MANNEN SLAGEN BU HIJ. Wantrouwen overheerst na devaluatie frank Uit goed voor "Duurdere gulden slecht voor Nederlandse export" 249.-^ de Bijenkorf ÖTl Werkgevers en vakbeweging: VS: meer aandacht voor groei economie Denemarken verlaagt disconto nv-rev Het is goed en het blijft goed. En 't is altijd in de Bijenkorf. DEN HAAG-AMSTERDAM (ANP/GPD) - Werkgevers- en werknemersorganisaties zijn niet enthousiast over de opwaardering van de gulden met 3,5 procent. De grootste werkgeversorganisatie VNO vreest dat de nieuwe valutaverhoudingen de concurrentie positie van het Nederlandse bedrijfsleven zullen aantasten. „De export-industrie moet het op de voornaamste markt, West- Duitsland, nu opnemen tegen de goedkoper geworden Fransen en Italianen", aldus een woordvoer der gisteravond, die daarbij spe ciaal wees op de positie van Rot terdam. „De Rotterdamse haven komt door de opwaardering van de gulden en de daarbij achter blijvende frank in een moeilijker concurrentiepositie ten opzichte van Antwerpen". Ook het FNV vindt de opwaarde ring van de gulden ongunstig. De iets duurdere gulden plaatst het Nederlandse bedrijfsleven in een ongunstige concurrentiepositie. Alleen ten opzichte van West- Duitsland, dat zijn mark meer opwaardeert dan de gulden, wordt de Nederlandse positie be ter, aldus de FNV. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is het Europese stelsel van mone taire afspraken geen lang leven beschoren als het huidige so ciaal-economische beleid in Eu ropa wordt voortgezet. Het uit blijven van een gezamenlijke im puls aan de economie zal chaos veroorzaken op sociaal-econo misch terrein en die zal onver mijdelijk doorwerken op finan cieel gebied, aldus Kok. De land- en tuinbouw noemt de va- lutawijzigingen eveneens ongun stig voor Nederland. De revalua- GENEVE (Reuter) - De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Kenneth Dam verwacht dat de economische topconferentie van de grote in dustrielanden op 28 en 29 mei een verschuiving zal markeren van inflatiebestrijding naar bevordering van de economische groei. Dit heeft hij gisteren ver klaard in Genève aan het begin van een Europese reis die hem ook nog zal voeren naar Noorwe gen, Denemarken, West-Duits- land en Hongarije. Volgens Dam verkeren verscheide ne grote industrielanden nu in een positie om het initiatief te ne-> men tot stimulering van de we reldeconomie. Hij wees erop dat de inflatie in de Verenigde Sta ten is verminderd van 12,4 pro cent in 1980 tot 3,8 procent in de twaalf maanden tot en met ja nuari van dit jaar. tie van de gulden zal er volgens het Landbouwschap toe leiden dat bijv. alle tuinbouwproduk- ten, aardappelen en schapevlees vrijwel direct duurder worden voor buitenlandse afnemers, met uitzondering van West-Duits- land. Voor andere produkten verwacht het schap binnenkort aanpassingen van de zgn. mone tair compenserende bedragen (MCB's) aan de nieuwe verhou dingen van de wisselkoersen. Volgens het schp staat vast dat evenals enkele jaren geleden, op nieuw forse MCB's zullen ont staan. De MCB's dienen om ver schillen in opbrengst van agrari sche produkten uit de verschil lende EMS-landen door schom- melingen in de nationale valuta op te vangen. Teleurstelling over de revaluatie was er ook bij de Algemene Bank Nederland. De ABN wees op de "bepaald niet sterke ex portpositie", het aardgas buiten beschouwing gelaten. De ABN toonde evenals de andere han delsbanken wel begrip voor de uitkomsten van het Brusselse overleg, omdat het vooprtbe- staan van het EMS daarmee was gemoeid. Wel zei de ABN te vre- - A vijWIUIE D #•4 zen dat de huidige EMS-aanpas- singen niet voldoende zullen zijn om voor langere tijd rust te krij gen op de Europese geldmarkt. Minister Ruding van financiën be streed gisteren dat de concurren tiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven is door de verande ringen binnen het Europese geldstelsel ernstig zou zijn ver slechterd. De totale uiteindelijke „verslechtering" in cijfers be draagt 0,19 procent, en dat is vol gens hem alleszins aanvaard baar. Hij zei uit te gaan van een verbetering ten opzichte van West-Duitsland, die volledig op weegt tegen de geringe verslech tering van onze positie ten op zichte van landen als Frankrijk, Belgie en Ierland. Ook onze handel met landen bui ten het Europese Monetaire Stel sel (EMS) zal er nauwelijks nade lig door worden beinvloed, om dat die landen zich bij hun koers wijzigingen ten opzichte van de EMS-landen (de EG-landen mi nus Engeland en Griekenland) plegen te richten op de koers van de Duitse mark. KOPENHAGEN (DPA) - Het offi ciële disconto in Denemarken is maandag met 1,5 procent ver laagd tot 8,5 procent. Dit is ge beurd in samenhang met de her schikking van de spilkoersen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS), zo heeft de Deen se centrale bank bekendge maakt. De Deense kroon is binnen het EMS met 2,5 procent opgewaar deerd. Aangezien de gulden en Westduitse mark met respectie velijk 3,5 en 5,5 procent zijn gere valueerd is de koers van de kroon ten opzichte van deze va luta's lager geworden. In verge lijking met alle andere EMS- munten is de kroon echter meer waard geworden. In verband met de koersaanpassin- gen binnen het Europese Mone taire Stelsel (EMS) zijn volgens de Nederlandse Bank de volgen de middagkoersen vastgesteld: 100 Belgische franken ƒ5,62561 (was 5,73646), 100 Deense kro nen 31,0273 (was 31,3300), 100 Duitse marken 112,673 (was 110,537), 100 Franse franken 36,7434 39,0045), 1 Iers pond ƒ3,48075 3,73324) en 10.000 Ita liaanse lire 17,99786 19,1051). De devaluatie van de Franse frank met acht procent tegenover de Duitse mark is in Frankrijk met gemengde gevoelens ontvangen. Niet alleen de oppositiepartijen hebben hun gal gespuwd over deze derde devaluatie tijdens de nog geen twee jaar dat socialis tenleider Francois Mitterrand president van de republiek is. Ook de Franse vakbonden staan wantrouwend tegenover de ge volgen van deze operatie, die een versoberingsprogram met zich meebrengt waaraan ze over het algemeen niet willen meewer ken. Tevens heerste gisteren nog de on zekerheid over de toekomst van de regering-Mauroy. De Fransen zullen moeten wachten tot mor genavond om meer te horen over wat hen te wachten staat. Presi dent Mitterrand is voorlopig op de EG-top in Brussel en zal door Rudolph Bakker woensdagavond via de televisie zijn plannen met de economie, en daarmee met de samenstel ling van zijn kabinet, bekend ma ken. Een woordvoerder van de socialis tische vakbond CFDT heeft laten weten dat de buikriem wellicht zal moeten worden aangehaald, maar dan toch niet voor ieder een. De versoberingsmaatrege len zullen 'selectief moeten wor den toegepast, aldus de zegsman, die nog waarschuwde voor het gevaar dat de inflatie opnieuw zal toenemen wanneer de impor ten als gevolg van de devaluatie duurder worden. De vakbondsman kon niet nalaten eraan te herinneren dat CFDT- leider Edmond Maire enige we ken geleden - en uitgerekend op de trappen van het Elysée, na een onderhoud met de president - had aangekondigd dat er verso beringen voor de deur stonden. Edmond Maire had toen de wind van voren gekregen en niet in het minst van eerste-minister Mau- roy, die volhield dat 'het ergste voorbij' was. Meteen na het bekend worden van de derde devaluatie daalde van uit de oppositie een regen van venijn op de regeringspartijen neer. Gaullistenleider Chirac, zo juist herkozen tot burgemeester van Parijs, liet weten dat nu het 'alarmsignaal' over het land ge klonken heeft en hij verklaarde dat „een ingrijpende wijziging van de politieke koers" noodza-« kelijk was geworden. Oud-minister van binnenlandse za ken prins Poniatowski, die altijd een van de naaste medewerkers van de toenmalige president Gis- card is geweest, sprak op vlij mende toon dat minister van economische zaken Delors (die voor Frankrijk de devaluatie on derhandelde) straks „niet uit Brussel, maar uit Waterloo naar Parijs terugkeert. Poniatowski noemde de huidige Franse rege ring 'de slechtste van Europa' en hij stelde (anders dan Delors het in Brussel had gedaan) dat niet de Duitsers de schuld dragen voor de noodzakelijk geworden devaluatie en evenmin andere Frankrijk omringende landen, „maar de socialistische regering zelf'. Economische experts in Frankrijk verwachten dat president Mitter rand morgen de bevriezing van de openbare kredieten zal aan kondigen, dat wellicht de btw zal worden verhoogd, dat de tarie ven van de openbare vervoers- en nutsbedrijven omhoog zullen gaan, de groei van de inkomens zal worden afgeremd zonder dat van een regelrechte 'blokkering' zal worden gesproken, dat kort om de consumptie zal worden beperkt en dat er onvermijdelijk sprake zal zijn 'van een beetje protectie'. Even nieuwsgierig als naar deze deprimerende maatregelen zijn de Fransen nu naar de toekom stige samenstelling van hun re gering. Nadat bij de gemeente raadsverkiezingen van 6 en 13 maart de kiezers de regerings partijen een 'waarschuwing' had den gegeven, zal president Mit terrand - zoals hij beloofd heeft - daaruit de consequenties trek ken. Het lot van premier Mauroy is nauw verbonden met de vraag naar de hoogte van de versobe ringsmaatregelen. De eerste mi nister heeft tot op de laatste dag van de verkiezingscampagne toe volgehouden dat deze versobe ring er niet in zat en dat hij niet achter een derde devaluatie van de frank kon staan. Sinds de beide ronden van de ver kiezingen is het opvallend stil ge worden rond Mauroy. Het zoek licht is daarentegen voortdurend gericht geweest op minister van economische zaken Delors, die van de noodzaak tot versobering nooit een geheim heeft gemaakt. Delors was tevens tegenover de economische buitenwereld het (door Mitterrand gewilde) sym bool van socialistische gematigd heid, om niet te zeggen van een zekere vorm van (in Frankrijk of ficieel niet bestaande) sociaal-de mocratie. Zowel in pro- als anti-regerings kringen is men het er echter over eens dat Mitterrands bekendma kingen aanstaande woensdag aan de limiet liggen van het ver dedigbare. De te lange aarzelin gen van de president, die werden ingegeven door een samenloop van nationale en internationale verwikkelingen, hebben zijn aanzien geen goed gedaan. Werkelijk diep ingrijpende maat regelen zien de commentatoren hem echter nog niet afkondigen. Dat geeft voedsel aan critici als prins Poniatowski en anderen die maandag al uitriepen: „Het wachten is nu op devaluatie nummer vier". informatie over deze rubriek kunt u krijgen via Geraldine van Dijk tel. 144941 tst. 138. (reparatie, UITDEUKEN/SPUITEN 1957 25 jaar 1982 GARAGE 071 - 125709 - 153627 VRIJE WONING VOOR R.K. BEJAARDEN Beschikbaar in het gerenoveerde Sint Jacobshofje, Doezastraat 25 Leiden, zowel voor alleenstaande als voor echtpaar. Indeling: hal. kamer, moderne keu ken. Boven: slaapkamer en badkamer. Centrale ver warming. Huur na aitrek ind. huursubsidie als regel 236,- per maand. Inl. tel. 071-122577. I Modethema: Stoel katoen. Links: seersuckerjasje Imet cotelé broek 250,-. I korte mouw hemd 28,-. I Rechts: fil a fil pak 250,-. Ikorte mouw hemd 36,-. wit leren zomer- schoenen 60,-. BLIJVEND GOED Er is maar één echte trenchcoat en dat is deze: double-breasted, epauletten, losse rugflap, ceintuur en lummels aan de mouw. Materiaal:100% katoen. Beige, kakigroen, zwart. 38 t/m 44. J Den Haag Deze aanbiedingen vindt u uitsluitend t/m 31 maart in de Bijenkorf Den Haag

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8