SD T "Ik heb altijd veel haast" "De gerechtigheid heeft gezegevierd" ■FIFA wil WK- voetbal graag in Duitsland Schuster: baby belangrijker. IOC vol vertrouwen Clemens Westerhof belooft Maastricht promotie MW Bouwens in conflict met Van der Hart UEFA's af John Eriksen velt AZ in laatste minuut DONDERDAG 24 MAART 1983 Sport PAGINA 19 NIEUW DELHI (ANP) - Joao Ha velange, voorzitter van de we- reldvoetbalfederatie (FIFA), heeft de Westduitse bond (DFB) gevraagd zich als reserve be schikbaar te stellen voor de orga nisatie van het wereldbekertoer nooi van 1986. Hermann Neuber- ger, de voorzitter van de DFB, heeft het verzoek van Havelange serieus in overweging genomen. Havelange voorziet grote proble men voor de organisatie van het WK-toernooi van 1986. Na het af zeggen van Colombia, het aange- zen gastland, en Brazilië zal de FIFA bij het eerstvolgende congres, medio mei in Stock holm, moeten kiezen uit Mexica, Canada en de Verenigde Staten. Havelange heeft weinig vertrou wen in de organisatorische kwa liteiten van die landelijke bon den. Bovendien zullen in die lan den op korte termijn vele sta dions aangepast, verbouwd of nieuw gebouwd moeten worden. In Mexico bijvoorbeeld, waar in 1970 nog een wereldbekertoer nooi werd gehouden, voldoen slechts vier stadions aan de eisen van de FIFA. De FIFA heeft weinig trek in der gelijke tijdrovende en onzekere voorbereidingen. Havelange lonkte bij het congres van het in ternationale olympisch comité (IOC) openlijk naar de sterke or ganisatiestructuur van voetbal land West-Duitsland. Van de twaalf stadions, die in de FIFA- visie nodig zijn voor een toernooi met 24 deelnemers, zijn er in West-Duitsland elf volgens de normen voor een wereldtitel strijd uitgerust. Bij het toernooi van 1974, waarin Nederland tweede werd, heeft op grote schaal nieuwbouw plaatsgevon den. Verder zijn zaken als com municatie en transport in Duits land van uitstekend gehalte. De FIFA zal, zo meent Havelange, in WesfrDuitsland met zi n be langrijkste voetbalevenement in een gespreid bed terecht komen. Herman Neuberger heeft Have lange officieus al de medewer king van de DFB toegezegd. Na het bekend worden van de re serve-rol van West-Duitsland heeft ook Italië zich in de wan delgangen van het internationale voetbal opgeworpen als een al ternatieve organisator van het wereldbekertoernooi van 1986. KERKRADE (GPD) - Een minuut voor het verstrijken van de officiële speeltijd had iedereen zich in feite al verzoend met een 0-0-gelijkspel. Roda JC en AZ'67 hadden 89 minuten lang kansen aan de lopende band om zeep geholpen. Op de van hem bekende manier sloop John Eriksen het strafschopgebied binnen. René Hofmans vertwijfelde voorzet bereikte de Deen en via de voet van Richard van der Meer zeilde de bal in de uiterste hoek van het AZ-doel. Roda's John Eriksen: "Ik stond toevallig op de goede plaats".. BARCELONA Bernd Schuster heeft zich giste ren afgemeld voor de interlandwedstrijd Alba nië—West-Duitsland, volgende week woensdag in Tirana. Het duel uit de voorronden van de strijd om het Europees voetbalkampioenschap van 1984 is voor Schuster minder belangrijk dan de aanstaande geboorte van zijn derde kind. "Al banië is aan de andere kant van de wereld. Tele foneren kan slechts met grote wachttijden. Ik laat mijn vrouw Gaby in zo'n moeilijke week niet alleen", liet de Barcelona-sterspeler tijdens een persconferentie weten. De afzegging van Schuster kwam onverwacht. Bondscoach Jupp Derwall ging maandag pas na lang aarzelen tot het selecteren van de blonde middenvelder over. Sinds het afhaken van Breit- ner en Magath, na het wereldbekertoernooi in Spanje, ontbreekt een spelbepaler in de Westdui- te voetbalselectie. Magath bleek niet bereid tot een terugkeer, waarna Derwall besloot de in bui tenlandse dienst voetballende Bernd Schuster en Hansi Müller te selecteren. Eddie Treytel restte niets anders dan machteloos toe te zien hoe zijn ploeg uiteindelijk toch met lege handen terug naar het noor den moest. Een pijnlijke neder laag, zeker met het oog op even tueel Europa-Cupvoetbal, dat nu erg ver verwijderd lijkt voor de Alkmaarders. Roda JC, dat voor de winterstop bijna afhaakte voor zo'n plaats op de ranglijst, nam de rol van AZ'67 in dat op zicht gisteravond in Kaalheide dankbaar over. „Goed gedaan Deentje", straalde Roda-trainer Piet de Visser toen John Eriksen de kleedkamer binnenkwam. „Gerechtigheid zegeviert", concludeerde mana ger Hans Coerver. En het gelijk was aan zijn zijde. Roda JC had vrijwel de gehele wedstrijd de formatie van Hans Eykenbroek onder druk gezet. Had tevergeefs gebeukt op de veste voor Eddie Treytel. Kansen voldoende, maar een treffer scheen er voor de thuisploeg niet weggelegd. Tandvlees AZ'67, dat vooral in de aanvangsfa se gevaarlijke uitvallen lanceer de, kampte echter met hetzelfde euvel. Pier Tol, in het eerste kwartier ongrijpbaar voor de Ro- da-defensie, kreeg de bal niet voorbij Jos Smits. „Een bekend verschijnsel", merkte de hevig EREDIVISIE Ajax 26 19 Feyenoord 26 18 PSV 26 16 Groningen 26 8 13 Sparta 26 9 10 Roda JC 26 10 7 Haarlem 26 10 Excelsior 26 10 Fortuna S 26 9 8 AZ'67 26 10 5 FC Utrecht 26 9 7 Helmond Sp 26 8 7 11 23 36-49 PEC Zwolle 26 6 7 13 19 33-45 GA Eagles 26 5 9 12 19 30-51 FC Twente 26 4 10 12 18 24-42 Willem II 26 5 7 14 17 31-43 NEC 26 3 11 12 17 23-48 NAC 26 4 8 14 16 22-59 2 43 75-26 1 43 57-28 2 40 63-25 5 29 47-37 7 28 47-38 9 27 42-39 7 9 27 27-34 6 10 26 33-31 8 9 26 30-32 5 11 25 36-26 7 10 25 39-42 MAASTRICHT (GPD) - „Ik heb natuurlijk fouten gemaakt", zegt Clemens Westerhof. „Alles geroepen wat God verboden heeft. Voetballers op de verkeerde momenten ge kleineerd of de hemel ingeprezen. Ik geef tenminste toe dat ik fouten heb gemaakt. Ik kan heel serieus bezig zijn, al laat ik me niet door de buitenwacht opleggen hoe ik leven moet. Als ik een stunt wil uithalen doe ik dat, vanmiddag nog. Maar al die grappen en grollen zijn in het belang van de club, van MW. Het gaat niet om mij, al denken velen dat". „Maak je geen zorg, want die frat- sen doen het alleen zolang MW wint. Verliezen we drie keer op rij, dan keert iedereen zich tegen mij en roept het volk dat de club geen clown, maar een trainer no dig heeft". Enkele weken geleden sprak Wes terhof het publiek in het stadion voor aanvang, van de wedstrijd toe. De spreekstalmeester kreeg een daverend applaus en ander half uur later ging hij bijna op de schouders, na de 3-0 winst tegen Wageningen. „Laat hem maar gek doen", zeggen ze in Maas tricht. „Hij heeft tenminste iets losgemaakt onder de bevolking". Westerhof kan het zo fijntjes zeg gen, zo subtiel. „Uit gouden ko renaren schiep God de Maas trichtenaren, uit het restant de overigen van het land". Die tekst staat op een bordje boven de bar. „Ik heb de Maastrichtenaren snel leren kennen", zegt hij. „Het taaltje is niet zo moeilijk, tenzij ze heel plat gaan praten. Ik moet dat dialect trouwens snel onder de knie krijgen, want anders ne men ze mij op de training in de boot. Ik ben een jongen uit de Achterhoek. Goed volk dat iets weg heeft van Limburgers. Maar in Maastricht is het veel swin gender. Hier kan alles, ik maak het elke dag mee. Je moet alleen weten dat „morgen" niet morgen betekent. Ik ben vaak in Spanje geweest. Daar is het ook altijd manana, morgen. Je moet dus el ke afspraak controleren. Maar het komt voor mekaar". DEN HAAG (GPD) - Karei Bouwens van FC Den Haag weigert vandaag de training van Cor van der Hart te vol gen. De spitsspeler zal zich bij de B-selectie voegen. Di recte aanleiding tot zijn vrijwillig genomen besluit vormt de maatregel van Van der Hart om Bouwens na de vriendschappelijke wed strijd van afgelopen dinsdag tegen het Nederlands Stu dentenelftal de aanvoer dersband af te nemen. Aan gezien Van der Hart bier geen verklaring voor gaf be sloot Karei Bouwens het verder voor gezien te hou den. "Lied" „Ik durf je niet te vertellen wat ik in die paai" maanden al niet gerit seld heb voor MW. Ik heb mijn tong mee, maar daarmee vertel ik niets nieuws. Ik ben nu een maal vreselijk enthousiast. Ik heb een probleem: als ik nu een ideetje heb moet dat morgen worden uitgevoerd. Dat gaat he laas niet, maar ik kan dat nooit accepteren. Na die wedstrijd te gen Wageningen lag ik om drie uur 's nachts nog in bed te woe len. „Clemens, laat me toch sla pen", kankerde mijn vrouw. Ik heb potlood en papier gepakt en heb diezelfde nacht nog een lied gecomponeerd voor de Angel Si- de van MW. Dat klinkt als een klok, althans volgens de fans". „Na een paar maanden heb ik rede lijk zicht op de ploeg. Bij mijn komst trof ik een groep aan die gelaten overkwam. De spelers lieten alles over zich heen ko men. MW was vaak en negatief in de pers geweest; er waren pro blemen met het salaris. Ze zoch ten iemand, dat voelde ik met een. En daar kwam dan 'de beul uit Rotterdam', zoals een journa list mij eens omschreef'. „We verloren twee oefenwedstrij den. Van Roda JC kregen we een pak op ons donder. Dat kwam hard aan bij mij. Maar hoe kun je in godsnaam een oefenwedstrijd spelen als je net negen dagen ge rust hebt. Piet de Visser had met zijn spelers op oudejaarsnacht doorgetraind. Dom natuurlijk ook, van ons, om zo'n wedstrijd te plannen voor je eigen publiek. Ik zag dat handjevol mensen op onze hoofdtribune zitten. Echt, ik durfde amper om te kijken. Je hoorde ze denken: „Is dat nou de grote Westerhof?". „Na die nederlaag tegen SW is het begonnen, de weg omhoog. En dat blijft zo. Dat is geen bluf. Zo praat ik ook met de spelers. Die geloven in mijn filosofie. Wat hebben die jongens af en toe af moeten zien onder mijn bewind. Ik liet ze 180 sprintjes over 10 meter trekken. Nee, bij 168 ben ik maar gestopt. De ogen werden dik en de kleuren op de gezich ten stonden mij opeens niet meer aan. Beulswerk, maar na de dou che zeiden ze wel tegen mij: „Trainer, wij hebben nou een tweede adem. Nooit eerder ge had". in Maastricht te slijten. Alleen op zondagavond ben ik thuis. Mijn vrouw runt ons café in Arnhem. Ik heb haar gezegd: denk er twee dagen over na of je met mijn MW-bedoelingen akkoord kunt gaan. Zij gaf haar fiat, want zoiets moet je in overleg doen, anders gaat het toch fout. Ik heb voor MW dus veel opgezegd. Het gezin, de kinderen, de ken nissen zijn in wezen weg". „Maar ik stond vier maanden op non-actief. Krijg je dan de kans om weer aan de bak te komen, dan wijkt daar bijna alles voor. Ik ben in principe rond met de club voor nog twee seizoenen. Twee dingen wil ik nog gereali seerd zien. Een salaris dat past bij mijn inspanningen en een coördinator, kaliber Haan of Van Hanegem maar het mag ook iets minder zijn, voor de jeugdoplei ding en het scouting-apparaat". „Toen ik hier binnenstapte heb ik meteen tegen het bestuur ge zegd: „Ik beslis. Alle technische zaken lopen via mij". Daar houdt iedereen zich keurig aan. Nico Jongen, de manager, heeft zijn eigen werk. Jazeker, het heeft al een paar keer gebotst, maar alles is uitgesproken. Grote kerels on der elkaar. Als iemand zich met de opstelling zou willen be moeien betekent dat een motie van wantrouwen. Dan lever ik binnen vyf minuten alle spullen in, inclusief het contract". "Huisorkest" „Ik ga steeds van het standpunt uit: nee heb ik, ja kan ik krijgen. MW had geen huisorkest meer. Problemen geweest, weet ik PALMA (AFP) - Het Neder landse UEFA-jeugdelftal (spelers tot en met achttien jaar) heeft zich niet ge plaatst voor het eindtoer- nooi om het Europees kam pioenschap. Nederland ver loor gisteravond in Palma de Majorca met 0-2 van Spanje. De ploeg van bondscoach Ger Blok had de eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. De Spanjaarden maakten beide doelpunten in de eerste helft. Het duel werd geleid door de Zwitserse scheids rechter Macheret. teleurgestelde Eykenbroek op. „We weten al wekenlang het net niet te vinden. Dat is een trieste zaak. In dit geval zeker. Negentig minuten tot op het tandvlees ge knokt en dan in de laatst minuut verliezen. Het woord Europa- Cup wil ik voorlopig niet meer horen. We moeten eerst maar weer gewoon punten pakken. Dan zien we wel waar we uitko- De ruim vijfduizend toeschouwers in Kerkrade hebben waar voor hun geld gekregen. De twee ploegen, die op de doorweekte grasmat een geweldige krachts inspanning leverden, werden voor hun optreden met een staande ovatie beloond. „Een prima pot", zei Piet de Visser. „Twee aanvallende ploegen, die met hard werken resultaat wil den behalen. Daar heeft het pu bliek hier in Kerkrade waarde ring voor. De mensen hebben bij vlagen weer een Roda JC gezien zoals ze het kenden van de begin periode van de competitie. Er werd agressief en met volledige overgave gespeeld. Er rest me niet anders dan de ploeg een compliment te maken". Dat Roda JC iets van plan was bleek al in de beginfase. Een enorme gretigheid ging ervan de Kerkraadse acties uit. Zo oppor tunistisch werd er gespeeld, dat de spelers van Piet de Visser zichzelf bijna voorbijholden. De eerste die dat zag was Pier Tol. De snelle Alkmaarse vleugel spits kon tot drie keer toe gevaar lijk doorbreken. Een keer werd hij onreglementair gestuit door Leo Degens (gele kaart), even daarna vond hij doelman Smits op zijn weg en zijn derde poging belandde naast het Roda-doel. Toen was het woord aan de thuis ploeg. Eriksen, Marij nissen en Raeven kregen op rij schitteren de kansen. Ook na de hervatting bleef het festijn van onbenutte mogelijkheden doorgaan, tot op de valreep John Eriksen op nieuw zijn waarde voor de ploeg bewees. De noordeling, die bin nenkort contractbesprekingen met zijn club begint, bleef nuch ter onder de juichstemming die rond zijn persoon hing. „Toevallig stond ik goed. Mijn schot werd door een AZ-speler nog van richting veranderd. Ge woon geluk dus, dat doelpunt. En wat mijn contractbesprekin gen betreft, Roda JC is al met di verse spelers in onderhandeling. Ik hoor wel wanneer ik aan de beurt ben. Eerst de besten en dan kom ik wel". Clemens Westerhof: "Mijn fratsen doen het, zolang MW wint". veel. Maar ik ben erachter aange gaan. Nu wordt er weer getoe terd. Er is nog veel werk te doen. Dat stadion, bah. Die sintelbaan, dodelijk voor het publiek. Geen binding. Ze moeten die hoeken naast de tribune trouwens over kappen, want anders word je zeiknat voor achttien gulden. (ANP-fotok Mijn vrouw zegt, als ik op zondag thuis ben: „Clemens, doe nou rustig aan. Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd". Het mens heeft helemaal gelijk, maar ik heb altijd haast. Promo veren, middenmoot eredivisie. Europees voetbal. En dat in drie jaar, niet in vier...". NEW-DELHI (AFP/Reuter) - Het Internationale Olympische Comité (IOC) heeft er het volste vertrouwen in dat de laatste oneffenheden voor de spelen van volgend jaar in Los Angeles op tijd worden gladgestre ken. Dat verklaarde persattache Monique Berlioux gisteren in New- Delhi, waar de 86ste sessie wordt gehouden. Vooral in de schietsport en met het voetbal zijn er nog problemen. De olympische schutters weten nog altijd niet waar zij straks om het goud, zilver en brand moeten strijden. Het organisatiecomité (LAOOC) heeft 55 mogelijke olympische accommodaties in Californië geïnspecteerd en verworpen. Uiteindelijk werd Las Vegas voorgesteld, maar deze ge dachte heeft het IOC twee maanden geleden verworpen vanwege de grote afstand tot Los Angeles. De kans is echter groot dat het IOC op dit verbond terug moet komen. Volgens Harry Usher, manager van het LAOOC, is het vrijwel de enige mogelijkheid het schieten op het olympische programma te handha ven. Voetbal Bij het voetbal spelen een paar problemen. Zo wil de Amerikaanse televi sie tot ongenoegen van de wereld voetbal federatie (FIFA) er nauwe lijks aandacht aan besteden. De FIFA is verder niet erg te spreken over de kwaliteit van de stadions, waar de wedstrijden moeten worden ge speeld. Drie van de vier stadions zouden niet aan de minimum-eisen voldoen. Bovendien is er nog de kwestie van het wel of niet meedoen van professionals aan de kwalificatiewedstrijden voor het eindtoer- nooi. Inmiddels hebben verscheidene olympische teams, waaronder het Nederlandse, semi-profs ingelijfd. Monique Berlioux ontkende in New-Delhi geruchten dat de FIFA het olympische eindtoernooi wil boycotten. "Daar is mij niets van bekend", zei ze. Ook andere zaken kwamen op de eerste zittingsdag aan de orde. Zo ver telde Monique Berlioux dat het IOC met een Zwitserse firma in zee was gegaan om het gebruik van de olympische symbolen, exclusief het recht van het IOC, te gelde te maken Volgens de verwachting zal er later dit jaar een contract worden getekend. "Voetbalgek"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19