c Strauss wordt geen minister DE TRUC ZIT IN HET FILTER Geen verklaring over Midden-Oosten VS melden krachtig economisch herstel "Surinaamse militairen stellen zich boven wet" Zeventien miljoen vogels Christmas Island zoek Libanon heeft twee jaar nodig voor eigen defensie CSU krijgt vijf departementen Executies Guatemala Europese regeringsleiders in Brussel bijeen PLO voert acties op Polen naar Zweden gevlucht DINSDAG 22 MAART 1983 Buitenland Daders Griekse aanslag bekend ATHENE (Reuter) - Een onder grondse groepering van ontevre den militairen, heeft zich verant woordelijk gesteld voor de moord op een rechtse krante nuitgever in de Griekse hoofd stad Athene. De Griekse politie, vond na een tip in een afvalbak in het centrum van de hoofdstad een brief van de tot nu toè onbe kende organisatie, die zei de 71- jarige, George Athanassiades, te hebben doodgeschoten uit pro test tegen omstandigheden in het leger. LOS ANGELES (ANP) - Prak tisch de gehele vogelpopulatie van het koraaleiland Christmas Island in het midden van de Stil le Oceaan is op onverklaarbare wijze verdwenen. De ongeveer zeventien miljoen zeevogels zijn met achterlating van hun jongen ofwel vertrokken of zijn op de een of andere wijze om het leven gekomen. De nestvogels zijn in middels van de honger omgeko men. De wetenschappelijke onderzoe ker van het natuurhistorisch mu seum van Los Angeles, dr. R. Schreiber, die tot deze ontdek king kwam, gaat in april naar het eiland om uit te zoeken waarom de vogels het eiland massaal heb ben verlaten. Het is volgens de omitoloog nog nooit eerder voor gekomen dat een gehele vogel populatie een tropisch eiland heeft verlaten. Het is niet bekend wanneer de vo gels precies zijn vertrokken. Vol gens dr. Schreiber zou het ver trek hebben kunnen samenval len met een ongebruikelijke wis selwerking tussen het oceaanop pervlak en de atmosfeer. Het ver schijnsel wordt gekenmerkt door veranderingen in de wind- patronen, het zoutgehalte van het water, de oceaanstromen en de zeespiegel. Deze leiden tot een hogere temperatuur van het water. Deze gegevens kunnen- een verklaring geven voor wat er met de vogelgemeenschap is ge beurd. Het merendeel van de vogels op het eiland (veertien miljoen) be stond uit visdiefjes. Voorts wa ren er minstens anderhalf mil joen waterscheerders. De rest van de populatie bestond uit zes tien andere soorten. De vogels voedden zich uitsluitend met vis sen en inktvissen, die sterk af hankelijk zijn van de toestand van de oceaan. Dr. Schreiber ge looft dat de omstandigheden van de oceaan zo drastisch zijn ver anderd, dat de voedselvoorraad voor de vogels is verdwenen of omgekomen, zodat de vogels el ders hun voedsel moesten gaan zoeken. Christmas Island is het grootste koraaleiland ter wereld. Het heeft een bevolking van onge veer 1500 2000 mensen en werd in 1777 op de dag voor kerstmis door de Engelse zeevaarder Cap tain James Cook ontdekt. WASHINGTON (UPI) - In een rapport dat gisteren aan het Amerikaanse Congres is voorge legd staat dat het Libanese leger twee jaar nodig heeft voor het zijn land kan beschermen, wat betekent dat het enige alternatief tot dan vergroting van het aantal internationale troepen, is. In het rapport wordt de waarschu wing geuit dat vergroting van het aantal Amerikaanse troepen de kans doet toenemen op hun on gewilde betrokkenheid bij ge welddaden. BONN Franz Josef Strauss blijft minister-president in Beieren. Hij zal geen deel uitma ken van de nieuwe regering van Helmut Kohl. Strauss verklaarde tevreden te zijn met het resultaat dat zijn partij, de Beierse CSU, in de coalitieonderhandelingen boekte: vijf ministersposten. Niet alleen bondskanselier Kohl kon gistermiddag enigszins op gelucht naar Brussel afreizen, waar hij de Europese top leidt. Ook de liberale FDP zag zijn zor gen weggenomen. De scherpe onderhandelingskoers van Strauss wiens partij in Beieren bij de Bondsdagverkiezingen door Hannes Kop van 6 maart 60 procent van de kiezersstemmen en daarmee een nieuw record behaalde was vooral tegen de liberale aanspra ken op ministersportefeuilles in het CDU-FDP-kabinet Kohl ge richt. De FDP is bij de laatste verkiezingen maar twee procent boven de kiesdrempel van vijf gebleven. Het liefst had Strauss de liberalen helemaal niet meer in het parle ment teruggezien. Daarom was GUATEMALA (AFP/Reuter) - Op de algemene begraafplaats van Guatemala zijn gisteren vijf man nen terechtgesteld. Dit is uit wel ingelichte bronnen vernomen en bevestigd door vrijwillige brand weerlieden die de lichamen na de executie hebben weggehaald. Een geheime militaire rechtbank had de mannen schuldig bevon den aan misdaden als moord, verkrachting, ontvoering en dief stal, aldus de bronnen. Sinds de komst van generaal Rios Montt als president een jaar geleden zijn 15 mensen door een vuurpe loton terechtgesteld. Op 3 maart, drie dagen voor de komst van paus Johannes Paulus de twee de, hebben op' dezelfde plek zes het leven gelaten. Visum Indonesië Toeristen uit lidstaten van de Europese Gemeenschap en diverse andere landen kun nen in de toekomst bij aan komst in Indonesië een een voudig bezoekersvisum krij gen, waarna ze twee maan den in het land mogen blij ven. Dit heeft de nieuw ge vormde dienst voor het toe risme in Jakarta bekendge maakt. De nieuwe regeling geldt be halve voor inwoners van de 10 EG-lidstaten voor toeris ten uit Australië, Spanje, Ca nada, Japan, de Verenigde Staten, Zuid-Korea en Nieuw-Zeeland. Verdacht Het hoofd van de narcoticabri gade van de politie van Mon treal in de Canadese provin cie Quebec is aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. Hij zou vandaag aan de justitie worden voorgeleid. De aanhouding van de man, die sinds 25 jaar aan de politie van Montreal is verbonden, is gevolgd op een intern onder zoek van twee weken in op dracht van hoofdcommissa ris Andre de Luca. Ontvoerd In Spaans Baskenland is de di recteur van een staalfabriek ontvoerd. Volgens de autori teiten werd de 55-jarige Jesus Guibert meegenomen door mannen die hem opwachtten in een garage bij de onderne ming in Azpeitia, op 30 km ten zuiden van San Sebas tian. Dc politie denkt dat de ontvoe ring het werk was van Baski- sche Separatisten. De auto die daarvoor werd gebruikt, bleek eerder te zijn gestolen. Het voertuig werd later in de omgeving teruggevonden. zijn campagne in de verkiezings strijd ook op de absolute meer derheid van de christen-demo craten gericht. Was dit gelukt, dan had Strauss buitenlandse za ken en het vice-premierschap geëist. Beide functies blijven nu in handen van de liberaal Gen- scher. Ook financiën wist Helmut Kohl uit handen van Frans Jozef Strauss te houden, want dit mi nisterie had hij zijn bekwame partijgenoot en vroegere rege ringschef in Sleeswijk-Holstein, Gerhard Stoltenberg, toegezegd. Voor Strauss bleef in deze onder handelingssituatie alleen nog economische zaken over. Maar hier gaf de FDP te kennen de coalitieonderhandelingen te la ten mislukken mocht de minis ter van economische zaken in dit kabinet, Lambsdorf, door Strauss worden verdrongen. Strauss onderkende in deze si tuatie dat voor hem een „terug naar Bonn weinig zinvol zou zijn geweest en trok zich terug met de houding van een man die veel, maar niet alles wil en hoeft te hebben. Zoals hij Kohl in een telefoonge sprek liet weten, gaat hij met een gerust hart en tevreden met wat hij voor zijn partij uit de wacht kon slepen vijf ministeries (binnenlandse zaken, landbouw, verkeer, woningbouw en ontwik kelingshulp) en nog wat lagere ministeriële topfuncties naar Munchen terug. Ook het regeerakkoord, waarover morgen verder zal worden on derhandeld, draagt, zeggen inge wijden in Bonn, het stempel van de Beierse politicus. Een van de eisen die Strauss doorzette zou zijn dat de Westduitse bevolking erop wordt voorbereid akkoord te gaan met de stationering van middellange afstandsraketten. De FDP in de coalitie onder de sociaal-democraat Helmut Schmidt met vier ministers in de regering krijgt in de nieuwe regering-Kohl nog drie departe menten: buitenlandse zaken, economische zaken en justitie. Het enige belangrijke offer dat Strauss in het schaakspel van de onderhandelingen heeft gedaan, is dat partijcollega en Bondsdag president Stucklen deze hoge- functie aan de christen-demo craat Barzel zal overdragen, die in het overgangskabinet-Kbhl minister voor Duitse aangelegen heden was. Al het andere moet in de nog ver dergaande coalitiebesprekingen definitief worden geregeld. Wat het geheel zal omvatten en wie worden met wie Hel mut Kohl de Bondsrepubliek een economische opleving wil verschaffen, zal pas later, maar zeer waarschijnlijk voor Pasen, bekend worden. i buitenlandse zaken poseerden gisteren voordat hen BRUSSEL (ANP) De Europese Raad van staats- n regeringslei ders zal geen nieuwe verklaring uitgeven over de situatie in het Midden-Oosten. De EG-leiders hebben er geen behoefte aan het lopende onderhandelingsproces in dit gebied te doorkruisen. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, afgelopen nacht in Brus sel gezegd. Volgens Van den Broek voelde geen van de ministers van bui tenlandse zaken, me wie hij gis teravond heeft overlegd, voor een nieuw initiatief van de ge meenschap inzake het Midden- Oosten. "Men acht dit niet nodig, nu de Verenigde Staten druk bezig zijn een oplossing te vinden voor het Libanese en Palestijnse pro bleem, terwijl ook de Jordaanse koning Hoessein nog druk ge- raadplegd wordt", zo zei de mi nister. Hoewel er dus volgens Van den Broek geen sprake is van een nieuwe, officiële EG-verklaring over het Midden-Oosten, zullen de Europese leiders zich naar hij zei wel over de situatie in dit ge bied uitspreken. Zij zullen steun toezeggen aan het vredesplan van president Reagen en verkla ren dat het initiatief van de Ara bische top van Fez van waarde is. Ook zullen zij hun steun betuigen aan de bemoeienissen van ko ning Hoessein. Zij zullen verkla- ren dat het resultaat van de Pale stijnse Nationale Raad, die enige weken geleden in Algiers bijeen kwam, mogelijkheden tot ver dere stappen biedt. Voorts zullen de EG-leiders het nederzettin- genbeleid van Israël in de bezet te gebieden veroordelen als in strijd met het iternationale recht. Die politiek wordt gezien als een belangrijk obstakel voor een vre- desegeling voor het Midden-Oos ten. De laatste verklaring van de Euro pese Gemeenschap over het Mid den-Oosten dateert van 1980 en werd uitgegeven op de Europese top van Venetië. Vorige week zei premier Lubbers dat "wat Ne derland betreft" een neiuw Euro pees initiatief achterwege kan blijven. Deze mening wordt nu kennelijk gedeeld door de ande re EG-landen, hoewel Van den Broek begin deze maand in Bonn nog zei te verwachten dat er zeker een nieuwe verklaring zou komen. Van den Broek sprak maandag avond ook met zijn collega's uit de EG over de veiligheidsconfe rentie in Madrid. Deze bijeen komst, waaraan 33 Europese lan den, alsmede de Verenigde Sta ten en Canada, deelnemen, sleept zich nu al ruim twee jaar moeizaam voort. De neutrale- en niet-gebonden landen hebben deze maand een nieuw ontwerp voor een slotdocument inge diend in een poging de conferen tie voor eind april te doen eindi gen. Volgens de EG-landen is dit ont werp echter "onvoldoende". In het bijzonder de paragrafen over de mensenrchten voldoen niet aan de westerse verwachtingen, aldus Van den Broek. Volgens congreskringen is er bre de steun voor een verzoek van president Reagan om de vor ming van het Libanese leger te bespoedigen door het verschaf fen van opleidingsfaciliteiten en uitrusting, om het Israëlische en Syrische vertrek uit het land sneller te doen verlopen. Vol gens deze kringen zou een ver zoek om meer Amerikaanse mili tairen of adviseurs voor Libanon op sterke tegenkanting stuiten vanwege het El Salvadorsyn- droom. De Amerikaanse regering is van mening dat de Libanezen tegen het einde van het jaar de be scherming van het zuidelijke deel van het land kunnen over nemen als zij genoeg uitrusting en opleidingssteun krijgen, mis schien van Amerikaanse militai re adviseurs. AMMAN (Reuter) - Palestijnse guerrillastrijders hebben op dracht gekregen aanvallen tegen Israëlische legereenheden in Li banon en in de bezette gebieden op te voeren. Dit heeft de plaats vervangende commandant van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) gezegd. "Ik geef een publik 'geheim prijs als ik zeg dat de PLO-strijd- krachten opdracht hebben ge kregen hun aanvallen op te voe ren, zowel in de bezette gebieden als in Libanon", zo zei Abu Jihad in een vraaggesprek met de "Jor dan Times". Hij zei dat de resolu ties die vorige maand in Algiers zijn aangenomen door de Pale stijnse Nationale Raad (PNR) de deur open laten voor gezamenlij ke stappen van Palestijnen, Jor danië en de Arabische wereld om vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Maar de PLO heeft er geen vertrouwen in dat de Ver enigde State in staat zullen zijn het vredesproces uit het slop te halen door druk uit te oefenen op Israël om zich uit Libanon terug te trekken en het bouwen van joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaan-oever te stoppen, aldus Jihad. KRISTIANSTAD (UPI) Twaalf Polen zijn gisteren in een ouderwetse tweedekker bij slecht weer de Oostzee overgestoken. Het eenmotorige vliegtuig maakte na de gewaagde oversteek een noodlanding in het zuiden van Zweden waar de vier mannen, vier vrouwen en vier kinde ren politiek asiel aanvroegen. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Op een persconferentie vertelden de vluchtelingen dat zij by mistig weer in het noorden van Polen waren vertrokken. Zij hadden er twee uur over gedaan om Zweden te bereiken. Hun vliegtuig was een half uur voor de landing opgemerkt door de Zweedse radar, aldus een militaire woordvoerder. ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) - Vol gens een schatting van de Amerikaanse regering is de economie van de Verenigde Staten de eerste drie maan den van het jaar gegroeid met een tempo van 4 procent op jaarbasis. Het ging om een zogenaamde "flash"-schatting van het minis terie van handel. De schatting van het voor inflatie gecorrigeerde nationaal produkt toonde de grootste toename sinds het eerste kwartaal van 1981. Op het Witte Huis noemde woord voerder Larry Speakes de schat ting "uitstekend nieuws en de duidelijke aanwijzing dat het economisch herstel is begonnen en met een gezond tempo door gaat. Wij denken dat dit aangeeft dat we snel op weg zijn naar een uitstekend herstel uit de reces- ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel licht, maar je hebt geen smaakvoldoening. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret.' En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van ST. MORITZ SPECIAL. de enige sigaret met het Astra filter. DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse autoriteiten en in het bij zonder de militairen onderwer pen zich in hun handelen niet aan internationale en nationale wetten. Dat is een van de voorlo pige conclusies van de Interna tionale Commissie van Juristen (ICJ), waarvan een delegatie on langs een bezoek bracht aan Su riname. De situatie van de mensenrechten in Suriname lijkt "dramatisch verslechterd" sinds een vorige delegatie van de ICJ een bezoek bracht aan Suriname in februari 1981, zo staat in een gisteren ge publiceerd rapport van de juris tencommissie. De gebeurtenis sen van 8 december, toen vijftien prominente Surinamers werden gedood, zijn daarvan het meest extreme voorbeeld, maar vor men geen op zichzelf staand inci dent, zo wordt in het rapport on derstreept. De juristen prof. Marc Bosuyt van de universiteit van Antwerpen en prof. John Griffiths van de universiteit van Groningen brachten van 25 februari tot 4 maart een bezoek aan Paramari- de ICJ in Genève. Griffiths was ook in februari 1981 al in Paramaribo voor de ICJ. Het nu gepubliceerde rap port bevat "voorlopige conclu sies", die het "startpunt" vormen voor een voorgenomen volgende Het bezoek van de ICJ-delegatie was geregeld door persoonlijke bemiddeling van de toenmalige demissionaire minister van bui tenlandse zaken, mr. Harvey Naarendorp. De Surinaamse au toriteiten lieten de missie na aan komst echter weten niet met bui tenlandse waarnemers te kun nen spreken over de situatie in het land totdat de regerings verklaring van de nieuwe rege ring is afgelegd op 15 april. Grif fiths en Bosuyt hebben toch een beperkt programma kunnen af werken en gesproken met verte genwoordigers van de aan ban den gelegde media, de rechterlij ke macht, de kerk en andere "goed-geïnformeerde personen". Doel van het bezoek aan Suriname van de juristen Bosuyt en Grif fiths was het instellen van een onderzoek naar de situatie be treffende de rechtspleging en het juridisch systeem. Volgens het rapport doet de situatie van de mensenrechten in Suriname "ernstige vragen" rijzen met be trekking tot de naleving van in ternationaal aanvaarde regels, zoals onder meer vastgelegd in het internationale verdrag inzake politieke en burgerrechten, dat ook door Suriname is onderte kend. In het rapport wordt benadrukt dat met name de militaire autoritei ten zich boven de wet lijken te stellen en dat dit een klimaat van angst en onzekerheid tot gevolg heeft. "Een gemeenschappelijk element van de verschillende problemen inzake mensenrech ten in Suriname is dat overheid en in het bijzonder de militaire autoriteiten niet onderworpen lijken in hun handelen aan de rechtsregels. Het gebrek aan res pect voor of onderwerping aan de wet in de hoogste regerings- en militaire kringen is extremer en flagranter geworden en het daaruit voortkomende klimaat van angst en onzekerheid is dra matisch verslechterd", zo stelt de ICJ-missie vast.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11