c J Defensie is geld marine-order kwijt Miljoen Stikker is voldongen feit Polen wijzigt kabinet contact lenzen.. 500 miljoen verdwijnt in RSV-gat Hoog tijd om één te worden DE TIJD KLSEV1ERS )ONDERDAG 24 MAART 1983 Varia )EN HAAG - Defensie is de 500 miljoen gulden die het ministerie aan RSV heeft vooruitbetaald op orders voor marinefre gatten, onderzeeboten en pantserrups voertuigen bijna helemaal kwijt omdat de onderneming dat geld via het systeem van financiële kruisverbanden binnen het concern gebruikte voor andere doe len dan waarvoor zij werden betaald. Een woordvoerder van het ministerie van eco nomische zaken bevestigt dat voor dit probleem een „oplossing" moet komen. Het kabinet beslist morgen over mogelijke oplossingen voor het vraagstuk van die 500 miljoen gulden. Bovendien wordt dan een beslissing genomen over ver vroeging van defensieorders voor dat in uitstel van betaling verkerende scheeps- bouwconcem. Zo heeft de raad van hestuur van RSV 350 miljoen gulden weggehaald bij scheeps werf De Schelde in Vlissingen, waarmee dat bedrijf onder meer de bouw van fre gatten voor de Koninklijke Marine moet betalen. Er moeten materialen en lonen worden uitbetaald. Als de overheid niet snel nog een keer voor dezelfde order be taalt, is De Schelde niet in staat om dat werk af te maken. Met de gelden die RSV wegzoog uit de dochterbedrijven werden verliezen gedekt van slecht renderende RSV-onderdelen en werd bijvoorbeeld het ambitieuze kolengraafproject gefi nancierd. Uit dat project is nog geen cent teruggeko men; er zit inmiddels 400 miljoen gulden in. voornamelijk gemeenschapsgeld, ter wijl de onderdelen van de kolengraafma- chines bij verschillende RSV-bedrijven staan weg te roesten. Directeur Fropper van scheepsweri ue Schelde erkent dat de centen waarvoor zijn bedrijf leveringsverplichtingen is aangegaan vastliggen in de boedel van RSV. Hij erkent ook dat Defensie naar die gelden kan fluiten wanneer het con cern failliet gaat. Volgens Proepper is veel te veel risico genomen met gelden waarop verplichtingen zaten. Van Aardenne: Terlouw wist van regeling DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economische zaken ziet geen kans om het bedrag van 1 miljoen gulden, gereserveerd voor RSV-topman Stikker terug te halen. Volgens de bewindsman is zijn voorganger Terlouw met de huidige afspraken akkoord gegaan. Bovendien is er geen sprake van een 'gouden handdruk'. De getrof fen regeling valt niet te omschrijven als bovenwettelijke. Het bedrag van 1 miljoen waarop Stikker kan rekenen, is verdeeld in een extra pensioenvoorzie- j ning van 550.000 gulden en een wachtgeldregeling van in totaal 450.000 gulden, die in de komen de vijf jaar aan de scheidende president-directeur van RSV zal worden uitgekeerd. De bewinds man zei dat gisteravond in de Tweede Kamer waar D"66-leider Engwirda hem in een uiterst ru- zie-achtige sfeer interpelleerde over Stikkers miljoen. Van Aardenne stelde dat zijn voor ganger Terlouw - Engwirda's Verkeerde chauffeur vermoord AMSTERDAM (ANP) - Vol gens de Amsterdamse politie bestaat het sterke vermoeden dat degene die het afgelopen weekeinde taxichauffeur Frederik Halsema dood schoot, zich in de persoon heeft vergist en het eigenlijk op een ander had gemunt. De politie komt tot dat vermoe den nadat was gebleken dat er geen enkel motief was om Halsema dood te schieten. Tips die bij de politie binnen kwamen bevestigen dat ver moeden, aldus de politie. Op wie de schutter het wel had gemunt, kon de politie om veiligheidsredenen niet ver tellen. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - De directeur en de bedrijfslei der van het in opspraak geraak te Rotterdamse tankschoon maakbedrijf Booy Clean zijn gisteren op -last van het ge rechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld. De rechtbank in Rotterdam wees vorige week een verzoek om vrijlating af in belang van het onderzoek. De Booy-topmensen werden begin maart aangehou den op verdenking van valsheid in geschrifte en oplichting met betrekking tot chemisch afval verwerking. partijgenoot dus - akkoord is ge gaan met de huidige regeling. Toen Stikker zijn ontslag aan kondigde, is dat door de Raad van Commissarissen aan Econo mische Zaken gemeld. Terlouw heeft toen laten weten dat hij uit zou gaan van een financiële rege ling die zowel Stikker als de Raad van Commissarissen zelf redelijk zouden vinden. Daar mee heeft Terlouw volgens Van Aardenne de mogelijkheid ge blokkeerd om deze regeling te verbieden op grond van de voor waarden uit een eerdere steun verleningsoperatie aan RSV, waarin bovenwettelijke afvloei ingsregelingen werden verbo den. Volgens de bewindsman is het geld dat voor Stikker is gereser veerd niet onttrokken aan de fi nanciën van RSV, iets dat tijdens een surséance verboden is. Het geld voor Stikker is onderge bracht bij de stichting Scaldis, het pensioenfonds voor de top van het RSV-concern. Het pen sioengeld zat daar al wat langer. De 450.000 gulden die in de ko mende vijf jaar, totdat Stikker 60 jaar zal zijn, wordt uitgekeerd - Van Aardenne noemde een en ander een wachtgeldregeling - zijn eind vorig jaar ook bij Scal dis terechtgekomen. Van Aardenne heeft zowel de Raad van Commissarissen als de be windvoerders gevraagd of de re geling voor Stikker juridisch ac ceptabel is. Zowel de bewind voerders als de raad hebben dat moeten constateren, hoewel Van Aardenne, zoals hij zei, inder daad verwacht had dat de rege ling onacceptabel zou zijn. Volgens de bewindsman valt de getroffen regeling binnen de re gels die in dit soort gevallen gel den. Over het algemeen wordt twee maal een jaarsalaris voor topfiguren uit het bedrijfsleven aanvaardbaar geacht; Stikker krijgt via z'n wachtgeld minder dan één jaarsalaris. Engwirda noemde de gouden handdruk voor Stikker volstrekt onaanvaardbaar, nu de mensen die de poort uit gaan „niet eens een koude handdruk krijgen". Hij diende een motie in waarin de regering wordt opgedragen er alles aan te doen om de regeling alsnog onmogelijk te maken. Engwirda en Van Aardenne debat teerden in een zeer geirriteerde sfeer: Engwirda verweet de mi nister 'onbetamelijke' woorden aan het adres van zjn voorganger Terlouw. Opvallend was dat alléén Engwir da het woord voerde: de andere fracties wilden niet, zoals enkele kamerleden zeiden, in dit ruzie achtige debat terechtkomen. Of Engwirda's motie op steun kan rekenen, is dan ook twijfelachtig. DARLINGTON - In de Engelse stad Darlington worden vandaag ver kiezingen gehouden. Daarbij gaat de strijd vooral tussen de Labourpartij en de Sociaal Democratische Partij. Na het verlies van Labour vorige maand in Bermondseyeen voorstad van Londen, is het leiderschap van Michael Foot opnieuw ernstig in twij fel getrokken. Bij deze verkiezing staat dan ook de toekomst van Foot als leider van de socialisten op het spel. Op de foto: Tony Crook, kandidaat van de Sociaal-Democratische Partij samen met partijvoorzitster Shirley Williams tijdens een verkiezingsbij eenkomst. (Foto: API. Geen amnestie bij bezoek paus WARSCHAU (AFP/ANP) - De Poolse autoriteiten hebben giste ren het kabinet op vier belangrij ke plaatsen gewijzigd. Die wijzi ging is met veel voorbehoud door het parlement, dat in War schau bijeen is, aanvaard. Het bètreft de portefeuilles van land bouw, bestuurszaken, arbeid en lonen, alsmede grondstoffen. richten Agentur heeft gisteren gemeld dat minister van binnen landse zaken generaal Czeslaw Kiszczak zich dinsdag in deze zin heeft uitgelaten in het parle ment. Behalve de Poolse bis schoppen hadden verschillende maatschappijlijke groepen op een dergelijke maatregel van de autoriteiten aangedrongen. Maar volgens Kiszczak zal de regering „uit alle macht tegen de op haat gebaseerde activiteit van de vij anden van het socialisme blijven optreden en haar houding in geen enkel opzicht veranderen". De wijzigingen zijn: Stanislaw Ziemba, 49, wordt mi nister van landbouw als opvolger van Jerzy Wojtecki. Deze bood zijn ontslag i hij „uitgeput ties". De Poolse generaal Mieczyslaw Moczar, voorzitter van de hoog ste controlekamer (NIK), heeft gisteren ook ontslag genomen. Het Poolse parlement koos gene raal Tadeusz Hupalowski als zijn opvolger. Hupalowski was sinds juli 1981 minister van bestuur, lo kale economie en milieubescher ming. Het Poolse parlement dankte Moc zar voor zijn werk in dienst van de socialistische staat. Eén af gevaardigde stemde tegen het ontslag. Er waren vijf onthoudin gen. Generaal Moczar voerde zijn leeftijd aan als reden voor zijn ontslag. Hij wordt dit jaar 70 jaar. Paus De Poolse regering heeft gisteren verder meegedeeld er niet aan te denken om ter gelegenheid van het bezoek van paus Johannes II (van 16 tot 22 juni) aan het land een amnestie af te kondigen. Het persbureau Katholische Nach- Onrust over ontslaglijst RSV-werf ROTTERDAM (ANP) - De bedrijfsleiding van de Schiedamse werf Wil ton Fijenoord (WF) zal voor morgen het gewestelijk arbeidsbureau la ten weten welke personeelsleden bij dit RS V-bedrijf worden ontslagen. Het gaat om ongeveer 300 werknemers, verklarend dat Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad is hierover op de werf door zijn tune- grote onrust ontstaan, omdat de ondernemingsraad geen invloed meer kan uitoefenen bij het samenstellen van de lijst met namen. Voorzitter Jaap Eijkenboom zegt dat de directie van Wilton alle eerder gemaakte afspraken schendt door zo snel met een aanvraag voor collectief ont slag te komen "Er is destijds afgesproken dat er eerst een overle vingsplan zou komen. Als toch gedwongen ontslagen nodig zouden blijken, dan zouden de vakbonden en de ondernemingsraad daarover mogen meepraten", aldus Eijkenboom. Hij heeft van de directie te ho ren gekregen dat de tijd voor overleg en het zoeken naar alternatieven ontbreekt. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim Ds. Van Drie: We hebben ons lang genoeg be zig gehouden met wezenlijke vragen. Het wordt nu hoog tijd, dat we een worden. De ver schillen zijn vaak niet meer theologisch van aard. En kli maatsverschillen zijn met een beetje goede wil best te over bruggen". Dat schrijft de gere formeerde predikant J. van Drie (Den Bosch) vandaag in 'Centraal Weekblad' van de Gereformeerde Kerken over het samen-op-weg-zijn van hervormden en gereformeer den in dit land. Van Drie van 1964 tot 1969 in Leiderdorp ontkent, dat in het werken aan eenwording van beide kerken de 'kernvra gen' blijven liggen. Vooral aan hervormde kant hoort men daarover zeer kritische gelui den. "Maar", zegt Van Drie, "juist die wezenlijke vragen over Schrift en belijdenis en het kerk-zijn - zijn in grote za kelijkheid en diepe bewogen heid aan de orde gesteld. De waarheidsvraag kan echter zo gaan functioneren, dat de een heid daardoor buiten de deur wordt gehouden. Omdat we, als we heel eerlijk zijn, diep in ons hart niet een willen wor den, blijven we ons bezig hou den met wezenlijke vragen, waarover we het toch nooit he lemaal eens worden". "Veronderstel eens, dat de Heili ge Geest het gebed om eenheid, Erkenning dat zo vaak is en wordt gebe den, zou verhoren. Wat dan? We zouden met die verhoring lelijk in onze maag zitten en zouden onze geloofswaarheden niet meer kunnen gebruiken als alibi. Om de eenheid af te remmen, komen de verschillen ons vaak goed van pas". bosch Steenwijk, te Arnemui- den, Dwingeloo, Genemuiden, Nes-Wierum (Fr.) en Poortu- gaal kandidaat G. J. Mink Woerden; aangenomen naar Benschop kandidaat mevrouw F. M. Zeelenberg-van Middel koop IJsselstein. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Krabbendijke en voor Wolfaartsdijk-Nieuwdorp D. Hakkenberg Lisse. Weg. Het kerkelijk-sociale on derzoekbureau Kaski in Den Haag heeft berekend, dat in de Friese hoofdstad drie rooms- katholieke parochies met drie kerken kunnen worden opge heven. Er zijn nu nog zes ker ken; aan drie heeft men ge noeg. Van die drie is de her vormde Kurioskerk die ge meenschappelijk wordt ge bruikt er een. In Leeuwarden gaan zondags on geveer 1600 rooms-katholieken naar de kerk. Het Kaski schat dit aantal in 1990 op 1000. Synode. De nieuwe generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland wordt op dinsdag 10 mei in Dokkum ge opend. Daar wordt, na een kerkdienst aan de vooravond, alleen de zogenaamde 'consti tuerende' vergadering gehou den (verkiezing bestuur en commissies). De behandeling van de agenda begint in het na jaar in het vertrouwde Lunte- Bijbel. Deze maand verschijnt bij Kok in Kampen de volledi ge editie van de concordantie (register) op de bijbel in de nieuwe vertaling van het Ne derlands Bijbelgenootschap. Op vrijdag 8 april zal in een zaal van de Nieuwe Kerk in Amsterdam het eerste exem plaar worden aangeboden aan de voorzitter van het bijbelge nootschap, dr. A. Kruyswijk. Ds. Van Drie (lid van de gerefor meerde synode) noemt het di lemma 'waarheid-eenheid' vals. "Wie zich,bezig houdt met de waarheidsvraag, loopt op te gen de eenheidsvraag, en wie zich bezint op eenwording, ontkomt niet aan de waar heidsvraag. Wat waar is, is een, en wat een is, is waar. Dat kan niet missen". De vragen waar de kerken voor staan - kerkelijk, politiek, maatschappelijk, ethisch - zijn niet specifiek hervormd of gereformeerd meer. "Er zijn geen hervormde of gerefor meerde antwoorden meer mo gelijk. Zou het ongeloof van de wereld ook niet alles te maken hebben met de verdeeldheid van de kerk? Als dat zo is, heb ben we weinig tijd meer over om een te worden". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Grijpskerk-Visvliet (Gr.) kan didaat mevrouw D. van der Pol Grouw, te Zoetermeer H. Tals- ma Harderwijk, door de gene rale synode tot legerpredikant kandidaat H. J. Laseur Voort- huizen; aangenomen naar Leerbroek kandidaat C. van den Berg Wekerom. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Zwijndrecht J. Hulze- Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Ic- to) heeft de lutherse synode en het oud-katholieke kerkbe stuur om 'enigerlei vorm van erkenning' gevraagd. Beide kerken zijn vertegenwoordigd in het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). Vrede. De Britse Raad van Ker ken, waarbij 28 lid-kerken zijn aangesloten, wijst in een offi ciële uitspraak het bezit en mo gelijke gebruik van kernwa pens af. De anglicaanse aarts bisschop Runcie van Canter bury verklaarde zich tegen, omdat hij niet kon meegaan met de eis dat de kerken ge weldloos verzet van burgers fi nancieel of juridisch zouden steunen. In november dit jaar zal de raad een uitvoerig debat houden over ontwapenings vraagstukken. Jaar. Morgenmiddag om 5 uur opent de paus het 'bijzonder heilig jaar der verlossing'. Aan genomen wordt, dat het dit jaar 1950 jaar geleden is dat Christus aan het kruis stierf. Bij de opening zal de paus het zegel van de 'heilige deur' van de Sint Pieter symbolisch ver breken. Luther. Op uitnodiging van het Luther-comite van de Evan gelische Kerk in de DDR (Oost- Duitsland) zal kardinaal Wil- lebrands als voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid dit jaar een van de vele herdenkingen bijwonen van Luthers geboortedag (500 jaar geleden). Een topambtenaar van het ministe rie van WVC hekelt in het ope ningsverhaal van VN het stukjes bij-beetje beleid van staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid). De salami-presentatie van zijn volksverzekeringsplan nen leidt tot schrijnende reac ties: "De telefoon staat roodgloeiend van de huilende bejaarden die in de krant gelezen hebben dat ze tweeduizend gul den premie per jaar meer moeten gaan betalen". En: "Hij denkt dat als hij vandaag iets roept, het morgen in de Staatscourant staat". VN constateert dat de plannen van de staatssecretaris niets met een volksverzekering te maken heb ben. Volgens het blad staat Van der Reijden iets anders voor ogen: het voortbestaan van de particuliere ziektekostenverze keraars (zoals het Zilveren Kruis, waarvan hij voorzitter was), een lastenverlichting voor het be drijfsleven (werkgevers zouden niet meer gaan bijdragen in de premiebetaling) en een "eigen verantwoordelijkheid" voor de verzekerde door middel van (for se) premies. VN-hoofdredacteur Rinus Ferdi- nandusse had een interview met de schrijver Tom Sharpe, die uit Zuid-Afrika werd gegooid en van zijn pen een bijl maakte: "Weetje wat Engelsen het liefst doen op vrijdag? Dronken worden en dan een lekkere knokpartij". Verder onthult het blad hoe een aantal in Nederland wonende Surina- mers heeft geprobeerd ambassa deur Henk Herrenberg om zeep te helpen. Op het laatste moment ging de aanslag niet door; maar de neiging tot gewelddadig ver zet (o.m. met huurlingen) is la tent aanwezig. Tussen de twee universiteiten in Amsterdam en die in Utrecht woedt een hevige (bezuinigings- )strijd om het voortbestaan van de tandheelkundige faculteiten, meldt VN. Verder: het oorlog zuchtige beleid van de toenmali ge minister van buitenlandse za ken Luns die in 1966 desnoods met geweld een stukje Brits- Guyana, grenzend aan Surina me, wilde annexeren. Bij VN is een boekenbijlage gevoegd. Stikker is gered: nu RSV nog. Met deze cynische kopregel maken Menno Bosma en Gerard Drie huis duidelijk geen hoge pet op de hebben van president-direc teur Allerd Stikker van het uit eenvallende concern Rijn Schel de Verolme. Na de komst van Stikker begon het meteen: de chaos die negen jaar zou duren en pas nu leidt tot zijn vertrek. Misschien niet met een gouden handdruk van 1,1 miljoen, maar in elk geval met een paar gouden vingers. Driehuis en Bosma plaatsen de carrière van de uit Noordwijker- hout afkomstige Stikker dan ook in het teken van de vriendjespo litiek: zijn eerste management- baan, bij Sikkens, kreeg hij op 34-jarige leeftijd al via een vriend van zijn gezaghebbende vader, oud-minister en -NAVO-topman Dirk Stikker. Bisschop Gijsen heeft zijn vrouwe lijke volgelingen de toegang tot de Maastrichtse spermabank ontzegd, een jaar geleden was het professor Kremer die voor opschudding over kunstmatige inseminatie zorgde door in Utrecht de deur te sluiten voor homofiele donors. Jet Kunkeler praat over k.i. met vrouwen en met Kees van Schie, arts bij het Medisch Centrum voor Geboor teregeling in Leiden. "Onze crite ria zijn heel ruim, maar we willen nu ook weer geen lopende band worden. Bovendien heb je een bepaalde verantwoordelijkheid tegenover de donor". Boudewijn Büch ondervraagt in de Tijd minister Brinkman over zijn kunstplannen. "Ik vind het geen stimulans voor een kunstenaar als hij af en toe een doekie moet inleveren, dat hij zijn hand moet ophouden. Ik wil die kunst, op welke wijze dan ook, uit die de potkelders hebben". In de boeken-extra praat Corine Spoor met Hugo Claus over zijn nieuwste roman. Het verdriet van België. Dat verdriet blijkt ook Nederlandse journalisten te betreffen, die meteen reageren als de schrijver zegt: kom nog eens langs. Want een Vlaming bedoelt dan: "Het is maar beter dat ik je niet meer zie". De première van Paul Verhoevens nieuwste film "De Vierde man" is voor HP aanleiding tot een analyse van de film en een twist gesprek met de makers en de au teur Gerard Reve over de kwali teit van deze verfilmde litera tuur. Van het platgetreden pad ("is het boek niet beter dan de film etc.") weinig nieuws. De ver slaggever acht Reve tekort ge daan, Reve zelf heeft de film nog niet gezien, de makers hebben, zoals te verwachten viel, niet de ambitie gehad een Reve-film te maken (Wat is dat trouwens?), maar gebruikten diens verras sende novelle slechts als "inspi ratiebron". Theo Sommer van Die Zeit nam in de Sowjet-Unie poolshoogte in kringen van adviseurs van partij leider Andropos, uiteraard om meer te weten te komen over de defesiestrategie en de motieven die daaraan ten grondslag liggen. "Het klimaat zal niet verbeteren zolang er geen einde komt aan de woeste retoriek, dat kruistochti dee, dat demonstratief vijandig optreden als in het geval van de economische sancties tegen de gaspijpleiding". Janitien van Aschs volgde de mis sie van jhr. De Brauw door Ne derland en portretteert de voor zitter van de brede maatschappe lijke discussie over (kernener gie. "Wat ik het liefst zou willen doen", zegt hij, "is met een aantal mensen rond de tafel gaan zitten en dan eens echt uit te gaan den ken hoe het wel zou moeten. Dat lijkt me zeer interessant". Voorts in HP een verslag van de ondergang van Demka, een ge sprek met filmregisseuse Marga- rethe von Trotta en een portret van de Newyorkse negerwijk Harlem. MACA7INF. Naar aanleiding van de film "De vierde man" wijdt EM het om slagartikel geheel aan de actrice Renee Soutendijk, die in deze produktie de hoofdrol (naast Je roen Krabbe) vertolkt. Souten dijk, die in zes jaar tijd de top de nationale filmladder wist te bereiken, wordt door regisseur Paul Verhoeven getypeerd als een actrice die alles kan. "Zij is van het type Grace Kelly, maar dan in haar betere rollen. Ze heeft iets kouds dat toch kan op laden". Ben Verbong, de regis seur van "Het meisje met het ro de haar", zegt juist, dat ze in kwestbare situaties de beste prestaties vervult. Zelf zegt Re- nee Soutendijk, dat het de Ne derlandse regisseurs vooral ont breekt aan samenwerking ten behoeve van een zo goed moge lijk produkt. "De meeste filmers in Nederland denken dat wat zij doen, echt interessant is en wat anderen doen per definitie veel minder. Er is zoveel rancune, ze misgunnen elkaar zoveel". In de boeken-bijlage behalve nieu we werken van vaderlandse bo dem ook aandacht voor boeken voor dove kinderen. Uitgeverij Leopold heeft een boekenserie "makkelijk lezen voor de jeugd" uitgegeven. Hieronder vallen ook de boeken voor dove of slechthorende kinderen, die zijn geschreven in "aangepaste taal". "De ondeugd van gans een volk": de nationale sport van het belas ting ontduiken. Hoe zwaarder de druk hoe groter de weerstand van "Jan Fiscaal" netjes het jaar lijkse formulier in te vullen. EM ging op zoek en concludeert in een enquête, dat meer dan de helft van de bevolking vindt, dat de belasting en premiedruk on rechtvaardig zijn verdeeld. hervormd nederland Het beeld dat de gemiddelde Ne derlander over Nicaragua heeft is 'scheefgegroeid', meent prof. Bob Goudzwaard in Hervormd Nederland. Om een en ander te verduidelijken beschrijft Goud zwaard enkele ervaringen tijdens een rondreis door dit Middena- merikaanse land. Het is volgens hem volstrekt verkeerd het san- dinistische bewind in Nicaragua 'communistisch' te noemen. 'Het sandinisme is geboren uit sa menwerking met de christenen Bovendien is het bewind in Nica ragua geen voorstander vai tionalisatie van alle productie. De protestantse kerk vertoont een duidelijke verbondenheid met het bewind. 'Een kritische loyaliteit waarbij de loyaliteit voorop staat'. Het is verkeerd Ni caragua te beoordelen aan de hand van de tegenstellingen tus sen kapitalisme en communis me. Eerder past het land in een Noord-Zuid beeld: de tegenstel ling tussen rijk en arm. De Orion verkenningsvliegtuigen kunnen worden voorzien van kernwapens. Let wel 'kunnen', want een nucleaire taak voor de Orions is een omstreden zaak in ons land. Door de voorstanders worden militair-tactische argu menten aangevoerddieptebom men voorzien van een nucleaire lading zijn beter in staat Russi sche onderzeeërs te vernietigen dan conventionele bommen. Maar, stelt HN, het is allerminst zeker dat de bedoelde Russische onderzeeboten ook inderdaad binnen het bereik van de Orions zullen komen. De roep om een kernwapentaak is derhalve voor barig. In het kader van de Boekenweek aandacht voor de schrijvers Kaf ka, Slauerhoff en Mulisch.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17