Bisschop Jansen was een bouwer „Zwart Amer ika Kan presiueni maken en bre en ■ken" 5DAG 29 MAART 1983 ivan de interesantste fenome en de journalistiek (en litera is de kritiek om de kritiek. Eie kritiek op de kritiek, maar itiek die geleverd wordt om- ille van de kritieken niet om- r een gegronde reden is voor k. Persé willen kritiseren, om \zer maar duidelijk te maken hij te doen heeft met iemand iic/i geen knollen voor citroenen verkopen, en zelfs geen citroe- voor citroenen! Neem de zojuist chenen thriller „Embryo" van iel M. Klein. Het boek is vwee- inds, en in overeenstemming rmee is de vertaling tweede- """fis. Er staan de prachtigste iders in. De vermakelijkste is deze: de assistente van de dok- krijgt op een gegeven moment trap in haar solar plexus (de iwknoop onder het borstbeen), zette haar knie tegen de zonne hit van de verpleegster", staat n... .„aan de prachtigste blunders in fejritiek die J. A. Dautzenberg in volkskrant over de vertaling „Embryo" schreef, namelijk bovenstaande. Hij cursiveert mevlecht", dat vindt hij als aling van „solar plexus" blijk- r zo'n gigantische blunder en merkend voor deze tweede- gs vertaling, dat hij het als ty- h voorbeeld naar voren haalt, inelijk heeft hij nog nooit van begrip „zonnevlecht" gehoord, en maar van solar plexus, want weet wel te vertellen dat dit de uwknoop onder het borstbeen is. :ijn wel meer van die „gewone" irden waar je desondanks nooit gehoord hebt. Theo Sontrop de Arbeiderspers, die „Em- |d" heeft uitgegeven, herinnerde j het woord „rollaag" in ,Jaap- 'an Van Looy", dat bij raadple eg van Van Dale in de wande- een laag stenen muurtje bleek ijn („horizontale laag van ste- op de lange zijkant neerge- Maar „solar plexus" bete- t gewoon „zonnevlecht", dat je in het woordenboek van Ten ggencate of in de Van Dale na- \n. „prachtigste blunder" van ver- Ister Marianne van der Heijden dus eigenlijk de prachtigste nder van J. A. Dautzenberg! I doet wat denken aan wat Jen- Tuin, de eminente vertaalster het Frans overkwam, toen Ben der Velden in NRC Handels- d haar vertaling van „De Elzen- ling" van Prix Goncourt-win- ir Michel Tournier kritiseerde: had het woord .Jabot" gewoon en staan, in plaats van het te talen in „bef! Maar ja, het ging ir de Jabot" van een duif, en iny Tuin, die in de Jordaan onde, had daar aan zo'n duiven- Iker gevraagd hoe ze dat noem- i, en die had geantwoord: „O, noemen we gewoon sjabo hè". had ze jabot gewoon laten an... moet erg voorzichtig zijn met tiseren, en vooral niet je eerste welling volgen. Ik dacht meteen dar plexus", dat is toch zonne- cht, ook al lijkt dat op het eerste ticht een enigszins merkwaardig ord. Ha, dacht ik, als oud-verta- altijd solidair met mijn lotgeno- en ik besloot de vloer met Daut- iberg aan te vegen. Maar als je nand de les gaat lezen, moet je bbel voorzichtig zijn. Misschien t5 hij toch meer bij de les dan je, een eerste opwelling, veronder- Ide. Ik kijk dus in Webster's Dic- ary van ruim 2000 pagina's en id daarin'dat „solar plexus" be- Ive die zonnevlecht in het door- eékse spraakgebruik ook „the per middle part of the abdomen" zijn, dus zeg maar de onder- ik. Daar is hier kennelijk sprake lees bladzijde 253 van „Em- o": greep de kiel van juffrouw i allebei haar vuisten, rukte ,ar naar zich toe en zette haar :ie tegen de zonnevlecht van de rpleegster. Gold boog zich kok- \lzend voorover en Marie was de 'ur uit, rende de onderzoékkamer 'or, de gang in, naar de deur aardoor ze binnengekomen was, et bonzende voetstappen achter lar aan. Ze haalden haar in", onnevlecht" of „bovenste mid- mdeel van de onderbuik"? Ik zou vertaald hebben als: „en plant- haar knie in de onderbuik van verpleegster", maar misschién tdoelde de schrijver toch die zon- lecht, omdat die zonnevlecht er oorzaak van is dat iemand gaat khalzen, wie zal het zeggen? Hoe n ook, kritiek om de kritiek blijft onaangenaam verschijnsel, dat er eens goed bestudeerd kon wor- aan de hand van de boeken verslagen in een drietal lande- ike dagbladen. „Schamel bal jent de boekenweek", „Boekenbal Brinkman niet erg swingend", am boekenbal met weinig schrij- s"... boekenbal is typisch zo'n ge- urtenis die je als verslaggever iet leuk mag vinden. Dan sliepen collega's je uit. Neemt u rustig an mij aan dat een voorprogram ma met Freek de Jonge, Adèle Bloe- tendaal, Peter Faber en Peter 'ieuwint niet alleen erg leuk maar ok moeilijk te overtreffen is in Ne erland, en dat de drie orkestjes iet Frits Mueller, Clous van Me- kelen en Margriet Eshuys alle drie e pan uit swingden. Bovendien lemelde het er van de schrijvers, Is je tenminste behalve de ontbre- ende Reve, Hermans en Wolkers ok Mulisch, Komrij, Krabbé, drs. Timmers, Siebelink, Mensje van leulen, Biesheuvel en dat soort chrijvers als schrijvers erkent, laar het boekenbal is een feno- leen waarover altijd laatdun- end, geringschattend en met dé- la in geschreven wordt, doet er niet oe hoe het in werkelijkheid was. „De zwarten zijn niet naar Amerika gekomen als immigranten. Ze kwa men tegen hun wil, als slaven. Die erfenis van slavernij, de erfenis van rassenscheiding en van discriminatie op grond van huidskleur, zet de zwarten zeer bepaald apart in deze cultuur". Predikant Jesse Jackson is kalmpjes aan begon nen met een kleine his torische uiteenzetting die hem ruimte laat voor een slok koffie en een monsterende blik op zijn laarsjes, die hem zojuist glimmend gepoetst zijn gebracht. „Onze worsteling spitst zich nu vooral toe op de strijd voor ge lijkheid, binnen de politieke en economische orde. Wij hebben zware wapens om mee te vech ten. Wij hebben zeventien mil joen zwarte kiesgerechtigden, van wie er tien miljoen zijn ge registreerd als kiezers. Dat zijn genoeg stemmen om presiden ten te maken en te breken. De zwarte gemeenschap had vorig jaar een bruto nationaal pro- dukt van 157 miljard dollar. Zwart Amerika heeft vorig jaar met het Amerika van de grote corporaties meer zaken gedaan dan Rusland, China en Japan tesamen. Dus wij zijn in dit land een politieke en economi sche macht van betekenis. En daarom in de hele wereld". Verschil „In dit land, op dit moment, be staat onder de blanke leiders de wil niet om aan de rassen scheiding een einde te maken op een wijze die telt. Dat geldt voor Democraten zo goed als Republikeinen. Niemand zal de beslissingen omtrent gelij ke bescherming volgens de wet, het stemrecht en de toe gang tot openbare gelegenhe den momenteel aanvechten, niemand. Men wil wel vrijheid toekennen, maar geen gelijk heid. En dat maakt verschil, want gelijkheid kan je meten. Gelijkheid kost geld, maar wordt gezien als een investe ring die geringe opbrengsten geeft". „In dit land heerst een soort ma nie tegen alles wat zwart en arm is. Onder de regering van Reagan zijn de scheidslijnen tussen de rassen verder uiteen komen te liggen en ook de klassescheiding is gegroeid. In bepaalde opzichten maakt een vooruitstrevend leiderschap het voor zwarten, mensen van Spaanse afkomst en blanken, alsook voor de bezitters en de armen, gemakkelijker met el kaar betrekkingen te onder houden. Maar dit is een zeer elitair regime". „De economie in dit land taant vanwege de miljarden die wor den besteed aan de militaire opbouw en aan geld dat via de voordelen die aan grote con cerns worden geboden letter lijk uit onze economie naar het buitenland verdwijnt. Op Wall- street schieten de koerden door het dak van de beurs, maar de armen staan in de rij voor soep". Het is vrijwel zeker dat zwart Amerika met een eigen nationale kandidaat gaat deelnemen aan de voorverkiezingen die in 1984 een Democratische mededinger naar het presidentschap van de VS moeten aanwijzen. De recente overwinning van Harold Washington (60), die twee politiek gevestig de blanke Democraten voor het burgemeestersambt van Chicago met behulp van een massaal blok zwarte stemmen voorbijstreefde, heeft aangetoond dat de zwarte kiezers zich mobiliseren zijn én de doorslag kunnen geven in een door blanke politieke macht overheerst en uitgebuit systeem. De Verenigde Staten hebben binnen hun kiessysteem plaats ingeruimd voor kandidaten die zich als 'favourite son' (gunsteling van een bepaalde groep stemmers) kunnen opwerpen. Maar zelfs tijdens deze eerste aanloop naar een zwarte kandidatuur is al duidelijk geworden dat nog afgezien van blanke weerstand, eerst binnen de zwarte gemeenschap nog een machtsstrijd moet worden uitge vochten. De predikant en maatschappelijke activist Jesse Jackson (41) beeft onbetwistbaar gelijk als hij zegt dat een zwarte kandidaat kan verliezen, maar dat zo'n verlies in elk geval vaststaat wanneer er geen zou meedoen, volgend jaar. Jackson, de invloedrijkste zwarte leider van het moment, kan gevoege lijk worden beschouwd als een militant strijder voor de rechten van de Amerikaanse negerbevol king en andere gekleurde minderheden. Militanter dan vele andere zwarte politici en zogenaamde opvolgers van Martin Luther King, wiens onbetwiste nationale gezag na zijn dood in tragische versplintering teloor is gegaan. irn-n i riTii" nu Jesse Jackson, de invloedrijkste zwarte leider van dit moment: „Zwart Amerika streeft niet meer naar tweede plaatsen". Waarom blijft de zwarte bevol king toch bereid om binnen de beperking van het door blan ken beheerste tweepartijen- systeem naar zijn recht te zoe ken? Betekent dit niet dat de zwarte Amerikanen uiteinde lijk altijd voor een bepaalde blanke kandidaat moeten stemmen? Consumenten Jackson gaat er nog eens voor zitten. Hij heeft deze les al hon derden malen afgedraaid. Het komt hem allemaal nu niet zo goed uit, lijkt het, want op de gang wachten, niet zonder on geduld, actievoerders die no dig met hem moeten confere ren. „In dit land zijn er negen blanken voor elke zwarte. Tot 1965 behoorden we bij geen en kele partij, Maar naarmate wij groeien en rijpen, zullen onze opties veranderen. Bijvoor beeld, er is een veel meer dan redelijke kans dat een zwarte Amerikaan gaat deelnemen aan de Democratische voorver kiezingen. Waarom niet? Ten slotte vormen de zwarten bin nen de Democratische partij een solide blok stemmen van twintig procent. Bij de laatste verkiezingen zijn op die partij meer dan 37 miljoen stemmen uitgebracht, waarvan ruim ze ven miljoen afkomstig van zwarte kiezers". „Het probleem is dat wij in de partij wel bij de aanhangers horen, maar geen mede-eige naars zijn. Wij zijn consumen ten zonder billijk aandeel in het profijt. Wij zijn de bijzit van de partij, in plaats van huwe lijkspartner. Die relatie moet in kwalitatief opzicht verande ren en daaraan werken we nu. Om dit effectief te doen, moe ten we ons laten zien bij de voorverkiezingen. En als er de batten zijn, willen wij een stoel op het podium in plaats van er gens achter het toneel, waar we briefjes mogen doorgeven, als je begrijpt wat ik bedoel. Als een zwarte op zo'n stoel zit wanneer het debat begint, volgt vanzelf dat men ons niet meer kan negeren". Tijdstip - Wie wordt die zwarte kandi daat? Jackson aarzelt geen seconde en leunt achterover. „Vele stem men hebben tot mij gesproken. Het is van belang het tijdstip goed te bepalen. Mijn rol is nog niet bepaald. Ik weeg mijn kansen. We moeten een poli tiek apparaat hebben; we heb ben de massa's nodig, die hele maal klaar lijken voor een on afhankelijk optreden; we heb ben geld nodig, maar dat komt met de eerste twee; en tenslot te hebben we een kandidaat nodig die minstens twee din gen moeten kunnen doen: hij moet de massa kunnen opzwe pen en moet zowel het natio naal belang als ons bijzondere belang kunnen verdedigen te genover de media-ondervra gingen". Voorzie hij dan uiteindelijk op de democratische kandidaten lijst te komen, als vice-presi dent bijvoorbeeld? Jackson zet die misvatting onmiddellijk recht. Zwart Amerika streeft niet meer naar tweede plaat sen. „Wij moeten dingen naar het presidentschap. Er zijn al zoiets van zes of zeven kandi daten en wij beheersen twintig procent van de markt. Boven dien leggen we banden met de Spaans sprekende groepen en jonge mensen bijvoorbeeld uit de vredesbeweging. Als de juiste combinatie bij elkaar komt, is het voorspelbaar dat we de hoofdprijs halen. En men kan ons zeker niet over het hoofd zien. We moeten de zeventien miljoen kiezers in spireren hun stemmen te gaan uitbrengen en we hebben ze nu een echte optie te bieden. Denk eens aan al de werklozen die naar een uitweg zoeken. Deze kandidatuur behoeft niet tot een etnisch blok beperkt te blijven". Programma Jesse Jackson is verkouden. Hij haalt zo nu en dan luidruchtig snuffend zijn neus op, maar be gint tevens aan een schets in wel zeer grove lijnen van een politiek programma. „Er zijn ideologische blokken wier be langen ook samenvallen met ons ethnisch belang. En wij hebben een duidelijk ideolo gisch doel. Wij willen een plan om Zuid-Afrika te bevrijden, een vredesplan voor het Mid den-Oosten - een vooruitzicht, dat Israël zal benauwen voor alle mensen daar. Wij willen een belofte over herindustriali sering en heropvoeding van de werknemers. We willen min der uitgeven aan defensie, die voor de hoge begrotingstekor ten verantwoordelijk is en die steden en scholen failliet doet gaan. De etnische basis heeft een ideologisch gezichtspunt, dat ook anderen trekt. Ik heb gisteren voor 5000 mensen ge sproken die voor 95 procent blank waren". „Ik heb in Chicago vastgesteld dat de zwarte kiezers gerijpt zijn. Gefrustreerd vanwege on derdrukking, ontketende zwart Chicago geen straatrel, maar een politiek opstootje. Wij hebben onze woede poli tiek vorm gegeven en zijn toen ontploft, op een manier die de bestaande onderdrukkende macht volledig overvleugel de". Jackson schiet overeind in zijn stoel. Zijn lijf is plotseling ge spannen en vanonder zijn wenkbrauwen kijkt hij vol nor se boosheid. „Diezelfde fru stratie hebben we zo'n tien jaar geleden wel in straatgeweld vertaald. Dat was zelfmoord en contraproduktief Geweld Toch zijn veel mensen bang dat een zwarte kandidatuur tot ge weld kan leiden. „Om te begin nen is geweld bijna nooit een kwestie van strategie en bijna steeds een reactie. Het zou mensen scherper tegenover el kaar zetten en de zwarten op nieuw tot het lijdend voorwerp maken van de militaire machi nerie die de blanken in dit land controleren. Het zou vele blan ke mannen de vrijheid geven hun remmingen de vrije loop te laten. Opstand is begrijpe lijk als mensen vinden dat zij geen gehoor meer vinden, maar men moet voorzichtig zijn van geweld een strategie te maken". - Een zwarte kandidaat, voor het eerst met een sterke nationale basis, loopt in deze verkiezin gen hoe dan ook gevaar, want zonder enige twijfel staat er een gek op die zal proberen die kandidaat aan te doen wat er met Martin Luther King is ge beurd. Jackson daarover: „Het komt mij voor dat als we leven, wij ook zullen sterven. Als we minder doen dan het beste dat wij kun nen opbrengen, sterven wij niet binnen termen van adeldom. Ik denk dat wij verplicht zijn tot nobelheid, de plicht hebben om moreel gerechtvaardigd te werk te gaan, om moedig te zijn en het beste te geven dat wij hebben. Mensen zijn om re denen van minder belang ge storven dan in een gevecht om economische en politieke eman cipatie. Wij moeten leven op zoek naar méér leven en het le ven riskeren om dit te bereiken. Tenslotte wil iedereen de we deropstanding, maar je moet niet vergeten dat daaraan eerst een kruisiging vooraf is gegaan". In Amsterdam is gisteren de oud-bis schop van Rotterdam mgr. Martinus Antonius Jansen plotseling overle den. Hij is 77 jaar geworden. In 1929 werd mgr. Jansen - die in 1905 in Amsterdam was geboren tot priester gewijd. Na als kapelaan in Den Haag te hebben gewerkt, kreeg hij in 1931 een hoogleraarsfunctie aan het groot-seminarie in Warmond. In 1953 werd hij bouwpastoor en deken van Leiden. Onder zijn inspirerende leiding kwam de restauratie van de Lodewijkskerk (Steenschuur) tot stand. Bij de oprichting van het bisdom Rotter dam in 1956 werd pastoor Jansen tot bisschop benoemd. Dat is hij tot zijn 65ste jaar (1971) geweest. Zijn opvol ger werd dr. A. J. Simonis. Velen gedenken mgr. Jansen met respect en dankbaarheid, om zijn spontane en innemende persoonlijkheid, zijn direc te manier van handelen en reageren en zijn warme herderlijke zorg. Hij was een man die aan tegenstellingen, zon der ze te ontkennen, hun scherpte wist te ontnemen. Jansen vreesde de provo catie en het gemis aan tact bij vernieu wingsprocessen. Onder zijn episcopaat heeft het bisdom Rotterdam weinig tegenstellingen ge kend. "Het bisdom van mgr. Jansen is een goed bisdom geworden", schreef vicaris-generaal Van den Ende bij diens afscheid. Grote invloed heeft het tweede Vati caanse concilie op mgr. Jansen gehad. Voor dat concilie was hij vooral de or ganisator van het nieuwe bisdom, de man van de priesteropleidingen, de kerkenbouwer. Daarna waren het meer de priestergesprekken, de con tacten met andere kerken en de demo cratisering in de kerk die zijn aan dacht kregen. Van zijn kritiek op het verplichte celi baat heeft mgr. Jansen nooit een ge heim gemaakt. In 1969 zei hij in een interview (KRO): "Als bisschop ben ik er voor, dat er een ontkoppeling komt. Dat zal wel in etappes moeten, maar dat het moet gebeuren staat voor mij vast". Teleurstellingen zijn ook deze bisschop niet bespaard. De ambtsverlatingen konden hem verdrietig stemmen. Ook het lot van 'zijn' seminarie 'Leeuwen horst' in Noordwijkerhout, dat al vijf jaar na de opening moest worden ge sloten, heeft hem veel moeite bezorgd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Sur- huisterveen (Fr.) G. Zonneveld Capel- le aan de IJssel, te Maarssen H. Tromp Zwijndrecht, te Houten W. J. Op 't Hof Ouddorp; aangenomen naar Schoon- rewoerd kandidaat A. Jonker Veenen- daal, naar Warmond J. Muis Ouden bosch-Kruisland-Nieuw- en Oud- Gastel (zaterdag al gemeld in plaatse lijk nieuws), naar Lathum (Geld.) kan didaat mevr. A. van Woudenberg-Meij- er Hoogland (deelwerk), naar Holwier- de-Krewerd (Gr.) kandidaat (pastoraal medewerker) S. H. Lanser aldaar; be noemd tot bijstand in het pastoraat te Heerenveen en tot geestelijk verzorger in het verpleeghuis 'Anna Schotanus' aldaar mevr. M. J. de Harder-Polder- man Hoogeveen; bedankt voor Kapel- Ie G. A. Cnossen Delft. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Arnemuidan kandidaat G. J. Mink Woerden; bedankt voor Dor drecht J. van de Ree Uden-Veghel; be roepbaar S. T. van der Hauw Colijns- plaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Bunschoten J. Kruidhof Hardenberg. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Dordrecht-Zwijn- drecht J. Horsman (pastoraal mede werker) aldaar. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Zwijndrecht kandi daat H. C. Mijnders Veenendaal (die daarmee bedankte voor onder andere Sassenheim). Gereformeerde Gemeenten: aangeno men naar Scheveningen R. Katten- berg Lelystad; bedankt voor Goud swaard en voor Kapelle-Biezelinge J. van Eckeveld Zeist, voor Hoogvliet A. van der Heiden Enkhuizen, voor Al melo en voor Zwijndrecht D. Hakken berg Lisse, voor Aalst en voor Woer den L. Blok Nunspeet, voor Norwich (Canada) M. Mondria Waardenburg, voor Uddel W. Hage Kruiningen, voor Westkapelle A. Bregman Rijssen. Op reis De hervormde predikanten L. G. Ge luk (Woerden) en R. J. van de Hoef (Bodegraven) zullen namens de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk van 20 tot 28 april een bezoek brengen aan Sri Lanka, het vroegere Ceylon. De Bond onderhoudt contacten met de Dutch Reformed Church ('Wolven- daalse Kerk') op dat eiland. Deze kerk in de 17de eeuw door zeelieden ge sticht - houdt zich nog steeds aan de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels (de drie zogenaam de 'Formulieren van Enigheid' uit de tijd van de Reformatie). Toen de Gereformeerde Bond in 1981 75 jaar bestond, hield deze een geldactie ten bate van de reformatorische kerk op Sri Lanka. Samenwerking. De besturen van de stichting Confessioneel Gereformeerd Beraad en de Confessionele Vereni ging in de Hervormde Kerk gaan bin nenkort praten over mogelijke samen werking. De bedoeling daarvan zou zijn, een tegenwicht te vormen tegen bepaalde ontwikkelingen in beide ker ken, theologisch en politiek. Dr. B. van Oeveren, gereformeerd predi kant in Rijnsburg, spreekt nog van een 'aarzelend contact'. In opdrapht van de stichting Confessioneel Gereformeerd Beraad schreef hij een brochure ('Een rood signaal'), waarin hij op 15 punten een koersverandering van de gerefor meerde synode ten aanzien van Schrift en belijdenis constateert. Dat verontrust nogal wat gereformeerden. Men wil de stichting nu omzetten in een vereniging om zich gemakkelijker tot de synode te kunnen richten. Op hun terrein doen de hervormde con fessionelen hetzelfde. Vorig jaar gaven zij een brochure uit met een krachtig pleidooi voor een 'kerkelijke koersve randering'. Proeven. In een brief aan de Franse president Mitterand vraagt het syno- debestuur (moderamen) van de Neder landse Hervormde Kerk om stopzet ting van de proeven met kernwapens in het gebied van Frans Polynesie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13