Xaat kijker op omroep stemmen Eisen over Eurocontrol BENZINE OORIOG haal het bij DIGROS Samengaan particuliere verzekeraars en fonsen Siwm Vogelzwerm trekt (te) veel bekijks \liiiister i in Medianota: Grootscheepse politie-actie in Waalhaven Ministers wijzen opnieuw vaste oeverbinding af Kamer roept minister Smit-Kroes op matje Voorzitter commissie- RSV blijft probleem LAATSTE NIEUWS! in Katwijk en omgeving WIJ ACCEPTEREN 4JM8 ÜNDERDAG 24 MAART 1983 Binnenland •IT-MICHIELSGESTEL (ANP) De miljoenen spreeuwen die edere avond neerstrijken in een Jein dennenbosje bij het Bra- >antse Sint-Michielsgestel ver- lorzaken zelf nauwelijks over- __ast. Klachten zijn er ook bijna liet bij de politie binnengeko- nen. De vele belangstellenden lie elke avond naar het neerstrij ken van de spreeuwen komen kijken veroorzaken daarentegen ivel overlast, verkeersoverlast Dm precies te zijn. ülgens de politie van Sint-Mi chielsgestel komen de dieren el ke avond rond zes uur terug naar het bosje. Soms ziet het werkelijk zwart van de vogels. "Een indrukwekkend gezicht", e vogels verblijven al een week of zes in Sint-Michielsgestel. Aan vankelijk trokken ze nauwelijks de aandacht. Het verhaal ver spreidde zich echter snel. Nu staan er elke avond minstens duizend kijkers. Hele gezinnén met kinderen komen er op af. Het merendeel van de mensen komt per auto. Het bosperceeltje waar de spreeu wen overnachten ligt vlakbij de vrij drukke doorgaande weg van Den Bosch naar Schijndel. Hoelang de spreeuwen nog blijven is niet zeker. De vogels zijn ver moedelijk op doorreis naar ande re streken. Overdag zoeken ze in de regio hun voedsel en 's avonds komen ze steeds terug naar hetzelfde plekje. De rijkspolitie in Sint-Michielsge stel heeft gisteren in overleg met de burgemeester besloten om voortaan handelend op te treden tegen mensen die naar de miljoe nen spreeuwen komen kijken en daardoor het verkeer in gevaar brengen. De gemeente heeft inmiddels be sloten een poging te wagen de spreeuwen te verwijderen. Vanavond zal worden geprobeerd de vogels uit de bomen te veija- gen. Dat gebeurt met behulp van een geluidsinstallatie en met banden waarop de schreeuw van een spreeuw in nood staat. Gearresteerde bankemployé vrijgelaten ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren souschef A. T. van de afdeling betalingsver keer buitenland van Slaven- burgs bank in Rotterdam op vrije voeten gesteld. Deze was vorige week vrijdag met zijn chef op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven gear resteerd. Beiden werden aan gehouden op verdenking van oplichting van de bank voor 170 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) - De zieken fondsen en de particuliere ziek tekostenverzekeraars hebben gisteren besloten tot een ver gaande samenwerking. Eerste concrete daad: overdracht van f 180 miljoen van de particuliere verzekeraars aan de ziekenfond sen om de op instorten staande vrijwillige ziekenfondsverzeke ring te redden. De partners gaan zich ook krachtig inzetten inzet ten voor kostenbeheersing in de DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur is voorstander van omroepverkiezingen, die duidelijkheid moeten maken welke omroep organisatie de voorkeur van kijkers en luisteraars heeft. Totnutoe wordt deze voorkeur uitgedrukt in het lidmaatschap van een omroepvereniging, waarvan sprake is als men abonnee wordt op een omroepblad of tien gulden betaalt. het verleden hebben onderzoe kingen uitgewezen dat met name abonnees op de programmabla den van AVRO en TROS zich er nauwelijks van bewust zijn dat zij als gevolg van hun abonne ment ook lid zijn van de betref fende omroeporganisatie. [inister Brinkman schrijft dit in de concept-Medianota die deze week is uitgekomen. Naar ver wachting zal het eindresultaat eind juni van dit jaar ter beschik king komen van de Tweede Ka mer, nadat de voltallige minister raad zich erover heeft gebogen. Het voorstel van Brinkman om omroepverkiezingen te houden om een beter inzicht te krijgen in de echte aanhang van de om roeporganisaties, wordt verge zeld van een suggestie om elk lid van een omroepvereniging schriftelijk te laten verklaren dat hij-zij ook werkelijk als lid wil ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie heeft gister avond bij een grootscheepse controle bij de Waalhaven honderden overtredingen van tal van wetten geconsta teerd. De overtredingen lie pen uiteen van ontduiking van belastingen, handel in drugs tot illegaal verblijf van gastarbeiders. Het betrof een gecombineerde actie van ge meentepolitie, douane, rijks verkeersinspectie, vreemde lingenpolitie, belasting dienst, GAK en Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Tot de actie werd besloten, na dat bij kleinere controles het vermoeden was ontstaan dat tijdens de spitsuren tal van il legale activiteiten werden on dernomen. Bij de actie - waarvoor de Rotterdamse po litie 110 man en een hasjhond had ingezet - werd 42 keer proces-verbaal opgemaakt te gen illegaal in Nederland ver blijvende personen. In 62 ge vallen bleek er sprake te zijn van zwart werk. Bovendien kwam bij de controle belas tingontduiking voor enkele tonnen aan het licht. worden beschouwd. Daarmee zou een eind komen aan het sys teem van de zogenaamde „nega tieve wilsverklaring". Dat houdt in dat elke abonnee van een om roepblad automatisch als lid wordt aangemerkt, tenzij er een apart briefje wordt geschreven waaruit blijkt dat men niet als zo danig op de ledenlijst wenst te worden bijgeschreven. Minister Brinkman neemt aan dat door middel van omroepverkie zingen kijkers en luisteraars meer invloed kunnen krijgen op het aanbod van de omroeppro gramma's. Op de achterzijde van de accept-girokaart voor de beta ling van het kijk- en luistergeld moet de voorkeur voor de desbe treffende omroeporganisatie worden aangegeven. Een verge lijking met het ledental van de omroepverenigingen zal moetne aantonen over welke aanhang de betreffende omroeporganisatie in werkelijkheid beschikt. Ver volgens zal de beschikbare zend tijd worden verdeeld. De kans moet niet uitgesloten worden geacht dat omroeporganisaties die thans over weinig zendtijd beschikken (bijvoorbeeld VPRO) in de toekomst daardoor meer zendtijd zullen krijgen. Omroepen met een grote hoe veelheid zendtijd zullen uren moeten inleveren. Voorts bepaalt de cohcept-media- nota dat er een wettelijk ver plichte zenderkleuring voor de radiozenders moet komen, die veel meer dan nu aan de behoef ten van de luisteraars tegemoet komt. Minister Brinkman heeft al eerder duidelijk te verstaan gegeven dat wat hem betreft het bestaande omroepbestel moet blijven zoals het is. Hij herhaalt in de concept medianota dit standpunt. Dat wil zeggen dat de commercie op ra dio en televisie geen kansen zal krijgen, zodat onafhankelijkheid en veelvormigheid van het huidi ge omroepsysteem intact blijven. Er komt wat hem betreft geen derde commercieel tv-net. Verder blijkt uit de concept-media nota dat inkomsten die worden verkregen uit winstgevende ne venactiviteiten van de omroepor ganisaties zullen worden gestort in een NOS-kas, waaruit de op brengsten worden verdeeld over de zendgemachtigden naar ge lang van hun hoeveelheid zend tijd. De STER-reclame op televisie wordt uitgebreid via blokken rond een nieuw journaal tegen het eind van de middag en een vast blok op de avond dat los staat van nieuwsuitzendingen (Ned. 1). In de concept-Medianota staat ver der dat er een nieuwe Mediawet moet komen waarin niet alleen de Omroepwet maar ook regels betreffende een nieuwe wet Voorziening Perswezen zjjn op genomen. De advertentie-com pensatieregeling voor verlieslij dende dagbladen blijft gehand haafd. Aanvankelijk was het de bedoeling deze regeling gedu rende slechts drie jaar te laten werken. Zoals minister Brinkman al eerder heeft laten weten, zullen regiona le kranten mogen deelnemen in kabelkrant-exploitaties via de plaatselijke kabelnetten. Recla me wordt daarbij niet uitgeslo ten. DEN HAAG (GPD) - Het staat nu definitief vast dat er geen vaste oeververbinding-Westerschelde komt. De ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Ru- ding (financiën) hebben gisteren in een laatste gesprek met Gede puteerde Staten van Zeeland nieuwe voorstellen van de pro vincie verworpen en hun 'neen' gehandhaafd. leurgestelde Commissaris der Koningin dr. C. Boertien na af loop van dat gsprek, dat op ver zoek van de Tweede-Kamercom missie voor verkeer en water staat werd gehouden. Dit nadat de twee bewindslieden de aanleg van de brug-tunnelcombinatie al halfverwege januari hadden af gewezen. GS zullen nu opnieuw naar de Kamer stappen om de volksvertegenwoordiging te con fronteren met de nieuwe weige ring van de twee bewindslieden. Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Malaga Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Beiroet DEN HAAG Terwijl overal gemeentebesturen te kampen hebben met drastische bezuinigingen, blijft Neder lands kleinste stad Madurodam zich steeds maar uitbreiden. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen is besloten tot aanschaf van enkele indrukwekkende gebouwen met als pronkstuk de Utrechtse Dom. Tijdens een regenachtige bijeenkomst werd gisteren de spits op de hoge toren geplaatst. (Foto ANP) gezondheidszorg. Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) juicht de samenwer king toe. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) en het Kontaktorgaan Landelijke Orga nisaties van Ziektekostenverze keraars (KLOZ) bereikten op het laatste moment een akkoord. Het lijkt de redding van de vrijwillige verzekering, die ernstig werd be dreigd door de te hoge kosten. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) had al een plan op stapel deze verzekering af te schaffen. Hij wilde haar overdragen aan de niet-winst beogende particuliere ziektekos ten-verzekeringsinstellingen. De vrijwillige verzekering telt ruim anderhalf miljoen aangeslote nen, onder wie veel kleine zelf standigen, bijstandstrekkers, groepen ambtenaren en onvolle dige gezinnen. De verschillen in kosten tussen vooral stedelijke en plattelandsgebieden waren de laatste jaren dermate hoog ge worden dat de deelnemende zie kenfondsen hadden besloten geen gelijke premie meer te hef fen. Daardoor zouden bewoners van stedelijke gebieden een veel ho gere premie moeten gaan beta len. De noodsituatie wordt ver sterkt doordat veel jongeren uit deze verzekering zijn gegaan, aangelokt door goedkope aan biedingen uit de particuliere sec tor. De gemiddelde leeftijd van de vrijwillig verzekerden is steeds hoger geworden. De particuliere verzekeraars heb ben erkend dat de vrijwillige ver zekering zijn „solidariteitskarak- ter" is kwijtgeraakt. Daarom wil len zij een handreiking doen in de vorm van een f 180 miijoen, ruim 4 procent van hun totale omzet. De ziekenfondsen menen dat deze overheveling hen in staat zal stellen de onderlinge premiegelijkheid vast te houden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer eist dat minister Smit-Kroes op korte termijn als nog bewerkstelligt dat de bege leiding van verkeersvliegtuigen wordt overgedragen aan Euro control, ten koste van verkeers- begeleiding door de Rijkslucht vaartdienst vanaf Schiphol. In een nog niet eerder vertoonde ac tie hebben de volksvertegen woordigers van Nederland, West-Duitsland, België en Lu xemburg besloten bij hun rege ringen een gelijkluidende motie van die strekking in te dienen. In een gisteren door vijf partijen ingediende motie wordt van mi nister Smit-Kroes onder meer geëist met haar buitenlandse col lega's onmiddellijk onderhande lingen aan te knopen om te ko men tot een volledige integratie van de luchtverkeersbegeleiding in Noord-Duitsland, België en Luxemburg. Bovendien wil de kamer dat in Nederland zekere taken „in de kortst mogelijke tijd" worden overgeheveld van Schiphol naar Eurocontrol in Beek. Woordvoerders van de vijf fracties die de motie hebben onderte kend (PvdA, CDA, WD, D'66, SGP) spraken openlijk hun mis noegen uit over het beleid dat minister Smit-Kroes inzake Eu rocontrol voert. Niet alleen ont trekt Nederland zich al 20 jaar aan de overeenkomst inzake Eu rocontrol, maar ook wil Neder land zich in de toekomst niet aan het verdrag wil houden. Het initiatief tot deze motie werd genomen dat de vier ministers van verkeer van de in het euro- controlcentrum in Beek samen werkende landen (nederland, België, Luxemburg en West- Duitsland) in november van het vorig jaar gezamenlijk hadden besloten, dat in dit centrum al het luchtverkeer in de betrokken luchtruimen boven de 30.000 voet zou worden afgehandeld. Verder werd besloten dat er ge werkt zou worden aan plannen om uiteindelijk de begeleiding van al het luchtverkeer in de be trokken luchtruimen in dit cen trum te beek onder te brengen, met uitzondering van het nade- ringsverkeer dat door <^e natio nale luchtverkeersleiders op de betrokken vliegvelden zou moe ten worden afgehandeld. Met dit besluit gingen de vier mi nister lijnrecht in tegen de wen sen van hun vier parlementen en het Europese Parlement. Deze hadden zich uitgesproken voor een volledige concentratie in Beek en wezen de instelling van een horizontale grens van 30.000 voet af. Nederland heeft zich in het ver dragskader ongeloofwaardig ge maakt", aldus Rienks (PvdA), die de indiening van een gelijk luidende motie in vier parlemen ten omschreef als „een historisch moment". Olie op het vuur bleek voor CDA (Hennekam) en D'66 (mevrouw Lambers) bovendien de brief te zijn die de minister afgelopen dinsdag naar de Kamer had ge zonden, waarin zij erop wees dat uitbreiding van Eurocontrol niet te verkiezen was omdat daarmee een extra investering van ten minste 100 miljoen gulden ge moeid zal zijn. Hennekam be schreef die brief als „arrogant". Het antwoord van de minister be vredigde de Kamer evenmin toen zij verklaarde opnieuw met haar collega's te zullen overleg gen. „Ik zal positief reageren, on danks dat ik het niet overal mee eens ben", zei zij. De motie komt vandaag in stem ming. Het standpunt van de WD is nog niet bekend. ADVERTENTIE Minister Smit-Kroes Tunis AMSTERDAM - Stapels verkeersborden liggen in Amsterdam te wach ten om binnenkort op diverse plaatsen in de hoofdstad te worden ge plaatst. Het snelverkeer wordt daarmee gemaand niet harder te rijden dan 30 kilometer per uur. Ook ander gemeenten kunnen een dergelijke snelheidsbeperking toepassen. (Foto ANP) DEN HAAG (HPD/ANP) - Twee de-Kamervoorzitter Dolman zal vandaag met de voorzitters van de grote fracties een oplossing zien te vinden voor het probleem wie voorzitter moet worden van de speciale commissie die een 'parlementaire enquête' gaat in stellen naar het debacle met het scheeps- en machinebouwcon cern Rijn-Schelde-Verolme. De Kamer heeft vandaag tot de op richting van deze commissie be sloten. Het voorstel ertoe is, via de vaste commissie voor econo mische zaken, ingediend door de CPN. Deze partij zal zelf, mede namens de andere kleine linkse partijen (PSP en PPR), in de commissie vertegenwoordigd zijn. De commissie zal verder bestaan uit vier leden van de regerings partijen CDA en WD, twee van de PvdA, een van D'66 en een na mens de kleine confessionele partijen (GPV, SGP, RPF) als mede namens de CP. Er zullen ook negen plaatsvervangende le den worden aangewezen. Het gekrakeel over het voorzitter schap van de commissie duurt voort. De PvdA hield gisteren staande dat de kandidatuur van Van Dam en Tazelaar gehandhaafd wordt. Dat werd bestigd door PvdA-kamerlid Patijn, die even eens is genoemd als mogelijk voorzitter van de enquêtecom missie. Het CDA en de WD willen Van Dam niet als PvdA-voorzitter ac cepteren. Gesprekken tussen de fractievoorzitters van de rege ringspartijen en de PvdA en een persoonlijk gesprek van Jacobse (WD) en Van Dam (PvdA) heb ben nog niet tot een oplossing voor het gerezen geschil geleid. De kans is groot dat de CDA- en WD-leden in de commissie als mede de vertegenwoordiger van 'klein rechts' zullen stemmen op de CDA'er Van Dijk, wanneer de sociaal-democraten vast blijven houden aan Van Dam. Verscheidene leden van de Kamer zeiden te vrezen dat het politieke gebekvecht over het voorzitter schap de werkbaarheid van de commissie niet ten goede zou ko men en ook bij de buitenwereld een weinig overtuigende indruk van geloofwaardigheid zou ach terlaten. De Kamer gaat ervan uit dat de en quête binnen een jaar kan zijn af gerond. Er zal uit moeten blijken waar de fouten zijn gemaakt waardoor tweeënhalf miljard gulden overheidssteun kon weg vloeien in de bodemloze put van het RSV-concern. Er zal ook uit naar voren moeten komen, waar in het beleid van de overheid - inclusief het parle ment - fouten zijn gemaakt. Het zal RSV als concern niet meer helpen, maar men wil er in elk geval voor de toekomst van le ren. VISSERIJKADE 2 KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7