Koopkracht Fransen omlaag C Tijd dringt voor verbod chemisch wapentuig Verwachting Weinberger: Spanje blijft NAVO-lid ïrVoede en opwinding over bezuinigingen '"'President ienvan Zambia voorziet ^bloedbad in -Zuid-Afrika VN-hulp voor slachtoffers folteringen Pleidooi voor kantoor PLO in Den Haag Mysterie rond giftige spijsolie Spanje blijft TERDAG 26 MAART 1983 I EN iiler 1 ikzeil, b.tDRID De Verenigde Staten ank, jumjn er stellig van overtuigd dat 9 110,-panje niet uit de NAVO zal tre- ;n, ondanks aanwijzingen in e richting. Dat heeft een func- onaris uit het gevolg van de ^^^_merikaanse minister van de- Buitenland PAGINA 13 ELIN. 3366. Ri oor errit Jan Hoek bemidde ste9 G^ns^e' Caspar Weinberger, giste- r ïn informeel bevestigd. Wein- erger besloot gisteren een drie- tot 22 <aags bezoek aan Madrid. officiële lezing over het doel an Weinbergers bezoek was lechts poolshoogte te nemen en aanzien van Spanje's huidige ran tandpunt inzake de NAVO. In liplomatieke kringen heette het :chter dat Weinberger het socia- istische kabinet-Gonzalez onder terke druk heeft gezet om zijn 5 achteria*sstar"£e houding en de be- satie oe vriezing van de integratie in het militaire apparaat van de NAVO te laten varen. Tijdens zijn rede donderdagavond voor het Spaanse Instituut voor Internationale Vraagstukken verdedige Weinberger openlijk de feitelijke realisering van Spanjes NAVO-lidmaatschap: „De integratie van Spanje in de NAVO is de natuurlijke ontwik keling van zijn democratische evolutie en een essentiële stap in de richting dat Spanje zijn au thentieke rol in Europa en daar buiten aanvaardt". De effectieve deelname van Spanje in de NAVO is in de ogen van Weinberger essentieel om de zuidwestflank van de NAVO mi litair te dekken: „De bijdrage van Spanje zal een bijdrage leve ren voor de veiligheid van heel West-Europa, terwijl het aan de andere kant de veiligheid van Spanje zal garanderen". Premier Felipe Gonzalez is door de Amerikaanse druk in een lastig parket geraakt. Als oppositiepar tij hebben de socialisten Span je's toetreding tot de NAVO vo rig jaar in alle toonaarden bestre den. In het verkiezingsprogram ma heeft de PSOE zelfs een refe rendum beloofd of Spanje al dan niet in de NAVO dient te blijven. Dat referendum is voorlopig voor onbepaalde tijd uitgesteld, zoals premier Gonzalez onlangs meedeelde „totdat de volksuit spraak over de NAVO geen extra spanningen in de Oost-Westrela tie zal veroorzaken". De uitspraak van de Spaanse eer ste minister na diens onderhoud met Weinberger, dat „een goed defensiesysteem in het Westen een garantie voor Spanje is", maar vooral het officiële commu niqué, waarin van Spaanse zijde de wil wordt uitgesproken om „goede betrekkingen met de VS te onderhouden, een natie waar Spanje dezelfde idealen mee deelt ter verdediging van een systeem van vrijheid" is alge meen geïnterpreteerd als een eerste aanzet tot een versoepe ling van het anti-NAVO-stand- punt. In politieke kringen wint de ge dachte steeds verder terrein dat de Spaanse socialisten er voorna melijk op uit zijn om zoveel mo gelijk politiek en economisch voordeel uit hun verzet tegen de NAVO te halen. Een spoedige toetreding tot de EG, teruggave van Gibraltar, ruimere militaire hulp en het verzorgen van het onderhoud van een deel van de NAVO-luchtvloot zouden de be langrijkste contra-prestatie vor men om de weerbarstige hou ding van de Spaanse socialisten tegen de NAVO te laten varen. ene de niei (Van onze correspondent Rudolph Bakker) ARIJS De koopkracht van de Fransen zal met ongeveer _1,5 procent omlaag gaan als gevolg van de bezuinigings- srmaatregelen die de regering gisteren heeft afgekondigd. ?jDe serie dramatische besluiten die minister van econo- 'vmische zaken Delors publiek heeft gemaakt, hebben al meteen de woede opgeroepen van de communistische en -socialistische vakbonden. d. blaf oord voerders van beide bonden -vinden dat de kleine man teveel wonirmoet bijdragen aan de bezuini- gingen. De communistische vak: CGT verwijt de regering, 43' waarin vier communisten zitting hebben, dat ze niet van te voren met de vakbondsleiders overleg korre heeft gepleegd. h Js onderdeel van de maatregelen ®n zal 1 procent extra belasting wor- den geheven op het totaal belast- bare bedrag voor de inkomsten- belasting. De opbrengst van deze TT extra heffing zal ten goede ko- Ijne men aan de sociale fondsen van de staat, die aan een chronisch kastekort lijden. Deze maatregel n 'n geldt voor iedere belastingbeta- Ier, terwijl een extra heffing van H 10 procent nog eens van kracht H zal zijn voor een ieder die 5000 frank (2000 gulden) of meer per jaar aan belasting betaalt. Dat is het overgrote deel van het Franse volk. De regering heeft deze heffing gegoten in de vorm van een staatslening, die waar schijnlijk 10 procent rente zal op leveren en over drie jaar zal wor den terugbetaald. De opzienbarendste maatregel be- G perkt in aanzienlijke mate de mogelijkheid van de Fransen om ide LONDEN De Zambiaanse presi dent Kaoenda voorziet binnen vier jaar een bloedbad in Zuid- Afrika als de Westerse regerin gen doorgaan met hun steun aan het bewind daar. Hij zei dat giste ren in Londen tijdens een pers conferentie ter afluiting van zijn staatsbezoek aan Engeland. Kaoenda riep de Westerse staten op hun politiek van economische steunverlening aan Zuid-Afrika te wijzigen. In het bijzonder noemde hij in dit verband de le ning van 1,2 miljard dollar die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) het land onlangs heeft toegewezen. Hij pleitte er in hartstochtelijke be woordingen voor hulp van deze aard te stoppen. „Als u dat niet doet, dan zeg ik u: u zit op een vulkaan die gaat ontploffen. Er kunnen honderdduizenden slachtoffers vallen. De Franse re volutie zal een zondagse picnic lijken, vergeleken bij wat daar dan gebeurt", aldus de Zam biaanse president. Kaoenda maakte verder duidelijk dat hij altijd zeer bevriend is ge weest met de naar Engeland ge vluchte Nkomo, terwijl hij tege lijkertijd goede banden heeft met de regering-Mugabe. Hij heeft echter de afgelopen week niet met Nkomo gesproken. „Er is in Zimbabwe voor iemand van buiten dat land niets te doen. De enige die Nkomo kan helpen, is Mugabe en Nkomo zelf natuur lijk", zo zei hij hierover. De berichten over gewelddadighe den van Mugabe getrouwe lege reenheden in Matabeleland, de politieke basis van Nkomo, be commentarieerde Kaoenda met: „Wat we moeten begrijpen is dat geen kind, hoe goed ook opge voed, alles doet zoals een volwas sene dat zou doen. Zimbabwe is pas vier jaar oud, dus het kan niet anders dan dat deze jeugdi ge staat problemen heeft". nog naar het buitenland op vakantie te gaan. Ze zullen voor taan nog maar omgerekend 2000 frank (ca. 1600 gulden) aan bui tenlands geld per man per jaar mogen meenemen en 1000 Fran se franken (ca. 800 gulden). Dit geldt ook voor de reisbureaus die geheel verzorgde reizen naar het buitenland verkopen. De conse quentie van deze verordening valt nog niet te overzien. Binnenkort zullen bovendien de tarieven van gas, elektra en openbare vervoersbedrijven met 8 procent omhoog gaan, terwijl een extra belasting op benzine en huisbrandolie wordt geheven. Op alcohol en tabak zal ook van af 1 april een extra accijns wor den geheven. De genationaliseer de industrie zal zwaar moeten bezuinigen en minder kunnen rekenen op staatssubsidies, ter wijl ze al voor het grootste deel drijft op steun van staatsgelden. De opwinding die zich al meteen na het bekendworden van de maatregelen aftekende, zal na de adempauze van het weekeinde de komende weken in kracht toenemen. Vooral premier Mau- roy zal het zwaar te verduren krijgen als hij dezer dagen in het parlement de vertrouwenskwes tie voor zijn nieuwe kabinet zal stellen. Hoewel hij kan rekenen op de steun van de regeringspartijen, die over een ruime meerderheid beschikken, zal er op niet mis te verstane wijze aan worden herin nerd dat Mauroy zich voor de ge meenteraadsverkiezingen sterk had gemaakt voor het uitblijven van de nu afgekondigde bezuini gingsmaatregelen. GENÈVE (DPA) - De Verenig de Naties willen de slachtof fers van folteringen helpen om de gevolgen van mishan delingen te overwinnen. De ze mensen hebben speciale medische en psychologische behandeling voor hun herstel nodig. Dit heeft de voorzitter van het VN-hulpfonds voor slachtoffers van folteringen, de Zweed Hans Danielsen, gisteren gezegd. Artsen en verpleegkundigen die werkzaam zijn op de des betreffende afdelingen in zie kenhuizen of revalidatiecen tra moeten daarvoor speciaal opgeleid worden. Een derge lijk centrum bestaal al in Ko- ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren het heilig jaar geopend door driemaal met een zilveren hamer op de verzegelde bronzen deur te slaan van het voorportaal van de Sint-Pieterskerk in Rome. Met het heilig jaar wordt Christus dood en verlossing herdacht. Voor de paus de bronzen deur, die was besprenkeld met heilig water opende, kuste hij deze tweemaal. Daarna sprak hij in het Latijn de woorden: "Open voor mij de poorten van de gerechtigheid". Daarna trad hij via de deur, die sinds het vorig heilig jaar in 19 75 dicht had gezeten, de Sint-Pieterskerk binnen. Paus Johannes Paulus II ziet het heilig jaar, dat duurt tot volgend jaar Pasen, als een gelegenheid voor de 784 miljoen katholieken ter wereld om hun geloof te bevestigen dat Jezus Christus de mensheid verloste van de zonde. Ze moeten van dat geloof getuigen in hun dagelijks leven, aldus de paus. (Foto AP). penhagen waar volgens Da nielsen vele slachtoffers, vooral uit Latijns-Ameri kaanse landen, die als vluch teling in Denemarken of in omringende landen verblij ven, worden behandeld. Voorts zijn er plannen voor speciale centra in Canada, Nederland en Frankrijk. Een volgend doel is het oprich ten van verzorgingscentra in de buurt van landen waar systematisch gemarteld wordt of in deze landen zelf. Danielsen sluit deze moge lijkheid niet uit, omdat de meeste regeringen beweren dat folteringen door hen niet geduld worden maar dat het gaat om eigenmachtig optre den door enkele martelaren. Er is veel geld nodig voor deze hulpprojecten. Tot nu toe hebben Denemarken, Fin land, Noorwegen, Zweden en Cyprus vrijwillige bijdragen geleverd. Danielsen hoopt dat ook andere regeringen en organisaties meedoen aan de inzamelingsactie. MADRID Zelfs de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) is er niet in geslaagd door te dringen tot de mysterieuze kern van de gifti ge Spaanse spijsolie. Een werk groep van de WHO, bestaande uit internationaal befaamde spe cialisten en Spaanse artsen, boog zich de afgelopen week in Ma drid over de lijvige dossiers van de giframp, die sinds mei 1981 336 dodelijke slachtoffers heeft geëist, terwijl 20.178 mensen min of meer ernstige vergiftigings verschijnselen vertoonden. Tot een afgeronde conclusie over de directe oorzaak van de gif ramp zijn de specialisten niet ge komen. De werkgroep onder schreef slechts het al bestaande vermoeden, dat er een direct ver band bestaat tussen de gemani puleerde spijsolie en de giframp. Maar op de vraag aan welke sub stantie in die spijsolie de trieste gevolgen moeten worden toege schreven, moest ook de WHO het antwoord schuldig blijven. Het uitblijven van een afgeronde conclusie schreef de WHO-com- missie ondermeer toe aan ge brekkige oliemonsters en onvol doende coördinatie tussen de wetenschappelijke specialisten. DEN HAAG (ANP) - Yasser Ara fat's medewerker Issam Sartawi heeft gisteren de Westeuropese landen gevraagd om de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO te erkennen als vertegen woordigster van het Palestijnse volk. Op de Nederlandse rege ring deed hij een beroep om de PLO toe te staan in Den Haag een kantoor te openen. "Niet on der de vlag van de Arabische Li ga, maar onder Palestijnse vlag". Sartawi, die in Den Haag sprak op een tweedaagse conferentie van de parlementaire vereniging voor Euro-Arabische samenwer king doelde op hét feit dat het PLO-kantoor in Nederland aan vankelijk was gevestigd in het gebouw van de Arabische Liga aan het Lange Voorhout. Het is inmiddels naar elders in Den Haag verplaatst en is, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, "niet af hankelijk" van de Arabische Li ga. Het ministerie heeft zich ja ren lang op het standpunt ge steld dat het iedereen, ook de PLO, vrij staat een informatie- kantoor te openen, maar dat dit geen enkele vorm van erkenning inhoudt. De conferentie, waaraan parlemen tariërs uit twaalf Europese lan den deelnemen, dient ter voorbe reiding van de internationale conferentie over de Palestijnse kwestie die later dit jaar op voor stel van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties wordt gehouden. Doel ervan is het verkrijgen van steun voor, zoals het in talrijke VN-resolu- ties wordt uitgedrukt, "de onver- Erkenning van de PLO, aldus Sar tawi, is een bijdrage tot vrede in een deel van de wereld waar een voor de gehele mensheid vernie tigende kerkoorlog kan begin nen. Hij ondersteunde het plei dooi van het vroegere Israëlische parlementslid Uri Ayneri om de Israëlische vredesbeweging, die een zelfstandige Palestijnse staat niet afwijst, voor deze internatio nale conferentie uit te nodigen. Eerder werd deze vredesbewe ging door de PLO al uitgenodigd voor de bijeenkomst vorige maand in Algiers van de Pale stijnse nationale raad, het "parle ment in ballingschap". Avneri deed een beroep op de PLO om door een groots gebaar de Is raëlische publieke opinie te doen omslaan, zoals zij omsloeg na Sa dat's reis naar Jeruzalem en zijn rede in de Knesseth, het Israëli sche parlement. Maar hij zei ook te vrezen dat Israël nog niet rijp is voor het aanbod van de tweede man van de PLO, Abu Iyad, om de Knesseth toe te spreken. Andropov weer in het openbaar MOSKOU (UPI) - De Russische parijleider, Joeri Andropov, is gisteren weer in het openbaar verschenen. Hij ontving in het Kremlin de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega, daarmee geruch ten ontzenuwend over ziekte of een moordaanslag, die de kop opstaken omdat Andropov een week lang niet was gezien. DEN HAAG - De gevaren van chemische wapens hebben nooit de aandacht gekregen die zij verdienen. De discus sie over ontwapening, bij voorbeeld van de zijde van de vredesbeweging, heeft zich beperkt tot kernwapens. De mogelijkheden voor ontwa- - pening liggen bij chemische wapens waarschijnlijk beter, maar doordat het geen be langrijk publiek thema is, ontbreekt de aanmaning om tot snelle resultaten te ko men. De tijd begint intussen te dringen, omdat een nieuwe wapenrace in het verschiet ligt. Dinsdag zal minister Van de Broek van buitenlandse za ken in een speech voor dé VN-ontwapeningscommissie weer aandacht vragen voor dit onderwerp, net zoals Van Agt dat vorig jaar juni deed op de bijzondere vergadering voor ontwapening van de Verenigde Naties in New York. Nederland ijvert sinds jaren voor een verbod van het bezit van chemische wapens, waarover in Geneve wordt gepraat door de veertig lan den (waaronder de vijf kern- wapenlanden en Nederland), die lid zijn van de Ontwape ningscommissie. Rond half april zal de Tweede Kamer zich over deze problematiek buigen. door Ruud Kreutzer Het gebruik van chemische strijdgassen is al verboden vanaf 1925. In dat jaar werd de Conventie van Geneve on dertekend. Maar bij dat ver drag werd door een groot aantal landen meteen een voorbehoud ingebracht, dat dit verbod alleen het eerste gebruik betreft. Daardoor bleven het bezit van chemi sche wapens en het gebruik als vergelding onaangetast. Het doel van de onderhandelin gen in Geneve is niet minder dan een totaal verbod op de ontwikkeling, produktie, op slag en gebruik van chemi sche wapens en de volledige vernietiging van de bestaan de voorraden. Aanvankelijk werden biologi sche wapens (verspreiding van ziektekiemen voor mili taire doelen) gezamenlijk be handeld met chemische wa pens in de VN-ontwape ningscommissie. Maar in 1972 werd besloten die twee onderwerpen uit elkaar te ha len, met als gevolg dat nog in hetzelfde jaar een verdrag kon worden gesloten voor het verbod van biologische wapens. Daar was gemakke lijker een doorbraak te berei ken dan bij C-wapens, omdat het militaire gebruik ervan zeer twijfelachtig is. Goedkoop Een van de belangrijkste geva ren bij chemische wapens is het gemak waarmee zij kun nen worden gemaakt, en de lage kosten. Vandaar de bij naam „poor men's weapon". Bijna ieder land dat over een chemische industrie be schikt, kan in principe strijd gassen produceren. Momenteel hebben alleen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie aanzienlijke voorra den, maar het gevaar is niet denkbeeldig dat meer landen zouden besluiten tot aan maak van chemische wa pens. Vandaar het grote be lang van een tijdig akkoord. Tegelijk dreigt tussen de beide supermachten een nieuwe wedloop in chemische wa pens. President Reagan be sloot al zes weken na zijn ambtsaanvaarding tot een drastische verhoging van de uitgaven op dit gebied, waar bij hij ook bepaalde dat niet alleen gewerkt zou worden aan beschermende maatrege len, maar eveneens aan de productie van nieuwe C-wa pens. Daarmee verliet Ameri ka het pad dat het sinds 1969 bewandelde, toen president Nixon de produktie van ze nuwgassen stopzette. De nieuwe generatie chemi sche wapens die Amerika nu in ontwikkeling heeft, zijn de zogenaamde 'binaire' ladin gen. Dat zijn granaten die be staan uit twee compartimen ten waarin zich relatief onge vaarlijke chemische stoffen bevinden. Pas na het afschie ten voegen die twee verbin dingen zich bij elkaar, en uit deze reactie ontstaat het do delijke zenuwgas. Hierdoor zijn de granaten veiliger op te slaan. De motivatie voor het Ameri kaanse besluit om de produk tie te hervatten is het over wicht van de Sowjet-Unie op dit gebied. Bovendien heeft Moskou niet gereageerd op de eenzijdige stappen van president Nixon in 1969. Tot nu toe heeft het Amerikaanse congres de grootschalige pro duktie die Reagan voorstaat nog weten te verhinderen, de laatste keer op het nippertje. Zeker is dat de huidige rege ring zal blijven proberen de nodige fondsen te verkrijgen. Er is vrij weinig bekend over de omvang van de Sowjet-voor- raden. Wel staat vast dat het Warschau-pact vaak oefent voor chemische oorlogsvoe ring, en dat het meer aan dacht aan beschermende maatregelen heeft besteed dan de NAVO. Een andere bron voor westers wantrou wen zijn de aanhoudende be richten over het gebruik van chemische wapens in Laos en Afghanistan, waarbij de verdenking in de richting van de Sowjet-Unie gaat. Een on derzoekscommissie van de VN sprak onlangs over „aan wijzingen die we niet kunnen negeren", in het VN-jargon een vrij harde conclusie. Verificatie Het wederzijds wantrouwen tussen de supermachten is een groot obstakel voor een snel akkoord. Maar er zijn ze ker ook technische proble men. Welke stoffen zouden bijvoorbeeld precies onder het verdrag moeten vallen4 Over de eigenlijke C-wapens, de zenuwgassen, is iedereen het wel eens, maar moeten ontbladeringsmiddelen en traangas ook onder de bepa lingen gaan vallen4 Verificatie, controle op de nale ving, is praktisch gesproken toch de voornaamste moei lijkheid. Grote raketten zijn door satellieten wel op te spo ren, maar bij chemische wa pens is inspectie-ter-plekke noodzakelijk. De Sowjet- Unie heeft dit altijd afgewe zen, ook bij andere ontwape ningsonderhandelingen, maar schijnt nu een stuKje opgeschoven te zijn. Moskou zou in bepaalde gevallen be reid zijn onderzoeksmissies toe te laten, maar alleen in ge val van gegronde klachten of op vrijwillige basis. Amerika en andere westerse landen wensen de mogelijkheid van willekeurige inspectie, waar bij een toezichtsraad zelf be paalt waar men gaat kijken. In de nu bekende zenuwgassen zit altijd een fosformethyl- zuur, en deze verbinding is chemisch bijzonder moeilijk af te breken. Het voordeel daarvan is dat in een fabriek waar met fosformethylver- bindingen wordt gewerkt, nog een vrij lange tijd daarna resten aanwezig zijn. Door het Prins Maurits-laborato- rium van TNO in Rijswijk is een methode ontwikkeld waarbij zeer kleine hoeveel heden van deze verbinding, bijvoorbeeld in het afvalwa ter, nog aantoonbaar zijn. Aangezien fosformethylzuren nauwelijks civiele toepassin gen kennen, zou het recente Russische voorstel om het aanmaken van deze stof to taal te verbieden, verificatie van een eventueel akkoord vergemakkelijken. Ondanks de aanzienlijke pro blemen, bieden de onderhan delingen over chemische wa pens een redelijk gunstig per- spectief. Maar dan moet wel snel gehandeld worden, bin nen enkele jaren, om te voor komen dat de ontwapenings deskundigen weer eens ach terlopen bij de feitelijke be wapening.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13