'Afrekenen met misverstanden rond computer' Troef: jarenlange strijd eindigt aan Stationsweg Informatica op Louise de Coligny: Liggend op Breestraat. Ja. Maar gedronken? PAGINA 4 Leiden LEIDEN - Rector Steffens van de scholengemeenschap 'Louise de Coligny' vindt het noodzakelijk dat elke leerling die van 'zijn' school afkomt kennis heeft gemaakt met de computer. "Anders", zegt hij dreigend, "zullen zij de nieuwe generatie analfabeten worden". Computer-onderwijs op de Louise de Coligny: sommige leerlingen hebben liever een computer dan een brom fiets. (Foto Holvast) DINSDAG 22 MAART 1983 Deze uitspraak van hem is beslist niet grappig bedoeld. Hij is er van overtuigd dat hele volks stammen belangrijke kennis gaan missen als de school niet snel inspeelt op de wereld van de informatietechnologie. "Mensen onderschatten wat er gaat gebeuren". Dat is ook een van de redenen waarom het vak informatica in de vierde klas van het atheneum onlangs verplicht is gesteld. In vijf atheneum en vier havo kan het facultatief worden gekozen. Volgend jaar is het de bedoeling dat alle tweede klassen in het vak informatica worden onder wezen. Ook het lerarenkorps ontkomt er niet aan. Van de tachtig docen ten hebben er ruim veertig reeds een korte kennismakingscursus van zes weken gevolgd. "Wij hebben het geluk", zegt leraar Verhoog, "dat vijf docenten de afgelopen tien jaar de nodige 'know-how' hebben opgedaan om anderen wegwijs in de infor matica te maken". Daar hoort hij zelf ook bij. De scholengemeenschap aan de Kagerstraat heeft de beschik king over acht computers, die in een speciaal lokaal staan opge steld. Practisch dag en nacht zijn ze bezet. Deze computers heeft door Saskia Stoelinga de schoolleiding kunnen aan schaffen dank zij een bijdrage van de ouders en de gemeente. Op een informatie-demonstratie avond bleken ouders te onder kennen dat ook een school niet zonder computer kan. Met gulle hand gaven zij. Sorry In de eerste lessen wordt de leer ling al snel duidelijk gemaakt, dat het ingeburgerde standaard zinnetje: "Sorry, wij kunnen er niets aan doen, de computer heeft een fout gemaakt", non sens is. "Een computer maakt geen fouten, wel degene die hem heeft bediend", vertelt Verhoog. "Dat is heel essentieel", vult zijn collega Van der Drift aan. "Ieder een denkt maar dat een compu ter van alles uit zichzelf doet. Met dit misverstand rekenen wij on middellijk af. Als je dan die ver baasde gezichten ziet, begrijp je pas wat voor een achterstand we hebben". Het is niet zo dat de Louise aan het eind van het schooljaar program meurs aflevert. Wel mensen die kunnen werken op een compu ter, die weten wat voor een in vloed een computer op de maat schappij heeft en wat de moge lijkheden en gevolgen zijn. Verhoog: "Het idee dat computers alleen maar arbeidsplaatsen kos ten en de 'angst en mystiek' die er nog omheen bestaan zal moe ten veranderen. En nu al verne men we van oud-leerlingen dat ze er baat bij hebben. Er is haast geen bedrijfstak meer zonder computers. En als men merkt dat je enige kennis bezit, ben je al gauw een hele piet". "In het land der blinden is éénoog koning", merkt Van der Drift schamper op. "Op geen enkele manier worden we door het mi nisterie van onderwijs en weten schappen tegemoet gekomen. Er is totaal geen beleid. Wel wordf er steeds hard geroepen dat he zo belangrijk is dat scholen derricht geven in informatica maar er wordt niets gecoördi neerd. Allemaal zijn we bezig het wiel uit te vinden". Risico's Verhoog ziet nu al dat het ontbre ken van beleid grote risico's in houdt. "Als het zo doorgaat ont staat er een grote chaos". Hij zegt dit met enige nadruk. "We wor den door firma's overspoeld met de mooiste apparatuur. Richtlij nen zijn er niet. Op het moment dat je iets koopt, is het eigenlijk al weer verouderd. Daarnaast blijkt dat elke school een ander systeem heeft. Niets sluit op el kaar aan". Toch bestaat in het onderwijs de unanieme mening, dat er niet moet worden gewacht op het be leid van het ministerie. Deskun digen, zoals prof. dr. A.A. Verrijn Stuart, hoogleraar informatica aan de rijksuniversiteit in Lei den, is zelfs voorstander van in voering van computeronderwijs op lagere leeftijd. "Kies het goe de moment, zodat leerlingen zich bijna spelenderwijs de leerstof eigen kunnen maken". Van der Drift kan daarover mee praten. Onlangs verscheen er een groep kinderen van de lagere school op de Louise om te 'werken' met de computer. Van computerangst was geen sprake. "Binnen zeer korte tijd hadden ze de elementaire begrippen door". Na enig aandringen van leerkrachten uit het basisonder wijs in Leiden beginnen de 'in- formatica-kenners' van de Loui se de Coligny volgende week woensdag zelfs met een cursus voor deze groep leerkrachten. "Het is gewoon liefdewerk-oud papier", merkt Verhoog droog op. Talenten Wat op de Louise de Coligny ook langzamerhand op gang komt, is het gebruik van de computer als hulpmiddel bij de verschillende vakken. Steeds meer educatieve uitgevers komen met lespro gramma's op de markt. Van der Drift: "Daar ontbreekt het nog steeds aan. Alle scholen kampen daarmee. In het zelf ontwikkelen van programma's gaat namelijk ontzettend veel tijd zitten. Ook hier wordt een beleid van de overheid node gemist". Verhoog: "Aardig is, dat leerlingen van vijf atheneum, die de com putertaal 'basic' volledig onder de knie hebben zover zijn'dat ze zelf programma's kunnen ma ken". Gekscherend: "Deze men sen hebben liever een computer dan een bromfiets". Van der Drift: Ik heb er nu eentje die een scheikunde-programma voor vier havo aan het ontwikkelen is. Heel goed en heel gedegen", zegt hij met enige trots. Beide docenten halen op deze ma nier ook de talenten eruit. "Er is in Nederland een grote behoefte aan mensen die gespecialiseerd zijn in computerkunde en infor matica. De bedrijven moeten nog teveel buitenlanders aantrekken. De voorspellingen zijn dat in de eerste tien jaar in deze branche geen werkloosheid zal zijn. Daar moet je als school op inspringen en volgens ons kan dat alleen als ze weten wat dit vak inhoudt. Weet u wat een systeem-analist of een computer-operator doet?". Etage wordt weer woning DEN HAAG/LEIDEN - De boven verdiepingen van het winkel pand Haarlemmerstraat 2 moe ten ter beschikking komen aan Leidse woningzoekenden. De Raad van State heeft deze uit spraak gedaan in het geschil tus sen Hagenaar H. van Gelderen, eigenaar van het pand, en Gede puteerde Staten. In het pand is een oogmeetkundig centrum gevestigd. De eigenaar wilde de eerste verdieping reser veren als opslag- en administra tieruimte. In eerste instantie kreeg hij toestemming van B en W van Leiden om deze ruimte te onttrekken aan de bestaande woonruimte. Daarop ging buurt vereniging Maredorp met succes in beroep bij het college: de be slissing werd teruggedraaid. De eigenaar van het oogmeetkun dig centrum wendde zich vervol gens tot Gedeputeerde Staten, maar dit provinciaal orgaan zag geen reden om het pand niet te gebruiken voor woningzoeken den. Een mening die de Raad van State nu heeft onderschre ven. Het argument van de eige naar, dat de bovenverdieping al tien jaar niet meer wordt ver huurd, werd dan ook terzijde ge schoven. Het pand Stationsweg 32, vormingscentrum Troef zijn definitieve onderkomen lijkt te hebben gevonden. Vroeger zat hier de Schooladviesdie nstdie naar de Latijnse School in de Pieterswijk is verhuisd. (Foto Holvast) Vormingscentrum verhuisd LEIDEN - Het vormingscentrum voor jong-volwassenen 'Troef zal donderdag de officiële ope ning van zijn nieuwe huisvesting beleven. Wethouder Peters zal de opening verrichten van het pand Stationsweg 32, dat overigens al sinds januari door Troef wordt gebruikt. Van vier tot zes uur is er donderdag een receptie in de nieuwe huisvesting. Bij Troef kunnen mensen van 17 tot 30 jaar terecht voor onder wijs, vorming en recreatieve acti viteiten. Elke week nemen onge veer 300 mensen deel aan cursus sen. Troef werkt met dertien mensen, waarvan er acht tot de staf behoren. Zij worden bijge staan door een groot aantal vrij willigers en gastdocenten. Finan cieel is Troef vooral afhankelijk van het rijk en in mindere mate ook van de gemeente. De officiële behuizing betekent voor Troef het slot van een jaren lange strijd voor betere huisves ting. Het vormingscentrum ont stond jaren geleden uit het Mater Amabiliswerk, bestemd voor jonge katholieke meisjes. In 1969 werd dit werk omgezet in 'vor mingswerk voor jong-volwasse nen' dat toen gevestigd was in een vervallen pand aan de Hoge- woerd. In die tijd had Troef aller lei recreatieve activiteiten, von den actiegroepen er hun thuisba sis en stond het sooswerk cen traal. Na de verhuizing naar de zieken boeg van de voormalige zee vaartschool aan het Noordeinde ontwikkelde Troef zich vanaf 1975 tot het vormingscentrum dat het nu is. Maatschappelijke ontwikkelingen maakten het no dig het beleid te richten op ande re activiteiten en doelgroepen. Het werk voor buitenlanders deed zijn intrede en steeds meer activiteiten kregen het karakter van tweede-kans-onderwijs. Te genwoordig doet Troef veel aan onderwijs- en vormingsprogram ma's zoals taalcursussen voor buitenlanders. WSW-groepen en type-cursussen voor jonge werk lozen. Ook zijn er cursussen in fotografie, zeefdrukken en we- Door de groei van het aantal activi teiten barstte Troef eigenlijk al enkele jaren uit zijn jasje. Het ge bouw aan het Noordeinde was niet alleen te klein, de staat van onderhoud was bovendien ge brekkig en ongeschikt voor het huidige werk. Groot was dan ook de opluchting toen Troef kon verhuizen naar de Stationsweg, waar een ruimer pand kon wor den betrokken. Het vormings centrum hoopt in de nieuwe be huizing door te gaan met het aan bieden van goede educatieve programma's aan volwassenen. Zij het met een angstig oog op de toekomst, waarin waarschijnlijk ook de vormingscentra moeten geloven aan bezuinigingen van de overheid. Auto vliegt uit de bocht LEIDEN - Waarschijnlijk doordat er te veel drank in spel was, is een 29-jarige Leidenaar vannacht om kwart voor vier met zijn auto uit de bocht gevlogen. Dit ge beurde op de Wassenaarseweg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis. De man en een me depassagier zijn met snij- en schaafwonden overgebracht naar dit zelfde ziekenhuis. De au to werd aan de voorkant zwaar beschadigd. LEIDEN - De naam van de ver dachte werd genoemd, hij stond op, en klikklakte rich ting rechter. (Dat doen sommi gen: klikklakken. In de rechts zaal ligt namelijk een parket vloer. En als je nu maar mo dern schoeisel aanhebt, dan kun je heel wat lawaai produ ceren. Geen bordeelsluipers aantrekken als u ooit mocht voorkomen. Deze verdachte nam, bij de balie gekomen, meteen het heft in handen. "Mag ik meteen wat zeggen?" Mocht. "Er stond daar helemaal geen verkeers licht. Dus hoe kan ik dan door rood zyn gereden?" De rechter begon maar aan een reconstructie van het voorval: op 28 april van het vorige jaar was de verdachte op het Sta tionsplein volgens de politie door rood gereden. "U haalde uw fiets op, die in de stalling stond geparkeerd, en even la ter reed u door rood", zo zei hh het. Ja, de rechter had het in dit verband ook over een ge parkeerde fiets. Hij bedoelde natuurlijk: gestald, want fiet sen stal je. Net als paarden. Hoe dan ook, de verdachte was het er niet mee eens. "Ik werd aangehouden door die agenten en die zeiden: u bent door rood gereden. Zal wel zo zijn, dacht ik. Maar wat bleek nou de vol gende dag: helemaal geen ver keerslicht te zien op die plaats!" Hij wilde ter plekke wel even een situatietekening voor de rech ter maken. Maar dat hoefde niet. Aanhouden maar deze zaak, meende de rechter. De verdachte kon de zaal verlaten. Klikklakkend. Beschonken Veertien februari, vorig jaar. Hij had op de Breestraat gelopen. Waggelend. En of hij nu lollig wilde zijn...misschien moe was, we zullen het nooit meer kunnen achterhalen, in elk ge val ging hij op het wegdek lig gen. Tenminste dat had de po litie gerapporteerd. door Wim Brands "U had zeker nogal wat gedron ken hè". Dat was de rechter. "Ik weet het niet meer", zei de jongeman. "Ik zeg al: u had ze ker aardig wat gedronken". Dat was weer de rechter. Het liggen op het wegdek bleef overigens niet zonder gevol gen. Een automobilist moest remmen. Hij deed dat gelukkig op tijd. Een andere bestuurder niet, met als gevolg dat zijn au to tegen die van de eerste rem mer botste. Politie erbij. Volgens, een agent had de verdachte wartaal uit geslagen. "En", las de rechter voor, "die agent constateerde ook dat u beschonken was". Maar ja, dat was nu net wat de jongeman zich niet meer kon herinneren. Wat de officier van justitie zei - "U mag van mij net zoveel drinken als u wilt, als u maar geen verkeer hindert" - klonk weliswaar troostrijk, maar ze eiste wel een boete van hon derd gulden. Volgens de raadsman, die kun dig jongleerde met wetsartike len, was het maar de vraag of zijn cliënt was verhoord door de hulpofficier. Daarom vond hij - maar dat vinden advoca ten meestal - vrijspraak of nie tig verklaren van het vonnis het beste. Op het moment dat de rechter uitspraak wilde doen, nam de raadsman nogmaals het woord: "Ik wilde graag een schriftelijke uitspraak hebben, gezien bepaalde achtergron den". Dat kon. "Maar", zei de rechter, "ik juich dat niet toe". Banaan Wat opvalt tijdens veel zaken is dat mensen nogal eens gebruik maken van als-zinnen. Dan zeggen ze bijvoorbeeld: "Als ik mijn auto nouOf: "Als'ik dat nou had geweten Onwillekeurig ga je op die mo menten denken aan een op merking van de schrijver Car- miggelt, een opmerking die luidt (vrij geciteerd): "Als Eva nou een banaan had gegeten in plaats van een appel, dan had den we nu nog mooi in het pa radijs gezeten". Knoop dat in Sprookjesfilm K&O, Oude Vest 45, vertoont woensdagmiddag een film van het sprookje Klein Duimpje. De voornaamste rollen in deze film, die in het Nederlands wordt gesproken, worden door kinderen gespeeld. Aanvang half drie. Kinderkledingbeurs In buurthuis Cornelis Joppensz aan de Du Rieustraat wordt woensdag een kinderkleding beurs gehouden, van twee tot vier uur. De kleding kan dins dagavond van zeven tot half acht worden ingeleverd. Don derdagavond, zelfde tijd, kun nen verkopers komen afreke nen en overgebleven kleding afhalen. Diezelfde avond houdt de Stichting Buurthuis Professoren- Burgemeesters- en Rijndijkwijk "Cornelis Jop pensz" een jaarvergadering, om acht uur. Nieuw Leven Kleuterschool De Zonnebloem en lagere school Zuiderpark houden woensdagavond een expositie over hun gezamenlij ke project "Nieuw Leven". Groen, mens en dier staan cen traal in de werkstukken van de kleuterschool en de lagere kalssen; .de hogere klassen hebben dit thema nader uitge werkt in begrippen als ruimte lijke ordening, emigratie, im migratie en hebben het ver band proberen te leggen van uit het Joodse Pascha naar ons Paasfeest. De tentoonstellin gen zijn in de scholen aan de Asserstraat te zien van half ze ven tot kwart over acht. Film De film "Audrey Rose" is woens dagavond per video te zien in het gebouw van de Leidse Stu denten Ekklesia (Rapenburg 100), waar hij wordt vertoond door de Werkgroep TV-Issue. Het is een Amerikaanse speel- fim uit 1977, handelend over een onvermoede gebeurtenis op de grens van leven en dood, die een klein meisje nachtmer ries bezorgt en haar ouders voor raadsels stelt. Aanvang half tien. Open dag De Zeeheldencontactgroep van het dienstencentrum Binnen- stad/Zeeheldenwijk houdt donderdag voor de ouderen een "open dag" in het clubge bouw Ons Eiland aan de Korte- naerstraat. Programma: koffie hoek, verkoping met tombola van handwerkmateriaal, eie- renschilderen en vlooien markt. Rommelmarkt Het sportcafé van het Leids Vrij etijdscentrum, Breestraat 66, organiseert. donderdagavond een rommelmarkt. Oorbellen, oude kleren, speelgoed, zeef drukken, 'enz. worden door di verse mensen en organisaties verkocht. Bovendien zorgt de Nederlandstalige band Schrik voor muziek. Racisme Racisme is het onderwerp van een congresdag die donderdag bh de Lok wordt gehouden. De Lok is een school voor cultu reel werk, inrichtingswerk, so ciale dienstverlening en ar beidszaken, gevestigd aan de Storm Buysinghstraat. Door middel van films, boekenstal letjes, informatie-stands en een tentoonstelling wordt het on derwerp racisme van verschil lende kanten belicht. Behalve voor studenten van de Lok is de dag bestemd voor welzijns werkers. De dag wordt beslo ten met een forumdiscussie. Theeceremonie In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde (Steenstraat) wordt donderdag tweemaal een voor stelling gegeven van een Ja panse theeceremonie onder leiding van theemeester Koci Miura van de Enshü-school. Mevrouw Phita Overdijk, waarnemend hoofd van de educatieve dienst, verzorgt er een inleiding bij. De aanvangs tijden zijn drie uur en acht uur. Meer informatie: tel. 071- 132641. Diefstal van antiek LEIDEN - Waardevolle antieke spullen zijn gisteren tussen acht uur 's morgens en negen 's avonds uit een woning aan het Plantsoen gestolen. Het gaat om een schaakspel met laadjes, waarin opgeborgen lagen ivoren en buffelhoornen dam- en schaakstenen, drie blauwe Chi nese vazen en vijf blauw-witte Chinese vazen, waarvan twee met een kelk en drie met een stop. Men is binnengekomen door een ruit aan de achterzijde van het pand te forceren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4