Leiden: hopen op verrassing Knetemann: "Ik ga ervoor vechten" Record van Dielis Fernandez in 3nCatalonië Q Nog onzekerheid over carrière Vier wereldrecords op Alma Ata Afdeling afgelast Hockeyteam gedupeerd Kinsbergen gelooft nog in titel Schoolvoetbal niet alleen voor jongens Schema finales Verlies van B. Dortmund Hübner: remise tegen Smyslov U.V.S. - D.H.L. ^LiÜjVTERDAG 26 MAART 1983 t?ARRASA (ANP) - De vijfde en afsluitende etappe van de Cata laanse week heeft gisteren een dubbel Nederlands succes opge leverd. Johan van de Velde won de bergrit over 165 kilometer in 4 Orion uur 35 minuten en 49 seconden, niets werd op de tweede plaats ge- af de volgd door zijn ploeggenoot Ge- iwjjk rard Veldscholten, die 34 secon- emin den later over de finishlijn reed. ie al-Beiden waren overigens kansloos voor de eindzege, die naar de 5-13, Spanjaard Alberto Fernandez sk te ginS- Diens landgenoot Faustino Ruperez opende in de slotrit de doeg aanval. Ruperez, die bij de start tegen een achterstand van tweee- neenhalve minuut op de leider aankeek, kwam uiteindelijk 32 seconden te kort. echtgenoot Gerrie die na zijn ongeluk behoorlijk i ALMA ATA (ANP) De schaatsin- terland tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland heeft op de eer- LEIDEN (ANP) - De Afdeling Leiden van de KNVB heeft alle voetbalwedstrijden voor vandaag in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. ste dag vier wereldrecords opge leverd. Op de "wonderhaan" bij Alma Ata, gelegen op een hoogte van 1692 meter, dook de Oost- duitse Christa Rothenburger als eerste vrouw op de 500 meter on der de veertig seconden-grens. Rothenburger kwam uit op een tijd van 39,69 seconden. Natalja Petroesjeva maakte haar seizoen voor een deel goed door de 1500 meter te winnen in de nieuwe toptijd van 2 minuten en 4,04 se conden. Het oude record stond reeds op haar naam met 2.05,39. Bij de heren was de Sowjet-sprin- ter Pavel Pegov (26) de grote man. De nummer twee van het wereldkampioenschap in Helsin ki verbeterde zowel op de 500 als de 1000 meter het wereldrecord. Op de sprint liet Pegov de fabel achtige tijd van 36,68 seconden noteren. Van het wereldrecord op de 1000 meter, tot gisteren in handen van de Canadees Gaetan Boucher met 1.13,39 (Davos 31 januari 1981), snoepte hij bijna een seconde af: 1.12,58. Bij de ju nioren verbeterde Aleksander Limov het wereldrecord van Eric Heiden op de 1500 meter. Limov kwam tot 1.56,15. Heiden had in 1977 1.59,46 gereden. Het recordfestival heeft opnieuw aangegeven, hoe snel de Medeo- baan kan zijn. Een goed voor beeld daarvan is het Westduitse record, dat Stefan Panzer vestig de. Panzer, toch waarlijk geen groot schaatsenrijder gezien zijn internationale staat van dienst, finishte op de 500 meter in de uit stekende tijd van 37,68 secon den. Het oude record stond sinds elf jaar op naam van Erhard Kel- GENT (GPD) - De vraag of de ge volgen van het ernstige koerson- geluk in de semi-klassieker 'Dwars door Belgie' van invloed zullen zijn op het verdere ver loop van de wielercarriere van Gerrie Knetemann, is nog niet te beantwoorden. Na een operatie van zes uur en drie kwartier en het maken van een grote serie fo to's, hebben de specialisten Ver- donck en Vandamme van het Gentse Academisch Ziekenhuis voorlopig slechts kunnen vast stellen dat 'De Kneet' dit seizoen in elk geval niet meer kan koersen. Gerrie Knetemann wisselt met gro te regelmaat van optimisme en ,D pessimisme. Als het over die ver schrikkelijke klap tegen een ge- parkeerde auto gaat („ik zag in eens iets zwarts voor me opdoe men") zegt hij resoluut: „Zo'n nachtmerrie wil ik nooit meer meemaken. Ik denk niet dat ik nog ooit zal koersen..." Na een opleving uit de verdoving van een van de vele pijnstillende in jecties is er dan ineens strijdlust: HILVERSUM (GPD) - De complete outfit van het dameshockey team, dat op 4 april vertrekt naar Koeala Loempoer voor deelna me aan de strijd om het wereldkampioenschap hockey, is don derdagavond uit de auto van bondscoach Gijs van Heumen ont vreemd. De damescoach was samen met speelster Fieke Boek horst uitgenodigd voor een radiosportprogramma in Hilversum. Tijdens zijn praatje voor de microfoon werd zijn wagen, die voor de studiodeur geparkeerd stond, leeggehaald, waarbij de daders ook persoonlijke bezittingen van Van Heumen meenamen. Onder de ontvreemde kledingstukken bevond zich ook het uit- gaanstenue van het Nederlands damesteam, dat met het oog op het WK hockey was aangeschaft. Van Heumen heeft aangifte gedaan bij de Hilversumse politie. „Ze krijgen me niet klein. Ik ga ervoor vechten. Straks zit ik weer gewoon op de fiets..." Medisch gezien concentreert de vraag over zijn wielertoekomst zich op zijn rechterarm waarvan pezen en zenuwen zijn doorge sneden. Knetemann heeft daar door geen gevoel in zijn pink en ringvinger. Over de kansen van het genezingsproces hebben de medici zich nog niet uitgelaten. Monseré Ze zijn tot op heden slechts op één punt concreet geweest: de revali datie zal bijzonder lang duren. Troost van Gerrie Knetemann: „Maar ik leef tenminste nog. Er zijn er die dat niet meer kunnen zeggen..." Echtgenote Gré: „Toen Peter Post me belde en vertelde dat Gerrie op een auto was gereden, dacht ik gelijk aan het ongeluk met Monseré. Post probeerde het me zo rustig mo gelijk over te brengen, maar in- tuitief voelde ik meteen dat het ernstig was. Dat beeld van Mon seré drong zich heel sterk op. Toen ik naar Gent reed, had ik me op het ergste voorbereid..." Met de reconstructie van het onge luk is de Rijkswacht nog druk doende. Er worden getuigen ge zocht, vooral om vast te kunnen stellen of de auto waarop Knete mann reed ver genoeg uit de bocht stond. Het enige wat 'De Kneet' zelf weet, is dat op het be slissende moment zijn zicht ern stig te lijden had onder door op spattend vuil vertroebelde bril- leglazen. „En uit die bocht", al dus Knetemann, „was er ineens een donkere massa". Zelf heeft hij een slagaderlijke bloeding weten te stelpen. Knetemann: „Ik zag al dat bloed spuiten en LEIDEN - Na een seizoen van louter tegenvallers, strubbelingen, ruzies en ordinaire scheldpartijen mag Theo Kinsbergen vanavond in Haaksbergen een eerste aanzet ge ven in het nakomen van zijn belofte. Het hele jaar heeft de omstreden coach van Elmex Leiden volgehouden dat de prijzen aan de finish worden uitgereikt en dat hij vooraan zou staan om aan het eind van de play-offs de kampioensbeker in ontvangst te nemen. Het zou natuurlijk de grootste la cher van het jaar zijn als het ooit nog zover zal komen. Dat het kón gebeuren is niet uitgesloten om dat het verleden al meermalen heeft aangetoond dat verrassin gen inherent zijn aan het sys teem van de play-offs. In één wedstrijd van twee keer twintig minuten zuivere speeltijd kun je verworden van favoriet tot kans loze en andersom. In Leiden heb ben ze daar trouwens wel enige ervaring mee opgedaan. Troetelkind Kinsbergens' hoop is voornamelijk gevestigd op dat verrassingsas pect en daarnaast op zijn troetel kind Wilson Washington. Vorig jaar met het pretentieloze Am stelveen slaagde hij er totaal on verwacht nog bijna in om Den Bosch voortijdig te elimineren en hij bereidt met het veel serieu zer Leiden nu een dergelijke stunt voor tegen Haaksbergen dat het zonder de geblesseerde Ron Kruidhof moet doen. Dat die laatste moeilijk gemist kan worden door Maarten van Gent bleek vorige week. De te smalle basis brak de Tukkers tegen Lei den op, want toen Downey naar de kant moest liep Leiden naar een eenvoudige 80-92 overwin ning. Washington, geblesseerd aan zijn achillespees, bakte er in Haaks bergen niet veel van, maar desal niettemin schuift Kinsbergen zijn grillige vedette naar voren als zijnde zijn belangrijkste pion voor de play-offs. Afgelopen woensdag hield hij hem aan de kant in de generale tegen mid denmoter Weert om na de neder laag met de curieuze opmerking te komen: "Zie je wel, we kun nen het niet zonder hem". Daar mee de rest van zijn spelers een brevet van onvermogen gevend, maar daar tilt Kinsbergen niet zo zwaar aan sinds hij toch geen ho ge pet op heeft van mensen als LEIDEN - Wanneer Pluvius zich dit weekeinde enigszins weet in te hou den, is de schooljeugd maandag en dinsdag verzekerd van twee dagen 'voetballeut'. Op de velden van de Boshuizerkade en de Morsch komen ditmaal niet alleen de jongens in actie. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het schoolvoetbal in Leiden gaan ook de meisjes tegen een bal trappen. Dit in navolging van veel andere steden, waar de meisjes van de scholen al langer deelnamen aan het schoolvoetbal. "Er is immers ook een landelijke finale meisjesvoet bal", aldus Ton Bijman, voorzitter van de commissie voor het school voetbal. "Daarom hebben wij ook in Leiden gepolst of er belangstelling bestond. Heel veel scholen in Leiden hebben positief op onze oproep gereageerd". De negatieve kant van het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi is het grote bedrag dat jaarlijks aan vernielingen moet worden betaald. Ton Bij man: "Vorig jaar is er voor liefst negenhonderd gulden vernield. Dat was veel meer dan de jaren daarvoor. We wijzen de teamleiders op hun verantwoordelijkheid, maar je kan natuurlijk moeilijk de hele dag ie mand in die kleedkamers neerzetten. Het is wel typerend dat de groot ste vernielingen worden aangericht door kinderen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar". Genoegen Dat 'genoegen' is overigens weder zijds, want het rijtje internatio nals heeft op zijn beurt weinig vertrouwen in de joviale en zwie- rigee coach wiens handelwijze en opvattingen zij niet kunnen volgen, laat staan onderschrij ven. De weinige trainingsarbeid die hij voorschrijft (Kinsbergen: "Niet zaniken, je moet het in de wedstrijd maken") en zijn fre quente absentie worden door de Nederlandse kern als negatiefer varen. Ook het gebrek aan inzet van de ex-profs Washington en Wiley - en dan vooral als Kins bergen er zelf niet is - is een bron van ergernis voor de Hollanders. Wat de zaak verder nog nadelig heeft beinvloed zijn de perikelen die zijn ontstaan tussen club en sponsor. Kinsbergen alsook de meeste spelers (Hagens, Kragt- wijk en misschien Wiel uitgezon derd) weten nu al dat ongeacht het uiteindelijke resultaat een nieuwe verbintenis uitgesloten is omdat Elmex het contract op zegt. Die wetenschap, plus het feit dat de spelers bij herhaling moeten zeuren om hun geld, doen de zaken natuurlijk ook geen goed. Want waar doe je het eigenlijk allemaal voor Er zijn in elk geval mensen genoeg op te noemen die gegronde motieven hebben om het bijltje er maar bij neer te gooien. Ongezond In die ongezonde ambiance van onderling wantrouwen tussen coach, spelers, management en sponsor moet hét dan allemaal gaan gebeuren. Het kan natuur lijk best zijn, dat als de bal van avond in Haaksbergen eenmaal is opgegooid, de rijen alsnog slui ten, zeker wanneer het mee zou zitten. Vooralsnog lijkt het aan nemelijk, gegeven het voorgaan- Het speelschema voor de play offs basketbal Vanavond Haaksbergen - Leiden Den Bosch - Donar Woensdag Leiden - Haaksbergen (20.30 uur) Donar - Den Bosch Eventueel zaterdag bij stand 1-1 Haaksbergen - Leiden Den Bosch Donar Finale Eerste wedstrijd woensdag 6 april, tweede donderdag 7 april, derde zaterdag 9 april. Eventueel: vierde wedstrijd zondag 10 april, vijfde woensdag 13 april. Ook in de finale geldt dat de ploeg die het hoogste eindig de in de competitie eer thuis speelt. Gericht Wat enerzijds zijn redding was, is achteraf de grote ongewisse fac tor in het genezingsproces: de rechterarm waarmee hij zijn ge zicht beschermde toen hij tegen de auto botste. „Als ik dat niet gedaan had", zegt Knetemann over die reactie, „zou mijn hoofd niet zo onbeschadigd uit die bot sing zijn gekomen als nu. Ga maar na wat er dan gebeurd was..." Ze hebben Knetemann op kamer 601 van de intensive care gelegd, waar vrijdag het ziekenhuisper soneel uit het ritme raakte door de enorme stroom van reacties uit Nederland. De lawine aan te lefoontjes, dikke rijen bloemen en een opeenstapeling van fruit manden waren het overtuigende bewijs van Knetemanns grote populariteit. De belangstelling van de internationale pers nam dermate grote vormen aan, dat de ziekenhuisleiding besloot om in de loop van maandag een pers conferentie te geven over de stand van zaken. DUSSELDORP - Borussia Dort mund kan de Westduitse voet- baltitel 1982/83 wel vergeten. Vrijdagavond verloor Borussia Dortmund voor de bundesliga de thuiswedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf met 1-2 na een rust stand van 0-0. Burgsmülier stemde de 22.000 toeschouwers in Dortmund in de 49ste minuut nog hoopvol door 1-0 te scoren. Dusend en de IJslander Edvalds- son zorgden in de slotfase voor de ommekeer en de winst voor Fortuna Düsseldorf. Borussia- doelman Immel voorkwam in de 90ste minuut een grotere afgang door een strafschop van Bom- mer te stoppen. Van belang was dat evenwel niet meer. Borussia Dortmund bleef door de neder laag op de derde plaats met 34 punten, drie minder dan koplo per Hamburger SV, dat een wed strijd minder speelde. In het tweede vooruitgespeelde duel zegevierde Hertha BSC op eigen terrein met 2-0 over Armi- nia Bielefeld. Daardoor kwamen de Berlijnse voetballers enigs zins uit de gevarenzone. Hertha neemt na de zege de vijftiende plaats in met achttien punten uit 25 wedstrijden. Arminia bezet een plaats in de middenmoot evenals Fortuna Düsseldorf. VELDEN - De eerste partij uit de tweekamp voor de kwartfinale van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap scha ken tussen Robert Hübner (WD1) en Vassily Smyslow (Sow), die in Velden (Oos) wordt gespeeld, is vrijdag in remise geëindigd. Vrij dag kwamen de twee schakers in tweede zitting na 55 zetten remi se overeen. De partij was donder dag na 40 zetten afgebroken. RUCPHEN (ANP) - De Belg Ludo Dielis heeft op de twee de dag van het wereldkampioenschap bandstoten in Rucphen het wereldrecord partijgemiddelde geëve naard. Tegen Jan Arnouts had hij slechts drie beurten nodig voor de 200 caramboles. Ronald van den Bergh steekt momenteel in goede vorm. Leiden zal hem nodig hebben. (Foto Holvast). de, dat de boel ergens als een zeepbel uitelkaar spat. Dat ge beurt dan op het moment dat het even mis dreigt te gaan op het sportieve vlak. In de play-offs zijn er altijd heel veel van die mo menten. Alleen een honderd pro cent gemotiveerde club kan zich zelf daar doorheen slepen... AD VAN KAAM Eerder, in 1978, leverde de Frans man Connesson eenzelfde pres tatie. Dielis, die Arnouts zijn vierde nul bezorgde, maakte de 200 vol met series van 8,73 en 119 caramboles. De Belg geldt nu, na drie overwinningen uit vier par tijen, als de grote favoriet voor de titel. Hij heeft nog slechts twee concur renten te duchten. De Westduit ser Zenkner verbaast tot nu toe vriend en vijand. Hij is de enige die nog ongeslagen is en elimi neerde gisteren hoogstpersoon lijk de Oostenrijker Scherz, één der favorieten. Het gemiddelde van de Westduitser is evenwel niet hoog te noemen. De derde kanshebber is Christ van der Smissen. 'In zijn achtertuin' komt Van der Smissen welis waar nog niet tot grote daden, maar winnen doet-ie na zijn slip pertje in de eerste ronde wel. Gisteren versloeg hy Berardi en Kobayashi. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9