"Dit systeem is gewoon dolgedraaid" C 3 Elco Brinkman, de benjamin van het no-nonsense-kabinet ATERDAG 26 MAART 1983 Extra Tijf over acht. Waterkoude wind giert met de eerste van de 8000 werknemers van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur mee naar binnen in de achttien verdiepingen hoge ministeriële toren in Rijswijk. Zes over acht. Klein, kwiek, zonder enig escorte stapt mr. drs. Elco Brinkman binnen. Minister. Jong, zelfverzekerd en spraakmakend lid van Lubbers' no-nonsense-kabinet. Een doener. En dus een vroege vogel. Als half Den Haag nog wakker moet worden en er op de hoogste etage van het ministerie pas één jas aan de kapstok hangt - de excellente - begint Brinkman aan een anderhalf uur durend interview. Op topsnelheid, maar reuze enthousiast en reuze gedreven. Hij zal dat woord nog wel geturfd vierendertig keer gebruiken: reuze. "Ik ben soms al om zes uur op om stukken door te nemen. Ben geen avondmens. Vroeger op de sociëteit had ik al moeite om laat op de avond de ogen open en de kaarten in de hand te houden". Durven Dat vroege past wel bij het image van dit regeerdersteam van bijna robotachtige managers. Hoe is het werken in deze CDA-WD-ploeg? „Heerlijk". Terwijl je toch met maar weinig leuke dingen voor de mensen kunt komen? „De politiek is de laatste jaren reuze vervreemd geraakt van de mensen. Men dacht dat er toch niets beslist werd. Alleen maar enerzijds-anderzijds-verhalen. Nou zit er een club die iets dóet. Dat roept kritiek op, bij publiek, inleverende kunstenaars, de media...". Wij hebben geen taart bij ons... „Haha. Weinig leuke dingen? Nou, het is natuurlijk niet zo dat we handenwrijvend de dag beginnen om weer eens even 10 procent van een uitkeringstrekker af te pikken, maar we zijn wel heel gericht, effectief en zakelijk bezig. Ik hoef geen geleuter over procedures. We moeten samen oplossingen zoeken. Niet de problemen voor je uitschuiven met steeds maar weer adviesaanvragen bij de SER of wie dan ook. Durven beslissen" Teveel adviesorganen? „Voor mij wel, ja. Ik ben in dit huis het aantal adviescolleges aan het saneren. Heb minder papier nodig. Ik eet per dag vele kilo's papier, dat kan me niet vreselijk bevredigen". Maar wat wil je met zo'n enorm departement? Is dat nog te overzien door één minister. Van pas 34? „Vijfendertig. En, ja, er heerst hier wel wat verbrokkeling. Dat merk je ook bij zo'n Kamerdebat. Eindeloze palavers over details waar ik niks van kan afweten en soms met permissie ook niets vanaf wil weten. Daar zit ik niet voor. Ik ben voor de hoofdlijnen van beleid. Zo'n staatssecretaris (Van der Reijden van volksgezondheid - red.) die daar dagenlang over psychiatrie wordt doorgezaagd, dat vind ik absurd. Ik ben hier op het departement ook met een reorganisatie bezig. Lastig. Zijn een paar banen bij betrokken. Maar ik kan niet werken en beslissen als ik over ieder onderwerp eerst zestien nota's van verschillende afdelingen moet doorploegen". Afschuiven Knokken tegen de verbrokkeling, tegen het afschuiven - is dat niet uw geliefde stokpaardje - zeg maar stokpaard? „Dat zit me na aan het hart gebakken, ja. Ik zie in de hele samenleving een sterke neiging om verantwoordelijkheden weg te schuiven. De waarde van eigen organisaties, vakbonden, omroepverenigingen, kranten, het buurthuis, de kerk, clubs, die is essentieel. Een herkenningspunt voor de mensen. Het moet geen grauwe massa worden waarin alleen het recht van de sterkste telt en waar alle beslissingen aan anderen worden overgelaten". „De bureaucratie. De overheid die niet als iets van de burgers wordt gezien, iets waartegen je je altijd moet verzetten, waartegen je Veel mensen in dit land zijn boos op minister Brinkman. Orkesten willen blijven bestaan en beeldende kunstenaars smijten met taarten. Want ook het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur moet bezuinigen, en dat kan pijn doen. We hadden een matineus gesprek met de jonge bewindsman uit Leiden. Over de W en over de C van zijn nieuwe departement: "Kunst is voor mij een persoonlijke hobby". door Reinier van de loo Mr. drs. Elcö Brinkman: Doe ietshang niet alleen in de disco of tn je luie stoel voor Dallas". moet procederen via de AROB-rechter, want die overheid doet het altijd fout. We willen steeds meer als individuutjes optreden en als het fout gaat bij de overheid aankloppen. Word je daar nu echt gelukkiger van? Van de ene hulpverleningsinstantie naar de ander hollen? Waar de problemen ook niet echt worden opgelost. Vraag het een dokter, een dominee, de gezinsverzorgster. De mens is een optelsom van lichamelijke en psychische problemen. En van hele aardige dingen. Los die problemen nou 's op in je eigen buurt. In het gezin. Ja kijk, als iemand al z'n darmen tegelijk moet laten opereren moet dat natuurlijk niet thuis gebeuren, maar, begrijp je, dat zit heel diep bij mij". Een jongensachtig lachje. Haast verontschuldigend „Ja, ik overdrijf nu een beetje, maar neem nou zo'n mevrouw die van de week tegen me zegt dat ze in het koortje waarmee ze in bejaardentehuizen zingt kopjes koffie drinken van de apparaats-subsidie. Vroeger bakten ze er zelf de koekjes ook nog bij. Gezelligheid. Die is weg. Zo ga je toch belachelijke dingen zitten te subsidiëren. Ik gun iedereen z'n bakje koffie, maar niet op deze manier. Dit systeem is dolgedraaid. Het hele element van verantwoordelijkheid en saamhorigheid haal je d'r zo uit" Die buurmanshulp. Dat lukt op het platteland misschien. In de stad lopen de mensen als onbekenden langs elkaar heen. En daar zijn de huizen er toch ook niet op berekend dat je je ouders weer zelf gaat verzorgen? „Ik pleit er ook niet voor dat opa en oma weer op zolder moeten in plaats van in een bejaardenoord". Ja, eigenlijk wel. „Nee, als ik zeg dat we minder bejaardentehuizen moeten bouwen en de mensen in hun eigen buurt moeten laten met maaltijdvoorzieningen, telefoon en gezinsverzorging, dan zou je daar met het type huizen datje bouwt rekening mee moeten houden. Ik zou ook heel blij zijn als we meer pleeggezinnen kregen voor de opvang van kinderen. Daar willen we best financieel bijspringen, maar die verantwoordelijkheidszin, die moet terugkomen". U houdt steeds krampachtig de financiën buiten beschouwing. Zo'n levensopvatting is mooi, maar het publiek denkt dat u dat allemaal alleen maar zegt omdat er geen geld meer voor is bij de overheid". „Die financiën zijn natuurlijk wel een aanleiding, dat ontken ik niet, maar dat zat er al jaren aan te komen. Dat is dan ook wel de onmiddellijke prikkel om nu tot beslissingen te komen, maar het is niet zo dat ik mooie verkooppraatjes sta te houden om vervolgens niet te hoeven zeggen dat de portemonnee leeg „Zeker. Als ambtenaar onder bewindslieden van verschillende politieke kleur verkondigde ik dit type opvattingen, ook. Je zit hier toch op de wereld om er iets van te maken samen, niet om er maar op los te leven. Sommige mensen vinden het reuze kneuterig als je het over het gezin, gezelschapsspelletjes, de open haard hebt. Ik vind datje dat best mag stimuleren. Ik heb moeite met die houding van: iedereen gaat z'n gang maaide deur staat open en de ijskast zit vol, je ziet maar. Zo gaat een gezin toch naar de knoppen. TV in het midden en patat-met op tafel en geen mens die nog wat zegt. Zo werkt het toch niet. Misschien is dit wel vreselijke ouwe ballen-praat, maar het lijkt wel of het allemaal abnormaal aan het worden is. Als mensen hun kind van twee in een crèche willen stoppen, mij best, en ik begrijp ook wel dat daar voorzieningen voor moeten zijn, maar toch denk ik wel eens, jongens, rafel die natuurlijke verbanden niet teveel uit elkaar. De samenleving versplintert Kijk naar zoveel jongeren. Geen vertrouwen meer in de toekomst Doe iets, ook al heb je geen baan, maar hang niet alleen in de disco of in je luie stoel voor Dallas. D'r is zat te doen, ook met behoud van je uitkering. In de landbouw, in het huishouden, bij de middenstand". Uitzicht Biedt het kabinet deze jongeren dan enig perspectief? „Daar zijn we mee bezig. Het economenverhaal is juist, we moeten van die schulden af. Heb ze zelf ook. Vind ik 'n ramp. Maar we moeten inderdaad een uitzicht bieden. Voor de jaren na die 750.000 werklozen. Het kan toch niet zo zijn dat mijn zoon in 1990 naast me door Amsterdam loopt en vraagt waarom al die huizen zo verrot zijn terwijl er in 1983 toch zoveel arbeidskrachten waren. Moetje dan zeggen: ja zoon, dat was wel zo, maar die moesten allemaal hun handen laten wapperen want met die uitkeringen konden ze er niets bijdoen?. Zo te horen hebben de mensen gelijk die zeggen dat voor u de W van WVC zwaarder telt dan de C. „Kunst is voor mij een persoonlijke hobby. Alleen al daarom moet ik oppassen dat kunst op dit ministerie, waar we als een grootwinkelbedrijf allerlei waren uitventen, niet automatisch bovenaan komt te staan en de gezinsverzorging onderop, dat orkesten belangrijker worden gevonden dan vormingsinternaten. Kijk nou naar het buurt- en clubhuiswerk. Was vroeger politiek een toponderwerp. Ebt nu wat weg. Dan moetje niet meteen roepen „dan pak ik dat even bij de strot en haal er 30 miljoen weg". Eerst eens kijken wat ze daar doen en hoe, wat er dan eigenlijk zo nutteloos is. Dat werk, bejaardenzorg, gezinshulp, noem maar op, dat is niet zo'n publiekstrekker als de kunst of de media. Bij de babbel over mijn tuinmuurtje gaat het ook altijd meteen over kunst, krant en kabel-tv. Maar eigenlijk zijn dat relatief maar kleine rotpostjes". Toch een beetje van: even honderd piek van Karei Appel naar de bieb? Kunstgeld naar welzij nsgeld? „Mensen zijn natuurlijk vreselijk geinteresseerd in Appels en Van Bohemens (er hangt een prachtexemplaar van hem in de ministeriële werkkamer) maar als puntje bij paaltje komt vinden ze het toch veel belangrijker wat er met hun ouders gebeurt. Of met een gehandicapt kind. Er gaat 50 miljoen om in de beeldende kunst - of, nee, de hele BKR-regeling kost geloof ik al 130 miljoen - maar in elk geval een klein bedrag in vergelijking met de maatschappelijke dienstverlening van vele miljarden. Je moet goed afwegen. Ik heb met zóveel problemen te maken. Wel eens moeilijk om alles op gelijk emotioneel niveau te behandelen". Topkunst Emotioneel? Een paar minuten nadat u die taart over u heen kreeg stond u alweer stoicijns als een standbeeld te speechen. U lijkt zo'n ijskouwe. Was u innerlijk niet woedend? „Ik sla iemand niet op z'n bek als ie het niet met me eens is. En ik kon de man nog wel een beetje begrijpen ook. Daar staat dan zo'n minister, die regelt het allemaal, die komt aan mijn centen. Een aanklacht indienen? Welnee, zo ga ik niet met mensen om. Er bestaat hier toch al een toenemende neiging om alles via de rechter te laten beslissen". „Gisteren belde een goede vriend van me. Kunstenaar. Of ik wel inzag dat heel veel kunstenaars de top nooit halen en dat ik ze zo het brood uit de mond stoot, want de galeriehouders verkopen toch alleen maar dure kunst. Ik was op de verkeerde weg met die topkunst. Het doet me reuze leed als een goede vriend zoiets zegt. Ik moet echter als minister ervoor zorgen dat er in de samenleving een gedifferentieerd overzicht van alle experimenten van topkunst beschikbaar blijft voor het nageslacht. Dat wil niet zeggen dat er via aankoopsubsidies niet ook mogelijkheden moeten blijven voor een bredere groep van kunstenaars". Zolang de BKR blijft kan een gemeente met weinig geld ook kunst aankopen. Voor openbare gebouwen bijvoorbeeld. Als de BKR verdwijnt houdt dat allemaal op. „Ik wil hier wel even het misverstand opruimen dat ik de BKR zou willen opheffen. Je moet voor kunstenaars een bepaalde regeling - een vangnet - overeind houden, maar wel zo dat er een prikkel in blijft zitten. Je moet mensen op academies niet opleiden om ze vervolgens van hun 25e tot hun 65e in een aangepaste bijstand te stoppen. Maar de BKR is een verworvenheid die je niet zomaar overboord kunt zetten. „Nee, maar je moet er wel serieus over durven discussiëren. En niet zomaar gaan roepen „Brinkman is tegen de BKR, laten we maar gauw met taarten gaan gooien". Bedoelde u nou net te zeggen dat er eigenlijk wat beeldende kunstacademies weg moeten? „Integendeel. Mensen moeten handvaardigheid en vakbekwaamheid leren. De beste kunstenaars zijn niet allemaal zelfdoeners. Maar als er nu een groot aantal mensen van die academies per definitie in de Lobby „Zo moetje het niet benaderen. Ons aantal kunstenaars per vierkante kilometer doet er niet toe. Nee, ik ben benieuwd die opiniepeilingen eens te toetsen: 60 procent van de mensen zegt dat er bezuinigd moet worden op kunst. Maar als je één vinger ernaar uitsteekt rolt iedereen over je heen. De kunstsector heeft gewoon een betere lobby. Beter dan die van alle ogen en gogen in het welzijnswerk". Wiegel en Kremers kregen voor Friesland en Limburg gedaan dat daar de symphonie-orkesten mogen blijven. „De minister kent die heren goed, dus wordt het even geregeld - nee, zo werkt het niet..." Van de week sprak ik de Belgische ambassadeur. Zegt die: jy moet vier orkesten wegdoen. Van de zeventien. Wij hebben er in België maar twee. Alles is wél relatief, hè? Ik treed nog niet eens in de overweging of een orkest vals speelt of zoiets, maar we zitten er wel dik in. Als je maar zorgt dat er overal binnen handbereik één is. Provinciegrenzen zijn doorgaans in ridderoorlogen getrokken en zo'n grens is echt niet het einde van een bepaalde cultuur, al beweren provinciebestuurders natuurlijk van wel. Die moeten niet steeds de zwarte pieten doorschuiven. Ik vind dat standplaats-argument nogal emotioneel en kunstmatig". Nog even over lobby's. Die van „Hilversum" op het Binnenhof. Wat bedoelde u toen u NOS en dagbladpers naar aanleiding van dat gezeur over de programmagegevens van radio en tv in de bladen vroeg een nieuw contract op te stellen dat persvriendelijk moest zijn? „Ik lees, nou nee, ik blader acht kranten door. Ik ben iemand van het geschreven woord. Lees de krant terwijl de tv aan staat. Volgens mij kunnen veel mensen niet zo snel bevatten wat er op de tv wordt gezegd. In de krant kun je het nog eens rustig naslaan. Zowel de dagbladen als radio en tv hebben een dienende functie. Nou, als dan blijkt dat veel mensen hun informatie, maar ook de waterstanden, de weerberichten en de rtv-programmagegevens uit de krant halen, moetje wel van heel goede huize komen om daar allerlei verbodsbepalingen aan te verbinden". Samen "Natuurlijk hebben de omroepen financiële belangen bij de presentatie van die gegevens. Ook hun ledenbinding speelt mee, maar d'r zit toch iets krampachtigs in. Die starheid moet worden doorbroken en in die zin heb ik wel enigszins positie gekozen. Maar ik heb erbij gezegd: doe me 'n lol, probeer er samen uit te komen en laat mij nou niet weer hoeven scheidsrechteren. Het is al lastig genoeg om in de grote belangenstrijd tussen de media een verdelende rechtvaardigheid toe te passen, hoewel die hoog in mijn vaandel staat geschreven". Weer dat doe-het-zelven. Die eigen xjerantwoordlijkheid? .Jazeker. De krant hoort tot die eigen herkenningspunten van de mensen. Iedere krant met zijn eigen mening, een mening waarin de lezer zichzelf herkent Maar dan moetje niet bij mij aankomen met: minister, wüt u Trouw de hand boven het hoofd houden en intussen je abonnement opzeggen. En dat VPRO-tientje hoeft echt niet meteen twintig gulden te worden, maar ik zeg er wel bij dat eigen identiteit niet alleen maar wordt verkregen door een handtekening op een invulbon te zetten". „Nou ja, hij moet er een financiële bijdrage voor over hebben. Particuliere organisaties verspelen het recht grote invloed te claimen als men niet bereid is een stuk activiteit te ontplooien en een eigen bijdrage te leveren" De minister kijkt op z'n horloge. „Heren ik moet naar de ministerraad. Als u nog meer hebt kunt u meerijden en in de auto verder praten". Heeft deze razendsnelle bewindsman nog wel gelegenheid zelf vrije tijd aan cultuur te besteden? We zitten in de Boekenweek en u zei onlangs ,JEen goed boek is als een goede vriend of vriendin". Noem er 's een paar? „Romans. En Carmiggelt Ja, die hebben iets menselijks, iets relativerends. Heerlijk, zulke intellectualistische spitsvondigheden. Spreekt me reuze aan".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21