D bankovervaller spp spectaculaire gwiize ingehaald Steeds Gemeente zint op aandelen bouwvereniging Raad gaat akkoord met verhoging sporttarieven ^SAchtervolging per bromfiets en fiets door Leidse binnenstad Vlieger hindert vlieg verkeer ■°W erkmanswoningen Sen met fcolcriib btadbteefd 1SDAG 29 MAART 1983 Leiden SS.' "I en burg ir, aans roe soo( - Caec blemer y vrouwfilDEN - Het kordate optreden van een vijftigjarige Leiderdorper in samenwerking *tnet een 54-jarige hoofdagent van de Leidse politie is er voor een belangrijk deel de 79, cPorzaak van geweest dat een overval op de Amro-bank aan de Pelikaanstraat gister- middag razendsnel werd opgelost. Met de overval was een bedrag van 100.000 gulden ïnVer£emoeid. overval gebeurde kort voor half Seeg e- Een Seldauto van Van Gend ir j|& Loos parkeerde in de nabij- neid van de bank. Het is niet mo- spregelijk om met de wagen tot aan ind, wde deur van het Amro-filiaal aan de Pelikaanstraat te rijden. Van- ^3t geldloper de cassette* u ubet daarin de 100.000 gulden in een trommel op een steekwagen had geplaatst en richting bank n, Haliep. Vlak voor het bankgebouw idans»werd hij geconfronteerd met een e'piman die hem met een pistool be- ^aecil^re^de (naar later bleek: een uur, (doorgeladen wapen met ook in de houder scherpe patronen). Hij i-gelo moest het steekwagentje afge ven. De dader ging ermee aan de ;st ^haal. Op de hoek van de reli ek j kaanstraat en de Oude Vest brak ,n> W| hij met een schroevendraaier de trommel open en nam de casset- derfil te eruit. r' ,2%ou me vast' m Ci endje dader vervolgde zijn weg op een gereed staande bromfiets, aat I Wellicht zou zijn vlucht geslaagd iura,lzijn geweest, als de vijftigjarige mojQ Leiderdorper niet het één en an- tiom der hac* zien gebeuren en als niet korte tijd na de overval toevalli- lentfl gerwijs de hoofdagent met de -doq fiets bij het kruispunt Van der i wo Werfstraat-Haarlemmerstraat was gearriveerd. De getuige Ae f waarschuwde de agent en samen koersten ze richting bank. Bij de lerin Oude Vest aangekomen, zagen ïninj ze de overvaller op diens brom fiets stappen. "Dus ik zeg tegen gadi die agent: hou me vast", herin nert de getuige zich achteraf. De achtervolging werd in volle vaart ingezet: door de getuige op zijn bromfiets en door de politie man op zijn dienstfiets, zich vast klampend aan de schouder van de bromfietser. In volle vaart over de Oude Vest. Daar schoot de overvaller de Grevenstraat in. Dus het achtervolgende duo er achteraan. Bij het nemen van de nogal scherpe bocht moest de politieman de bromfietser losla ten, met als gevolg dat hij zelf rechtdoor ging en de bromfietser de hoek om. De overvaller reed de richting van de Haarlemmer straat in. "Maar ik dacht bij me zelf', zegt de Leiderdorpse getui ge, goed bekend in de Leidse binnenstad, "die gaat met die drukte vast niet dat hele eind over de Haarlemmerstraat rij den, nee, die gaat de Hooglandse Kerksteeg in". Dat bleek te kloppen. Hij verloor de dader even uit het oog, door de houten brug nabij het Leidse Spaarbankfiliaal aan de Oude Rijn, maar ook omdat hij toch enige afstand ging bewaren. "Ik zag die overvaller een paar keer omkijken, waarvan één keer vrij lang. Ik zag hem ook met zijn rechterhand in zijn jaszak grij pen naar iets wat wel op een re volver leek". Via de Hooglandse Kerksteeg bleek de dader de Koppenhinksteeg ingereden te zijn. De Leiderdorper zag hem even later bij een blauwe auto op de Kaasmarkt staan. "Ik was net van plan de politie bij kennissen te gaan bellen en had mijn brom fiets al aan de kant gezet, toen die agent e kwam fiet- De politie-agent beval de ban kovervaller niet weg te gaan, maar die gaf aan deze opdracht geen gehoor. Hij rukte de koffer bak van de auto open, smeet de geldcassette erin en stapte in de wagen. Intussen was de hoofd agent met zijn fiets bij de auto Alarm aangekomen. De agent sprong voor de auto, maar kon niet ver hinderen dat de auto wegreed. Dit is wat er overbleef van de dienstfiets van de Leidse politie-agent, die zijn tweewieler onder de wagen i de overvaller had gegooid. De fiets werd tijdens de vlucht meegesleept. De politie-man kon nog net weg springen en bovendien zijn dienstfiets voor de wagen wer pen. gulden werd beroofd. i de Pelikaanstraat, waar gisteren een van een cassette met honderdduizend (Foto Holvast) van de auto bleef hangen en door de overvaller op de vlucht werd meegenomen. De Leiderdorpse bromfietser, die dit tafereel op enige afstand had gadegeslagen, gaf de moed niet op en zette op zijn bromfiets andermaal de ach tervolging in. Intussen was in de bank aan de Pelikaanstraat alarm geslagen en naderde op de Hooigracht een surveillance-au to, afkomstig van de Lammen- schansweg/Korevaarstraat. De zelfde Hooigracht, waar ook de bankovervaller was heenge- scheurd, nog altijd achtervolgd door die ene bromfietser. De politie-agenten verkeerden in de veronderstelling dat zij moes ten uitkijken naar een man op een blauwe bromfiets met een blauwe helm, omdat het Amro- bank-personeel wel had gezien dat de dader op een bromfiets was gevlucht, maar uiteraard niet dat hij later in een auto was overgestapt. Nochtans trok hij ook in de auto de aandacht: de fiets eronder sleepte over het as falt en veroorzaakte vuurspet- ters. Bovendien gebaarde de Lei derdorpse bromfietser naar de agenten. Zij zetten de achtervol ging in en achterhaalden de ban kovervaller op de Hooigracht al snel: als gevolg van een rood stoplicht stond hij vast in het verkeer, nabij de Nieuwstraat. De politie-mannen dwongen hem tot stoppen. In de wagen troffen zij iemand die zij als "hyperner veus" omschreven en die "stok stijf' achter het stuur zat. Aan de sommatie om uit te stappen gaf hij ditmaal wel gevolg. Onmid dellijk ontdekten de agenten het pistool, waarvan de kolf uit de rechterbroekzak van de overval ler stak. Hem werden de hand boeien omgedaan en intussen kon de Leiderdorpse bromfietser de agenten vertellen wat voor vlees zij in de kuip hadden. De dader was een 25-jarige man uit Eindhoven. De politie omschrijft hem als een "zware crimineel", die vermoedelijk nog meer over vallen op zijn naam heeft staan. De bromfiets, waarmee hij op de Oude Vest was gevlucht, bleek enkele dagen geleden in Delft ge stolen te zijn en de auto waarin hij op de Kaasmarkt was gestapt, bleek een paar dagen terug in Arnhem ontvreemd te zijn. De Eindhovenaar is gistermiddag verhoord door een hulpofficier van justitie. De Leiderdorpse getuige (die met het oog op eventuele repressail- les zijn naam liever niet in de krant heeft) zegt achteraf: "Toen ik die kerel bij de Pelikaanstraat zag, dacht ik eerst: joh, dit is een grap. Maar ja, toen hij die steekwagen van die bijrijder overnam, besefte ik: dit is een overval". LEIDEN - Vliegverkeer van de vliegbasis Valkenburg onder vond gistermiddag veel last van een manshoge vlieger die op een hoogte van 330 meter in het Leidse luchtruim prijk te. De politie Leiden kreeg om vijf uur van de verkeerstoren in Valkenburg de mededeling dat er een vreemd voorwerp in de lucht hing. Omdat men het vermoedde had dat het om een vlieger moest gaan - UFO's bestaan immers niet echt - kreeg men het verzoek de eigenaar op te sporen. Lo catie: het noorden van Lei den. Na enig speurwerk trof men in de Leidse Hout een auto met daarin een inwoner uit Oegst- geest, die via zijn versnel lingsbak druk bezig was de vlieger te laten vieren. De Oegstgeestenaar had met be hulp van zijn wagen een inge nieuze constructie gevonden om zijn vlieger in bedwang te houden. De man had zijn auto opge krikt, één van de wielen eraf gehaald en op de vrijgeko men velg een soort trommel geplaatst. Deze trommel deed dienst als haspel. Daar over heen liep een dik touw dat regelrecht in verbinding stond met de vlieger. Via het contact en de versnellings bak kon de man zijn vlieger besturen. Toen enkele agenten arriveer den en de man hoorde dat het vliegverkeer hinder onder vond, drukte hij het gaspe daal wat in en liet de vlieger tweehonderd meter naar be neden komen. Op die hoogte mocht hij zijn spel voortzet ten. LEIDEN - Een groepje jongeren in de leeftijd van 13 tot 17 jaar is gis termiddag aangehouden. In de omgeving van de Roomburger laan waren zij al enige tijd bezig met het omver kegelen van vuil nisbakken, het overhoop halen van vuilniszakken en het beledi gen van passanten. Eén knaap was in het bzit van een wurgstok- je - een verboden wapen. Na een onderhoud op het politiebureau zijn ze weer heengezonden. LEIDEN - De Leidse gemeente- 1 raad heeft, gisteravond, een be- g drag van 60.000 gulden beschik baar gesteld voor de verwerving van aandelen van de woning- bouwvereniging Werkmanswo ningen. De woningbouwvereniging dreig- j de vorige maand in moeilijkhe den te komen doordat het me rendeel van de aandelen in han den was gekomen van twee spe culanten die hun aandelen ten koste van de vereniging winstge vend trachtten te maken. Werk manswoningen is de enige Leid se bouwvereniging die het bezit van aandelen kent. Vermoedelijk speculeerden de twee aandeel houders van de vereniging erop dat zij de bedrijfsreserve van Werkmanswoningen te gelde konden maken. Elders in het land hebben dergelijke vereni- gfngen hun statuten zo aange past dat de invloed van de aan deelhouders is beperkt. Twee aandeelhouders van Werk manswoningen, het WD-ge- meenteraadslid Krants uit Kam pen en de in Engeland verblij vende Meijer, hebben vorige maand hun aandelenpakket aan de gemeente te koop aangebo den. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting heeft het aan bod toen van de hand gewezen. Het Kamper-raadslid zou naar verluidt een bedrag van 310.000 gulden voor tweehonderd aande len (nominale waarde 20.000 gul den) hebben gevraagd. De aan deelhouder zou dit bedrag er zelf voor betaald hebben. Twee weken geleden heeft het be stuur van Werkmanswoningen, tijdens een ledenvergadering, vier leden (aandeelhouders) ge royeerd voordat het tot een 'over name' van het bestuur kon ko men. Inmiddels hebben zich bij de woningbouwvereniging op nieuw enkele personen gemeld die tamelijk grote pakketten aan delen te koop aanbieden. Om on gewenste ontwikkelingen te voorkomen wil de gemeente nu aandelen van de vereniging te gen de nominale waarde kopen. Er zijn aandeelbewijzen uitgege ven van honderd en vijfhonderd gulden. In een besloten vergade ring gisteravond heeft de ge meenteraad een bedrag van 60.000 gulden beschikbaar ge steld. Dat is voldoende om alle 558 aandeelbe wij zen van de wo ningbouwvereniging voor de no minale waarde aan te kopen. Wethouder Waal (die zijn zieke collega Tesselaar vervangt) wilde niet zeggen wat voor een aande lenpakket de gemeente thans kan verwerven. Volgens de wet houder zou de koop kunnen af springen als één en ander voortij dig in de publiciteit zou komen. Niet uitgesloten wordt geacht dat de grootste aandeelhouder, het Kamper WD-raadslid, onder druk van zijn Leidse partijgeno ten zijn aandelenpakket aan de gemeente te koop heeft aangebo den tegen de nominale waarde. Dit zou betekenen dat het raads lid een flinke veer heeft moeten laten. Het college van B en W is door de gemeenteraad gemachtigd om aandelen die zy in handen krij gen weer af te stoten tegen nog nader vast te stellen voorwaar den en wanneer dit in het belang van de volkshuisvesting wordt geacht. Uiteraard zullen, voor het zover is, de statuten van de woningbouwvereniging moeten worden gewijzigd met als doel de invloed van aandeelhouders te beperken of helemaal van het verschijnsel aandeelhouders af te komen. LEIDEN - De tarieven die sport verenigingen moeten betalen voor het gebruik van velden, za len en zwembaden zullen in het nieuwe seizoen extra worden verhoogd. De Leidse gemeenteraad is gister avond akkoord gegaan met een tariefsverhoging van zes procent voor velden en tennisbanen, een verhoging van vier procent voor de hallen en één procent voor de zwembaden. De verhogingen ko men bovenop de trendmatige verhoging van 4,56 procent. De tarieven voor recreatiesporters zullen dit jaar niet of nauwelijks worden verhoogd. In totaal subsidieert de gemeente Leiden de sport voor meer dan vijf miljoen gulden. In vier vier jaar tijd zal bijna tweeënhalve ton op het sportgebeuren moe ten worden bezuinigd. De ta riefsverhoging geldt dan ook al leen voor dit jaar. Volgend sei zoen zullen de tarieven opnieuw worden aangepast. De discussie daarover zal op een later tijdstip worden gevoerd, mede op ver zoek van de Leidse Sport Fede ratie. Alleen PSP, CPN en SP stemde te gen de tariefsverhoging. Zij me nen dat vooral de mensen met een laag inkomen de dupe wor den van één en ander. Volgens wethouder Waal gaat het slechts om een verhoging van enkele guldens en zit daar het probleem niet in. Het zorgwekkende zit volgens de wethouder in het feit dat de verhoging komt bovenop tal van andere lastenverzwarin gen (openbaar vervoer, woonlas ten). Waal zei echter geen moge lijkheid te zien om de sport van bezuinigingen uit te sluiten. "Als we een uitzondering maken zul len anderen ook minder gemoti veerd zijn om een bijdrage te le veren aan de bezuinigingen", al dus de wethouder. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Rotte binten Wat mevrouw Van Haasterecht betreft moet er maar een onge luk gebeuren. "Als de mensen er maar goed afkomen, want anders zou ik me geen raad we ten". Ze woont aan de Vliet- weg, vlak naast de Eerste Vliet brug. Door de Tweede Vliet brug zakte vorige week een tractor, maar nummer één is volgens de bewoners zo moge lijk nog gammeler. Dat stelde P. Anker, eveneens bewoner van de Vlietweg, ook vast. Als controleur bij de Pro vinciale Waterstaten is hij eens in zijn bootje onder de brug gaan kijken en schrok daar da nig van. Het is levensgevaar lijk. Al die dwarsbinten zijn doorgerot. Als die brug onder beheer was van provincale wa terstaat, dan was-ie allang afge keurd". Gemeentelijk chef bruggenon- derhoud, Ph.J. Woltering vindt dat het allemaal best meevalt. "Levensgevaarlijk? Welnee. Die brug kan nog wel een paar jaar mee. Een directe noodzaak tot opknappen is er niet". De Eerste Vlietbrug, dat wil Wol tering dan wel toegeven, is er in elk geval zo slecht aan toe dat al te zwaar verkeer ge weerd moet worden. Daarom, zegt hij, wordt verkeer zwaar der dan 2,1 ton geweerd. Maar die borden die dat moeten voorkomen, staan er niet. Joe kels van vrachtauto's kunnen dus ongestraft het bruggetje Mevrouw Van Haasterecht wijst op alle schuren, die aan de bin nen- en buitenkant de muren doorklieven. Er komt ook heel wat verkeer over de Vlietweg, voor de sloperij en voor de be maling. Anker: "Iedereen denkt dat het hier maar een rustig weggetje is, maar dat is helemaal niet zo". Mevrouw van Haasterecht: "Het lijkt hier wel rijksweg 4". Dat die borden weg zijn, ver baast Woltering eerst. "O, zyn die weggehaald", vraagt de ambtenaar. Anker: "Ach wel nee, die borden zijn al ik weet niet hoe lang weg". Vervolgens belooft Woltering dat ze "mor gen en misschien al vandaag terugkomen". Helemaal on kundig kan hij dus ook niet ge weest zijn. Hij zegt wel plannen te hebben voor vernieuwing of verbete ring van de Eerste Vlietbrug. Mevrouw Van Haasterecht wijst op de zwakke onderbouw van de Eerste Vlietbrug. Volgens medebewoner Anker zijn "al die dwarsbinten doorgerot" "We zijn er mee bezig, want ik wil graag tot vernieuwing over gaan. Maar dat zou best nog wel jaar of wat kunnen duren". Anker vindt het onbegrijpelijk dat het zo lang moet duren. "Als er een zware auto over heen gaat, dan beweegt het spul. Op een gegeven moment knalt dat door en dan heb je zo een gat van een halve meter. En hier rijdt wel elke dag die bus van de Korte Vlietschool over. Wat als die bus met ge handicapte kinderen veronge lukt? Ik moet er niet aan den ken". Toen hij vorige week alle manke menten ontdekte, heeft Anker trouwens direct met de ge meente gebeld. "En weet je wat ze daar zeiden? Laat er eerst maar wat gebeuren, dan doen we er wel wat aan. Er is nu nog geen geld voor". Wolte ring weet niets van die reactie. "Ik zou niet weten wie dat ge zegd zou kunnen hebben". An ker weet het wel: "Ik ben er van overtuigd dat het Wolte ring was". Hier klopt iets niet. B.J. IJspret De schaatsers hebben hun zin. De smalle ijzers hoeven niet aan de wilgen te worden ge hangen. De Ijsbaan Leiden blijft voorlopig ijsbaan en wordt geen sporthal, museum of pakhuis. Gisteravond kwam de voormalige Menkenhal in bezit van de Westland Utrecht. Deze hypotheekbank had als voornaamste schuldeiser van de voormalige juridische eige naar, Ton Menken, de hal al aan het begin van dit schaats seizoen in beheer gegeven van de Exploitatiemaatschappij Ijsbanen. Dat zal het volgend seizoen waarschijnlijk weer ge beuren, want zolang zich geen serieuze koper bij de bank meldt (en in verband met de zware erfpachlast is de kans daarop zeer gering) zullen de Leidse ijsmakers niet werkloos worden. De belangenvereniging van re gionale schaatsers, de Stich ting Schaatscentrum Leiden, heeft dus gewonnen. Het stich tingsbestuur heeft de gemeen te Leiden, die van de ijsbaan een sporthal wilde maken, ge smeekt zich als kandidaat ko per terug te trekken. Op die manier zou de Westland Utrecht worden gedwongen de hal zelf als ijsbaan in beheer te houden. Dat is dus gelukt; ook al heeft de hypotheekbank geprobeerd de hal via een veiling alsnog te slijten. Die veiling in het Venduhuis van de Leidse nota rissen aan het Utrechtse Veer trok zeer veel nieuwsgierigen, maar geen 'kredietwaardige bieders'. Het gevolg was dat op de eerste veiling-avond twee Westland Utrecht-medewer kers driftig tegen elkaar opbo den terwijl de 'pottenkijkers' hun lippen stijf op elkaar ge perst hielden. Op het laatste bod van 2,1 mil joen gulden werd gisteravond, tijdens de tweede veilingron de, negen ton gezet waarna de afslag volgde. En omdat er zelfs bij ƒ2.100.001 gulden geen 'mijn' werd geroepen ging de hal bij afslag naar de Westland Utrecht en klonk het uit een hoek van het wederom volle Venduhuis: "Hiep, hoi, dan kunnen we lekker blijven schaatsen". Ton Menken, die de veiling niet bezocht "omdat het me alle maal geen pest meer kan sche len", zei gisteravond dat hy wel had verwacht dat de hal ongeveer twee miljoen zou op brengen. "Maar het is wel ze ker een half miljoen te weinig", voegde hy er onmiddellijk aan toe. Jammer voor Menken maar de Leidse schaatsers zullen daar geen traan om laten. Zij zyn de Oegstgeestenaar al lang verge ten. Of er nu Ton Menken Ijs baan, Ijsbaan Leiden of West land Utrecht IJspret op de hal staat; ze zullen er geen baantje minder om trekken. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3