NCW: 3 miljard extra bezuinigen DE TRUC ZIT IN HET FILTER Venray kan raketten Peel niet weigeren in LPG vervoerd met binnenvaarttanker SI MORITZ SPECIAL FILTER asen wordt ïinder druk =3innenkort des-tv in dmburg Weer water, gas en licht voor weigeraars Nieuw beleid staatssecretaris: CNV: kabinet luistert niet (SDAG 29 MAART 1983 Binnenland •I HAAG (ANP) - Nederland 1 het komende paasweekeinde inder buitenlandse toeristen te irwerken krijgen dan vorig ar. zo verwacht het Nationale ureau voor Toerisme (NBT). De batting is gebaseerd op een on- ?rzoek bij de Nederlandse W-kantoren. Rond pasen 1982 ^zochten 650.000 buitenlanders, Dofdzakelijk Duitsers, ons land :>or een dagtocht of een korte ïkantie. VW-bureaus houden het erop at vooral het kille weer en het ;it dat Pasen dit jaar vroeg valt, e buitenlandse toeristen thuis oudt. De Nederlanders lijken ich er minder van aan te trek en: het is tenminste vooral aan ,un reserveringen te danken dat ,e bungalows over het algemeen eer goed bezet zijn. Toch zijn er net name in Drenthe, Brabant, uimburg en Zeeland, nog wel vakantiewoningen te krijgen. i de Waddeneilanden zijn de vakantiehuisjes al allemaal vol geboekt, maar de plaatselijke ho- ,els hebben nog ruimte beschik baar, aldus het NBT. Die situatie loet zich trouwens bijna overal in het land voor. Over het alge-, meen zijn de middenklasse ho- ,els, met name in Amsterdam, Den Haag en de bollenstreek, goed bezet. De goedkopere ho tels en pensions hebben echter nog volop ruimte, evenals de eer ste klasse hotels. ILVERSUM (GPD) - Het kabinet heeft toestemming gegeven voor een experiment met kies-televi- sie in Limburg. Dat heeft minis ter Brinkman (wvc) vanmorgen Hilversum bekendgemaakt. Een nadere uitwerking van de proefneming zal in samenwer king met provinciale staten van Limburg de komende maanden worden gemaakt. lij het experiment, dat onderdeel is van de proefneming met het twee-weg-kabelsysteem dat in Limburg op stapel staat, zal de kijker op elk gewenst tijdstip een programma aan kunnen vragen. Voor een dergelijk systeem kan gaan werken, moeten omvangrij ke investeringen gedaan worden. Om te voorkomen dat het be drijfsleven - dat samen met het ministerie van economische za ken en de provincie het Lim burgse project moet financieren - terugschrikt voor deze investe ringen, heeft het kabinet de poli- Btieke weg voor kies-televisie nu vrijgemaakt, aldus Brinkman. Hoe lang het duurt voor kies-tele- visie in de praktijk kan gaan functioneren, hangt volgens Brinkman af van de snelheid waarmee de techniek op de nu geschapen mogelijkheid rea geert. Of kies-televisie ook lande lijk zal worden ingevoerd, hangt volgens de minister af van de be reidheid van kijkers om hiervoor in de toekomst naar schatting twee of drie tientjes per maand te betalen. In principe is de minis ter wel voorstander van een der gelijke verruiming van het aan bod in de media. Een woordvoerder van het minis terie van'economische zaken zei desgevraagd dat het overleg met het provinciebestuur nog niet is afgerond. Hij noemde de be kendmaking van Brinkman „voorbarig". WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort I Genève i Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen j Lissabon i Locarno j Londen I Luxemburg i Madrid Malaga Mallorca München Oslo I Parijs 1 Split I Stockholm Wenen j Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. regenbui licht bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. regen 9 7 24 ZUTPHEN (ANP) - Twee Deventer gezinnen, die met symbolische in houdingen op hun epergienota's protesteren tegen de mogelijke plaat sing van kernraketten in ons land en daarom wegens wanbetaling door de gemeente werden afgesloten van gas, water en elektriciteit, moeten onmiddellijk weer op deze voorzieningen worden aangesloten. Tot die uitspraak kwam gisteren de president van de rechtbank in Zut- phen, mr. J. van Oostveen, in het kort geding dat de twee afgesloten gezinnen tegen de gemeente hadden aangespannen. Volgens mr. Van Oostveen heeft de gemeente met de volledige afsluiting van beide gezinnen nogal fors gereageerd op het feit dat zij, als lid van de Beweging Weigering Defensiebelasting, geringe, symbolische be dragen van hun energierekeningen onbetaald lieten. Mr. Van Oostveen zei, dat de gemeente de nog openstaande bedragen ook via de rechter had kunnen vorderen, zoals alle crediteuren met vorderingen op der den. De twee actievoerende gezinnen doen mee aan de landelijke actie weige ring defensiebelasting door bij de betaling van hun nota aan het ge meentelijk energie- en waterleidingbedrijf op de btw een symbolisch bedrag van 5,72 gulden in te houden. Zij vinden dat ze door belasting betaling meewerken aan de instandhouding kernraketten. De directeur van het Deventer energie- en waterleidingbedrijf, noemde de afsluiting van de twee gezinnen vorige week "niet meer dan een handeling volgens de voorwaarden". Volgens de BWD weigeren in Nederland momenteel ongeveer vierhon derd mensen een deel van de btw van hun energienota's te betalen. DEN HAAG Gisteren werd op het Haagse Catshuis door de Algemene Nederlandse Invaliden Bond een rapport aangeboden over de gevolgen van de bezuinigingen voor gehandicapten getiteld "actie Ijsberg". Links staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) naast premier Lub bers. Van der Reijden is in gesprek met de aanbieder van het rapport, F. Pera. Naast de heer Pera de directeur van de ANIB F. van Deelen. (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Op last van de justitie in Amsterdam wordt een onderzoek ingesteld naar de dood van een 24-jarige vrouw. De vrouw overleed het afgelopen weekeinde in het Wilhelmina Gasthuis nadat zij in het Burgerziekenhuis in de hoofdstad een abortus had ondergaan. Volgens officier van justitie mr. H.P. Wooldrik was zij naar het WG overgebracht toen zich bij de operatie complicaties voordeden. De vrouw was bij aankomst in het WG door zuurstofge brek al hersendood, aldus mr. Wooldrik. Armeniër krijgt vijf jaar cel DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep een 22-jarige Armeniër uit Istan- boel wegens poging tot moord op de Turkse consul- generaal in Rotterdam ver oordeeld tot vijf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek. De procureur-ge neraal bij het hof had eerder acht jaar celstraf geëist. De Rotterdamse rechtbank had verdachte in eerste instantie zes jaar gevangenisstraf op gelegd. Verdachte was op 21 juli van het vorig jaar met drie andere Armeniërs betrokken bij een mislukte aanslag op de con sul-generaal van Turkije, K. Demirer. Het hof achtte de poging tot doodslag op de inzittenden van de volgauto van de con sul-generaal niet bewezen, wel het medeplegen van een poging tot moord op de con sul-generaal zelf en zijn chauffeur, en bedreiging van de agenten in de volgauto. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en water staat) heeft de Tweede Kamer gisteren officieel laten weten dat hij niet langer vasthoudt aan de eis dat LPG via een pijpleiding getranspor teerd moét worden indien, méér dan 500.000 ton per jaar wordt doorge voerd. Scherpenhuizen heeft ook het 'concentratie-beleid', uitgaande van „een enkele terminal", verlaten. Daarmee presenteert de staatsse cretaris een volkomen nieuw beleid. De staatssecretaris schreef in een briefkaart de Kamer dat door TNO uitgevoerde studies de doorslag hebben gegeven bij de formulering van het nieuwe beleid. Oude kabinetten hadden de 'pijpleiding-eis' ge steld uit veiligheidsoverwegingen: wanneer er méér dan 500.000 ton LPG over de binnenwateren zou worden getransporteerd, dan zou de situatie daar te gevaarlijk worden. TNO heeft echter vastgesteld dat binnenvaarttankers op z'n minst even veilig zijn. Opvallend is dat ook de huidige binnenvaarttankers ge schikt zijn, als zij enigszins worden aangepast, met name waar het om de aansluiting van leidingen op de LPG-tanks gaat. Opvallend, omdat ex-milieu-staatssecretaris Lambers-Hacquebard opdracht had gegeven tot de uitvoering van een studie naar een nieuw ontwerp-tankschip, op basis van de redenering dat de huidige schepen niet veilig genoeg zijn. TNO leert echter dat die veronderstelling onjuist is en dat binnenvaart tankers wel degelijk geschikt zijn LPG aanvaardbaar te vervoeren, mits er ook op het gebied van verkeersbegeleiding enige maatregelen wor den getroffen. Scherpenhuizen loopt met zijn brief vooruit op de nog te publiceren LPG-nota, maar hij stelt dat hij met de brief van gisteren een groot aantal onzekerheden bij de betrokkenen wil wegnemen. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat het kabinet dit jaar 2,5 tot 3 miljard gulden extra moet bezuinigen. De afspraken uit het regeerakkoord plus de extra tegenvallers voor de overheid moeten in de Voorjaarsnota (die deze of volgende maand verschijnt red.) worden verwerkt, zegt het NCW. De christelijke werkgevers stellen zich daarmee op tegenover het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), dat gisteren besloot geen alternatieven meer te zullen aandragen voor het kabinetsbeleid. De indruk bestaat dat er toch niet naar de vakbeweging wordt ge luisterd, zei CNV-voorzitter Van der Meulen gisteren na afloop van de verbondsraad. Uit de la- ternatieven worden al snel de be zuinigingselementen gehaald on der het motto "Dat hebben we al vast binnen", zei de CNV-voor- zitter. De verbondsraad besloot gisteren eerst de Vooijaarsnota te zullen afwachten en een ad viesaanvraag van staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) voor een herziening van het sociale ze kerheidsstelsel. De algemeen secretaris van het NCW, drs. J.K. Bout, meent dat de premie- en belastingdruk zo hoog is dat deze onze internatio nale concurrentiepositie be dreigt. Ombuigen voor het volle pond is daarom noodzakelijk, al dus Bout. Laat het kabinet de extra ombui gingen van 2,5 tot drie miljard dit jaar achterwege, dan zal men vol gend jaar 9,5 miljard moeten be zuinigen of zelfs 18,5 miljard in 1986, het einde van deze regeer periode, meende hij. Deze cijfers komen bovenop de geraamde ombuigingen uit het regeerak koord van zeven tot tien miljard per jaar. Lagere uitkeringen Bout meent dat als de blijvende te genvallers van 2,5 tot drie mil jard in 1983 (minder gasafzet bui ten beschouwing gelaten) wor den omgebogen en dit jaar bo vendien volledig worden binnen gehaald, de feitelijke ombuiging rond vijf miljard zal bedragen. Dan kan wat Bout betreft eenma lig in de tweede helft van dit jaar ter waarde van 0,5 tot een miljard gulden aan gerichte overheidsin vesteringen worden gedaan. De dekking van de bezuinigingen moet worden gevonden door een stringent begrotingsbeleid (de partementen vangen hun eigen overschrijdingen op), het verla gen van inkomensafhankelijke uitkeringen (huursubsidie, stu diefinanciering, uitkeringen), een beleid gericht op de "echte minima" einde uitkeringen ach ter laten lopen bij de ambtena rensalarissen. AMSTERDAM (ANP) - De stipt heidsactie "Amsterdam huilt" van de rechercheurs van de Am sterdamse politie, waarbij de kwaliteit van het werk boven de kwantiteit wordt gesteld, toont na een week en een weekeinde de knelpunten in het recherche werk. Zo heeft het onderzoek in de moord op de vermoorde taxi chauffeur Halsema het hele weekeinde stilgelegen, omdat de rechercheurs van de groep ern stige delicten niet overwerken. Volgens de rechercheurs werden er aan verschillende districtsbu reaus tientallen inbraken niet be handeld en werd geen onderzoek ingesteld, omdat de recher cheurs die weekeind-dienst had den andere zaken moesten af handelen. De recherche van het bureau War moesstraat stuurde een groot aantal aangevers weg en verwees hen naar een later tijdstip. Twee winkeldieven, die normaal na verhoor worden heengezonden, zitten in de cel en zijn nog steeds niet verhoord. De recherche van het bureau Lijn baansgracht werd dit weekeinde met twee lijken geconfronteerd, en moest daarom ook een groot aantal mensen die aangifte wil den doen van een misdrijf weg sturen wegens tijdgebrek. Ook een groot aantal buitenlanders werd niet geholpen, omdat de re chercheurs alleen maar Neder lands wilden spreken. Buitenlan ders werd aangeraden terug te komen met iemand die Neder lands sprak. Onder hen bevond zich ook de vice-consul van En geland. Volgens de woordvoer der is de situatie aan het bureau jeugdpolitie schrijnend. Voor op sporing is zelfs niet eens een auto beschikbaar. De Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) heeft de indruk, dat de leiding van de rijkspolitie de actie die de rechercheurs in april willen houden wil verhinderen. De ACP leidt dat volgens secre taris P. Kruizinga af uit de op dracht van de algemeen inspec teur aan de districtscommandan ten, de dienstroosters zo op te stellen, dat de diensten voorna melijk overdag moeten worden gedraaid. Tot het voeren van actie is beslo ten, omdat de minister van justi tie de toelage voor onregelmatige diensten van de ongeveer 1100 rechercheurs bij de rijkspolitie wil verlagen. Hij vindt namelijk, dat die toelage, gezien de onre gelmatige diensten die in werkelijkheid worden gedaan, te hoog is. De bonden vinden, dat de minister verkregen rechten aantast. De rechercheurs zouden er 150 gulden in de maand op achteruitgaan. ADVERTENTIE ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel liet maar je hebt geen smaakvoldoe- ning. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret \En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van ST MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. VENRAY (ANP) - Hoewel het col lege van B en W van Venray in een CDA-PvdA-coalitie zich una niem heeft uitgesproken tegen plaatsing van kernraketten op vliegveld De Peel kan Venray het stationeren van kernwapens op haar grondgebied niet tegen houden. Dat staat in een gistermiddag openbaar gemaakte gemeentelij ke nota "Vrede en Veiligheid". In die nota staat ook dat het ge meentebestuur de kernwapens met alle mogelijke legitieme middelen zal weren, maar dat concrete plannen daarvoor getui gen van onmacht. Vliegveld De Peel ligt voor een be langrijk deel in de gemeente Venray. Het andere stuk ligt op het grondgebied.van Bakel. Het college van Venray is van plan op korte termijn overleg te ope nen met de gemeentebesturen van Bakel en enkele andere buurgemeenten. geheel bew. regenbui half bew. half bew. 2 Militaire bestemming 0 Het huidige bestemmingsplan bui- 0 tengebied van de gemeente Ven- - ray maakt de plaatsing van kern- 0 raketten niet onmogelijk, omdat De Peel als bestemming heeft militaire doeleinden. Als die be stemming door de gemeenteraad zou worden gewijzigd moet, zo blijkt uit de nota, met zekerheid worden verwacht dat de vereiste goedkeuring achterwege zal blij ven. Dat heeft dus geen zin, al dus burgemeester H. Defesche gistermiddag op een persconfe rentie. "Die machteloosheid betekent niet dat de gemeente niets zou kun nen ondernemen. Dat zou echter enkel een vertragend effect heb ben, maar de stationering niet te genhouden". De nota constateert dat de gemeente vooral een dui delijke signaalfunctie heeft. "De gemeente kan die functie met na me vervullen door een conflict met de rijksoverheid de nodige publiciteit te geven". In beroep gaan Uit de nota blijkt dat het college van B en W niet van plan is vrij willig afstand te doen van gron den die eventueel nodig zijn voor een uitbreiding van het vliegveld en voor de bouw van een dorp voor de Amerikaanse militairen die op De Peel moeten worden gelegerd. Verzoeken om vergun ningen wil het college strikt for meel afhandelen. Verder wil het college als dat mogelijk is tegen beslissingen van de rijksover heid in beroep gaan bij de Raad van State. In de nota spreekt het collega van B en W het voornemen uit om de vredesbewustwording te vergro ten. "Niet alleen bij de individue le burgers en maatschappelijke groeperingen maar ook bij de overheid". Het vredesbesef moet uitgroeien tot een blijvende men taliteit, aldus de nota. Die menta liteit kan worden beïnvloed door voorlichting, educatie, inspraak en dergelijke. Overtredingen Het college verwacht dat tegen standers van kernbewapening zich niet onbetuigd zullen laten als tot plaatsing van kruisraket ten op De Peel wordt overge gaan. "Venray zal vreedzame be togers gastvrij ontvangen maar het verleden heeft aangetoond dat de goede bedoelingen van de organisatoren soms worden ver stoord". Overtredingen van regels en wet ten kunnen niet worden geduld, aldus de nota. "Dit standpunt kan tot gevolg hebben dat met harde hand de regels moeten worden gehandhaafd. Voorko men moet worden dat de zaak es caleert". Het Astra filter is het enige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door. en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaan... En die u beslist moet proberen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7