c Nieuwbouw Volkshuis nu toch weer onzeker LEZERS SCHRIJVEN Keijser: wereldkampioen jezelf doormidden zagen Ruzie om ligplaats Leiden VRIJDAG 18 MAART 1983 Bij de raadscommissie voor ruimtelijke ordening lag woensdagavond het plan voor woningbouw aan de Doelen gracht op tafel. De buurtver eniging De Doelen en de vereni ging Pieters- en Academiewijk brachten daartegen bezwaren in ("een bastion", "te kolos saal") en zij kregen daarbij steun van de PvdA-raadsleden Van der Molen en Koning. Hun partijgenoot wethouder Waal, die procedureel overi gens niet helemaal kosjer leek te hebben gehandeld, had wei nig goede woorden over voor het kaliber van de tegenwer pingen. "Dergelijke gezochte bezwaren doen zich nooit voor in De Kooi, maar wel in de Academiewijk". Elitaire bezwaren dus. Nu moet ik altijd lichtelijk glim lachen als ik hoor dat wethou der mr. C.J.D. Waal met zijn academische geluidje anderen met een omweggetje voor eli tair uitmaakt. Maar je vraagt je natuurlijk wèl af waarom socialistes als dra. Marietje van der Molen en Mari-Anne Koning zich ineens zo hyper be zorgd tonen voor aanzien en leefklimaat van de Academie wijk. In andere wijken hebben socialisten door de jaren heen weinig moeite gehad kolossale dingen goed te keuren en de woondichtheid ten zeerste op te Verklaar u toch eens nader, da- Ijsbaan Over het al dan niet voortbe staan van de overdekte ijsbaan in de Menkenhal zal nog menig woordje vallen. Vooral uit de omgeving zijn de laatste maanden nogal wat ge luiden gekomen die er bij Lei den met kracht op aandrongen om de baan niet verloren te la ten gaan. Leiden stond toch im mers zo op zijn centrumfunctie nou hier kon de stad haar dan prachtig waarmaken. Tja. Als iets veel geld en lasten met zich meebrengt, wijst de omge ving met enthousiasme Leiden op zijn morele plicht. Dan schurkt men genoegelijk tegen de stad aan. Meent men iets zelf te kunnen dan heeft niemand Leiden nodig. Het is het oude wijsje dat al in vele, vele toonsoorten te horen is geweest. Redelijkerwijs Het bestuur van de woningbouw vereniging Werkmanswonin gen heeft een geheel eigen ma nier gevonden om de dreigende problemen de baas te worden. Enige leden met veel aandelen nog een overblijfsel van een volstrekt verouderde struc tuur) poogden, zoals bekend, de meerderheid in het bestuur te verkrijgen en via een statuten wijziging hun bezit, laten we zeggen, meer waarde te geven. Het bestuur nu hield het ont- Aan de andere kant vind ik het ook weer zo merkwaardig dat een bestuur weerspannige le den ineens maar het lidmaat schap ontneemt. Zelden heb ik zo'n absurd potje bestuurskunde te vuur zien staan. Als dat elders als leidraad wordt gezien, kunnen we in het ver enigingsleven nog wat beleven. Dat artikel in het B.W. lijkt ge schikt en passend, maar het ve nijn zit natuurlijk in dat woordje "redelijkerwijs". Het is de vraag of de rechter (als hem de zaak zou worden voor gelegd) het besluit van het be stuur als zodanig aanvaardt. Of we het nu leuk vinden of niet: wat de vier voorstonden Leidse kroniek door Ruud Paauw Het wethouderschap in zijn woonplaats Sassenheim is geen volledige baan. dat doet hij er in zijn vrije tijd bij. De antwoorden van B en W op de vragen van het CDA zijn nu binnen. Het is iets voor fijn proevers. In de praktijk is het zo dat de antwoorden voor BenW altijd worden voorbereid door amb tenaren. In dit geval: wie an ders dan Keijser? Laat ik me beperken tot de kod digheden rond vraag 1: kent het college van B en W het be richt in het L.D. van 8-2-83 over Sassenheim?" Antwoord: "Nee, in het L.D. dd 8-2-83 hebben wij een dergelijfc bericht niet kunnen vinden". slag van een aantal zittende bestuursleden tegen en ontnam de vier aandeelhouders die de wijziging wilden doorvoeren het lidmaatschap. Dat gebeurde op grond van een artikel in het Burgerlijk Wet boek, luidend dat het lidmaat schap van een vereniging op houdt "wanneer redelijkerwijs van de vereniging niet kan worden gevergd het lidmaat schap te laten voortduren". Een tijdje terug heb ik er mijn verbazing over uitgesproken dat het bestuur van Werkmans woningen steeds zo'n speelter rein voor hoogleraren, archi tecten, juristen en ingenieurs is geweest. Maar in zo'n geval zie je het grote voordeel: een be stuur bestaande uit huis-tuin- en-keuken figuren zou niet op dat artikel in het B.W. zijn ge komen. Ik vind het wel mooi, hoor, want het plannetje van de vier leek mij zacht gezegd niet te stroken met de wezenlijke gedachte achter Werkmanswoningen. Bloemen en de rode loper uit voor voorzitter prof. Eizenga. kan wettelijk door de beugel of niet. Om hen, alvorens hun voornemen kon worden ge toetst aan de wet, maar al vast buiten de deur te zetten, komt mij wat voorbarig voor. Keijser Enige tijd terug maakte de Leid se CDA-fractie zich nogal druk over het feit dat de gemeente Sassenheim het plan koesterde haar winkelcentrum aantrek kelijker te maken "om afvloei ing van koopkracht tegen te gaan". Sassenheims wethouder Keijser PvdA) had zich in die trant uitgelaten en het verslag daarvan stond in het Leidsch Dagblad van 8 februari. In vragen aan het college van B en W van Leiden gaf het CDA uiting aan zijn vrees dat de Sassenheimse verfraaiingen wel eens ten koste konden gaan van Leiden dat immers met zijn "kernwinkelgebied" juist mensen van buiten poogde aan te trekken. Pikante bijzonderheid bij dit al les is dat Keijser in dienst is van de gemeente Leiden als- chef van economische zaken. Zo schiet je lekker op. Het lijkt overigens raadselachti ger dan het is. Het L.D. geeft dagelijks drie edities uit: een voor Alphen en omgeving, een voor de duin- en bollenstreek, en een voor Leiden en naaste omgeving. Het eerste bericht over Sassenheims winkelcen trum stond alleen in de bollen streekeditie. Als wethouder van Sassenheim wist Keijser dat natuurlijk donders goed. maar als ambtenaar van de stad Leiden kon hij met de hand op het hart beweren niets in de krant te hebben aange troffen. Als dit zich op deze manier voort zet, gaan we met Keijser nog boeiende tijden tegemoet. Er steekt een wereldkampioen in hem wereldkampioen jezelf doormidden zagen. Wennen De Leidse Werkgroep Homose- xualiteit bestaat vijftien jaar en dat feit zal op ruime wijze worden gevierd, zo lees ik. Het is geen courant jubileum, maar dat men er niet zo maar Daar heeft men weer zoiets. De glazenwasser is natuurlijk niet geraadpleegd bij de inspraakronde /oor de bouw van het nieuwe universiteitscomplex aan de Witte Singel. (Foto Dirk Ketting). aan voorbij wil gaan, is zeer wel te begrijpen. De homose- xuelen hebben er vijftien hevig bewogen jaren opzitten. Tot nog maar zeer kort geleden was homosexualiteit iets waar over niet of op zijn hoogst op biljartverslagtoon mocht wor den gesproken. Dat hoeft nu, godlof, niet meer. Het betekent niet dat alle voor oordelen uit de wereld zijn. Verre van dat. Als er een func tionaris aan het hof moet wor den benoemd, merk je dat er in bepaalde tuinen nog veel on kruid mbet worden gewied. En aan een predikant hier en een bisschop daar kun je horen dat bij sommigen de tolerantie op dit gebied sinds 1900 nog geen centimeter is opgerukt. Tegen allerlei stromingên en groeperingen die zich op zeker moment wat al te nadrukkelijk manifesteren, heb ik zo mijn bezwaren. Dat geldt ook voor de homosexuelen. Kan het niet wat minder opzichtig, denk ik soms. Maar ik besef ook dat zoiets inherent is aan alle emancipatiebewegingen. Het is een soort inhaalmanoeuvre voor al die vele jaren waarin gevoelens moesten worden on derdrukt en verzwegen. Er zijn ook dingen, kleinigheden misschien, die me blijven te genstaan. Mensen in de homo beweging betitelen zichzelf met grote opgewektheid als "flik kers" en "potten". Ik vind het afgrijselijke woorden. In mijn jeugd waren het zo ongeveer de beroerdste scheldwoorden die je iemand naar zijn hoofd kon gooien. Wellicht daarom heeft de homobeweging die uitlatin gen naar zich toe getrokken: om de negatieve geladenheid er uit weg te nemen. Nog altijd proef ik in die woor den het denigrerende. Homose xuelen hebben me wel eens ge zegd dat ik me op dat punt om niks druk maak. Ze hebben het zelf geaccepteerd, wat wil ik dan nog. Ik weet het niet. Maar ik wen e niet aan. Ik wen er nooit aan. Kind van mijn tijd? Het zal wel. Wethouder overweegt renovatie LEIDEN - De nieuwbouw van het Volkshuis op het Ir. Driessen- plein lijkt weer onzeker te zijn geworden. Wethouder Peters wil nu toch gaan uitrekenen hoeveel renovatie van het oude Volks huis aan de Apothekersdijk kost. Hij denkt een paar ton te kunnen bezuinigen door het Volkshuis te laten verbouwen en een klein buurthuisje op het Ir. Driessen- plein te bouwen. Nieuwbouw van het Volkshuis zou 2,5 mil joen gulden kosten. Peters wil de kosten van verbouw uitrekenen omdat hij toch met de Volkshuisplannen naar de ge meenteraad terugmoet. De ge meente kreeg deze week een brief van de provincie waarin werd gevraagd om meer duide lijkheid over de financiering van de nieuwbouw. De gemeente raad zal daarom een nieuw be sluit moeten nemen over de hoe- LEIDEN - Een 49-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats moest gisteravond omstreeks half zeven met hoofdletsel naar het AZL wor den vervoerd nadat hij op het Utrechtse Jaagpad had gevochten met een 34-jarige Leidenaar. De laatste liep verwondingen op aan beide onderarmen. Sinds enige tijd verbleef de 49-jarige op een woonboot aan het Jaagpad. Gisteravond bezocht de Leidenaar hem met het verzoek om weg te gaan, omdat de woonboot volgens Provinciale Waterstaat op de lig plaats van zijn jacht lag. De woonbootbewoner wenste geen gehoor te geven aan dit verzoek, zo dat er een ruzie ontstond. De Leidenaar sneed de trossen door en daar na grepen de heren een staaf ijzer en een paal om elkaar te lijf te gaan. Nadat de man zonder vaste woon- of verblijfplaats al was afgevoerd naar het AZ1 werd de 34-jarige verhoord door de politie. Volgens de politie heeft tot nu toe nog geen van beide mannen een aanklacht wegens mishandeling ingediend. veelheid geld die de gemeente in de nieuwbouw moet steken. Volgens ambtenaar Richelle wil Peters daarbij goed beslagen ter ijs komen. Hij heeft zich nog eens in de materie verdiept en kwam tot de ontdekking dat al leen de kosten van nieuwbouw goed duidelijk zijn. Alternatie ven zijn te snel afgedaan in de veronderstelling dat ze 'toch te duur waren'. Dat betwijfelt de wethouder nu. Hij denkt zelfs zes ton goedkoper uit te zijn wan neer hij voor renovatie kiest. Bo vendien is de wethouder bang dat hij met het oude Volkshuis zal blijven zitten. Cees Schouten, coördinator van het Volkshuis, zegt dat hij inmid dels 'balorig' is geworden over de hele kwestie. "Ook vorig jaar is al eens berekend hoeveel reno vatie zou kosten. Toen kwamen we op een bedrag van 1,6 tot 2 miljoen gulden. Bovendien den ken wij dat de jaarlijkse exploita tie van een verbouwd Volkshuis en een nieuw buurthuisje 45.000 gulden meer bedraagt dan de ex ploitatie van een nieuw Volks huis. Op de lange duur ben je dus helemaal niet goedkoper uit". Tijdens een overleg met de wet houder heeft het Volkshuis het r Het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Wethouder Peters wil 1 veer uitrekenen of renovatie niet goedkoper is dan nieuwbouw. (Foto renovatieplan weinig zinvol ge noemd. "We zijn er confuus van dat we na de lange discussie van vorig jaar weer helemaal terug naar af zijn". Peters hoeft vol gens Schouten ook niet bang te zijn dat het oude Volkshuis niet verkocht zal worden. "We krij gen regelmatig gegadigden die vier ton willen betalen om cultu rele- en horeca-activiteiten in het Volkshuis te beginnen". Over vier weken zal Peters zijn be rekeningen klaar hebben en komt er opnieuw een overleg met het Volkshuis. Overigens is het Volkshuis aan de Apothe kersdijk onlangs op de gemeen telijke monumentenlijst ge plaatst. Waarheen? Ik schets in deze brief de situatie voor een niet-Leidenaar of ook Leidenaars die niet zo bekend zijn in de binnenstad. Wat is na melijk het geval? Komende van de Hoge Rijndijk kom je op de brug bij de kruising met de Zijl singel. Twee verkeersborden wij zen richting Zijlsingel, één rich ting Katwijk en Noordwijk, één Warmond en Haarlem en er staat een klein bordje met Centrum. Waar moetje nu heenrijden als je bv. naar het station of de Rijn streek moet? Dan maar met de stroom mee het Levendaal op. Gekomen bij de St. Jorissteeg: geen verkeersbor den, wel verkeerslichten. Moetje dan rechtuit of rechtsaf. Ga je rechtsaf, dan kom je op de city- ring. Op goed geluk dan via de Hooigracht verder. Je ziet veel reclameborden, maar geen weg wijzers en op de brug bij de Oude Vest geen borden. Dan moet je maar gokken. Er liggen twee ba nen, nou ja, banen, zijn die lijn trekkers er niet meer? Van lijnen is niet veel meer te zien, of is de afdeling wegbebakening opge heven (bezuinigingen)? Via de Klokpoort kom je dan op de Langegracht. Weer geen wegwij zers, je ziet dan ook dagelijks mensen uit de auto stappen om de weg te vragen, vooral nu het vakantieseizoen weer nadert. Voor buitenlandse bussen is het een puzzel. Nu is het op het kruispunt Langegracht-Klok- poort helemaal een chaos gewor den. De verkeerslichten zijn weg. Er hebben zich al botsingen en ongelukjes voorgedaan, vooral in de spitsuren. Daar moet politie staan. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden Annahofje Bij een bezoek aan een van Lei- dens historische hofjes, nl. het St. Annahofje, viel mij op dat dit hofje in tegensteling tot andere hofjes er zo verwaarloosd uitziet. Loslopende honden die de be zoekers agressief tegemoet ko men. De tuin is een grote bees tenbende met lustig gravende honden die er hun w.c. van ma ken. Vieze stoelen in het hof en opengescheurde vuilniszakken, waarvan de inhoud door het hof je slingert. Ook viel mij een ge parkeerde bakfiets op. In één woord: een grote bende. Is het voor de verantwoordelijke instantie mogelijk hier iets aan te doen, zodat wij Leidenaren weer trots kunnen zijn op onze hofjes? P. Devilee Seringenstraat 56 Leiden Motorclub J.l. zaterdagnacht is er een schiet partij geweest in het voormalig marinegebouw aan het Noord einde. Omdat daar een paar mo toren voor de deur stonden en de leren jacken ruim voorradig aan wezig waren, wordt dit gelijk in de krant omschreven als feest van een motorclub. Omdat er in Leiden maar een mo- torclub is die al meer dan tien jaar bestaat en een goede naam heeft bij de politie o.a. en tal van andere motorclubs in het hele land, wil ik als bestuurslid van M.C. Randstad Leiden wel even wat recht getrokken zien. Onze club had niets te maken met enig feest aan het Noordeinde. Als wij wat te vieren hebben, doen wij dat in ons eigen clubge bouw in de Dolhuissteeg aan de Lange Mare. De motorrijder in Nederland heeft al een slechte naam bij het grote publiek, en dit soort onzorgvul dige berichtgeving werkt dit wel weer in de hand. Ik heb deze week al een paar negatieve reac ties gehad van allerlei mensën die bij zo'n bericht gelijk denken aan M.C. Randstad Leiden, om dat dit de enige motorclub is in Leiden. Ik hoop dat voor iedereen nu dui delijk is dat onze motorclub er niets mee te maken heeft en ik hoop ook dat het Leidsch Dag blad wat zorgvuldiger omspringt met termen als "motorclub" om dat ze hiermee in een keer in de grond trappen, waar wij al jaren als bestuur onze schouders on derzetten en een gezellig onder komen verzorgen voor motorrij ders uit Leiden en omgeving. C.J.M. Witte, Prinsenstraat 68, Leiden. Sekretaris M.C. Randstad Leiden. Naschrift redactie: Blijkens het rapport van de politie betrof het hier een feest van een motorclub. Nergens in het be richt staat vermeld dat het om Motorclub Randstad Leiden zou gaan, alleen dat betrokkenen uit Zoetermeer en Den Haag afkom stig waren. Dat mensen nochtans concluderen dat het om uw ver eniging zou gaan, is niet het ge volg van onzorgvuldige bericht geving, maar van kennelijk be staande vooroordelen. Scouting De open dag van scoutinggroep St. Jozef is niet zondag, zoals eerder gemeld, maar zaterdag, de dag van de officiële opening van de verbouwde lokaliteit aan de Alexanderstraat. St. Jo zef heeft een zolderruimte ge kregen achter de St. Jozefkerk. Ter gelegenheid daarvan houdt de scoutinggroep na de officiële opening om half elf tot vier uur open huis. LDWS-bingo Voetbalvereniging LDWS houdt heden een bingo-avond met dis co in het clubhuis op sportpark De Vliet. Aanvang acht uur. Kruiden De Zaailing, een natuurvoe dingswinkel aan de Hooi gracht 41, organiseert twee avonden waaraan Mieke Wille- brands van de kruidenkweke rij Midgard haar medewer king zal verlenen. Aanstaande maandag geeft ze ifa de winkel een dialezing over het gebruik van wilde kruiden, zoals het verzamelen, het drogen en het verwerken. Op 18 april geeft ze een kookles met behulp van kruiden en op 11 april wordt in de winkel een lezing gehouden over de cosme tische produkten van dr. Hauschka. Basketbal De finales van de jaarlijkse schoolbasketbalcommissie waar 49 teams aan hebben meegedaan, worden dinsdag gespeeld in de universitaire sporthal aan de Wassenaarse- weg. Reeds 25 jaar is het jon gensteam van het Bonaventura College kampioen. Het heeft ook nu de finale bereikt en speelt tegen de Louise de Colig- ny Scholengemeenschap, dat Bona overigens eerder in deze competitie versloeg. Voor het eerst in, de geschiedenis leed Bonaventura bij de jongens een nederlaag. Beide teams treffen elkaar dinsdag om half vijf. Bij de meisjes haalde Bo naventura ook de finale; tegen stander is het Stedelijk Gym nasium. Kookcursus Vetetarisch eetcentrum Repel- steel organiseert weer een al ternatieve kookcursus. De les sen omvatten ook voedingsleer en warenkennis en er wordt aandacht besteed aan alterna tieve voedingssystemen. De (acht) lessen worden met in gang van 12 april op dindag- ochtend van half tien tot half twaalf gegeven in het eethuis aan de Breestraat 19. Inlichtin gen: tel. 071-132214. Herindeling De gemeente houdt maandag een informatie-avond over de her inrichting van de Conrad- straat en van de gedeeltes van de Storm Buysinngstraat, Lee mansstraat en Calandstraat tussen de Conradstraat en de Dijkstraat. Gemeente-ambte naar zal het plan toelichten in de Maranathakerk aan de Dijkstraat' Aanvang acht uur. Cursus papier Het LAK begint met een nieuwe cursus waarbij van oud papier 'nieuw' papier wordt gemaakt. Begonnen wordt met het ma ken van een schepraam waar na cursisten papier kunnen maken met een eigen water merk of briefpapier. Ook wordt er een boekje samengesteld. De cursus heeft tien lessen die 's avonds van acht tot tien uur worden gegeven. Aanvang 28 maart. Opgeven tussen drie en vijf uur bij het LAK aan het Levendaal, telefoon, 124890. Jeugdkampen De LCKV heeft in enkele jeugd kampen voor de komende zo mer nog plaats voor kinderen van negen tot achttien jaar. De kampen worden opgeslagen in Renkum, Diever, Heerde, Med- do, Duitsland en Zwitserland. Inlichtingen op maandag avond van acht tot tien uur aan de Vestestraat 2 of telefoon 142294. Lesbische vrouwen De Lesbiese Vrouwen Leiden (LVL) begint deze maand met een nieuwe gespreksgroep voor vrouwen die willen praten over lesbische gevoelens. Inlichtin gen en opgave voor 31 maart bij Cathy, telefoon 01720-93611. BLoemschikken De ouderenraad Merenwijk houdt samen met het diensten centrum een bloemschikcursus voor Merenwijkers van boven de 55 jaar oud. De cursus wordt geleid door een docente en vindt plaats in buurtcen trum 'Op Eigen Wieken' aan het Valkenpad. Er zijn vier les sen die op maandagmiddag worden gehouden. Opgeven te lefoon 212737 of 215689. Assertiviteit De Leidse Vrijwilligerscentrale houdt de komende maanden weer een aantal cursussen voor vrijwilligers. Komend week einde staat in het teken van de assertiviteit: opkomen voor je zelf. Er wordt gewerkt met oefe ningen en opdrachten. Opge ven bij de centrale aan de Lan gegracht 246a, telefoon 149064.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4