^isen aan lozing loelwater inzet *uzie m minland Steeds frrovineie: auto- ibedrnven moeten ruit Pancras-West Voorbereiding tot vernieuwing van Hortus begonnen jassen hoogheemraadschap en enegiebedrijf Tuinmeubelen in ijshal ik- Ereburger P. Herfst (72) overleden Rolschaatsen Sen m'eï Ae/emó btadbSeeld Auto over de kop op Hooigracht Twee auto's weggesleept iERDAG 24 MAART 1983 IS Eiland, I rtcafé va: melmarh ™?cch„1! -jr* "I 1 an Hans mW oorstraai en 2245IDEN - Het hoogheemraadschap Rijnland en het gelijknamige energiebedrijf kun- e onderen het niet eens worden over het lozen van koelwater ten behoeve van de nieuwe 5maneipektrjciteitsCentrale, die over enkele jaren aan de Langegracht in Leiden in bedrijf Vest tl gaan. 1*309'Spr voorwaarden die het hoog- ,r. lemraadschap stelt zijn onno- ;kerkhoB hoog, vindt het EBR. De zorg n de waterkwaliteit van met Werkgame de Kagerplassen |r 20-2chtvaardigt de strenge eisen, eent daarentegen het hoog- Jur lemraadschap: een gevecht 40, 'sp^ssen miheubeschermers en VAO/W.iergieproducenten, met een aeltoren van vier miljoen gul straat 'en en een jaarlijkse exploitatie- sverhogst van meer dan een miljoen ulden als inzet. 'onnevr11 de bouw van een derSel»jke 23459 ((Oeltoren is nodig om aan de ei- en van het hoogheemraad- ?rsdijk chap te voldoen. Het zou een /oor vr-ou wwerk van zo'n dertig me er hoogte, twaalf meter lengte vergatjj zes meter breedte worden. oor "ïiet bepaald passend bij de rgaderichaaI van de binnen- itad, maar dat geldt voor wel neer (oudere) gebouwen van iet energiebedrijf, lienst V problemen met de lozingsver-, en, wogunning omvatten drie kwesties: tot riet verschil tussen de tempera- :uur van het oppervlaktewater A61, ^n het geloosde koelwater - de J wee zogeheten temperatuursprong - mag drie graden Celsius bedra gen. Het EBR vraagt een tempe- ratuursprong van vier graden. tc cen^ra^e moe^ worden stilge- legd wanneer het oppervlakte- - Kruiwater in de Maresingel een tem- 4l013peratuur van 25 graden Celsius uur. overschrijdt. Het EBR wil dat 10« &een maximale temperatuur van van 130 graden wordt toegestaan. 7 ,et derde probleem is wat het EBR noemt de 'onbelemmerde ïntnir inzet' van de centrale. De opwek- king van elektriciteit moet het w? hele jaar door 24 uur per etmaal r-4- kunnen gebeuren. Het hoog- 1/J heemraadschap legt de lozing van koelwater in de zomermaan den (april tot en met september) door Leo Maat aan banden en beperkt het tot twaalf uur per etmaal. Adjunct-directeur ir. G.H. de Boer van het energiebedrijf valt de ei sen van het hoogheemraadschap aan door erop te wijzen dat de oude centrale veel meer warmte loosde. De hoeveelheid warmte die in de toekomst nog geloosd zal worden is bijna drie keer zo klein als in het verleden het ge val was. Bovendien, de temperatuurver schillen bedroegen indertijd soms tien tot twaalf graden, al dus De Boer. (De opwekking van elektriciteit in de centrale aan de Langegracht werd in 1979 stop gezet. De centrale was na 25 jaar trouwe dienst verouderd). En toch werd er 's winters nog op de Zoeterwoudse Singel geschaatst. Ook bij het argument van het hoogheemraadschap, dat de Ka gerplassen vervuild zullen raken door het rondpompen van het boezemwater, plaats de adjunct directeur kanttekeningen. Uit rapporten van het hoogheem raadschap blijkt dat de water kwaliteit van de Kagerplassen de laatste jaren alleen maar verbe terd is, aldus De Boer. Toch is er de laatste jaren vaak op verzoek van het hoogheemraadschap boezembemaling geweest. Toen in '75 werd gesteld dat er een nieuwe centrale aan de Lange gracht moest komen, heeft het hoogheemraadschap volgens De Boer meegedeeld geen bezwaar te hebben, als de lozing van warmte niet zou toenemen. "De eisen die Rijnland stelt zijn uniek. Het zijn de scherpste die in Nederland ooit zijn aangetrof fen". rlijk geer^EIDEN - De provincie heeft het Bij bestemmingsplan voor de wijk is ei Pancras-West (het gebied rond pro. de Hooglandse kerk) goedge- etis keurd. Gedeputeerde Staten )oon hebben de acht bezwaarschriften ifde tegen het plan afgewezen. Dit be en» tekent onder meer dat ook wat oer- het provinciaal bestuur betreft een aantal autobedrijven uit de wijk op den duur zal moeten ver dwijnen. vee T*®Het gaat hier om het bedrijf van Blonk aan de Nieuwstraat, Berk aan de Kaasmarkt en Bijl aan de eJ~ Middelweg. Net als eerder al de r6 ambtelijke Provinciale Planolo- tn* gische Commissie zijn Gedepu teerde Staten het geheel eens met het gemeentebestuur dat de ze bedrijven niei gewenst zijn in Pancras-West. Op de plek van Blonk wil de ge meente verschillende kleinere bedrijven, gecombineerd met woningbouwvestigen. Volgens ADVERTENTIE C \Motormaaiers Toro-Flymo-Brill en Honda Eigen werkplaats en slijp- inrichting Vrijdagsavonds koopavond. Jan v.d. Meer B.V. Noordeinde 45-53 Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen He, vol J -«-*7-7- De kosten van de gewenste maat regelen (de bouw van een koelto ren) komen uiteindelijk bij de verbruiker terecht. Die worden doorberekend in de prijs van elektriciteit. Daarbij moet wel opgemerkt worden dat de kosten landelijk worden omgeslagen, zodat aan een prijsverhoging ge dacht moet worden in orde van grootte van een duizendste cent per kilowattuur. De eisen van het hoogheemraad schap vindt De Boer een vorm van geldverspilling. "Het is kapi taalvernietiging en dat is dood zonde". Over het overleg met Rijnland óver de vergunning- voorwaarden is hij allerminst te vreden. Het bestuur van het energiebe drijf wil de zaak desnoods op hoger niveau uitvechten. Tegen de beslissing van het college van dijkgraaf en hoogheemra den is beroep mogelijk bij de Kroon. Botulisme Een heel ander geluid klonk er (ui teraard) gisteren tijdens de alge mene bestuursvergadering van het hoogheemraadschap. Slechts hoofdingeland mr. S.T. Cnossen maakte een kritische opmerking over 'de opgevoerde eisen die overheden stellen, zonder naar belangen van anderen te kijken' of woorden van gelijke strek king. Dijkgraaf E.H. Van Tuyll van Se- rooskerken antwoordde dat hier geen sprake is van het mecha nisch denken en het opschroe ven van normen. "De kwestie is bovendien uitvoerig met de be trokkene besproken", aldus de dijkgraaf. Hoogheemraad Den Daas viel de LEIDEN - De Leidse ereburger P. Herfst is op 72-jarige leeftijd on verwacht overleden. Herfst heeft in het maatschappelijke en cul turele leven van Leiden tal van activiteiten ontplooid. Om een aantal functies te noemen: lid van de gemeentelijke begelei dingscommissie voor museum De Lakenhal, voorzitter van de commissie die de restauratie van dit museum voorbereidt, be stuurslid van de VW, van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, van de 3 October-Ver- eeniging, van de Technische School aan de Haagweg en van de Leidse hulpbank. Van beroep was Herfst verffabrikant en daar naast was hij amateurschilder. Op 2 oktober 1981 werd hij voor De zorg voor de waterkwaliteit voor met name de Kagerplassen zon er volgens het hoogheemraadschap toe ai" wte ver^^n ondersdja- moeten liiden dat er in de Leidse binnenstad een koeltoren van dertig meter hoog dient te verrijzen. den met CTepenmng^n zilver dijkgraaf bij. Hij memoreerde een studie van biologe mevrouw Smit-van Dorp uit het begin van de jaren zeventig naar de toena me van algengroei in de Kager plassen als gevolg van verontrei niging. "Er kan niet meer bij" vatte hij de conclusies van die studie samen. Volstrekt in tegenspraak met de uitlatingen van De Boer roemde Den Daas de opstelling van het hoogheemraadschap. "Wij heb ben zelf met het energiebedrijf hard meegerekend en meege dacht", aldus de hoogheemraad. Vanuit de vergadering werd ver volgens aangedrongen op de bouw van een koeltoren en werd het belang van de waterkwaliteit benadrukt. Opgemerkt werd dat de waterkwa liteit van de Kagerplassen nog lang niet is als zij zou moeten zijn. In een vorige vergadering van het hoogheemraadschap werd gezegd dat te allen tijde vermeden moet worden dat de temperatuur van het oppervlak tewater boven de 22 graden stijgt, omdat op dit punt gevaar voor botulisme ontstaat. Hoogheemraad prof. mr. A.J.O. ba ron Van Wassenaer van Catwijck zei toen dat de centrale dient te worden gesloten wanneer de grens van 22 graden door welke oorzaak dan ook wordt over schreden. De centrale zou pas opnieuw in bedrijf genomen kunnen worden als de tempera tuur van het water is gezakt. Stadsverwarming Het Leidse WD-raadslid Kuijers, werkzaam bij het ministerie voor milieubeheer, en plaatsvervan gend lid van het bestuur (de ver enigde vergadering) van het hoogheemraadschap onthield zich tijdens de vergadering van commentaar. Desgevraagd liet hij weten dat zijn fractie indertijd tegen de toepas sing van stadsverwarming stem de, niet alleen vanwege het fi nanciële risico, maar ook vanwe ge het milieu-aspect. Weliswaar maakt de toepassing van stadsverwarming de behoef te aan koelwater juist geringer in vergelijking met een centrale, waar uitsluitend elektriciteit wordt opgewekt (een groot deel van de warmte wordt immers be nut), maar - aldus Kuijers - er zou nooit een nieuwe centrale aan de Langegracht komen, als er geen stadsverwarmingspro ject aan gekoppeld was. De ironie van het geval: Juist het toepassen van stadsverwarming is toe te juichen uit milieu-oog punt. Onder meer de thermische (warmte) verontreiniging wordt erdoor beperkt, een minstens na tionaal belang. De bouw van een centrale in Leiden brengt echter een thermische belasting van het oppervlaktewater in de regio met zich mee. Het belang van waterkwaliteit staat in deze kwestie tegenover het belang van goedkope energie en het nationaal milieubelang te genover regionaal. Reden ge noeg om de zaak aan een hogere overheid voor te leggen, die ook een afweging van de strijdende belangen kan maken. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit heeft ambtenaren opdracht gegeven om technische vernieuwingen, die in de Hortus Botanicus moe ten worden aangebracht, voor te bereiden. Een en ander is danig verslechterd, omdat jarenlang het plan heeft bestaan om de Hortus te laten verhuizen naar de Leeuwen hoek. Verbeteringen, niet nodig, oordeelde men steeds. De Hortus zou toch weggaan. Nu is zo langzamerhand wel duide lijk geworden dat er van verhui zen niet veel zal terecht komen. Daarom heeft het bestuur van de subfaculteit biologie het dage lijks bestuur van de universiteit een tijdje geleden een investe ringsschema voorgelegd. Zo'n 1,2 miljoen gulden zou er betaald moeten worden om dubbele beglazing aan te brengen, de ver warming te vernieuwen en nog de provincie is het mogelijk bet de vestiging van Blonk aan de Nieuwstraat in combinatie met diens autobedrijven in de wijk 'd Oude Morsch (Narmstraat, Kort Galgewater) naar elders in Leiden te verplaatsen. Dat geldt ook voor Berk, wiens bedrijf vol gens de provincie en gemeente aan de Kaasmarkt niet gunstig gelegen is, omdat het net als dat van Blonk en Bijl te veel verkeer aantrekt. Ook andere bezwaarschriften te gen het bestemmingsplan zijn door het provinciebestuur van de hand gewezen. Die waren on der meer afkomstig van het Leids City Centrum en de winke liersvereniging Op de Nieuwe Rijn. De afwijzing houdt onder meer in dat op de bovenverdie pingen aan de Nieuwe Rijn de nadruk op het wonen blijft lig gen en dat er speciale toestem ming van het gemeentebestuur voor nodig is om de etages bij de winkels op de begane grond te trekken. Over het verzoek van de winkeliersverenigingen om meer parkeerruimte in Pancras-West te scheppen, zegt het provinciaal bestuur dat "het in een oud bin nenstedelijk gebied niet altijd mogelijk is om geheel aan de on begrensde parkeerbehoefte te voldoen". Overigens is volgens het plan de bouw van een par keergarage aan de Kaasmarkt mogelijk. De beslissingen van het provin ciaal bestuur hoeven overigens niet onherroepelijk te zijn. De bezwaarden kunnen nog bij de Kroon in beroep gaan. LEIDEN - De Leidse ijshal aan de Vondellaan, waarvan het voort bestaan nog altijd onzeker is, biedt met ingang van aanstaande zaterdag ruimte aan rolschaats- liefhebbers. Elke zaterdagmid dag- en avond kunnen zij hier te recht om de rolschaatsen onder te binden dan wel per rollerskate rondjes te gaan rijden op de klank van discomuziek. Aanstaande zaterdagavond om ze ven uur gaat de hal voor de eer ste maal open voor de rolschaat sers. Rolschaatsen zijn er te huur, mits men een geldig legiti matiebewijs meeneemt. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Protaxi "Ja, hoe is het mogelijk, hè. On gelofelijk". Taxichauffeur Jan Kleijn was haast met stomheid geslagen toen hij het hoorde. Een dag nadat hij in deze ru briek een hartstochtelijk plei dooi hield voor 'zijn' Protax, wordt zaterdagavond in Am sterdam een collega dood ge vonden. Kleijn zei vorige week vrijdag nog: "Pas als er weer wat gebeurt, dan komt het idee weer op". Direct kreeg hij zijn triest gelijk. De doorzichtige beschermings koepel voor taxichauffeurs die Kleijn een half jaar geleden presenteerde, is nu dus weer opeens brandend actueel. Kleijn: "Ik hoop nu maar dat er snel stappen worden onderno men en de zaak niet wéér in de doofpot verdwijnt". Daar ziet het in elk geval niet naar uit. De speciale commis sie die zich heeft gebogen over een betere beveiliging van ta xichauffeurs, denkt rond Pa sen met voorstellen te komen. De vraag is nu of voor- en ach terbank van elkaar worden ge scheiden door een kogelvrije ruit (zoals in Londen) of dat er een plastic koepel rond de stoel van de bestuurder komt. Wordt met dat laatste het gees teskind van Jan Kleijn be doeld? Voorlichter Van der Kraan van het ministerie van verkeer en waterstaat houdt de boot af: "Ik weet het niet en mag daar ook eigenlijk geen mededelingen over doen". Maar na enig aandringen: "Ja, ik heb het even nagevraagd. Dat ding schijnt inderdaad in de commissie aan de orde te zijn geweest". Voor verdere informatie verwijst hij naar de voorzitter van de commissie, het PvdA-kamerlid Jaap van der Doef. Die weet weer van niets. "Protax, zegt u? Nooit van gehoord. Mis schien is dat idee wel op het departement terecht gekomen. Wij hebben er niet over gespro ken. Er zijn wel meer versies van de koepel". Of het nu ruit of koepel wordt, daar laat Van der Doef zich niet over uit. Bin nen de commissie zijn de me ningen ook verdeeld. Jan Kleijn weet het wel: een koe pel. "En dat is heus niet omdat ik er bepaalde belangen bij zou hebben. Als dat zou zo zijn, zou ik er wel mee op de markt gaan staan". Hij vindt zo'n ruit "mis- Wij denken dat deze motie door louter politieke motieven is in gegeven. Tegenstanders van verruiming van sluitingstijden zal Walenkamp hiermee een ar gument uit handen willen slaan. Hoe ook een CDA'er r dan de paus kan zijn. Taxichauffeur Jan Kleijn (rechts) een halfjaar geleden bij de presenta tie van de Protax. Ontwerper Greijn probeert hem een stomp te geven. Maar Kleijn zit veilig in zijn koepeltje. (Archieffoto anpi schien wel iets voor de grote steden, maar niet in de kleine plaatsen". Kleijn: "Hier moet je toch ook vaak een trouwritje rijden. Wat heb je dan aan zo'n ruit"? Nou... kennelijk stellen sommige trouwlustigen zo'n ruit toch wel op prijs. Vraag maar aan de Leidse trouwauto-broers De Jong. Hoe vaak leveren zij niet in hun Londense taxi een kers vers echtpaar af bij het stad huis? B.J. Werk (4) Heeft Joop Walenkamp toch nog iets overgehouden aan de kroe gentocht voor raadsleden twee weken geleden. Het was per slot van rekening ook niet zo maar een plezierreisje langs een paar cafés. En om dat te onderstrepen is de Leidse CDA-baas met een heuse mo tie gekomen. Hij heeft die vrij dag een half uur voor sluitings tijd nog luid en duidelijk mu ziek gehoord en daar moet een einde aan komen. Als het aan Walenkamp en twee collega raadsleden ligt, moet de burge meester daar voortaan strenger opletten. Wim Visscher, voorzitter van de horecabond en met Walen kamp organisator van het alco holisch tripje, vindt het maar een beetje kinderachtig. "Er wordt door buurtbewoners haast nooit over geklaagd". En: "Er zijn misschien een paar cafés die tot vlak voor sluitingstijd de volumeknop ruim openhouden, maar dat zijn echt uitzonderingen". Visscher heeft dan ook het boze vermoeden dat Walenkamp zijn ervaringen in The Duke (het voorlaatste station van de kroegentocht waar op dat mo ment nog een jazzband speel de) tot norm heeft verheven. Bakzeil (2) Het bestuur van de universiteit is toch overstag gegaan. De prij zen in mensa 'De Bak', eetgele genheid voor studenten en an dere niet-kokers, gaan omlaag. Een maand of twee geleden konden wij als geregelde men sa-bezoekers al constateren het aantal eters in De Bak was dramatisch teruggelopen. De prijsverhoging van meer dan 25 procent joeg armlastige stu denten naar hun eigen keuken of een droge boterham. Bak-baas Bonte vond in januari nog dat we maar even moesten afwachten. Het bezoek zou nog wel aantrekken. Maar dat ge beurde niet. "In totaal bleek het bezoek met 18 procent te ruggelopen", zegt E.W. Ver meer, verantwoordelijk be stuurslid bij de mensa. Daar om wordt de ingevoerde prijs verhoging nu gehalveerd en dat komt op het volgende neer: de goedkoopste maaltijd was ƒ4,75 en wordt ƒ4,40, het duur ste diner was ƒ5,75 en wordt ƒ5,40. Met ingang van vier april worden die nieuwe 'tarieven gehanteerd. Aanvankelijk voelde Vermeer weinig voor verlaging van de prijzen. Toen het COS (Cen traal Orgaan Studentenvoor zieningen) hem daar in een brief om vroeg, antwoordde Vermeer dat de zaak nog maar even moest worden aangezien. Na een gesprek met datzelfde COS en de mensa-leiding heeft hij toch bakzeil gehaald. "Het bleek dat de vraaguitval zich niet zou herstellen", zoals hij het uitdrukt. De prijsverho ging bleek niemand te dienen. Studenten bleven weg, waar door de mensa moeilijkheden met de exploitatie kreeg. Goedkoper kan in elk geval niet, zegt Vermeer: "Anders kunnen we de kwaliteit niet handhaven". Die ster uit de Michelin-gids ben je tegenwoordig immers ook zo kwijt. B.J. wat achterstallig onderhoud weg te werken. Ambtenaren van de universiteit zijn onlangs begonnen met de voorbereidingen van de gewen ste vernieuwingen. Zo zuinig mogelijk, dat is vanzelfsprekend het motto. Het is o.a. de bedoeling dat er op gas wordt gestookt in plaats van op olie. Kosten van deze vernieu wing: ongeveer een half miljoen gulden. "Maar", zegt een ambte naar, "er is nog niets zeker. Di verse instanties, het dagelijks be stuur van de universiteit bijvoor beeld, moeten zich nog over de plannen buigen. We spreken ook niet voor niets over voorberei ding". Dat er nu met die voorbereiding wordt begonnen, vindt de subfa culteit biologie vanzelfsprekend een goede zaak. Op de achter grond is er immers nog steeds geharrewar tussen die subfacul teit en het college van bestuur. Ruim een miljoen gulden uitgeven aan vernieuwingen vond het collge van bestuur teveel. Vijftig procent van het kasoppervlak moest maar verdwijnen. Dat vond de subfaculteit weer teveel van het goede. Twintig procent van de collectie zou kunnen verdwijnen. Meer niet. Op die manier zou er veer tigduizend gulden bezuinigd kunnen worden. Wat betekent dat er nog steeds ruim een mil joen op tafel moet komen voor de gewenste vernieuwingen. Universiteitsbestuurder Koornstra heeft hierop inmiddels weer ge reageerd. De biologen moeten volgens hem nog maar eens goed kijken of er echt niet meer weg kan uit de Hortus. Hortus-beheerder Vijverberg zegt dat hij hier maar één antwoord op kan geven: neen. "En we ho pen dat we Koornstra in de ko mende weken van ons gelijk kunnen overtuigen. Twintig pro cent kan desnoods verdwijnen, hoewel dat ook al een grondige reorganisatie is". Over de technische voorbereidin gen die nu worden getroffen, zegt Vijverberg: "We hebben er het volste vertrouwen in dat er binnen afzienbare tijd met de vernieuwingen kan worden be gonnen. Nee, die trein komt wel op gang". LEIDEN Een 25-jarige Leide- naar sloeg gisteravond om streeks tien uur op de Hooi gracht met zijn auto over de kop nadat hij uitweek voor een over stekende hond. Met een verwon ding aan de rechterhand werd hij naar het AZL gebracht. Daar bleek ook dat hij onder invloed reed. Zijn auto botste overigens na de salto-mortale tegen een gepar keerde wagen. Deze auto kwam vervolgens weer tegen een boom tot stilstand. De wagen van de 25-jarige was geheeld vernield; de geparkeerde flink bescha digd. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks zeven uur twee auto's weggesleept die op invalide-parkeerplaatsen op de Beestenmarkt stonden. De poli tie heeft aangekondigd 's avonds strenger te zullen gaan controle-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3