St. Maarten in de steigers actief in I vrije tijd j Van oudeUedenhuis tot jongeUedenhuis H Makelaars mogen niet meer dubbele courtage berekenen A DONDERDAG 24 MAART 1983 Lelden 1 Instituut Burgerraadslieden. V 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 - 254142. stand komt, deze geacht wordt (mede) tot stand gekomen te zijn in verband met dienstver lening door de makelaar. Men moet in dat geval toch courta ge betalen, behalve in die ge vallen dat de consument kan bewijzen dat de verkoop tot stand is gekomen zonder enige invloed van de makelaar, bv. doordat kennissen via via ho ren dat het huis te koop staat en zij nooit advertenties of iets dergelijks onder ogen hebben gehad. Als de verkoper een nieuwe ma kelaar in de arm heeft geno men, vist de oude makelaar al tijd achter het net, immers dan is courtage verschuldigd aan de nieuwe makelaar. De nieu we voorwaarden bieden ook onvoldoende waarborgen op het punt van de opdrachtverle ning. Was vroeger voor het be wijs van de opdracht een schriftelijk vastgelegde over eenkomst nodig, nu kan de op dracht ook afgeleid worden uit éen door de makelaar aan de opdrachtgever verzonden schriftelijke bevestiging van een mondeling afdracht, tenzij de opdrachtgever de juistheid daarvan binnen veertien dagen schriftelijk heeft weersproken. Model-opdracht Het beste kunt u voordat u schriftelijk opdracht geeft tot bemiddeling tot koop/verkoop of huur/verhuur de makelaar vragen om een model-op- dracht of om een exemplaar van de algemene voorwaarden die hij/zij hanteert by de dienstverlening. Kijk deze thuis eens rustig door en vraag advies over punten de u ondui delijk of onredelijk voorko men. Het is altijd mogelijk om met de makelaar af te spreken dat in uw geval bepaalde voor waarden worden uitgesloten. Natuurlijk moeten dergelijke afspraken dan wel schriftelijk vastgelegd worden. De heer en mevrouw Plaatsge- noeg besloten een deel van hun dubbele woonhuis te ver huren. Zij riepen de hulp in van een makelaar die zij schrif telijk opdracht gaven om voor hen een huurder te zoeken. Dat lukte op vrij korte termijn. Omdat de bemiddeling dus ge slaagd was, stuurde de make laar de rekening. De courtage bedroeg zes procent van de eerste jaarhuur en verder wer den de gemaakte advertentie- kosten gedeeltelijk in rekening gebracht. Tot dusver verliep al les gladjes. Wat bleek echter la ter? De huurder had diezelfde makelaar ook courtage moeten betalen op grond van een schriftelijke opdracht die hij aan de makelaar gegeven had tot "het zoeken van een huur woning". De makelaar had dus voor een en dezelfde hande ling, namelijk het in contact brengen van aspirant-verhuur der en aspirant-huurder, twee maal betaling ontvangen. Ver der bleek achteraf dat de heer en mevrouw Plaatsgenoeg met ondertekening van de op dracht tot bemiddeling tegelijk - zonder dat zij zich dit nu zo bewust waren of dat de make laar hen hierop gewezen had - het beheer van de woning aan de makelaar hadden opgedra gen. Op grond van dit onder deel van de opdracht had de makelaar de huurder medege deeld dat de huur en waarborg som op rekening van het ma kelaarskantoor moest worden overgemaakt. De familie Plaatsgenoeg had geen enkel idee van de beheerskosten die de makelaar in rekening wilde of kon brengen. Zij kwamen op ons spreekuur om eens te horen "of dat nu allemaal zo maar kon...". Allegaartje Het wereldje van makelaars, on- roerend-goed-bemiddelaars en hoe men zich verder ook LEIDEN - Het vroegere wees- en oudeliedenhuis St. Maarten, aan de St. Jacobsgracht in Leiden, wordt over enige tijd een unieke plek om te wonen. Met hamer en beitel wordt op dit moment volop gewerkt aan een grootscheepse gedaanteverandering van het complex: van wees- en oudeliedenhuis tot een en tweepersoons-jongeliedenhuis. door Jan Rijsdam Het Weeshuishof met het kapelletje. Het koor in de ka pel is straks slaapkamer van een van de wonin gen. (Foto Holvast) noemt is nogal een allegaartje. De makelaars die lid zijn van de Nederlandse Bond van Ma kelaars (NBM) en de plaatselij ke Makelaarsvereniging Am sterdam (MVA) werken vol gens bepaalde algemene voor waarden, die de consument tenminste enige rechtszeker heid geven. De bemiddelaars die geen lid zijn van de NBM of MVA gaan zo'n beetje hun ei gen gang. Dat hoeft niet te be tekenen dat zij per definitie voor de consument ongunstige voorwaarden hanteren, het be tekent wel dat de afspraken over de bemiddeling en de voorwaarden waaronder dit gebeurt zo goed mogelijk van tevoren schriftelijk moeten worden vastgelegd. De MVA kende al sinds jaar en dag het systeem van de eenzij dige makelaars, dat wil zeggen dat de leden van de MVA slechts van een opdrachtgever (koper/verkoper, huurder/ver huurder) courtage mochten vragen. De NBM heeft heel lang vastgehouden aan de mo gelijkheid van tweezijdig op tredende makelaars die dus dubbele courtage konden vra gen. De consumentenorganisa ties hebben daar jaren tegen geprotesteerd. Dit had tot voor kort alleen tot resultaat dat sinds 1977 schriftelijke toe stemming van de cliënt nodig was voor dit tweezijdig opere ren en het berekenen van dub bele courtage. Wijzigingen Per 1 februari jl. zijn de NBM en de MVA samengevoegd en zul len de makelaars die bij deze nieuwe organisatie zijn aange sloten, gaan werken volgens de nieuwe "Voorwaarden en ta rieven MVA/NBM 1982". In de nieuwe voorwaarden staat: "De makelaar onthoudt zich van het aanvaarden van een opdracht met betrekking tot een onroerend goed ter zake waarvan hij reeds opdracht - heeft van een andere opdracht gever". Tweezijdige bemidde ling en berekening van dubbe le courtage is met ingang van 1 februari 1983 dus voor de leden van de MVA en NBM verbo den. Een stap in de goede rich ting, maar nog niet voldoende omdat al diegenen die zonder dat zij lid zijn van de NBM of MVA het onroerend-goed-be- middelingsvak uitoefenen niet door dit verbod gebonden wor den. Alleen een wettelijke re geling kan een volledig einde maken aan de tweezijdige be middeling. Ook verder verandert er noga wat in de werkwijze van di keiaars. Vanaf 1 februari heb ben de makelaars de mogelijk heid om opdrachtgevers kos ten in rekening te brengen bi, het intrekken van de opdracht Deze kosten mogen nooit mee zijn dan tien procent van de courtage, behorend bij de laat ste vraagprijs. Daarnaast gen alle advertentiekosten doorberekend worden, over tevoren overleg is ge weest (voor zover dat in dc schriftelijke opdracht is be paald). De makelaar kan deze intrek kingskosten alleen in rekening brengen als dit in de opdrach uitdrukkelijk is bepaald. Heeft u voor 1 februari een schrifte lijke opdracht getekend a in niets gezegd wordt over op- zeggingskosten, dan hoeft u bij eventuele intrekking na 1 fe bruari niets te betalen. In sommige gevallen is men na intrekking van de bemidde lingsopdracht toch courtage verschuldigt. De nieuwe voor waarden bepalen namelijk dat als er binnen drie maanden na intrekking van de opdracht een koopovereenkomst tot der wordende ruimtegebrek en het complex ingrijpend te ver bouwen en uit te breiden. In 1916 doen de eerwaarde zusters Dominicanessen hun intrede in het wees- en oudeliedenhuis. Er werd een kapel gebouwd en in 1937 werden de huizen in de Raamsteeg verbouwd tot het St. Dominicushuis. De woonhuizen kregen een gemeenschappelijke entree en werden onderling, en met het weeshuis, verbonden. In 1958 tenslotte zijn de gebouwen voor het laatst door een aanne mer onder handen genomen. Tot voor kort diende het complex als onderkomen voor het vrouwen opvangcentrum. Uitbreiding De komende jaren zal Huize St. Maarten dus onderdak gaan bie den aan Leidse woningzoeken den. Het oude complex wordt uitgebreid met een nieuw ge bouw op de hoek van de St.Ja cobsgracht met de Hoefstraat en nog een stukje nieuwbouw aan Huize St. Maarten op de hoek van de St. Jacobsgracht met de Raamsteeg. Aan de dakka pellen is nog te zien dat het complex aan de Raamsteeg oorspronkelijk uit zeven huisjes bestond. (Foto Holvast) de Raamsteeg. In totaal komen in het complex negentig woon eenheden voor een- en tweeper soonshuishoudens: zestig twee- of driekamerwoningen en dertig eenkamerwoningen. "Het complex is zo gevarieerd dat bijna geen woning gelijk is aan een ander", vertelt architect Boudewijn Veldman die het ont werp maakte voor de nieuw bouw en restauratie van Huize St. Maarten. "Er zitten zoveel hoeken, schuine kanten en vloer niveau's in de oude gebouwen datje steeds weer een unieke op lossing moet verzinnen. Daar door wordt het wel een geweldig leuke plek om te wonen". De meeste woningen zijn gelegen rond een van de binnenplaatsen of aan de straatzijde. Door de nieuwbouw op de hoek St.Ja- cobsgracht/Hoefstraat wordt een nieuwe binnenplaats gecreëerd zodat eigenlijk een drielinghofje Een fraai doorkijkje vanuit het hoofdgebouw aan de St. Jacobsgracht. Links op de foto: het kapelletje en rechts de achterzijde van de woningen aan de Raamsteeg. (Foto Holvast) gedoopt. Twee van de binnen plaatsjes worden met elkaar ver bonden door een binnenstraatje. "Op die binnenplaatsjes wordt het straks goed toeven", meent Veldman. "Het worden heerlijke stille plekken, midden in de bin nenstad, waar bewoners van de zon kunnen genieten en elkaar kunnen ontmoeten". Het souterain van het complex is te laag om er woningen in te maken maar is daarentegen uitstekend geschikt als fietsenstalling. De architect heeft ook rekening ge houden met de mogelijkheid van een gemeenschappelijke was ruimte zodat alle eenpersoons huishoudens niet gedwongen zijn allemaal een eigen wasauto maat te kopen. ontstaat. De grootgte binnen plaats krijgt de naam Maartens- hof, de andere binnenplaatsjes zijn Weeshuishof en Zustërhof Vlietbrug beschadigd LEIDEN - De Tweede Vlietbrug op de Vlietweg is gistermiddag flink beschadigd. Volgens de po litie is de schade veroorzaakt door een traktor met oplegger. De eigenaar is echter niet blijven wachten totdat de politie kwam. Volgens de gemeente Leiden be draagt de schade 10 20.000 gul den. Onder meer de leuning is danig vernield. Doorkijkjes Het is zeker geen eenvoudige opga ve om van een historisch com plex een woongebouw te maken. De inrichting is dan ook zeer doordacht. De gebouwen krijgen drie hoofdingangen met trappen huizen, die onderling zijn ver bonden, en vertakkingen hebben naar de woningingangen. In het complex komen geen lange gan gen omdat dat vaak tot overlast leidt. Veel van de woningen krij gen hun toegang aan een van de binnenplaatsen. Daarnaast wordt een aantal woningen toe gankelijk vanuit de Raamsteeg. Dwalend door het complex moe ten heel wat ladders en steigers op- en afgeklommen worden. De nieuwe indeling van de gebou wen laat alwel verrassende door kijkjes zien. Het herstel vordert flink. Er wordt druk getimmerd. Oude muren, balken en houten kozijnen zijn deels vervangen. De kapconstructie van het hoofdgebouw wordt thans onder handen genomen. "Er zijn natuurlijk altijd tegenval lers bij zo'n omvangrijke restau ratie", zegt Veldman. "Zo blijkt - op een van gevels een enorme schimmel te woekeren die het hout en metselwerk volledig De gedenkstenen in de gevel van het oudste deel van het weeshuis. De bovenste steen heeft de inscrip tie: "De Heer Martinus Carolus van Beurden Heeft de Eerste Steen Gelegt van Dit Gebouw 1760". In de onderste steen staat te lezen; "Toen Leydens Roomsche Weezen Treurden, Lei Hier Den Eersten Steen Van Beurden. Zoals Hier Boven Staat Vermeld. Maar Gansch Vernield door Bus- kruids Woede. Heeft Koning Lodewijk De Goede. Dit Liefdethuis Zoo Schoon Her steld. (Foto architectenbureau) heeft aangetast. Daar zijn we wel van geschrokken. Maar, we hou den altijd rekening met tegenval lers". Een aardige vondst was een dicht- gesoldeerde loden koker achter een van de gevelstenen van het complex. De koker bevatte een vergeeld perkament uit 1868 Zo zal de voorgevel van Huize St. Maarten eruit zien na de restaura tie. Links op de tekening de nieuw bouw op de hoek van de St. Jacobs gracht met de Hoefstraat. waarin het college van regenten en regentessen verhalen over de bouwgeschiedenis uit die tijd en over de "vreeselijke cholera waaraan binnen een maand'tijd 34 van harer inwonende kinde ren en Oudelieden weder waren bezweken". Het gebouw kon in 1868 worden aangepast aan de gezondheids voorschriften toen "een edel menschen- en kindervriend bij zijn hoogen leeftijd en naderend einde eene gift van Zesduizend gulden beschikbaar stelde be stemd tot verbouwing van het Wees- en Oudeliedenhuis van Roomsch Catholijken". Na de verbouwing lukte het beter "voor het vervolg epidemische ziekten, zoveel menschelijke krachten vermogen, het hoofd te kunnen bieden", aldus het re genten en regentessen uit de vo rige eeuw. Zes miljoen Het perkament gaat vergezeld van de bouwgeschiedenis uit 1983 te rug achter de muren van St. Maarten. Uiteraard vertelt de jongste bouwgeschiedenis een ander verhaal. De tijden veran deren. Met de verbouwing van het complex is niet zesduizend maar zo'n zes miljoen gulden ge moeid. In de gebouwen komen negentig wooneenheden met keuken, badcel en centrale ver warming voor jonge en wat ou dere lieden. De restauratie van het complex zal begin volgend jaar zijn voltooid. Leiden is dan weer een rotte plek in de binnen stad kwijt en een fraai hofje rij ker. Huize St. Maarten is gelegen in het bouwblok tussen de St. Jacobs gracht, de Raamsteeg, Hoefstraat en Doezastraat en beslaat, met een vloeroppervlak van ruim 2700 vierkante meter, bijna de gehele oostelijke helft van dit bouwblok. Het complex is in fei te onderverdeeld in een aantal gebouwen. Het hoofdgebouw, gesitueerd rond een binnentuin, grenst aan de St. Jacobsgracht. Aan de noordzijde van de tuin staat een pittoresk kapelletje en aan de zuidzijde van het hoofd gebouw een fraai pand waarvan het vloerniveau een halve verdie ping versprongen ligt ten opzich te van de andere gebouwen. Het gebouw aan de Raamsteeg be staat eigenlijk uit zeven afzon derlijk woningen die in de loop der jaren met het weeshuis zijn verheeld. Aan de westzijde van de achterste binnenplaats staat een fors bijgebouw en helemaal los van het St. Maartencomplex staat nog een huisje aan de Hoef straat. Alle gebouwen komen voor op de lijst van beschermde monumenten en worden daarom zorgvuldig gerestaureerd. Achter de buitenmuren vindt echter een ingrijpende verbouwing plaats. Geschiedenis Huize St. Maarten kent een bewo gen geschiedenis. Het dankt haar naam aan de heilige St. Maarten die zjjn leven in dienst stelde van armen en noodruftigen. Het Rooms-Katholieke jongenswees huis werd in 1760 gebouwd in opdracht van het R.K. Armbe stuur. Later werden ook oude lie den aan de St. Jacobsgracht ge huisvest. Na de explosie van het, op ongeveer 150 meter afstand gelegen, kruitschip aan de Steen- schuur waren de gebouwen zwaar beschadigd. Het herstel van het verwoeste gedeelte van de stad werd echter krachtig ter hand genomen. In opdracht van Koning Lodewijk Napoleon is het tehuis in 1808 op de oude plaats herbouwd. Gelijktijdig met de herbouw van het wees- en oudeliedenhuis ver rezen aan de Raamsteeg zeven woonhuizen die in 1820 door het R.K. Armbestuur werden aange kocht. Na enkele omvangrijke herstelwerkzaamheden beslui ten de regenten in 1865 een einde te maken aan het steeds nijpen- Prime Ministers De Leidse groep Prime Ministers geeft zaterdagavond een af scheidsconcert in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Twee jaar geleden toen nog onder de naam Rabies) en vo rig jaar trad deze groep ook al op in het LVC. De zaal gaat om negen uur open. Scouting Scoutinggroep "De Sleutelgroep" houdt zaterdag onder het motto "Lentemarkt" een open dag. Dat gebeurt tussen tien en drie uur in de Barbaraschool aan het Levendaal. Er worden dia's vertoond van zomerkampen, stekjes verkocht, diverse wed strijden gehouden, enzovoorts. De opbrengst is bestemd voor het nieuwe clubhuis dat De Sleutelgroep (een scoutingclub voor meisjes van zes tot zestien jaar) tezijnertijd in het voor malige Jeugddorp aan de Voorschoterweg krijgt. Filmavond Werkgemeenschap De Ratel houdt zaterdag in het Volks huis een culturele avond. Op het programma staan drie films: "Laten leven" van de ci neasten Jan van der Linden en Bob Schrijvers, een natuurfilm over de Nieuwkoopse Plassen; "Vissers van Urk", het vissers dorp gezien door de ogen van de Joegoslavische cineast Krsto Papic en "Een fotograaf filmt Amsterdam" van Ed van der Elsken, een nieuwe film. De aanvang is acht uur. Koffie-concert De Leidse Harmoniekapel houdt zondagochtend opnieuw een koffieconcert in de vroegere Zeevaartschool, Noordeinde 2a. Ditmaal treedt de big band Voorschoten op onder leiding van dirigent Kees Ulje. De aan vang is half twaalf. De band speelt muziek van o.a. Count Basie, Sammy Nestico, Al Cobi- ne, Charly Parker, Glen Miller en Chuck Mangione. Straatzanger In cafe De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) treedt zondag middag rond half vier een mo derne versie van straatzanger Nikkelen Nelis op: Son of Tar- zan, die al eens in het program ma van Sonja Barend op tele visie te zien was. A lleenstaanden Clubhuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg begint zondag met een cafe voor alleenstaanden. Twee vrijwilligers van het project Alleen Staan, een activiteit van het clubhuis, drijven het cafe dat elke tweede en vierde zondag van de maand geopend zal zijn. Er kan ook gegeten worden en er is opvang voor kinderen. Voor inlichtingen: bel 123271 en vraag naar Loes Flendrie of Sylvia de Wit. Vrouwen in India In het kader van de cyclus "Vrou wen in India" in het Rijksmu seum voor Volkenkunde (Steen straat) behandelt drs. Isa Baud zondagmiddag de rol van de vrouwen in de textielindustrie in Zuid-lndia, aan de hand van een onderzoek dat zij heeft verricht. Verder worden er dia's en textiel vertoond en is er een informatiestand. Van half drie tot vier uur. Wandeltocht Buurthuis Groenoord houdt zon dag 10 april de Eerste Groenoordwandéltocht, in sa menwerking met de Wandel kring Leiden en Omgeving. De af te leggen afstanden zijn vijf kilometer (speciaal voor gezin nen met kleine kinderen), tien, vijftien of vijfentwintig kilo meter. De vertrektijd is van tien tot twaalf uur bij het buurthuis aan de Pasteur straat. Voor meer informatie kan men 's middags bellen naar buurthuis Groenoord, tel. 071-217222.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4