C NAVO vemiijdt 'tussenakkoord' Mitterrand roept op tot eenheid" Westduits regeerakkoord: banden aanhalen met VS üelT^vc}Skenwinn Het Protesten tegen censuur Israël Rechtse Grieken roeren zich tijdens begrafenis Debat over Nicaragua in V-raad opgeschort Slotverklaring noemt slechts nul-optie Nog deze maand nieuw voorstel VS verwacht "Tekort op handelsbalans moet in twee jaar weg' Asean wil dialoog Cambodja 1 vakantie va t Rebben ze bM d waarde. End» Reisburo goed Jbegrepen. d opgeleide DONDERDAG 24 MAART 1983 TEL AVIV (Reuter) - De buiten landse pers en ijveraars voor de burgerlijke vrijheden in Israël hebben gisteren fel hun stem verheven tegen het aftappen van de telefoon en het afschuimen van de telex van buitenlandse correspondenten door de militai re censuur. Het dagblad Ma'ariv citeerde een niet met name genoemde officier van de censuur die tegen middel bare scholieren zei: „We horen al hun telefoongesprekken, contro leren alle artikelen die zij over brengen en schuimen zelfs hun telexberichten af wanneer de pu- blikatie ons kan schaden". Buitenland ATHENE De begrafenis van George Athanasiadis (71), de za terdagavond door een onbeken de vermoorde eigenaar-hoofdre dacteur van een rechtse krant Vradini, is gistermiddag door tienduizenden Grieken aange- door Frans van Hasselt grepen om te demonstreren te gen de socialistische regering- Papandreou. Honderden kran sen werden meegedragen en er werden leuzen geroepen als „Weg met de junta van de Pasok (regeringspartij) en „Het is een junta, het gaat voorbij. De rechterzijde heeft van de moord van het begin af een grote politie- ke kwestie gemaakt, hoewel het ontbreekt aan duidelijke aanwij zingen dat er politieke motieven in het spel waren. Wel is er de verklaring van „een organisatie voor anti-militaire strijd die meer dan 48 uur na de moord werd uit gegeven en waarin gewelddadige actie wordt afgekondigd tegen alle kranten ook regeringsge zinde die geen aandacht schenken aan wantoestanden in het leger. De Vradini gebruikte de moord voor een aanval op de regering en meldde niets met de organisatie te maken te hebben. „Als het een politieke moord is ge weest, aldus de minister van openbare orde Skoularikis „dan was het er een zonder precedent in de wereldgeschiedenis. Hij doelde op het feit dat politieke moorden gewoonlijk op straat worden gepleegd en niet door eenlingen die herkenbaar gebou wen binnengaan zonder hun af tocht te hoeven dekken. Maar uit de begrafenisstoet kwamen gis teren ook kreten „Skoularikis Fascist. Tijdens de kerkelijke plechtigheid die tevoren in de Atheense ka thedraal was gehouden, had de rechtse oppositieleider Averof als eerste het woord gevoerd. Hij deed dat op iets gematigder toon dan zijn door menigeen overijld genoemde verklaring vlak na de moord. Velen geloven dat hij, en de oppositiepartij Nieuwe De mocratie als geheel, een wenk heeft gekregen van de oprichter van deze partij, de huidige presi dent Karamanlis, die zondag de familie van de vermoorde per soonlijk heeft gecondoleerd maar niet zelf naar de begrafenis kwam. Athanasiadis was zijn persoonlijke vriend, die tijdens de dictatuur 1967-1974 in de Vra dini op alle mogelijke manieren heeft geijverd voor zijn terug keer. NEW YORK (UPI) - Het Nicara- guadebat in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gis teravond verdaagd tot vanmid dag, nadat de afgevaardigde van de Verenigde Staten, Jeane Kirk- patrick, had gezegd dat "onder drukking thuis en agressie in het VILAMOURA - De bijeenkomst van de ministers van defensie van de NAVO-landen in het Portugese Vilamoura is niet uitgemond in een duidelijke uitspraak voor een tussen- akkoord in de onderhandelingen over de middellange-afstandsraketten in Genève. In een slotverklaring repten de mi nisters gisteren slechts van 'ver welkoming van het feit dat de Verenigde Staten een actieve en flexibele onderhandelingspositie zullen blijven innemen'. De zoge naamde nul-optie blijft de beste uitkomst, zo staat met nadruk in de verklaring. Volgens de Amerikaanse minister Weinberger kon er niet meer eensgezindheid bestaan over de door Chiel Evers Volgens vele politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad heeft president Reagan al beslo ten de Sowjet-Unie te confronte ren met een interim-voorstel om de Europese kernwapens voor de middenafstand te verminde ren. De VS zouden nu willen door Henk Kolb voorstellen te beginnen met een akkoord dat Amerikanen en Russen elk 75 tot 100 lanceerin- richtingen en een maximum aan tal van 300 kernkoppen toestaat. Naar verluidt wil Reagan de Rus sen in Genève nog voor het einde van de huidige zitting, die 29 Andropov ziek Volgens de Washington Post van vandaag in een bericht uit Moskou ligt de Russische partijleider Joeri Andropov sinds vorige week met nierklachten in het zieken huis. Volgens de Washington Post, die welingelichte en di plomatieke kringen aanhaalt, baart Andropovs toestand geen zorg. Hij zou lijden aan een chroni sche nierontsteking die hem periodiek verplicht tot rusten en een streng dieet. Bombrief De Britse politie heeft een 14- jarige jongen in staat van be schuldiging gesteld omdat hij vorige week een bombrief zou hebben gestuurd aan pre mier Margaret Thatcher. Een woordvoerder van Scot land Yard vertelde dat vroeg in de ochtend huiszoeking bij de jongen werd verricht en dat hij later in staat van be schuldiging werd gesteld. Duikboot De Zweedse marine heeft op twee plaatsen langs de kust zoekacties gehouden naar af zonderlijke onderzeeboten. Militaire functiorissen gaven evenwel te kennen dat de in dringers vermoedelijk reeds waren vertrokken. De marine, die dinsdag een speurtocht op touw zette naar een buitenlandse onder zeeboot in de archipel ten zuiden van Stockholm, moest woensdagochtend vroeg in actie komen voor de zuidkust. De tweede jacht begon nadat een marine-helicopter op een oefenvlucht sonar-contact had gemaakt met een ver moedelijke onderzeeboot ten zuiden van Ronneby in de provincie Blekinge. Ruimteveer De Pioneer 10, het onbemande ruimtevaartuig dat elf jaar ge leden werd gelanceerd om de planeet Jupiter te onderzoe ken, zal binnenkort het eerste door mensenhanden ge maakte object zijn dat ons zonnestelsel verlaat. Het kleine ruimtevaartuig, dat zich verplaatst met 'een snel heid van 50.000 kilometer per uur, overschrijdt op 13 juni de baan die de planeet Nep- tunus maakt om de zon en laat dan de planeten in ons zonnestelsel achter zich. Te gen die tijd heeft de Pionier 10 er 5,6 miljard kilometer opzitten. maart wordt onderbroken tot ju ni, een interim-voorstel doen. La ter zal hij daar, naar het heet, tij dens een rede nader op ingaan, wellicht in Los Angeles. In de buitengewoon complexe onder handelingen die daarover binnen de regering worden gevoerd tus sen het Witte Huis en potentiële tegenstanders van eikaars stand punten als het ministerie van buitenlandse zaken en het minis terie van defensie, liggen belang rijke struikelblokken verpakt op weg naar overeenstemming met de Russen. De bereidheid van Moskou om een tussenvoorstel inderdaad als een tijdelijke regeling te aanvaarden, zal afhangen van de bewoordin gen die Reagan kiest om duide lijk te maken dat afschaffing van de Euro-wapens het einddoel blijft.Deskundigen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken vrezen dat de Rus sen zo'n tussenvoorstel dan zul- len afwijzen omdat zij de nul-op tie reeds hebben verworpen. Zij wensen een veel voorzichtiger formulering dan het ministerie van defensie, om tevens de in druk weg te nemen dat de VS hun 'concessie aan politieke druk binnenslands en uit Euro pa' zo verpakken dat de Russen wel afwijzend moeten beschik ken. De voor de onderlinge be trekkingen uiterst storende vraag of de VS wel in goede trouw onderhandelen, zou daar mee in de NAVO opnieuw aan de orde worden gesteld en kan ern stige consequenties hebben om dat de VS dan van hun Europese bondgenoten naleving zouden kunnen vergen van het NAVO- besluit om Pershing 2- en kruis raketten in Europa op te stellen. Ook in de opvatting van de Ameri kanen is plaatsing van de Euro wapens alleen politiek haalbaar, wanneer onomstotelijk is aange toond dat de Sowjet-Unie resul taat bij de onderhandelingen in Genève in de weg staat. wenselijkheid van de nul-optie (geen 572 nieuwe NAVO-raket- ten in ruil voor ontmanteling van de Russische raketten voor de middellange-afstand) als eind doel. Op een persconferentie na afloop van de tweedaagse verga dering van de nucleaire plan- groep, vermeed Weinberger zorgvuldig om het begrip tussen oplossing in de mond te nemen. De Amerikaanse minister beaam de slechts dat er een discussie is geweest over de weg waarlangs de nul-optie bereikt kan worden. Volgens hem stemden de Euro pese ministers in dat verband in met de ideeën daarover van pre sident Reagan. Bij herhaling be nadrukte Weinberger dat de NA- VO-ministers in een slotcommu niqué de nul-optie als beste uit komst van de onderhandelingen hebben herbevestigd. Minister De Ruiter bestempelde de onduidelijkheid over al dan niet kiezen voor een tussenakkoord als 'woordfetisjisme. Hij bena drukte dat de ministers het er over eens zijn, dat er meerdere wegen zijn naar een nul-optie als einddoel. „Waar het om gaat is de Amerikaanse bereidheid tot een actieve en flexibele benadering, zoals in het communique is ver woord", aldus De Ruiter. „Op de vergadering is vast komen te staan dat ook de Amerikanen denken in de richting van een an dere dan de meest rechtstreekse weg naar een volledige nul-op lossing". Beleg opgeheven in Guatemala GUATEMALA-STAD (UPI) - Pre sident Efrain Rios Montt van Guatemala heeft gisteren ter ge legenheid van de eerste verjaar dag van een staatsgreep van jon ge officieren de staat van beleg opgeheven voorts bood hij am nestie aan de guerrillastrijders aan en beloofde hij een snelle te rugkeer naar een constitutioneel bewind. "Wij beantwoorden de roep om de terugkeer naar een onmiddellij ke grondwettelijke situatie", al dus de president in een redevoe ring op het nationale paleis. ROME - Het Pantheon, een van de grootste toeristische trekpleisters van Rome, is voorlopig gesloten, nadat een stuk marmer uit het plafond naar beneden viel en het hoofd van een bezoeker raakte. Onderzocht wordt of herhaling uit te sluiten valt. buitenland" de bronnen van de moeilijkheden waren waarin Ni caragua verkeerde. Nicaragua, aldus Kirckpatrick, komt naar dit internationale fo rum om ons te vragen om be scherming tegen de frustratie van zijn eigen volk. Zij zei dat de Sandinistas geen haar beter wa ren dan het regime van Anasta- sio Somoza dat zij in juli '79 ten val brachten. "Beide zijn dictaturen", aldus Jea ne Kirkpatrick. De onderminis ter van buitenlandse zaken van Nicaragua, Victor Tinoco, had eerder gezegd dat de rebellen die zijn land zijn binnengevallen "creaturen van de Cia" waren. Hij had er bij Washington op aan gedrongen op te houden met zijn pogingen om het revolutionaire bewind in Managua ten val te brengen en de revolutie van het volk te vernietigen. Kirkpatrick wierp tegen dat de Verenigde Staten het regime van Somoza voor zijn val niet hadden gesteund en de Sandinistas die daarna kwamen onmiddellijk wel meer hulp gaven. Gevechten Het Nicaraguaanse leger heeft na gevechten om de Noordoostelij ke stad San Ramon opstandelin gen verdreven die uit Honduras waren binnengevallen. Rond twee andere steden in het gebied worden nog schermutselingen vewacht. Dat hebben Sandinisti- sche commandanten verklaard. PARIJS President Mitterrand heeft gisteren in een televisietoe spraak de Fransen opgeroepen tot eenheid en een gezamenlijke "krachtsinspanning om de slechte economische situatie het hoofd door Rudolph Bakker te bieden. Maar hij kondigde niet, zoals werd verwacht, nieu we bezuinigingsmaatregelen aan. De Fransen zijn derhalve niet veel wijzer geworden van dit optre den van de president. En dat ter wijl zijn toespraak volgde op de devaluatie van de franc afgelo pen weekeinde met 2,5 procent (de derde waardevermindering binnen twee jaar) en de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen van 6 en 13 maart, die alge meen als een waarschuwing aan het adres van de regering is op gevat. Maar Mitterrand stapte luchtig over verkiezingen en devaluatie heen en beperkte zich tot ernsti ge woorden over de internationa le economische situatie. Hij sprak over „de risicos die wij hebben genomen. Met zoveel woorden suggereerde hij dat de desastreuze toestand van de han delsbalans een van de gevolgen is van deze risicos. Binnen twee jaar moet de handelsbalans weer in evenwicht zijn gebracht, hield de president de kijkers voor en hij riep hen op meer Franse pro- dukten te kopen en hun vakan ties in eigen land te vieren. Uit de presidentiële toespraak werd maar zeer ten dele duide lijk waarom eerder op de dag het nieuwe (en derde) kabinet-Mau- roy was beëdigd. Het was im mers premier Mauroy zelf ge weest die tot aan de dag van de gemeenteraadsverkiezingen had volgehouden dat er geen nieuwe of speciale bezuinigingsmaatre gelen op stapel stonden. Mauroy had ook verklaard niet verant woordelijk te willen zijn voor een derde devaluatieronde. Mitterrand stelde het gisteravond voor alsof het nieuwe kabinet geen essentiële koersveranderin gen zal aanbrengen. Draconische versoberingsmaatregelen zullen er niet zijn, aldus de president, maar in eendrachtige samenwer king moet „de helse machine (van devaluatie, inflatie en werk loosheid) tot stilstand \yorden gebracht. Voor de Fransen die zich afvragen waarom devaluatie en een her vorming van het kabinet-Mauroy nodig zijn, moet het uitblijven van concrete antwoorden van Mitterrand frustrerend werken. De presentatie van het nieuwe kabinet-Mauroy sorteerde al een effect van oude wijn in niet eens zo nieuwe zakken. De stemming van teleurstelling en moedeloos heid in alle politieke kampen zal met deze rede van de president eerder worden versterkt dan af gebroken. BANGKOK (AFP/UPI) - De mi nisters van buitenlandse zaken van de Asean-landen hebben gis teren het Vietnamese voorstel tot een regionale conferentie over Cambodja verworpen. In een verklaring uitgegeven op een bij eenkomst in Bangkok roepen de vijf (Thailand, Maleisië, Singapo re, Indonesië en de Filipijnen) Vietnam op zich aan te sluiten bij internationale initiatieven die met betrekking tot de „poten tieel explosieve" situatie in Cam bodja worden genomen. De ministers van de vijf landen ie dezer dagen besprekingen zullen voeren met hun EG-collega's, be treurden de voortdurende Viet namese bezetting van Cambodja en het uitblijven van vrije verkie zingen ondanks de overweldi gende steun in de Verenigde Na ties hiervoor. Vietnam stelde met Laos aan de Asean voor een re gionale conferentie te houden over Cambodja zonder dat het re gime Samrin, eind 1978 door Ha noi in Phnom Penh in het zadel geholpen, hieraan zou deelne men. Hanoi beschouwde dit als een concessie omdat in eerdere plannen Phnom Penh wel zou moeten deelnemen aan een der gelijke regionale conferentie. Sitthi Savetsila verklaarde tegen over verslaggevers dat de Asean alleen met Hanoi zou praten als voorbereiding voor een VN-con- ferentie over Cambodja, waaraan Vietnam zou deelnemen. Aan de VN-conferentie over Cambodja die bijna twee jaar geleden werd gehouden namen Vietnam en zijn bondgenoten niet deel. De besprekingen tussen de EG en Asean zullen naast Cambodja ook handel en samenwerking tussen de twee groeperingen tot onderwerp hebben. In diploma tieke kring in Bangkok werd ver wacht dat de Asean de EG zou vragen alle hulp aan Vietnam te staken. De EG-ministers zouden echter niet erg geneigd zijn de humanitaire hulp te staken. BONN De nieuwe Westduitse regering legt de nadruk op ver sterking van de samenwerking met de VS, vooral waar het de Europese veiligheid betreft. Dat staat in het regeerakkoord dat CDU-CSU en de liberale FDP gisteren hebben gesloten. Het nieuwe kabinet-Kohl gaat ak koord met plaatsing van de Pers- hing 2 en (later) kruisraketten, wanneer de Geneefse onderhan delingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie geen resultaat ople veren. De buitenlandse paragraaf van het regeerakkoord was het laatste onderwerp waarover gisteren nog werd onderhandeld. Op klei ne onderdelen na (zoals de hou ding tegenover Zuid-Afrika) wa ren de coalitiepartners er snel uit. Voortzetting van de traditio nele politiek ten aanzien van NA VO en EG stond vast; een ver schil met het kabinet-Schmidt, waarvan de FDP ook deel uit maakte, is dat nu een sterker ac cent op samenwerking met Was hington wordt gelegd. Volgende week dinsdag, wanneer Kohl als bondskanselier wordt geinstalleerd en de 8 CDU-, 5 CSU- en 3 FDP-ministers wor den beëdigd, zal Kohl een voor lopige regeringsverklaring afleg gen. De definitieve regerings verklaring volgt op 27 april. Op het punt van de nucleaire wa pens verraadt het regeerakkoord nog duidelijk het handschrift van Franz Josef Strauss, die door zijn afstand doen van een post in het kabinet-Kohl de onderhan delingen versnelde. Strauss blijft premier in Beieren, maar dat be tekent volgens hem „onder geen beding het terugtrekken uit de Westduitse politiek. „Ik zal mij ook verder om alle essentiële vraagstukken bekommeren, luidde zijn reactie. door Hannes Kopp In de onderhandelingen over het regeerakkoord heeft Helmut Kohl de extremisten in beide partijen in bedwang kunnen houden en een koers van het midden kunnen vastleggen. De ze is duidelijk gericht op een sa nering van de federale financiën alsmede die van de lagere over heden. Kohl ziet in het financieel orde op zaken stellen de basis voor de door hem beoogde eco nomische groei en bestrijding van de werkloosheid, vooral on der de jeugd. Het plan voor de komende jaren ziet er als volgt uit: het maken van schulden moet drastisch be perkt worden. In 1984 mag niet meer dan 40 miljard mark op de kapitaalmarkt worden opgeno men. Binnen drie jaar zullen de ombuigingen eveneens 40 mil jard mark moeten opleveren. Verder zullen bezuinigingen door vermindering of verschui ving van sociale uitkeringen be reikt moeten worden om ook hier een solide basis voor de so ciale verzekeringen te scheppen. Behalve de extra heffing op hogere inkomens die na 1990 zonder rente wordt terugbetaald voor investeringsdoeleinden en de per 1 juli van kracht wordende verhoging van de btw van 12 tot 13 procent zullen de burgers noch het bedrijfsleven nieuwe belastingen worden opgelegd. De SPD-oppositie heeft zich fel ge keerd tegen het regeerakkoord en sprak van „een orgie van te genstrijdigheden en onwerkbare maatregelen. Kritiek had SPD- voorzitter Brandt vooral op het feit dat de coalitiepartners nau welijks hebben aangegeven hoe ze de werkloosheid willen aan pakken. ADVERTENTIE L ASi luist in deze zomer- goed advies Vatbare WNecEermann Vandaar die die enor- 1 specialisten' biedingen van /fill" i me keus uit perators. ^^^^™^eckermann ^;Lnvakanties vaI).erhome- hieckermann, 'cVïllfO

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9