"t1 zuur dat we uit handen hebben gegeven".. flKinsbergen "op de poef' Van Kooten verspeelt krediet ©ammelsdif'il» Ad Dusée overleden eer stunt yprus 'Stoelendans' Sparta-Groningen 'onbeslist' In nacht van zaterdag op zondag Vashington mist busLeiden verliest eerste play-off duel Den Bosch geeft Donar pak slaag ^ommelsdi mm. at m MgnjL DROMMELS LEKKER ;DAG 28 MAART 1983 SIA (ANP) - Na het gelijk Itegen Italië heeft Cyprus op- 3w voor een verrassing ge- jd in groep 5 van de voorron- van het Europees voetbal- ïpioenschap. Ook Tsjecho- vakije werd op 1-1 gehouden, sjetbaldwerg had bij rust de ing. and in groep 5 is: Demenië 3 2 1 0 5 5-1 sjechosl. 3 0 3 0 3 5-5 3 0 3 0 3 3-3 4 0 2 2 2 iveden yprus aep 3 kwam Hongarije voor de 2 keer in actie. Slechts 2500 rs zagen de Hongaren in Lu- aurg met 6-2 winnen van Lu- aurg. ;and in groep 3 is: ngeland 3 2 1 0 5 14- 2 •enem. 2 1 1 0 3 4-3 [ongarije 1 1 0 0 2 6-2 rriekenl. 2 10 12 2-3 uxembv 4 0 0 4 0 3-19 ROTTERDAM - Sparta en FC Groningen hebben elkaar anderhalf uur lang de spiegel van het lopende voetbalseizoen voorgehouden. Al geruime tijd krakelen beide ploegen over de vierde plaats van de eredivisie, een soort stoelendans met nagenoeg elke week een andere winnaar. Ook in hun onderlinge dispuut losten de kemphanen elk,aar gisteren af; op het Kasteel zwabberde de score van 0-2 via 3-2 naar 3-3. De inleiding tot Sparta's gelijkmaker. Henk de Haan (links) heeft Wout Holverda gevloerd. Arbiter Ignace van Swieten heeft naar de kalkstip gewezen tot ongenoegen van de Groningers Karei Hiddink (3), Ronald Koeman en doelman Johan Tukker.(Foto anp) EIDEN - In de nacht van za terdag op zondag is de heer A.A.C (Ad) Dusee ten gevol ge van een hartaanval overleden. Hij werd 68 jaar oud. Ld Dusee genoot grote be kendheid in de voetballerij. Tot vorig jaar was hij voor zitter van de Afdeling Lei den van de KNVB, een func tie die hij zes jaar bekleed de. Met een onderbreking van vijf jaar was hij sinds 1953 lid van het afdelingsbe stuur. [n dat bestuur toonde hij zich een veelzijdig man. Zo was hij, gedurende perioden, res pectievelijk voorzitter van de jeugdcommissie, van de scheidsrechterscommissie en van de damescommissie. Ook in Zeist was Dusee geen onbekende. Dikwijls trad hij op als vertegenwoordiger of adviseur van de Leidse sec tie. Naast zijn werk voor de Afdeling hanteerde Dusee bij de NKS (Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie) ve le jaren en op diverse fron ten de voorzittershamer. Toen Ad Dusee in 1976 de overleden Han de Jongh op volgde als praeses van de Af deling Leiden nam hij de taak op zich om het pro bleem van de veel te kleine behuizing van het Bondsbu- reau aan de Rijnsburgerweg op te lossen. Onder zijn su pervisie verrees er op sport park De Bloemerd een schit terend nieuw onderkomen. Het is altijd een doorn in zijn oog geweest dat hij het conflict omtrent de verkoop van het oude bondsbureau aan de Rijnsburgerweg niet heeft kunnen oplossen. Ad Dusee was Lid van Verdien ste van de Afdeling en dra ger van het Gouden Bonds- insigne. (Archieffoto Holvast Met een simpele hoofdknik liet de pas dertien minuten voor tijd op gedraafde Jan de Jonge, invaller voor de aan zijn knie geblesseerd geraakte Rob McDonald, de slag om UEFA Cup-voetbal in de al lerlaatste minuut op een 'onbe slist' uitdraaien. Met die doeltreffende daad speld de de in Groningse kringen luid bejubelde De Jonge het duel een uitslag op, die waarheidsgetrouw op het spelverloop aansloot. Sparta-trainer Barry Hughes: "Natuurlijk is het erg zuur dat we de winst in die allerlaatste se conden uit handen hebben gege ven. Maar een gelijkspel was wèl de verhouding". "We waren hier naar toe gekomen voor een resul taat, dat is bereikt en dus ben ik tevreden", omarmde zijn collega Theo Verlangen innig het op de valreep gevonden winstpunt. In die opmerking van de straks naar SC Cambuur vertrekkende Hagenaar lag feitelijk de hele wedstrijdbenadering van FC Groningen opgesloten. De noor derlingen, bij wie Henk de Haan de donderdag aan een meniscus geopereerde voorstopper Walter Waalderbos verving, waren dui delijk naar Rotterdam afgereisd met de intentie niet te verliezen. Daarbij werd van meet af aan in gespeeld op Sparta's sterkte, die tevens Sparta's zwakte is. In hun ijver met zoveel mogelijk man schappen aan te vallen, wilden de Rotterdammers ook gister middag hun defensieve taken nog wel eens verontachtzamen. Net als eerder in dit seizoen te gen Feyenoord had bijvoorbeeld rechtsback Danny Blind er soms weer een handje van te kiezen voor een missie in voorwaartse richting, zonder zich ervan te hebben vergewist of zijn positie wel door een collega was overge nomen. FC Groningen, bovenal uit op het ontregelen van het spel van de tegenstander, kreeg zodoende een uitnemende ontsnappings clausule aangereikt. Waar de ploeg van Theo Verlangen dik wijls niet schroomde bij balver lies alleen McDonald voorin te houden en hoog te scoren met te- AARSBERGEN - 'Op je poef en 'Kinsbergen, ha-ha-ha'... Dat waren, ïaast het scanderen van de eigen clubnaam, zaterdagavond in sporthal De Eist de meest gebezigde spreekkoren van het Haaksbergense pu- oliek. Dat nam, zo halverwege de tweede helft toen de overwinning van ie thuisclub vastomlijnde vormen begon aan te nemen, alvast een voor proefje op de finalewedstrijden. Het uitgelopen Tukkersdorp vierde feest en met name Kinsbergen en zijn protege Wilson Washington moesten het ontgelden. Gelaten liet de coach van Elmex Leiden de verwensingen en papiersnippers maar over zich heen komen. e gebruikelijke gedurfde uitspra ken van zijn zijde bleven ditmaal achterwege. Verder dan wat ver wensingen aan het adres van ar biter Kamerlingh kwam de Am- stelveense bon vivant niet. Maar hoewel hij in dit geval het gelijk aan zijn zijde had omdat deze de butant op play-offs-niveau een allerbelabberste indruk achter liet, begreep ook Kinsbergen wel dat de schuld van 109-96 neder laag niet op de man in het grijs kon worden afgewenteld. Beide partijen immers werden de. dupe van de manier waarop Kamer lingh meende een play-off duel te moeten begeleiden als een wedstrijdje tussen mini's. Dat was uitermate vervelend, maar zeker niet van doorslaggevende betekenis. Vat zaterdag gewoon aan het licht kwam was waar velen eigenlijk al lang voor vreesden, namelijk dat de verziekte sfeer in en rond de ploeg zijn uitwerking op het moment suprème niet zou mis sen. Zo lang het goed ging - zoals in de eerste helft - was er niets aan de hand. Toen Leiden even wel pal na rust wat tegenslagen moest incasseren - een paar mis sers en enkele beslissingen die ongustig uitvielen - knakte in een tijdsbestek van twee minu ten het moreel dusdanig dat het team direct een verloren wed strijd speelde. Aan herstel viel, toen het gaatje tien punten be droeg (82-72), eenvoudigweg niet meer te denken. Daartoe is het onderlinge wantrouwen te groot, het gemis aan karakter te duide lijk. Aanvankelijk ging het dus nog wel Scores LEIDEN - Wiel 31, Washington 25 (3), Wiley 14, Van den Bergh 10 (8), Hagens 8, Kragtwijk 8. Schotpercentage 60, re bounds 29, balverlies 18. HAAKSBERGEN - Downey 36 (71%), Ridderhof 24 (77%), Heydeman 23, Ri chardson 14. Schotpercentage 68, re bounds 20, balverlies 10. aardig. Kon de op papier toch sterke ploeg die zwakke punten verhullen en kwam er vrij vlot zelfs een 21-31 voorsprong op het bord waarvoor met name Wiel (ouderwets op schot) en de zich zelf aldoor oppeppende Was hington tekenden. Haaksbergen, zonder steunpilaar Ron Kruid hof, moest toen op z'n tenen lo pen en had mazzel dat de tegen stander bij die voorsprong niet echt serieus doorging en goede met zeer zwakke momenten (Van den Bergh) afwisselde. Een gebrek aan concentratie en dat op zich is typerend voor de men taliteit, want je mag toch ver wachten dat juist voor zulke be langrijke duels een ploeg opti maal gemotiveerd is. Tekenend in dit verband is ook dat Washington bijvoorbeeld de bus miste en pas een half uur voor de wedstrijd tesamen met Kinsber gen in Haaksbergen arriveerde. Na tien minuten vergat Washing ton dan ook prompt het belang van teamspel, ging weer op de solo-toer, nam onverantwoorde lijke risico's en werd niet gewis seld, zelfs niet toen hij zomaar drie ballen wegsmeet. De thuis ploeg profiteerde dankbaar, maakte haastig het gaatje dicht (42-45) en putte uit de 50-52 rust stand voldoende zelfvertrouwen om in de tweede helft de wat ner veuze en angstige houding te verwisselen voor een aanmerke lijk gedurfder benadering. Het veel hechter teamverband van Van Gents' keurtroepen leverde daarna honderd procent rende ment op. Toen Haaksbergen een maal de schroom van zich had af geworpen (het angstcomplexje was verklaarbaar door de neder laag van vorige week) was de ma chine onder aanvoering van de excellerende Downey ook niet meer te stoppen. Leiden aarzel de, leed opnieuw een paar keer dom balverlies (in totaal 18 keer en dat zegt wel weer genoeg) en klapte na 77-72 finaal dicht. Wi ley volgde Van de Lagemaat de finitief naar de bank en Haaks bergen miste vanaf dat moment geen schot meer. Via een paar breaks van Hagens en Wiel kwam Leiden toch nog even terug tot 83-79, maar al spoedig bleek dat dit duo het alleen moest doen. Washington liep te tieren, kreeg zijn vijfde fout en Van den Bergh en Kragtwijk wa ren totaal niet bij de les. Gevolg: Ridderhof en Downey konden zich naar hartelust uitleven en schoten Haaksbergen naar 91-79 waarna het feest in De Eist pas echt een aanvang nam. Woens dag in Leiden krijgt Kinsbergen nog een kans om zijn belofte - kampioen worden - gestand te doen. Hij moet winnen om een derde wedstrijd uit het vuur te slepen. Lukt dat niet dan kan hij de poef mee naar huis nemen. AD VAN KAAM DEN BOSCH - Onder het motto 'de eerste klap is een daalder waard' ramde Nashua Den Bosch in de eerste play-off wedstrijd het bezoekende Do- nar genadeloos hard de Maaspoort uit. Met een 85-62 nederlaag aan de broek dro pen de Groningers af naar het hoge noorden. Dat pak slaag zal mogelijk doorwerken in de return van aanstaande woensdag en het mag geen verwondering wek ken als deze confrontatie tus sen de finalisten van vorig jaar dan al beslist zal zijn. Donar slaagde er totaal niet in om greep op het gebeuren te krijgen en was eigenlijk al na vijf minuten (17-4) kansloos tegen Den Bosch dat de wed strijd daarna op slot gooide. Via 41-26 werd het tenslotte 85-62. Topscorers: Lawrence (24), Plaat (18) en Moore voor Donar met 15 punten. Donar-speler Buff Kirkland graait een rebound van de ring. Barker, Faber en Lawrence kij ken er van op. (Foto ANP) rugspeelballen (Erwin Koeman met name), daar stoomde de noordelijke FC counterend in de hoogste versnelling op richting Jan Formannoy. De manier waarop de Groningers voor rust te werk gingen kan negatief wor den genoemd, maar ook uiterst efficiënt. Zoals vorig seizoen PSV en in deze voetbaljaargang Feyenoord en Excelsior al aan toonden, heeft Sparta per defini tie moeite met een wijkend spe-v lende opponent. "Mijn jongens konden een groot deel van de eerste helft wel erg gemakkelijk domineren", had Theo Verlan gen een heel wat vinniger star tend Sparta verwacht. "Vrij sim pel ook kwamen we op 0-2". De familie Koeman fabriceerde die voorsprong in een tijdsbestek van drie minuten. Eerst zag Ro nald Koeman in de 28ste minuut tot zijn genoegen de van een hand blessure herstelde Sparta- doelman Formannoy misgrabbe- len op zijn afstandsknal, vervol gens stuurde Ronald drie minu ten later broer Erwin in het door Blind opengelaten gat: 0-2. FC Groningen leek in dat vroege stadium van de tweekamp al de finitief met rivaal Sparta te heb ben afgerekend. Maar zoals de clubs praktisch het hele seizoen al in eikaars pas lopen, zo klamp ten ook nu de Rotterdammers vanuit een schier verloren uit gangspunt weer aan. Voorstop per Adrie Andriessen haalde in de 44ste minuut op tot 1-2. Vanaf de kalkstip trok Edwin Olde Rie- kerink in blessuretijd de stand recht, nadat de ditmaal weinig succesvolle Wouter Holverda door Henk de Haan (Verlangen: 'Hij speelde de wedstrijd met een gebroken neusbeen uit") was neergehaald. "Het heeft ons veel kracht gekost naast Groningen te komen, maar het tekende wel de instelling van mijn spelers", oordeelde Hughes die na rust Gary Heale verkoos boven Ron van den Berg. De Brit, menigmaal verguisd, had een aardige binnenkomer. Aan gespeeld door Louis van Gaal vierde hij pal na rust zijn eerste balcontact met een goal. Opge zweept door de uitblinkers Geert Meyer en Adrie van Tiggelen scheen de formatie uit de Maas stad daarna aan te sturen op een overwinning. Holverda, Heale en Meyer lieten evenwel doelrijpe kansen ongebruikt. Hughes: "We hadden toen de wedstrijd moe ten beslissen. Door gebrek aan routine heten we ons aan het slot terugdringen door Groningen dat begon te pompen". Met Jan van Dijk voor Anne Mul der en Jan de Jonge voor Rob McDonald ging FC Groningen in het laatste kwartier volledig op de aanvallende toer. Vrije verde diger Karei Hiddink belandde op het middenveld, achterin werd een tegen een gespeeld, voorin dook Ronald Koeman op. "Ik geef toe dat we tegen het einde opportunistisch te werk gingen. Maar het leverde wel resultaat op, Jan de Jonge gaf Sparta de tik die Sparta ons vlak voor en vlak na rust had toegebracht", glunderde Theo Verlangen. "Ik hoef hier niet om te treuren", rea geerde Barry Hughes. "We zijn het hele seizoen al met Gronin gen in de slag om de vierde plaats, nu hebben we dat weer gedaan en ik heb er vertrouwen in dat dit voorlopig nog wel zo zal blijven". GERARD VAN PUTTEN Zwolse spits verzuimt Ajax te vellen ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. ZWOLLE (GPD) - Kees van Koo ten is zaterdagavond weer een stukje van zijn in Deventer zo zorgvuldig opgebouwde image kwijtgeraakt. De massieve spits, die door de Eagles-fans op han den werd gedragen, heeft het bij de aanhang van PEC Zwolle voorlopig grondig verbruid. Na dat hij eerder al een strafschop had gemist, verknoeide hij hal verwege de tweede helft een unieke kans om Ajax definitief op de knieën te dwingen. Daar door kregen de weinig impone rende Amsterdammers de gele genheid alsnog overeind te krab belen. Dat deden ze dank zij twee bevliegingen van Johan Cruijff: 1-2. PEC Zwolle restte slechts de kater, en een stevige ook. Een moge lijkheid om Ajax onder de duim te houden, zoals zaterdagavond het geval was, doet zich immers maar zelden voor. Bovendien zou de Zwolse ploeg via een overwinning z'n positie ten op zichte van de degradatieplaatsen aanmerkelijk hebben verbeterd. "Zo houden we de spanning er tenminste in", probeerde Brom leuk te zijn. De oefenmeester van PEC, camou fleerde met die opmerking zijn werkelijke gevoelens. Die had hij tijdens de wedstrijd al afgerea geerd op scheidsrechter Van Et- tekoven en vlagger Dolstra. Vlak na het tweede Amsterdamse doelpunt werden de niet-aflaten- de op- en aanmerkingen van Brom Van Ettekoven te gortig en dirigeerde hij de trainer achter het hek. Er waren inderdaad wat gevallen waarin Van Ettekoven Ajax het voordeel van de twijfel gunde, zoals bij het tweede Amsterdam se doelpunt, waartegen PEC massaal te hoop liep omdat Van Basten hinderlijk buitenspel zou hebben gestaan. Maar de staat van opwinding waarin Brom vanaf het begin verkeerde, stond daarmee in geen enkele verhou ding. Dat PEC Zwolle-Ajax het aanzien meer dan waard was voor de 14.000 toeschouwers (uitver kocht), was vooral te danken aan de provinciale equipe, die de Amsterdammers zonder schroom tegemoet trad. De ver dediging van Ajax, toch al ge handicapt door de blessures van Ophof en Mölby en de schorsing van Boeve, werd al snel tot over werk gedwongen. Daarbij bleek opnieuw dat de weer van stal ge haalde Van Veen geen rust kan brengen in de defensie. Hij veroorzaakte vijf minuten voor de pauze ook de strafschop door Van Kooten de doortocht te ver sperren. Schrijvers bewees ech ter andermaal dat Ajax hem straks node zal missen door het harde maar slecht gerichte schot van Van Kooten met een voetre flex te stoppen. Achttien i ten na rust kwam PEC Zwolle toch op voorsprong, via Van der Hengst, de onbetwiste uitblinker in de Zwolse ploeg (1-0). Vanaf dat moment moest Ajax meer risico's nemen en dat resul teerde al direct in een uitgelezen kans voor Van Kooten die, ech ter oog in oog met Schrijvers jammerlijk faalde. Dat zoiets te gen een ploeg als Ajax, zelfs als die slecht speelt, fataal kan zijn werd pijnlijk duidelijk. In een mum van tijd stelde de Amster damse formatie, waarin Van Veen inmiddels al het veld had geruimd, orde op zaken. Eerst zorgde Kieft na een inleiding van Cruijff en Olsen voor 1-1 en kort daarna ontsnapte Ajax defi nitief uit de greep van PEC Zwolle toen Cruijff met een droog schot raakmikte (1-2). "Een hele gelukkige overwin ning", erkende Aad de Mos rui terlijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11