Nieuwe voorstellen voor vredesproces De (hoge) prijs van de Europese samenwerking Spanningen om geldkoers EMS Luns: nul-optie is niet haalbaar -c Maximum straf voor moord op bejaarden Iran blijft tegen verlaging olieprijzen Habib bij Hoessein in Londen Moeders gevangenen PLO willen zoons zien Wellicht 9000 banen weg in scheepsbouw DENT0F1X Vandaag overleg aanpassing Vast' en zeker voor elk kunstgebit Gewonden na bommelding in vliegtuig Hoofd Britse ontbijt-tv stapt op Leidsch Dagblad Node Special 1983 ZATERDAG 19 MAART 1983 BRUSSEL (AP) - De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft gisteren in een interview gezegd dat de door de Amerikaanse regering voorgestelde nul-optie voor de plaatsing van raketten voor de middellange afstand "niet haalbaar" is. ''jemeen een aanhanger van de harde houding van de regering-Reagan by de onderhandelingen in Genève deed zijn uitspraak tegenover de Belgische zender BRT. De nui-optie (waarbij wordt afgezien van plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa in ruil voor ontmaZhng van reeds g8P a3'Mea?^SS;.S^he raketten> blijft volgens Luns wel het doel A ,'u r ln A PraktÜk blijkt gewoon dat de nul- aldus Luns 1S om^at Russen kortweg 'nee' zeggen", TnifoeH„U-aP TEr lar een '""etoplossing. Dat betekent dat de nul-optie ideaal blijft, maar dat we tevreden moeten zijn met een oplossing. Die andere oplossing zou moeten worlen dus Luns m naUW 0Verleg binnen het bondgenootschap", al- Hij vergeleek de nul-optie met een sterk kerkelijk dogma "dat zondag wordt gepredikt maar door de week niet altijd in acht wordt genomen J Na een speciale zitting van de NAVO in Brussel zei de speciale Amerikaanse waarnemer Richard Burt, dat Washington de Eu ropese voorstellen voor nieuwe initiatieven in het vastgelopen on^wapemngsoverleg in Genève "in ernstige overweging zal ne- Buitenland TRONDHEIM (UPI) - In Noorwegens grootste moord- proces is gisteren een voor malig directeur van een be jaardenhuis tot de maximale straf van 21 jaar gevangenis en 10 jaar preventieve hech tenis veroordeeld. De zaak kwam in 1980 aan het licht nadat een plaatselijke journalist had ontdekt dat het bejaardenhuis in het dorp Orkdal in midden-Noorwe- gen grote doses van een do delijk gif had ontvangen dat spierverlammend werkt en dat niet lang sporen in het li chaam nalaat. Tijdens het verhoor bekende Nesset dat hij 30 patiënten had gedood door het gif in de aderen te injecteren. Later trok hij zijn bekentenis in. BEIROET (AP) - Iran wijst het besluit van de OPEC om de basisprijs van ruwe olie met vijf dollar te verlagen tot 29 dollar per vat volledig af en zal er "tot de laatste minuut" tegen blijven strijden. De voorzitter van het Iraanse parlement, Ali Akbar Hashe mi Rafsanjani, heeft dit giste ren gezegd op een massabij eenkomst van islamitische gelovigen in Teheran. Rafsanjani, die ook optreedt als regeringswoordvoerder, zei dat Iran de prijsverlaging van 5 dollar per vat, waartoe eer- def deze maand op de OPEC- conferentie in Londen werd besloten, niet had onder schreven Iran ging wel akkoord met het nieuwe produktie-plafond van OPEC van 7,5 miljoen va ten per dag, waarbinnen Iran's produktie werd ver laagd van naar schatting 3,2 miljoen vaten per dag naar 2,4 miljoen vaten. Een verdere daling van de olie prijzen kan voor een opleving van de economische bedrij vigheid in de wereld zorgen maar dat zou er ook toe kun nen leiden dat energie tegen het einde van de eeuw schaars wordt. Deze waar schuwing is afkomstig van een internationale studie groep waarvan de leden zo wel uit de OPEC als uit ande re landen afkomstig zijn. Het is volgens deze groep van deskundigen hoog tijd dat er wordt besloten tot samen werking tussen de olie-ex- porterende en de olie-impor terende landen. Alleen op die manier is het mogelijk even wicht te scheppen tussen produktie en prijzen van olie. LONDEN (APA/GPD) De speciale Amerikaanse afgezant voor het Mid den-Oosten, Philip Habib, zal vandaag in Londen een ontmoeting heb ben met de Jordaanse koning Hoessein om de meest recente Amerikaan se pogingen om Jordanië bij het vredesproces te betrekken bespreken. Habib zal met nieuwe voorstellen komen voor de terugtrekking van vreemde troepen uit Liba non. Washington hoopt dat Jor danië zich voor het einde van de ze maand aansluit bij het vre desproces. De medewerking van Jordanië is essentieel in het vre desvoorstel dat Reagan op 1 sep tember vorig jaar heeft gelan ceerd. TEL AVIV (AP) De moeders van de acht Israëlische solda ten, die de Palestijnse bevrij dingsorganisatie in Libanon gevangen houdt, hebben de PLO opgeroepen een bezoek aan de krijgsgevangenen mo gelijk te maken. Op een persconferentie in Tel Aviv, die plaatsvond een dag nadat de PLO had beweerd dat twee van deze gevange nen bij een recentelijke Israë lische beschieting waren om gekomen, zeiden de moeders dat zij "naar de maan zouden gaan" om hun zoons te zien. "Het zou het al waard zijn hen slechts voor een paar secon den te zien, wanneer wij zou den kunnen gaan", zei Mi riam Grof. Haar zoon werd zeven maanden geleden ge vangen genomen. Het Israëlische leger ontkende de uitlating van Yasser Ara fat's plaatsvervanger Aboe Jihad, dat twee Israëlische gevangenen samen met drie andere mensen werden ge dood toen de auto waarin zij zaten werd beschoten bij een Israëlische wegversperring in de buurt van Beiroet. Volgens dit voorstel zal Jordanië een soort federatie vormen met een Palestijnse staat op de door Israel bezette west-oever van de Jordaan en de Gaza-strook. Hoessein is echter huiverig om op dit voorstel in te gaan voordat de Israëlische troepen uit Liba non zijn vertrokken. Amerikaan se regeringsfunctionarissen zeg gen dat Hoessein ervan uitgaat dat indien Washington er niet in slaagt de Israëlische troepen uit Libanon te praten, de terugtrek king uit de bezette gebieden he lemaal een onmogelijke zaak zal worden. De Arabische delegatie onder lei ding van koning Hoessein van Jordanië en met een lid van het Palestijnse parlement in balling schap in de gelederen, heeft gis teren in Londen besprekingen gevoerd met de Britse premier mevrouw Thatcher en minister Pym (buitenlandse zaken). Na afloop van de besprekingen met premier Thatcher en minis ter Pym werd een verklaring uit gegeven, waarin onder meer ge sproken wordt van een "zeer vriendelijke en constructieve" sfeer. Volgens de verklaring heb ben de Britse bewindslieden hun voldoening uitgesproken over de Arabische vredesbereidheid, zo als die uit het Liga-plan spreekt. Mevrouw Thatcher en haar minis ter hebben de delegatie het Brit se standpunt inzaken het Mid den-Oosten uiteengezet, dat uit gaat van het recht op voortbe staan en veiligheid van alle sta ten in het Midden-Oosten, inclu sief Israël, alsmede gerechtig heid voor de Palestijnen, waar onder voor de Britten ook het recht op zelfbeschikking valt. Nederland zal op de Europese top conferentie die maandag en dins dag in Brussel wordt gehouden geen initiatief nemen voor een gemeenschappelijke verklaring van de tien EG-landen over het Midden-Oosten. Indien andere staats- of regeringsleiders echter wel zo'n initiatief willen nemen, is Nederland bereid over een der gelijke verklaring te spreken. Dit heeft de woordvoerder van pre mier Lubbers meegedeeld, nadat de premier donderdag in de Tweede Kamer had verklaard dat "wat Nederland betreft" een nieuwe Midden-Oostenverkla ring achterwege kon blijven. Uiteraard hangt het van de inhoud van de verklaring af of Neder land er mee kan instemmen,, "maar thans staat al vast dat in een verklaring wel degelijk een aantal kritische punten ten aan zien van Israël kunnen worden opgenomen zonder dat zij voor Nederland onaanvaardbaar wordt", aldus de woordvoerder van de premier. Brits concern in moeilijkheden NEWCASTLE (Reuter) - Bij de scheepswerven in Groot-Brittan- nië, verenigd in het staatsbedrijf British Shipbuilders, verdwijnen dit jaar wellicht 9000 arbeids plaatsen. In elk geval zal het con cern de lonen dit jaar niet kun nen verhogen, zo is de vakbon den meegedeeld. EXTRA FORTE Dentofix Extra Fortë is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. BRUSSEL (ANP/DPA) - De minis ters van financiën en de centra- le-bankpresidenten van de lan den van de EEG komen van daag in Brussel bijeen om te praten over een aanpassing van de onderlinge wisselkoersver houdingen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS), zo is gisteren in Brussel vernomen. De bijeenkomst is belegd naar aanleiding van de druk op de Franse en Belgische frank bin nen het EMS en de stijging van de mark en de gulden binnen dat stelsel. Vermoedelijk zullen de Franse en de Belgische frank, de lire, de Deense kroon en het Ierse pond worden gedevalueerd of de gul den en de mark worden gereva lueerd. De aanleiding om de koersen van het EMS aan te pas sen bestaat al enige tijd, maar door meningsverschillen tussen Parijs en Bonn zijn er nog geen maatregelen genomen. Frankrijk wil dat de mark wordt gereva lueerd, maar Bonn wil dat alleen maar doen als de frank wordt ge devalueerd. Dat laatste is tegen de zin van de Franse regering. Het EMS is een stelsel dat moet zorgen voor monetaire rust bin nen de EEG. Centrale banken kunnen op de internationale wis selmarkt ingrijpen als de koers van een munteenheid uit de hand dreigt te lopen, maar als dat niet meer helpt moeten de koersen binnen het EMS worden aangepast. Dat laatste gebeurt als een munteenheid het hoogste of laagste „interventiepunt" heeft bereikt. Vrijdag zaten de Franse en Belgische frank, het Ierse pond en de Deense kroon op de wisselmarkt in Frankfort op het laagste interventiepunt, terwijl de mark inDe socialisti sche regering van president Francois Mitterrand voelt niets voor een derde devalutatie sinds zij aan het bewind is. Daarvan wordt alleen maar politieke scha de verwacht. In Bonn staat men daarentegen er huiverig tegen over een revaluatie van de mark. Van het economische herstel dat nodig is om het bar grote aantal werklozen in de Bondsrepubliek te verminderen komt dan moge lijke niets terecht. Volgens Delors zijn er geen econo mische redenen voor een deva luatie van de frank. Hij zei dat de Franse regering zich nu op de verkleining van het te kort op de handelsbalans zal con- centeren. Bankiers in New York achten het niet onmogelijk dat Frankrijk bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om hulp zal aan kloppen omdat het de laatste we ken miljarden op de wisselmark ten heeft moeten uitgeven om de frank te ondersteunen. Vorige week stroomde 3,4 miljard dollar het land uit doordat de markt een koersverlaging voor de frank binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) verwachtte. British Shipbuilders heeft het af gelopen boekjaar een verlies ge leden van negentien miljoen pond sterling (ongeveer 76 mil joen gulden). Voor het lopende boekjaar wordt rekening gehou den met een nog groter verlies. Bij de onderneming waren in 1977, toen zij werd genationali seerd, 85.000 mensen in dienst. Op het ogenblik telt zij 63.000 werknemers. Vorig jaar gingen er 1800 banen verloren. Volgens woordvoerder Maurice Philips zijn de ontslagen het ge volg van de „rampzalige" situatie in de wereldscheepsbouw. Hij sloot niet uit dat enkele werven in Groot-Brittannië voor onbe paalde tijd zullen worden geslo ten. Volgens vakbondsman Jim Murray heeft de Britse scheeps- industrie te lijden van de concur rentie uit Japan en Korea, die „geen middel schuwt om onder de Britse prijzen te duiken". ROME (AP) - Bij een noodlanding in Rome van een gisteren uit Pa rijs vertrokken verkeersvliegtuig van de Saoedische nationale luchtvaartmaatschappij zijn ze ven mensen gewond geraakt. Het toestel, een Lickheed L-1011, maakte de noodlanding op het Romeinse vliegveld Leonardo da Vinei nadat een bommelding was binnengekomen. Bij het benutten van de noodglij- banen brak een vrouw haar rech terbeen. Zes anderen, onder wie een stewardess, raakten licht ge wond. Het Saoedische toestel was op weg van Parijs naar Jedda. Het in de Franse hoofdstad gevestigde kantoor van de Saoedische luchtvaartmaatschappij kreeg een telefoontje met een bommel ding. Nadat in Rome alle 250 pas sagiers en 18 bemanningsleden van boord waren gegaan, werd het toestel door de politie onder zocht. Er werden geen explosie ven aangetroffen. PARIJS Een elf ton wegen de 'lift-machine', een zg. duolift, wordt naar de derde verdie ping van de Parijse Eiffeltoren gehesen. Twee van dergelijke duoliften zullen de uit 1897 da terende hydrolische liften moe ten vervangen. Jaarlijks zullen er zo'n drie miljoen mensen g bruik van moeten maken. (Foto AP) LONDEN (GPD) - De directeur van de Britse commerciële ont- bijt-televisie, Peter Jay, heeft gis teren zijn ontslag ingediend na daartoe zwaar onder druk te zijn gezet door de voornaamste aan deelhouders van de maatschap pij achter het programma „TV- am". Jay, ooit Brits ambassadeur in de Verenigde Staten, was de gene die driejaar geleden het ini tiatief nam tot het starten van commerciële ontbijt-tv in Enge land. Vanaf die tijd heeft hij met tomeloze energie gewerkt aan het realiseren van zijn plan. Toen „TV-am" op 1 februari van start ging, was dat voor het grootste deel dan ook het werk van Jay, die onder meer ervoor zorgde dat de nieuwe maat schappij kon beschikken ove enkelen van de meest gerenom meerde tv-presentatoren die En geland kent. Ondanks deze opeenhoping van ta lent en reputaties is „TV-am" tot dusver geen succes gebleken. De grote concurrent, de ontbijt-tv zoals die sinds half januari door de nationale omroep BBC wordt verzorgd, trekt ondanks een veel simpeler opzet en een aanzienlijk bescheidener budget, drie keer zoveel kijkers als „TV-am". Een kijkerspubliek van nog geen half miljoen, zoals „TV-am" de laatste weken had, is niet aan trekkelijk voor adverteerders, en daarmee dreigde de financiële bodem onder de omroepmaat- schappij te worden weggeslagen. De grootste aandeelhouders, voornamelijk institutionele be leggers, besloten daarop in actie te komen. Zij zegden Jay de wacht aan en maakten gisteren hun dreigemeht waar. Jay wordt onder meer verweten met ver keerde begrotingen te hebben gewerkt en zijn vijf-sterrenpre sentatoren veel te hoge salaris sen te hebben gegeven. Wat moet er voorrang hebben: gymnastiekonderwijs in Ne derland, of een subsidie voor olijfolie in de Middenlandse- Zeelanden. Het lijkt een merkwaardige keus, maar de bewindslieden van het kabi- net-Lubbers krijgen er ir nemende mate mee te ken. Er is ook al enkele ma len een hartig woordje over gewisseld binnen het kabi net, waarbij met name d< nisters Ruding van financiën en Van den Broek van bui tenlandse zaken tegenover el kaar kwamen te staan. Ru- ding heeft zijn collega's in de ministerraad gewaarschuwd dat iedere cent meer naar Brussel met bezuinigingen op de nationale begrotingen betaald moet worden. Voor de hand ligt het dan om voor de gymnastiek te kie zen, maar zo eenvoudig is het door Ferrry Mingelen niet. Het keuzeprobleem gaat in feite over de vraag hoeveel Nederland en de andere EG lidstaten eigenlijk over heb ben voor de Gemeenschap Wat verdient Nederland er aan als de EG goed functio neert, hoeveel schade zou men leiden als de Europese samenwerking langzaam maar zeker weer uit elkaar groeit. Die vraag ryst omdat de Euro pese Gemeenschap dringend meer geld nodig heeft om goed te blijven functioneren en zichzelf verder te ontplooi en. De tien lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn er echter niet erg happig op om hun bijdragen aan Brus sel op te voeren, omdat ze na tionaal al moeite genoeg heb ben de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De EG-financiën vormen een hoofdpunt op de topconfe rentie van regeringsleiders uit de Gemeenschap, die ko mende maandag en dinsdag in Brussel wordt gehouden. Er hangt namenlyk veel van af. De EG staat voor grote uit gaven, die uit de huidige be groting van zo'n zestig mil jard gulden niet betaald kun nen worden. Zestig miljard is natuurlijk een heel bedrag, maar als men zich realiseert dat dit nog niet de helft is van wat Nederland nationaal uitgeeft (156 mil jard dit jaar), dan is duidelijk dat de financiële armslag om wat voor tien EG-landen te gelijk te doen, beperkt is. De landbouwuitgaven, die ruim 60 procent van de EG-begro- ting opvreten, het beschei den hulpbeleid voor regiona le achtergebleven gebieden en voor grote sociale proble men, alsmede de kosten van het hele EG-apparaat, kun nen er dit jaar nog net mee betaald worden, maar dan is de koek wel op. Wil men echter de komende tijd Groot-Brittaniè miljar den guldens terug blijven be talen omdat dit land te veel aan de EG bijdraagt, en wil men ook nog eens de toetre ding van Spanje en Portugal tot de Gemeenschap finan cieren, dan zal de EG heel wat meer geld moeten krij gen. Premier Lubbers sprak donderdag in de Tweede Ka mer de hoop uit het Britse probleem te kunnen oplos sen „met een beroep op de generositeit" van de Britse premier Thatcher. Dat lijkt echter ijdele hoop. Mevrouw Thatcher staat niet bekend om haar lieftallige karakter en roept al jaren: „Ik wil mijn geld terug". Daarmee komt de toetreding van Spanje en Portugal steeds meer in het gedrang. De bereidheid om beide lan den in de Gemeenschap op te nemen is vooral politiek be paald. De EG hoopte zo de jonge democratieën in beide landen te kunnen steunen. Maar nu dit mooie democrati sche beginsel vertaald moet gaan worden in praktische regelingen voor olijfolie, sar dientjes of tomaten, blijken er toch wel veel bezwaren aan deze uitbreiding van de Gemeenschap te kleven. De regeringsleiders moeten nu op hun topconferentie in Brussel besluiten of men de ze uitbreiding toch wil door zetten. Spanje en Portugal hebben recht op duidelijk heid, zo wordt in Brussel be nadrukt, maar of ze dat zullen krygen is de vraag. Veel waarschijlijker is dat de EG deze landen zonder echt te kiezen aan het lijntje houdt „We hebben al zoveel proble men, de politieke wil (om de uitbreiding van de Gemeen schap door te zetten) is er wel, maar het zal wel heel moeilijk worden", zei pre mier Lubbers in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE Mode is een modewoord Mode is "in>\ Mode is bijblijven Uw dagblad is ook niet ouderwets en gaat uiteraard met de mode en met u mee in de vorm van een 'Modespecial'' om de modebewuste lezers van de ontwikkelingen op dit gebied op de hoogte te houden. Heren- en damesmode, kindermode. schoenen, tassen en hoeden, lingerie, bad-, bruids- en sportkleding, maar ook sieraden en make-up, dat alles zal in deze special ter sprake komen. De Modespecial is een bijlage op weekendformaat en verschijnt op dinsdag 29 maart 1983. Voor de modebewuste adverteerder de gelegenheid modieus in te haken op dit gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9