Plicht verdwijnt tot solliciteren "Toen zagen we werkelijk grote kerels janken" PvdA wil banenplan voor de landbouw Niet-rokers: behoefte aan schone binnenlucht oor oudere werklozen Ziekenhuis gekraakt Werklozen aan de slag bij Monumentenzorg AN and (6 jaar ANDAG28 MAART 1983 Binnenland PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) - In een straffe wind wapperen de CNV- en FNV-vlaggen „ge broederlijk" naast elkaar op het dak van het RDM-ge- bouw. Binnen wandelt FNV- bestuurder Henk Krul met zijn tweejarig kind ontspan nen, hier en daar een praatje makend, rond. De wijkagent brengt kranten binnen met het laatste nieuws. Dat is het vredelievende beeld van een bezetting. Maar vastberaden zijn ze wel, die 50 bezetters van het hoofdkantoor van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, hoewel de twijfel soms toeslaat. „Ik dacht gisteravond even dat het misging", zei kotteraar Max Karpes zaterdagavond. Maar de jongens die tijdens de stemming „doorgaan of stoppen met de bezetting" hun hoofd lieten hangen, werden bijgepraat en zo ging de zaak door. „De jongens" hebben grote steun van „vrouwen van de RDM", die, zo vinden de bezetters, „goud waard zijn". Zij missen ech ter ondersteuning van colle ga's die een maand geleden al op non-actief werden gesteld. Er zijn nog maar ongeveer 20 man van de 600 op de repara tie-afdeling werkzaam. Verder moeten de bezetters het doen zonder de solidariteit van het kantoorpersoneel en de mensen van de „sterke" afdelingen, marine en alge mene werkbouw. „Al kwa men ze maar even voor de poort, om te zeggen dat ze het te gek vinden wat we doen", vinden Jan Vermeulen, Toekomst RDM drong vrijdag door: bankwerker, Joop Schoris, voorman-lasser bij de mari ne, en Max Karpes. „Dat kan best, want veel men sen wonen in Heiplaat, waar ook het bedrijf staat. Maar ze kijken je al weg, als je bij voorbeeld bij „marine" pam fletten uit staat te delen. Ze denken dat zij hun baantje nog wel kunnen houden, ais hun chef maar niet ziet dat ze achter de actie staan. Ge woon bang voor hun eigen hachie! Hoe de RDM er voor staat, drong bij de meesten vrijdag pas door. Toen kre gen we op een meeting einde lijk de gegevens door waar we in oktober verleden jaar al om gevraagd hadden. Toen hebben we grote kerels werkelijk zien janken". "Net familie" De RDM is voor velen een deel van hun leven. „Je bent er, net als je familie, aan verbon den", zeggen de bezetters dan ook. „De meesten werken hier dertig jaar of lan ger. De RDM gaf je vastig heid. Net als een rijksbetrek king. Nergens kreeg je bij voorbeeld zo'n goeie gratifi catie. Die verbintenis met het bedrijf was er ook door de ou de directie. Tien jaar geleden wist je nog wie je directeur was. We zien nog levendig voor ons, hoe ze iedere mor gen de ronde op de werven maakten. Dat waren de echte droogdokkers". ,Maar Sluis kennen we alleen van de kranteberichten. Hij en zijn mannetjes roepen, dat we „RSV moeten denken" en zeggen dat we met onze actie de sterke afdelingen kapot maken. Het mooiste is dat ze dan nog worden geloofd ook. Bij „De Schelde" knokt de directie tenminste met de werkers mee. Directeur Sluis weet alleen maar te zeggen dat hij het weerzinwekkend vindt dat er zoveel ontslagen vallen en doet verder niets". Champagneflessen „Wij weten wel wat ervoor heeft gezorgd dat de RDM naar de knoppen gaat. Op de werven en in de loodsen staan kolengraafmachines weg te roesten die in op dracht van een meneer Hengstmengel in Amerika moesten worden gemaakt. Toen die miljardenorder bin nenkwam, knalden de cham pagneflessen open, omdat die opdracht de redding zou brengen van het bedrijf. Maar het blijkt de ondergang te zijn geworden. Want na veel politiek geharrewar kwam aan het licht dat die machi nes Amerika niet zomaar in kwamen. Er moest een enor me hoeveelheid invoerrech ten op worden betaald. Daar hebben wij dan zo precies aan moeten werken. Op het ingenieursbureau zijn de ont werpen van die dingen wel tien keer overgemaakt en bij gesteld vóórdat ze goedge keurd werden. De man die daarmee bezig is geweest is helemaal ingeklapt toen hij te weten kwam dat ook zijn werk eigenlijk voor niets is geweest". De bezetters blijven doorgaan, totdat bereikt is dat er een spoeddebat in de Tweede Ka mer komt over de ontslag aanvraag voor 1500 werkne mers. Het eerste succesje hebben ze al binnen in de vorm van een „uitgebreide commissievergadering", die een deel van de Tweede Ka mer vandaag zou houden. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbewolkt 6 -1 5 De Bilt licht bew. 8 0 6 Deelen 8 -1 6 Eelde onbewolkt 5 •2 5 Eindhoven onbewolkt 8 -1 3 Den Helder half bew. 5 2 7 Rotterdam licht bew. 7 0 2 Twente licht bew. 7 0 4 Vlissingen 6 3 3 Zuid Limburg 7-14 Aberdeen 6 2 1 Athene onbewolkt 18 11 0 Barcelona 15 8 7 7 1 0 Bordeaux geheel bew. 12 5 14 Brussel 7 1 3 Frankfort 7 1 4 Genève 6 2 5 Helsinki geheel bew. 0 -5 2 Innsbruck 7 0 0 Klagenfurt 11 -3 0 Kopenhagen 2 Lissabon 15 8 01 Locamo geheel bew. 13 2 0 Londen onbewolkt 8 -1 3 Luxemburg 4 0 9 Madrid licht bew. 15 2 0 Malaga licht bew. 25 10 0 Mallorca 16 8 14 Malta licht bew. 16 8 0 München geheel bew. 6 -1 0 15 7 12 Oslo 4 0 1 Parijs geheel bew. 8 11 Rome 14 5 02 Split licht bew. 10 1 0 Stockholm 5 1 0 half bew. 8 -4 0 6 2 03 Casa Blanca 18 11 3 Istanbul 18 10 0 Las Palmas 21 17 0 Beiroet onbewolkt 16 Tunis zwaar bew. 16 9 0 Nederlander wegens drugssmokkel tot 10 jaar veroordeeld NARBONNE (Reuter) - Een rechtbank in Narbonne heeft een Nederlander en een Spanjaard veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens drugssmokkel. De 37-jarige Nederlandse kapi tein van de verbeurd ver klaarde kustvaarder Neerlan- dia, werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een Spaanse monteur, kreeg een gevangenisstraf van zes jaar. Het verdovende middel (canna bis) werd door de beklaagden verborgen in vaten die op de bodem van de Middellandse Zee werden neergezet. De twee smokkelaars kunnen nog extra straffen van mini maal een jaar krijgen, als ze de boete van de douane van ruim 7,5 miljoen gulden niet betalen. ZWOLLE (ANP) Minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) probeert in het kader van de Voorjaarsnota al het mo gelijke te doen méér geld te krij gen voor de Monumentenzorg en de hieraan verbonden werkgele genheid. Hij verklaarde dit zater dag bij de officiële ingebruikne ming van de gerestaureerde Bethlehemse kerk in Zwolle. De bewindsman wil nagaan of het gespecialiseerde vakmanschap in de Monumentenzorg kan wor den behouden door middel van werkgelegenheidsprojecten. De vakmensen die hun baan verhe zen door vermindering van het aantal restauratieprojecten, zou den dan met behoud van uitke ring aan het werk kunnen blij- ARNHEM (ANP) - De vereniging Vrienden van de Hoge Veluwe gaat, samen met het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer, ver woed op zoek naar de rode bos mier. Tientallen vrijwilligers, uit voerig geïnformeerd en zonodig met vergrootglas in de hand, zwermen dit voorjaar uit over de Hoge Veluwe in het kader van een grootscheepse speuractie, voral bedoeld om het mierenbe stand van dit natuurgebied zo nauwkeurig mogelijk te inventa riseren. iENGELO (GPD) - De directie van Akzo Zoutchemie Neder land BV (AZC) en de vakorgani saties zijn het vorige week in Hengelo eens geworden over de afslanking van het bedrijf. Akzo Zoutchemie wil 500 arbeids plaatsen afstoten. Maar als het principe-akkoord over arbeids tijdverkorting bij het bedrijf leidt tot een definitief akkoord, verwachten vakbonden en AZC- directie dat uiteindelijk niet meer .dan 350 arbeidsplaatsen verdwijnen. De directie wil pro beren het afslankingsplan zon der gedwongen ontslagen te rea liseren. De vakbonden hebben met de AZC-directie afgesproken dat, wanneer er meer dan 350 ar beidsplaatsen verloren dreigen te gaan, opnieuw wordt overlegd over het afslankingsplan en de arbeidstijdverkorting. De leden van de Industriebond FNV we zen onlangs het principe-ak koord over arbeidstijdverkorting van de hand. Vrouw mishandeld DEN HAAG (ANP) - De Haag se politie heeft zaterdagmid dag een 43-jarige man uit die stad aangehouden, omdat hij zijn 38-jarige vrouw zodanig met een ijzeren pijp had be werkt, dat zij beide onderbe nen en beide handen heeft gebroken. De vrouw bracht volgens haar echtgenoot te vaak een be zoek aan het zwembad. Zij wordt op het ogenblik in het ziekenhuis verpleegd. AMSTERDAM (ANP) - Rechercheurs van de rijkspolitie te Amsterdam hebben het afgelopen weekeinde op het industrieterrein te Putten (Gelder land) 3.000 kilogram hasj ter waarde van zo'n tien miljoen gulden in beslag genomen. Drie man, die net bezig waren de hasj vanuit een vracht wagen over te laden in een grote bestelauto, werden op heterdaad betrapt en aangehouden. De hasj was via Oostenrijk en West-Duitsland uit Italië ons land binnen gesmokkeld. Het spul zat verpakt in binnenbanden van auto's, die weer verborgen zaten tussen een lading groenten (broccoli) in de vrachtwagen. (Foto ANP) 228,00_ 114,00 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Een groep krakers heeft gisteren vier leeg staande verdiepingen bezet van de voormalige oogheelkundige kliniek op het terrein van bet Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis. De directie van het Academisch Ziekenhuis heeft tegen vijf uur de elektriciteit van gebouw 19 afgesloten om "niet gratis stroom te leveren aan de kra kers". Als gevolg hiervan kan het centrum voor sterilisatie op de benedenver dieping van het bezette gebouw niet langer functioneren. Mediseh-di- rectrice mevrouw Jager-Van der Kam heeft een aanklacht ingediend wegens lokaal- of erfvredebreuk. Vandaag zal de officier van justitie in Amsterdam hierover een beslissing nemen. De oogheelkundige kliniek is in september 1982 verhuisd naar het nieu we Academisch Medisch Centrum in de Bijlmermeer. Volgens de kra kers is er geen tijdelijke bestemming gegeven aan de gebouwen van het Wilhelmina Gasthuis. Ook de toekomstige bestemming is niet duide lijk. Volgens de krakers is er rondom de toekomstige bestemming van het terrein van het Wilhelmina Gasthuis een prestige- en belangenstrijd aan de gang. De krakers zeggen te kiezen voor het standpunt van de buurtbewoners, waarbij 70 procent van het terrein een woonfunctie zou moeten krijgen en 30 procent beschikbaar zou moeten komen voor de gezondheidszorg en niet omgekeerd, zoals de overheid wil. De krakers zeggen zich ervan bewust te zijn dat hun actie op het voor een deel nog in gebruik zijnde ziekenhuisterrein ongebruikelijk is, en dat dit hun beperkingen oplegt. Zij willen daarom zo snel mogelijk gaan praten met het ziekenhuisbestuur, het personeel, als het mogelijk is met de patiënten en met de buurtbewoners. De krakers hebben ver klaard er voor zorg te dragen dat er geen geluidsoverlast komt. Voorstel minister: JEN) IEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) wil de sollicitatieplicht afschaffen voor werklozen die ouder zijn dan 57,5 jaar. Oudere werklozen hebben een E 0- zo geringe kans op een baan, vindt hij, dat die verplichting zinloos is. De staatssecre- taris heeft advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad en de Sociale Verzeke- ringsraad. WAGENINGEN (ANP/GPD) - De Partij van de Arbeid wil zowel nationaal als internationaal in Europees verband een nieuw landbouwbeleid, gericht op be houd van bestaande en scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Tegelijkertijd moet er een einde komen aan de geldverslindende overproduktie van de landbouw in het Europa van de tien. PvdA- leider Joop den Uyl, die dit zater dag bekend maakte tijdens een agrarisch congres van zijn partij in Wageningen, zal zich als voor zitter van de Europese Federatie van Socialistische Partijen inzet ten voor dat nieuwe Europese landbouwbeleid De Europese landbouwcommissa ris, de Deen Poul Dalsager, ver klaarde tijdens dezelfde bijeen komst dat de Europese gemeen schap wat de landbouwpolitiek betreft, op een keerpunt in de ge schiedenis staat. Op de langere termijn gezien is er een langza mere stijging van de koopkracht van de consument en de export van landbouwprodukten naar ar me landen heeft te lijden van het feit dat die landen een gebrek aan geld hebben. Dalsager spraje van een somber, maar niet hope loos perspectief, mits er in de landbouwpolitiek aanpassingen plaatshebben. Net als Dalsager wees Den Uyl op de sterk gestegen kosten van het Europees landbouwbeleid, nu ongeveer 40 miljard gulden, die daarmee het plafond van het Eu ropese begrotingsbeleid hebben bereikt. Volgens de PvdA zou meer geld alleen moeten worden gegeven als er de voorwaarde aan wordt verbonden dat het Eu ropese landbouwbeleid wordt gewijzigd. Den Uyl ziet het scheppen van ar beidsplaatsen in de landbouw niet zozeer als uitvloeisel van een wijziging in het beleid. De socia listische voorman meent dat her verdeling van de bestaande ar beid daar wel toe kan leiden. Hij schat dat 10 procent arbeidstijd verkorting voor 1986 alleen al in de agrarische sector ongeveer 20.000 tot 25.000 arbeidsplaatsen kan opleveren. Den Uyl pleitte daarom voor initiatieven van re geringszijde en de inzet van alle betrokken cao-partijen (werkge vers en werknemers). Volgens Den Uyl moet er een einde komen aan het gezinsbedrijf (de kenmerkende bedrijfsvorm in de landbouw) die herverdeling van arbeid in de weg staat. Het is dan wel zaak dat ondernemers in de ze sector in de gelegenheid wor den gesteld nieuwe wegen in te slaan, bijvoorbeeld door fiscale regelingen, door het uitbouwen van bedrijfsverzorgingsdiensten of door het bevorderen van sa- menwerkingsbedrijven. In dat laatste geval werken twee of meer bedrijven samen teneinde het draagvlak te versterken, zo dat de ondernemer en zijn fami lie zo nu en dan vrij hebben en ziekte of ongeval kunnen wor den opgevangen. Minister Braks (ïanaoouwj voeu niets voor overheidsmaatregelen om boeren te stimuleren samen en daardoor korter te gaan werken. Hij reageerde daarmee gisteren op de stelling van PvdA- leider Den Uyl, dat de gezinsbe drijven doorbroken moeten wor den om arbeidstijdverkorting mogelijk te maken. Als zelfstandige ondernemers moeten de boeren en tuinders zelf beslissen of ze willen samen werken of niet, zei Braks voor de AVRO-radio. Hij noemde het „gevaarlijk" om dat met over heidsmaatregelen af te dwingen. 9 tookt vuurtje: in9 goeddiljoenenbrand utoverze ur ROOMSHOOP (ANP) - De jvend uv»brand-die °P 11 maart het be- I de iaagdryf Aufplatz in Vroomshoop verwoestte, is ontstaan door- an u veedat een 6-jarig jongetje vuur- Jtoverze/tJe stookte. De vlammen hier van kwamen in aanraking met kratten die bij de fabriek stormden, en vlogen daarna inklusie1over op het bedrijfsgebouw. De schade die de brand aan richtte bedroeg 2,5 miljoen f 153,00 6ulden- f 186,0ue ouders van het kind - de fa ll 05,00 mdie woont vlak bij de fa- f 105,00 briek - zijn niet verzekerd te- f 124,50 gen dergelijke voorvallen. De f 124^50 35-jarige moeder van het 1124,50 kind was er volgens de politie p 186,00 van op de hoogte hoe de f 124,50 brand was veroorzaakt. Pas f153,00 na langdurig verhoor vertel- 127i,'50 de. ze het aan de politie. De 1105,00 firma Aufplatz houdt zich be- 1133,50 ziê me* recycling van plastic. 174,00 B1LTHOVEN (GPD) - „De regering houdt ons niet alleen aan het lijntje, de regering houdt ons voor de gek", was afgelopen zaterdag het oordeel van voor zitter dr. W. Bongers van de Nederlandse niet-ro- kersvereniging CAN, die in Bilthoven de jaarverga dering hield. Bongers zei dit naar aanleiding van het uitblijven van de Tabakswet, waarin onder meer het roken in voor publiek toegankelijke ruimten zal worden beperkt. De CAN tekende in de jaarvergadering protest aan tegen deze gang van zaken. Het wetsontwerp is na genoeg gereed volgens de CAN. Het wetsontwerp is volgens staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) aangehouden om te be zien of het ontwerp wel past bij het streven naar verminderde overheidsbemoeienis (deregulering). Het gaat niet aan de totstandkoming van deze wet nu met verwijzing naar de noodzaak van deregulering te vertragen, vindt de niet-rokersvereniging. De ver gadering besloot regering en Tweede Kamer per open brief in kennis te stellen van de verontwaardi ging van de niet-rokers en daarin nog eens te wijzen op de dringende behoefte die zij hebben aan schone binnenlucht. De voorzitter wees er in dit verband op dat in Finland het roken in openbare gebouwen al sedert 1977 verboden is. Samen met studenten van de academie voor expressie door woord en gebaar uit Utrecht oefenden de CAN- leden zich 's middags in de vorm van rollenspellen in het zo effectief mogelijk aanvoeren van argumen ten om aan rookhinder een einde te maken in het gezin, op het werk en in de auto. De treinsituatie was daar echter niet bij... Het Zaan- damse CAN-lid Marcel Laan nam 's middags voor het vervoer naar zijn woonplaats de trein. In een treincoupé voor niet-rokers weigerde een roker op zijn herhaald verzoek zijn sigaret te doven. Laan, die er onpasselijk van werd, trok uiteindelijk aan de noodrem. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt; de trein had tien minuten vertraging. et afschaffen van de verplichting om zich bij een arbeidsbureau als werkzoekende te laten in schrijven, is volgens De Graaf geen berusting in de huidige uit zichtloze werkgelegenheidssi tuatie. Met nadruk stelde hij dit weekeinde dat zijn voorstel een tijdelijke maatregel inhoudt. Overigens behouden oudere werklozen wel het recht om zich als werkzoekend.e te laten note- Minimumjeugdloon )e Graaf zei gisteren voor de \kkoord over afslanking AVRO-radio, dat een suggestie van oud-minister Vredeling, om het minimumjeugdloon voor 16- Staatssecretaris De Graaf en 17-jarigen in het leerlingstel sel af te schaffen, serieus zal wor den bekeken. Hij voegde daar aan toe op het ogenblik geen plannen in die richting te heb ben. Vredeling wil het minimumjeugd loon voor 16- en 17-jarigen ver vangen door een vergoeding voor de daadwerkelijke pro- duktieactiviteit. De werkgevers zouden dan niet langer hoeven te betalen voor scholing en vor ming. Loondeskundige Drabbe van de FNV keerde zich tegen afschaf fing van het recht op minimum loon voor deze categorie. Uit gaande van het minimumjeugd loon kan wel in cao-onderhande lingen worden gepraat over zoge noemde leer-werkovereenkom- sten, aldus Drabbe. DEN HAAG (ANP) - In Den Haag hebben zaterdagmiddag zeker duizend mensen het feit her dacht dat de Salvadoraanse bis schop Romero drie jaar geleden werd vermoord. Na een dienst in de Grote Kerk trokken de kerk gangers in een stille tocht naar de Amerikaanse ambassade. Veel demonstranten droegen kleine houten kruizen, die bij de ambassade werden neergelegd. Bij de ambassade werd een petitie aangeboden aan het CDA-ka- merlid Jan Nico Scholten, vice- voorzitter van de kamercommis- Herdenking bisschop Romero sie voor buitenlandse zaken. In de petitie wordt er op aangedron gen, dat de Verenigde Staten hun bemoeienissen met de lan den in Midden-Amerika staken. In de Grote Kerk in Den Haag werd onder anderen het woord gevoerd door de Salvadoriaanse priester Trinidad Jesus Nieto, die werkt in het gebied dat door de verzetsbeweging wordt ge controleerd. Hij riep alle christe nen, onder wie ook de bisschop pen, op hun stem te verheffen te gen het beleid van de Verenigde Staten inzake Midden-Amerika. Volgens Nieto wordt in de gebie den, die in handen zijn van het Salvadoriaanse verzet, een begin gemaakt met een broederlijke sa menleving, waar men poogt egoïsme en individualisme te

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7