Wereldtitel is voor mij geen levensideaal ■c Acrylaat snijden Dammer Rob Clerc: 99 99 Volleyballers WVC ft en dames Ridderveld^ kunnen zich opmakenQ voor kampioensfeest J- Drie nieuwe fotoboeken voor amateur Meubeltjes van glazen kubussen Kierende houten vloer fatsoeneren De 27-jarige Rob Clerc geldt al bijna tien jaar als een topper, maar het laatste en moeilijkste sprongetje om als absolute wereldtopper de damge- schiedenis in te gaan, heeft hij nog steeds niet kunnen maken. De in Scheveningen woonachtige grootmeester beschikt over een klinkende prestatielijst; daar niet van. Na zijn jeugdwereldkam pioenschap in 1973, schreef hij in '75 en '77 een aantal vooraanstaan de toernooien op zijn naam, eindi ge twee keer als tweede op het we reldkampioenschap ('76 en '80) en veroverde tweemaal de nationale titel ('80 en '82). Toch mankeert het Clerc's loopbaan aan grote pro gressie, nadat hij zich midden ze- Nadat het nationaal damkam pioenschap drie opeenvolgende jaren in het noorden van het land werd gehouden, speelt de titelstrijd zich nu in Noord-Hol land af. Het startsignaal klinkt aanstaande dinsdag in Alk maar, waar het twaalf personen tellende deelnemersveld de eer ste ronde afwerkt. Daarna wordt nog een aantal rondes in Hoorn, Schagen en Haarlem af gewerkt. Het slot is zaterdag 9 april in Haarlem. De hele nationale top, uitgezon derd ex-wereldkampioen Harm Wiersma die de voorbije jaren ook al verstek liet gaan op het NK, is in Noord-Holland pre sent. Het totale deelnemersveld ziet er als volgt uit: Clerc (titel verdediger), Van der Wal, Bron- string, Luteyn, Smeenk, Stok- kel, Vermin, Palmer, Bastiaan- net, Scholma en Brouwers. ventiger jaren al bleek te kunnen meten met de groten. „Wat goed is komt snel", zegt Clerc, „maar in mijn geval gaat het niet op, ik heb weliswaar de indruk dat ik nog steeds sterker word, maar bij mij gaat het niet zo snel als bij bijvoorbeeld Jannes van der Wal. Die is de laatste jaren met enorme sprongen vooruit gegaan, maar hij heeft er zijn hele leven dan ook in gestopt. Dat is op het laatste wereldkampioenschap te recht beloond. Nee, mijn prestaties zijn in de loop der jaren beslist niet minder geworden. Mijn beste toer nooi speelde ik zelfs vorig jaar, het nationaal kampioenschap". Clerc is minder bezeten van dam men dan Jannes van der Wal, die zich als levensdoel had gesteld om ooit eens wereldkampioen te wor den. „Ik heb de ambitie altijd wel gehad", vertelt hij, „maar de illusie dat ik een absolute topper zou wor den heb ik nooit gekoesterd. Dat wil niet zeggen, dat ik het nooit meer haal, want kijk maar eens naar Gantwarg. Die speelde eind zestiger jaren al tegen de wereld toppers, maar werd in '80 pas we reldkampioen. Maar ach, een we reldtitel is geen levensideaal voor mij. Ik zou het leuk vinden, maar ik ben nu niet ontevreden met mijn positie". In een eerste oogopslag lijkt de ko mende titelstrijd, net als voorgaan de jaren, een aangelegenheid te worden tussen Clerc en Van der Wal. „In eerste instantie denk ik ook dat het tussen ons beiden zal gaan", meent Clerc. „Ik ben echter nieuwsgierig hoe Jannes zich ge houden heeft na zijn wereldtitel. Hij is nadien door de meest uiteen lopende personen aangesproken en benaderd. Toen ik hem onlangs belde zei hij: 'Hé, eindelijk weer eens een bekende aan de lijn'. Die wereldtitel heeft hem niet onbe roerd gelaten". Prestige De grote afwezige op het nationaal kampioenschap is Harm Wiersma, voor wie deze titelstrijd vrijwel niets meer te betekenen heeft. „Er valt niet veel te verdienen en dus kan Harm alleen maar prestigever lies lijden, wanneer hij slechts twintig gulden per punt kan beu ren", aldus Clerc. „Toch wil ik wel even opmerken, dat Harm sinds '77 geen enkel toernooi van belang meer heeft gewonnen. Dat jaar werd hij voor het laatst nationaal kampioen, hoewel hij nadien nog een paar keer heeft meegedaan. Z'n wereldtitel heeft hij alleen maar te danken aan de tweekam pen. De toernooien wint hij nooit. Harm is daarom eigenlijk ook al leen maar wereldkampioen mat ches. Wat dat betreft, maakt zo ie mand als Karpov zijn schaaktitel veel meer waar met prestaties, die hij ook in toernooien levert. Ik vind het daarom ook wel tijd wor den om je af te vragen of Wiersma alleen vanwege financiële overwe gingen wegblijft van het nationaal kampioenschap". Positief Rob Clerc zegt blij te zyn met de wereldtitel van Jannes van der Wal. „Voor de damsport is Jannes ZATERDAG 26 MAART 19\tE! Rob Clerc: "Ik heb nooit de illusie gekoesterd dat'ik een absolute topper :ou worden". (Archieffoto ANP). van grote betekenis, want in twee weken is hy bekender geworden dan Wiersma in al die jaren", meent hij. „Al die toestanden rond Jannes hebben een positieve uit werking. Een paar jaar geleden maakte Timman furore en binnen de kortste keren was er een steun fonds voor hem. Liefst een ton had hij ter beschikking om zich voor te bereiden op het wereldkampioen schap. Nu raken de mensen langza merhand uitgekeken op hem. Neem een Jan Lammers, daar heb ben de mensen ook de buik al vol van. Jannes is nu in korte tijd enorm populair geworden en dat kan de damsport alleen maar ten goede komen". Overigens staat de mondiale titel van Jannes van der Wal op de tocht, nadat de Werelddambond onlangs overstag ging voor de Rus sen, die te laat visa aanvroegen voor het onlangs gehouden wereld kampioenschap in Brazilië. Er komt nu wellicht een achtkamp, waaraan niet alleen de Russen maar ook Wiersma, Clerc en Van der Wal zullen deelnemen. „Ik ben altyd blij als er gedamd kan wor den", zegt Clerc, „maar ik ben het er niet mee eens dat die achtkamp de officiële status van wereldkam pioenschap krijgt. Dat zou bela chelijk zijn. Uit sportief oogpunt kan je dat tegenover Jannes abso luut niet maken. Als die achtkamp er komt, zal ik echter wel meedoen, want ik bereik er niets mee als ik wegblijf'. Prof Rob Clerc is profdammer, net als Wiersma, Van der Wal, Sijbrands en de in Groningen woonachtige Scholma, van wie de laatste vol gens Clerc ook weieens hoge ogen kan gooien op het NK. De geboren Amsterdammer heeft een baan voor halve dagen bij de bond en verder komt hÜJ via simultaans en damverslaggeving aan de kost „Dit hou ik niet tot mijn vijfenzes tigste vol", zegt Clerc. „Ik weet dingen die wel leuker zijn om te doen dan bijvoorbeeld dat werk als bondstrainer. Soms zit je dagen aaneen analyses uit te typen voor de twintig topspelers, die vervol gens in het gunstigste geval de pa pieren even door kijken. Een prof- dammer in de ware zins des woords ben ik trouwens niet en die bestaat ook niet. Er is niemand van ons gezelschap die alleen van wed strijden en simultaans leeft. Ja, Jannes misschien, maar die heeft ook niet veel nodig". LEIDEN - De beslissingen in de eerste klasse van de volleybal competitie zijn bijna gevallen. Bij de heren kan WVC zich na de zege op concurrent Leython op gaan maken voor het kampioens feest en bij de dames kan Ridder- veld na de winst op LUSV 2 ook niets meer gebeuren. In de zeer goed gevulde sporthal De Klimop bracht WVC het als tweede geklasseerde Leython een 3-0 nederlaag toe. Door het onverwachte gelijkspel van RW kwam WVC daardoor alleen aan de leiding. De koploper had het alleen in de eerste set (18-16) moeilijk met de rivaal. Daarna bleek Leython de strijd te heb ben opgegeven. Spelerswisselin- gen noch time-outs konden ver hinderen dat WVC via 15-10 en 15-9 de twee volgende sets pakte. Mede dankzij Frits van Arkel en Dennis Rijnders die erg effectief speelden. LUSV 2 speelde tegen RW einde lijk weer eens op niveau en zorg de dan ook direct voor een ver rassing. Dat was voor een groot deel te danken aan Johnny Groen, die vooral in de vierde set aanvallend niet te stuiten was. Het vertrek van spelverdeler Theo Linthout werd nu eens niet gevoeld en tegen RW, dat nog steeds niet over de inzinking heen is, leidde dat tot 2-2 via de setstanden 14-16, 15-10, 8-15, 15- 6. Ook Donar-SKC werd een surpri se. Donar nam een 14-4 voor sprong, die nog even in gevaar kwam op 14-11, maar de winst was toch voor Donar. Ook de tweede set was duidelijk voor die ploeg, waarin Arjan Middendorp uitstekend debuteerde als spel verdeler, en via 15-13 werd ook de derde reeks gewonnen. WW nam tegen Orion een 2-0 voorsprong 15-13, 15-11), maar toen de pass bij de tegenstander lev de beter werd verzorgd kon Orion uy bewijzen dat het niet voor niets zo hoog staat: 2-2. WVC 2 gaf de v0 reserves van Novo in Noord wijk rai goed partij. Het werd niettemin y® 3-1 voor de Noordwijkers, die al-°eic leen in de vierde set duidelijk konden winnen 15-4 na 15-13, sï 12-15, 15-13. Ridderveld bleek te g sterk voor hekkesluiter VCL. R' Het werd voor de Lissese ploeg aa weer een 3-0 nederlaag. Dames a; SC Bij de dames had LUSV wel een puntje verdiend tegen koploper *~mm Ridderveld. Vooral in het achter- W veld speelde Ridderveld ner- veus. Op de beslissende momen- y ten (zoals op 13-14 in de derde set) kon LUSV er echter niet af doende van profiteren. Ridder- AL1 veld won: 15-5, 8-15, 16-14, 15-13. tc In Up Go maakte teveel fouten en O werd weggespeeld door het en thousiaste DAC 2. Via 10-15, 8-15 H™ en 12-15 werd het 0-3. Leython 2 had minder moeite met VCL dan de setstanden (11-15, 8-15, 13-15) J doen vermoeden. De ploeg won eigenlijk zoals het wilde met 0-3. De WVC-dames wonnen de eerste en tweede set van Novo 3 in Noordwijk, maar gaven in de derde reeks een 7-0 voorsprong weg. Novo bracht de achterstand terug tot 1-2 in sets, waarna de wedstrijd wegens tijdgebrek werd afgebroken. Het duel wordt op een later tijdstip uitgespeeld. S'70-DAC eindigde in 2-2, al had er voor S'70 meer ingezeten. De ploeg gaf in de laatste set een 13- 7 voorsprong weg. Het duel Leython 3-Orion kende een grillig verloop. Na 14-16 en 11-15 leken de kansen te keren en werd het 15-3. In de vierde set ging het tot 13-13 gelijk op, maar daarna bleek Orion toch de sterkste. Bij Leython speelde in valster Jackey van Schalkwijk een sterke partij. GER RENES. Extra Voor de amateurfotograaf, die het fijne van zijn of haar hob by wil weten, zijn er weer en kele interessante nieuwe boe ken verschenen. „Fotografe ren met de spiegelreflex" be handelt het werken met dit camerasysteem (het meest „uitgebreide" dat er bestaat). De spiegelreflexcamera heeft letterlijk alles te bieden: ver wisselbare lenzen, zoeker en lens ineen en diverse andere toebehoren die de mogelijk heden vergroten. Daarop gaat dit boek uitvoerig en duidelijk in. Wie plannen heeft een spiegelreflex aan te schaffen, doet er goed aan eerst dit boek (verschenen bij Focus Elsevier) te kopen. De prijs, f 14,90, hoeft geen be zwaar te zijn. Van dezelfde schrijver, Meis- nitzer, en eveneens uitgege ven door Focus Elsevier, ver scheen „Dichtbij-fotografie". Dat is een fascinerende tak van de fotohobby, waaraan al veel amateurfotografen ver slingerd zijn geraakt. Wat er op dit gebied allemaal moge lijk is, wordt in dit f 14,90 kostende boekje duidelijk verklaard. „De Camera" is een omvang rijk boekwerk, dat de ge schiedenis en de ontwikke ling van de camera behan delt. Een interessante levens geschiedenis van het fototoe stel. Verder bevat het boek uiteraard ook erg veel prakti sche informatie die iedere geinteresseerde amateur-fo tograaf verder op weg helpt. Dit fraaie boek, ook bij Focus Elsevier verschenen, kost f99. De boekhandel en veel fotoza ken hebben al die uitgaven in huis. „Bokubussen" van 40x40x40 cm vormen standaardbouwe lementen, waarvan naar ei gen idee allerlei interieurele menten kunnen worden op gebouwd. Gewoon een kwes tie van rangschikken en sta pelen. Dat kan bijvoorbeeld een „doorkijktafeltje" ople veren, maar ook een grote wandkast die als het ware een vitrine vormt voor deco- ratieve voorwerpen, verza melingen e.d. Nóg een moge lijkheid: van de glazen ku bussen een scheidings-wand- meubel in de kamer bouwen. De Bokubussen worden gele verd in een platte doos, die voor de basiskubus vijf glas platen en acht kunststof-ko gelelementen bevat. Een „aanbouwkubus" bestaat uit vier platen en vier kogelele menten. Met die „kogels" worden de glasplaten op eenvoudige wijze gemonteerd en ze ge ven het bouwsel een speels effect. De standaardkleur is zwart, maar ze kunnen ook in wit, goud en zilver worden geleverd. Het glas is 4 mm dik, dus (mede gezien de geringe afmeting van de platen) voldoende vei lig. Behalve gewoon helder glas is ook bronskleurig glas te krijgen. Glas is een „neutraal" mate riaal en daarom zullen de ku bussen zowel in het klassieke als het moderne interieur goed passen. De Bokubussen zijn o.a. in een aantal V en D-zaken te koop. De fabrikant, Boglas in Don gen, tel. 01623-15429, kan na- dere informatie geven. Voorzetramen met een beglazing van acrylaat zijn sinds kort in vrij ruime mate in de handel. Eén van de belangrijkste voorde len van dit materiaal, de onbreekbaarheid, blijkt veel mensen zo sterk aan te spreken dat er op het ogenblik heel wat voorzetra men met dit 'kunstglas' worden aangebracht. Omdat het in een betrekkelijk klein aantal standaardmaten wordt verkocht, komt er dus altijd snijwerk aan te pas. Nu is acrylaat voor een doe-het-zelver op zich wel gemakkelijker te snijden dan glas, maar toch zijn er een paar dingen waarop men heel goed moet letten. Om te beginnen: pas op voor krassen. Laat de beschermende folie aan beide kanten zitten tot het laatste moment: verwijder het pas wanneer het voorzetraam geplaatst is! Gebruik bij het snijden een speciaal mesje, met een haakvormige punt. Maak daarmee een ononderbroken, trekkende beweging over de plaat. Daarbij is een geleiding nodig en als zodanig wordt gewoonlijk een rechte lat geadviseerd. Ideaal is dat echter niet; het mesje kan in het hout snijden, en dan ben je het rechte spoor kwijt. Een stalen rij is eigenlijk wel de beste geleider, of een stalen liniaal. Bij voorkeur dus iets van metaal. Maak de kraslijn door een reeks herhaalde snijbewegingen diep genoeg om de plaat ten slotte langs de kraslijn veilig te kunnen afbreken. Een ondiepe snijlijn kan tot inscheuren van de plaat leiden! Leg het materiaal op een vlakke ondergrond. Let erop dat daar geen scherpe dingetjes op liggen. Die kunnen gemene krasjes veroorzaken. Hoewel 'kunstglas' onbreekbaar is, kan er (met na me bij het afbreken langs de snijlijn) toch iets mis gaan als de plaat erg koud is. De kans op een scheur is'dan niet denkbeeldig. Zet de plaat dus zo nodig een tijdje in een verwarmd vertrek. Wie zich aan die regels houdt, slaagt er zeker in het materiaal zonder problemen op de juiste maat te maken! Deurfineer Een vlakke binnendeur kan in weinig tijd van een fraaie houtafwerking worden voor zien. Sinds kort is er een spe ciaal produkt voor verkrijg baar: zelfklevend „deurfi neer". Het is uiterst dun (0,3 mm), maar dank zij een cellu- losevlies aan de achterkant uitermate sterk. De werkwijze is gemakkelijk. Het deuroppervlak dient vooraf goed schoongemaakt te worden (warm water met ammonia; daarna nawassen met schoon water), en dan wordt aan het begin van de fineerrol het schutvel gedeel telijk weggetrokken. Boven aan beginnen, goed aanwrij ven en stelselmatig naar be neden toe werken. Het fineer kan in de lengterich ting worden omgevouwen. Dat maakt het dus mogelijk om ook opdekdeuren zonder problemen te fineren. Na het aanbrengen met blanke lak afwerken. Deurfineer is te koop in eiken, mahonie, grenen en teak. Per rol van 210 x 90 cm kost het 70 tot 80 gulden. Niet goed koop, maar een „nieuwe hou ten deur" die vele jaren mooi blijft is wel wat waard. Naar verkoopadressen kan worden geïnformeerd bij Ma- cLean in Dordrecht, tel. 078- 139500. Zo doe je dat 1. Een houten vloer die kieren tussen de delen vertoont, ver oorzaakt tocht en doet ook geen goed aan de vloerbedek king; de naden tekenen zich af. Krab al het opgehoopte vuil los dat zich in de naden tussen de planken heeft ver zameld. Gebruik daarvoor een afgedankte schroeve- draaier of een ander puntig voorwerp. Veeg het uitge krabde vuil op. 2. Als er sprake is van brede na den, zullen de vloerdelen ook wel (over de breedte) krom getrokken zijn. Soms zelfs zo erg dat de vloer min of meer aan een wasbord doet den ken. Een flinke schuurbeurt is dan nodig. Loop de hele vloer na op te ondiep ingesla gen of zelfs iets uitstekende spijkers. Drevel ze door, tot onder het houtoppervlak. Sla waar nodig nieuwe spijkers 3. Om de vloer goed en snel te kunnen schuren is een spe ciale vloer- of parketschuur- machine nodig. Die kunt u huren. Schuur eerst in diago nale richting, vervolgens in tegenovergestelde diagonale richting (beide met een grove schuurband) en tenslotte met een fijnere band in de lengte richting van de planken. Langs de kanten (waar de grote machine een strook moet vrijlaten) schuurt u met een bandschuurmachine. 4. Zuig nu al het schuurstof weg. Houd de kamerdeuren daarbij dicht, maar zet de ra men open; dat kunt u tijdens het schuren ook maar beter doen. Beide bewerkingen ge ven immers nogal wat ge- stuif; de stofzuiger door de uitgeblazen lucht aan de ach terkant. Zet zowel bij het schuren als bij het stofzuigen een stofmaskertje op, dat de mond en neus beschermt. 5. Vul de naden met een repara tiemortel of kit. Is er sprake van erg brede en diepe kie ren, sla of lijm er dan eerst dunne latjes in (een passende handelsmaat, of laten zagen). In plaats van reparatie- of vulmortel kan ook een plas tisch blijvende kit gebruikt worden. Naden tussen vloer en plint kunt u het best met polyurethaankit afdichten. Kit meteen glad afstrijken; reparatiemortel voorlopig vlak afstrijken en als die hard is: naschuren. 6. U kunt het vullen van de na den ook omzeilen, door de hele vloer met plaatmateriaal te egaliseren. Gebruik hard board (gladde kant onder!) of spaanplaat van bijvoorbeeld 8 mm dik. Spijker platen van 60 x 120 cm met verspringen de voegen (halfsteensver- band) op de vloer. Eerst in het midden vastzetten, dan langs de kanten. Hardboard: spijkers op ca. 15 cm afstand. Spaanplaat: spijkers of schroeven op ca. 30 cm. U hebt na dit karwei weer een feilloos vlakke vloer.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8