Philips en Shell helpen Z-Afrika DE TRUC ZIT IN HET FILTER ■C Jongen overleeft botsing met trein Bedrijven bereid te praten over verhuizen Dierenbescheraiing vreest infiltratie Centrumpartij Tegenstrijdige verklaringen Verdachte ontkent vierde moord FNV waarschuwt regering: Verontreinigd grondwater melkfabriek a i is Om wille van eroscentrum Lekkage in kerncentrale Borssele Amsterdam besluit tot ballotage RENAULT IJDAG 18 MAART 1983 Binnenland MARUM (GPD) - „Toen ik tus sen de rails lag, heb ik me op gerold. Dat gebeurde in een reflex. Ik zat toen klem tus sen de onderkant van de lo comotief en de grond en zo werd ik als een balletje mee genomen. Zoals je een bal letje kauwgom tussen de vin gers rolt". De 18-jarige havo-leerling Hans Veenstra uit Marum vertelt tot in details hoe hij afgelo pen dinsdag op zijn brommer in Opende een botsing met een trein overleefde. Hans hield er een gekneusde rib en een lichte beschadiging van een ruggewervel aan over. Maar hij kan er al weer om la chen. De bwuste dinsdag had Hans vrij, omdat op zijn school, een rapportenvergadering werd gehouden. Hij bezocht op zijn brommer camping Strandheem om te informe ren naar een vakantiebaantje. Op de terugweg wilde hij een kijkje nemen bij het Zandgat, een plas waar hij vaak surft. Op zijn route lag de onbeveilig- de spoorwegovergang aan de Parkweg in Opende. Twee maal per dag komt hier een goederentrein langs, die lang zaam rijdt en kort voor de overweg een waarschuwend geluid laat horen. Om tien voor half drie dinsdagmiddag was dit opnieuw het geval, maar Hans merkte het te laat. Hij kwam midden op de over weg tot stilstand. „Direct na de klap van de trein en dat ik onder de locomotief lag, dat stukje weet ik niet meer", be kent hij. Het gas van de brommer stond nog open, zodat de tweewie- Ier verder reed. Hans werd door de locomotief omver ge worpen en maakte zich in stinctief klein, door zich op te rollen. De vaart van de rem mende trein voerde hem in deze houding mee. „Ik zag links en rechts af en toe wat wielen. Je schrikt je dood", vertelt Hans. Plotseling, toen de locomotief zo over hem heen was gegaan, kreeg hij meer ruimte. „Ik keek achterom en zag de loc verder schuiven. Nu heb ik het ergste gehad, dacht ik. Omdat ik meer ruimte kreeg, ben ik meteen plat gaan lig gen. Toen schoof de eerste wagon over me heen", zegt hij. Omdat Hans door het om en om rollen en door de bot sing zelf flinke klappen had gekregen, kreeg hy moeilijk heden met ademen, zodat hfj ook, nadat de trein tot stil stand was gekomen, languit bleef liggen. Zo vond machi nist Kuiper hem. Eenmaal in het ziekenhuis bleek dat de aanrijding en de buitelingen een rib had ge kneusd. Ook was door de plotselinge sa mentrekking van een spier een stukje van een ruggewer vel losgeraakt. „Dat was een pak van mijn hart". Pas in de ambulance realiseerde Hans zich hoe gelukkig hij was ge weest. „Ik heb zelfs nog lig gen fluiten". Nu Hans het leven door toeval ligheden heeft behouden lij ken de overige nadelige ge volgen een bijkomstigheid. Zijn broek en jas zijn zwart van smeersel op plaatsen waar hij bekneld raakte. De brommer is geheel vernield. „Die had ik vrijdag net ge kocht met een lening van pa". AMSTERDAM (GPD) - „Denk je echt dat ik na die drie keer nóg eens iemand zou doden?". De vriendin van de van vier moor den verdachte Glenn B. vertelde de politie eind vorig jaar, dat dit zijn antwoord was geweest op haar vraag of hij Pietertje Rupke had omgebracht. Mr. S. Slagter, vice-president van de Amster damse rechtbank, hield hem die verklaring gisteren voor. De reactie van Glenn: „Ik geloof niet dat ik dat heb gezegd". Net zoals de 27-jarige Glenn B. af gelopen dinsdag voor de rechter ontkende iets uit te staan te heb ben met een dubbele moord in Utrecht in 1977 en de geweldda dige dood van een Amsterdam mer twee jaar later, beweerde hij gisteren niets te maken te heb ben met de moord op de 78-jarige Pietertje Rupke, verleden jaar september. Messteken De vrouw wordt op 25 september door een kleindochter gevonden. Sectie wijst uit dat zij drie dagen daarvoor door zo'n dertig mes steken en een verbrijzelde borst kas om het leven is gekomen. Twee verdiepingen onder haar woont Glenn B. In eerste instan tie wordt hij net zoals de andere buren gewoon gehoord. Maar als blijkt dat hij zich van allerlei te genstrijdigheden bedient, valt de verdenking op hem. De moorden op de Utrechters en de Amsterdammer, enkele jaren eerder, worden steeds gepleegd als Glenn tijdelijk bij de slachtof fers in huis logeert. Nu wordt er voor de vierde keer iemand in zijn directe omgeving op brute wijze vermoord. Op de deken van het bed, waarop het lyk van de bejaarde vrouw UTRECHT (ANP) Nederlandse bedrijven als Philips en Shell verdienen aan de apart heid in Zuid-Afrika. Ze leveren wapens en soortgelijke goederen waarmee het apart heidsregime "zijn bloedige onderdrukking kan voortzetten" en bovendien het interna tionale wapenembargo tegen Zuid-Afrika wordt geschonden. De Nederlandse regering moet dat niet od. z'n beloop laten maar zich harder opstellen. Dat zeggen de FNV en de Anti apartheidsbeweging in een giste ren verschenen rapport dat be stemd is voor minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Phi lips spant de kroon, zo blijkt uit het rapport. Dat bedrijf levert rechtstreeks of via omwegen een reeks goederen voor militair gebruik. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om zendap paratuur. uitrusting voor vlieg- GRONINGEN (ANP) De moge lijkheid bestaat dat het grondwa ter van de Domo-melkfabriek in Groningen door de nabijheid van het chemische bedrijf Aagrunol is verontreinigd. Dat zegt de mi lieufederatie Groningen op basis van een rapport van het advies bureau voor watervoorziening Iwaco bv uit Rotterdam over de verontreiniging van het diepe grondwater bij het Aagrunol-ter- rein. De verontreiniging van het grond water van de zuivelfabriek, die naast Aagrunol is gevestigd, kan met name optreden als Aagrunol zelf ophoudt met het winnen van grondwater, na de verhuizing naar Delfzijl in september van dit jaar. In de periode 1976-1977 onttrok Domo per uur 1-20.000 liter water aan de grond, in het tijdvak van 1978 tot en met 1980 100.000 liter per uur. Het water wordt bij Do mo niet gebruikt in de proces voering, maar voor het schoon houden van de fabriek. Vocfr consumptiedoeleinden gebruikt de Domo drinkwater van het ge meentelijk waterbedrijf. Een woordvoerder van de fabriek liet weten dat het water op geen enkele manier in aanraking met de melk komt. De fabriek gaat bovendien over enige tijd over van water- op luchtkoeling. WEÉRRAPPORTEN velden, bewakingsverlichting en nachtzichtapparatuur. Volgens het rapport maakt Philips in Zuid-Afrika openlijk reclame voor deze artikelen. Het bedrijf is de grootste leverancier van elek tronica aan het apartheidsregi me. Volgens het rapport heeft Philips flink geprofiteerd van het verbod van de Amerikaanse regering om uit de VS radio's voor het Zuidafrikaanse leger en politie te leveren. Olie Blijkens het rapport is Shell de grootste olieleverancier in Zuid- Afrika. Officieel valt olie overi gens (nog) niet onder het embar go, maar is olie wel degelijk een "besmet" produkt in Zuid-Afri ka. Het land heeft zelf geen olie en is dus afhankelijk van import. Zonder olie van bijvoorbeeld Shell zou men militaire voertui gen of vliegtuigen niet kunnen gebruiken, stelt het rapport. Fokker werkt mee aan de bouw van de Europese Airbus, een groot verkeersvliegtuig dat vol gens het rapport in Zuid-Afrika wordt gebruikt om troepen en wapens naar Namibië en Angola te vliegen. Een tot de van Omme ren-groep behorende rederij bracht onlangs ruim 20.000 hou witser-granaten, die zogenaamd Canada als bestemming hadden, rechtstreeks naar Zuid-Afrika, aldus enkele voorbeelden uit het rapport. Douanecontrole De FNV vindt dat de Nederlandse regering zich actiever moet op stellen. Levering van wapens en aanverwante artikelen uit Neder land of door Nederlandse bedrij ven in het buitenland moet wor den verboden. Aan politie en le ger in Zuid-Afrika mag helemaal niets meer worden geleverd. Het zal niet meevallen om buiten landse vestigingen van Neder landse ondernemingen aan te pakken. Een mogelijkheid zou zijn een verbod in te stellen op het bezitten van belangen in on dernemingen - waar ook in de wereld - die wapens en andere "besmette" goederen aan Zuid- Afrika leveren. In eigen land kan de controle van douane en van de economische controle dienst ook scherper, aldus het rapport. ROTTERDAM (ANP) - De aan de Keileweg in Rotterdam gevestig de bedrijven, die nu al maanden ten strijde trekken tegen de ves tiging van een eroscentrum in dit gebied, zijn bereid met de ge meente Rotterdam te praten over een eventuele verhuizing. In een bericht, dat hun advocaat, mr. H.J. Smit, gisteren aan het gemeentebestuur heeft ge stuurd, laten de bedrijven door schemeren onder bepaalde voor waarden bereid te zijn uit de Kei- lehaven te vertrekken. Volgens mr. Smit is van enkele - niet met name genoemde - be drijven bekend, dat zij er best voor voelen te verhuizen naar een ander industriegebied in Rotterdam, vooral als daar een fi nanciële tegemoetkoming tegen over staat. Inmiddels heeft de ge meente laten weten bereid te zijn met de bedrijven aan tafel te gaan zitten. De bereidheid van de bedrijven om met de gemeente over een even tuele verhuizing te praten geeft een volkomen nieuwe wending aan het nu al maanden slepende conflict over het eroscentrum. Hiermee zijn de bedrijven inge gaan op de suggestie van sex- baas Henk Smol, dat de gemeen te er veel voor over heeft om de prostitutie-problemen in de bin nenstad blijvend op te lossen, dat er genoeg kapitaalkrachtige sexbazen klaar staan om de be drijfsgebouwen aan de Keileweg voor forse bedragen te kopen. In zijn brief verwijt mr. Smit het gemeentebestuur de zaken vol slagen verkeerd te hebben aan gepakt. Volgens hem was het op zijn plaats geweest, als de ge meente vanaf het moment dat de prostitutie-plannen voor de Kei leweg bekend worden met de be trokken bedrijven was gaan on derhandelen. "De thans door de gemeente kennelijk gekozen weg, namelijk de bedrijven door particuliere initiatieven te laten wegpesten, getuigt niet van goe de smaak, noch van goed koop manschap". WASHINGTON - Voor zijn terugkeer naar Nederland heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken links op de foto) een aantal bespre kingen gevoerd met zijn Amerikaanse collega Shultz. Er is onder meer gesproken over de Amerikaanse inmenging in het conflict in El Salvador. Ook heeft Van den Broek zijn bezorgdheid uitgesproken over de berichten over schendingen van de mensenrechten in Guatemala. Over de ontwikke lingen in Suriname zijn zowel de Verenigde Staten als Nederland weinig optimistisch. Van den Broek zei het niet waarschijnlijk te vinden dat de garanties die de Nederlandse regering wil voordat de hulpverlening aan' Suriname kan worden hervat, kunnen worden gegeven, zolang Bouterse in Suriname aan de macht is. (Foto AP) wordt aangetroffen, vindt de po litie drie schaamharen en negen hondeharen. Glenn B. heeft een hond, een Belgische Groenenda- ler. De haren worden onderzocht in vier zeer gespecialiseerde labora toria. Zowel de innerlijke als ui terlijke kenmerken worden ver geleken met die van de haren van B. en van zijn hond. Voor de rechtbank verklaren vier weten schappers dat de schaamharen van Glenn zouden kunnen zijn, maar allen zijn zeer voorzichtig in hun uitlatingen. Het onderzoek van de hondeharen heeft aanmerkelijk meer opgele verd. Prof. J. Pauw van de facul teit der diergeneeskunde in Utrecht en gespecialiseerd in de genetica in fokkerijen van hon den zegt: „We zijn er voor 95 pro cent zeker van dat de haren van een Belgische Groenendaler ko- Tegenstrij digheden Werd de eerste zittingsdag geken merkt door tegenstrijdigheden en ontkenningen, ook gisteren worden die volop door Glenn B. geventileerd. Bij zijn aanhou ding treft de politie bloed aan op een mouw van zijn jack. Mr. Slagter vraagt zich af of die vlek ken niet afkomstig zouden zijn van Pietertje Rupke. Een mede werker van het gerechtelijk labo ratorium ontkracht zijn sugges ties echter. Dinsdag 29 maart zal officier van justitie mr. N. J. van der Werf zijn requisitoir en de drie verde digers van Glenn hun pleidooi houden. BORSSELE (ANP) De kerncen trale Borssele is gistermiddag stilgelegd in verband met een stoomlekkage. Die deed zich voor in een hulpleiding van de drukleiding die deel uitmaakt van het primaire, dus nucleaire, deel van de centrale. Dit heeft de directie van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij gisteravond meegedeeld. Door het lek ontsnapte licht radio actieve stoom, die niet buiten het reactorgebouw is gekomen. Er deden zich bij dit ongeluk geen persoonlijke ongelukken voor. De reparatie van het defect kan binnen een dag worden verricht, maar met het afkoelen en het weer "opstarten" van de kern centrale is volgens de PZEM ze ker vier vijf dagen gemoeid. ADVERTENTIE ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel licht maar je hebt geen smaakvoldoening. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis geheel bew. geheel bew. motregen motregen motregen geheel bew. half bew. onbewolkt motregen mist half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. half bew. licht bew. half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret. En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat i het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van 3T. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. AMSTERDAM (GPD) - De dieren bescherming in Amsterdam gaat nieuwe leden voortaan ballote ren. Bij die controle zal worden gelet dp eventuele sympathieën voor of lidmaatschap van de Centrum Partij. Aankomende le den bij wie dat geconstateerd wordt zullen niet worden toege laten tot de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Die ren. Dat besluit is genomen door de Amsterdamse afdeling van de dierenbeschermingsvereniging. De vrees bestaat aat de Centrum Partij zich wil binnendringen in plaatselijke afdelingen van de dierenbescherming. De Amster damse afdeling zal vooral ge spitst zijn op groepjes aanko mende leden die zich tegelijk aanmelden en komen uit oude buurten waar de aanhang van de Centrum Partij geconcentreerd De Amsterdamse afdeling zal te vens andere organisaties in de hoofdstad waarschuwen voor in filtratiepogingen van de Cen trum Partij. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren moet nog worden ingelicht. De vrees dat de van racisme ver dachte Centrum Partij wil bin nendringen in de welzijnswereld rond het dier en daar stemmen en leden tracht te werven, wordt niet alleen ingegeven door de grote campagne die de CP is ge start tegen het ritueel slachten in Nederland zoals dat gebeurt door Islamieten. Al eerder is ge- cónstateerd dat de Centrum Par tij zich met succes had binnenge drongen in de ecologische bewe ging. De fractiemedewerker van ADVERTENTIE voor verkoop - service - reparatie - onderhoud - schade Auto Bierman Katwijk (bij de molen), tel. 01718-71704 de Centrum Partij, drs. A. Vier ling, was daar bestuurslid totdat hij enkele weken geleden werd geroyeerd. Vierling blijkt vorig jaar ook be stuurslid te zijn geweest van het Europees comité tot bescher ming van zeehonden en andere pelsdieren. De toenmalige voor zitter van dit comité, de heer Naerenbout, heeft Vierling - we tende dat die actief was in de Centrum Partij - voorgedragen als zijn opvolger. De rest van het bestuur kwam daar later pas achter en heeft deze week besloten voorzitter Naeren bout af te zetten. Vierling had zich al eerder vrijwillig terugge trokken als bestuurslid, op het moment dat hij het te druk kreeg met zijn werk in de Tweede Ka mer als assistent van het CP-ka- merlid drs. J. Janmaat. De penningmeester van het Euro pees comité tot bescherming van zeehonden, de heer F. J. L. Tik- kemeyer, heeft de Amsterdamse afdeling van de Dierenbescher ming ingelicht over het werk van Vierling voor zijn organistie. Op grond van de waarschuwing van de heer Tikkemeyer heeft de Amsterdamse afdeling besloten voortaan nieuwe leden te contro leren. Het Astra filter is hetenige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaanEn die u beslist moet proberen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7