4 Manfred Kaltz niet in Duitse selectie Kamer wil betere klantenvoorlichting C y ^éW-riÊt1 Kampioenschap voor Ceverbo U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank (5) Slavenburg is Bank De Zakenbank Onzekerheid rond doorgaan tweekamp Louwmans toch wat voorbarig Problemen voor Robson Vijf 'Leidenaars' bij WK-shorttrack Nu nieuwe verbeterde voorwaarden Journalisten steunen vervolgde collega's a\ l*\a a ll&a VELDEN (ANP) - Het is onzeker of de schaaktweekamp in de kwartfinales van het kandidatentoernooi, tussen de Westduitser Robert Hübner en Wassili Smislov in Velden, wel zal doorgaan. De speler uit de Sowjet-Unie meldde zich voor de aanvang van de eerste partij af wegens griep. De start van de tweekamp werd uitgesteld tot vandaag. In de toestand van ex-wereldkampioen Smislov bleek gisteren echter nog geen verbetering te zijn geko men. Er wordt overleg gepleegd tussen de twee delegaties over de gang van zaken indien Smislov ook morgen niet achter het bord ver schijnt. Het reglement van de wereld schaakbond (FIDE) blykt niet te voorzien in deze situatie. Een speler mag slechts eeen partij afzeggen. Bij een tweede (achtereenvolgende) keer gaat de tweekamp verloren. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een speler niet aan het toernooi kon beginnen. Sport DINSDAG 22 MAART 1983 LEEUWARDEN (GPD) In tegenstelling tot eerdere be richten blijkt een aanzienlijk deel van de dameskernploeg al lerminst geporteerd van een verlenging van het contract van hun schaatstrainer Henk Louwmans. Afgelopen woens dag kwamen alle kernploegle den en Louwmans onder voor zitterschap van ploegarts Peter van Beek in Hilversum bijeen om het afgelopen seizoen te evalueren. In die bijeenkomst is er met name van de kant van Ina Steenbrugggen, Alie Boors- ma en Ineke Kooiman scherpe kritiek geuit op het functione ren van Louwmans. Die kritiek spitste zich vooral toe op de weinige tijd, die de Hilversum- se gymnastiekleraar aan zijn rijdsters tijdens het wintersei zoen kan besteden. Aan het eind van de vergade ring moesten de rijdsters een epistel ondertekenen, dat door Louwmans en Van Beek achteraf uitgelegd werd als zijnde een aanhankelijkheids betuiging. Steenbrugggen, Kooiman en Boorsma zeggen nu in de veronderstelling ver keert te hebben dat het om een presentielijst ging. Het drietal rijdsters voelde zich door Louwmans en Van Beek gema- nipuleert en stelde trainings- coordinator Henk Boer op de hoogte. Boer wenste gisteren nog geen commentaar te geven, maar had wel kritiek op het feit dat Louwmans zijn mond voorbij had gepraat, terwijl het de af spraak was om de eerste veer tien dagen niets naar buiten te brengen. Overigens beslist niet Boer, maar het dagelijks be stuur van de KNSB of trainers wel of niet een contract krijgen aangeboden. FRANKFORT (ANP) - De Westduitse bondscoach Jupp Derwall heeft de 'buitenlan ders' Bernd Schuster (Barcelona) en Hansi Muller (Inter Milaan) opgenomen in zijn voetbalselectie voor de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen Albanië op 30 maart in Tirana. Opvallendste afwezige is HSV-aanoerder Manfred Kaltz, die de laatste tijd uit vorm is. De 1. FC Köln, de ploeg van Rinus Michels, levert de meeste inter nationals: vier. Derwall koos ze ventien spelers, van wie er na de Bundesliga-wedstrijden van het komende weekeinde nog een zal afvallen. De Westduitse selectie bestaat uit: Doel: Schumacher (FC Köln), Immel (Borussia Dortmund). Achter: Bregel (Kaiserslautern), Bernd en Karl-Heinz Förster (Vfb Stuttgart), Otten (Werder Bremen), Strack (Fc Köln). Mid den: Engels (FC Köln), Dremm- ler (Bayernn München), Hansi Müller (Inter Milaan), Rolff (HSV), Schuster (Barcelona). Voor: Littbarski (FC Köln), Meier en Vóller (werder Bre men), Milewski (HSV) en Rum- menigge (Bayern München). De Engelse coach Bobby Robson heeft heel wat problemen ge kend met het opstellen van zijn selectie voor het kwalificatieduel voor het Europees kampioen schap op 30 maart tegen Grie kenland. Door blessures kan hij niet beschikken over aanvoerder Bryan Robson, Glenn Hoddle en Ray Wilkens. Weer terug in de groep van 21 spelers is de in Ita lië Sampdoria spelende Trevor Francis, die de laatste twee wed strijden miste door een gebroken enkel. De groep bestaat uit: doel: Shilton, Clemence. Achter: Neal, Bennet, Martin, Butcher, Statham, San- som, Duxbury. Midden: Mab- butt, Lee, Cowans, Rix, Holl, Coppell. Voor: Chamberlain, Ma riner, Blissett, Francis, Wood cock en Devonshire. België speelt op woensdag 30 maart in Leipzig de kwalificatie wedstrijd voor het toernooi om het werldkampioenschap voet bal tegen Oost-Duitsland. Bondscoach Guy Thijs heeft gis teren de selectie van zestien spe lers bekendgemaakt. Anderlecht is met vijf spelers de grootste le verancier, Standard is met vier spelers vertegenwoordigd. Thijs riep ook twee "buitenlanders" op. Het zijn doelman Jean-Marie Pfaff, die voor Bayern München uitkomt, en Francois van der Eist, die in de Engelse competi tie voor West Ham United speelt. De selectie ziet er als volgt uit: Jan Ceulemans (Club Brugge), Leo Clysters (Waterschei), Ludo Coeck (Anderlecht), Jos Daerden (Standard Luik), Michel de Groo- te (Anderlecht), Eric Gerets (Standard Luik), Walter Meeuw- se (Standard Luik), Luc Mille- camps (Waregem), Jacky Muna- ron (Anderlecht), Jean Marie Pfaff (Bayern München), Erwin Vandenbergh (Anderlecht), Francois van der Eist (West Ham United), Guy van der Smissen H fc! - v bïmfi LEIDEN - Vijf leden van de Indoor Hardrij Club Leiden verte genwoordigen Nederland bij het wereldkampioenschap short track in Tokio in het weekeinde van 8-10 april. Charles Veldhoven, Cees Boer als reserve, Jolanda Grimbergen, Ingrid Marcusse en Simone Velzeboer maken deel uit van de Nederlandse ploeg. De herenploeg is verder aangevuld met na tionaal kampioen Menno Boelsma, Tjerk Terpstra en Jaco Mos. Het viertal bij de dames wordt aangevuld met de afgelopen weekeinde in Eindhoven kampioen geworden Boutje Keulen. Na de wedstrijden om de wereldtitels blijven de rijders, met uit zondering van BouKje Keulen en Charles Veldhoven, nog enige tijd in het land van de rijzende zon om nog wat wedstrijden te rijden. Na 8-1 overwinning LEIDEN - Dankzij een ruime 8-1 overwinning op De Te- gelhandel heeft het team van Ceverbo gisteravond de ti tel in de interregionale zaalvoetbalcompetie binnenge haald. Hansi Müller is weer terug i speelt momenteel bij Inter. i de Westduitse selectie. De middenvelder (Standard Luik), Frank Vercau- teren (Anderlecht), Rene Ver- heyen (Lokeren) en Eddy Voor- deckers (Waterschei). Coach Eoin Hand van Ierland heeft achttien spelers gekozen voor het kwalificatieduel (groep ze ven) voor het Europees voetbal kampioenschap tegen Malta op 30 maart in La Valetta. Ook Ne derland komt uit in deze groep. Hand kan weer beschikken over spits Tony Galvin van Totten- ham Hotspur, die lange tijd ge blesseerd was. De namen van de achttien spelers zijn: McDonagh, Peyton, Devine, Law- renson, O'Leary, Moran, Martin, Hughton, Whelan, Waddock, Grealish, Brady, Grimes, Staple- ton, Robinson, Walsh, Galvin en O'Callaghan. Het bestuur van de bundesliga- club 1. FC Kaiserslautern heeft met onmiddellijke ingang zijn trainer Rudi Kroner aan de kant gezet. Het besluit tot zijn ontslag werd vijf dagen na de uitschake ling van de ploeg in het UEFA- bekertoernooi en een dag na de nederlaag in de competitie tegen Fortuna Düsseldorf (1-2) geno men. Door dat laatste verlies is tevens de kans op Europees voetbal in het seizoen 1983/1984 erg klein geworden. De ploeg uit Dordrecht mag zich een terechte kampioen noemen. Vanaf het begin van het seizoen zag het er eigenlijk naar uit dat Ceverbd de titel zou pakken. Het duel van gisteravond tegen De Tegelhandel was niet meer dan een formaliteit. Via goed zaal voetbal kwam de thuisploeg uit eindelijk tot 8-1. Onderin zijn de zaken nog niet be slist. Glasbergen is weliswaar al gedegradeerd, maar wie de ploeg volgt is nog niet bekend. Gister- vond kwamen de kandidaten Neptunus en Rotterdamse Stu denten beide een deling overeen. Neptunus speelde met 4-4 gelijk tegen FC Torna, terwijl Rotter damse Studenten een deling overeenkwam met Glasbergen (eveneens 4-4). Grovo redde zich door in eigen huis Van der Plas te kloppen (5-4). Het laatste com petitieduel moet nu de beslissing brengen. Tijdens het treffen Grovo-Van der Plas laaiden de emoties hoog op. In de slotfase deelde de matig lei dende scheidsrechter nogal wat straffen uit. De thuisclub trok uiteindelijk aan het langste eind. Voor Van der Plas scoorden: Martin van der Plas (2x) en de ge broeders Hogewoning ieder een maal. Glasbergen toonde zich van zijn goede kant in het duel tegen Rot terdamse Studenten. Hoewel reeds gedegradeerd, wilde de ploeg toch tot het uiterste gaan. Een gelijkspel was de beloning. Marcel van der Blom en Henk- Merbis schoten ieder tweemaal raak. Resterende uitslag: De Rozet—Sil- va Boys 4-7. Jan Warmerdam trainer van SV Voorschoten LEIDEN - Jan van Bemmelen ver laat het eerste team van SV Voor schoten. De trainer, die vijf jaar actief is geweest als trainer van het eerste elftal, gaat zich in de toekomst met de jeugd van SV Voorschoten bezighouden. De opvolger van Van Bemmelen is Jan Warmerdam, die ondermeer de Leidschendamse ploeg SEV onder ziin hoede heeft gehad. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) en staatssecre taris Van Zeil (economische za ken) gaan binnenkort met de Noodlanding vliegtuigjes BAARN (ANP) - Twee sproei- vliegtuigjes hebben gisteren te gen het eind van de middag een noodlanding gemaakt op een weiland in Baarn. Volgens de po litie van Baarn zijn daarbij geen gewonden gevallen. De twee toe stelletjes zouden tijdens de vlucht zonder brandstof zijn ko men te zitten. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart werden de vliegtuigen bestuurd door een taxichauffeur en een vlieger, beiden met de Zweedse nationaliteit. Beide mannen waren volgens hun verklaring van Eelde opgestegen met bestemming Hilversum, een vliegtocht van ongeveer een uur. Volgens hun zeggen hadden ze voor twee uur brandstof getankt, maar door het slechte weer en de harde wind werden ze van hun koers afgebracht en hebben ze Hilversum gemist. NOS praten om te bereiken dat er meer consumentenvoorlich ting op radio en tv komt. Van Zeil zei dit gisteren in het debat met de Tweede Kamer over het consumentenbeleid. Een motie, die beide regeringspartijen CDA en WD indienden, vormt voor deze poging een steun in de rug. CDA en WD vinden dat er te wei nig aan consumentenvoorlich ting via de ether wordt gedaan. Juist in deze tijd van dalende koopkracht is meer nodig. Maar vooral gaat het deze fracties om een regelmatige en samenhan gende voorlichting, die nu wordt gemist. Deze voorlichting zou onder verantwoordelijkheid van consumenten- en maatschappe lijke organisaties en van het be drijfsleven tot stand moeten ko- Er overleg moeten worden ge voerd met de NOS om binnen de huidige zendtijd een oplossing te vinden om met ingang van ko mend winterseizoen een vaste consumentenrubriek te maken. Op deze aandrang kwam snel een toezegging van Van Zeil. Hij zei wel dat de NOS niets „dwin gend kan worden voorgeschre ven", er moet ruimte zijn (vol gens het regeerakkoord moet de zendtijd van de NOS verminde ren). UTRECHT (GPD) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal het komende jaar materiële en andere hulp verlenen aan de zwaar vervolgde organisatie van zwarte journalisten in Zuid-Afrika, de Media Workers Association, en aan uitgeweken Salvadoriaanse journalisten. Dit is gisteren in Utrecht besloten op de vergadering van de verenigingsraad van de journalisten vakbond. „Overleven verplicht". Met dit citaat van de in El Salvador ver moorde verslaggever Koos Koster heeft NVJ-voorzitter Max de Bock aangekondigd dat het NVJ-bestuur concrete voorstellen voor hulp zal bespreken met de Salvadoriaanse journalist Raoul Mazon. Deze is voorzitter van de Salvadoriaanse journalisten- bond en woont sedert hij in zijn eigen land op een executielijst is geplaatst in Mexico City. Mazon verblijft in Nederland in verband met de herdenking van de moord op het IKON-team een jaar geleden. Hij zegt: „Journa list-zijn in mijn land betekent de dood. De laatste paar jaar zijn in heel Zuid-Amerika 160 journalisten omgekomen, afkomstig uit alle werelddelen. Ik wil met steun van de Unesco een inter nationale conferentie bijeenroepen om te kernen tot effectieve bescherming van journalisten. Het gaat de journalisten niet om privileges, maar om het recht op vrije nieuwsgaring". Ook financiële kwesties spelen een rol. De staatssecretaris was het met de indieners van de motie eens, dat er vaste en herkenbare uitzendingen zouden moeten ko men. Uit het komende overleg zal moeten blijken welke moge lijkheden er zijn; de consumen tenvoorlichting hoeft niet per se onder de vlag van de NOS te ge schieden. Het consumentenbeleid onder vond van de leden van de vaste commissie voor economische za ken zowel kritiek als waardering. Vooral van oppositiekant stelde men dat de consumentenzaken traag vorderen. Van Zeil be streed dit door te zeggen dat het kabinet juist het intensiveren van dit beleid als prioriteit heeft gemaakt. Bovendien stijgen de uitgaven: in 1982 omvatte de be groting 13 procent meer midde len voor dit doel dan in 1981, dit jaar zal 10 procent meer dan in 1982 kunnen worden besteed. Vrijwel alle fracties wilden weten welke consumentenzaken onder de deregulering zullen vallen, met name welke wetsontwerpen die (bijna) gereed zijn moeten worden vereenvoudigd. Van Zeil weigerde een opsomming te ge ven; hij had dit eerder de consu mentenorganisaties ook niet wil len vertellen. Hij volstond met te zeggen dat „in ieder geval consu mentenkwesties in de vereen voudiging zullen worden meege- Het gaat om adviezen v kabinet dan moet beslissen, voegde de staatssecretaris er ter geruststelling aan toe. Deregule ring hoeft volgens hem niet tot ontregeling te leiden. Het verwijt van de PvdA dat het consumen tenbeleid van dit kabinet haaks staat op de huidige ontwikkeling met zijn dalende koopkracht, wees Van Zeil van de hand. Rentetarieven per 16-3-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f100,- Vrii opneembaar f 5.000.- Der maand. Over bedra gen boven f 5.000,- en bin nen de opzegtermijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Renterekening Minimumsaldo f 500,- Geldmarktrekening Minimumsaldo f 2.500,- Toprenterekening Minimumsaldo f 2.500,- Vrii opneembaar! 3.000.- per maand. Over bedra- binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt V/2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vrii ODneembaar f 1,000.- oer maand. Over bedra gen boven de f 1.000,- en binnen de opzegtermijn 1 maand, wordt Vi% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vrii opneembaar f 2.000.- per maand. Over bedra gen boven de f 2.000,- en binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geld markt. Spaardeposito's Minimumsaldo f5000,- looptijd Renteverrekening op jaar basis op maand basis 1 jaar vast 4,75% - 2 jaar vast 5,50% 5,37% 3 jaar vast 5,75% 5,60% 4 jaar vast 6,50% 6,31% 5 jaar vast 7,00% 6,78% 6 jaar vast 7,00% 6,78% De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertificaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt. Graveeractie tegen inbraak in scholen OLDENZAAL (ANP) - Om het aantal inbraken in scholen te rug te dringen heeft de politie van Oldenzaal besloten kost bare apparaten in scholen te coderen. Met behulp van een graveerma- chine zullen televisies, ge luidsapparatuur en andere dure spullen worden voor zien van de naam, de postco de en het huisnummer van de betrokken school. Volgens de politie worden de.appara ten door deze codering voor dieven onverkoopbaar, zodat het weinig zin heeft ze te ste len. De aanpak past in de landelijke plannen van het Bureau ter Voorkoming van Misdrijven om diefstal van kostbare goe deren te voorkomen. Daarbij wordt gedacht aan een lande lijke registratie van met be hulp van graveersetjes te re gistreren goederen van parti culieren. Uitvoering van deze plannen, zo werd vorige week bekend, zal nog wel een jaar op zich laten wachten. Bij alle kantoren van Slavenburg's Bank liggen folders over alle spaarvormen alsmede de algemene spaarvoorwaarden. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsmgel 63. Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-694400. Drie doden bij botsing IRNSUM (ANP) - Door een ern stig auto-ongeluk op de weg Irn- sum-Leeuwarden zyn gister avond een 37-jarige inwoner uit Irnsum en zyn twee kinderen om het leven gekomen. De moeder van het gezin raakte zwaar ge wond. De rijkspolitie in Leeuwarden ver moedt dat de bestuurder vanwe ge het slechte weer de macht over het stuur is verloren. Hy botste frontaal tegen een boom. - "En als ik morgen sterf..."(Amerikaan- se infanterist in het oerwoud van Viet nam) door Tim O'Brien, Het Wereldven ster, prijs 29,50. - "Fotograferen binnen" door Michael Freeman, Elsevier, prys 29,50. - "De automatische reflexcamera in de praktijk" door Dennis Curtin en Barba ra London, Elsevier, prijs 28,50. - "Foto's met de Praktika" door Peter Keyzer, Elsevier, prijs 12.50. - "200 videotips" door Chriet Titulaer, Elsevier, prys 22,50. "Principes van de fototechniek" door Hartog en Hans Schrijen, Uitgeverij Ne- lissen, prijs 15,90. - L»e geur van guave gesprekken van Gabriel Garcia Mórquez met Plinio Mendoza, Meulenhoff, prijs 24,50. - "Het ryk alleen", roman van Errit Pe- tersma, Bert Bakker, prijs 19,50. - 'Alarmfase een", gedichten van Wil lem Bysterbosch, Bert Bakker, prys 19,50. - "Witte paarden", roman van Alice Hoffman. Bert Bakker, prijs 34,50. - "Zeil-plankenkoorts" door Gieshoidt Zotschew, De Boer Maritiem, prys 12,50. - "Ik leer surfen" door Uwe Farke, Vol- ker Möhle en Detlef Schroder, De Boer Maritiem, prijs 24.50. - "Een alledaagse geschiedenis", roman - "Met de neus in de boeken" door Si mon Carmiggelt en Peter van Straaten, De Arbeiderspers, prys 23,50. - "De dikke man in de geschiedenis", bundel verhalen van Peter Carey, De Arbeiderspers, prys 34,50. - "Memory Lane" door Patrick Modia- no, De Arbeiderspers, prijs 24,50. - "Het groot Guinness Motorfietsen- boek" door L.J.K. Setright, Luitingh, prijs 28,90. - "Shiké", twee romans uit Japan door Robert Shea, Luitingh, prijs 29,50. - "Vademecum ruimtelijke planning" door L. Bak, Het Spectrum, prijs f39,90. - "Kompas en kaart", gebruiksaanwij zing door Heinrich Streich, Luitingh. prys 12.90. 6 - "Gids voor avontuurlijke vakanties" door Gert-Jan van Laar, Luitingh, prys f 18.90. - "Het fietshandboek", fietstoerisme in binnen- en buitenland door P. Korte- ling, Luitingh, prys 24,50. - "Het verdriet van België", roman door Hugo Claus, De Bezige By. prys 45,-. - "Anton van Duinkerken, biografie van prof dr. W.J.M.A. Asselbergs door Theo Kroon. Terra, prys 39.-. - "De zuivering van artsen en advoca ten". nr 5 in de serie Cahiers over Neder land in de Tweede Wereldoorlog, door dr. N.K.C.A. in 't Veld (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie), Staats drukkerij. "Houd-den-bek", Zuidafrikaans moordproces beschreven door André Bink. Meulenhoff. prijs 39,50. - "Bloed en hoop", autobiografie van Sa muel Pisar. Unieboek, prijs 29,50. - "Spreken voor Gods rekening", bloemlezing uit het werk van ds. Bus- kes, samengesteld door Wim Ramaker, Zomer en Keuning, prijs 29,90. - "Beatrix Regina 1983" door Fred J. Lammers, Hollandia, prijs 19,75. - "De lokvogel", thriller van John le Car ré. Sythoff. prys 29,90. - "Maak het met droogbloemen" door Elisabeth de Lestrieux, Zomer en Keu ning. prys 19,90. - "Koning Cophetua en het bedelmeis je", verhalen van Jan Siebelink, Meu lenhoff, prys 24,50 (geb. 34,50).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10