"Oude knakkers komen niet meer in aanmerking" Veer een U' VS-er ah U VS-trainer? 1 Oranje bij Krol op tweede plaats "Team van Boedapest is onze toekomst" Naast Vriesekoop Ook Ellen Bakker en Stephine van Gennip naar WK in Tokio Brazilië: meer gericht op prestaties Gratis naar Zuiderpark DINSDAG 22 MAART 1983 Sport Désar heeft ten slotte toch beslo ten het trainerschap bij UVS te beeindigen. Hij heeft daar naar mijn gevoel een jaar te lang mee gewacht. Het was be ter geweest als hij dat aan het eind van het vorig seizoen had gedaan, toen de blauwwitten voor de tweede keer in twee jaar tijd degradeerden. Ik heb het er destijds in deze ru briek uitvoerig over gehad. Niet omdat de trainer "schuld" zou hebben aan de opeenvol gende degradaties - ik doe nooit mee aan dat zondebok- gedoe, waar sommigen met zo veel misplaatste gretigheid ge bruik van maken. Men moet de invloed van een trainer niet onderschatten, maar beslist ook niet overschatten, zoals vooral in de voetbalwereld zo schromelijk gebeurt. Niet dddrom dus, maar wèl om dat een trainer, tijdens wiens bewind de afbraak is begonnen én zich heeft voortgezet, zich zelf de vraag moet stellen of het niet tijd wordt het veld te rui men voor een andere, frissere kracht. Het is een kwestie van een kritische norm voor je zelf. Désar heeft voor "doorgaan" ge kozen en hem kennend zal ik ze ker niet beweren dat hij dat uit egoïstische, materiële motieven heeft gedaan. In hem zal de vu rige hoop hebben geleefd de blauwwitten ook weer te leiden uit het diepe dal waarin hij met hen was afgedaald. Daar bij heeft hij zich echter verke ken op de traagheid waarmee dat gepaard gaat. Het mecha nisme wil nu eenmaal dat je heel snel kunt afzakken maar slechts o, zo moeizaam de weg terugvindt. En moeizaam gddt het, hoe ook de afloop van dit seizoen zal zijn. Wat nu? Het zal mij nu benieuwen wat het UVS-bestuur gaat doen. Dat heeft na de oorlog steeds de nei ging gehad (behoudens één jaartje Cor Sluyk in de periode van het betaald voetbal) om een trainer te kiezen die in de eigen gelederen was opge groeid. Het lijkt er verdacht veel op dat UVS een soort koud watervrees heeft jegens trai ners die niet gepokt en gema zeld zijn in de eigen clubsfeer. Na het lange tijdperk Piet Kante been, engageerde men Wally van Schooten en na hem was het de beurt aan Gerard Désar, allen oud-spelers van UVS. Toen er, geruime tijd terug, even sprake van was dat Désar zou stoppen, dook prompt de naam op van Arie Lagendijk, óók een oud-UVS-er. Stuk voor stuk mensen met capa citeiten daarover wil ik geen twijfel laten bestaan. Maar aan deze milde vorm van "in teelt" kunnen bepaalde bezwa ren kleven. Wie in een club is opgevoed wil nog wel eens blind zijn voor bepaalde zwak heden of niet zulke goede ont wikkelingen. Nu. meer dan ooit, lijkt mij voor UVS het ogenblik aangebroken om eens verder te kijken dan het eigen nest en een trainer van buiten aan te trekken. Ie mand die de clubsfeer niet kent en sommige gevoeligheden niet zal ontzien. Bij dat idee zullen in de Kikker polder wel enkele handen gaan beven. Maar de kogel moet nu maar eens door de kerk. Pil Roeisters moeten de nodige voor zichtigheid betrachten met het innemen van de pil voor top wedstrijden waarbij op do ping wordt gecontroleerd, zo lees ik in de Volkskrant. Bij de laatste wereldkampioen schappen in Luzem werden bij controle van een roeister spo ren van anabolica aangetrof fen. De roeister ontkende echter pertinent een spierversterkend middel te hebben ingenomen. Na een grondig onderzoek bleek het verboden middel te zijn opgenomen in haar anti conceptiepil. De voorzitter van de Internatio nale Roeifederatie (FISA), de Zwitser Thomas Keiler, heeft dat vorige week in Keulen mee gedeeld. Er komt nu binnen kort een officiële mededeling van de FISA over. Voorzichtig aan met de pil, da- Uw roeibond zal het u maar even zeggen. Buigt de FISA zich straks ook over het probleem dat déze voorzichtigheid weer kan leiden tot ónvoorzichtighe- den op een ander vlak, als u be grijpt wat ik bedoel? Nooit gedacht dat de topsport zich nog eens zó zou manifeste ren in het persoonlijk leven van de individuele sporter. En het heeft allemaal zo bitter weinig met roeien te maken. Overigens begrijp ik van de ma terie niet veel, hoor. Want het pil-gebruik zal toch niet be perkt blijven tot louter roei sters? In andere takken van sport heb ik van déze proble matiek nog niets gehoord. Maar wie weet wat ons nog alle maal te wachten staat. Frans Het z.g. Sportcafé van de TROS streek gisteren neer in Nieuw Cronesteyn, wat een drukte van belang gaf in dat pand aan het verder zo stille water. Als eerste ging Frans van Eg- mond onder het mes, een man die behoort tot de leiding (het management heet dat tegen woordig) van ElmexILeiden, u weet wel de basketbalclub die zoveel lawaai, onenigheid en zo'n ruim budget in zijn spel stopt. Frans een heel mooi heer. EILeiden heeft dit seizoen al veel meer uitgegeven dan het bud get toeliet, hetgeen tot nogal wat ontstemming bij de spon sor heeft geleid. Het was allemaal zo erg niet, riep Van Egmond. Er was niet "veel meer" geld uitgegeven, zoals in de kranten had gestaan, er was alleen "wat meer" uitgeven. Bovendien waren het "noodza kelijke overschrijdingen" van het budget geweest en de spon sor wist er van af. "Ja, maar hoe veel is er nou te veel uitgegeven?" Na enig gewurm kwam het er uit. Van Egmond: "Kan ik niet pre cies zeggen. TiLssen de 12.000 gulden en de 200.000". Aan die vreemde kloof tussen de bedragen kun je al zien dat het niet kosjer is. De sponsor (de Nederlandse tak van het Zwitserse bedrijf) liet weten dat het totale budget Frans van Egmond 300.000 gulden was en dat men wel wat had geweten over een budget-overschrijding, maar dat het "tussen de 100.000 en 200.000 gulden" zou zijn, nee. Daarmee was die zonderlinge 12.000 gulden, waar niemand in geloofde, tenminste meteen de Vliet ingeschoven. Als ik de sponsor goed begrepen heb dan overweegt hij volgend jaar gewoon een ton minder ter beschikking te stellen, om het walletje bij het schuurtje te houden. Van Egmond wil nu dat het ru moer en de onrust binnen El Leiden verstommen, dat er rust komt tot na de play-offs en daarna moest het maar met de sponsor worden uitgepraat. Zoiets lijkt mij niet goed uit te pakken. Je brengt naar mijn bescheiden mening de rust bij EILeiden pas terug door de zaak nu grondig door te nemen en aan te geven wat er volgend seizoen gebeurt. Door die kwes tie voor je uit te schuiven zul je een zekere onrust houden. Maar Van Egmond denkt dat dat niet het geval zal zijn. Tot slot werd hem gevraagd waarom er in de periode dat Elmex Parker heette nooit van die oprispingen waren. "Par ker", zei Van Egmond, "had een uitgekiende marktpolitiek, waarin basketbal paste". Een harde klap voor de huidige sponsor, leek mij zo, maar die verroerde zich niet. Ik moest ook wel een beetje la chen, hoor, om dat antwoord. Ik denk dat er ook ten tijde van Parker budget-overschrijdin gen waren, maar Robert Bock- weg van Parker-Nederland was een grand seigneur die niet op een paar duiten keek. Toen ik Van Egmond die theo rie na afloop van het interview voorlegde, zei hij: "Dat Is Abso luut Niet Waar. Parker stopte er niet meer in dan Elmex". "Maar waarom gaat het dan nu zo beroerd?" "Omdat de radertjes niet meer zo goed in elkaar passen als toen". Ik zei het u al: een mooi heer. Bakkers Vervolgens kwamen in Nieuw Cronesteyn de broers en tafel- tenniscoaches Theo en Gerard Bakker aan het woord, geinter- viewd o.a. door de sportredac teur van deze krant, Paul de Tombe. Na schorsing van Gerard (en de ongelukkige periode met Nora Bakker) is nu Theo Bakker coach van de Nederlandse da- mesploeg geworden. Zijn vuur proef worden de WK volgende maand in Tokio. De vraag is natuurlijk of Gerard zijn broer goed genoeg vindt om zijn pupil, de grote Vriese koop, in Japan met raad en daad bij te staan in haar ge vechten tegen het Chinese ge weld. Want als hij hem daartoe niet bij machte acht, heb je weer kans dat hij gaat stédn op de tribune en iets gaat roe pen. De broers gedroegen zich gisteren als lammeren jegens elkaar. Ja, hoor, Gerard vond zijn broer een beste jongen en dacht dat hij het wel zou kunnen. En Theo op zijn beurt hield het ook mooi. Bakkers met porselein in hun handen. Intussen ging al het gerucht dat de broers het stevig met elkaar aan de stok hadden gehad over de samenstelling (door Theo) van de damesploeg die naar Tokio gaat. "Helemaal geen ru zie, we verschillen gewoon van mening", zei Theo me later. Het zal wel, al heb ik enige moeite te geloven dat Bakkers "ge woon van mening verschillen". Theo is er van overtuigd, zo zei hij me, dat hij het Tokio-avon- tuur tot een goed einde brengt. "Er zal geen onvertogen woord vallen". Aan zijn inzet twijfel ik niet. Hij zal er dlies aan doen. Het is een Bakker en dus bij geboorte en per definitie een ongemakke lijk stukje mens, maar beslist wat meer strevend naar het harmoniemodel dan zijn broer. Bovendien: het is zijn gróte kans te laten zien wat hij waard is. Nou ja, de wijzen die uit het oos ten komen moeten de Bakkers verder maar een beetje bij- staan. Daar zijn ze voor. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Nederlandse ijshockey selectie, die zich op 9 en 10 april in het Westduitse Garmisch-Partenkirchen in twee wedstrijden moet zien te kwalifice ren voor de Olympische Winterspelen van Serajewo, zal uit dezelfde spelers bestaan die dit weekeinde de wereldtitel in de C-groep veroverden. Dit betekent dat enkele Neder landse Canadezen in de ploeg van coach Cliff Stewart hun voorgenomen vakantie naar Ca nada hebben gèannuleerd. „Iedereen wil na de wereldtitel ook kwalificatie voor de Spelen be reiken", verklaarde captain Ron Berteling van de succesvolle Ne derlandse formatie gisteren bij terugkeer in ons land. „Degenen die na het WK een paar maanden vakantie wilden vieren in Cana da, blijven bij de selectie tot na Garmisch". Er is evenwel een kans dat Oranje in Garmisch tegen de nummer vier uit de B-groep, die maandag in Tokyo met het WK startte, niet zal kunnen beschikken over Jack de Heer. De routinier brak in Boedapest zijn kaak, waaraan hij zich in Canada wil laten ope reren, om daarna weer terug te keren bij de equipe van Stewart. „Maar ik zou het prettig vinden", liet De Heer weten, „als de ijs- hockeybond mij financieel ge deeltelijk tegemoet komt. Ik voel er eigenlijk niet zo veel voor om de reis van Canada naar Neder- DEN HAAG (ANP) - Bettini Briesekoop is een van de ne gen leden tellende Neder landse tafeltennisploeg, die van 28 april tot 9 mei in Tokio meedoet aan het toernooi om de wereldkampioenschap pen. In het damesdubbelspel vormt Vriesekoop een com binatie met de Tsjechoslo- waakse Marie Hrachova en in het gemengddubbelspel strijdt zij aan de zijde van de Pool Andrzej Grubba. De coaches Milan Stencel (he ren) en Theo Bakker (dames) hebben respectievelijk vijf spelers en vier speelsters in geschreven voor de wereldti telstrijd. Van 14 tot en met 21 april gaan de ploegen in trai ningskamp in het nieuwe NTTB-sportcentrum te Zoe te rmeer. Vriesekoop en haar clubgenote Ellen Bakker ver trekken eerder naar Japan dan de rest van de ploeg. De speelsters van Avanti willen voldoende tijd hebben om te acclimatiseren. De ploegen voor de wereld kampioenschappen in Tokio zien er als volgt uit: Dames: Bettine Vriesekoop (Avan ti), Ellen Bakker (Avanti), Mirjam Cloppenburg (Torenstad), Stephine van Gennip (Scylla). Coach is Theo Bakker. Heren: Ron van Spanje (De Velu- we), Henk van Spanje (De Veluwe), Rene Hijne ('t Hooge Huijs), Bob Potton (Valkenswaard), Han Goot- zen (Valkenswaard). Coach is Milan Stencel. land uit eigen zak te betalen. Aan de andere kant wil ik er in Gar misch dolgraag bij zijn". Voorzitter Schweers van de ijshoc- keybond vindt dat het wel of niet meespelen van De Heer in Gar misch een kwestie is die de Ne derlandse Canadees zelf moet oplossen. „Maar misschien kun nen de bond en De Heer hier nog eens over praten". Schweers liet er geen twijfel over bestaan dat de spelers die tot de WK-strijd altijd tot de Oranje-se lectie behoorden, maar om diver se redenen afzagen van deelna me aan het toernooi in Boeda pest, hun plek in de kampioens- ploeg voorlopig kunnen verge ten. Waarmee de praeses van de NI JB definitief een streep haalde door de naam van Larry van Wie ren, de Heerenveenspeler die ja renlang een van de steunpilaren van het Nederlandse team was. „Ouwe knakkers komen niet meer in aanmerking voor de selectie", verduidelijkte Schweers. „De ploeg van Boedapest is onze toe komst". Waaraan de technisch directeur van de bond, Dummy Smit, toevoegde: „We spelen bij de NIJB niet te doen met Kees Rijvers". Het contract tussen de NIJB en Cliff Stewart (een onverwacht schot in de roos van de bond), dat eigenlijk liep tot en met het WK in Hongarije, zal in ieder ge val niet voor de twee kwalifica tieduels in Garmisch ontbonden worden. Dummv Smit: ..Stewart is een kanjer gebleken. Hij moet sowieso de ploeg in Garmisch coachen. Daarna zullen we moe ten praten over verlenging van de verbintenis tot en met de Spe len". Tonny Collard, in Boedapest top scorer (22 goals in zeven wed strijden) en beste aanvaller van het toernooi, gelooft dat Oranje in Garmisch een geslaagde gooi kan doen naar kwalificatie voor de Spelen. „Een land dat vierde wordt in de B-groep, een sub topper in die afdeling dus, klop pen we. Daar ben ik zeker van. Op de Spelen kunnen jongeren zoals ik wat routine opdoen. We zullen er geen rol van betekenis spelen, maar met deze ploeg gaan we ook niet af'. ARENZANO (ANP) - Alleen als Napoli niet meer kan degrade ren, speelt Ruud Krol op 27 april in het Nederlands elftal tegen Zweden. De record-international heeft dit bondscoach Rijvers te verstaan gegeven na de uitnodi ging voor de vriendschappelijke interlandwedstrijd in Utrecht. "Napoli heeft nooit moeilijk ge daan over Oranje. Degradatie is voor de club een ramp. Ik voel me verplicht het belang van de club in deze degradatiestrijd voorop te stellen". Krol was zaterdag in het nabij Ge nua gelegen Arenzano toeschou wer bij de wielerklassieker Mi laan-San Remo. Hij was er met zijn ploeg al sinds vrijdag in trai ning voor de uitwedstrijd tegen Sampdoria (1—1). "We reizen al tijd twee dagen van tevoren af', De Nederlandse aanvoerder Berteling heft na het behalen van de we reldtitel in de c-groep de beker. "Iedereen wil nu ook kwalificatie voor de Olympische Spelen bereiken". (Foto: ANP) In de openingswedstrijd van hei toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey in de b groep in Tokio heeft gastland Ja pan met 3—2 gewonnen van Joe goslavië. De periodestanden ren 0-0, 2-1,1-1. In het tweede duel won Noorwegen met 5—3 van Roemenië. Uit de B-groep plaatsen twee teams zich automatisch voor de het Olympische toernooi in Sera jewo. Twee Landen uit deze groep zijn al verzekerd van deel neming, namelijk Joegoslavië (als gastland) en de Verenigde Staten (titelhouder). De nummer vier speelt een beslissingswed strijd tegen Nederland, dat zon dag het wereldtiteltoernooi in de c-groep winnend afsloot. RIO DE JANEIRO (ANP) - Het Braziliaanse voetbalelf tal, dat tijdens de eindronde van het wereldkampioen schap in Spanje iedereen in vervoering bracht met zijn spel maar de finale niet haal de treedt onder Carlos Alber ta Pereirra een ander tijdperk binnen. De nieuwe trainer/coach wil de stijl van zijn ploeg verande ren. Voor de radio zei Pareir- ra zondag dat zijn trainings methode en spelopvatting meer gericht zullen zijn op winnen dan op mooi spel. Dat idee koesterde hij al toen vlak na het verlies tegen Itaië in Spanje duidelijk werd dat hij de plaats van Tele Santa- na zou innemen. De 40-jarige Pereirra gaf toe dat hij er al les aan wil doen ook in pres taties de beste te zijn: "Ik neem de uidaging aan Brazi lië terug te brengen naar de top van de wereldranglijst. Niet alleen als het mooist voetballende, ook als het winnende team". vertelde hij. "Dat is het nadeel van spelen in Italië. Ik vind het flauwekul. De Italianen niet. Ze worden allemaal zo moe van een uurtje vliegen. Langdurige con centratie hoort er hier bij. Zelfs voor de uitwedstrijd tegen Asco- li, drie kwartier rijden met de bus van Napels vandaan, gaan we een dag eerder al weg". Krol verklaarde verder niets te kla gen te hebben bij Napoili, dat dit seizoen gruwelijk slecht begon en wekenlang onderaan de rang lijst bungelde. De club, twee jaar geleden bijna kampioen, heeft een vaste kern van zo'n vijftig duizend toeschouwers. De im mense supportersschare begon te morren en zweeg niet eerder dan dat op verschillende belang rijke posten in de club mutaties plaatsvonden. Voorzitter Ferlai- no werd vervangen door Bran- chage. Krol: "Dat was belangrijk. De nieuwe president is er elke wedstrijd, ook uit, en als we ge wonnen hebben of gelijk ge speeld zoent hij elke speler. Hij is goed voor het moreel". Er kwam ook een andere trainer en langzaam kwam het vertrouwen binnen de spelersgroep terug. 'We gingen met alle mankracht op de nul spelen. Dat moest wel, want we kwamen, en komen nog, moeilijk tot scoren. Onze spits, de Argentijnse internatio nal Ramon "Diaz, heeft pas twee doelpunten gemaakt. Pellegrini, altijd goed voor zo'n vijftien doelpunten, is onze topscorer met slechts vijf treffers. De sup porters vonden het best dat we zo defensief speelden. Zij kijken alleen naar het resultaat. We haalden uit de laatste tien wed strijden twaalf punten en kropen langzaam op de ranglijst om hoog". DEN HAAG (GPD) - Voetballief hebbers kunnen aanstaande zon dag gratis de eerste-divisiewed- strijd tussen FC Den Haag en MVV bijwonen. Een aantal Haagse bedrijven heeft zich ga rant gesteld voor de door FC Den Haag begrote recette voor dit duel. Men hoopt op deze manier zoveel mogelijk supporters op de tribu nes te krijgen. FC Den Haag (25 punten uit 22 wedstrijden) be schouwt het treffen met de Lim burgse ploeg (derde met 28 pun ten uit 23 wedstrijden) als een sleutelwedstrijd voor het verove ren van de vierde periodetitel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9