c7VIAASDAM Bruid kiest voor romantiek Safon de^mutê IN WEAR I-BLUES SHERRY XIBANA e.a. HYDRA- DIOR ~i i i i i i i r Grote kollektie SLIPJES bij De Wit's Textiel vó mode g De Kempenaeretraat 43 2341 GH Oegstgeest De bescherming voor de droge en gevoelige huid. "Omdat de droge huid gedeeltelijk het slachtoffer is van een tekort aan talg (natuurlijk beschermend element dat door de talgklieren wordt uitgescheiden)is zij bijzonder teer en gevoelig voor uitdroging, wat het verlies van glans en souplesse veroorzaakt. Hydra-Dior maakt het mogelijk het be schermende laagje van de droge huid te ver sterken, de uitdroging te bestrijden en de te korten aan te vullen." LEIDEN. Winkelcentrum De Kopermolen 32. Tel. 071-220038. OEGSTGEEST. Winkelcentrum De Langevoort 57. Tel. 071-1747.15. NOORDWIJK AAN ZEE. Koopcentrum Hoofdstraat 60. Tel. 017x9-12691 "De Oems" LedervJarenjfï] damestassen uit eigen atelier MODIEUZE SCHOUDERTASJES in lederv a 44.95 in diverse kleurcombinaties door u zelf te bepalen. STEWARDESS TAS overal329.- geheel leder bij ons175.- Kerkplein 5 2251 BS Voorschoten Tel: 01717-6030 öduaacnüdssctxjcnenen tassen I I I I 1 I I i Europese topschoenen italië original rockport frankrijk mephisto belgië sem vaccaro franco caresana bettini cherry boutique doria francesco manuelli campus-apostel nederland klysen loints voor trendgevoelige mensen Oo* *etcl *lO' e*1 BREESTRAAT 159 LEIDEN Telefoon: 130165. I I J111111L Van jeans naar wolken 'van kant en tule is een hele stap. Toch wordt die reuzeschrede da gelijks gedaan in Bruidshuis Sloos. De bruid van nu kiest voor de "ouderwetse" romantiek van een lange witte japon met veel kant en tule, een sluier of klein hoedje met een voile. Is het een poosje en vogue geweest te trouwen in India-katoen, een Laura Ashley-achtige bloemetjesjurk of een kleurtje, die tijd is voor de echte bruiden voorbij. De mode van het seizoen heeft niet veel invloed op de keuze van de bruids japon. En dat is niet zo vreemd als we bedenken dat de bruid haar garde robe al maanden vóór de grote dag komt uitzoe ken. "In dat opzicht wijken we af van alle andere mode artikelen", zegt Ingeborg Sloos, die met haar echt genoot Jan sinds 1974 het Bruidshuis aan de Leidse Haarlemmer straat een eigen karakter geeft. "Daar ben ik ei genlijk wel blij mee. We adviseren ook altijd: kom je tijdig oriënteren. Natuurlijk hebben we een grote collectie in alle gangbare maten maar als er iets moet worden ver maakt is het plezierig als je daar even de tijd voor hebt. Het komt ook voor dat bruiden geen door snee confectiemaat heb ben, bijvoorbeeld een maatje 32, de jurk moet dan bij de fabrikant wor den besteld of speciaal gemaakt en dat kost toch wel tijd". Met de japon is de kleding- voor-de grote-dag na tuurlijk niet compleet. De meeste bruiden wil len een extra petticoat, een sluier of klein hoedje (grote hoeden zijn "uit"), een tasje, handschoenen, een parasol en schoenen. Allemaal accessoires die met veel overleg bij de japon moeten worden gezocht want deze ko men van een heel andere fabrikant. Accessoires en japonnen zijn volgens Jan en Inge borg Sloos, die hun col lectie in heel Europa in kopen (75% buitenland, 25% Nederland), streng gescheiden. Jan: "Er is weieens een accessoires- fabrikant geweest die ja ponnen ging maken maar dat gaf veel scheve ogen. Lang heeft hij dat dan ook niet volgehou den". Hoewel er de laatste tijd geen spectaculaire ver anderingen om mode-ge bied zijn geweest moet de inkoper wel rekening houden met bepaalde wensen. De jarenlange ervaring heeft Ingeborg en Jan bijvoorbeeld ge leerd dat: de Nederland se bruid geen pikant doorschijnende stoffen wil, geen korte mouwen of een halsuitsnijding. Ook een korte bruidsja pon zal bij ons weinig kans maken. De wat ou dere bruid, die wat min der kant en tule wil, zal dan nog eerder voor een broekpak kiezen, want die zijn er ook heel chi que. Verwachtten alle fabrikan ten een run op de Di-ach- tige bruidsjaponnen na In klinkende munt be taalde Henri van der Meer de bruidsjapon van zijn aanstaande echtgenote Connie Hoek. Een spaarpot vol rijksdaalders keerde hij op de bar van het bruidshuis om. Drie jaar duurde het eer de spaar pot die hij van Connie ca deau kreeg was gevuld. (foto's Jan Holvast) het hwelijk van prins Charles en lady Diana dat gebeurde zeker in Nederland niet. Inge borg: "Ik weet dat de Ne derlandse vrouw niet van taft houdt. Het ziet er wel mooi uit, maar als je even hebt gezeten kreukt het verschrikke lijk. Door het gebruik van synthetische garens is dat wel minder gewor den maar taft is hier nooit populair gewor den. Ik heb die jurken dan ook heel voorzichtig ingekocht; ze hangen er nog. Af en toe komt er weieens iemand binnen die om dat model vraagt maar kopen nee". De gang naar de winkel om een bruidsjapon te ko pen maakt de bruid zel den alleen. Moeder en schoonmoeder hebben een belangrijke stem in 1 het kapitel. Bij echte me- 1 ningsverschillen moet de adviseuse soms heel diplomatiek optreden want anders eindigt zo'n middag passen nog in een tranendal. "Maar, zo'n vaart loopt het meestal niet", zegt Inge borg. "Met een uurtje of twee is de zaak door gaans wel bekeken". Als de koop eenmaal is ge sloten verdwijnt de ja pon in het ingenieus op bergsysteem van het Bruidshuis tot een paar dagen voor de bruiloft. "De japon mee naar huis nemen doet bijna nie mand", legt Ingeborg uit. "Er is thuis zelden ruimte om zo'n lange jurk netjes op te bergen. Bovendien, als zoiets in huis is hebben alle zus sen, tantes en vriendin- 1 nen de japon al een keer aangehad voor de brui loft en dat is toch ook niet de bedoeling". Nemen de enorme vitrines met bruidsjaponnen al veel plaats in, ook het be waren van de japonnen tot de bruiloft vraagt wel enige ruimte. Bovendien heeft Sloos een eigen atelier waar kleding wordt vermaakt. Van daar ook dat het pand aan de Haarlemmer straat in .1977 aan uitbrei ding toe was. Door die uitbreiding kon er ook een plezierige ruimte worden gereserveerd voor de kleding van de overige vrouwelijke bruiloftsgangers en voor een gezellige koffiebar in het centrum van de zaak. Temidden van schilderij en en tekeningen van bruidstaferelen kan de bruid-in-spé alvast een beetje wennen aan de sfeer van chique die het Bruidshuis heeft. Want als je gewend bent in de grote warenhuizen en jeansboetiekjes te kopen dan is een bruidshuis wel een aparte ervaring. Even wennen aan het idee dat je net zo rustig tussen de bruidsjapon nen kunt rondkijken als tussen de t-shirts moetje wel. En toch kan dat, met groot enthousiasme laat Ingeborg, nadat ze de wensen van haar jon ge klant (de meesten zijn zo rond de achttien) heeft gepeild, steeds weer nieuwe modellen passen. "Ook een bruids japon moet je aanzien, net als alle andere kle ding. Er kwam hier eens iemand binnen met onze folder en wilde een be paalde japon passen. Toen ze hem aan had kon ze niet geloven dat dat het model uit de fol der was". Deskundig advies is van veel belang. Het is per slot van rekening een heel bedrag dat met zo'n bruidsgarderobe is ge moeid. Een eenvoudige jurk kost ongeveer 450 en die prijs loopt al snel op naar 1100 en dan heb je alleen nog maar de jurk. Diademen en hoed jes zijn dikwijls hand werk en daarom flink aan de prijs. Ook bruide gom, boeket en eventu eel bruidskinderen wor den in ogenschouw ge nomen. Met elke vraag met betrekking tot kle ding voor de grote dag kan de bruid bij Inge borg terecht want zij weet dat bijvoorbeeld een verkeerd geklede bruidegom het effect van een met veel zorg geko zen jurk grondig kan be derven. De bruidstaferelen in de koffiebar zijn niet zo maar toepasselijke ver sieringen. "Dit is eigen lijk een beetje mijn hob by", zegt Jan, "mijn ma nier om jonge kunste naars een kans te geven. Ooit hoop ik van deze verzameling een boekje uit te geven. Dat kan nog wel even duren want zo gemakkelijk is het niet kunstenaars een bruids tafereel te laten schilde ren. Zeker jonge Neder landse kunstenaars voe len vaak niet voor zo'n opdracht. Vandaar dat veel van de werkjes die er nu hangen van buiten landse signatuur zijn. Weet je wat het vreemde is", zegt Jan Sloos, "hoe onbekender de kunste naar, hoe sceptischer hij staat tegenover deze op dracht. Ik wil heus niet uitmaken wat er op zo'n schilderij moet staan, ik geef alleen het thema aan". En hoe verschillend kun stenaars dat interprete ren is nu al te zien in de kleine verzameling van Sloos waar primitief en impressionistisch naast elkaar hangen. "De men sen vinden het ook leuk", zegt Jan Sloos. "Dikwijls krijg ik de vraag of die schilderijen te koop zijn maar daar begin ik niet aan. Ik heb hier een bruidshuis geen galerie. En in dat bruids huis kan de aanstaande bruid moeiteloos haar bruidstafereel schilde ren in wolken van tule en kant.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27