Winkelier luidt noodklok 'Consument dupe van benzineslag' FNV: Paal en perk aan werken met uitkering C Kort zakelijk Personeel Nijverdal levert in voor jeugd Albert Heijn: grens loonmatiging overschreden Buitenlandse schuld nekt Latijns- Amerika "Made in Holland" Actie Franse douane treft Nederlandse vrachtrijders Bij kranten geen aparte regeling voor korter werken Hogere winst IBB-Kondor Beursoverzicht DINSDAG 22 MAART 1983 Holec Holec n.v. heeft over 1982 een net toverlies geleden van 22 min. tegen 66 min. over 1981. De om zet daalde met 21 pet. tot 613 min. voornamelijk als gevolg van afvloeien van Smit Transforma toren b.v. en BTU Engineering Corp. Het jaar 1982 werd in het algemeen gekenmerkt door ingrijpende veranderingen, die ten doel had den het concern aan te passen aan de grondig gewijzigde eco nomische situatie, zo heeft de raad van bestuur verder meege deeld. Er wordt voorgesteld geen dividend uit te keren over 1982. FGH Het nettoresultaat van de FGH Hy potheekbank is vorig jaar onge veer volgens de verwachtingen uitgekomen op 51 min. In 1981 werd nog een winst geboekt van 15,1 min. negatief. Voorgesteld wordt het dividend te passeren. Over het voorgaande jaar werd ƒ3,50 dividend per aandeel van 10 nominaal betaald. De brutowinst van FGH is vorig jaar ondanks moeilijke mark tomstandigheden met 24 pet. ge stegen van 66,1 min. tot 82 min. Het resultaat van het finan- cieringsbedrijf steeg van 63,6 min. tot 78,3 min. De hypo theekportefeuille nam toe met 816 min. tot 5,4 miljard. Het vastgoedbedrijf en overige deel nemingen leverden dit jaar een bijdrage aan de brutowinst van 3,7 min. tegen 2,5 min. in 1981. Recordwinst Thyssen-Bornemisza (internatio nale houdstermaatschappij van industriële en dienstverlenende bedrijven) heeft in 1982 een winst van 151,9 min. geboekt. Dit resultaat is het hoogste, wat tot nu toe is behaald, als dat over 1981 buiten beschouwing wordt gelaten. In dat jaar weerspiegel de de nettowinst van 272 min. een omvangrijke eenmalige bate 209,2 min.), die werd geboekt bij de verkoop van een deelne ming, zo heeft Thyssen-Borne misza bekend gemaakt. De groepsomzet steeg vorig jaar van 4,1 miljard tot 4,4 miljard. Miljoenenorder Het Barneveldse bedrijf Elten En gineering heeft van de Russische regering een miljoenenorder ont vangen voor de levering van een volautomatische bouwplaten-in stallatie. Deze installatie die in sneltreinvaart houtcementplaten voor woningen maakt, komt te staan in de stad Oefa, ten zuiden van de Oeral. LEIDEN Op de veemarkt totale aan voer van 7651 dieren. Vandaag 5407. Slachtrunderen 138. gebruiksvee: 382, graskalveren: 38, nuka's: 3438, varkens: 601, biggen: 38, schapen/lammeren: 721, bokken/geiten: 51. Prijsnoteringen: slachtrunderen gelijk aan gisteren, nuchtere slachtkalevern: ƒ120 tot ƒ195, slachtzeugen: 275 tot ƒ280, melk- en kalfkoeien: ƒ2000 tot ƒ3050, varekoeien: ƒ1500 tot ƒ2650, gras kalveren: '1250 tot ƒ1450, nuka's rood: ƒ375 tot 5450, zwart: ƒ100 tot 350, big gen: ƒ120 tot ƒ125, schapen: ƒ170 tot 230, lammeren: ƒ230 tot ƒ340, geiten: ƒ20 tot ƒ105, fokschaap 1 lam: 275 tot ƒ325, fokschaap 2 lam: ƒ400 tot ƒ500. Toelichting slachtrunderen: hoger (aan voer), redelijk (handel) en stabiel (prij zen), kalf- en melkkoeien: hoger, rede lijk en stabiel, varekoeien: hoger, rede lijk en hoger, vaarzen en pinken: hoger, redelijk en hoger, graskalveren: minder, redelijk en stabiel, nuka's hoger, rede lijk en stabiel, varkens: normaal, rede lijk en iets lager, lopers en biggen: ho ger, minder en iets lager, schapen en lammeren: gelijk, rustig en stabiel (schapen: lager), geiten: gelijk, vlot en stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 21 maart 1983. Andijvie per kg 1,84-2,11, boerekool per kg. 0,20, waspeen Al-per kist 5,30-6,60, AII-3,20-5,00, BI-11,00-12,50. Aanvoer: 249 ton. Breekpeen CI-per kist 4,30-4,50, prei A per kg 0,36-0,52, uien per kg 0,36-0,38. DEN HAAG (ANP) - De strijd die de oliemaatschappijen voeren om hun marktaandeel veilig te stellen of te vergroten, neemt dusdanige vormen aan, dat gevreesd moet worden voor negatieve bijverschijnselen. De consument profiteert nu wel van lagere prijzen, maar zal daar later de dupe van worden. Bovendien worden pomphouders, die benzine be trekken van maatschappijen, die geen acties willen voeren, bedreigd: hun omzetten dalen en het zal moeilijk zijn het hoofd boven water te houden. Dit meent de Bovag (bond van garagehouders). De bond verklaarde gisteren, dat de pomphouders vorig jaar augustus ook al een klap moesten incasseren toen het wettelijk maximum prijs- systeem motorbrandstoffen werd losgelaten. De bedrijfsrendementen kwamen zwaar onder druk te staan. De bond stelt zich op het stand punt dat als het aantal pomphouders terugloopt, de consument daar nadeel van ondervindt: het vinden van een pomp wordt moeilijker en de concurrentie vermindert. De Bovag denkt dat het voordeel dat de consument nu geniet door de lagere prijzen, in de toekomst teniet wordt gedaan doordat de oliemaat schappijen de geldsverslindende reclamecampagnes in de toekomstige benzineprijzen zullen doorberekenen. De Bovag pleit daarom voor een duidelijk benzineprijsbeleid dat de benzinemarkt voor de consument weer doorzicht maakt zonder dat de pomphouders er de dupe van wor den. Economie ALMELO (ANP) - De 2.100 werk nemers van het textielconcern Nijverdal Ten Cate stellen het hun toekomende deel van de winst over 1982, gemiddeld 200 gulden netto per werknemer, ter beschikking van een werkplan voor werkloze jongeren. De raad van bestuur stelt eenzelfde be drag, 420.000 gulden, beschik baar alsmede de door het niet hoeven uitbetalen van de winst uitkering bespaarde premies so ciale verzekeringswetten en volksverzekeringen. In totaal brengen werkgevers en werkne mers op deze manier bijna ander half miljoen gulden bij elkaar, waardoor dit jaar 28 werkloze jongeren in opleiding kunnen worden genomen en volgend jaar opnieuw 28. De centrale ondernemingsraad van Nijverdal Ten Cate, die denkt een uniek plan te hebben opge zet, heeft dit gisteren op een persconferentie in Almelo mee gedeeld. Na de zomervakanties hoopt men de eerste werkloze jongeren in opleiding te kunnen nemen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de overheid naast de alge meen gebruikelijke subsidies voor werkverruiming en scho ling dit plan nog extra zal subsi diëren. Hierdoor wordt het mo gelijk nog een tiental jongeren extra in opleiding te nemen. Stichting De uitvoering van het arbeids plaatsenplan komt in handen van een stichting met een eigen bestuur, waarin werknemers en werkgever zitting hebben met een meerderheid voor de werk nemers. Bij de Koninklijke Nijverdal Ten Cate n.v. worden de toekomstige vacatures gepland en voor de door de stichting geselecteerde jongeren gereserveerd. Bij de personeelsplanning wordt reke ning gehouden met de ter be schikking komende jongeren. De selectie voor de opleiding wordt afgestemd op de toekom stige vacatures. De werkloze jon geren moeten de dienstplicht hebben vervuld of hiervan zijn vrijgesteld. De voorkeur gaat uit naar werkloze gezinsleden van werknemers, die men via het personeelsblad gaat benaderen. De in opleiding te nemen jonge ren moeten bereid zijn in vrije tijd te studeren. De opleiding duurt maximaal twee jaar en zal gericht zijn op een zogenaamde multifunctionele inzetbaarheid. De voorkeur van de stichting gaat uit naar een 32-urige werkweek, de jaarkosten van een jongere bedragen dan 26.000 gulden. De centrale ondernemingsraad is van mening dat het ontwikkelde plan een goed voorbeeld is van het omzetten van winst in werk. DEN HAAG (ANP) De loonmatiging heeft voor de de tailhandel de grenzen van het aanvaardbare overschre den. Wat in het buitenland aan export wordt opgebouwd, wordt in het binnenland afgebroken door steeds verder dalende consumptie. Het winkelbedrijf is in gevaar. Aldus Heijn, die zei te vrezen dat een verdere verschuiving ten na dele van de winkeliers zal plaats vinden door nog steeds stijgende premies, PTT-, bus en overheids- tarieven. De consument heeft volgens hem weinig keuze, om dat juist een aanzienlijk deel van de vaste lasten daartoe behoort. Stellen we dat vaste deel op vijf tig procent van de totale con sumptieve bestedingen, dan zal elke daling van dat totaal het winkelbedrijf dubbel treffen, meent hij. Dat zei vanmiddag voorzitter A. Heijn van de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf in Den Haag bij de presentatie van het jaarverslag, dat een door Heijn als ijzig omschreven 1982 laat zien. Overal dalen de omzetten, in het bijzonder in de sector duurzame consumptiegoederen. Het verhaal dat de dalende inflatie een rem zet op verdere verlaging van de winkeluitgaven van de gemiddelde Nederlander snijdt volgens Heijn weinig hout. Hij wees er op dat energie, vervoer en overheidstarieven een steeds groter deel van de bestedingen opeisen. In 1970 nam het winkel bedrijf nog 55 procent van de consumptieve bestedingen voor zijn rekening, in 1982 was dat nog maar 43 procent. Zeker nu de prijsstijging niet overal meer vergoed wordt vanwege de on derhandelingen over arbeidstijd verkorting, kan een lage inflatie dan ook niet meer als meevaller worden gezien HAMBURG (ANP) - Latijns-Ame- rika is het afgelopen jaar in de ernstigste economische crisis uit zijn geschiedenis geraakt. Het grootste probleem is de buiten landse schuld, die is opgelopen tot 315 320 miljard dollar. Dit staat in het gisteren gepubliceer de jaarverslag over 1982 van de Deutsch-Südamerikanische Bank, een in Latijns-Amerikaan- se zaken gespecialsieerd insti tuut dat onderdeel is van de Westduitse Dresdner Bank. Hoewel de schuldenlast van veel landen een gevaarlijk niveau heeft bereikt vertrouwt de bank er op dat de economische proble men van Latijns-Amerika op middellange termijn zijn op te lossen. Deze verwaching is geba seerd op het feit dat een begin is gemaakt met het treffen van re gelingen voor uitstel van schul daflossing. De internationale recessie heeft er toe geleid dat het gezamenlijke bruto nationaal produkt van de Latijns-Amerikaanse landen in 1982 voor het eerst in tientallen jaren is verminderd. De raad voor het grootwinkelbe drijf, vele jaren voorstander van loonmatiging, verwerpt het ver wijt dat de handel kortzichtig consumptieverruiming predikt. Heijn noemde de opvatting dat er nu niet meer geconsumeerd maar alleen geïnvesteerd moet worden "net even iets te eenzij dig". Bij ongewijzigd overheids beleid zullen volgens hem ook andere bedrijven die op de bin nenlandse markt werken in de problemen komen. "Dan is het consumeren noch in vesteren meer geblazen met onze weer eens gerevalueerde gul den", aldus Heijn. Een verdere daling van de consumptie zal volgens hem geen stijging van de investeringen meer tot gevolg hebben omdat de afzetmarkt te beperkt wordt. Wel zal de werk-" gelegenheid voor een half mil joen mensen en het voorzienin genniveau van de burger in ge vaar komen. AMSTERDAM (ANP) - De talrij ke afzetmogelijkheden op de reusachtige Amerikaanse markt worden tot nu toe te weinig aan geboord door Nederlandse ex porteurs. Dat zei staatssecretaris Bolkestein van economische za ken vandaag op het symposium "Made in Holland.... bestemming USA" in Amsterdam. Bolkestein noemde het teleurstellend dat de totale Nederlandse export van goederen naar de Verenigde Sta ten nog niet een procent is van de totale invoer van de VS, en dat terwijl Nederland de achtste plaats inneemt op de wereldlijst van handeldrijvende naties. EINDHOVEN - In Eindhoven heeft gisteren de eerste editie van het Eindhovens Nieuwblad het licht gezien. Deze nieuwe krant verschijnt zes dagen per week en wordt gratis huis aan huis bezorgd. De oplage bedraagt 140.000. Op de foto bekijken de redactiemedewerkers hun eerste produkt. (Foto ANP). AMSTERDAM (GPD/ANP) - De FNV vindt dat wildgroei in het werken met behoud van een uit kering moet worden beperkt. Steeds vaker wordt niet-betr.ald werk met behoud van een uitke ring verricht op basis van een ar beidsovereenkomst, dat moet worden tegengegaan, aldus de FNV. Het komt voor dat banen worden afgestoten omdat er geen geld voor is; als die banen zijn ver dwenen, worden ze weer opge vuld met mensen met een uitke ring. „De bonden hebben daar in de federatieraad staaltjes van op tafel gelegd. Het komt voor in de gezondheidszorg, het onderwijs, maar ook in de bedrijven", aldus FNV-voorzitter Wim Kok giste ren na afloop van de federatie- raad in Amsterdam. De FNV erkent dat mensen zonder werk hun vrije tijd op zinvolle wijze moeten vullen. Daarbij be hoort zeker ook het vrijwilligers werk. „Maar overheid en be drijfsleven moeten er een eind aan maken dat vrijwilligerswerk gebeurt zoals nu wordt gesigna leerd", aldus Kok. De FNV vindt onbetaalde arbeid geen alternatief voor structurele werkgelegenheid, omdat voor de meeste mensen niet-betaalde ar beid surrogaat is voor een nor maal betaalde baan. Kok zei te vrezen dat op de lange duur door niet-betaalde arbeid het loonni veau wel eens zou kunnen dalen. Hoveniers De regering moet projectsubsidies gaan verlenen voor groenvoor zieningen in plaats van mee te betalen aan kosten voor niet vak technisch personeel dat bij voor beeld via sociale werkplaatsen in de groensector wordt ingezet. Verder moeten particulieren de kosten van tuinonderhoud voor de belasting kunnen aftrekken. Dit zijn volgens de kring Tuin- en Landschapsvoorziening (hove niers) en de bond van Nederland se Tuin- en Landschapsarchitec ten (ontwerpers) de belangrijkste maatregelen om een grote werk loosheid in deze sector te voor komen. Bovendien kan daardoor het Nederlandse groen op een aanvaardbaar peil worden ge houden. Beide organisaties hebben dit gis teren meegedeeld tijdens de in gebruikneming van het Hove niers Informatiecentrum in Den Haag. Doel van het centrum is de instandhouding van een goed leefmilieu, waarin goede tuinen en groenvoorzieningen een be langrijke rol vervullen. De voorzitter van de kring, M. de Winter, zei tijdens een persconfe rentie dat wellicht 15 tot 20 pro cent van de ongeveer 48.000 werkers in het groen hun baan zullen verliezen als de huidige lijn zich voortzet. Aan de ene kant geven de overheden steeds minder uit voor groenvoorzie ningen en aan de andere kant worden via allerlei aanvullende overheidsmaatregelen mensen in de groenvoorziening ingezet, die er niet voor zijn opgeleid. RIJSWIJK (ANP) - Naar schatting enkele honderden Nederlandse vrachtwagens hebben gisteren hinder on dervonden van een stipt heidsactie van de Franse douane in het district Rijssel aan de Belgisch-Franse grens. De nationale organisa tie voor beroepsgoederenver- voer over de weg NOBW ad viseert transportonderne mers in elk geval tot en met donderdag 24 maart andere routes naar Frankrijk te kie zen, bij voorkeur die over Brussel. Volgens de werkgeversorgani satie in Rijswijk stonden er gistermiddag zo'n duizend vrachtwagens in de file aan weerskanten van de grens. De stiptheidsactie zal van daag en morgen doorgaan. Ook donderdag verwacht de NOBW nog problemen bij Rijssel, omdat voor die dag in Frankrijk een nationale sta king van 24 uur is uitgeroe pen. Het Franse douanepersoneel is de actie onder meer begon nen om te protesteren tegen het vele overwerk, dat vol gens de beambten hun ge zondheid en gezinsleven aan tast. Zij eisen compensatie in vrije tijd van overwerk gedu rende nacht, in het weekein de en op feestdagen. UTRECHT (ANP) - Nu de sec tie dagbladjournalisten van de journalistenbond NVJ de voorstellen van het NVJ-be- stuur voor arbeidstijdverkor ting (atv) in 1983 tot twee maal toe heeft afgewezen, moet die sectie zelf met ande re voorstellen komen voor het cao-overleg voor dit jaar. Aparte contracten voor atv per krant of kranten bedrijf horen daarbij niet tot de mo gelijkheden. Dat heeft de Verenigingsraad van de NVJ gisteren in Utrecht besloten. De verenigingsraad volgde daarmee het standpunt van het bestuur, dat bedrijfs-ca- o's of overeenkomsten die daarop lijken volstrekt van de hand wees. Het bestuur vreest dat afspraken per be drijf een mogelijke bedrijfs tak-cao zouden ondergraven en bovendien tweespalt op de redacties zouden veroor zaken. Bestuur en verenigingsraad zijn niet tegen collectieve re gelingen voor deeltijdarbeid per bedrijf, als oplossing voor dreigende ontslagen. De NVJ zou in dergelijke contracten echter geen partij zijn. LEIDEN (ANP) - Het bouwcon cern IBB-Kondor heeft over 1982 een resultaat voor belastingen behaald van ruim 3 min. tegen ruim ƒ2 min. over 1981. Na een voorziening van 1,4 min. (1981: 0,95 min.) voor vennootschaps belasting blijft een nettowinst over van 1,63 min. (v.j. 1,08 min.), aldus heeft de groep be kendgemaakt. De winst per gewoon aandeel van ƒ100 is ƒ38,48 29,70) en de cashflow bedraagt 45,78 (ƒ41,20). Voorgesteld wordt een hoger dividend uit te keren van 17 14) en aan de reserve een bedrag toe te voegen van 0,90 min. 0,57 min De groep verwacht dat het resul taat over het lopende jaar dat van 1982 nog zal overtreffen. De omvang van de orderportefeuil le handhaaft zich ruim op het ni veau van de voor dit jaar te ver wachten omzet. AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs ging dinsdag in navolging van een flink hoger Wall Street over vrijwel de gehe le linie omhoog. Ook de vaste dollar zorgde voor een goede stemming op de vloer. Met name Ahold en KLM lagen goed in de markt met winsten van 2,50 op 145 en 2,80 op 166.30. Op de obligatiemarkt was het daar entegen opnieuw doodstil De staatsfondsen zetten de maandag ingeslagen weg omlaag voort met verliezen over een breed front van rond de 0,2 pet. Vol gens handelaren was er zeer wei nig vraag en had gering aanbod van particulieren al een prijs- drukkende werking. De internationals noteerden alle hoger. Zo kon Kon Olie 1,10 bij boeken op 101,50 en won Unilever 1 op 207. Akzo steeg 0,60 op 54.20. Philips 0.50 op 39,30 en Hoogovens 0.40 op 23,40. Bij de banken deed ABN het erg goed met een winst van 5,50 op 355,50 rond het mid daguur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15