CDA is tegen hogere premies :i> Koppeling abonnement en omroeplidmaatschap blijft Politie opent kluizen bankemployés Boete voor geen zout in brood Eenvoudiger examen exacte vakken bepleit Muur flat weggeslagen Medewerker wil niet in Frans woordenboek WD-voorstel afgewezen Burenhinder Nog geen beslag gelegd op tegoed Rotterdamse Postzegelveiling VNG vreest ontslag meer wethouders 11 v DINSDAG 22 MAART 1983 ARNHEM (ANP) - Het ge rechtshof in Arnhem heeft gisteren twee alternatieve bakkers uit Nijmegen veroor deeld tot geldboetes van hon derd gulden wegens hun wei gering om jodiumhoudend zout aan hun brood toe te voegen. Het hof verwierp het verweer van beide bakkers, dat het bij de wettelijk verplichte - toevoeging van jodiumhou dend broodzout (ter voorko ming van struma, een door jodiumtekort veroorzaakte schildklierziekte) om toevoe ging van een geneesmiddel gaat. "De massale toediening van geringe hoeveelheden jo dium via het brood is een in het belang van de volksge zondheid zeer welkome aan vulling van ons voedselpak ket", aldus het gerechtshof. DEN HAAG (GPD) - De examenprogramma's van natuurkunde, schei kunde en in mindere mate wiskunde zouden vereenvoudigd moeten worden. De uren die door deze vereenvoudiging vrijkomen, kunnen worden gebruikt voor het invoeren van een zevende vak voor de havo en een achtste vak voor het vwo mogelijk te maken, zonder daarvoor extra leraren aan te trekken. Deze gedachte opperde staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs en we tenschappen) gisteren tijdens een vergadering van de Centrale Com missie voor Ónderwijs Overleg (CCOO). „Als we bij de bestaande exa menprogramma's het dor hout weghakken, ontstaat er vanzelf meer ruimte voor het invoeren van een zevende of achtste vak", aldus me vrouw Ginjaar. De CCOO, het overlegorgaan van de gezamenlijke onderwijsorganisaties met de bewindslieden van onderwijs, sprak gisteren over de plannen van mevrouw Ginjaar om het eindexamen te veranderen. De voor naamste verandering betreft het ontkoppelen van het schoolonderzoek en het centraal schriftelijk eindexamen. Op het ogenblik worden de cijfers van schoolonderzoek en centraal schriftelijk eindexamen bij elkaar opgeteld. Het eindcijfer dat op die manier ontstaat, is bepalend voor het al dan niet slagen voor het exa men. Aan die regeling moet volgens de staatssecretaris een einde ko men. In de nieuwe regeling worden de cijferreeksen van schoolonderzoek en centraal schriftelijk eindexamen los van elkaar bekeken. Voor beide onderdelen mag maximaal één vier of twee vijven gehaald worden en er zal niet meer worden gemiddeld. De organisaties waren niet bepaald gelukkig met deze veranderingen. Ook de Tweede Kamer zal nog over de nieuwe regelingen voor de eindex amens gaan praten. Staatssecretaris Ginjaar wil de geling in het schooljaar 1985-1986 invoeren. Binnenland DORDRECHT (ANP) - Ruim tweehonderd vierkante me ter van de bakstenen bekle ding van de zijgevel van een flatgebouw in Dordrecht is gisteravond weggeslagen. Volgens de huurdersvereni- ging vormde de hevige storm die via de achterbalkons van de woningen vrij spel had op een uitspringend gedeelte van de gevel is de oorzaak. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de huurdersvereni ging is bij de woningcorpora tie die het flatgebouw exploi teert al vele malen geklaagd omdat de bewoners de in druk hadden dat het flatge bouw bij extreme weersom standigheden "beweegt". Bij het gemeentebestuur van Dordrecht al nu worden aan gedrongen op een grondig onderzoek naar de staat waarin de ongeveer tien jaar oude flats verkeren. UTRECHT (GPD) - Als vandaag met enig feestelijk vertoon het nieuwe Frans-Nederlandse woordenboek van Van Dale (uitgeyerij Kluwer) aan de Franse ambassadeur in Den Haag wordt overhandigd, kleeft er aan deze uitgave tenminste al één kleine smet. In een voorwoord wordt namelijk voor diens medewerking dank gezegd aan de Hagenaar Jisk Knijpstra, maar deze wenst in het boek niet voor te komen. Hij vindt de uitgave te slecht om zijn naam eraan te verbinden. Daarom eiste hij gisteren voor de vice-president van de Utrechtse rechtbank in kort geding dat Kluwer de uitgave op dat punt zou herzien. Van haar kant stelde de uitgeverij dat dit vernietiging van de gehele eerste druk zou betekenen, wat een schadepost van f198.000 op zou leveren. De 12.500 boeken zouden moeten worden herdrukt. Knijpstra beroept zich erop criticus te zijn van de in Nederland verschij nende woordenboeken. Toen Knijpstra een dummy-exemplaar van de eerste druk van Kluwers Van Dale onder ogen kreeg telde hij daarin, naar zijn mening, te veel fouten om er zelf in genoemd te willen wor den. Maar op dat ogenblik was de oplage al zover in produktie dat de wijziging niet meer kon worden aangebracht. Bij kort geding wilde Knijpstra dit alsnog gedaan krijgen. Knijpstra hield vol dat het voorkomen van zijn naam in het woordenboek lijkt op een kwaliteitsgarantie. „Een grenzeloze zelfoverschatting", rea geerde de advocaat van Kluwer daarop. De uitgeverij bood aan Knijp stra uit het voorwoord in de volgende druk weg te laten. Aangenomen mag worden dat mr. Schuman in die trant ook vonnis zal wijzen. Hij ging niet in op de suggestie om binnen 24 uur uitspraak te doen. Hij bepaalde de datum daarvan op dinsdag 29 maart. De woordenboeken liggen tegen die tijd al lang en breed in de boekhandel. OTTOLAND (GPD/ANP) - Het CDA is tegen het voorstel van regeringspartner VVD om het werknemersaandeel in de sociale premier per 1 juli te verhogen en de werkge verspremies te verlagen. CDA-fractieleider De Vries zei gisteravond op een spreek beurt in het Zuidhollandse Ottoland dat een dergelijke maatregel de laagste inko mens zwaarder zou treffen dan de hoogste en dat is voor zijn partij onverteerbaar. De Vries zei dat de WD volstrekt doof is voor geluiden uit de bankwereld dat een lastenver zwaring niet bijdraagt tot een be tere beheersing van de over heidsuitgaven. "Ik kan me niet goed voorstellen dat een volks partij die de WD wil zijn, niet in staat is iets beters te bedenken". Het voorstel voor de premiever schuiving, afkomstig van het WD-kamerlid De Korte, noem de hij op zichzelf het overwegen waard, maar als het tot gevolg heeft dat de hoge inkomens op nieuw extra worden ontzien, EVP heeft moeite met vredesleus AMERSFOORT (ANP) - Het da gelijks bestuur van de EVP heeft "de grootst mogelijke moeite" met deelneming aan de vredes- activiteiten, die onder de leus "geen nieuwe kernwapens in Eu ropa, niet in Nederland, noch in enig ander land" dit jaar worden gehouden. De EVP acht deelneming aan de activiteiten, waaronder een grote landelijke demonstratie, zeer ge wenst, maar alleen reëel indien de leus wordt bijgesteld. De EVP meent, dat op grond van de leu zen heel Nederland aan de de monstratie kan meedoen en als zodanig demonstreren ten gun s'e van de politiek van de Ameri kaanse president Reagan. De mogelijkheid tot dat laatste acht de partij "weerzinwekkend". WEERRAPPORTEN past zijn partij daarvoor. Hij con stateerde overigens dat een pre mieverschuiving op gespannen voet staat met het regeerak koord, hoewel hij erkende dat het tot een lastenverlichting zou leiden voor de werkgevers. Geen dogma's De Vries herhaalde overigens zijn opvatting dat het kabinet niét au tomatisch alle tegenvallende in komsten (uit aardgas, belastin gen e.d.) hoeft te compenseren door nieuwe bezuinigingsmaat regelen. Tegenover de bezuini- gingslijn van de WD stelde hij een beleid dat niet uitgaat van dogma's. "Wij hebben een ver standige keuze nodig, waarbij bestedingen en werkgelegenheid zoveel mogelijk op peil worden gehouden", zei hij. Extra bezui nigingen bij tegenvallende in komsten zouden de neerwaartse spiraal juist versterken. De Vries reageerde daarmee op uitspra ken van WD-fractieleider Nij- pels die eerder had gezegd nog dit jaar twee miljard te willen be zuinigen door een verdere verla ging van de sociale premies. De CDA-fractieleider wees ook het zonder meer aftrekbaar maken van het buitenschilderwerk voor de belastingen, stokpaardje van de WD, van de hand. Het CDA is op zichzelf geen tegenstander van het op nieuw aftrekbaar maken vein het groot schilderwerk, zei hij. "Maar ook hier passen wij voor een maatregel waarvan alleen de mensen met een villa in Wasse naar voordeel hebben". FNV in verzet FNV-voorzitter Kok liet gisteren weten dat zijn vakcentrale een verdere aantasting van de lonen en uitkeringen "resoluut" af wijst. Als het kabinet zou beslui ten per 1 juli het minimumloon en de uitkeringen verder te verla gen, zoals minister Ruding (fi nanciën) heeft voorgesteld, zal de FNV "op gepaste wijze" in verzet komen, zei hij na afloop van de FNV-federatieraad in Amsterdam. Hetzelfde geldt, al dus Kok, voor een verschuiving van de werkgeverspremies naar de premies van werknemers. De FNV-bonden, die in de federa- tieraad zijn afgevaardigd, beslo ten gisteren de komende tijd in tern te gaan praten over pro testacties tegen ongewenste be slissingen van het kabinet. Kok wilde echter geen nadere details geven over de vorm van mogelij ke acties. LEEUWARDEN - Een F-16 van de vliegbasis Leeuwarden is gisteren rond twaa'if uur verongelukt bij het Westduitse dorp Schneverdingen, tussen Hamburg en Hannover. De piloot heeft zich met zijn schietstoel kunnen redden. Hij bleef ongedeerd. Het is de vijfde F-l 6 die de Leeuwarder vliegbasis verliest. Het vliegtuig, dat tot het 323 Squadron behoort, was 's morgens voor een oefenvlucht opgestegen van de vliegbasis Leeuwarden. Zonder verder schade te veroorzaken is het vliegtuig in een weiland neergekomen. (Foto ANP). HILVERSUM (GPD) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) wil de koppeling van het lidmaatschap van een omroep en het abonement op een omroepgids handhaven. Ver der vindt hij dat het bestaande systeem van zendtijdverdeling tussen grote en kleine omroepen ook in de toekomst de basis moet blijven voor de Nederlandse om roep. Voor het lidmaatschap van een omroep overweegt de minis ter een hogere bijdrage als norm te stellen dan het huidige tientje. Brinkman zei dit gisteravond in een interview voor de KRO-tele- In de Medianota, waarover nog in het kabinet wordt gepraat, zal het huidige omroepbestel voor op staan met als kern de uitings mogelijkheid voor verschillende maatschappelijke groeperingen, zei de minister. Commerciële be drijven kunnen wel toegang krij gen tot de televisie, maar mogen het huidige bestel niet overwoe keren, aldus Brinkman. Commerciële bedrijven zouden zich vooral bezig moeten houden met individuele abonnee-tv, waarbij de kijker beslist of hij te gen betaling een bepaald pro gramma wil ontvangen. Een cen traal beheersorgaan zou daarbij de verdeling van zendtijd onder de gegadigden moeten regelen. Collectieve abonnee-tv, zoals het programma dat de NOS vanaf ja- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève 2 Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo regenbui hagelbui regenbui regenbui sneeuwbui 8 regenbui 7 onbewolkt 19 licht bew. 20 half bew. 11 regen 12 half bew. 9 licht bew. 12 regenbui 16 zwaar bew. 15 5 onbewolkt 9 1 onbewolkt 20 11 geheel bew. 10 onbewolkt 11 2 zwaar bew. 9 2 onbewolkt 23 6 half bew. 25 13 mist 23 6 onbewolkt 19 10 regenbui 13 4 half bew. 13 8 ROTTERDAM (GPD/ANP) - de politie in Rotterdam heeft giste ren in die stad twee kluizen ge opend van de twee bankem ployés van Slavenburgs Bank, die vorige week werden gearres teerd op verdenking van miljoe nenfraude. Beide kluizen bij andere banken dan bij Slaven- Slavenburg' burg - bevatten voor twee ton aan goud, zilver, postzegels en sieraden, aldus de politie. De benkemployés, die werkten op de afdeling betalingsverkeer bui tenland bij hun werkgever, wor den vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Postzegelveiling Bank overweegt op dit moment nog geen beslagleg ging op de Rotterdamse Postze gelveiling, waarvan één van de Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis regenbui 11 2 geheel bew. 16 10 zwaar bew. 18 6 half bew. 2 -1 geheel bew. 16 7 zwaar bew. - 8 - regen 21 16 7 licht bew 9 4 0 half bew. 20 17 0 regenbui 17 11 11 licht bew 22 11 0 Directeur Lam van de Rotterdamse Postzegelveiling. verdachte werknemers de groot ste aandeelhouder is. De voorbe reidingen voor de voor het ko mend weekeinde geplande ver koop van een hoeveelheid post- zegeis ter waarde van ongeveer twee miljoen gulden, gaan ge woon door. Directeur N. Lam van de Rotter damse Postzegelveiling (RPV) moest gisteren vele telefoontjes van inzenders en belangstellen den beantwoorden. De RPV raakte het afgelopen weekeinde in het nieuws door verdachtma kingen van de Hilversumse post zegelhandelaar C. Quirijns, die veel zaken deed met de gearres teerde bankemployé Van der H. Volgens Lam probeert Quirijns, naar zijn zeggen één van de grootste oplichters in de postze gelwereld, onder een schuld van 700.000 gulden uit te komen die hij bij de RPV heeft. Momenteel loopt een civielrechtelijke proce dure van de veiling tegen Qui rijns, waarbij beslag is gelegd op een hoeveelheid postzegels van de Hilversummer. De nu in voorarrest zittende Van der H., werd twee jaar geleden de 4 grootste aandeelhouder van de RPV. Hij was in staat om binnen een jaar een schuld van de veilig van 2,6 miljoen gulden bij de Amro-bank weg te werken. Voor deze prestatie kreeg hij 75 pro cent van de aandelen. Lam ontving de overige 25 procent vanwege zijn bemoeienissen met de veiling. Deze Rotterdamse postzegelhandelaar had eerst zelf tevergeefs geprobeerd de schul den van de vorige eigenaar te li quideren. Om die reden stapte hij naar Van der H., een oude vie Lam wist dat hij 1 de goudhandel ver- 1 RPV. Hij klant, van veel geld i diende. Lam bleef directeur vertelt dat de schuld ling aan de bankbediende is ver effend. Er zijn met Van der H. geen financiële bindingen meer. De vorige week opgepakte Rot terdammer, die ervan wordt ver dacht bij Slavenburg 65 miljoen dollar te hebben verduisterd, was alleen nog grootste aandeel houder en had geen invloed op de dagelijkse gang van zaken bij de veiling, aldus Lam. De RPV-directeur ontkent dat Van der H. de veiling ook van werk kapitaal voorzag. De postzegel veiling heeft daarvoor een door de Nederlandsche Bank goedge keurde lening van één miljoen gulden bij de Zwitserse bank Pé- rolles. Wel sprong Van der H. soms voor korte tijd bij met een klein bedrag, wanneer de RPV een tekort had om inzenders voor de veiling voorschotten te kunnen betalen. De laatste lening van Van der H. aan de RPV werd in december vorig jaar afgesloten. Het ging om een bedrag van 27.000 gul den. De lening is inmiddels afge lost. Het is zuiver toeval, zegt Lam, dat Slavenburg's Bank de huisbank is van de veiling. Deze bank is gekozen, omdat het zo dicht bij de veiling ligt. „Mijn schoonvader, die hier boekhou der is, hoeft dan niet zo ver te lo pen." De Rotterdamse politie is nog steeds druk bezig om inzicht te krijgen in de gigantische fraude bij Slavenburg. Van der H. en zijn collega, hadden een omvang- DELFT (ANP) - Ofschoon vrij wel iedereen ervan overtuigd is dat burenlawaai het beste kan worden bestreden door met de mensen te praten, gaan slechts weinigen met hun lawaaiige buren in dis cussie. Toch winden vele mensen zich op over herrie van hun buren. Meer dan de helft van de klachten over ge luidhinder heeft betrekking op het overmatige lawaai van naastwonenden. Dit blijkt uit een onlangs door het Instituut voor Sociale Kommunikatie (ISK) uitge voerd onderzoek. Van de Ne derlandse bevolking is 87 procent het erover eens dat er met de veroorzaker van hin derlijk geluid moet worden gepraat. In de praktijk blijkt echter dat, als het erop aan komt, slechts 28 procent ook daadwerkelijk naar hun lasti ge buren stapt. Opvallend is volgens de stichting dat uit enquêtes blijkt dat de men sen verkeerslawaai de meest opvallende bron van lawaai noemen (48 procent) en bu renherrie pas op de tweede plaats zetten (40 procent). nuari via de satelliet aan kabel netten wil verkopen, zou vooral een zaak van NOS en omroepen moeten zijn. Over de vraag of daaraan ook bedrijven mogen meedoen, bestaat nog een ver schil van mening tussen CDA en WD, zei de minister. Brinkman achtte een uitbreiding van de televisiezendtijd met 20 uur per week in de komende twee jaar mogelijk als aan de ene kant de Tweede Kamer de recla mezendtijd wil uitbreiden en aan de andere kant de omroepen zui nig willen zijn. Daarbij zou de rol van de NOS moeten worden te ruggedrongen ten gunste van een betere profilering van de om roepen. rijk netwerk van bedrijven en re keningen opgezet. Zo zou Van der H. ook op het gebied van on roerend goed werkzaam zijn ge weest, onder anderen samen met Intrada BV, eigendom van de eerder genoemde Quirijns uit Hilversum. Een woordvoerder van Slavenburg meldde dat de directie Van der H. zijn nevenactiviteiten had ver boden. In de praktijk veranderde na die waarschuwing niets. Naar verluidt meldde de bankbedien de zich, als vanouds, vaak ziek of overspannen om zijn bijbaantjes te kunnen doen. Op het kantoor wist men daarvan. Niemand ver baasde zich erover dat hij kwam voorrijden in zijn Porsche 928, die 140.000 gulden had gekost. DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) verwacht, dat er de komende tijd meer wethouders van middelgrote steden ontslag zullen nemen wegens de slechte financiële situatie waarin zij zijn komen te verkeren. De inko mens van wethouders van ge meenten met tussen de 30.000 en 40.000 inwoners zijn de laatste ja ren door verschillende oorzaken sterk gedaald. Deze wethouders worden als klei ne zelfstandigen beschouwd; zij moeten zelf de premies voor kin derbijslag, arbeidsongeschikt heid en bijzondere ziektekosten betalen. Bij de bezuinigingen op ambtenarensalarissen zijn de wethouders echter wel volledig betrokken. Het komt erop neer dat zij maandelijks meer dan 11 procent moeten inleveren. Afgelopen vrijdag heeft als eerste de Wageningse wethouder M. F. Tazelaar ontslag genomen, om dat volgens hem misbruik is ge maakt van de slechte rechtsposi tie van wethouders. De inhou dingen en premies betekenen voor Tazelaar een maandelijkse achteruitgang van bruto 1400 gulden. Tazelaar heeft besloten terug te keren naar zijn vroegere werkgever, het ministerie van landbouw en visserij. De VNG (die om de zes weken een wethoudersoverleg houdt, waar in 18 wethouders uit diverse ge meenten zitting hebben) heeft er de afgelopen maanden herhaal delijk bij minister Rietkerk van binnenlandse zaken op aange drongen, de premies door de ge meenten te laten betalen. Maar de minister liet eind februari in een brief aan de VNG weten, dat er voorlopig geen verbetering komt in de inkomenspositie van de wethouders, gezien de slechte financieel-economische situatie, waarin ons land verkeert. Legitimatieplicht toch onderzocht DEN HAAG (GPD) - Er komt toch een onderzoek naar de mogelijke invoering van een legitimatie plicht voor financiële transacties tussen burgers en banken. Minis ter Ruding (financiën) slikte gis teren in de Tweede Kamér zijn eerdere bezwaren tegen zo'n on derzoek in. Ruding had enkele weken geleden nog een onderzoek naar legitima tieplicht van de hand gewezen. De iSveede Kamer ziet in een legi timatieplicht een belangrijk wa pen in de strijd tegen de belas tingfraude. Nu is legitimatie slechts vereist bij het opnemen van geld. CDA, PvdA, WD en D'66 willen die verplichting ech ter uitbreiden tot alle transacties, zoals ook het openen van een re kening. Op die manier kan het gebruik van valse namen worden voorkomen. De Tweede Kamer en de bewinds lieden van financiën bleven het ook gisteren oneens over de wens van de Kamer voor een ver scherping van de afspraken tus sen de banken en de belasting dienst. Volgens de Kamer kan onder de bestaande regels door de belastingdienst onvoldoende gebruik gemaakt worden van de bevoegdheden op de controle van bestingaangiften. Minister Ruding en staatssecreta ris Koning bestreden dit. ADVERTENTIE Gratis boekenkrant met verrassende aanbiedingen. Bij De Slegte vind je meer dan 5000 titels met 15 tot 80% korting! Een paar voorbeelden uit de nieuwe aanbiedingskrant; De avonturen van Nick Adams door Ernest Hemingway van 26,- voor 9,95. De fijne keuken voor vegetariërs van 32,50 voor 11,90.8 Titels in de reeks SFem, geschreven door vrouwelijke SF- auteurs. Normaal tussen 22,50 en 28,50 per deel. Nu slechts 6,95. De drie bruiden van Anton Heyboer van 18,— voor 2,95. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken. Snel halen dus die krant b(j 1.2311 CJ L'lden. TH. 071 -12 20 07.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7