c Samenwerking van Suriname en Libië Strijd zonder tegenstellingen Bonn verwacht afhaken Strauss 1 mg teer, 0.1 mg nicotine en geen milligram meer. Vietnam verdeelt Asean Politieke en economische overeenkomst Hoessein in Londen voor vredesplan Finnen zondag en maandag naar de stembus Sneeuwbericht VRIJDAG 18 MAART 1983 SINGAPORE/BANGKOK (Reuter/DPA/SGP) Asean, (Filippijnen, Thailand, Maleisie, Singapore en Indonesië) is sterk verdeeld over een nieuw aanbod van Vietnam om te praten over de kwestie van het door dit land bezette Cambodja. De voorstellen daarvoor zijn volgens Vietnam zelf juist niet afkomstig van zichzelf, maar van Maleisië. Singapore en Indonesië en inderdaad Maleisië zien het aanbod als een "doorbraak", maar vooral de Filippij nen en ook Thailand hebben in het voorberaad in Bangkok voor de Asean-conferentie van ministers van buitenlandse zaken, volgende week woensdag, gewaarschuwd, dat de organisatie zich niet moet laten beetnemen door Vietnam, daar het aanbod erop gericht zou zijn via een "achterdeur" erkenning te krijgen van het door Vietnam in Cambodja ingestelde bewind van Heng Samrin. Het aanbod, dat volgens de Vietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach is gebaseerd op voorstellen van Maleisië, houdt in praten over Cambodja op voorwaarde van deelneming van Vietnam en Laos aan de ene kant en Asean aan de andere zijde. Maar Vietnam heeft tijdens de jongste top van niet-gebonden landen in New Delhi achter de schermen voor het eerst laten doorschemeren bereid te zijn de onder handelingen in te gaan zonder er op te staan dat het bewind van Heng Samrin in Vietnam daarbij aanwezig is. Door de verdeeldheid die deze Vietnamese aanpak heeft gezaaid binnen Asean wordt verwacht dat de ministers van buitenlandse zaken er vol gende week in Bangkok een hele kluif aan zullen hebben. Buitenland BONN - Het ziet ernaar uit dat CSU-chef Franz Josef Strauss geen minister in de nieuwe bondsregering wordt. Politieke waarnemers in Bonn achten het waarschijnlijk dat Strauss minis ter-president in Beieren blijft om ook in de toekomst vanuit Mun- chen de politiek in Bonn te bein- vloeden. Als „prijs" hiervoor zal de CSU in de toekomst niet vier maar vijf ministersposten krij- door Hans Amesz gen. De liberale FDP moet dan het ministerie van landbouw op geven ten koste van de partij van de Strauss. Nadat de Beierse minister-presi dent begin deze week met veel ophef had verklaard dat hij recht had op een belangrijk minister schap („overeenkomstig de door de CSU en Strauss zelf geleverde prestaties in 35 jaar bondspoli- tiek"), heeft hij inmiddels een aanbod van de regeringschef ge- kregen. Omdat buitenlandse za ken (Strauss' lievelingsministe rie) en financiën al definitief be zet zijn met FDP-voorzitter Gen- scher en de CDU-politicus Stol- tenberg, heeft Kohl Strauss aan geboden baas te worden van een met meer bevoegdheden (ontwa- peningsproblematiek) uitge breid ministerie van defensie. Kohl en Strauss hebben ook ge sproken over de mogelijkheid dat de Beierse leider economi sche zaken zal krijgen en dat de huidige minister van economie, de liberaal Otto Graf Lambs- dorff, op binnenlandse zaken zou komen. Dit zal echter, aldus de kanselier, „opbjectieve moeilijk heden" met de FDP geven. Lambsdorff geldt als de sterke man bij de liberalen, die garant staat voor de sociale markteco nomie. Strauss heeft nog niet beslist wat hij gaat doen. In Bonn wordt er op gewezen dat hij waarschijn lijk geen zin heeft nog een keer minister van defensie te worden. In 1962 moest hij dat ambt opge ven als gevolg van de zogenaam de Spiegel-affaire, waarbij was gebleken dat Franz Josef Strauss het parlement had belogen. Inmiddels verlopen de coalitieon derhandelingen tussen CDU, CSU en FDP goed. Dat verklaar den de secretarissen-generaal van de drie partijen donderdag tegenover de pers. Ten aanzien van de financiële en economi sche politiek is overeengekomen dat de nieuw te maken schulden volgend jaar duidelijk onder de 40 miljard moeten blijven. Dat betekent dat er flink bezuinigd moet worden omdat de coalitie partners ook hebben vastgelegd dat de belastingen in ieder geval niet omhoog gaan. In hoeverre de solidariteitshefïlng van de ho- gere-inkomenstrekkers (50.000 mark voor vrijgezellen en 100.000 voor gehuwden) nu wel of niet wordt terugbetaald, staat nog niet vast. Dat geldt ook voor al of niet verlagen van vele sociale voorzieningen. Het is bedoeling dat bondskanse lier Helmut Kohl zaterdag be kend zal maken welke personele en zakelijke beslissingen de on derhandelingen tussen CDU, CSU en FDP hebben opgele verd. PARAMARIBO (AP) Libië en Suriname hebben een samenwerkingsverdrag onderte kend, dat de VS veroordeelt en "solidariteit" met Cuba, Nicaragua en Grenada betuigt. Dit is door het Surinaamse Nieuwsagentschap bericht. De Surinaamse leider, luitenant kolonel Desi Bouterse, bracht op zijn thuisreis van de vergadering van niet-gebonden landen in New Delhi, een kort bezoek aan Libië. In het verdrag wordt kritiek geuit op de Nederlandse regering we- ADVERTENTIE VOOR gens het "onwettig" opschorten van het lange termijn hulp pro gramma van 100 miljoen dollar per jaar. Het verdrag voor samenwerking op het gebied van "handel, geza menlijke investeringen, visserij, cultuur en ideologie" veroor deelt voorts "krachtig de Ameri kaanse interventie in Zuid- en Midden-Amerika en in het Cara- bische gebied. Het betuigt steun "aan de progressieve krachten in het gebied" waaronder de linkse naties Cuba, Grenada en Nicara gua. Het pact met Libië "veroordeelt de samenwerking van neo-kolonia- le en imperialistische krachten die de rechtvaardige strijd van het Surinaamse volk tegen bui tenlandse overheersing trachten tegen te werken". Ondertussen heeft premier Errol Alibux een groot aantal buiten landse diplomaten ontvangen en hen "de aard van Suriname's re volutie en de lijnen waarlangs het Surinaamse buitenlandse be leid wordt gevoerd, verklaard", aldus het nieuwsagentschap. Onder degenen die de premier be zochten bevonden zich de am bassadeurs van Nederland, de VS, China, Cuba, Japan, Guyana, Korea, Brazilië, Venezuela, Frankrijk en India. Bouterse keerde woensdagoch tend vroeg in Suriname terug en werd verwelkomd door "een me nigte enthousiaste aanhangers", aldus meldde de staatsradio. De organisatie van niet-gebonden landen heeft buitenlandse inter ventie pogingen in Suriname veroordeeld, aldus vertelde Bou terse. Over de radio werd ook gezegd dat de Tanzaniaanse president Ju lius Nyerere Bouterse had ver teld: "wanneer de westerse pers zich zo ongunstig over uw land uitlaat, begrijpen wij meteen dat er een positieve ontwikkeling (in uw land) aan de gang is". Bouterse zei dat de Nederlandse regering trachtte Suriname inter nationaal te isoleren, "maar dat deze pogingen hebben gefaald" LONDEN - Een Arabische delega tie onder leiding van koning Hoessein van Jordanië voert vandaag in Londen besprekin gen met de Britse premier me vrouw Thatcher en minister Pym (buitenlandse zaken) over het door Henk Dam Arabische vredesplan voor het Midden-Oosten. Daarmee komt dan gelijk een eind aan de diplomatieke rel tussen Engeland en de Arabische we reld, die begin januari losbarstte. Mevrouw Thatcher weigerde toen de delegatie, destijds onder leiding van de Marokkaanse ko ning Hassan, te ontvangen om dat de PLO-minister Kaddoumi (buitenlandse zaken) er deel van uitmaakte. Dat leidde direct tot repercussies. Een reis die minister Pym in ja nuari naar een aantal Arabische Golf-staten zou maken, moest worden afgelast omdat Saoedi- Arabië, Oman en Quatar lieten weten hem niet te zullen ontvan gen. Sindsdien heeft het Britse ministerie van buitenlandse za ken er alles aan gedaan om de be trekkingen weer te herstellen. Mensenvlees De politie van het in Zuid-Afri- ka gelegen zwarte thuisland Bophuthatswana heeft in drie Afrikaanse kookpotten gekookt mensenvlees aange troffen en in verband daar mee een zwarte beschuldigd van de moord op een 16-jari- ge jongen. Volgens het blad "Die Vader land" van donderdag zou de ze zijn gedood na een vuistge vecht waarna de man de stof felijke resten zou hebben ge kookt en enige resten aan zijn hond zou hebben gevoerd. Onduidelijk was of de man zelf het vlees at. Hij woonde in Magobingstat, aldus het blad, maar zijn naam werd niet genoemd. Spijbelen De politie in de Belgische stad Gent gaat een actie onderne men tegen spijbelaars. Agen ten gaan tijdens de schoolu ren cafes bezoeken en scho lieren die daar worden aange troffen zullen hun (in België verplichte) identiteitskaart moeten afgeven. De ouders krijgen dan enkele dagen la ter een briefje waarin gemeld wordt waar en hoe laat hun kinderen buiten de school zijn aangetroffen. Tuig 'Stuk vuil, klein tuig, ongere geld' en niet te vergeten 'schweinhund' zijn een paar bejegeningen die Westduitse recruten in 1982 ten deel vie len, zo blijkt een rapport over wel en wee in de bundeswehr van leger- 'ombudsman' in de Bondsdag Karl-Wilhelm Berkhan. In het algemeen viel overigens het 'gemak' op waarmee re cruten in 1982 de inlijving in de Bundeswehr opvatten, zo zei Berkhan. Velen waren eerst werkloos en eigenlijk opgelucht dat zij in het leger kwamen. "Klachten indienen zou alleen maar vervelend zijn" De campagne voor de Finse par lementsverkiezingen van zon dag en maandag heeft een mat verloop gekend. Zy concen treerde zich op een, tamelijk ondergeschikte vraag: komen de communisten terug in de re gering of zullen de conservatie ven voor het eerst sinds 1966 weer deel gaan uitmaken van de regeringscoalitie? Het eerste is niet waarschijnlijk, de communisten, die in de cember uit protest tegen een verhoging van de militaire uit gaven uit de regeringscoalitie stapten, zijn sterk verdeeld. Binnen de partij staan refor misten (de meerderheid) en Moskou-getrouwe stalinisten als kemphanen tegenover el kaar. Hetgeen de lust om weer regeringsverantwoordelijk heid te aanvaarden danig heeft doen slinken. Niet in de laatste plaats omdat de partij bij de laatste verkiezingen die ver antwoordelijkheid "gehono reerd" zag met een teruggang in haar kiezersaanhang. Daarentegen is de sympathie van de kiezers voor de conservatie ven geleidelijk toegenomen in de jaren dat ze in de oppositie zitten. Ilkka Suominen, de voorzitter van de nationale coalitiepartij, wil deze groeien de aanhang vertalen in rege ringsverantwoordelijkheid. De partij verkeert in de oppositie sinds 1966 toen de toenmalige president Urho Kekkonen de conservatieven uit de regering zette. Tot aan zijn aftreden hield Kekkonen hen in politie ke quaraptaine door persoon lijk een blokkade op te werpen tegen hun terugkeer aan de macht omdat zij een te kriti sche houding zouden aanne men tegenover de Sowjet- Unie. Kekkonens opvolger Mauno Koivisto belooft de na tionale coalitiepartij echter niets in de weg te zullen leg gen. Volgens de laatste opiniepeilin gen mogen de conservatieven rekenen op ongeveer 26 pro cent. Vergeleken met de vorige parlementsverkiezingen van 1979 is dat een winst van ruim vier procent. Ze kunnen daar mee bijna even groot worden als de regerende sociaaldemo craten van premier Kalevi Sor- sa, die in de peilingen uitko: men op 26,5 percent. Een te ruggang van 1.6 ten opzichte van een verkiezingsonderzoek van een maand eerder. Groot verlies wordt voorspeld voor de communisten. De Fin se volksdemocratische liga krijgt in de peilingen niet meer dan 15,2 procent. In de vorige verkiezingen kreeg ze nog 17,9 procent. Van de andere rege ringspartijen boekt de cen trumpartij in de peilingen een miniscule winst van een half procent en komt uit op 17,9 procent. De conservatieve oppositie be pleit in de campagne de vrije markteconomie, het particulie re initiatief en de eigen verant woordelijkheid. Toch verschilt de economische politiek die zij voorstaat niet wezenlijk van die van de regering. De coalitie van sociaaldemocraten, cen trumpartij en volkspartij heeft met een pragmatisch beleid de ook in Finland voelbare gevol gen van de wereldrecessie goed bestreden en oogstte daarvoor zelfs de lof van de OESO. Wat de buitenlandse politiek be treft zijn alle partijen het er over eens dat de uitstekende doch delicate betrekkingen met de Sowjet-Unie moeten worden gehandhaafd. Alle wa ken angstvallig over het begin sel dat "niets mag worden on dernomen dat Moskou kan verontrusten". president Koivisto demonstreer de de geldigheid van dit princi pe in de verkiezingscampagne door van hogerhand een dis cussie af te breken die zijns in ziens op gespannen voet stond met de Finse neutraliteitspoli tiek. Het ging hier om een dis cussie over de vraag of het Russisch-Fins verdrag van 1948 de mogelijkheid openlaat voor een buitenlandse mo gendheid atoomwapens te in stalleren op Fins grondgebied. Koivisto achtte deze enigszins academische vraagstelling "kwetsend" voor de Sowjet- Unie, met welk land Finland een gemeenschappelijke grens heeft van 1260 kilometer. De president trad daarmee in de voetsporen van Kekkonen, die in Moskou een speciaal ver trouwen genoot. Het gebrek aan grote tegenstel lingen op het gebied van de economische en buitenlandse politiek heeft tot gevolg dat de aandacht zich nu al het meest richt op de dag na de verkiezin gen, dat wil zeggen op de vor ming van een nieuwe coalitie. De president zal zich daar niet in mengen. In tegenstelling tot Kekkonen beschouwt de so ciaaldemocraat Koivisto de sa menstelling van een regering als een zaak van de partijlei ders. Hij zal pas ingrijpen wan neer de vorming van een coali tie dreigt vast te lopen. Twee maanden is de termijn daar voor. En met uitzondering van de communisten hebben alle andere partijen beklemtoond dat ze geen bezwaren hebben tegen een coalitie met de con servatieven. (DPA/AFP/API) Angola schendt mensenrechten LONDEN (DPA) - Sinds het land in 1975 onafhankelijk werd, zijn in Angola talrijke mensen om po litieke redenen aangehouden. Voorts zijn velen gemarteld. Tot deze conclusie komt Amnesty International in een rapport, waarin de organisatie nader in gaat op schendingen van* de mensenrechten in Angola. Volgens Amnesty is de vervolging van tegenstanders van het regi me vooral omvangrijk geweest na de poging tot staatsgreep in mei 1977. Vele gevangenen zijn sindsdien verdwenen, zoals on der anderen pater Adriano Go- mes Catassala, die 17 juni 1977 werd gearresteerd, en verschei dene protestantse geestelijken uit de zuidelijke provincies Bie en Huambo, waar de Unita actief is. In die tijd zijn velen gemar teld. DEN HAAG - Alhoewel er op de hooggelegen pistes in Zuid-Duitsland en in de Al pengebieden nog voldoende sneeuw ligt, is de algehele si tuatie toch minder goed te noemen. Hieronder volgt een kort over zicht per land. De vermelde sneeuwhoogten zijn gemid delden in centimeters. Lin ker kolom: lage pistes; rech ter kolom: hoge pistes. DUITSLAND Zwarte Woud15 Beierse Alpen15 FRANKRIJK Savoie-Haute Savoie 65 190 AlpesduSud65 160 OOSTENRIJK Vorarlberg55 160 Tirol20 100 Salzburgerland30 125 Karinthië20 105 ZWITSERLAND Berner Oberland30 90 Graubunden55 120 Wallis50 115 NOORD-ITALIË Zuid-Tirol25 130 Weersverwachting voor het Al pengebied: Aan de noordzijde van de Alpen eerst enkele wol kenvelden en mogelijk wat re gen. Elders droog en perioden met zon. Het nul-graden-niveau ligt op ca. 1500 meter. ADVERTENTIE New York stond gisteren in het teken van St. Patricksday. Tijdens de traditionele parade, deed burgemeester Ed Koch een poging de doedelzak te bespelen. Enige malen leek een compromis dichtbij, maar pas vorige week kwam vast te staan dat het be zoek van de delegatie aan Lon den definitief toch zou doorgaan. Het compromis behelst dat er geen PLO-vertegenwoordiger meekomt. Wel zal een vooraan staand Palestijns intellectueel, prof. Walid Khalidi, die aan de universiteit van Beiroet doceert, van de Arabische afvaardiging deel uitmaken. Verrassend genoeg is op het laatste moment pas besloten dat de de legatie niet onder leiding zal staan van koning Hassan, die zich blijkens een officiële verkla ring niet wel voelt. Politieke waarnemers in Londen nemen echter aan dat hij niet meekomt omdat hij zich nog steeds bele digd voelt over de aanvankelijke Britse weigering hem te ontvan gen. Heeft u Gladstone Ultra Lights nog nooit geproefd? Neem dan gratis de proef op de som. Als het teergehalte van uw huidige sigarettenmerk óók 1 mg is, krijgt u van ons 2 PAKJES GLADSTONE ULTRA LIGHTS CADEAU! Vul deze coupon volledig in, knip 'm uit en stuur 'm samen meteen lege verpakking van uw huidige merk (1 mg teer) in een gefrankeerde envelop naar: Gladstone Promotions, Postbus 500,2003 RP Haarlem. F\iaam: I Straat: Postcode:. Telefoon:. I Leeftijd (aanbod 2 .Plaats:. Geslacht: m/v (aanbod alleen voor personen boven 18 jaar, en slechts lx per persoon) Dit aanbod is 1 week geldig en geldt zolang de voorraad van 5000 zendingen van 2 pak|es strekt. Dus doe het meteen!

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9