rEigen bijdrage "ontdoken Kredietbeleid banken Piloten geven collega's werk Export verse groenten en fruit sterk toegenomen Parlement moet nog aan enquête wennen ïsr ^t)rie jaar geeist voor zwendel met auto s -C Huizenverkoop groeit Ziekenfonds: artsen schrijven méér voor dan nodig Stork-Hengelo demonstreert CNY-bestuurder na onderzoek: Woningbouwverenigingen ZCt DdllCll Op Il0t SpCl bieden familie onderdak Schoolgeld ATERDAG 26 MAART 1983 TEN ii 16 3AARLEM (GPD) In West-Nederland zijn zeker 300 zeer dure auto's verdonkeremaand door de autobende die onlangs na een groot onder zoek van de politie is opgerold. Mogelijk komt er landelijk nog veel meer boven water, zei gisteren desgevraagd de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank. >ndisj 3ravpe officier eiste gisteren een gevangenisstraf van drie jaar tegen een 36- 83 is jarige man uit Den Haag, die wordt beschouwd als de hoofdverdachte nt v van de bende. De bende stal kostbare nieuwe auto's, en voorzag ze van snno kentekens en chassisnummers uit wrakken van gelijksoortige auto's, jterij De officier achtte de zwaarste vorm van heling bewezen. De man moet gev( over een paar maanden andermaal terechtstaan voor een nieuwe serie han( verdenkingen, waarvan het onderzoek nog niet klaar is. [eewDe afgelopen twee jaar moet de man volgens de officier van justitie mini maal 10.000 gulden per auto hebben verdiend. De gestolen auto's wer- is den bewerkt in drie loodsen in Kortgene, Zwaanshoek en Voorhout. arts i Geen beeldscherm bij zwangerschap AMSTERDAM (ANP) - Zwan- gere werkneemsters van de Algemene Bank Nederland die aan beeldschermen werken, kunnen tijdelijk an der werk krijgen, als zij bang zijn dat het beeldscherm werk hun zwangerschap on gunstig beïnvloedt. Op de administratiecentrale van de ABN in Leeuwarden heben in het afgelopen jaar drie beeldschermwerksters een miskraam gehad. Een be drijfsarts heeft echter geen verband kunnen ontdekken tussen de miskramen en het beeldschermwerk. Toch heeft de ABN gemeend zwangere vrouwen de moge lijkheid te geven ander werk te doen. Binnenland DEN HAAG (ANP) - De aan- en verkoop van woningen zal binnen af zienbare tijd weer op een "normaal" niveau komen. Dit verwacht voor zitter G. Smit van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. De gemiddelde prijs van een koopwoning is al gedurende een jaar stabiel gebleven (gemiddeld tien procent lager dan in de goede tijd), maar het aantal transacties (koop, verkoop) is duidelijk toegenomen. Als oorza ken voor deze toename noemt Smit de positieve houding van de rege ring ten opzichte van de hypotheekaftrek en de mogelijkheid tot aftrek van groot onderhoud. Als belangrijke economische faktor komt daar nog de lage rentestand bij. Smit meent dat om tot een normaal functionerende huizenmarkt te ko men, waarbij dus ook de nieuwbouw weer prikkels krijgt, de gemiddel de prijs van de bestaande woningen met ongeveer 15 procent omhoog moet. HAARLEM (GPD) Huisartsen en spcialisten ondergra ven de verplichte bijdrage van f 2,50 voor medicijnen door méér geneesmiddelen voor te schrijven, dan in feite nodig is. Op die manier hoeven patiënten minder vaak de eigen bijdrage te betalen. 1 Dit schrijft het Haarlemse Zieken- Volgens hem snijden de artsen zich hiermee zelf in de vingers. Als het werkelijk op zo grote schaal gebeurt, zal de staatsse cretaris toch weer overwegen bij dragen te vorderen per afgepaste hoeveelheid medicijnen in plaats van per recept, meent hij. Sommige artsen geven grif toe dat zij door patiënten onder druk worden gezet, om voor dezelfde rijksdaalder méér geneesmidde len te kunnen halen bij de apo theek. Soms worden flinke voorraden van een geneesmiddel voorgeschre ven. Als een dergelijk medicijn niet aanslaat, wordt overgestapt op een ander middel. Het restant van het oude wordt dan wegge gooid. Op deze manier, gaan de - premiekosten voor het zieken fonds omhoog. Immers, voor de in de vuilnisbak gegooide medi cijnen moet ook worden betaald, aldus een huisarts. De apothekers vragen zich af waar de ziekenfondsen zich druk over maken. De enorme omzet van ja nuari, toen de nog gratis ver strekte geneesmiddelen werden gehamsterd, wordt volgens hen vrijwel weggewerkt door de om zetdaling in februari en maart. Dat waren veel rustiger maan den, menen zij. De Consumentenbond is van plan te onderzoeken of patiënten werkelijk meer medicijnen mee naar huis krijgen dan voorheen. Er was altijd een afspraak dat voor niet meer dan een maand medicijnen werd meegegeven. Een dergelijk recept kon twee maal worden herhaald, voordat de patiënt opnieuw naar de huis arts moest. Officieel werkt deze overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de artsen niet meer, er zou een nieu we moeten komen. Nu kunnen patiënten in één klap voor drie of vier maanden medicijnen mee krijgen als de arts meewerkt. „Wanneer een deel daarvan wordt weggegooid pakt het toch duurder uit voor de verzekerde, ondanks dat die minder zelf heeft hoeven bijdragen", aldus de organisatie. fonds Spaarneland in een brief aan apothekers en artsen. Vol- gens het ziekenfonds heeft het "hamsteren" van medicijnen in J januari van dit jaar anderhalf miljoen gulden meer gekost dan in dezelfde periode van het vorig i jaar- In de brief stelt het ziekenfonds dat deze kosten alleen kunnen worden gedekt door de jaarpre- mie per verzekerde met 10 tot 15 gulden te laten stijgen. Ook an dere ziekenfondsen hebben de ervaring dat de hamsterwoede van januari - vlak vóór het invoe ren van de eigen-bijdragerege ling - in februari en maart is voortgezet. Sommigen verwachtten dat na het invoeren van de verplichte rijks daalder per 1 februari van dit jaar minder medicijnen zouden wor den verstrekt. Die verwachting is niet uitgekomen. De heer Los van het ziekenfonds in Purme- rend: „Er zijn nogal wat artsen, vooral specialisten, die de voor- schrijvingsrégeling niet meer na leven en nu voor langere perio den medicijnen geven". Meisje gedood EINDHOVEN (ANP) - Als ge volg van sloopwerkzaamhe den aan de Markt in de Eind- hovense binnenstad is giste ren een toevallig passerend meisje dodelijk verongelukt. Het ongeval deed zich voor toen slopers een gevel van een voormalig hotel naar bin nen duwden. Door nog onbe kende oorzaak slingerde op hetzelfde moment een 4,5 meter lange stalen balk weg. Die balk tolde over straat en kwam uiteindelijk terecht in een lege etalage, zeker vijf tien meter van het slooppand verwijderd. Het slachtoffer, dat in gezel schap van haar moeder langs het slooppand liep, werd door de balk getroffen. Zij overleed ter plaatse. HENGELO (ANP) - Ongeveer duizend personeelsleden van Stork Hengelo hebben gisteren in zeer gespannen sfeer gede monstreerd uit vrees voor het verdwijnen van Stork-Ketel- en apparatenbouw (KAB). Enkele duizenden arbeidsplaatsen zou den daardoor bij deze onderne ming en haar toeleveringsbedrij ven verloren kunnen gaan. De medewerkers van Stork blok keerden diverse kruispunten van de internationale autoroute AI die dwars door Hengelo gaat. Het verkeer raakte hierdoor ont wricht. Autobestuurders raakten door de stremming zo geïrriteerd dat politie-agenten er enkele ke ren aan te pas moesten komen om de gemoederen te bedaren. In een telegram aan minister Van Aardenne en de kamercommis sie voor economische zaken heeft Stork erop aangedrongen een zo snel mogelijk besluit te nemen om de ketelbouw in Hen gelo te concentreren. Stork is bang dat de Schelde in Vlissingen - die tot het RSV- concern behoort zijn activitei ten op het gebied van de centrale ketelbouw niet hoeft stop te zet ten. Naar de mening van de di rectie en de vakbonden zou zo'n beleid de doodsteek voor Stork- KAB zijn. wciiccu ra ae organisatie. -« -M -M LELYSTAD (ANP) - Twee wo ningbouwverenigingen in Lely stad hebben giteren elk een wo ning in huur gegeven aan leden van de zigeunerfamilie Baijo- mov, hoewel de daarvoor vereis te vergunning niet is verleend DEN HAAG (ANP) - Voor leerlingen van zeventien jaar en ouder in de eerste vier ja ren van het voortgezet onder wijs zal voortaan schoolgeld moeten worden betaald. Tot dusver werd alleen school geld geheven voor leerlingen in het vijfde en zesde leerjaar. Scholieren in de lagere leerja ren, die niet meer onder de leerplicht vielen (zittenblij- vers) hoefden tot nog toe geen schoolgeld te betalen. door de gemeente. Het huurcontract heeft een loop tijd van vier maanden. De wo ningbouwverenigingen gaan er van uit, dat de overheid binnen die termijn een definitief stand punt zal innemen over een even tuele vestiging van de zigeuners in ons land, al dan niet in Lely stad. De woningbouwverenigingen zeg gen om humanitaire redenen tot het verhuren van de woningen te zijn overgegaan. Ze vonden het onverantwoord de huisvesting van de familie langer ongeregeld te laten. Eerder werd een poging van de zigueners om een huis te kraken verijdeld door de poilitie, terwijl de zigeuners na een ge slaagde poging in een andere wo ning ongemoeid werden gelaten. De woningbouwverenigingen wilden de kwestie uit de sfeer van kraakacties en justitieel op treden halen. UTRECHT (ANP) - Doordat ban ken de komende jaren (nog) snel ler dan tot dusver de geldkraan dichtdraaien, verdwijnen er bin nen twee jaar direct 400.000 ba nen. Op langere termijn staat nog eens eenzelfde aantal banen op de tocht, doordat bedrijven die dicht moeten andere bedrijven in hun val meesleuren. Die sombere uitspraak doet be stuurder Nico van der Stel van de Dienstenbond-CNV op basis van een onderzoek, dat de TH- Delft in opdracht van het CNV heeft verricht naar het beleid van de banken in de huidige econo mische crisis. Als gevolg van de crisis voeren de banken een voorzichtiger kre dietbeleid. Ze houden hun eigen balansen scherper in de gaten dan ooit. In verband daarmee willen de banken volgens het on derzoek het aantal bedrijven met problemen, waaraan krediet wordt verleend verminderen tot tien procent. Dat betekent dat een fors aantal ondernemingen in de kou komt te staan, want uit studies van on dermeer het ministerie van eco nomische zaken moet momen teel 20 tot 30 procent van de Ne derlandse bedrijven tot de kneusjes worden gerekend. Een groot aantal ondernemingen kan geen krediet meer krijgen en dientengevolge de poort sluiten, aldus Van der Stel. Volgens het Delftse onderzoek wordt de afbraak van het be drijfsleven nog extra in de hand gewerkt doordat de banken van bedrijven die in de nesten zitten extra hoge vergoedingen vragen. Vakbondsbestuurder Van der Stel wil snel met banken, beleg gers en overheid om de tafel gaan zitten om tot een oplossing te komen. OOSTERBEEK (ANP) - De export van verse groen ten en fruit is in 1982 opnieuw aanmerkelijk toege nomen. Vorig jaar werd voor bijna drie miljard gul den aan groenten en fruit uitgevoerd door 165 Ne derlandse exportbedrijven. Toch was de toename van de export in 1982 duidelijk minder dan in 1981. Oorzaak hiervan was een over voerde Europese afzetmarkt als gevolg van de uit zonderlijk goede zomer van vorig jaar, waardoor er veel minder vraag was naar produkten uit Neder land. Dat staat in het jaarverslag 1982 van de Algemene Ne derlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, dat vandaag op de 45ste jaarvergadering van de ver eniging is gepresenteerd. De export naar West-Duitsland loopt verhoudingsge wijs verder terug. Momenteel wordt 55 procent van de in Nederland geteelde groenten naar de Bondsre publiek afgezet. In 1979 was dit nog ruim 60 procent. De uitvoer naar Engeland zit daarentegen duidelijk in de lift. De afgelopen vijfjaar is ruim de helft meer groenten en fruit naar Engeland gegaan. Wat Frank rijk betreft nam de export naar dat land in vijf jaar tijd met een derde toe. Volgens secretaris Jens van der Vorm van de expor- teursbond steeg de netto bijdrage aan de nationale betalingsbalans door de verse groenten- en fruitsec tor tot ruim anderhalf miljard gulden. Deze betrek kelijk kleine bedrijfstak onderstreept daarmee de belangrijke rol voor de Nederlandse economie, al dus de secretaris. SCHIPHOL (ANP) De negentig vliegers in dienst van de charter- luchtvaartmaatschappij Marti nair zullen de vakantietoeslag van vier procent over 1983 inle veren om gedwongen ontslagen van collega's te voorkomen. Mar tinair en de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers heb ben hierover overeenstemming bereikt. Het principe-akkoord moet nog door de directie van Martinair en de ledenraad van de VNV wor den goedgekeurd. Volgens de president van de VNV, F. van Vianen, heeft het bereikte akkoord als uitgangspunt dat de eerste van de drie door Martinair bestelde vliegtuigen van het type Airbus A-310, direct na afleve ring in april 1984 gedurende eni ge jaren zonder bemanningen aan een andere luchtvaartmaat schappij zal moeten worden ver huurd. Bij Martainair zijn volgens Van Vianen op 1 april aanstaande twaalf vliegers overtollig, die echter door het nu bereikte ak koord in dienst van de lucht vaartmaatschappij zullen kun nen blijven. Vier van hen zullen vervroegd worden opgeleid voor de DC-9 en DC-10-vliegtuigen van de Martinair-vloot. Verder zal worden getracht enkele vliegers tijdelijk te werk te stel len in grondfuncties. Een aantal overtollige vliegers vliegt mo menteel al op tijdelijke basis bij buitenlandse luchtvaartmaat schappijen. Dertig baarzen voor sportvisser DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten de baarsvangst op het IJsselmeer te beperken tot dertig baarsen voor niet-beroeps- vissers. Het besluit is genomen om de stand van de baarsen niet aan te tasten. Volgens het minis terie van landbouw en visserij voeren niet-beroepsvissers in toenemende mate baars aan. De wijziging van het Reglement van de Binnenvisserij leidt ertoe dat het in de toekomst verboden zal zijn voor niet-beroepsvissers, om meer dan dertig baarsen bij zich te hebben op of in de onmid dellijke nabijheid van het IJssel meer. Vele, vele uren hebben de frac tieleiders Den Uyl, De Vries en Nijpels de afgelopen week in eikaars werkkamers doorge bracht. Niet om iets landsbe langrijks te bekokstoven, maar om het eens te worden over de vraag wie de voorzitter zou mo gen worden van de parlemen taire enquête-commissie die de handel en wandel van het RSV-concern gaat uitspitten. De PvdA wilde Marcel van Dam, maar die mocht niet van CDA en WD. En hoe harder de PvdA aan Van Dam vasthield (Den Uyl: „wij laten onze man niet wraken"), hoe harder Nij pels en De Vries nee riepen („wij willen geen dictaat van de PvdA"). Geen van de drie partijen wilde gezichtsverlies lijden door toe te geven. Het werd dus drs. Cees van Dijk, een wat kleurloze, steile, maar op financieel terrein zeer des kundige politicus, in plaats van de kleurrijke, onconven tionele, economisch onge schoolde en publiciteitsgevoe- lige Marcel van Dam. Die laat ste - voor een politicus over het algemeen toch nuttige - eigen schap, heeft Van Dam de das omgedaan. Hij zou te veel op eigen succes uit zijn, vreesden de regerings partijen. Hij zou wel eens van de - openbare en mogelijk via de tv uit te zenden - hoorzittin gen een personality-show la de Achterkant van het Gelijk kunnen maken. Watergate Afgezien van het feit dat de 'Ach terkant' zeer genietbare pro gramma's opleverde met een deskundige en neutrale ge spreksleider Van Dam, lijkt die vrees ongegrond en vooral in gegeven uit onwennigheid met het verschijnsel enquête. De enige enquêtes die wij uit het recente verleden kennen zijn die van de Amerikaanse Se naat (zoals Watergate). Het lijkt nauwelijks aannemelijk dat Nederlandse parlementa riërs zich tot een zelfde soort enquête-theater zouden laten verleiden. Maar dat was slechts één van de doorslaggevende redenen achter de klucht die Den Uyl, De Vries en Nijpels een week lang opvoerden. Een andere, belangrijkere, was dat CDA en WD het niet pikten dat de PvdA niet bereid was over de kandidatuur voor het voorzitterschap te praten. door Hans de Bruijn Het CDA, dat de PvdA altijd heeft verweten in kabinetsfor maties kandidaten (Van Agt) te willen blokkeren, leek de so cialisten nu een koekje van ei gen deeg te willen geven. Aan de andere kant was het voor de PvdA een kwestie van: ieder een mag voorzitter worden als hij maar Marcel van Dam heet. Te zwaar wapen Het leek de regeringspartijen er ook om te doen de PvdA niet in alles haar zin te geven. De parlementaire enquête, hoewel door CPN en D'66 aange vraagd, werd vooral door de PvdA enthousiast nagestreefd. CDA en WD wilden aanvan kelijk helemaal niet Zij vonden het een te zwaar wa pen, al weet je natuurlijk pas hoe zwaar een wapen is als je het gebruikt en dat was sinds 1887 niet meer voorgekomen. Uiteindelijk ging de WD als eerste overstag en gaf daarmee serieus inhoud aan de nieuwe bepalingen in onze Grondwet dat een parlementaire minder heid een enquête moet kunnen aanvragen. Het CDA volgde schoorvoetend. De PvdA mocht - als grootste partij - ook nog de voorzitter le veren, maar daar hielden de „gunsten" van de regerings partijen op. Zij wilden persé de PvdA'er Patijn als voorzitter, die zo een onbewezen aureool van deskundigheid en ge schiktheid voor deze taak kreeg opgeplakt. (Vraag aan CDA en VVD: is Van Dijk nu dus tweede keus?) Huiver Het onzinnige gedoe rond het voorzitterschap is een bewijs van de huiver die CDA en WD hebben ten aanzien van het Marcel van Dam: publiciteits- gevoelig. (foto GPD) verschijnsel van de parlemen taire enquête. De roep om en quêtes is al vele jaren lang al leen van de linkse partijen uit gegaan. Het initiatief om het verstofte enquêterecht op te poetsen werd aan het eind van de jaren '60 door het toenmali ge PPR-kamerlid Eric Jurgens genomen. En in de laatste 15 jaar zijn diver se verzoeken om een parle mentaire enquête gedaan, die onveranderd uit de linkse hoek kwamen. Het laatste voorbeeld daarvan was het verzoek om een enquête naar de gang van zaken rond de opwerkingscon- tracten voor radioactief afval, dat in 1980 door CDA en WD werd afgewezen. De huiver van die kant zal zeker iets te maken hebben met de vrees „dat je nooit weet wat je boven tafel haalt". Daarbij zal een rol spelen dat links nooit tot de „gevestigde machten" in de Nederlandse samenleving heeft behoord, zoals het CDA - dat 70 jaar onafgebroken in de regering heeft gezeten - en de WD - die in de toppen van het bedrijfsleven sterk is vertegen woordigd. Zeker wanneer de parlementaire onderzoeken zich zouden uit strekken tot het concubinaat van politiek en bedrijfsleven, zoals in 1980 en ook nu bij RSV, is die huiver wel enigs zins verklaarbaar. Maar hoe sterker de aarzeling, hoe na drukkelijker de verzoeken om een enquête zullen worden. De kleintjes Voor sommige partijen, zeker voor de kleintjes, is zo'n onder zoek de enige manier om een vinger te krijgen achter zaken waar zij anders wegens geslo ten deuren of simpelweg het ontbreken van politieke macht niet achter komen. Het weigeren van goed-beargu- menteerde enquêteverzoeken kan de indruk wekken dat er iets te verbergen valt. En dat is een zichzelf versterkende in druk, want enquêteverzoeken krygen zo al gauw iets van een beschuldiging aan het adres van de te onderzoeken mensen of instellingen, alsof „er iets helemaal niet pluis is". Die terughoudende „traditie" is nu met de RSV-enquête door broken. Met bijna algemene stemmen nam de Tweede Ka mer donderdag een besluit dat met enige overdrijving „histo risch" te noemen valt De eer ste parlementaire enquête in 96 jaar gaat van start - mèt Mar cel van Dam - en het is maar het beste om de incidenten van deze week snel te vergeten. Het besluit van de Kamer kan vérstrekkende gevolgen heb ben voor het functioneren van het parlement in de toekomst. Wanneer het RSV-onderzoek succesvol wordt afgesloten - wat dat over een jaar ook moge inhouden - dan kan het ver nieuwde enquêterecht wellicht de plaats krijgen die het in ons parlementaire stelsel verdient, en niet alleen in fraaie woor den in een wetboek. Korte-baanwerk De Haagse politiek krijgt vaak het verwijt te horen dat zij te veel op een hap-snap manier politiek bedrijft Politiek op de korte baan, heet dat ook wel. Ook de RSV-problematiek van de laatste jaren vertoonde op diverse momenten de kenmer ken van dat korte-baanwerk. De bedoeling van de parlemen taire enquête is niet zozeer de bedrijfsvoering bij RSV door te lichten als wel het hele pro ces van politieke besluitvor ming in regering en parlement, dat daar nauw mee te maken heeft. De enquête kan zo ook een belangrijke bijdrage leve ren aan het onderzoek naar en het verbeteren van het functio neren van het parlement. De commissie-Van Dijk moet de fraaie wetsteksten de komende maanden inhoud gaan geven. Van Van Dijk mag zonder meer verwacht worden dat hij dit op een sobere, maar effec tieve manier zal doen. De vrees voor de zwaarte van het wapen kan erdoor verdwijnen. Dat het deze eerste keer niet zo'n uitbundig gebeuren wordt is gezien de onbekendheid met het wapen - en het risico dat aan de hooggespannen ver wachtingen niet wordt beant woord - misschien niet eens zo gek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7