^Niet alleen tot obot opleiden of ot technocraat" Quintus is op zoek naar nieuw gebouw 'Ook winkels moeten op 30 april open kunnen blijven' Opnieuw toestemming voor bouw plannen Hema en C en A iristelijke avondschool: fa jkdagen in ^Sterrewacht Celstraf voor dreigen met klappertjespistool 19 MAANDAG 19 MAART 1983 DO ST Koffieconcert Houdt u van Brahms? Dan kunt u zondagmiddag terecht in café De Branderij (Middel weg), waar vanaf twaalf uur klassieke muziek ten gehore wordt gebracht. Achter de piano: Monique Visser en Ma ria Ligthart. Pop In café De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) treedt zondag middag de rockband The Spots op. Het optreden begint om vier uur. Bingo Speeltuinvereniging 'Rondom de Maredijk' organiseert maandag in haar clubhuis aan de Maredijk een bingo- avond. Aanvang is acht uur. Feestweek Ter viering van een uitbreiding op de eerste etage viert de He- ma aan de Haarlemmer straat komende week feest. Daarom een tekenwedstrijd voor kinderen (tlm woens dag), een prijsvraag voor vol wassenen (tlm woensdag) en woensdag een modeshow. Pokerrit De Motorclub Randstad Leiden organiseert volgende week zondag weer een zogenaamde pokerrit. Inschrijven kan die ochtend tussen half tien en elf uur in het clubhuis bij de Lange Mare. Een wisselbeker wacht op de club min. vijf in schrijvingen) met het hoogste puntengemiddelde. Inlichtin gen onder tel.nummer (125314). KNOV: LEIDEN - Als de Leidse markt kooplui op 30 april hun waren mogen aanbieden, moet winkels ook de gelegenheid worden ge boden met Koninginnedag open te blijven. Dit schrijft het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond afdeling Leiden in een brief aan B en W en de ge meenteraad. B en W hebben onlangs met in stemming van de raadscommis sie voor economische aangele genheden besloten de Leidse markt op Koninginnedag te laten doorgaan, omdat 30 april dit jaar op zaterdag valt, de gebruikelij ke marktdag dus. De vereniging van ambulante handel had daar om gevraagd. Het KNOV, een belangenorganisa tie van winkeliers, is het hiermee niet eens. Volgens het verbond zou de markt op feestdagen ge sloten moeten zijn. De wet biedt weliswaar de mogelijkheid om hiervan af te wijken, maar het KNOV meent dat dat alleen toe gepast zou moeten worden voor tradtitionele markten. Om nu de Leidse warenmarkt een vrijstel ling te verlenen, daarvoor is vol gens de winkeliersorganisatie geen reden. Mochten B en W de vrijstelling toch geven, dan zou den uit oogpunt van rechtsgelijk heid ook andere ondernemers toestemming moeten krijgen hun zaak open te houden, aldus het KNOV. DEN HAAG-LEIDEN - De provin cie heeft nieuwe verklaringen van geen bezwaar afgegeven voor de bouwplannen van C en A en de Hema. Tegen die plannen hadden, respectievelijk, de ver eniging voor Pieters- en Acade- miewijk, de Stichting Breed Mo numentencomité en de buurtver eniging Maredorp bezwaar schriften ingediend. De provincie komt hiermee tege moet aan een uitspraak van de Raad van State, die in een eerder stadium het afgeven van een bouwvergunning schorste, om dat de verordening van de ge meente Leiden niet klopte. C en A wil een kledingmagazijn aan de Breestraat-Ketelboeter- steeg bouwen; de Hema wil uit breiden aan de Haarlemmerm- straat-Janvossensteeg -v.d. Werffstraat. De vergunning voor de bouw van 32 tweekamerwoningen aan de Paulus Buysstraat, in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, heeft de provincie, na aanvankelijk goed keuring, ingetrokken. Studentenvereniging naar Garenmarkt? ^zaalhandl, rdhalJen rinamers LEIDEN De studentenvereniging Quintus wil op de Garenmarkt een nieuwe sociëteit bouwen. Het huidige sociëteitsgebouw, op de hoek van de Korte Mare en de Oude Singel, is veel te klein geworden. De vereniging had tot nu toe gehoopt de school aan de Boommarkt te kunnen kopen, maar de Amerikaanse universiteit Webster College kaap te het gebouw voor de neus van de studenten weg. De Leidse studentenvereniging Quintus bestond in januari vier jaar. Quintus begon met een hon dertal leden, maar de jongste van de vijf studentenverenigingen die Leiden telt, groeit gestaag. Volgens Quintus-voorzitter Ron Bosch neemt het aantal leden jaarlijks met twintig procent toe. De vereniging telt momenteel 1039 leden en is daarmee na Miner va - de tweede in grootte. Voor zitter Bosch meent dat de onstui mige ledengroei te danken is aan het eigen karakter van Quintus. "Quintus is in de eerste plaats een gezelligheidsvereniging. We hebben geen politieke doelstel lingen. Quintus is niet in een hokje te plaatsen". Het pand aan de Korte Mare is nu al veel te klein geworden. Waar vroeger, toen het gebouw nog ka tholiek militair tehuis was, het biljart stond is nu de socië teitsruimte. Het biljart is weg, maar desonjjflpiks is de ruimte beperkt. Tweehonderd mensen kunnen erin, hooguit driehon derd. "Maar dan is het ook", al dus Bosch, "hutjemutje". Het komt herhaaldelijk voor dat de toegang geweigerd moet wor den, omdat de zaal vol is. Steeds vaker ook wijkt de vereniging uit naar het nabij gelegen Antonius Clubhuis. Tot leedwezen overigens van de voorzitter; niet alleen vanwege de financiën, maar vooral omdat het volgens hem voor een vereni ging op den duur een slechte door Leo Maat zaak is als men niet in het eigen gebouw terecht kan. Behalve de sociëteitsruimte is er in het gebouw nog de eetzaal, die plaats biedt aan honderdtwintig personen, de keuken en enkele vergaderkamertjes. Op de ver diepingen is woonruimte. Woningen Het zijn de bovenwoningen, die de vereniging in haar functioneren en vooral in haar expansie dwars zitten. In de eerste plaats vanwe ge de nog altijd ontbrekende mu- ziekvergunning voor levende muziek. Ondanks de geluidsiso latie van het plafond - volgens Bosch aangebracht op aanraden van de gemeente door een gespe cialiseerd bedrijf (kosten 70.000 gulden) - werd de vergunning geweigerd. Het enige tastbare resultaat is iro nisch genoeg negatief. Door de isolatie is het plafond verlaagd, hetgeen de atmosfeer op een drukke soosavond er niet plezie riger op maakt. De soos moet zich behelpen met mechanische muziek en dan nog tot uiterlijk één uur 's nachts en maximaal tachtig decibel. De eetzaal kan 's avonds na elven niet meer gebruikt worden, om dat anders overlast zou ontstaan. Daarbij opgeteld het ruimtegebrek dat door de gestage aanwas van leden is ontstaan en het is duide lijk dat de vereniging op zoek moest naar andere mogelijkhe den. Er werd voor het huidige pand (ei genlijk vier panden) een ingrij pend verbouwingsplan gemaakt. De kosten van dit plan zijn ge raamd op 1.2 miljoen gulden. De binnenplaats naast de eetzaal zou overdekt worden en uitein delijk zou ook een deel van de woonruimte moeten verdwijnen. De bouwvergunning is echter ge weigerd, juist omdat het stadsbe stuur de onttrekking van woon ruimte aan de bestemming niet wil toestaan. Bosch vindt de opknapkosten voor de monumentale panden trou wens zo hoog, dat de vereniging zelf liever weggaat. Voor het zelf de géld of minder is nieuwbouw te realiseren. Boommarkt "Vorig jaar maart dachten we dat we het gevonden hadden: de ou de school aan de Boommarkt. Die staat vrij. Je kunt er by wijze van spreken alle herrie maken die je wilt. Er is een eigen terrein- tje bij, zodat ook het stallen van de fietsen geen probleem meer zou zijn. En ten slotte de opknap kosten van acht ton. Die hadden "Maar we konden niet zo snel be slissen. We hebben bouwteke ningen laten maken en een taxa tie laten verrichten. Met onder meer de banken en de gemeente i Quintus op de hoek van de Korte Mare en de Oude Singel Het voormalig i voor de ruim duizend leden tellende studentenvereniging. (foto Holvast) gesproken. We moesten zeker heid hebben over de horeca-ont- heffing, een probleem in de Pie- terswijk, en over een wijziging van het bestemmingsplan van bijzondere doeleinden in hore- "Het plannen maken duurde ken nelijk te lang. Eerst was de ge meente enthousiast, maar ineens waren alle deuren gesloten. De komst van het Webster College ging voor. Dat is een politieke zaak. We hebben nog wel een bod op de school gedaan van 3.5 ton, maar daar hebben we nog steeds geen officieel antwoord op gehad". "Op dit moment is er in Leiden geen geschikt pand voor ons. Wij hebben acht tot negenhonderd vierkante meter nodig. We heb ben naar de Zeevaartschool aan het Noordeinde gekeken en naar de panden die de universiteit verlaat aan het Rapenburg en de Breestraat. In totaal hebben we zo'n veertig panden bekeken", aldus Ron Bosch. De vereniging heeft daarom tegen het ontwerp-bestemmingsplan Garenmarkt een bezwaarschrift ingediend. Het plan voorziet in de bouw van een binnenstads- school en in kantoren aan de Ko- revaarstraat. De kantoorbestem ming wil Quintus gewijzigd zien, zodat er een sociëteitsgebouw kan verrijzen. "Er zijn daar geen woningen in de directe omgeving. Bovendien is het mooi te combineren met de geplande school. Onze activitei ten zijn immers voor het grootste deel 's avonds als de school ge sloten is. Misschien kunnen we de fietsenstalling gezamenlijk doen", filosofeert Bosch. Behalve de wijziging van het ont werp-bestemmingsplan kleven er nog twee problemen aan het plan. Het grootste probleem is wel financieel. Quintus draait op een jaarcontributie variërend van 80 tot 136 gulden. De mensa draait quitte, dus het enige per soneelslid (de kok) drukt niet op de begroting. Belangrijke bron van inkomsten is verder nog de bar-opbrengst, maar Bosch geeft toe, dat de nieuwbouw praktisch geheel met geleend geld betaald zal moeten worden. Hij hoopt op steun van het bedrijfsleven en heeft verder 'fund raise' acties in gedachten (geld inzamelen dus). Het laatste probleem is de tijd. "Voordat het plan met de school gerealiseerd is konden we wel vier, vijf jaar verder zijn. In de tussentijd zullen we de oplossing toch in een verbouwing moeten zoeken", aldus de Quintus-voor- zitter. Lente mting, Caa jkdagen, ■■acht 79,ïtDEN - Het gestuntel van kandidaten die opgingen voor het staatsexamen gaf voor 'Ptredenhpm doorslag om zelf een school te stichten. De kersverse rector van de christelijk Vaaibie^oodopleidingen in Leiden en omstreken, drs C.A. Admiraal, kon het niet langer aan- iefoon i'en meer dan de helft van de kandidaten zo onwetend en onvoorbereid examen Dorpsjü, 1 de pryzi amtoernor weede doel naast goed onder ijs geven is om het woord iristelijk geen loze kreet te la- n worden. "We willen geen echnocraten en robotten oplei- len, maar bewust ook vragen ■an existentiële aard aan de or- kbeurs, ie stellen". terrpnul de gistermiddag officieel op- r gerichte Stichting Christelijke ikunde .^vondopleidingen hoopt Admi- ?t onderhal tesamen met veertig docen- ïïsme', jen de toekomstige leerlingen sen gedegen vakkennis bij te Ietiekve|rengen. Waar dat precies gaat msehr^ebeuren blijft nog even geheim. voorstel?et bestuur heeft drie schoolge- '0 uur, rouwen op bet en is daar- ver nog in onderhandeling met ?ksualit£e gemeente Leiden en Oegst- >alon\ lgeest. chool of geen school" zegt de -Westlector, "een ruimte is er altijd om in april te beginnen met de cur- rum, B#us nio-geschiedenis. De eerste l uur djjpanmelding is al binnen". De an- daan, A door Saskia Stoelinga dere cursussen voor het diploma mavo-havo en vwo beginnen in september en duren tien maan den. De lessen zullen op twee avonden worden gegeven in blokken van anderhalf uur. Ie dereen kan, ongeacht de voorop leiding, meedoen aan een staatsexamen. Markt Admiraal geeft de volgende voor stelling van zaken: "Efficiënt en doelgericht proberen we mensen die zich bij ons inschrijven in een recordtijd op te leiden voor het staatsexamen. Al enige jaren ben ik examinator bij dit examen en elke keer vond ik het zo verdrie tig om te zien hoe mensen hap pen geld hadden uitgegeven, ter wijl het gewenste resultaat - een diploma- uitbleef'. De laatste jaren meldden zich steeds meer mensen aan om staatsexamen te mogen doen. Af gelopen jaar waren het er ruim 5000. De helft daarvan haalde het niet. Volgens Admiraal ligt dat dikwijls aan de slechte begelei ding. Enthousiast vertelt hij: "Je moet een structuur weten te vin den waarbij met een minimum aan tijdverlies een maximum aan effect wordt bereikt. En dat alles tegen een concurrerende prijs. Dan voorzie je in een behoefte". De kosten van de cursussen op de christelijke avondopleidingen zullen variëren van 80 tot 125 gul den per maand. Admiraal, die al jaren het vak ge schiedenis in het voortgezet on derwijs doceert, daarnaast be trokken is bij de mo-opleiding geschiedenis en theologie weet waarover hij praat. Teveel vol- Admiraal rechts) en C. van den Haspel: "Mensen hebben behoefte om naast hun studie met anderen over geloofsvraagstukken te praten". wassenen die aan een studie wil len beginnen weten niet hoe ze het moeten aanpakken. Weinig onderwijsinstellingen spelen daar op in. "Niets is frusterender dan mislukken in het onder wijs". Zijn collega, mevrouw drs. C van den Haspel, vat het nog eens kernachtig samen: "Het enige wat belangrijk is als je met zo'n particuliere opleiding begint, is dat je je leerlingen zó begeleidt dat ze ook daadwerkelijk een di ploma halen". Het verhaal dat dikwijls wordt verteld, dat een staatsexamen moeilijker zou zijn dan een gewoon schoolexamen doet zij af met "onzin". Theologische vorming Op de vraag of een goede begelei ding nauw samenhangt met het woord christelijk wordt hartelijk gelachen. Admiraal: "Kijk, wij hebben de wijsheid niet in pacht, maar toch heb ik het steeds jam mer gevonden dat het protes tants-christelijk onderwijs tot nu toe niets heeft gedaan voor vol wassenen. Uit ervaring weet ik dat mensen behoefte hebben om naast hun studie met anderen over geloofsvraagstukken te pra ten". Haspel maakt het verhaal af. "Dit gebeurt niet op een into lerante of dogmatische wijze, maar in dialoog en met weder zijds respect voor elkaar". Alle ingeschreven cursisten kun nen gratis en facultatief "theolo gische oriëntatie" volgen. Admi raal: "Het wordt beslist geen be tuttelend godsdienstonderwijs. Onderweipen zoals verhouding joden-christenen, de vrouw in het christendom, de bergrede of Augustinus kunnen hier aan de orde komen". Ze beschouwen zichzelf niet als een concurrent van de dag avondscholengemeenschap 'Boerhaave' in Leiden. Haspels: "Wij leiden op voor het staatsex amen, terwijl 'Boerhaave' mee doet aan het landelijk schriftelijk en schoolonderzoeken heeft. Dat zijn gescheiden markten". Admi raal: "In feite willen we met elk goed onderwijsinstituut samen werken als dit het onderwijs ten goed kan komen. Er zijn al te veel mensen geestelijk vermor zeld door commerciële syste- raad, l{ h Gen< IIDEN - De Sterrewacht stelt zichzelf dit weekeinde weer te kijk. Net als in afgelopen jaren worden de Sterrenkijkdagen ge houden. Gisteravond begonnen nnt zat ze en over belangstelling viel niet e om te klagen. Ook'vandaag en mor- nenst» gen verte^en medewerkers van nwyk: de Sterrewacht over sterrenkun- ssen, t de. Bovendien staat er een vijf c. meter lange kijker waar door on- s. Hex der meer naar de bergen op de Ir: 121 maan kan worden gekeken, tadwii °verdaê zÜn de kijkers op de zon U gericht zodat de draaiing van de va aarde en de zonnevlekken waar- spreej neembaar moeten zijn. n de slijpkelder van de Sterre- Jbaun wacht is een tentoonstelling plus eekui demonstratie hoe zelf een kijker 2 kan worden gebouwd en hangen er foto's van amateurs. Daar- in, m< naast zijn er in de collegezaal dia- ir vlrf en filmvoorstellingen. De Ster- renkijkdagen zijn nog vandaag Helm (van 13.00 tot 16.00 uur en van Ss at 19.00 tot 23.00 uur) en morgen p (van 13.00 tot 16.00 uur en van Ta 19.00 tot 22.00 uur). Dringen voor de kijker. Gisteravond werden de Nationale Sterrenkijkdagen geopend. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter heeft de Leidenaar N. veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf, waarvan drie we ken voorwaardelijk, het vergoe den van door hem in een café aangerichte schade en tot het zich laten behandelen om van de drank af te komen. Samen met R., eveneens aikomstig uit Leiden, had hij danig huisge houden in een café. Een fruitau tomaat ging aan diggelen, flessen dranken vlogen door de zaak, een asbak werd door een spiegel gesmeten en ook werd er nog een tafel vernield. Toen de eigenaar van het café de politie te hulp wilde roepen, haalde N. tussen zijn broekriem een 'pistool' te voorschijn en riep dreigend: „Als je belt schiet ik een boon door je flikker". Het wapen stelde niks voor; het enige dat er mee kon worden ge daan was klappertjes tot ont branding brengen. De loop was dichtgegoten. Waarom de Leide naar het schiettuig bij ziclfdroeg, werd niet duidelijk. Voor de officier van justitie woog het richten van het pistool toch wel zwaar. „Want", zei hij, „in het donker kun je niet zien Of het om een echt wapen gaat of om een speelgoedding. Die barman had dus alle reden om zich bedreigd te voelen." Vandaar dat hij een onvoorwaarde lijke celstraf eiste. En de politie rechter was het daarmee eens. "Met een wapen dreigen, of dat nu wel of niet werkt, is éen té ge vaarlijke zaak. Zoiets moet je ge lijk afleren." N. moet binnen een half jaar de schade die hij heeft aangericht betalen. Hij moet van het totaal bedrag (f 3000) tweeduizend gul den voor zijn rekening nei z'n maat, R., duizend gulden. De ze kreeg een boete van driehon derd gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3