g^tnjd Nicaragua breidt zich uit Hoessein kan moeilijk zaken doen Japan versoepelt invoer-wetgeving pion Anthony Blunt overleden Raadselachtig gif op Jordaanoever ^1 vijfhonderd slachtoffers Aanhoudende kritiek op ruimteplannen Reagan Geen uitzicht op regeling Midden-Oosten AN DAG 28 MAART 1983 UB 59 DEN - Anthony Blunt (75), ge- ezen kunstadviseur van de Ko- ingin en in 1979 ontmaskerd als ïn belangrijke spion voor de owjet-Unie, is zaterdag in Lon en als gevolg van een hartaan val overleden. nt was in de jaren '30, als lector ;ans en kunstgeschiedenis aan e universiteit van Cambridge, loor lerik Dam ld van een geheime club jonge- MOlJnannen die in communisme het intwoord zagen op de hoge Verkloosheid van die tijd, en op |es le dreiging van de Nazi's. E ze zogenaamde Cambridge- cring van doorgaans homosek- iuele en steeds hoog begaafde ongelingen had kontakten met AU Je Russische geheime dienst. IEF ®*unt vervu^e voor deze dienst I. privé a ie rol van talentenjager, en re- cruteerde zo onder andere Kim Philby, die het na de oorlog tot hoofd bracht van de Britse con tra-spionagedienst MI6, maar on derwijl voor de Russen spioneer de. Blunt werkte tijdens de oorlog voor de Britse inlichtingendienst MI5, en gaf in die tijd waardevol le informatie door aan zijn kon takten bij de KGB. Na de oorlog werd hij benoemd tot adviseur van de Koningin op het gebied van schilderijen, en kwam aan zijn actieve spionagewerk een eind. Hij bleef echter zijn goede kontak ten binnen MI5 behouden, en kon zo in 1951 zijn oude vrienden Donald Maclean en Guy Bur gess, die net als hij lid waren ge weest van de Cambridge-kring, en net als hij hadden gespio neerd, waarschuwen dat zij het risico liepen opgepakt te wor den. Maclean en Burgess vluchtten di rect naar de Sowjet-Unie, in 1963 gevolgd door Kim Philby, ook net voor deze zou worden ont maskerd. Van Blunt kwam een jaar later vast te staan, dat hü ook tot het groepje spionnen behoor de. Tijdens gesprekken met de Britse geheime dienst erkende Blunt dat grif. Hij kreeg echter, in ruil voor infor matie die leidde tot de ontmaske ring van zeker zes Russische spionnen binnen de Britse gehei me dienst, de belofte niet te wor den vervolgd. Zelfs hoefde hij zijn betrekking in dienst van de Koningin niet op te geven. Journalisten ontdekten in 1979 evenwel Blunt's verleden, en premier mevrouw Thatcher kon niet veel anders doen dan in het Lagerhuis toe te geven dat Blunt voor de Sowjet-Unie gewerkt had. Blunt werd als gevolg daar van uit zijn baan gezet, en ver loor ook de adellijke titel die hij inmiddels had verworven. De enige van de vier spionnen uit JfAUII Anthony Blunt (Foto ap> de Cambridge-kring die nu nog leeft is Kim Philby. Hij woont nog steeds in Moskou, waar Bur gess in 1963 overleed, en Ma- clean twee weken geleden. JENIN/JERUZALEM (Reuter/ AFP) - Een massale vergiftiging van enige honderden Palestijnse meisjes heeft de autoriteiten in het door Israël bezette gebied van de Westelijke Jordaanoever in het weekeinde voor een com pleet raadsel gesteld. In totaal werden vanaf vrijdag 317 meisjes van vijf scholen in Jenin en omgeving naar een zieken huis gebracht met klachten over duizeligheid, hoofdpijn en bran dende ogen, zo zei het hoofd ge zondheidsdienst, Yitzhak Seveg, van het Israëlische burgerlijke bestuur van het gebied. Toen hij gisteren deze officiële balans op maakte, bevonden er zich nog 230 meisjes in ziekenhuizen in bezet gebied of in Israël zelf, maar wist men nog steeds niet welke soort gif werd gebruikt en door wie en hoe het werd toege diend. "Vele meisjes bleken het slachtoffer van massahysterie, maar de meesten junner hadden te lijden van een onbekend gif, dat zij hadden ingeademd', zo zei hij- Vrijdag waren al 63,meisjes uit het dorp Arabah bij Jenin, licht of minder ernstig' aangedaan naar ziekenhuizen gebracht, terwijl hij de zaterdag en zondag bin nengebrachte gevallen 'licht' noemde. Naar hij zei, 'zouden de vergiftigin gen kunnen zijn veroorzaakt door Palestijnse terroristen en andere vijandige krachten, daar het persbureau van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO al donderdagavond had gemeld dat de vergiftigingen zich hadden voorgedaan, terwijl zij zich toch pas de volgende dag, vrijdag, be gonnen te openbaren'. 'Belang rijk is ook, dat de vergiftigingen zich alleen op meisjesscholen voordeden, in Jenin, Burkin, Mi- talun, Silat-Adaher en Jalameh. Ook dit wordt onderzocht, zo zei het hoofd gezondheidsdienst. Op jongensscholen in Jenin wer den pamfletten gevonden, waar in de leerlingen werd aange vraagd anti-Israëlische manifes taties houden. Deze pamfletten zei de Israëlische militaire gou verneur van Jenin zondag als be wijs te zien dat 'de staat Israël vijandige elementen' verant woordelijk zijn voor de vergifti ging. 'Als dat niet gebeurt, staat jullie hetzelfde te wachten als de meisjes', zo luidden volgens hem de pamfletten. Voor Jenin en omgeving was gis terochtend een uitgaansverbod afgekondigd na een protestbeto ging van familieleden van getrof fen meisjes. Israëlische militai ren schoten in de lucht om beto gers te verspreiden die leuzen riepen over misdadige vergifti gingen, zo werd uit Palestijnse kringen vernomen. Ook gister avond nog bleef de spanning hoog in de streek en mochten nog alleen maar familieleden van opgenomen meisjes hun huizen uit iswuuoe. apparatf^ "T" K- a )sN^ae€EXICO-STAD - Dit weekeinde hebben vanuit Costa Rica anti-sandinisten een vlak bij kg gee,de Srens gelegen sandinistische legerpost in Nicaragua aangevallen. Ondertussen gaat ook de strijd voort op verschillende plaatsen nabij de grens met Honduras en rondom 3 de steden Matagalpa en Jinotega. Verder melden zowel de sandinisten als de anti sandinisten gevechten nabij Esteli, 30 km ten westen van Matagalpa. Sowjet-leider Andropov tijdens het gesprek dat hij voerde met Daniel Ortega, vertegenwoordiger i Sandinistisch bevrijdingsfront. 37' _be verantwoordelijkheid voor de aanval op de sandinistische le- gerpost nabij Costa Rica is op geëist door de FARN, de gewa de Ne pende krachten van het Nicara- ïl. 07 guaanse verzet. Fernando Cha- an. La morro, de leider van de FARN, Leider gaf echter toe dat zijn troepen zich terug hadden moeten trek en niet ken vanwege het numerieke ming overwicht van de sandinisten. 1562. Niettemin zal met de aanval op de militare post volgens de anti- liefhe sandinisten een zogenoemd teef) 1 „zuidfront" zijn ingeluid. Frart de F >ed er door <|e Rob Sprenkels »et dodental van de twee weken geleden begonnen gevechten in Nicaragua zou inmiddels de 500 youe hebben overschreden. Volgens astbuj de sandinistische regering zou- den de „contrarevolutionairen" nog geen enkel dorpje hebben kunnen nemen en zouden de meesten van de vanuit Honduras binnengevallen vijandelijke troe- :eiiige pen zijn omsingeld. De anti-san- ond dinisten spreken dat laatste fel tegen via hun hoogstwaarschijn- lijk vanuit Honduras zendende radio „16 September". Maar op vallend is het dat zij nog geen concrete veroveringen bekend hebben gemaakt. Ondertussen houdt de woordelijke ly strijd tussen de sandinisten en KT de Hondurese regering aan. San dinisten beweren dat vorige week het Honduresè leger drie keer Nicaragua heeft aangeval len en zaterdag zouden de Hon durese troepen zelfs het vuur op sandinistische eenheden hebben geopend in de Vallei van de Pa paya's, niet ver van de stad Mata galpa. Honduras wijst alle be schuldigingen fel van de hand en de minister van buitenlandse za ken, Eduardo Paz Barnica, is be zig met pogingen om de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) te winnen voor een felle veroordeling van Nicaragua van wege uitlatingen van de sandi nistische regering, die door de Hondurese autoriteiten als een „openlijke oorlogsverklaring" zijn bestempeld. Pikant detail bij de dramatische ontwikkelingen in Nicaragua is het plotselinge bezoek van de sterke man van de sandinistische junta, Daniel Ortega, aan Mos kou. Sowjet-leider Yoeri Andro pov beloofde Ortega afgelopen „morele en materiële steun". Er gaan geruchten, dat Ortega de Russen tijdens zijn bezoek aan Moskou heeft willen polsen over een sandinistische bliksemaan- val tegen Honduras en de ver gaande economische en eventue le militaire steun van het Oost blok die in dat geval voor Nicara gua van levensbelang zouden zijn. In april van het vorig jaar had Daniel Ortega alleen uitvoe rig met Leonid Brezjnjev gespro ken over de mogelijkheid dat de sandinisten een „socialistische republiek" zouden uitroepen. Maar omdat Breqrxjev Ortega op dat moment geen miljoenen dol lars aan financiële hulp wilde toezeggen, verdween dat project weer gauw in de ijskast na thuis komst van de sandinistische jun ta-leider. TOKIO (UPI) - De Japanse regering heeft zaterdag ingestemd met ec»» aantal maatregelen die de import moeten versoepelen. Ze hoopt dat de wrijving die er bestaat bij de grootste handelspartners van Japan er door zal verminderen. Voordat de maatregelen in kunnen gaan moeten er zeventien wetten worden gewijzigd. Diverse inklaringsvoorschriften en produktnormen zullen worden opge heven en de invoerprocedures zullen duidelijker worden gemaakt. Ook de regel dat buitenlandse bedrijven een verzoek om toelating van hun produkten tot de Japanse markt via een Japans bedrijf moeten laten lopen zal vervallen. Verder zal Japan de in het buitenland geldende normen en proeven voor medicijnen en andere chemicaliën erkennen. In oktober zullen de vei ligheidsvoorschriften voor auto's van buitenlandse makelij worden versoepeld en zullen de standaardeisen die in het buitenland gelden gedeeltelijk door Japan worden geaccepteerd. Ook hoeft er dan maar één exemplaar van een bepaald model auto te worden beproefd. Op het ogenblik wordt elke auto die in Japan wordt geïmporteerd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. WASHINGTON/MOSKOU (AFP/ UPI/Reuter) - Elf Amerikaanse wetenschappers en vijf voorma lige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van de fensie hebben president Ronald Reagan telegrafisch gevraagd zijn plan voor anti-raketdefensie in de ruimte op te geven. "Wij geloven dat het beproeven en ontplooien van een anti-raket systeem in de ruimte de moge lijkheid van een conflict op aarde vergroot", aldus de onderteke naars. onder wie dr. Carl Sagan, die doceert op het laboratorium voor planetaire studie van de Cornell-universiteit (New York) en dr. Richard Garwin, onder zoeker van de maatschappij IBM. De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft de hoop uitgesproken dat de Sowjet-Unie haar eigen wapens in de ruimte zal ontwikkelen, omdat daarmee de wereld zal worden verlost van het gevaar van een kernoorlog. "Dat zou een enorme stap zijn voor de mens heid", aldus Weinberger in een vraaggesprek met het televisie station NBC. "Ik hoop en geloof dat de Russen, met al het werk dat ze al gedaan hebben en dat ze op dit terrein nog zullen doen, een soortgelijke defensie opbouwen, die het ef fect zal hebben dat deze kernra ketten geheel van de aarde zullen worden verwijderd", aldus Wein berger. Het anti-raketsysteem in de ruimte is erop gericht de Sowjet-Unie te ontwapenen, zo heeft de Russi sche leider, Joeri Andropov, ver klaard in een vraaggesprek met het partijblad Prawda. Lipazzaners Een virusinfectie heeft het le ven gekost aan zes merries en dertig veulens van de fokke rij van de beroemde Oosten rijkse Lipizzaner paarden. Dat heeft het Oostenrijkse ministerie van landbouw be kendgemaakt. Volgens een woordvoerder brak de infec tie begin deze maand uit maar is zij onder controle. De Lipizzaner paarden worden getraind voor optredens in de Spaanse rijschool in Wenen, een belangrijke toeristische attractie. Asiel gevraagd Een Sowjet-danser van het bal let van Estland heeft zater dagavond in Zweden politiek asiel gevraagd. De 29-jarige danser, wiens naam niet be kendgemaakt is, verliet de groep die zaterdag haar laat ste voorstelling in Naessjoe gaf. Met steun van een Zweedse collega ging hij naar Malmoe waarna hij asiel vroeg. Record douchen De 42-jarige Westduitse Cle mens Müter heeft een we reldrecord gevestigd door 360 uur onder de douche te bljjven. Hij verbeterde daar mee het record dat al sinds 1981 op zijn naam stond met 19 uur. Müter verrichte zijn prestatie die in het record boek van Guinness zal wor den opgenomen, op een vak beurs voor sanitair, verwar ming en klimaatregeling in Frankfort Vergokt In de Verenigde Staten heeft een verstokte gokker een ca sino aangeklaagd wegens "misbruik van zijn geestes ziekte" en een schadevergoe ding van ten minste 2,5 mil joen dollar geëist. In zijn klacht tegen een speel huis in Atlantic City stelt de zakenman John Heymann dat hij in vijf jaar tijd dat be drag met spelen heeft verlo ren. Hij verwijt het casino dat het hem aanzienlijke kredie ten heeft verleend, hoewel men wist dat hij ziek was. Ook zou men hem gratis ster ke drank hebben geschonken ofschoon hij al dronken was. Mohammed Milchem, de verbannen burgemeester van Chalchoel, een stadje op de Westoever, is somber gestemd. Samen met zijn eveneens verbannen collega Kauwasme van Hebron wordt hij genoemd als een van de weinigen die aanvaardbaar is voor alle partijen om de Palestijnen te vertegenwoordigen in een Palestijns-Jordaanse delega tie bij vredesbesprekingen met Israël. Milchem, die sinds zijn verban ning in 1980 in Amman woont is een ideale compromisfiguur. Hij is officieel geen lid van de PLO - dat zou een terugkeer naar de Westoever voorgoed onmogelijk maken - maar hij steunt de PLO wel, en is juist door zijn verbanning een held geworden van de Palestijnse zaak. Als wettig gekozen burgemees ter van een stad op de Westoe ver is hij ook voor Amerika een aanvaardbare Palestijnse ge sprekspartner, reden waarom hij samen met Kauwasme on langs door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz is ontvangen. Maar Mil chem bestudeert bezorgd de tekst van de resoluties die de Palestijnse Nationale Raad de vorige maand in Algiers heeft aangenomen. Daar staat geschreven dat de PLO aan niemand anders het recht kan delegeren om het Pa lestijnse volk te vertegenwoor digen. Dat maakt de manoeu vreerruimte van Arafat wel bij zonder klein om mensen als Milchem te machtigen namens de PLO plaats te nemen in een Jordaans-Palestijnse delegtie. „Als de PLO het me vraagt dan ben ik bereid", zegt Milchem. „Maar zonder uitdrukkelijk verzoek van de PLO kan ik er niet aan beginnen. Ik, als bur gemeester van een stadje op de Westoever kan niet in mijn eentje de verantwoordelijk heid dragen van de Palestijnse zaak. Zeker niet als het mis lukt. Dan zou ik als persoon daarvoor verantwoordelijk ge steld worden tegen de wettige vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk ingegaan te zijn", verzucht Milchem. door Jaap van Wesel Er wordt veelal gemakkelijk ge sproken over Jordaanse deel neming aan het vredesproces, met goedkering van de PLO, of als het niet anders kan maar zonder. „Arafat zal het groene licht geven", wordt in Amman veelal hoopvol gezegd. „Arafat heeft het groene licht al gege ven", zegt een eerbiedwaardig Jordaans senator, die onlangs een van de PLO-leiders Khaled el Hassan heeft gesproken. „Het is voor Arafat misschien moeilijk om het hardop te zeg gen, maar door te zwijgen zal hij het initiatief van de koning steunen", weet een ander poli ticus heel zeker. Maar Arafat en koning Hoessein weten allebei dat de zaken niet zo eenvoudig liggen. De Arabi sche politiek verstaat de kunst om dingen heel vaag en dubbel te formuleren. Dat wekt de in druk dat er via woordacroba- tiek een heleboel te regelen valt. Maar als puntje bij paaltje komt is het tegendeel waar. Zowel koning Hoessein als Arafat zijn formalisten als het op beslissingen aankomt. De koning weet hoe belangrijk het is om bindende arabische be sluiten van topconferenties te eerbiedigen. Jordanië is een zwak land, afhankelijk van fi nanciële en militaire steun van Arabische broeders. Het kan zich niet veroorloven als verra der van de Palestijnse zaak te boek te gaan door in strijd met de resoluties van Fez in plaats van de PLO aan de onderhan delingstafel te gaan zitten. Als de koning zoiets doet komt er een Arabisch mechanisme in werking: Syrië zal moord en brand schreeuwen. Saoedi- Arabië, immer bevreesd voor interne Arabische ruzie zal uit vrees voor het militair sterke Syrië Jordanië niet steunen, en daarmee zal Jordanië de steun van een groot deel van het ge matigde arabische blok verhe zen. De koning heeft in het be gin van de zeventiger jaren er varen wat het betekent de pa ria te zijn van de arabische we reld, en zal niet lichtvaardig zijn prestige als een respecta bel Arabisch leider in de prul- Iemand gooien. Op dezelfde manier is ook Arafat gebonden aan de besluiten van de Palestijnse Nationale Raad. Het schenden van de besluiten van de Raad betekent dat het hoogste goed van de PLO in Koning Hoessein (Foto: ap) gevaar komt: de eenheid. Iets wat de PLO bijna tot iedere prijs de afgelopen 15 jaar heeft weten te bewaren. Het komt er op neer dat in het Arabische politieke spel de PLO een vetorecht heeft inza ke des konings vredesplannen. Vandaar dat Milchem zo pessi mistisch gestemd is. En van daar dat ook koning Hoessein onder vier ogen aan zijn ge sprekspartners vertelt dat hij het niet ziet zitten. Want de PLO moge dan op de laatste vergadering van de Nationale Raad een stap of stapje vooruit gedaan hebben, door voor het eerst in zijn geschiedenis een poütieke oplossing te aanvaar den - het Fez-plan -, operatief heeft dat geen betekenis. Het is te weinig om aan de onderhan delingstafel te komen. Trou wens, Amerika heeft het ko ning Hoessein heel duidelijk gemaakt dat een delegatie met PLO-leden niet in aanmerking komt. In positieve bewoordingen heeft de PLO in Algiers dan ook be sloten om aan het vredespro ces niet mee te doen. Er zijn een aantal aanwijzingen dat de PLO Syrië niet voor het hoofd wil stoten, de grootste tegen stander in de Arabische wereld tegen een politieke regeling. Zo is het opmerkelijk dat Ara fat in New Delhi, op de top van ongebonden landen, voor het eerst sinds de Libanese oorlog president Assad van Syrië uit voerig omhelsd en gekust heeft, iets wat de president de afgelopen maanden steeds ge weigerd heeft vanwege Arafats veelvuldige bezoek aan Am man. Verder is het vreemd dat de PLO opeens weer zo anti- Egyptische taal uitslaat nadat er een toenadering en verzoe ning op komst leek. Dat is ver klaarbaar als de PLO voor Sy rië en tegen de alliantie Ameri- ka-Egyp te-Jordanië gekozen heeft. De PLO-vertegenwoordiger Ab- del Razik el Yachia bevestigt dat Syrië uitermate tevreden is met de besluiten die de PLO in Algiers heeft genomen. Hij zegt dat koning Hoessein na tuurlijk mensen als Milchem of burgemeester Frej van Bethle hem in zjjn delegatie kan opne men, maar alleen als Jorda- nièrs, niet als Palestijnen. Trouwens, waarover zou zo een delegatie kunnen onder handelen? Niet over het Rea gan plan - zoals de koning wil - maar uitsluitend over het Fez plan. Dat plan voorziet in een onafhankelijke Palestijnse staat, het alleenrecht van de PLO om het Palestijnse volk te vertegenwoordigen, terwijl het Regan-plan de PLO uitsluit, evenals een Palestijnse staat en een Palestijns-Jordaanse fe deratie bepleit. Abdel Raik el Yachia legt dan ook uit dat het uitgesloten is dat Arafat akkoord kan gaan met een Palestijns-Jordaanse delegatie die namens de PLO over het Reagan-plan kan on derhandelen. Noch Arafat noch koning Hoessein heeft daarvoor een mandaat. „Het Fez-plan moet uitgevoerd wor den, en voor de uitvoering daarvan moet een mechanisme gevonden worden", zegt de P LO-vertegen woordiger Ook dat kan koning Hoessein niet alleen doen, ook dat is een zaak van alle Arabische lan den. Koning Hoessein beseft ook heel goed dat hij op dit moment niet tot zaken kan ko men. Daarom spreekt hij over de mogelijkheid om een „brug te slaan" tussen Fez en Rea gan. Een bemoedigende, maar op zichzelf niet veelzeggende formule, die echter het voor deel heeft dat de koning met Amerika kan praten zonder nee te zeggen. Een formule die ook gunstig is voor Arafat, want de Palestijnse Nationale Raad heeft het Reagan-plan niet met zoveel woorden ver worpen. Koning Hoessein mag zonder enig gevaar zijn boekje te bui ten gaan en de belangen van de PLO in Washington behartigen zonder dat de PLO daar actief bij betrokken is, zonder dat het ook iemand verplicht Maar za ken kunnen er niet gedaan worden. En Begin lacht in zijn vuistje, want hij kan rustig doorgaan met het volbouwen van de Westoever, zonder dat er een vredesproces op gang komt dat aan zijn expansie een eind maakt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9