Steeds Spoed achter bouw Doelenterrein Leden van Ons Belang herkiezen oud bestuur Sen met Xe/mm btadbteeld Meerderheid gemeenteraad wil plan doorzetten op ijshal Stevenshof: vlag in top Thorbeeke- college aan universiteit Hypotheek bank doet zelf bod Ondmdelijkheid rond gebruik parkeer garage Witte Singel Voorzitter belooft beterschap De nieuwe Europese bruidsmode: nüinde Haarlemmerstraat Rob van Lint voor PPR in gemeenteraad Redactie: Ban Jungmann Jaap Visser Een tekening van de omstreden woningbouwplannen op het Doe lenterrein. De raad besloot de plan nen door te zetten, ondanks de be zwaren van de buurtverenigingen. LEIDEN - De gemeente raad heeft gisteravond haast gezet achter het plan voor woningbouw aan de Doelengracht. De raad nam na een uitvoerig de bat een voorbereidingsbe- sluit voor het gebied. Door het nemen van dit besluit kan het bestem mingsplan gewijzigd wor den. Op deze manier hoopt de gemeente met succes een bouwvergunning af te kunnen geven. Het huidige bestemmingsplan voor de Aca- demiewijk maakt het bouwplan niet mogelijk. De buurtvereni gingen maakten op grond daar van bezwaar tegen het bouw plan. Het is de bedoeling nog dit jaar met de bouw van de 35 wo ningen op het Doelenterrein te beginnen. Zij behoren tot het aantal te bouwen woningen dat het rijk aan de gemeente voor dit jaar heeft toegestaan. De wonin gen zijn al aan toekomstige be woners toegewezen. Tegen het nemen van een voorbe- reidingsbesluit verzetten zich gisteravond aanvankelijk de fracties van PvdA en PPR. De bezwaren van de buurt vond men fundamenteel. Het bouw plan zou niet passen in het be schermd stadsgezicht. PvdA-raadslid Koning betoogde dat er rustig de tijd genomen moest worden om het bouwplan bij te schaven. Van Oosten (PPR) pleitte ook voor het aanpassen van het bouwplan. "Anders is er kans dat er nooit meer gebouwd kan worden". De overige fracties steunden het college. Zonnevylle (WD) zei het nemen van een voorberei- dingsbesluit de veiligste manier te vinden om de woningbouw te bespoedigen. Hoekema (D'66) en Van Zijp (CDA) wezen op de mo gelijkheid om weliswaar het be stemmingsplan te wijzigen, maar tegelijkertijd in het bouwplan zo veel mogelijk met de bezwaren van de buurt rekening te hou den. Huren Brands (CPN) wees erop dat aan passing van het bouwplan geld gaat kosten, waardoor de huur hoger wordt. De huren komen nu op ongeveer 450 gulden per maand. Het bouwplan is al over geheveld van de woningwetsec tor naar de premiehuur-sector, waardoor de huren hoger wer- LEIDEN - Een grote steiger bij een flat aan de Diamantlaan - ge plaatst voorschilderwerkzaam heden - is vanmorgen vroeg door een harde rukwind omgewaaid. Een deel van de stellage kwam op drie geparkeerde auto's te recht en een ander deel bleef in een boom hangen. De auto's lie pen blik- en lakschade op. den. PSP en SP onthielden zich in eerste instantie van commen taar. Wethouder Waal (PvdA) zei dat het achterwege laten van het voorbe- reidingsbesluit ertoe zou leiden dat er nooit gebouwd zal worden. Hij kon echter niet garanderen dat het nemen van het besluit af doende zekerheid biedt, dat de Raad van State (bij welke instan tie de buurtverenigingen, zo wordt verwacht, in beroep zullen gaan) de bouwvergunning zal toestaan. Na een uitvoerige bespreking van de door de buurt geopperde be zwaren door wethouder Waal, die daarmee trachtte aan te to nen dat de bezwaren niet funda menteel waren (raadslid Koning interrumpeerde haar partijge noot een paar maal boos: "Onzin om de buurt zo belachelijk te ma ken"), vroegen de fracties van CDA en PvdA schorsing van de vergadering. Het CDA was door het betoog van Waal aan de aanvankelijke steun voor het college gaan twijfelen. De PvdA was daarentegen door Waal overtuigd. Temeer omdat de wethouder toezegde om in het bouwplan nog zoveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te ko- Toen het nemen van het voorberei- dingsbesluit uiteindelijk in stem ming kwam werd het toch nog met overweldigende meerder heid aanvaard. Slechts de PvdA- ers Koning en Van der Molen stemden tegen. LEIDEN - De Westland Utrecht hypotheekbank heeft een bod van 2,1 miljoen gulden gedaan op de Ijshal Leiden. Als de voor malige Menkenhal inderdaad in het bezit van de bank komt dan is het zeer waarschijnlijk dat de ze overdekte kunstijsbaan voor de Leid.se regio behouden blijft. Eigenaar en stichter van de hal Ton Menken kon zoals bekend niet aan zijn financiële verplichtin gen voldoen zodat de hal moest worden geveild om te voorko men ^dat zij door de sterk oplo pende erfpachtschuld (inmid dels bijna een kwart miljoen) in handen van de gemeente Leiden zou komen. Gisteravond werd een begin ge maakt met de veiling. Ten over staan van notaris Karstens deed, zoals verwacht, een medewerker van de Westland Utrecht het hoogste bod. F.J. FLemming uit Zoetermeer, bood 2,1 miljoen gulden. Volgende week maandagavond zal de hal opnieuw bij afslag worden ingezet. Punktueel (1) Punks van buiten de stadspoor ten hebben het grondig ver pest voor hun Leidse 'geestver wanten'. De staf van het Leids Vrijetijdscentrum trekt voorlo pig geen punkgroepen meer aan waarvan wordt verwacht dat zij personen aantrekken die er op uit zijn "de boel te la ten verstieren". Zo verwoordt staflid Koos Gijsman het voor lopige LVC-standpunt over de gebeurtenissen van het afgelo pen weekeinde. Een optreden van de Britse punkgroep de Angelic Up starts liep zaterdag volkomen uit de hand. Tien politie-agen- ten moesten opdraven om he vig vechtende punks uit het centrum aan de Breestraat te werken. Het was niet de eerste keer dat "vechtersbazen uit de grote steden" in het LVC rotzooi trapten. Maar zo bont als zater dagavond hadden zij het nop nooit gemaakt. Wat de aanlei ding was voor het agressieve gedrag van het volgens Koos Gijsman ongeveer twintig man sterke 'vreemdelingenlegioen' is niet duidelijk. Gijsman: "Eerder op de avond waren er al twee vechtpartij tjes geweest die gelukkig met een sisser afliepen. Maar het was voor ons wel aanleiding om de politie te waarschuwen en te vragen of ze in de buurt wilden blijven". Rond half één 's nachts, na af loop van het optreden van de Angelic Upstarts, zochten en vonden de herrieschoppers op nieuw 'mot'. Koos Gijsman: "We hebben toen besloten om alles en iedereen maar op straat te zetten. We konden en wilden namelijk niet langer de verantwoordelijkheid dragen voor wat zich binnen afspeel de. Hoe jammer wij dat ook voor onze vaste bezoekers von den. Maar we konden niet lan ger voor hun veiligheid in staan". Met medewerkers en bestuursle den van het LVC en met de po litie wordt nu besproken wat er verder moet gebeuren. Maar zeker is in elk geval dat er geen 'agressievelingen aantrekken de acts' meer worden geboekt. Gijsman: "De figuren die de boel hebben verpest, zijn niet voor rede vatbaar, Een blinde gewelddadigheid. Dezelfde fi- DINSDAG 22 MAART 1983 f Leiden LEIDEN - De nieuwe Leidse woonwijk Stevenshof polder groeit als kool. Over enkele maanden zul len de eerste Leidse families hun nieuwe woning kunnen betrekken. Gistermiddag werd het hoogste punt bereikt van de eerste woning. Reden voor voorzitter Van Ginkel van de woningbouwvereniging Tuinstadwijk om de vlag in top te hijsen. De bouw verloopt voorspoe dig. Drie maanden geleden ging de eerste paal de grond in voor twee woonbuurten van samen 385 wo ningen. In juni zullen de eerste hui zen klaar zijn. Vanaf dat moment worden wekelijks zo'n vijftien wo ningen opgeleverd. In totaal zullen de komende jaren zo'n 4500 wonin gen worden gebouwd in de Stevens- hofpolder. (foto Holvast) LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit wordt morgenmiddag het negende Thorbecke-college ge geven. De Gentse hoogleraar prof. dr. R.C. van Canegem zal spreken over 'Het Common Law herbezocht'. De colleges zjjn een uitvloeisel van de contacten tussen de juridi sche faculteiten van de universi teiten van Gent en Leiden. Sinds 1967 vinden er jaarlijks gastcolle ges plaats voor de zusterfacultei ten en worden er studentenex cursies georganiseerd. Boven dien worden er sinds 1970 stafle den uitgewisseld. Met de colle ges wordt de nagedachtenis van J.R. Thorbecke geëerd. Hij is zo wel in Gent (1825-1830) als in Lei den (1831-1849) hoogleraar ge weest. De liberaal Thorbecke, die verder onder meer minister van binnenlandse zaken was, is de grondlegger van onze huidige Grondwet Het college wordt gehouden in het juridisch studiecentrum Graven steen aan het Pieterskerkhof en begint om vier uur. J.M.F.G. Paddenburg bij zijn vernielde auto. Achteraf moet hij toegeven dat dit niet de derde aanslag jan de punkbeweging op de Leidse VVD was van die partij op de achterklep een kleine sticker). guren die bij voetballen met bommen gooien". Volgens Gijsman is het ondoen lijk om dergelijke figuren bui ten de deur te houden. "Je kunt moeilijk bij de deur vra gen of ze van plan zijn te gaan vechten". Voor een pasjessys teem voelt Gijsman niet. "Be sloten clubs zijn er al in Lei den. Wij willen juist een open centrum blijven. Bovendien moet je niet vergeten dat wij een duidelijke regiofunctie hebben". Jammer dat notoire herieschop- pers uit Rotterdam, Den Haag en Amsterdam vinden dat de regiofunctie van het LVC zich tot hun woonplaatsen uit strekt. J.V. Punktueel (2) Een punctueel man, J.M.F.G. Paddenburg. "U heeft hier toch geen bezwaar tegen, hè", vraagt hij wijzend op de kloeke cassetterecorder naast zich. Wat nare ervaringen met de pers, vandaar. Aanleiding voor het gesprek is een alarmerend telexbericht dat zondag de wereld werd in gestuurd. De punkbeweging heeft de aanval geopend op de WD in Leiden. "Een aantal agressieve punkfiguren pleegt de derde aanslag op de Leidse WD". Toe maar. Na enig zoeken blijkt Padden burg, secretaris van de liberale propagandacommissie alhier, verantwoordelijk voor de te lex. Die zaterdagnacht, een paar uur na het concert van de punkgroep Angelic Upstarts: "Ik zat naar de nachtfilm te kij ken en hoorde op een gegeven moment een enorme knal.Heel vaag zag ik een grijze auto. Verder kon ik niets zien en bo vendien was de film nogal spannend". De volgende ochtend waren de gevolgen van de klap pas; goed zichtbaar. Een door Padden burg geleende auto was een kofferbak armer, van achter helemaal in elkaar gereden. Eén en ander met het verleden combinerend, was er voor Pad denburg maar één conclusie: voor de derde maal had de punkbeweging de Leidse WD Het verleden: 28 augustus 1982 liepen punkers de verkiezings tand van de WD pardoes om ver. "Een hulpeloos meisje (Paddenburg bedoelt het raadslid Laila Jansen) staat machteloos". Samen met wat anderen stond de secretaris van de propagandacommissie verderop in de Haarlemmer straat folders uit te delen. Te ver weg om m te grijpen. "Die punkers renden hard weg en wij konden daar moeilijk als WD-ers met onze buttons op achter aangaan". Zaterdag 13 maart was het weer raak. "Ik had me die avond wat slordig gekleed. Ja, ik moest namelijk wat uitzoeken over een politieke partij. Een partij met drie letters, meer zeg ik niet". Eenmaal buitengeko men zag Paddenburg - "Ik ben nogal goed in gezichten" - één van de punkdaders. 'Hé, skinhead', riep Paddenburg te gen een twee meter lange kort geknipte jongeman. Een ogen blik later lag de bril van de se cretaris van de propaganda commissie in stukken op straat. En nu dan die auto. Dat kon toch geen toeval zijn, meende Pad denburg. Bij de recherche von den ze het maar onzin en boos heeft hij toen snel het hele ver haal op telex gezet. Iets te snel, zo bleek diezelfde zondag nog. Een jongeman meldde zich bij de politie, hij had de vorige nacht dat ongeluk veroorzaakt. "Een keurige jongen", moet Paddenburg achteraf toege ven. Geen punker in elk geval. Dus dat telexbericht was eigen lijk een beetje overdreven? Paddenburg: "Ja, dat was een beetje overdreven". B.J. LEIDEN nog altijd is onduidelijk of de parkeergarage bij het univer sitaire complex aan de Witte Sin gel straks ook door niet-bezoe- kers van de universiteit zal kun nen worden gebruikt. De ge- meénte heeft het verzoek gedaan de garage open te stellen voor omwonenden en op koopavon den en zaterdagen voor het win kelend publiek, maar de onder handelingen daarover met de universiteit verlopen moeizaam. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de universiteits raad, waarin het college van be- ADVERTENTIE stuur desgevraagd de stand van zaken weergaf. Van de zijde van het bestuur werd meegedeeld dat er is gepraat met wethouder Waal (verkeer). Deze zou van me ning zijn dat de winkeliers het geld moeten opbrengen om de voorzieningen die nodig zijn voor openstelling van de garage te betalen. De winkeliers voelen daar weinig voor en dus zou de universiteit voor de financiële middelen moeten zorgen. Het college van bestuur zegt dit wet telijk niet op zijn weg te achten. Het parkeren zelf in de parkeerga rage (vierhonderd plaatsen) zou overigens gratis zijn; de benodig de voorzieningen bestaan uit slagbomen bij de ingang, om te bereiken dat vaste bezoekers van het universiteitscomplex in elk geval verzekerd zijn van een plaats op de voor hen gebruike lijke tijden. Op uren van winkel- topdrukte zouden de bomen dan ook voor het publiek geopend kunnen worden. da qxootita ipeci&aLyuik Irxuidl- en avondmoda in Ahdaxland Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel. 071" 1312 04 LEIDEN - De PPR heeft een nieuw raadslid: de 24-jarige Rob van Lint, nu nog fractie-assis tent, wordt de opvolger van Frits van Oosten. Van Lint is afgestu deerd bioloog en verkeert in de laatste fase van zijn opleiding be stuurskunde in Delft. Van Lint was de afgelopen drie jaar lid van de steunfractie van de PPR (een groep PPR-leden die het enige raadslid van deze partij bijstaan), waarvan de laat ste twee jaar als fractie-assistent. Het is de bedoeling dat hij op 2 mei wordt geïnstalleerd. Overi gens stond hij niet op de-tweede plaats van de kandidatenlijst bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar. Dat was Korrie Korevaart. Zij kan het raadslid maatschap echter niet combine ren met haar werk. Frits van Oosten verlaat de ge meenteraad omdat hij per 1 mei «s benoemd tot directeur van het verzorgingstehuis Rijn en Vliet in Leiden Zuid-West. LEIDEN - Bijna het voltallige be stuur van de woningbouwvereni ging 'Ons Belang' is gisteravond tijdens een ledenvergadering herkozen. Twee maanden geleden stapte het bestuur van de woningbouwver eniging op nadat de voormalig voorzitter, F. Velthuijsen, niet was herkozen als gewoon be stuurslid. Dit gebeurde na een roerige ledenvergadering waarin bestuursleden werd verweten niet goed te functioneren ofwel persoonlijk munt te hebben ge slagen uit hun functie. Ook de gebrekkige voorlichting over re novatie en onderhoud was een aantal leden in het verkeerde keelgat geschoten. Een poging om het bestuur en de raad van commissarissen naar huis te stu ren mislukte echter. Dat het be stuur, later die avond, alsnog achter de bestuurstafel vandaan stapte was uit solidariteit met de ex-voorzitter. Een poging om het conflict tussen leden en bestuur te lijmen mis lukte vorige maand, eveneens. Het voorstel van de raad van commissarissen om het bestuur (zonder Velthuijsen) te laten aan blijven werd door de leden ver worpen. Een gevolg van dat be sluit was dat opnieuw een leden vergadering moest worden uitge schreven om een ander bestuur te kiezen. Gisteravond werden echter bijna alle oud-bestuursleden van de woningbouwvereniging, door een ruime meerderheid, in hun functie herkozen. De leden ko zen alleen een nieuwe penning meester, H.P. de Lange. Voorzit ter van 'Ons Belang' werd Th. C. van Heyningen die Velthuijsen twee maanden geleden al was opgevolgd. In een verklaring beloofde het be stuur beterschap. Voorzitter Van Heyningen zei meer rekening te zullen houden met de wensen en klachten van bewoners. Er wor den "waterdichte afspraken ge maakt" met de Centrale Techni sche Werkplaats (CTW) van Wo ningbouwverenigingen voor wat betreft reparaties en onderhoud en er zal een duidelijke taakafba kening komen binnen het be stuur. Ook de voorlichting aan bewoners over renovatie, repara ties en woningtoewijzing zal worden verbeterd, aldus beloof de het bestuur van 'Ons Belang'. Op korte termijn zullen de statuten van de woningbouwvereniging worden herzien omdat daaraan een heleboel tekortkomingen kleven. De woningtoewijzing en verhuis wensen zullen in over eenstemming met het volkshuis vestingsplan van de gemeente worden geregeld. Voorzitter van Heyningen deed een beroep op de leden van 'Ons Belang' om zoveel mogelijk met het bestuur samen te werken. H|j wees op de achterstand die het bestuur heeft opgelopen waar door onder meer de renovatie- werkzaamheden vertraging drei gen op te lopen. Het bestuur van 'Ons Belang' wil die achterstand zo snel mogelijk inlopen om er ger te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3