"Voor mij is het n avontuur" het écht brandt lopen ze wel harder... Simone Velzeboer onverwachtnaar WK in Tokio Corps Mobiele Kolonnes op herhaling in de streek Man bekent diefstallen in kapsalon CHARLES EN DIANA IN AUSTRALIË 'Tl WERELD TLAND V STREEK ÉÉN KRANT leidsch dagblad I MET EEN KRANT BLIJF IK UITSTEKEND OP DE HOOGTE" IONDERDAG 24 MAART 1983 Streek OUD ADE - Met grote voldoening heeft Simone Velzeboer maan dag kennis genomen van haar invitatie voor de wereldtitel strijd short track voor dames, die in het weekeinde van 8 tol 10 april in de Japanse hoofdstad Tokio gehouden wordt. Een pri ma prestatie tijdens de strijd om de LTC-trofee, het officieuze Nederlandse kampioenschap, ligt ten grondslag aan de rei- suitnodiging, die de 15-jarige Oud Adese bepaald niet ver wacht had. "Ik had er helemaal niet op gere kend dat ik mee zou mogen", be komt zij nog steeds van haar lich te verbazing. "Er zijn er", zo laat de Atheneum-studente weten, "méér die goed rijden. En ik heb bepaald geen gelukkig seizoen gereden. Een maand geleden viel ik nog tijdens de open Neder landse kampioenschappen. Bo vendien werd ik daar gediskwali ficeerd. Een week daarvoor ben ik tijdens de selectiewedstrijden voor de Europa Cup ook drie keer - het hoort bij de sport - ge vallen. Nee, hoewel ik er natuur lijk wel op gehoopt heb, ver wacht had ik dit niet". I Simone Velzeboer greep haar laat ste kans op kwalificatie echter toen zij het afgelopen weekeinde in Eindhoven - na onder leiding van Wim Borst hard getraind te hebben - een fraaie vierde plaats veroverde tijdens het belangrijke toernooi om de LTC-trofee. Kampioene werd daar Boukje Keulen, de dochter van de be kende ex-schaatsenrijdster Atje Keulen-Deelstra. Jolanda Grim bergen en Ingrid Marcusse wer den respectievelijk tweede en derde. "De nummers één en twee waren zeker van uitzending. Of drie en vier óók zouden gaan, zou binnen de technische commissie onderwerp van gesprek zijn. Maandag kreeg ik een brief van de KNSB, waarin stond dat ik mee mocht. Nou, hartstikke leuk, natuurlijk. Zo'n kans krijg je niet gauw. Hoewel ik me wel heb laten vertellen dat het beslist geen plezierreisje zal worden - verder dan je hotel en de ijsbaan kom je, op 'n enkele excursie na, niet - vind ik het toch leuk om naar Japan te gaan. Een beetje avontuurlijk is het wel". Avontuurlijk in dubbel opzicht. Si mone Velzeboer, die pas twee jaar actief haar spectaculaire sport beoefent, heeft eigenlijk geen idee wat haar over twee we ken te wachten staat. "Ik ga in de eerste plaats om ervaring op te doen en voor de rest zie ik het wel. Over mijn kansen kan ik hooguit zeggen dat ik wel niet op het hoogste niveau zal strijden. Het is mijn eerste WK. Ik weet dat de Canadesen en Japansen sterk kunnen rijden. En ik weet ook dat Boukje Keulen vorig jaar in Canada vierde is geworden. Maar voor mij is het nieuw. Ik rijd dit jaar voor het eerst - met dispensatie - bij de dames. En ik doe het allemaal voor de lol. Het is gewoon leuk om aan sport te doen. Daarom rij ik ook op de lange baan en doe ik 's zomers aan wielrennen, een goede com binatie met schaatsen. Vóór ik ging schaatsen heb ik aan hand bal en turnen gedaan. Dat vond ik toen weer leuk". Nu bekommert Simone Velzeboer zich om haar sportieve bezig heid, het voor veel mensen onbe kende short-track-schaatsen. Een sport, die de hele familie trouwens in haar ban heeft. Want behalve Simone draaien ook zus je Monique (13) - in Eindhoven eerste bij de meisjes - en de broers Mark (14) en Alexander (10) met succes hun rondjes op de indoorbaan, die een lengte van 111 meter heeft. In een toer nooi worden de 500,1000,1500 en 3000 meter afgewerkt. Anders dan bij het all-round schaatsen op de buitenbaan, kan het gebeu ren dat een rijdster twee of drie keer zo'n afstand moet afleggen. Simone Velzeboer: "Je kunt short track best vergelijken met ijs- speedway. Eerst worden er "heaths" gereden, waarvan de besten zich plaatsen voor de vol gende. Op die manier kryg je te maken met kwart-, halve en hele fmales per afstand. Als je de fina le wilt bereiken zul je elke af stand - op de 3000 meter na, dat is de uiteindelijke grote finale waarvoor je je plaatst aan de hand van plaatsingscijfers van de eerste drie afstanden - twee of drie keer moeten rijden. Na een goed gereden toernooi ben je dan ook behoorlijk moe". Dat was de Alkemadese schaats ster zeker na Eindhoven. Op de 500 en 1000 meter bereikte zij de finale, met respectievelijk een derde (tijd: 54.61) en vierde (1.49.62) plaats. De 1500 meter verliep voor haar door een val partij ongelukkig, maar op het slotnummer - de drie kilometer - finishte zij - ondanks een valpar tij met Boukje Keulen - als derde (6.07.66). In totaal leverde dat de vierde plaats in het klassement op. De sport, die in Nederland pas in opgang kwam met de aanleg van kunstijsbanen, zo'n zeven jaar geleden, staat nog in de kinder schoenen. Simone Velzeboer ("het is jammer, hoor, dat er nog steeds weinig toeschouwers ko men. Vooral de heren bieden echte topsport") schat dat er in ons land zo'n dertig dames aar dig uit de short track-voeten kunnen. Twaalf van hen werden voor het toernooi om de LTC-tro fee geselecteerd. Het puikje daarvan gaat nu op reis naar het Verre Oosten. Met misschien Boukje Keulen als voornaamste kanshebster op een medaille. "Zij is ook de beste, al komen wij steeds dichter in haar buurt. Vo rig jaar lag ze vaak ver voor, nu niet meer. Daarom ben ik heel nieuwsgierig hoe het WK uit pakt. Maar we moeten daar wel tegen dames rijden die tien jaar ouder zijn. In zo'n tijd kun je nog veel leren en trainen", beseft Si mone Velzeboer. WIM VAN WANROOY ALPHEN AAN DEN RIJN - De negentienjarige Alphenaar M., die gisteravond op heterdaad werd betrapt in het kapsalon Zandbergen in de Ridderhof, heeft ook de vier voorgaande in braken in dezelfde zaak bekend. Volgens de politie heeft de man ook een inbraak bij de doet-het- zelf-winkel Hubo op zijn gewe ten. De man wordt in verzekerde bewaring gehouden. Nader ver hoor volgt. Bij de politie is aangifte gedaan van de diefstal van zeventien boormachines die vorige week bij de Gamma aan de Hoorn zijn ontvreemd. De dader heeft ver moedelijk de machines tijdens de openingsuren van de winkel uit de dozen gehaald en langs de kassa gesmokkeld. Doordat de dozen onaangeroerd leken bleef de diefstal een tijd onopgemerkt- .De boren vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 2500 gulden. ALICE SPRINGS Prins Charles en prinses Diana zijn hun bezoek aan Australië begonnen. Alice Springs was een van de eerste plaatsen waar het Britse paar zich liet zien. Natuurlijk was ook daar de schooljeugd massaal uitgelopen en ging de grootste belangstelling uit naar de jonge prinses, die sommigen in postervorm met zich mee droegen. (Foto AP) "Bertha" en kroost maaien RIJNSATERWOUDE - Lentegelui den, afkomstig van het schaap Bertha en haar twee lammetjes, zijn te horen rondom de christe lijke nationale school De Hoek steen in Rijnsaterwoude. Bertha is aangeschaft als bezuiniging: in het kader daarvan heeft het schoolbestuur namelijk besloten het tuinonderhoud op een zeer natuurlijk manier te gaan cLoen. Niet langer wordt de elektrische maaimachine geregeld op de ga zons losgelaten, maar Bertha en haar twee lammetjes moeten het gras kort houden. Omdat schoolhoofd Bert Komdeur zowel dit creatieve bezuinigings plan bedacht als de meeste werk zaamheden - het bouwen van een hok en het aanbrengen van een omheining - voor zijn rekening heeft genomen, besloten de leer lingen het schaap ter ere daar van Bertha te noemen. Om de beurt mogen de kinderen een lek ker hapje meenemen voor de die ren, maar niet te veel om hun eet lust niet te bederven. Vooral de lammetjes zijn bij de schoolkin deren enorm populair. De enige die wat bedenkelijk kijkt naar de schapen is meester Eggerding van klas 3/4, want zijn leerlingen letten meer op de schapen dan op het schoolbord... Simone Velzeboer slijpt haar schaatsen voor het mondiale titeltoemooi short track. "Ik doe het allemaal voor de lol want het is gewoon leuk om aan sport te doen". (Foto Wim Dijkman lijk gemaakt: er is geen ruit meer heel. 'Het is niet te geloven zo'n puin hoop als het binnen is", zegt chef-staf J. Heimig van de "A- kring Zuid-Holland anna" (Met een kleine A) van de Bescher ming Bevolking (BB). Hij is een van de mannen achter de schermen bij de oefening van het Corps Mobiele Kolonne. Gisteren moesten de dienst plichtigen op herhaling maar eens laten zien wat ze terecht brachten. Inzet "Ik zou het nooit zo doen", zei één van de BB'ers die naar het werk van een aantal militairen stond te kijken. De soldaten waren al een tijdje in de weer om een slachtoffer van het dak af te halen. "Stel je voor dat het gebouw in brand staat", zei hij. "Nou dan zullen ze wel wat sneller van het dak afkomen", antwoordde een andere BB'er. Volgens het tweetal is het altijd moeilijk om oefeningen met de werkelijkheid te vergelijken. "Het pakt immers altijd anders uit". Maar voor zover valt na te gaan is de oefening in Leiden goed verlopen. "Er is veel per soneel bij betrokken en er is een enorme inzet gevraagd, waarvan is gebleken dat die ook geleverd kan worden", al dus Heimig. LEIDEN/VALKENBURG/KATWIJK - Drijfnat en doodmoe waren de soldaten van het Corps Mobiele Kolonne gisteravond na een dag oefenen in Leiden en omgeving. "Maar het ergste moet nog komen", zei een dienstplichtig 6oldaat die de weg wijst naar het "hoofdkwartier" in het Trefpunt in Valkenburg. "Ze hebben in de afgelopen da- gen bruine bonensoep, hutspot en vanavond snert te eten ge kregen. Hoe de leiding dat voor elkaar heeft gekregen weet ik niet, maar ze kunnen vannacht hun lol op", zegt hij. De "leiding" zelf was niet voor commentaar bereikbaar, maar een militair wist te vertellen dat het voedsel was gekozen, "omdat het gemakkelijk te ver voeren is, goed warm is te hou den en eenvoudig is klaar te maken". Dicht op elkaar gepakt in hun slaapzakken moesten de ruim vijfhonderd dienstplichtigen op herhaling vannacht daarvan de gevolgen ondergaan in Tri podia in Katwijk, in het Tref punt in Valkenburg en in de Hervormde Kerk in het Rijn dorp. De aanwezige legerpredikant zorgde voor het slapen gaan in Valkenburg voor het nodige vertier door een recital weg te geven op het orgel van de kerk. Laat werd het niet, want vanmor gen moesten de militairen vroeg uit de veren om in Den Haag de tweedaagse oefening af te ronden. Er was gister- door Thijs Jansen avond in Valkenburg op het eerste gezicht geen mens op straat te bekennen. Alleen een oplettende toeschouwer zag zo nu en dan een soldaat in het licht van auto lam pen heen en weer springen om een douche van het opspattende water in de Hoofdstraat te ontwijken. Hopeloos "Het is hier hopeloos", zegt de militair die als kok bij de oefe ning is betrokken. "Ik snap niet dat ze niets aan die weg doen". Hotsend en botsend zijn tientallen vrachtauto's gis teren over de Hoofdstraat in Valkenburg gereden. In totaal waren er ruim vijfhonderd mi litairen en honderd voertuigen bij de oefening betrokken. De soldaten waren daarbij opge deeld in twee eenheden; de ene moest de slachtoffers van het rampterrein redden. De twee de groep moest ze opvangen. Tegelijkertijd met de oefening in Leiden aan de Kanaalweg werd in Den Haag een ramp nagespeeld. Halverwege de dag wisselden de soldaten van standplaats. De eerste indruk van het verloop van de oefening is goed, vol gens een militair die bij de kerk in Valkenburg werd aan geschoten. "We hebben te ma ken met bijna allemaal dienst plichtigen. Als je ziet datje met dat personeel al honderd voer tuigen verplaatst door stads verkeer, door kleine dorpjes. En als dat dan ook nog keurig volgens schema verloopt, dan is dat op zich al een prima pres tatie". Bloeding De oefening zelf kwam woens dagmorgen moeizaam op gang. Het liep al tegen tien uur voor de slachtoffers links en rechts waren neergelegd op het voor malige fabriekscomplex van Van Wijk aan de Kanaalweg in Leiden. "Ik heb een slagaderlijke bloe ding bij mijn lies en mijn buur man is er ook niet al te best aan toe". Dik ingepakt tegen de kou liggen de twee gewonden op een baal met onduidelijke Met achttien man op een van de zalen bij de hervormde kerk in Valkenburg. "Als je er zo veel scharrelkippen i zet, moeten er van de dierenbescherming acht weg". (Foto Hoiva- inhoud te wachten op hulp. Het ziet er echter niet naar uit dat die spoedig zal komen op dagen. "Als ze komen moet ik zeggen dat ik er bleek en zwak uitzie, maar als het zo doorgaat hoéf ik dat niet eens meer te zeggen". "Als je buiten komt, vraag dan of ze koffie komen brengen", roept het tweetal door de fa briekshal van Van Wijks Wol len Dekens. Links en rechts liggen "doden" en "gewon den" in de al geruime tijd leeg staande fabriek. De slachtoffers hebben allemaal keurig een kaartje in hun han den gedrukt gekregen waarop precies staat wat er aan scheelt. De plaatselijke jeugd heeft zonder het zelf te weten het decor zo realistisch moge

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29