Verder vinden sommige vakbon den, burgers en ook enkele poli tici dat de militairen zich voor hun misdaden zullen moeten verantwoorden. Binnen het Ar gentijnse leger zou daarom de bereidheid zijn toegenomen om een nieuwe staatsgreep te ple gen. De vakbonden willen nu met de massale staking van gis teren bewijzen dat het Argentijn se volk dat niet zal accepteren. En op het eerste gezicht lijkt men in die poging geslaagd. Ondanks de officiële illegaal-verklaring, dreigementen van regerings woordvoerders dat de staking de terugkeer naar de democratie zou kunnen uitstellen hebben naar het zich laat aanzien nog meer Argentijnse arbeiders het werk neergelegd dan op 6 de cember vorig jaar het geval was. En destijds gaf de regering al toe dat het hele land verlamd was. Voor morgen staat er trouwens nog een uitgebreide prikstaking op het programma. En omdat van wege het paasfeest iedereen die dag alleen maar 's morgens werkt, zullen er 's middags pro testmarsen en demonstraties worden georganiseerd, ook ter herinnering van een volksmani festatie die precies een jaar gele den op de Plaza de Mayo, voor het presidentiële paleis in Bue nos Aires, door de autoriteiten met geweld werd beëindigd. Wat moeten we eigenlijk met de Falklandeilanden? Die vraag viel in Engeland medio vorig jaar steeds meer te beluisteren naarmate duidelijker werd dat de Britse troepen op de eilan den het karwei zouden klaren, en de Argentijnen zouden ver drijven. Nu, een jaar na de Argentijnse in val van 2 april, wachten die vragenstellers - hun gelederen zijn inmiddels danig versterkt nog steeds op een antwoord. Inderdaad, wat moeten de Britten nu toch eigenlijk met die kale eilanden, 12.000 kilo meter ten zuiden van de Big Ben? We moeten ze houden, we moe ten ze tot een onneembare ves ting maken en we moeten er geld in stoppen om de econo mie op gang te helpen. Dat is het plan van premier mevrouw Thatcher en de haren, en niet ontkend kan worden dat er vaart achter die voornemens is gezet. Er zit op de Falklandeilanden nu een garnizoen van 4000 tot de tanden bewapende Britse mili- door Henk Dam tairen, die de beschikking heb ben over geavanceerde radar systemen die alles en iedereen zien aankomen. Phantom straaljagers patrouilleren in de lucht, en door nucleaire ener gie aangedreven Hunter-Killer duikboten in het water. Effec tievere verdediging is nauwe lijks denkbaar. Het ministerie van defensie heeft eind vorig jaar een miljard pond (vier miljard gulden) ex tra gekregen om de bij de oor log opgelopen verliezen weer goed te maken. Minister Pym (buitenlandse zaken) maakte verder in december bekend dat er in de komende zes jaar 31 miljoen pond (124 miljoen gulden) in de economie van de archipel zal worden gepompt. Alles bij elkaar, aldus een schat ting van het dagblad The Ti mes, zal het heroveren en Brits houden van de Falklandeilan den tot begin 1986 het verbij sterende bedrag van 2,5 mil jard pond (10 miljard gulden) kosten. Dat betekent dat dan aan elk van de 1800 eilandbe woners meer dan 5,5 miljoen gulden zal zijn uitgegeven! Alleen al op deze wijze, cijferma tig dus, gezien, wordt het pro bleem van de regering-That- cher, en de regeringen daarna, duidelijk. Dergelijk hoge uit gaven zijn op den duur niet meer aan het electoraat te ver kopen, zeker niet, gezien de da lende levensstandaard die de meeste Britten zelf de afgelo pen jaren hebben moeten doormaken. De Britten waren het, gemiddeld genomen, vorig jaar zomer nog meer dan eens met Margaret Thatcher, dat de Argentijnen niets op de Falklandeilanden te maken hadden. Ze liepen rond met t-shirts waarop stond 'De junta kan verrekken. De Falklandeilanden zijn van ons', en ze zongen met tranen in de ogen het 'Rule Brittannia' toen bekend werd dat generaal Me- nendez de overgave had gete kend. Die dagen - de dagen dat het por tret van mevrouw Thatcher in de 'V' van 'Victorie' in de kran ten stond - zijn voorbij. De pa triottische roes is uitgewerkt, de harde realiteit heeft weer bezit van de Britse eilanden ge nomen. Onthullend is de en- quete in het zondagsblad The Observer, onlangs, waaruit blijkt dat nu een meerderheid van de Britten vindt dat er over de eilanden met de Argentij nen onderhandeld moet wor den. Bij de politieke partijen is de si tuatie zo dat de Labour-partq en de SDP menen dat in de toekomst onderhandelingen onvermijdelijk zijn. Dat bleek in januari tijdens het Lager huis-debat over het Franks- rapport, dat de voorgeschiede nis tot de Falklandoorlog be handelt, en in dat verband de re'gering-Thatcher vrijspreekt van schuld aan de invasie. Mevrouw Thatcher zei tijdens datzelfde debat dat onderhan delingen met Buenos Aires geen zin hebben, omdat de Ar gentijnen slechts uit zijn op overdracht van de souvereini- teit. 'En dat is absoluut niet te accepteren voor ons, en voor de eilandbewoners'. Inder daad, ons en de eilandbewo ners, in die volgorde. Dergelijke onderhandelingen kunnen op dit moment ook niet worden gevoerd. De herin nering aan de oorlog, met z'n 250 doden aan Britse kant en z'n vele honderden gewonden, van wie menigeen nog steeds revalidatietrainingen moet on dergaan, is daarvoor te vers. Ook een ander dan mevrouw Thatcher kan nu niets anders doen dan de Falklandeilanden te behouden. Gegeven het feit, dat de Argentij nen nooit en te nimmer hun aanspraken op souvereiniteit over de Malvinas zullen opge ven, en gegeven het feit dat de eilanden vrijwel geen econo mische waarde hebben, maar slechts een geleidelijk afne mende symbolische waarde, zal echter uiteindelijk soeve reiniteitsoverdracht niet uit kunnen blijven. De beste oplossing zou zijn, dat de Britten de soevereiniteit aan Argentinië schenken, met daaraan gekoppeld de voor waarde, dat zij het voor een be paalde tijd - zeg 25 jaar - huren. In die tijd sterven de oude Falklanders langzaam uit, en wordt jongeren geld, huisves ting en een baan in good old England aangeboden. Het gezicht van alle partijen is op die manier gered, de Britten hoeven geen duur garnizoen erop na te houden, ze hoeven geen miljoenen in een econo mie te pompen die nauwelijks levensvatbaar is, de Argentij nen zijn tevreden, en de 650.000 schapen grazen toch wel door, of er nu een Union Jack of het Argentijnse blauw- wit-blauw in Port Stanley wap pert. Maar zover is het dus nog lang niet. De eerste jaren (zeker als de regering-Thatcher wordt opgevolgd door een regering- Thatcher-II, zoals de opiniepei lingen week in week uit voor spellen) zal de naam 'Falklan deilanden' vooral in de kranten te lezen zijn, als er weer eens wat te herdenken valt. Zoals nu ook het geval is. The Ti mes, van 26 maart: 'Keith Ma son, een steenhouwer, is on langs gereed gekomen met zijn monument voor de helden van de Falklandoorlog. Het 30 ton zware eerbewijs is gisteren aan de lange reis naar de Zuidelij ke Atlantische Oceaan begon nen.' En The Guardian, van 28 maart: 'Het door vuur vervormde wrak van de Sir Tristram (een van de twee schepen die door de Argentijnse luchtmacht in brand werden geschoten tij dens de landing van de Britten bij Bluff Cove. Daarbij vielen 51 doden. H.D.) zal uit het zicht worden weggesleept vóór de 544 ouders, vrouwen en kinde ren van de Britse oorlogsdo den op 12 april in de haven van Port Stanley aankomen.' Als die 544 Britten, die naar het graf van hun zoon, man of va der komen kijken, in Port Stanley zijn, dan zullen ze daar onder andere begroet worden door David Hawksworth (35). Hij emigreerde in februari met z'n vrouw vanuit Engeland naar de Falklandeilanden om er een 'fish and chips' winkel (de Britse tegenhanger van on ze patatzaak) te openen. Hawksworth kan als symbóol gelden voor de Falklandeilan den van na de oorlog. Maar dat zelfde geldt voor Don en Mar garet Davidson, die binnen kort terug zullen gaan naar En geland nadat ze elf jaar geleden vanuit datzelfde Engeland naar de Falklandeilanden wa ren getrokken. Ze hadden er een goedlopend hotel en deden er prima zaken met de ver bouw van groenten. Daar hebben ze nu een punt ach ter gezet. Margaret daarover: „We hebben onze hoop verlo ren. Engeland is bezig hier een hele dure ivoren toren te bou wen, maar je moet je afvragen hoe lang dat de moeite waard blijft. Ik geloof niet zo erg lang". En Don: „We hebben geen zin meer hart en ziel in ons bedrijfje te stoppen, om na vijf jaar of zo te ontdekken dat Londen het beleid veranderd heeft, en met de Argentijnen is gaan praten".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9