Justitie grip op krijgt meer fraudezaken "Catastrofe dreigt in Z iüd-Iimbur g'9 Brandstof uit afval Groeiend aantal vrouwelijke vakbondsleden DONDERDAG 24 MAART 1983 Pas toen de Franse ambassadeur in het Maison Descartes de Van Dale in de mond nam, besefte ik dat de roepnaam van het nieuwe Groot woordenboek Frans-Neder lands dat dinsdagmiddag ten doop werd gehouden óók in dat woor denboek moest zijn opgenomen: „vandale, in de betekenissen van Vandaal en vandaal (vernieler). Maar dat is geen kunst, ook in mijn beide andere Franse woordenboe ken van Wolters en Prisma staat „vandale vermeld. „Quillette zei mijn vrouw vervolgens, want wij hadden pas gehoord dat een Nieuwguinese zo heette van haar achternaam, en dat dit „wilgestek je om te poten betekende. De F-N Van Dale liet hier schromelijk ver stek gaanmaar Wolters vermeldde het! Prisma niet. Aha, de Franse Van Dale is dus niet volmaakt! Daar was J. Knijpstra ook al ach ter gekomen. Hij heeft vlak voor het officiële ten doop houden van het woordenboek nog getracht dit via een kort geding te voorkomen om dat zijn naam in het begin ge noemd wordt en hij wilde zijn naam überhaupt niet verbonden zien met zon boek vol missers, daar kwam het ongeveer op neer. En hoe wordt hij dan genoemd? „Dank is verschuldigd aan J. Knijpstra en L. Kukenheim-Gorter, die belangeloos materiaal ter be schikking hebben gesteld, en aan enzovoort. Stank voor stank dus. De rechter schijnt zich ook al afgevraagd te hebben waar we met de wereld naartoe gaan, als we ook al boeken uit de handel willen laten nemen waarin we bedankt wor den! „Het is gemakkelijker om op een be staand woordenboek kritiek uit te oefenen dan om er zelf een te ma ken, luidde de eerste zin van prof. dr. B. P. F. Al in zijn toespraak tot de genodigden. Knijpstra dus, en Quillette. Dit woordenboek met zijn 1579 paginas en zijn 12 miljoen te kens schijnt minstens drie keer zo groot te zijn als enig ander vertaal woordenboek in Nederland, en het lijkt me niet onlogisch dat de kans op fouten, vergissingen en omissies groter is naarmate er meer in staat. Neem bijvoorbeeld de roem ruchte zin: „Papa fume une pipe. Bij Wolters leer ik dat „papa zowel „papa, pa als „vadertje kan bete kenen, en dat „bon papa goedmoe dige (oude) heer betekent, en „a la papa heel gemoedelijk, bedaard. Nu kan ik, dank zij Wolters, al zeg gen „bon papa fume une pipe a la papa. En nu kijk ik bij de F-N Van Dale en lees dat „papa zowel „pappa als „pa en „vader kan betekenen. „Fils a papa is rijkeluiszoontje en jon gen met een kruiwagen, en ik ben een „papa-gateau: vader die zijn kinderen verwent. „Jouer au papa et a la maman betekent „vader en moedertje spelen, en „de papa: van vroeger, uit grootvaders tijd, ver ouderd. Met „lAlgérie de papa wordt het goede oude Algerije van vroeger bedoeld, en „a la papa be tekent op zn dooie akkertje. Mijn mogelijkheden tot zinsvorming zijn nu aanzienlijk uitgebreid: „Papa-gateau fume a la papa une pipe de papa dans lAlgérie de pa pa sans jouer au papa et a la ma- man. Nu wenden we ons tot het werk woord ,fumef. Wolters zegt: 1. ro ken, dampen: „cela (ïl) fume ici t rookt hier. 2. schuimbekken van woede (ook ironisch: ,fumer sans tabac). En verder: bemesten en ro ken, met als voorbeelden ,fumer un cigare, un jambon, ,fumer un re ward (n vos uitdrijven door rook), en „verre fumé rookkleurig of be rookt glas). Van de Franse Van Dale leren we dat ,fumer rook van zich geven, walmen (van lamp) kan betekenen, maar ook dampen van soep, natte kleren of een zwetend lichaam, en ziedend, razend zijn (,fumer de co- ïère is schuimbekken van woede). Verder is ,fumer roken (tabak, opium of levensmiddelen), en bemesten. Resten nog „défence de fumer (verboden te roken) en ,fu- mer comma un sapeur, un pom pier, une locomotive roken als een schoorsteen, in plaats van: ro ken als een geniesoldaat, een brandweerman, een lokomotief Dit kan ik nu: „Papa-gateau fume sans tabac comme une locomotive. Rest nog „une pipe. Wolters ver taalt dat met „om zeep gaan, en voegt er „prendre la pipe (een lelijk verlies lijden) aan toe. Van Dale is verreweg het uitvoerigst. „Pipe kan behalve (tabaks)pijp ook (vul gair) saffie, rokertje, sjekkie bete kenen, en verder buis (pijp, lei ding) en pijp (soort vat). „Terre de ■pipe is pijpaarde, „une tate de pipe is (vulgair) een rotkop, rare bak kes, „par tête de pipe is per neus, per kop (per persoon), „pipe dali- mentation is toevoerbuis, „nom du ne pipe! betekent potverdorie!,fu mer la pipe is pijp roken, (een) pij proker zijn, „casser sa pipe het hoekje om gaan, zn laatste pijp ro ken, „se fendre la pipe is zich tra nen lachen, enfaire une pipe a qn. is iem. pijpen, iem. (af)zuigen (vul gair). „Papa fume une pipe kan ik nu uit breiden tot „papa-gateau avec sa tête de pipe fume comme une loco motive et nom dune pipe!) casse sa pipe... Of nog erger. Twee jaar geleden klaagde justitie steen en been dat ze nauwelijks goed toegerust was om grote fraudezaken afdoende te bestrijden. Fiscus en sociale verzeke ringsfondsen hieven de handen in wanhoop bij de praktijken van koppelbazen. Het zwartegeldcircuit groeide en leek ongrijpbaar. Milieudelicten werden wel geconstateerd maar de daders bleken ongrijpbaar of werden slechts berispt met kleine boetes. De maat schappij zat met de brokken. Het Openbaar Ministerie lijkt haar houding gewijzigd te hebben. De wetten zijn sinds twee jaar evenwel niet veranderd, de technische mogelijkheden van politie en justitie evenmin. Toch uit de justitie niet zoveel klachten meer over haar onmacht. Bovendien, en dat is sprekender, werd kort na elkaar een aantal frau deaffaires op spectaculaire wijze aangepakt Die van Slavenburg's Bank is de bekendste, maar ook een gigantische koppelbazenfraude in Dordrecht sprong eruit. De public relations-houding van justitie lijkt gewijzigd. Waarom was bijvoorbeeld het NOS-journaal aanwezig bij de serie invallen van justitie in de vestigingen van het metaalbedrijf Abor in Dordrecht? Gaat justitie expres zo spectaculair te werk als ze deed bij Slaven burg's Bank met de grootscheepse inval in het hoofdkantoor, de huiszoekingen bij bestuursleden van de bank, de verhoren van la gere bankemployés, het openmaken van privé-kluisjes? Is het verwijt dat de Nederlandse justitie veel discreter had kunnen opereren terecht, zoals dat werd geuit door een naaste medewerker van de eertijds gerespecteerde en nu van oplichterij verdachte spe culant Rienk Kamer? En ook Booy Clean, het van illegale giflozingen verdachte schoon maakbedrijf in Rotterdam, verwijt de justitie dat normaal zaken doen onmogelijk wordt gemaakt door de met veel publiciteit ge paard gaande aanpak van de Rotterdamse recherche. Men kan veronderstellen dat pu bliciteit rond fraude-affaires wordt aangemoedigd, zodat de regering makkelijker haar be zuinigingsbeleid voor de gewo ne burger kan rechtvaardigen. Minister Korthals Altes van De Dordtse officier van justitie mr. Welschen: "Werkwijze aanpassen". justitie zei al kort na zijn aan treden: „Juist in een tijd dat de economie terugloopt, is er de noodzaak omvangrijke fraudes te bestrijden. Wanneer je ieder een vraagt een stapje terug te doen, is het essentieel datje op dit beleidsterrein bij blijft en misschien nog verder gaat dan je gedaan zou hebben tijdens een stijgende economie". Toeval „Toeval, toeval", verze kert enige malen officier van justitie mr. A. C. M. Welschen in Dordrecht. De publiciteit wordt niet meer of minder dan in voorgaande jaren gezocht door justitie, stelt hij. De nu aan het licht gebrachte frau deaffaires zijn op zichzelf zo spectaculair. Justitie had niet anders te werk kunnen gaan. „En het is heel normaal dat je bij zulke ingrijpende zaken persconferenties geeft. Dat doen we ook bij een flinke moordzaak". Mr.' Welschen was als fraudeoffi cier in Dordrecht direct be trokken bij het maandenlang durend onderzoek naar de praktijken van het metaalbe drijf Abor, dat uiteindeijk re sulteerde in de door de NOS gefilmde serie invallen. „Ik kan me wel voorstellen dat denken dat we de NOS erbij gehaald hadden. Wij hadden echt niemand van de pers tevoren gewaarschuwd hoor", verzekert Welschen. „De persconferentie die we ga ven was pas na de invallen. Er was een nieuwslek. Er waren uiteindelijk 200 mensen be trokken bij het onderzoek. Dan kan dat gebeuren". Opvallend blijft wel dat justitie nu opeens zoveel grote affaires aan blijkt te pakken. Zijn de oude knelpunten in de fraude bestrijding, het gebrek aan mankracht, wetten die niet goed aansluiten op de nieuwe ingewikkelde criminaliteit. geldboetes die zo laag zijn in verhouding met de opbrengst in fraudezaken dat ze fluitend betaald worden, verdwenen? Nee, geeft Welschen aan. Justitie heeft langzamerhand geleerd hoe ze effectiever bepaalde ontsporingen kan bestrijden, al blijft het nog moeizaam tob ben. Nog steeds is er dat ge brek aan mankracht bij politie en justitiepersoneel, gebrek aan ervaring en deskundigheid op bijvoorbeeld boekhoudge- bied. Het aanwijzen van een speciale fraude-officier per ar rondissement, een beleids maatregel van het vorige kabi net nog, zet ook niet echt zo den aan de dijk. De maatregel was niet meer dan een bevesti ging van de praktijk zoals die in de meeste arrondissemen ten al gold. Specialisten Een belangrijke verbetering noemt Welschen wel dat meer dan voorheen justitie kan steu nen op gespecialiseerde des kundigheid. „We kunnen nu beschikken over een aantal rijksaccountants die zijn toege voegd aan de Centrale Recher che Informatiedienst. Heel be langrijk is ook dat de samen werking is verbeterd tussen in stanties als het GAK, de Fisca le Inlichtingen en Opsporings Dienst, de belastingdienst, jus titie en recherchediensten van de politie", aldus Welschen. Vooral de toegenomen snel heid bij het uitwisselen van in formatie noemt hij een plus punt. Stukjes belastende informatie die voorheen lang bleven lig gen totdat zich meer aankno pingspunten zouden voor doen, vormen nu sneller een geheel waarmee justitie met re delijke kans op succes een ver volging kan instellen. Toch moet straks nog blijken of de verbeteringen in de werk wijze ook leiden tot meer ver oordelingen. Ook bij de vier grote affaires die nu lopen: Sla venburg, Rienk Kamer, Abor en Booy Clean. Welschen heeft eerder een zaak gehad waarin maanden onderzoek is gesto ken. „We wisten dat er gerom meld werd bij dat bedrijf, maar we konden er geen vinger ach ter krijgen." Over het algemeen zal justitie niet lichtvaardig besluiten over te gaan tot een fraude-on derzoek. Van een heksenjacht op vrije ondernemers is geen sprake, geeft de Dordtse offi cier aan. Welschen: „Wanneer besluit je een complete admi nistratie leeg te halen? Dat doe je als je bepaalde informatie krijgt toegespeeld. Als de aan wijzingen zo sterk zijn dat een bepaalde zaak er helemaal bo venuit steekt. Als het GAK zegt: daar is wat, en de belas tingdienst meent dat alles in orde is, dan is er voor ons niks aan de hand. Pas als opeens ie dereen van alle kanten zegt, daar is het goed mis, dan pakje zo'n zaak eruit." Intensief Veel mogelijke fraudezaken - Welschen geeft het toe - blij ven op die manier nog liggen. „Toch verwacht ik dat in de toekomst nog veel meer zaken naar buiten zullen komen. We gaan onze werkwijze aanpas sen. De onderzoeken zijn nu erg intensief. Bij een koppelba- zenaffaire onderzoeken we nu bijvoorbeeld zes werkprojec ten. Dat kunnen we in het ver volg beperken tot twee projec ten of tot een kortere periode uit het bedrijfsverleden." „We hoeven niet de hele boek houding van de afgelopen ja ren te onderzoeken, maar we zullen ons meer concentreren op een bepaalde korte periode. Dat levert minder strafbare fei ten op en dus verwacht ik ook een lagere strafmaat. Maar ik denk dat dat op zich geen be zwaar is. Het geeft ons gelegen heid meer zaken tegelijk aan te pakken. Als je nu één grote zaak onder handen hebt, moet je andere laten liggen. De nieu we methode werkt preventie ver, ook al zal de strafmaat ver minderen. De pakkans wordt groter en dat schrikt veel meer af." Het zwarte geld, het beduvelen van de staat en fiscus, het om zeilen van sociale wetgeving Welschen is een man die er re lativerend over praat, ook al vormt het de hoofdmoot van zijn dagelijkse werk. „Het zal nooit helemaal uitgebannen worden. Het hoort bij deze sa menleving, zoals misdaad in al lerlei vormen in een samenle ving voorkomt" Volgens hem is ook niet iedereen overtuigd van de noodzaak om nog meer aandacht aan de wit- te-boorden criminaliteit te be steden. Het zou ten koste gaan van het andere recherchewerk, de kleine inbraken, de veilig heid op straat en de diefstallen. Ook dat brengt veel onrust te weeg. Bedrijf in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt binnen kort het eerste Nederlandse bedrijf geopend, dat uit be drijfsafval brandstof maakt. Voor 15 miljoen gulden is hier een installatie geplaatst, waarmee het mogelijk is jaar lijks 100 miljoen kilo brand baar bedrijfsaval te verwer ken tot 70 miljoen kilo briket ten. Het bedrijf is onderdeel van het vuiltransportbedrijf Icova aan de Kajuitweg in de hoofdstad. De briketten zijn een aanmer kelijk goedkopere brandstof voor de industrie: 2 kilo er van kost 15 cent en levert evenveel warmte op als een kubieke meter aardgas van 50 cent. Aldus bedrijfsleider B. de Pijper van Icova giste ren. Het Amsterdamse bedrijf is sinds begin dit jaar aan het proefdraaien. In april of mei volgt de officiële opening. Particulier gebruik van de bri ketten is volgens de be drijfsleider nog niet moge lijk. HEERLEN (ANP) - Er moet snel wat worden gedaan aan de catastrofale ontwikkeling van de werkgelegenheid in de wat de "euregio Maas-Rijn" wordt genoemd. Dat is een gebied dat bestaat uit de provincies Limburg zowel in Ne derland als in België en verder uit Luik en het gebied rondom Aken. Een studie daar in opdracht van de vakbondsraad verricht, toont aan dat meer dan een kwart van de beroepsbevolking daar niet actief is. Het genoemde gebied telt ongeveer 225.000 werklozen en als er niets gebeurt zal dat aantal in 1990 zijn opgelopen tot tenminste 400.000. De situatie is het ergst in Belgisch Limburg, dat met bijna 24 pro cent werklozen koploper is, ge volgd door de provincie Luik met 20,5 en Nederlands Limburg met 15,5 procent. De streek rond om Aken staat er nog het best voor met 9,5 procent. De verwachte stijging van de werk loosheid is hier vooral groot om dat het een van de oudste indus triegebieden van Europa betreft, tal van bedrijven verouderd zijn en de groei van de actieve bevol king nog steeds toeneemt. Volgens de studie moeten wettelij ke regelingen centraal staan om te komen tot een reële arbeids tijdverkorting. Voorts dienen de verschillende landen een actieve technologiepolitiek te voeren om kleinere bedrijven doelgericht te steunen en achterstanden in de sectoren woningbouw, stadsver nieuwing, openbaar vervoer, mi lieu en energie versneld te ver kleinen. Volgens de studie moet aan uitbui ting door ondernemers van de aan weerszijden van de grenzen nog altijd bestaande verschillen in beloning en sociale zekerheid een eind worden gemaakt. An ders blijft het euvel van de zwart werkers voortduren. Werkloos heid ten gevolge van zwartwer ken is onaanvaardbaar. Verder vraagt de problematiek van de pendelaars, die door gewijzig de wisselkoersen meer dan eens in beloning achteruit gaan, drin gend om een oplossing. BOEKENBAL MET FREEK DE JONGE AMSTERDAM - De achtenveertigste boekenweek is gisteravond begon nen met een groot boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg in aanwezigheid van o.a. minister Brinkman van WVC. Het eerste deel van de avond bestond uit een programma waaraan naast vele andere arties ten Freek de Jonge meewerkte. (Foto ANP) Tv-debat beter voor campagne HILVERSUM (ANP) - Als politici door middel van een televisiede bat het publiek willen overtui gen van het belang van hun pro grammen en zo de kiezer voor zichzelf of hun partij willen win nen, kunnen zij een dergelijk de bat het best vroeg in de verkie zingscampagne houden, beter als opening dus dan als sluitstuk van de campagne. Dit is een van de conclusies die twee medewerkers van de afde ling kijk- en luisteronderzoek van de NOS trekken uit een on derzoek. Het onderzoek richtte zich op vijf (soorten) programma's: het NOS- journaal, Den Haag Vandaag, de actualiteitenrubrieken van de vijf A-omroepen, de uitzendin gen van politieke partijen en de verkiezingsdebatten. De meest politieke programma's, die van de politieke partijen en Den Haag Vandaag blijken de minste kijkers te trekken. Het NOS-journaal en de debatten, behalen al een hogere kijkdicht heid terwijl relatief de meeste mensen kijken naar de actualitei tenprogramma's. DEN HAAG (GPD) Zowel bij de FNV- als de CNV-bonden groeit het aantal vrouwelijke leden. Bij de FNV zijn 140.000 vrouwen lid van een bij deze centrale aange sloten vakbond. Dat betekent dat de vrouwen 14 procent van het totale ledental uitmaakt. Bij de CNV-bonden zijn 60.775 vrou wen lid. Dat is 17,8 procent van het totale ledenbestand. De FNV heeft het aantal vrouwelij ke leden in 1980 zien stijgen met 3000, in 1981 met slechts 400 en in 1982 met 5000. Ook bij het CNV steeg het aantal vrouwelij ke leden. In de afgelopen 3,5 jaar steeg het vrouwelijke ledental met meer dan 5 procent. de Industriebond de grootste aantallen vrouwelijke leden. Het aantal vrouwelijke leden bij het CNV steeg door de toetreding van het Katholiek Onderwijzers Verbond. Daarnaast telt de CFO, de ambtenarenbond veel welijke leden. De CFO, de Grafi sche Bond en de onlangs samen gevoegde Industrie- en Voe dingsbond CNV hebben meeste vrouwelijke kaderleden. Uit een bij het CNV uitgevoerd on derzoek blijkt dat de meeste vrouwelijke leden werkzaam zijn in het onderwijs (62 procent). Daarnaast werkt 29 procent in de collectieve sector (ziekenhuizen, bejaardencentra, overheid). Slechts 5722 vrouwen (9 procent) werkt in de marktsector.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13