Een vliegensvlugge postbode Met een stickertje niet meer zeeziek C D- Luchtkoeriersdiensten: een nieuw gat in de markt i *2 Jrii m Zoeterwoudse huisarts: "Een uitkomst" ZATERDAG 26 MAART 1983 Extra Van Klazienaveen en Casa blanca naar Brisbane en Salamanca. Luchtkoeriers vliegen de hele wereld rond om pakjes te bezorgen die bedrijven veilig en snel van het ene land naar het ande re willen hebben. Een scheepsdocument uit Heili- gerlee brengen ze binnen twee dagen naar Montego Bay. En bankcheques uit Asmara bezorgen ze al even snel in Guadalajara. Vanwege die snelheid geven steeds meer bedrijven hun pakjes aan de koeriersdiensten mee. Betrouwbaarheid is ook een reden waarom zij almaar vaker worden ingeschakeld. De luchtkoeriersdienst is thans een van 's werelds snelst groeiende bedrijfstakken. De meeste koeriersdiensten (in Nederland opereren er zo'n dertig) verzorgen een deur-tot deur service. Het pakje wordt bij de afzender afgehaald en bezorgd op de plek die hij wil. Dat kan overal zijn: in Hooge- zand of Swaziland. De koeriers maakt dat niets uit, zolang de afzender maar betaalt. Wanneer maar diep genoeg in de buidel wordt getast, zijn som mige koeriers zelfs bereid een pakje op de Noordpool af te le veren. En al gaat het om de meest afgelegen iglo, de lucht- koerier zal zijn bestemming bereiken. Desnoods per ren dier. Toch komen dit soort zendingen in de praktijk niet of nauwe lijks voor. Wat per luchtkoerier wordt verstuurd, is bijna altijd zakelijke post. En dat verkeer speelt zich vrijwel uitsluitend af in grote steden. Het gebeurt daarom maar zelden dat een luchtkoerier de bush-bush in moet. Daarbij komt: hoe meer afgelegen de bestemming is, des te duurder de bezorging wordt. Secuur Wat de vrije jongens onder de in ternationale briefbestellers vervoeren, zijn hoofdzakelijk spullen die snel op een andere plaats moeten zijn. Bijvoor beeld contracten, offertes, bankcheques en inschrijvin gen op grote orders. Maar ook: filmmateriaal, machine-onder delen, computerbanden en flesjes bloed. „Klanten versturen dat soort za ken liever niet met de PTT", zegt Hans van den Brink van het koeriersbedrijf XP. „Die heeft dan wel een snelpost- dienst en in Nederland werkt dat ook wel goed, maar in het buitenland weet je het maar nooit. Pakjes naar Italië zijn Een spoedzending naar uw achterneef op Spitsbergen? Anno 1983 kan dat sneller dan ooit met behulp van luchtkoeriersdiensten. Een nieuwe vorm van dienstverlening die zich ook in ons land begint uit te breiden sinds drie slimme Amerikaanse studenten in 1969 dit lucratieve gat in de markt ontdekten. Waar ook ter wereld, binnen uiterlijk vier dagen bereikt uw zending de juiste bestemming. door Sjak Jansen soms wekenlang onderweg. Maar de posterijen in die lan den werken dan ook lang niet zo punctueel als de onze." „Bij ons raakt niet zo gauw iets zoek", zegt Erwin van der Put te van 's werelds grootste luchtkoerier DHL. „Wij heb ben over de hele wereld onze kantoren en agenten. Zij ken nen het land en de transport middelen daar. Dat loopt alle maal heel gesmeerd. Op elk moment kunnen wij nagaan waar iemands pakje zich be vindt. Dat is het voordeel als je zo'n wijd vertakt netwerk hebt. Een kwestie van organiseren en secuur werken." „En mochten we eens worden geplaagd door pech en een half uur vertraging oplopen", zegt XP-er Van den Brink, „dan de len we dat onze klanten met een mee. Dan bellen we ze op en zeggen we dat hun pakje in aantocht is en dat ze dus niet ongerust hoeven te zijn." Echt grote vertragingen doen zich volgens hem niet voor- „Mochten we door mist op een vliegveld niet kunnen landen, dan wijken we gewoon uit naar de volgende luchthaven. Je im proviseert gewoon. Daardoor beperk je het tijdverlies." James Bond Bakermat van de koeriersbedrij ven is de Verenigde Staten. Daar is de luchtkoeriersdienst in de jaren zestig van de grond gekomen. Sedertdien zijn er tientallen van deze bedrijven opgericht. Eén daarvan is DHL, genoemd naar de oprich ters Dalsey, Hillbloom en Lind: drie studenten die in 1969 een gat in de markt ont dekten en nu miljonair zijn. De omzet van alle koeriersdien sten samen wordt thans ge schat op meer dan tien miljard gulden. In Amerika is deze dienstverlening intussen een vanzelfsprekendheid gewor den, maar in andere delen van de wereld nog niet. De expan siedrift van de luchtkoeriers is echter groot. In Europa zijn de reclamecampagnes thans in volle hevigheid losgebarsten. Daarna is de Volksrepubliek China aan de beurt. Erwin van der Putte wijt de hier heersende onbekendheid met het luchtkoeriersbedrijf aan een drietal factoren. „Ten eer ste hebben wij in Europa nooit veel aan verkoop gedaan. Ten tweede moet het bedrijfsleven nog aan ons wennen. We moe ten hun vertrouwen zien te winnen en dat waarmaken. Maar het belangrijkste is toch wel de cowboy-achtige sfeer waarmee men het koeriersbe drijf hier associeert." „Men heeft een totaal verkeerd beeld van ons. Bij luchtkoe riers denkt men nog altijd aan James Bond-achtige figuren die koffertjes met diamanten vervoeren. Koffertjes die met handboeien aan hen zijn vast geklonken. Nou, ten eerste ver voeren wij geen diamanten. De kans op diefstal is gewoon te groot en bovendien mag het niet. Goud en edelmetalen mag je niet zomaar in- en uitvoeren. Net zo min als baar geld. Daar gelden bepaalde afspraken Gerookte zalm „Wat wij vervoeren, heeft meest al een veel grotere omvang. Vaak gaat het oni containers van twee ton. Spullen die de koerier dikwijls helemaal niet ziet. Wfj checken de spullen in en op de plaats van bestem ming neemt onze plaatselijke agent de zending in ontvangst. De koerier reist alleen maar mee omdat het nog steeds niet mogelijk is om een lege stoel te huren." „Men denkt ook", vervolgt Van der Putte, „dat het heel avon tuurlijk is om luchtkoerier te zijn. Je ziet wat van de wereld, hoor je dan. Maar in de prak tijk valt dat bitter tegen. Koe riers hebben meestal hun vaste vlucht. Ze reizen bijvoorbeeld elke dag van Amsterdam naar Helsinki. Dat begint natuurlijk gauw te vervelen." Nog wel leuk is volgens Van der Putte het begeleiden van spek- taculaire zendingen. Maar die doen zich slechts een enkele keer voor. Bekend in de lucht- koeriersbranche is het verhaal van Diana Ross die ergens hoog in de Zwitserse Alpen moest worden opgespoord om dat ze een contract moest teke nen, dat vervolgens pijlsnel via Milaan naar Los Angeles is overgevlogen. Anecdotisch is ook die keer dat een koerier op kerstochtend in Schotland verse gerookte zalm moest kopen en in Parijs taar tjes, omdat een feestvierende snob in Los Angeles daar op eens een onbedaarlijke trek in kreeg. Ofschoon de koeriersdienst een snel groeiende bedrijfstak is, zijn de marges klein en de con currentie moordend. Door de pakjes nog een fractie sneller te bezorgen probeert men el kaar de loef af te steken. Vier dagen is de maximum duur. Maar in die spanne tijds bren gen de meeste koeriers het ook naar elke uithoek van de we reld. Een expresse-brief met de post naar een bestemming in Portugal doet er soms twee we ken over, zeggen de luchtkoe riers. Douane Goede relaties met douane beambten zijn voor een koerier van levensbelang. Om met hen een zo hecht mogelijk contact te kunnen opbouwen mijdt XP de grote luchthavens. „Op de grote vliegvelden", verklaart Van den Brink, „werkt men in ploegendienst. Daar krijg je steeds een andere douane beambte. Die moet je weer al les gaan uitleggen en dat is al lemaal verloren tijd. Daarom preferen wij de kleine luchtha vens." „Ik begrijp wat u bedoelt", zegt Van der Putte, „maar smeer geld heeft bij douane-beamb ten geen enkel succes. Daar is men niet gevoelig voor. Er is maar één manier om ze te vriend te houden en dat is door te allen tijde correct te hande len." Raakt er eens een pakje zoek, dan is er volgens Van der Putte geen reden tot paniek. „Waar het pakje zich ook bevindt, dankzij ons netwerk houden we er voortdurend zicht op. Het komt dus altijd terecht." Tegen een ongemak als zeeziekte was tot voor kort maar weinig te doen. Gember of spek eten, zei grootmoeder, of proppen in de oren. Weinig resultaat. Doch sinds kort is er een "sticker" die wel degelijk soelaas biedt. De Zoeterwoudse arts Bernard Kortmann introduceerde het middel in Nederland. door Bert Paauw Het heeft de grootte van een dubbeltje, ongeveer de dikte van een contactlens en moet achter het oor worden geplakt. Ziedaar het nieuwste middel te gen zeeziekte zoals dat sinds enkele weken in de Nederlandse apotheken verkrijgbaar is. Een vol doening gevende zaak voor de Zoeterwoudse huisarts Bernard Kort mann die geruime tijd heeft geijverd voor erken ning van het middel dat hij omschrijft als 'een stic ker'. Kortmann kwam toevallig via een visvriend achter het be staan van het middel dat al sedert jaren op de Ameri kaanse geneesmiddelen markt voorhanden is. Kort mann, zelf een fervent zeevis ser: "Die vriend maakte mij attent op een artikel in een Amerikaans sportblad voor zeevissers. In dat artikel werd gesproken over een soort pleister tegen zeeziekte. In Nederland was dat middel nog onbekend. Ik heb toen contact opgenomen met de firma CIBA Geigy, een Ame rikaans bedrijf dat het mid del op de markt brengt". "Op die manier ben ik aan een aantal proefmonsters geko men. In oktober'81 ben ik ze voor het eerst gaan toepas sen. Het middel is onder meer beproefd bij de Neder landse kampioenschappen zeevissen. Van tevoren is toen bekendgemaakt dat deelnemers die last hadden van zeeziekte het middel konden aanvragen. Ook zijn via het blad Zeehengelsport vissers attent gemaakt op het bestaan van de sticker. Het middel is dus in het begin een beetje in het wilde weg uitgeprobeerd. Daarna is er in samenwerking met CIBA Geigy een vragenlijst opge steld die werd toegestuurd aan mensen die de sticker hadden aangevraagd. Dat on derzoekje loopt momenteel nog steeds. De formulieren die ik terugkrijg stuur ik door naar CIBA. Het ligt in de be doeling om in de toekomst een publikatie aan het mid del te wijden". Bewegingsziekten Overigens helpt de sticker vol gens Kortmann niet alleen te gen zeeziekte maar ook tegen andere 'bewegingsziekten' zoals lucht- en wagenziekte. Kortmann:"Zo'n ziekte ont staat door reacties in het li chaam op een verandering van beweging. In het lichaam zijn mechanismen werkzaam om het evenwicht te behou den. Zo wordt er bijvoor beeld naar gestreefd om de ogen evenwijdig aan de hori zon te houden, desnoods door het hoofd schuin te hou den. Nu ligt er achter het oor een belangrijk evenwichtsor gaan. Het is een systeem van drie loodrecht op elkaar staande kanaaltjes met in het centrum een holte waarin zich trilhaartjes en steentjes bevinden. Daar stroomt een vloeistof langs en via die stroom wordt de stand in de ruimte geregistreerd. Er zijn ook nog evenwichtsorgaan- tjes in de nek en bij de voe ten, maar die achter het oor is wel de belangrijkste". "Dat is ook de reden dat het middel achter het oor moet worden aangebracht. Vijf uur voordat men het nodig heeft plakt men de sticker op het stukje huid waar geen haar groei is. Het heeft drie dagen effect. Daarna is uitgewerkt en moet met het weghalen. Heeft men het middel over een langere periode nodig, dan moet men een nieuwe sticker na drie dagen achter het andere oor plakken. Dat wisselen is nodig om de huid niet teveel te irriteren. Met zo'n sticker kan het betref fend stukje huid namelijk niet ademen". De officiële benaming van het middel is Scopoderm TTS. Hoofdbestanddeel is de stof scopolamine. Kortmann- :"Dat werd vroeger wel ge bruikt als zogenaamd waar heidsserum en werd by on dervragingen ingespoten. Het wordt ook gebruikt als tegengif voor stoffen van gif tige paddestoelen en om de ademhaling voor een narcose te stimuleren. Scopolamine kan dus ook bewegingsziek ten bestrijden. Onbekend is of het op de hersenen of op de evenwichtsorganen in werkt, waarschijnlijk op bei de". Bijverschijnselen Er kunnen wel enkele bijver schijnselen optreden. Kort mann somt op:"Een droge mond, droge ogen, moeilijker lezen. Verder kunnen er ont- remmingsverschijnselen zijn, men wordt extra vrolijk. Ove rigens niet in een gevaarlijke mate en lang niet iedereen krijgt die bijverschijnselen. De diverse pillen die er tot nu toe op de markt zijn versche nen hebben als bijverschijn sel dat ze slaapverwekkend zijn. Bovendien zijn pillen minder effectief. Ze vermin deren wel de klachten, maar bieden meestal geen echte uitkomst. Evenmin als dat het geval is met allerlei mid delen en volksgebruiken die in de loop der jaren tegen zee ziekte zijn ontwikkeld. Ge bruiken die variëren van het eten van gember of spek tot het stoppen van proppen in de oren. Er zijn overigens mensen die nooit last hebben van zee- of wagenziekte, an deren hebben er altijd last van". Tot voor kort was Kortmann niet geneigd om nadrukke lijk naar buiten te treden met de sticker. Kortmann: "Eerst moest de registratiecommis sie van het ministerie van volksgezondheid een beslis sing nemen of het middel op de officieel geregistreerde lijst van geneesmiddelen kon worden geplaatst. Genees middelen moeten immers volgens wettelijke voor schriften eerst worden getest op werkzaamheid, betrouw baarheid en bijverschijnse len. De commissie heeft de bij de sticker behorende do cumentatie als voldoende beoordeeld en wellicht mede omdat het ook al in de Ver enigde Staten was erkend, heeft registratie hier geen grote problemen gegeven. In de Verenigde Staten is met het middel trouwens een on derzoek uitgevoerd met bus- sende schoolkinderen dat goede resultaten te zien gaf'. Verbazing Blijkens de reacties zijn de re sultaten ook in Nederland hoopvol, al voegt Kortmann er aan toe dat er natuurlijk al tijd mensen zyn die absoluut niet geloven dat zo'n sticker werkt. "Dat was vorig jaar tij dens de Europese viskam- pioenschappen in Engeland aanvankelijk ook het geval. Maar dat sloeg al na een dag om in verbazing en bewonde ring. Aan het middel is toen zelfs op de tv aandacht be steed. Nee, echt nare reacties heb ik tot nu toe niet gehad. Ik word niet als een kwakzal ver beschouwd. Het middel is bovendien serieus ge bracht en de firma CIBA Gei gy staat goed bekend". "Reacties die ik krijg zijn over het algemeen positief. Men sen schrijven soms heel aan doenlijke brieven en vragen om meer stickers. Ik heb de indruk dat zo'n sticker voor heel wat mensen een uit komst betekent".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19