Bibliotheek niet happig op werken met vrijwilligers [Le/cfee agenda CDA-Oegstgeest kritisch over fusie Montessori- en "gewoon" onderwijs Nieuwbouw in noord-oost Wassenaar verdeelt raad 1 Om vaker open te kunnen zijn Villa's in plaats van sociale woningbouw Lozen van afvalwater mag (nog) in Krimkade Stad en rand Commissie: DINSDAG 22 MAART 19 'Leiderdorp 99 uit woon wagenschap LEIDERDORP Leiderdorp moet uit het regionaal woonwa genschap treden. Dat is de een stemmige opvatting van de raadscommissie voor bestuurs zaken. Uittreden blijkt op korte termijn niet een zoveel financieel nadeel op te leveren. Op langere termijn houdt Leiderdorp geld Het besluit om uit het woonwagen schap te treden gaat Leiderdorp om en nabij de 600.000 gulden kosten. Het exacte bedrag van de afkoopsom moet nog worden vastgesteld. Voor de commissie geen reden om een beslissing uit te stellen. Zoals bekend wil Leiderdorp uit treden, omdat het heeft voldaan aan de verplichting om een kampje op eigen grondgebied te stichten. Omdat de meeste ande re regiogemeenten nog geen kampen hebben gerealiseerd, staat het grote kamp aan het Leidse Trekvaartplein overvol. Daarom moeten er daar extra voorieningen worden getroffen. De kosten daarvan, die 8 ton be dragen, moeten voor een deel ook door Leiderdorp worden op gebracht. Dat nu gaat Leider dorp te ver. OEGSTGEEST - Het samengaan van de Oegstgeestse Montessori- kleuterschool met de openbare lagere Floraschool om te komen tot een school voor Montessori- basisonderwijs begint steeds meer vorm aan te nemen. Het ziet er naar uit, dat de Oegst geestse gemeenteraad aanstaan de donderdag zijn goedkeuring over de samenwerking zal uit spreken. Dit werd gisteravond duidelijk na een ingelaste raads commissievergadering van fi nanciën, onderwijs en welzijn. Zowel de WD- als de PvdA-fractie zijn van mening, dat genoemde samenwerking tussen beide scholen de voorkeur verdient bo ven het laten uitgroeien van de Montessori-kleuterschool aan de Aert van Neslaan tot een nieuwe basisschool. Alleen CDA'er Van Veen echter had nog de nodige twijfels. Zo vroeg hij zich af of de openbare kleuterschool De Bokkesprong de taak van een eventuele vierde Oegstgeestse kleuterschool niet zou kunnen overnemen. Deze mogelijkheid zou zich kunnen voordoen, indien de vorming van een openbare Montessori-bassis- school geen doorgang vindt Dan namelijk moet de gemeente Oegstgeest een vierde openbare kleuterschool stichten, opdat in 1985 de vier lagere scholen ge koppeld moeten zijn aan een ge lijk aantal kleuterscholen. Van Veen: "De Bokkesprong heeft 70 kleuters. Dit aantal is genoeg om als toeleverancier te dienen voor twee openbare lagere scho len, te weten de Springplank en de Oudenhofschool". Deze 'driehoeksverhouding' ziet wethouder Kohlbeck van finan ciën echter geheel niet zitten "Oegstgeest moet bij de inwer kingtreding van de Wet op het Basisonderwijs geen uitzonde ringspositie innemen. Drie kleu terscholen, die leerlingen aan vier openbare lagere scholen le veren, is geen goede zaak". Ook vond de fractievoorzitter van het CDA de samenstelling van de in het leven geroepen voorberei dingscommissie voor de Montes- sori-basisschool te eenzijdig. De ze commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de stich ting Montessori-onderwijs Lei den en omstreken en vier van de gemeente Oegstgeest (waaron der de wethouders Blom en Kohlbeck), heeft tot taak een compleet invoeringsplan voor de Montessori-basisschool uit te werken. Van Veen: "Twee wethouders in deze commissie is teveel". Wet houder Blom van onderwijs kon het niet met hem eens zyn: "Het gemeentebestuur is tevens het bestuur van de school. Daarom kunnen er ook geen raadsleden zitting in nemen". Problemen had Van Veen tevens met de aansluiting van Montes sori-onderwijs en voortgezet on derwijs. "Bij de vorige Montesso rischool, die ter ziele is gegaan, bestond dit aansluitingspro bleem ook. Voor een goede voortzetting zouden ze dan naar Den Haag moeten, omdat daar een Montessori-lyceum is". Blom legde ook dit bezwaar ge deeltelijk terzijde." De Jenaplan school De Kring, ook een school met individueler onderwijs, heeft er kennelijk geen proble men mee gezien de grote hoe veelheid leerlingen". Ook waarschuwde Van Veen voor de financiële gevolgen. "Er zitten de nodige risico's aan vast. Wan neer er geen emplooi meer is voor één leerkracht van de Flora- school door bijvoorbeeld een schaalverhoging van 30 naar 32 leerlingen per leerkracht, kan dit de gemeente Oegstgeest een be drag van 80.000 gulden kosten.' Tenminste als het rijk niet bij springt". Overigens kwam Van Veen wel tot de conclusie, dat de "uitgroei-variant" van de Mon tessori-kleuterschool 40.000 gul den duurder zou uitkomen voor de gemeente dan de zogenaamde "ingroei-variant" (=samengaan). Politieke intuïtie Na alle beantwoordingen van zijn vragen en opmerkingen stelde Van Veen, dat "zijn politiek in tuïtie" hem ertoe had gedreven om zoveel kanttekeningen te plaatsen. Op de vraag van wet houder Kohlbeck wat hij hier mee precies bedoelde, reageerde Van Veen: "Ik kan nog steeds niet van me afzetten, dat ik pro blemen van deze samenwerking verwacht die niet opwegen tegen de uitgroeivariant. Zowel proble men vanuit de onderwijskundige optiek bekeken ("Je wordt door een avondcursus niet zo maar Montessoriaan") als bestuurlij ke". De CDA-fractie zal nog voor don derdag intern beraad houden over de Montessori-samenwer- king. LEIDERDORP De Leiderdorpse openbare bibliotheek is aarzelend bereid vrijwilligers in te schakelen om zo meer open te kunnen zijn. Vrijwilligers die in de bibliotheek willen helpen zullen echter wel aan een groot aantal voorwaarden moeten voldoen. Aan de andere kant zullen de vrijwilligers als "volwaardige medewerkers worden beschouwd", aldus een nota van de Provinciale Bibliotheek Centrale, de overkoepelende organisatie van een groot aantal bibliotheken in Zuid-Holland. De gemeente Leiderdorp dringt al een tijdje aan op verruiming van het aantal uren dat de biblio theek open is. Wanneer er hier geen extra beroepskrachten kon den worden aangetrokken, moest dat maar met vrijwilligers. De bibliotheek is nu slechts acht tien uur per week geopend. Het bibliotheekbestuur heeft altijd afwijzend gereageerd op inscha keling van vrijwilligers. Dat blijkt ook nu weer uit de nota. Vrijwilligers inschakelen is best, maar dan moeten ze wel voldoen aan de eisen van de betaalde krachten, is de teneur van de no ta. Vrijwilligers mogen nooit in plaats komen van beroepskrachten, stelt het bibliotheekbestuur. Bo vendien moet de vrijwilliger voor langere tijd (één jaar) in de bibliotheek willen werken. Wel zal er een "soepele regeling" ko men voor vrijwilligers die een baan vinden of bijvoorbeeld trouwen. In totaal denkt het bi bliotheekbestuur vijf of zes vrij- willigersplaatsen te kunnen scheppen van zo'n twintig uur per week elk. De bibliotheek zou dan vijf uur per week meer open kunnen. Ambtenaar Mul van de afdeling so ciale zaken, die in de werkgroep "Activiteiten voor werklozen" zit, vindt de termijn die een vrij williger moet werken vrij lang. Bovendien moet een vrijwilliger geen opzegtermijn hebben. "De situatie is zo dat een vrijwilliger nog moet solliciteren. Per dag moet hij kunnen opzeggen", al dus Mul. Vraagtekens Het werk dat de vrijwilligers kun nen doen omvat de verwerking van de uitleen (vier of vijf plaat sen) en het ondersteunen van het werken met groepen (één plaats). Voor de laatstgenoemde plaats is wel deskundigheid op dat terrein en ervaring vereist. Mul: "Ik zet daar wel mijn vraagtekens bij. Ik vraag mij af wat deze deskundig heid moet zijn en of je als je daar beroepskrachten hebt rondlopen niet assistentie kunt hebben van een minder deskundige". Primair bibliotheekwerk (organi satie, collectiebeheer en -vor ming en inlichtingenwerk) is niet weggelegd voor de vrijwilligers. Dat kan alleen maar worden ge daan door professionele krach ten, aldus de nota. Vrijwilligers moeten via een selec tiecommissie worden geworven. Een sollicitatiecommissie van de bibliotheek toetst de kandidaat- vrijwilligers op maatschappelij ke betrokkenheid, voeling voor dienstverlening, ervaring, des kundigheid en motivatie. Duide lijk is in ieder geval dat niet ie- dereen in aanmerking komt voor Eisen Veel kandidaat-vrijwilligers zullen ook worden afgeschrikt door het pakket voorwaarden waaraan voldaan moet worden. In de nota wordt dat ook duidelijk gesteld: in principe worden aan vrijwilli gers dezelfde eisen gesteld als aan betaalde krachten. Het ge heel moet worden geregeld in een overeenkomst. Bovendien vindt het bibliotheekbestuur dat onkosten gemaakt door vrijwilli gers door de gemeente vergoed moeten worden. Op dit moment is de gemeente daar niet toe be reid. "In het contract dat wij heb ben staat juist dat die betaald moeten worden door de instellin gen zelf', aldus Mul. DINSDAG Leiden - Stichting Welzijn, Breestraa 117, Werkgroep Hogewoerd e.o., 20 uur Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars, 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11 i de is', 20 t De Leiderdorpse openbare biblio theek. Vrijwilligers inschakelen om de openingstijden uit te breiden is best, vindt het bibliotheekbestuur De vrijwilligers zullen echter wel aan een groot aantal voorwaarden moeten voldoen. (foto Holvast) Als vrijwilligers worden ingescha keld zal dat niet'meteen leiden tot een verruiming van de ope ningstijden. Het zal zelfs nog wel enige tijd duren voordat er daad werkelijk vrijwilligers in de bi bliotheek te vinden zijn. Eerst moet er oveileg komen over de nota. Daarna zal de selectie plaats moeten vinden, die wordt gevolgd door een proefperiode. Na een bespreking van de opge dane ervaringen in die proefpe rioden zullen de openingstijden gefaseerd worden uitgebreid. K&O-gebouw - film 'Schwestern' vaij de Duitse filmregisseur Margerethe voïj Trotta, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 171 'Veridiana' van Luis Bunuel, 20 en 22.15 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend oh werkdagen van 14-16 uur en dins van 2Ó1 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer] straat 73, Nederlandse les voor buiten] landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui] tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel 126052. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik] baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, I tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni-i ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 ipir. klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- i de bijstand, woe-1 ring van de schoolraad, 20 u WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar- lemmerstraat 73, cursus stijldansen,1 don soos met films en informatie-pro- gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. I 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder film 'Klein Duimpje', 14.30 uur. Buurthuis Cornells Joppensz - Du Rieu- straat, kinderkledingbeurs, 14-16 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia vertoont per video de film 'Au- i drey Rose', 21.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, j 'El Angel Exterminador', 20 en 22.15 Filmhuis LVC - film Turkse aarde, Hol landse bodem' van Hans Hylkema, 20 en 22.15 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33. .huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, inl. 130701. DONDERDAG - het dienstencentrum Binnenstad/ Zeeheldenwijk houdt open dag voor de ouderen. LVC - Breestraat 66, sportcafé van het LVC organiseert een rommelmarkt; te vens optreden van de groep Schrik. LOK - Strom Buysinghstraat, congres dag met als onderwerp Racisme. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Japanse theeceremonie, 15 en 20 uur, inl. 132641. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Turkse aarde, Hollandse bodem' van Hans Hyl kema, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Cet Obscur Objet du Desir' van Luis Bunuel, do, vr en za om 20 en 22.15 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur. WASSENAAR - Op de plaats het RK verenigingsgebouw Sion aan de Violierenweg in Wasse naar komen villa's te staan in plaats van woningen in de socia le sfeer. Het gebouw en het ter rein zijn onlangs verkocht aan een projectontwikkelaar. De rk Sint Joseph-kerk, van wie het gebouw was, besloot al twee jaar geleden het gebouw te ver kopen want er werd slechts zel den gebruik van gemaakt. Wel was er een afdeling van de scou- Het Sion-gebouw aan de Violierenweg in Wassenaar. In plaats van sociale woningbouw komen er nu villa's op deze plaats. ting van Woesik in gevestigd en werd er wekelijks een kleding- beurs gehouden. De gemeente Wassenaar had in een eerder stadium interesse ge toond maar vond de vraagprijs te hoog. Volgens de makelaar die met de verkoop was belast, toon de zij echter pas serieuze belang stelling voor gebouw en terrein toen ze al verkocht waren. Wethouder Greep van Wassenaar bestempelde die bewering ech ter als een leugen. UEN HAAG/VOORSCHOTEN - Het afvalwater van de woonboot van Voorschotenaar W. Segaar mag voorlopig nog gewoon in het water van de Krimkade wor den geloosd. Dat heeft de Raad van State bepaald naar aanlei ding van een verzoek van de heer Segaar om het besluit van het Hoogheemraadschap van Rijn land, dat er een riool moet wor den gemaakt, te schorsen. Beide partijen moeten nu wachten tot dat de kwestie bij de Kroon wordt behandeld. Segaar had een vergunning om zijn afvalwater van de woonboot (te genover Krimkade 75) in de Krimsloot te lozen. Het Hoog heemraadschap trok deze in ok tober vorig jaar in. Rijnland wil de verontreiniging van het water zoveel mogelijk tegengaan. Bo vendien is het volgens dit Hoog heemraadschap heel goed moge lijk dat er een aansluiting voor de riolering aan de woonboot wordt gemaakt. Volgens de heer Segaar is dat onmogelijk. Het aanbren gen van een riolering zou hem vele duizenden guldens kosten. Bovendien is de onderbouw var! de boot een betonnen 'blok'. Zou daarin worden geboord of ge hakt dan is het risico van scheu ren of breuken volgens hem te groot. Rijnland denkt dat de boot zo gunstig ligt ten opzichte van het hoofdriool dat er zonder te veel hak- en breekwerk een aan sluiting kan worden gemaakt. De bewoner maakte bij de Raad van State ook bezwaar tegen het argument van Rijnland dat er "gedegen onderzoek" is verricht naar de mogelijkheden van een aansluiting op de riolering. De heer Segaar heeft nooit iemand gezien. Navraag bij het Hoog heemraadschap leerde hem dat men daar niet kon vertellen of, en zo ja, wie, dat onderzoek zou hebben uitgevoerd. De Raad van State vindt dat de partijen best kunnen wachten totdat het beroep bij de Kroon voorkomt. Het zou zonde zijn als de heer Segaar de aansluiting "voor niets" moet laten aanbren gen. De Raad van State is het met het Hoogheemraadschap eens dat de waterkwaliteit van de Krimkade moet worden ver beterd en het aantal lozingen te ruggebracht dient te worden, maar het (tijdelijke) afvalwater van één woonboot-bewoner zal de Krimsloot niet noemenswaar dig verder vervuilen. WASSENAAR - "Het CDA pro beert de collegepartijen WD en PvdA uit elkaar te drijven. Jam mer voor die partij dat we dat doorhebben en daar rekening mee houden.'1 Zo luidde de reac tie van het Wassenaarse raadslid Goulooze (PvdA) op de kritiek van de oppositiepartij, het CDA, gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering. Deze partij ging slechts gedeelte lijk akkoord met de beleidsuit spraken van het college met be trekking tot de bouwplannen voor de noord-oostkant van Was senaar. Het college stelt voor om aan de hand van de structuur schets noord-oost in dit gebied 350 woningen te realiseren. Maar het college van B en W wil de mogelijkheden voor uitbreiding open houden via een herroepba re agrarische bestemming voor de rest van het gebied. Het CDA wil echter een meer defi nitieve verdergaande planuit werking. Wensveen (CDA) noemde een aantal van 850 wo ningen voor deze lokatie. Verder herinnerde hij wethouder Greep aan eerder gedane uitspraken van zijn kant over de grote Was senaarse woningbehoefte. Greep: "Wij hebben met dit voor stel toch een begin gemaakt?" Nieuwenhoven (D'66) haakte er op in en hekelde de CDA-kritiek. "Een eerste fase kun je niet over slaan", aldus Nieuwenhoven. De PvdA en D'66 stonden achter het collegevoorstel. Wat de WD betreft blijft het bij 350 wonin gen die voorlopig gepland zyn. De liberalen zijn van mening dat "Wassenaar nu toch echt vol is, willen wij het goede milieu be houden", zoals Ch. Aptroot het uitdrukte. A. Lodder (Partij Was senaar) deelde dit standpunt wat Wassenaar-noord betreft, maar wilde elder wel bouwen. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 maart tot 25 maart door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Boomfeestdag (1) Zo'n vierhonderd zesdeklassers van Leiderdorpse lagere scho len treden morgen aan om Na tionale Boomfeestdag te vieren, 's Morgens om 09.00 uur begint de eerste ploeg onder leiding van burgemeester van der Have met het planten van elzen, lij sterbessen en wilgen achter het nieuwe gebouw van de Leidse Dienst Sociale Werkvoorzie ning. Twee uur later wordt de eerste boom in De Bloemerd ge plant door wethouder Bezemer van onderwijs. Boomfeestdag (2) Op de Nationale Boomfeestdag, woensdag 23 maart, worden dit jaar 128 bomen geplant in Voor schoten. Om 9.Ö0 uur gaat de eerste boom de grond in aan het speelterrein Korte Vliet aan de Leidseweg-Noord. Wethouder Marselis zal dan nauwlettend in de gaten houden of de leerlin gen van de drie deelnemende la gere scholen de wilgen, es doorns, populieren en essen wel op de juiste wijze planten. Musical Leerlingen van de Christelijke Pe dagogische Academie in Oegst geest zullen donderdag 24 en vrijdag 25 maart de musical "De Kotsschool" op de planken zet ten. In tegenstelling tot de titel van het stuk, zo meldt de toe lichting, is de musical een fris gebeuren met als onderwerp een nieuwe leraar die op school komt wat "spanning, romantiek en humor oplevert". Swing Wave Jongerensociëteit De Lindehoeve in Voorschoten begint zaterdag 26 maart met een geheel nieuwe opzet van de zaterdagavond ontspanning. Deze is al de Swing Wave avond gedoopt en dat betekent dat de gehele avond in het teken zal staan van swingmuziek, zowel New wave als Non-top 40. De avond begint om 22.00 uur en zal tevens een Happy Hour (twee consumpties voor de prijs van één) bevatten. OPGERICHT 1 MAART 1660 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Hoofdkantoor: iWitte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Een sleuteltje opgeven: 071-143545. it ontvangen: Geen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Ad|.dir.: N. Quakemaat Wnd -hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw. W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W:T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangegoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Caïro, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst- 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2