Financiële situatie van Leiderdorp 'alarmerend' Energiebedrijf geschrokken van miljoenenwinst [Le/cfer6" agencgj^ ?-vO< 01 Vergeleken met vier maanden geleden Gemeente en "Haaswijk" beëindigen controverse "Ik word giftig van geklier over 'vuile' put van Menten Spuiten gif ongevaarlijk jPi Jongerenflat Wassenaar opgeleverd WASSENAAR - Het eerste jonge- renhuisvestigingsproject in Wasse naar, gelegen op de hoek van de Molenweg en de Molenstraat, is klaar. Vandaag overhandigde wet houder Greep een van de eerste be woners, de 26-jarige M. Nken, die zes jaar heeft gewacht op woon ruimte De in totaal zes woongelegenheden zijn eigendom van de gemeente Wassenaar, maar met de Wasse- naarse bouwverenigingen wordt onderhandeld over de overname van het beheer c.q. het eigendom er- Het project voorziet in 2-eenkamer- flats en 4-tweekamerflats. De totale bouwkosten bedragen 400.000 gul den. De kale huurprijzen liggen on geveer op 200 gulden. (Foto Holvast) LEIDERDORP De financiële situatie van de gemeente Lei derdorp is veel slechter dan vier maanden geleden nog werd aangenomen. Was er in de meerjarenraming rekening gehouden met een positief sal do van 616.000 gulden in 1984, nu moest dit cijfer worden bij gesteld tot nog geen 95.000 gul den. Kortingen van het rijk no pen de gemeente voor 1984 een fors bedrag (minimaal een half miljoen gulden) extra te bezui nigen. Dat blijkt uit een ambte lijk advies dat afgelopen dins dag in de B en W-vergadering werd behandeld. In tegenstelling tot voorgaande jaren zullen niet alleen de amb tenaren de bezuinigingsvoor stellen aandragen. Deze "tradi tionele" methode van bezuini gingen kan niet meer worden toegepast omdat alle luxe al uit de begroting is weggesneden en er nu voorzieningen moeten worden afgeschaft of flink moeten worden ingekrompen. Bovendien is nog niet bekend hoeveel er precies moet wor den bezuinigd. "De traditione le methode zou kunnen leiden tot het maken van politieke keuzen op ambtelijk niveau", aldus het advies. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad meer wordt be trokken bij de begrotingsvoor bereiding. Zo zal de raad waar schijnlijk in mei al aangeven welke posten in aanmerking komen voor bezuiniging. Het ambtelijk apparaat zal die uit werken in een aantal beleidsal ternatieven, zodat gekozen kan wordenfOp die manier kan een goede afweging worden ge maakt tussen oud en nieuw be leid en de gevolgen van het af stoten van bestaande voorzie ningen. Daarnaast zal de "tra ditionele" methode ook wor den gevolgd worden omdat de tijd te kort is om helemaal op het nieuwe systeem over te stappen. De begroting moet namelijk in augustus al bij de drukker liggen, anders kan die niet meer in november worden behandeld. Bezuinigingen door de ambtena ren aangebracht om de begro ting sluitend te maken kunnen echter altijd worden ingewis seld voor kortingen die de ge meenteraad heeft voorgesteld. "Dit zijn geen keuzes meer die de ambtenaren alleen kunnen ma ken. Daarom hebben we ge zegd: laten we de raad er wat meer bij betrekken, mede op verzoek van de gemeenteraad zelf', aldus wethouder Beze- mer. Hoeveel Het is nog niet bekend hoeveel er daadwerkelijk moet worden ingeleverd. Nu zijn al tegenval lers bekend van 370.000 gul den. Iedere keer als de ge meenteraad ergens geld voor beschikbaar stelt wordt dat be drag hoger. Automatiserings plannen voor de administratie gaat de gemeente ook nog veel geld kosten. Voorlopig spreekt het ambtelijk advies van vijf procent bezui nigen op de beïnvloedbare posten. Dat zou een extra be zuiniging van een half miljoen gulden betekenen. Maar zelfs dat zou wel eens niet voldoen de kunnen blijken. Het ambte lijk advies is daar heel duide lijk over. "Uitgaan van een be zuinigingspercentage van vijf kan dan ook niet meer zijn dan het uitspreken van de hoop dat het wel mee zal vallen". Dat de vijf procent wordt over schreden lijkt nu al zeker. Er is namelijk nog geen rekening gehouden met de extra kortin gen op het gemeentefonds die het rijk dit jaar zal doorvoeren. "De recente bekendmaking van het tegenvallende finan- cieringsterkort van de rijks overheid en de kennelijke noodzaak tot dekking van deze tegenvaller doen het ergste vrezen", aldus het advies. Al met al is de financiële situatie van de gemeente Leiderdorp "alarmerend" als die vergele ken wordt met een viertal maanden geleden en is ingrij pen noodzakelijk. Ook zal de gemeenteraad een "terughou dend" beleid moeten voeren en de verwachte ruimte op de begroting van 95.000 gulden in 1984 niet gelijk moeten gebrui ken, maar eerst dienen af te wachten of er niet nog meer te genvallers komen. OEGSTGEEST - In het regelma tig overleg tussen de gemeente Oegstgeest en de bewonersver eniging Haaswijk heeft wethou der Van Hazel zijn ongenoegen uitgesproken over de opmerkin gen die secretaris Poelmans van de vereniging had gemaakt. Poelmans had het gemeentebe stuur verweten niet juist te heb ben gehandeld bij de procedure rond de bouw van twee-onder één kap woningen aan de Wage- naarlaan. De bewonersvereni ging eiste dat de bouw werd stopgezet zodat de bezwaren van de omwonenden alsnog behan deld konden worden. "Het is vervelend in de krant te le zen dat het gemeentebestuur maar wat doet. Juist op dat ment waren wij bezig om te pro beren de uitvoering van de plan nen van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten te wijzigen. Dat is ook gelukt, maar het is vervelend als dat doorkruist wordt door opmerkingen in de krant", aldus Van Hazel. "Ik stel ontzettend veel prijs op een goed contact met de bewo nersvereniging Haaswijk, omdat het in ons beider belang is", voegt hij er aan toe. Volgens de wethouder is het tweemaande lijks contact tussen de gemeente en de vereniging een goede ma nier om te weten te komen wat er in de nieuwbouwwijk speelt. Dat de vereniging tegen twee achtereenvolgende bouwplan nen bezwaar heeft gemaakt, vindt Van Hazel niet zo erg. "Ik wil de mensen niet het recht ont nemen een bezwaar in te dienen als zij menen dat hun belangen worden geschaad", aldus Van Hazel. De bezwaren lijken in eerste in stantie echter wel in strijd met de doelstelling van de bewonersver eniging om Haaswijk zo snel mo gelijk vol te krijgen. Door de be zwaren worden de bouwplannen vertraagd. Opzet zit er echter niet achter, aldus Van Hazel. "Ik ge loof niet dat ik op dit moment kan spreken van kwade trouw, dat gaat mij te ver". DONDERDAG 24 MAAR\gpnAr, 24 WARMOND - Warmonder M.A. Groenenboom heeft na dertig jaar trouwe dienst gistermiddag, wegens het bereiken van de pen sioenleeftijd, afscheid genomen als lid van de reservepolitie van de rijkspolitiegroep Sassenheim, post Warmond. Burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond roemde zijn belan geloze inzet gedurende zovele ja ren en zijn persoonlijkheid, die zij een bindende factor in de poli- tiegroep toeschreef. Groenen boom ontving uit haar handen de tegel van Warmond, een onder scheiding die slechts enkelen ten deel valt, zo zei burgemeester Hendrickx. Bij het afscheid waren naast groepscommandant Smit en diens voorganger Den Dunnen, tevens vele politiemensen, ook van de groep waterpolitie, aan wezig. Burgemeester Hendrixkc-Vlaar van Warmond overhandigt scheidende' reserve-politieman Groenenboom de tegel van Warmond. (Foto Holvast) Burgemeester Scheenstra, Oegstgeest: 99 OEGSTGEEST - "Men moet nu eens ophouden met dat geklier over gif. Daar word ik giftig om, want het water in de 'put van Menten' is schoner dan het duin water. Watermonsters hebben dit onlangs nog aangetoond", al dus Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. Deze felle uitspraak is een reactie op geruchten als zou in de zand- winplas ten noorden van de Haarlemmertrekvaart (Voorhof polder) verontreinigde grond en puin gestort worden. Tevens zou zonder ontgrondingsvergunning reeds drie maanden zand uit de 'put van Menten' worden gezo gen. Volgens Scheenstra zijn zo wel de ontgronding als de stor tingen geheel legaal: "De provin cie heeft toestemming gegeven om te ontgronden. Deze vergun ning is reeds in 1955 verleend. Op het beroep ertegen van de zij de van de PPR is door de Kroon nooit gereageerd". De stortingen zijn noodzakelijk ge worden, omdat de ontgronding bijna voltooid is en de zandwin- plas een diepte van 30 meter heeft bereikt. Scheenstra: "Uit oogpunt van waterschapsbeheer is het gewenst, dat er geen diepe kuilen komen. Het hoogheem raadschap van Rijnland stort daarom grond en puin om oever- verval te voorkomen. Een ver gunning hiervoor is wederom aangevraagd, omdat deze 1 sep tember van dit jaar afloopt. In 1984 zal er namelijk een einde komen aan de ontgronding. De stortingen zullen tot dan toe door moeten gaan". De Oegstgeestse burgemeester ge looft er heilig in, dat illegale stor tingen niet voorkomen. "De Am sterdamse Aannemersmaat schappij, die bouwmaterialen stort, is verantwoordelijk voor het storten van puin. De provin cie houdt hier ook toezicht op. Kortom, er wordt goed gecontro leerd". Tot deze conclusie is Scheenstra gekomen na een onlangs gehou den gesprek met eigenaar Men ten, de Amsterdamse Aanne mersmaatschappij en bouw- en woningtoezicht. Scheenstra: "Vanaf nu zal Oegstgeest in deze kwestie ook van de partij zijn. Al jaren hadden het hoogheemraad schap en de provincie frequent contact. Het is namelijk van groot belang de bevolking zeker heid te geven. Niet weten is twij fel. Dat willen we voorkomen. Daarom zullen we ook zo snel mogelijk met de ambtelijke staf van het hoogheemraadschap en de provincie om de tafel gaan zit ten, zodat we weten wat ze elkaar vertellen". Het Streekenergiebedrijf Rijn land heeft over 1982 weer een flinke winst geboekt, hoewel niet iedereen het er over eens is dat de positieve bedrijfsre sultaten wel zo mogen worden genoemd. Tal van bestuursle den zijn overrompeld door de ambtelijke notitie van direc teur Brooshooft waarin de plotselinge miljoenen winst wordt aangegeven. Er wordt naarstig gerekend of de cijfers wel kloppen. Ook J. Bezemer, de financiële man van het ener giebedrijf aan de Langegracht in Leiden, is nog niet helemaal zeker van de cijfers. Tal van gemeentebesturen zullen bij het lezen van het bericht in het Leidsch Dagblad over de gunstige bedrijfsresultaten even hebben gedacht met de winst een deel van hun tekor ten te kunnen dekken. Maar volgens Bezemer wordt er vooralsnog niet aan gedacht ook maar een gulden uit te ke ren aan de aandeelhoudende gemeenten, die tot voor enkele jaren zo hebben geprofiteerd van de winsten van' het ener giebedrijf. Een extra uitkering uit de winst van het energiebedrijf zou trouwens zeer welkom zijn bij de meeste gemeentebesturen in de regio. De gemeente Lei den zou mogelijk iets minder hoeven te bezuinigen, Noord- wijkerhout zou er de nageko men belastingaanslag mee kunnen betalen en Zoeterwou- de zou mogelijk het overdekte zwembad wat langer open kunnen houden met de centen van het energiebedrijf. Verlies Het bestuur van het streekener- giebedrijf wist eind 1981 niet beter of over 1982 zou een flink verlies worden geleden, vooral op de verkoop van gas. De door de rijksoverheid vastge stelde verkoopprijs voor gas zou, zo was geraamd door de financiële mensen van het be drijf, een verlies opleveren van bijna zes miljoen gulden. Op de levering van elektriciteit raamde het bedrijf 850.000 gul den te verliezen. Die tegenval lers zouden worden betaald uit de reserves. door Henk v.d. Post De leden van het dagelijks be stuur van het Streekenergiebe drijf Rijnland werden maan dag 14 maart tijdens een verga dering op de hoogte gesteld van de gunstige bedrijfsresul taten, door een notitie van di recteur Brooshooft. Het boek jaar 1982 zou niet worden afge sloten met een verlies van on geveer 6,5 miljoen gulden, maar met een overschot van een kleine 5 miljoen gulden. Dat positieve resultaat is vooral te danken aan een vette winst op de levering van elektriciteit. Hoewel dus een verlies van 850.000 gulden was begroot hield het bedrijf grofweg 12 miljoen op die post over. Een bedrag dat ook bij het bestuur van het energiebedrijf is inge slagen als een bom. Aanvanke lijk zou nog geen bekendheid worden gegeven aan het gun stige resultaat om een en ander nog eens na te rekenen. Het verhaal lekte echter uit. Eenmalig Financieel beheerder Bezemer, tevens wethouder van de ge meente Leiderdorp, is ervan overtuigd dat de winst slechts eenmalig is. Het is vooral te danken aan het instorten van de oliemarkt, waardoor de brandstoftoeslag die op de prijs van elektriciteit wordt doorberekend, veel lager was dan geraamd. De toeslag die de consument in rekening is ge bracht was veel hoger dan het energiebedrijf voor de brand stof heeft betaald. Doorberekening van een lagere brandstoftoeslag zou voor de consument overigens nauwe lijks effect hebben gesorteerd. De prijs van elektriciteit wordt berekend per kilowattuur. Een kilowattuur kost sinds 1 janua ri van dit jaar voor de kleinver bruikers, zeg maai7 de gezin nen, ongeveer een kwartje (als gevolg van de wisselende brandstofprijzen kunnen maandelijks verandering op treden in die prijs). Een door berekening van een lagere toe slag zou tienden van centen hebben gescheeld. Dat de winst op elektriciteit deson danks is opgelopen tot miljoe nen wordt veroorzaakt door de verkoop van vele miljoenen ki lowatturen. Vele kleintjes ma ken ook bij het energiebedrijf een grote. Bezemer beschouwt de winst als een incident. Hij wil het gun stige bedrijfsresultaat niet als winst in het bedrijf laten ver dwijnen. Hoewel de positie van het bedrijf nog wel een versterking van de reserves kan gebruiken, overweegt Be zemer vooralsnog niet de mil joenen in de algemene reserve fondsen te laten stromen. Fonds Ook hij is een beetje geschrok ken van het enorme verschil dat door daling van de brand stofprijzen wordt veroorzaakt. Hij wil meer inzicht krijgen in oorzaak en gevolg. "Dit keer is het gunstig uitgepakt voor het energiebedrijf. Voor hetzelfde geld pakt dat volgend jaar an ders uit en moeten er miljoe nen worden toegelegd als ge- -volg van het stijgen van de brandstofprijzen", aldus rea geert Bezemer. Dat spook beeld heeft het bestuur van het energiebedrijf tot nadenken gestemd. De financiële man van het ener giebedrijf overweegt dan ook de "winst" in een apart fonds te storten dat in geval van te genvallende brandstofprijzen kan worden aangewend. Maar op concrete voorstellen wordt nog gestudeerd. Het dagelijks bestuur van het Streekenergie bedrijf komt in de loop van.de maand april weer bijeen om te praten over de bedrijfsresulta ten over 1982. Overigens is slechts een deel van het positieve bedrijfsresultaat veroorzaakt door de gunstige brandstofprijs. Er zijn nog meer oorzaken die het bedrij fs- resultaat hebben beïnvloed. De lage brandstofprijs was er de oorzaak van dat op elektrici teit zo'n zes miljoen gulden meer werd verdiend dan aan vankelijk was geraamd. Het verlies op gas bleef beperkt tot 4,6 miljoen gulden. Zo werd ook flink verdiend op het zogenaamde vermogensva strecht dat door grotere afne mers wordt betaald. Dat vast recht is kort geleden inge voerd. De opbrengst ervan was laag geschat door het bestuur van het energiebedrijf. Het bracht echter 1,1 miljoen gul den meer op dan was ver wacht. Het vermogensva strecht is een vergoeding die door grotere afnemers wordt betaald voor het in voorraad houden van energie. Bedrijven hebben soms veel energie no dig en die capaciteit moet het energiebedrijf voorradig heb ben, ook al wordt daar niet al tijd gebruik van gemaakt. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: T.W. Friedhoff en M.J. Mallo; G. Delmeer en E. Vermeu len; M.A. Dubbeldeman en G. J. Nijssen; F.P. Koree en G.M. de Swyger. ind, i val nark :hril ne- - -m i kun<W* I moni DONDERDAG Leiden - Clubgebouw Ons Eiland, tenaerstraat, de Zeeheldencontactp"" van het dienstencentrum Binner^ Zeeheldenwijk houdt open dag v ouderen. LVC - Breestraat 66, sportcafé val LVC organiseert een rommelmark vens optreden van de groep Schril LOK - Strom Buysinghstraat, coi dag met als onderwerp Racisme. Rijksmuseum voor Volkenkun Steenstraat, Japanse theeceremoni en 20 uur, inl. 132641. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Tu aarde, Hollandse bodem' van Hans kema, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraal 'Cet Obscur Objet du Desir' van inp\T 1 Bunuel, do, vr en za om 20 en 22.15 lU^W. Stadhuis - raadscommissie onderen net ni samenlevingsopbouw en emancipgj^ficitt Arehitektenwinkel - Oude Vest tl gaan. kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse„-orwaarr 33. Voorschoten, tel. 01717-3309. spr™0™ uur voor invaliden, 19-20 uur. temraadscl Arehitektenwinkel - Pieterskerkhof hoog, vui vfij advies, 20-21 uur. n de watt Troef - Stationsweg 32, Werkgame d Dienstweigeren, spreekuur 20-2chtvaardig uur, inl. 216180/149324. eent daal 't Spoortje - Bemhardkade 40, sprisseI? uur hulp- en adviesbureau WAO/W.iergieproc 19-20.30 uur, tel. 142505. oeltoren v Buurtwinkel - Haarlemmerstraat "en en een spreekuur Comité Gasprijsverhogst van m NEE, 19-20 uur. ulden als i Milieuwinkel/informatiecentrum de b0U eniging Milieudefensie - Zonnev^*"léA_-„ straat 2,18.30-21.30 uur, tel. 123459 («oeltoren 1 'giflijn'). en van Leidse Volkshuis - Apothekersdijk chap te 1 tel. 149180, rechtsspreekuur voor vnouwwerk wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. er hoogte Leiderdorp - gemeentehuis, verga<n zes m< ring van de raadscommissie voor jjep. Warmond - gemeentehuis, vergaderifh?al van de gemeenteraad, 20 uur. tad, maa neer (ou APOTHEKEN iet De avond-, nacht- en zondagsdienst V propten de apotheken in de regio Leiden, wogunning c waargenomen van vr 18 maart tot Het verse maait door: ;uur van Apotheek Aloë, Levendaal 161, Un het ge 120502; Apotheek Beker, Lytweg "cehetei Oegstgeest, tel. 155482. £ffdrie gen. Het WIJKVERPLEGING ratuursp Leiden - Interkruis, Middelweg 38, L PPntra] ten noorden van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. V* Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruiwatexr in gebouw. Berkenkade 7, tel. 41013peratuui spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. overschi Gezondheidscentrum, Florijn 10, t<een ma: 896193, spreekuur ma, woe, vr van I30 grad( .et derd 13.30 u ïst - Interkruis, Lijtweg 7, Voorschoten - gezondheidscentrur inzet v.d. Waalslaan. tel. 4641. king i» «1 den (ar [til. 1 LEIDERDORP - Verontrustii over het spuiten van chemicali in Leiderdorp is niet nodig. "He' is een steeds terugkerend voorl jaarsritueel", aldus een gemeenJ telijke woordvoerder. Het spui] ten gebeurt om te voorkomen dal goten langs de straten vol groeien. Wanneer dat gebeurt kan het water niet meer weg. De chemicaliën zijn niet gevaarlijk voor mensen. "Er staat geerljE*L)fJ doodskop op de verpakking". Bij beste inname van een half pond is ei maar een kans van vijftig pro- 1 cent dat iemand overlijdt. "Het is minder gevaarlijk dan gewoon nebt keukenzout als dat in dezelfde *e6el hoeveelheid wordt ingenomen", stelt de Leiderdorpse woordvoer- bet der. eer» wijk dwij Bovendien wordt er maar twee pond van het door het ministerie jjet g van WVC goedgekeurde middel Blo gebruikt op driehonderd liter aan water. Het wordt dus sterk ver- dund. De woordvoerder: "Uit de ami tank kan je zonder risico drin- gjS( ken". teei LEIDEN - Ondertrouwd: W.J. gen en C. Wortman; H. Weeda t Bink; P.F. Jaeger en J.W.H. Koopmans A.A.T.M.M. Vinks en I.E.B.M. den; J. Korteland en K. Jongman; J Brinkman en P. van der Torre; R.T. Par messar en S. Behari; W.A. Fasel en M.G.M. van Adrichem; J.J. van der Vlisl 1 E.G.F. Lapouge; A. Moerdijk Zoeterwoudse 0pm' - be stemt: 5 juni _Z ZOETERWOUDE - De jaarlijkse Zoeterwoudse rijwieltochten (beter bekend als Sterrit) worden dit jaar op zondag 5 juni gehou den. Het organisatiecomité is nu reeds met de voorbereidingen voor het plaatselijke fietsspekta- kel begonnen. Evenals vorig jaar zijn de afstanden van de tochten 75 en 40 kilometer. De inschrij ving voor het evenement opent op 15 mei. Inmidels is bekend geworden dat een van de pioniers van de Ster- rit, Jan van der Geer, afscheid heeft genomen. Hij heeft vanaf het prille begin in 1952 deel uit gemaakt van de organisatie. Zijn plaats wordt ingenomen door Roland van Leeuwen. OPGERICHT 1 MAART 1060 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad BV Post uitsluitend sturen naar Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Plv. Alg redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo, tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2