c 't Loopt storm bij de lommerd Economie Extra Het lot Beursweek EPlife' Revaluatie wekt kooplust op Pandhuisbaas: 'Wij hebben een grote sociale taak' bv Internationaal ÏRDAG 26 MAART 1983 andhuizen, waar iemand geld kan lenen tegen een onderpand, hadden eeuwen lang een belangrijke sociale taak. Voor veel mensen was het belenen van een kostbaar voorwerp - het kon ook vaders zondagse jas zijn - de enige mogelijk heid aan geld te komen tegen een redelijke rente. Sommigen noemden het pand huis een Berg van Barmhartigheid. Trotse mensen beschouwden het meer als een Stoep der Schande. De meeste klanten spraken van de lommerd of 'effe naar Ome Jan'. •oor de toenemende welvaart en de mogelijkheid voor de 'gewone man' om geld te lenen bij de bank, kregen de pandhuizen steeds minder klanten. Tot voor kort tenminste, want momenteel loopt het weer storm en puilen de stellingen van de i lommerd uit. De oude Bank van Leening bloeit als nooit tevoren. Extra •ogte '0 kg toor- Ï7M2J Op de zolder van het Amsterdamse pandhuis aan de Nes hangt de allies doordringende lucht van motteballen. De houten vloer ligt ermee bezaaid. Het spul is nodig om de beleende Perzische tapij ten en boeken te conserveren, die in hoge stellingen liggen opge tast. Er is een wand vol complete encyclopedieën met sommige boeken nog ongebruikt in plastic verpakt. Een verdieping lager blijkt een waar paradijs voor liefhebbers van hi-fi stereo installaties. Zelfs de best gesorteerde zaak kan niet zo'n uitgebreid scala aan stereo- apparatuur bieden, als hier in onafzienbare rijen ligt opgeslagen. Piepkleine transistor radiootjes staan naast imposante stereo-torens. Maar ook kleu rentelevisies, complete installaties van opgedoekte bandjes, losse muziekinstrumenten, race-fietsen, leren jassen en tassen, gram mofoonplaten, naaimachines, een stapel gezelschapsspelletjes, klokken, schilderijen, beelden: een duizelingwekkende hoeveel heid uiteenlopende voorwerpen. Amsterdam geopend. Er zou den nog 11 andere pandkre- dietbanken bijkomen. Door de stijgende welvaart en het gemak waarmee mensen een lening of doorlopend kre diet bij een bank konden af sluiten, raakten pandhuizen op de achtergrond. Een groot aantal verdween, alleen in Den Haag en Amsterdam ble ven pandhuizen open. Nu het economisch slechter gaat, trekt de lommerd weer Wan ten. Vooral voor mensen die moeten leven van een uitke ring of geen vast inkomen hebben, is er geen andere mogelijkheid geld te lenen. Banken rekenen uitkerings trekkers niet graag tot hun clientèle. Meestal moet mini maal 2500 gulden worden ge leend. Ook doorlopend kre diet is voor mensen met een minimuminkomen een te groot risico. Het enige alter natief voor deze groep men sen is het gemeentelijke pandhuis. Iedereen kan de lommerd binnenlopen en iets belenen, zonder dat méér wordt gevraagd dan een per soonlijke legitimatie. Dit om heling van gestolen goederen te voorkomen. gele- door i "De Margot Klompmaker bruik lecjjg Hier liggen, staan of hangen al- biprt le goederen die mensen in ujeci geldnood hebben verpand. Ogenschijnlijk is het een puinhoop, maar bankhouder Van Meetren die de rondlei ding verzorgt, verzekert dat alles op nummer staat en - als het goed is - zö uit de chaos kan worden opgediept. Toch is een uitbreiding en aanpas sing van de opslagruimten geen overbodige luxe. De stellingen dateren nog uit de tijd dat hoofdzakelijk dekens 1 en ander beddegoed werden beleend. Bovendien kan de rest van het uit de 17e eeuw daterende gebouw van de S Stadskredietbank ook wel een opknapbeurt gebruiken. Beneden bij het loket van- de bank en de aangrenzende winkel (waarover later meer) zijn noodgedwongen enkele provisorische voorzieningen getroffen. De winkel is bevei ligd en kan worden afgeslo ten. En door de enorme toe loop van klanten is er een ex tra loketbijgekomen. 'Nog Iveel te weinig', bromt Van Meetren. 'Je kunt de mensen niet eens behoorlijk ontvan gen'. Een doorn in het oog, want bij de gemeentelijke pandhuizen beschouwt men de klant als koning. Van Meetren: 'Mevrouw, wij heb ben een belangrijke sociale taak'. Sociale taak Pandkrediet is waarschijnlijk de oudste vorm van geld le nen. In de Middeleeuwen was het pandkrediet een zaak van particuliere geldschie ters, die echter enorme rente bedragen rekenden. Om dit in te dammen en toch in een duidelijke behoefte te blijven voorzien, ging de overheid zelf pandkredieten verschaf fen tegen betaalbare rentes. Het eerste gemeentelijke pandhuis werd in 1614 in Snel en gemakkelijk Pandkrediet is een snelle en ge makkelijke vorm van geld le nen, meent directeur Heuwe- kemeyer van de Amsterdam se Stadskredietbank. 'Bij een commercièle bank wordt ie mands doopceel gelicht en duurt het zo'n twee weken voor het geld vrijkomt. Bo vendien zit de klant vast aan een aflossom die hij maande lijks moet betalen. Pandkre diet is veel simpeler. De klant krijgt meteen geld en bepaalt zelf wanneer hij aflost. Ook is het zijn zaak als hij niet wil aflossen. Dan wordt het pand geveild', aldus Heuweke- meyer. Van Meetren, 'baas' van pand huis 1 in Amsterdam er zijn er nog 3 in de hoofdstad), be schrijft het pandbelenen in de praktijk. 'Ik vraag altijd De eeuwenoude spreuk boven het gemeentelijke pandhuis in Amsterdam maakt duidelijk wie hier terecht kunnen. Iedereen die geld nodig heeft en een onderpand inlevert, wordt tegen een redelijke rente geholpen. (Foto GPD) Pandbaas Van Meetren bij een van de vele stellingen vol geluids apparatuur. veto GPD) eerst: hoeveel geld hebt u no dig. Dan vertel ik de klant, dat hij maar een vijfde van de winkelwaarde voor zijn on derpand kan krijgen. De meesten verwachten veel meer en schrikken zich rot. Het is ook niet veel, maar meer geven kan gewoon niet. We zijn er weliswaar voor de klant, maar we moeten onze kosten wel zien te dekken. Daarom gaat de bank bij de taxatie van onderpanden uit van de mogelijke prijs die het pand op een veiling op brengt. Als iemand echt veel geld voor zijn pand wil heb ben, kan hij het beter niet bij ons brengen. Dat zeg ik ook eerlijk tegen de klanten'. Veilingen Als de klant akkoord gaat met het bedrag ontvangt hij een pandbewijs. Zes maanden krijgt de Want de tijd het ge leende bedrag met rente af te lossen. Dan stuurt het pand huis hem bericht dat zijn pand binnenkort wordt ge veild, als de klant zijn schuld niet aflost. Wie dan niets meer van zich laat horen, is zijn eigendom kwijt. De vei lingen van de Stadskrediet bank worden druk bezocht. De genoemde stellingen vol al lerhande voorwerpen vor men maar 6 procent van de totale hoeveelheid beleende panden. De overige 96 pro cent ligt in een stevige Wuis en bestaat uit gouden en zil veren voorwerpen: sieraden, armbanden en ringen. Vooral wanneer deze voorwerpen worden geveild, loopt het storm. De kredietbank ziet erop toe dat geen enkel voor werp weggaat voor een lager bedrag dan waarvoor het is beleend. Bij gebrek aan be langstelling koopt de bank zelf het voorwerp op. Vervol gens wordt het in de bijbeho rende winkel geëtaleerd om te worden verkocht. Brengt een geveild voorwerp méér op dan waarvoor het is be leend, dan is de 'winst' voor de eigenaar, niet voor de bank. Volgens bankhouder Van Meetren werd vroeger meer op tijd afgelost. Gemiddeld komt ruim 10 procent van de beleende goederen op de vei ling terecht. De enorme toe loop van de afgelopen jaren verklaart hij onder meer door de economische crisis en de komst van buitenlandse gast arbeiders. Turken, Marokka nen, Italianen en Spanjaar den zijn gewend om in hun eigen land met pandbelening te werken. Bovendien staan commerciële banken niet te trappelen om deze groep mensen geld te lenen. Het pandhuis is hun enige alter natief, 'hun laatste redmid del', aldus Van Meetren. 'Wij nemen de tijd voor ze. Ver geet niet dat gastarbeiders vaak taalproblemen hebben. Eindelijk word ik fatsoenlijk behandeld, vertellen ze ons. Het gevolg is een toeloop uit het hele land. Om negen urn- staat het hier al vol. 't Loopt echt storm. Het is staande koffie drinken. Eigenlijk sluit de bank om vier uur. Je mag blij als om half 5 de mensen de deur uit zijn.' Taxeren Het taxeren van de aangeboden voorwerpen is een lastige zaak, vertelt Van Meetren. Van gouden en zilveren siera den moet de legering worden vastgesteld met behulp van zuren. Elektrische apparaten worden eerst uitvoerig ge test. De Stadskredietbank heeft ervaren taxateurs die van alles gewend zijn. Maar soms worden voorwerpen aangeboden, waarbij hulp van anderen is vereist. Het kan voorkomen dat directeur Heuwekemeyer achter zijn bureau een aangeboden trompet uitvoerig test. Nor maal beoefent hij zijn hobby trompetspelen alleen thuis. Bij het vaststellen van de prijs moet de taxateur ook reke ning houden met de mogelijk snelle veroudering van het voorwerp. De hypermoderne platenspeler van nu kan over een jaar hopeloos verouderd zijn en vrijwel niets meer op leveren. Op een eventuele veiling brengt het voorwerp dan bij lange na niet de prijs op die de pandhouder ervoor heeft gegeven. Dat verlies voor de bank moet worden voorkomen. Het bedrag dat de klant uiteindelijk in han den krijgt bedraagt 75 tot 90 procent van de getaxeerde waarde. Daarbij gaat de taxateur uit van de materiële waarde van een voorwerp, niet van de beteke nis die het voor de klant heeft. Al is een zilveren rin getje voor iemand van on schatbare waarde: de taxa teur kijkt alleen naar de hoe veelheid zilver die is ver werkt. Behalve de geleende som geld moet de klant uiter aard rente betalen en bijko mende kosten als bewaar- loon. Renteberekening In de Pandhuiswet van 1910 wordt zijdelings gewezen op de sociale taak van de pand huizen. Van Meetren en zijn directeur benadrukken deze filosofie. Toch meent de Con sumentenbond dat het pand huis zijn sociale taak uit het oog heeft verloren. De bond heeft een onderzoek gehou den naar de renteberekening van de pandhuizen in Am sterdam en Den Haag. Con clusie: pandkrediet is veel te duur in vergelijking met bij voorbeeld een persoonlijke lening of doorlopend krediet. Voord wie snel aflost is de klos met een rentebereke ning van rond de 60 procent! 'Je kunt beter een tijdje rood gaan staan op de giro', advi seert de bond tot slot. De Amsterdamse Stadskrediet bank heeft de bond dit onder zoek allerminst in dank afge nomen. Heuwekemeyer en Van Meetren zijn er nog nij dig over. De directeur noemt het advies van de bond 'a-so- ciaal'. Vervolgens houdt hij een economisch betoog waar uit moet blijken dat de Con sumentenbond er helemaal naast zit. 'De bond heeft al onze tarieven op jaarbasis be keken. Dat kun je doen bij een gewone bank, die werkt met een maandelijkse aflos sing. Maar wij hebben geen aflosschema. Wij weten niet wanneer een klant iets komt aflossen. Misschien komt hij wel helemaal niet betalen. Over de tijd dat het pand is beleend betaalt de klant een bepaald rentepercentage. Dat kan je niet op jaarbasis bekij ken. Stel: u leent gedurende een maand 100 gulden. Daar over betaalt u 4V4 gulden ren te. Dat is 4Vi procent. Vindt u dat veel? Voelt u zich dan be kocht? Welnee! Maar bij be rekening op jaarbasis, zoals de Consumentenbond doet, zou u 70 procent rente heb ben betaald. Dat is gewoon niet waar! Als ik een half uur tje in de tram zit, ga ik toch ook niet uitrekenen wat die rit me op jaarbasis heeft ge kost?' Van Meetren vult aan: 'Wij pas sen een dusdanig tarief toe, dat onze kosten worden ge dekt. Voor 1 maand betaalt een klant 4Vi procent, voor 6 maanden 9V4 procent. Wij ko pen niets, we bewaren het al leen. Bij een veiling hebben we geen enkel belang. De meeropbrengst gaat immers naar de oorspronkelijke eige naar? Ik vind bepaald niet dat wij onze sociale taak ver waarlozen. De klant is bij ons nog steeds heilig. Zouden we zulke tevreden klanten heb ben, als onze tarieven zo slecht waren?' Amsterdam: Stadskrediet bank, Oudezijds Voorburg wal 300, Leidsekruisstraat 34-36, Lindengracht 204 en Gerard Doustraat 156. De winkel van de Stadskrediet bank is gevestigd aan de Nes 57. Den Haag: Gemeentelijke Kre dietbank, Korte Lombard straat 2 (alleen gouden en zilveren voorwerpen en ju welen). Nadat prominenten als Henry Kissinger, Helmuth Schmidt en Albert Heijn zich als pleit bezorger hadden opgewor pen, is nu eindelijk ook de Nederlandse regering bereid te doen wat sociaal-democra ten aller landen al sinds de aanvang van de crisis predi ken: stimuleren. De recente belangstelling doet vermoeden dat het hier nieu we receptuur betreft, maar in theorie is het stimuleren van de economie minstens zo oud als de publicaties van de Brit se econoom John Maynard Keynes en in de praktijk ver moedelijk van eenzelfde leef tijd als de mensheid. Stimu leren is vooral actueel, omdat er erger mee kan worden voorkomen, of, zoals de Fran se president Mitterrand zegt: "Het lot aarzelt en kan zich ten goede of ten kwade ke ren". De aard van de crisis mag veel kleurig zijn, vastgesteld is dat het wegvallen van de vraag een grote rol speelt. Door loonmatiging zijn de uitga ven van consumenten ver minderd. Door sanering van de overheidsuitgaven, is de koopkracht van alles en ie dereen in de collectieve sec tor teruggelopen. Op die ma nier werd ruimte geschapen voor expansie van het be drijfsleven. Onderschat werd echter hoezeer het bedrijfsle ven zich in zijn investeringen laat leiden door afzetver- wachtingen. Als die ongun stig zijn, tempert dat de in- door Ton van Brussel vesteringslust, hoe goedkoop investeringskapitaal door een gematigd rentepeil ook is. Loonmatiging en sanering van overheidsfinanciën, in zijn al gemeenheid is er niets op te gen en valt er zelfs veel voor te zeggen. Sociaal-democra ten hebben dat ongetwijfeld te weinig gedaan en hebben het accent van meet af aan sterk gelegd op stimuleren: gerichte steun voor onderne mingen en het op peil hou den van inkomens en over heidsuitgaven om het be drijfsleven aan vraag te hel pen. De wegen komen nu wat bij el kaar. Zelfs op de Europese Top bleek deze week een be scheiden voorkeur voor sti muleren, en dat is niet onbe langrijk want positieve effec ten van stimuleringspolitiek zijn aanzienlijk kleiner als er niet gemeenschappelijk toe wordt overgegaan. De Franse president Mitterand heeft dat ervaren. Als vrijwel enig land in Europa, heeft Frankrijk een stimuleringspolitiek ge voerd. Weliswaar was bij aan vang van dat avontuur niet aan alle basisvoorwaarden voldaan (de inflatie bijvoor beeld was aan de hoge kant; het laten groeien van de geld- hoeveelheid wordt dan al gauw een riskante onderne ming), maar het tegenwer kende beleid in de omringen de landen heeft de regering Mauroy zeker parten ge speeld. De verminderde opbrengsten uit het aardgas door de ge daalde olieprijzen, hoeven niet direct gecompenseerd te worden door bezuinigingen, dat is stimuleren zei premier Lubbers onlangs. Het finan cieringstekort mag wat toe nemen, om bedrijven lasten verlichting te geven, zei EG- commissaris Andriessen. Drie miljard in de economie pompen, om ook de inko mens op niveau te houden, zegt oppositieleider Den Uyl. Alleen al de Nederlandse prak tijk maakt duidelijk dat eens gezindheid over de noodzaak van stimuleren, nog aller minst overeenstemming be tekent over hoe dat moet ge beuren. De komende maan den zal niet alleen blijken dat het Brusselse papier het ge duldigste ter wereld is, maar ook dat het gezamenlijk doel op uiteenlopende manieren kan worden gediend. lJUk^j BBrWWi door C. Wagenaar Na een flauw begin draaide de Amsterdamse Effectenbeurs als een blad aan de boom om na het bekend worden van het valutaberaad van afgelopen maandag. De revaluatie van de gulden met 3,5 procent was kennelijk voldoende om van uit het buitenland weer stro men effectenorders voor vele favoriete aandelen op gang te brengen. Na een daling van een vol punt van het algemeen beursgemiddelde op maandag steeg dezelfde index dinsdag met 2,5 pnt. Na vier dagen han del stonden de vijf internatio nals gezamenlijk zes punten boven het slot van vorige week vrijdag. De lokale industrie vier punten en het algemeen gemiddelde kwam ruim vijf punten boven het slot van de vorige week. De hierbij inge nomen stand van 124 bleef daarmee nog juist zes punten verwijderd van de top van 130 die in 1973 dus tien jaar gele den als de hoogste top in de ge schiedenis geregistreerd staat. Overbodig daarbij is op te'mer- ken dat ook deze week vele beursgroepen en zeker het al gemene beursgemiddelde van de ene jaartop naar de andere oversprong. Hoewel in het verleden een reva luatie vaak tot koersdalingen heeft geleid, vanwege de vrees voor ongunstige gevolgen voor de export, pakte het ditmaal dus heel anders uit. De op waardering van de gulden te genover een aantal zwakkere Europese valuta wordt vooral bij Amerikaanse beleggers als een pluspunt uitgelegd. Daar bij komt dat de Westduitse mark nog meer is opgewaar deerd, maar voor het buiten landse beleggingskapitaal be wees de herschikking binnen het Europese Monetaire Stel sel andermaal de kracht en sta biliteit van de gulden en zijn betrouwbaarheid als beleg gingsmiddel. De positieve benadering voor Amsterdam vanuit het buiten land en dan met name vanuit Amerika werd ook door Wall Street zelf aangewakkerd. Want na vier dagen handel stond hier de index voor indus triële aandelen 30 punten ho ger op een nieuwe historische top. Dit herstel steunde op enkele gunstige berichten, die een ze ker opkomende vrees voor de nabije toekomst konden neu traliseren. Zo was er door de hoge groeicijfers voor de geld- omloop van de laatste weken vrees ontstaan, dat de centrale Amerikaanse banken de kre dietteugels wel eens zouden kunnen aantrekken. En dit leidt meestal direct tot rentes tijging. De obligatie-index begon deze week dan ook flink te zakken. Maar toen bekend werd dat de kosten van levensonderhoud in februari flink gedaald waren en nogmaals duidelijk werd dat de inflatie geen factor van gewicht meer is, verdween die vrees en maakte plaats voor nieuw optimisme. Erg positief was ook de herziene schatting van de economische groei in het eerste kwartaal van 1983, die aanvankelijk op één pro cent gesteld, nu door het mi nisterie van handel zelfs op vijf procent werd gebracht. De recessie is definitief voorbij. Zo was het commentaar van vele beurskringen. Ook al zwakte het bericht over een da lende orderontvangst voor de industrie in februari dit opti misme weer af. Alles bij elkaar genomen liet Wall Street deze week toch een veel vriendelij ker gezicht zien. Opmerkelijk was dat ook in Am sterdam de obligatiemarkt vrij wel buitenspel bleef. De om zetten bleven gering en het koerspeil hing rond het slot van de vorige week. Zelfs een 8,25-procentlening van de ABN tegen 100 procent slaag de amper en wist zich op het nippertje voor een mislukking te behoeden. Een en ander is het gevolg van de herschikking binnen het Euro pees Monetaire Fonds, waar door gulden en mark nu van de top naar de onderste grens zijn gedrukt en dus geen lage rente meer nodig hebben om een te grote hardheid te voorkomen. Omgekeerd steeg de Belgische frank van de bodem tot de top, zodat hier de hoge rente kon worden afgebroken, want de frank behoefde geen extra steun meer. In geldkringen is dus de rust rond de olieprijzen nog niet teruggekeerd. Een aantal prominente fondsen maakten andermaal formida bele koersstijgingen mee, soms vergezeld van gunstig be drijfsnieuws. Zeer verrassend was de winststijging van Else- vier-NDU over 1982, hetgeen de koers mede opblies van 240 gulden tot 270 gulden. Audet kwam er tien gulden mee voor uit en de VNU vijf gulden. Niettegenstaande hier al een forse winstdaling over 1982 be kend is. Maar in haussetijden doet het er niet zoveel toe. Als de toekomst maar gunstig wordt ingezien. Dat werd er kennelijk ook voor Westland-Utrecht Hypotheek bank. Want dit aandeel liep 15 gulden op. Tien gulden meer werd er betaald voor Unilever, Ahold, Centrale Suikermaat schappij en Ennia. Koninklijke Petroleum en Philips stegen rond vijf gulden. Vooral Phi lips lag zeer goed en liep daar bij vooruit op het vrijdag ver schenen fraaie jaarverslag over 1982. Hierin wordt voor 1983 een verdere winststijging ver wacht. Flinke winststijging en belang rijk hoge dividend bracht de koers voor IBB Kondor van 160 gulden op 200 gulden. Maar het kan ook andersom, want als de bedrijfsbesturen zich ongunstig uitlaten over 1983 is de pret er gauw af.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25