c "Kitspuit is het enige dat we hier zien" „Voorlichten is specialisme" eidse agenda "Ik heb niet geslagen, heus Duits moeilijk voor gemeente Voor alle Warmonders een felicitatiebrief UW-presidente nam afscheid Onderhoud Boogmij-woningen blijft uit Stad en rand VRIJDAG 18 MAART 1983 Zoeterwoudenaar na kloppartij voor rechter: ZOETERWOUDE/DEN HAAG - "Er is alleen maar een beetje getrokken en geduwd, geen sprake van klappen of mishan deling". Met deze woorden ver weerde Zoeterwoudenaar Van D. zich gistermorgen voor het Haagse gerechtshof tegen de mishandeling van straatgenoot Z., die hem ten laste was ge legd. Het handgemeen had zich op 26 oktober 1981 al afgespeeld en verdachte Van D. was dan ook al door de politierechter ver oordeeld tot betaling van een boete van 1.500 gulden. Maar dit vond de Zoeterwoudenaar wel wat veel omdat er naar zijn zeggen toch eigenlijk bijna niets was gebeurd. Vandaar zijn gang, in hoger beroep, naar het gerechtshof. Boven dien had hij zich psychisch be dreigd gevoeld door scheldpar tijen van het slachtoffer aan het adres van zijn echtgenote en kinderen. Wat was er nu precies gebeurd? Verdachte had op die bewuste dag een oude caravan op zijn terrein gesleept om als speel plaats voor de buurtjeugd te dienen. Volgens Van D. had daarop het slachtoffer zijn kin deren erop uitgestuurd om de caravan te vernielen. Op zijn beurt was Van D. hierop naar zijn buurtgenoot toegestapt "om de zaak eens uit te pra ten", zo verduidelijkte hij gis termorgen. Maar van praten was weinig terechtgekomen want volgens verdachte was Z. al gauw overgegaan tot de ge noemde scheldpartij met de questieuze kloppartij tot ge volg. Gerechtshofpresident Van der Ham had echter andere lezin gen van het gebeuren. Ten eer ste waren er de verklaringen van het slachtoffer en zijn echt genote, die niets aan duidelijk heid te wensen lieten over de klappen die Van D. zou heb ben toegebracht. Maar boven dien had de politie van buurt genoten vernomen dat Van D., en blijkbaar niet zonder trots, had rondgebazuind dat hij "die slapjanus van een Z. toch maar mooi in elkaar had geramd". Ook was er de weinig flatteren de verklaring van de verbali sant, die Van D.'s houding als "ongeïnteresseerd" had om schreven. Volgens verdachte was hij echter nooit uitgenodigd door de poli tie om op het bureau een ver klaring over het gebeuren af te leggen, zoals de verbalisant eveneens had geschreven en waar verdachte nooit gehoor aan had gegeven. Net als de verklaring van het slachtoffer bestempelde Van D. ook dit laatste dus als een leugen. Dit was voor procureur-generaal Meijering aanleiding om er iet wat schamper op te wijzen dat alles wat tegen hem pleitte door verdachte als een leugen werd bestempeld en alleen zijn eigen verklaring op waarheid zou berusten. Hij vond dan ook geen aanleiding om het vonnis van de politierechter te wijzi gen en nam de opgelegde geld boete van 1.500 gulden dan ook als strafeis over. Uitspraak over veertien dagen. WARMOND - Om de vreugde over de afwijzing door de Raad van State van het schorsingsverzoek tegen de bouw van de brug naar Kouden- hoorn ook in de huiskamers van de Warmondse bevolking te brengen, hebben B en W van Warmond bij alle inwoners een brief met het goede nieuws de brievenbusklep laten passeren. Volgens gemeentesecretaris Zoetemelk zal van een dergelijke correspon dentie geen gewoonte worden gemaakt "maar wij vonden dat voor deze keer een uitzondering moest worden gemaakt". LEIDERDORP - Liesbeth Prins heeft vanochtend afscheid genomen van de stichting Unie Van Vrijwilli gers (UW). Zij heeft twaalf jaar leiding gegeven als presidente aan de organisatie die hulp biedt aan mensen die dat nodig hebben. Prins neemt "gedwongen" afscheid van de UW, omdat iemand niet langer dan twaalf jaar presidente mag zijn. Ze wordt opgevolg door Joke van Klaveren-Saris, die al een tijdje in het bestuur mee heeft gelopen. Op de foto van links naar rechts: Joke van Klaveren-Saris, Liesbeth Prins, burgemeester Van der Have en de wethouders Gehner en Bezemer. (foto Holvast) LEIDERDORP - Voor de derde maal zijn de bewoners van de Boogmij-woningen in Leiderdorp naar de huurkommissie gestapt om de aangezegde huurverhoging aan te vechten. Deze week zijn rapporteurs van de Huurkommissie de situatie ter plaatse in ogenschouw komen nemen. ZOETERWOUDE - Op het Zoe- terwoudse gemeentehuis heeft men blijkbaar wat moeite mpt de Duitse taal. Progressief Zoeter- woude (PZ) vroeg althans in de cember vorig jaar, tijdens de be handeling van de aanvraag van de chemische handelsmaat schappij Vos en Co om langer in Zoeterwoude te mogen blijven, om een brief aan het Duitse moe derbedrijf te sturen. In dit schrij ven van het gemeentebestuur zou de houding van het bedrijf en directie tegenover de gemeen te Zoeterwoude aan de kaak wor den gesteld. Toen fractieleider F. de Graaff (PZ) gisteravond in de raadscommis sie van algemene zaken vroeg of die brief de deur al uit was, wist noch burgemeester Houdijk noch gemeentesecretaris Kruit hof waar het epistel was geble ven. Kruithof:"Ik weet er niets van", Houdijk:"Ik heb in ieder geval niets getekend". Het liberale commissielid Kremer probeerde nog voorzichtig te zegggen dat het geen zin heeft een dergelijke brief te sturen. "Hij gaat toch de prullenbak in. We kunnen ons de kosten en moeite ook besparen", aldus Kremer die hierop ogenblikke lijk door zijn progressieve colle ga De Graaff op de vingers werd getikt. "Ik vind dit een onbegrij pelijke opmerking. We hebben dat destijds besloten en dan moet je dat nakomen. Wij hech ten daar heel veel waarde aan." De aanleiding tot het voor de zo veelste maal opvoeren van Vos en Co was een verzoek om her nieuwde verlenging met drie maanden van de vergunning. Omdat de bouwplannen nu ge stalte krijgen (de hinderwetver gunning in Alphen is inmiddels afgegeven en de bouwvergun ning wordt binnen zes weken verwacht) zal deze verlenging weinig problemen opleveren. De twintig jaar oude woningen aan de Leiderdorpse Splinterlaan, de Gaarden, de Dijkgravenlaan en een deel van de Heemraadlaan (die op dit moment eigendom zijn van Huis en Haard bv) verke ren in een erg slechte staat. Ko zijnen zijn zo verrot dat er gaten in vallen. Water loopt via de ko zijnen naar binnen. Daklijsten zijn vergaan en als het hard waait slaan bij sommige huizen de ra men eruit. Jarenlang heeft de Boogmij, die de woningen be heerd, geweigerd onderhoud te plegen. Als het niet anders kon, werden gaten in bijvoorbeeld ko zijnen provisorisch gedicht met de kitspuit. Tot nu toe heeft de Huurkommis sie de verhogingen nog steeds goedgekeurd. Het argument was dat de huur te laag was en opge trokken moest worden via de zo genaamde huurharmonisatie. Bewoner Van der Zwan: "Wij zijn helemaal niet tegen huurhar monisatie, maar dan moet de wo ning wel in een goede staat ver keren". De Huurkommissie is voor de be de enige mogelijkheid om wat aan de slechte toestand van de huizen te doen. Brieven, ondertekend door alle bewoners, worden domweg niet beant woord door de Boogmij. Pas als de beheerder schriftelijk weigert noodzakelijk of achterstallig on derhoud uit te voeren kan de ge meente pas optreden. Die kan dan de beheerder verplichten het onderhoud uit te voeren, nadat er een rapport over de toestand van de woningen is opgemaakt. Het rapport dat de Huurkommissie heeft gekregen van haar eigen rapporteurs stelt dat er diverse zaken verrot zijn in de woningen. De vraag oT de huurverhoging al dan niet terecht is, hangt echter af van meer factoren. Bjjvoor- veeld de vraag of het woongenot van de bewoners wordt aange tast door de verrotte kozijnen en daklijsten. Tot nu toe oordeelde de Huurkommissie van niet. De Boogmij voert ook een bepaal de tactiek om afwijzing van de huurverhoging te voorkomen, al dus bewoner Van der Zwan. Tij dens de zitting van de Huurkom missie doet de Boogmij meestal Willem IJdo, nieuw hoofd voorlichting Leiderdorp LEIDERDORP - Kunt u mij wat meer vertellen over de de plan nen voor het Buitenhof? Ik heb gehoord dat bij mij in de straat binnenkort alle bomen worden gekapt, wat is daarvan waar? Waar kan ik de besluitenlijst van B en W inzien. Het zijn allemaal vragen, waar de drie vaste medewerkers van het bureau voorlichting in Leider dorp regelmatig mee te maken krijgen. Sinds maandag draait dat bureau onder leiding van het nieuwe hoofd Willem Ijdo. Hij is 33 jaar oud en is geboren in Bo degraven. Hij is de opvolger van Oscar Reijers, die onlangs een functie als voorlichter bij de Rijksoverheid heeft aanvaard. Willem Ijdo is geen nieuweling op het gebied van de voorlichting. Hij heeft hiervoor een aantal ja ren gewerkt in een team van acht voorlichters op het bureau van de gemeente Lelystad. Hij heeft ook nog een aantal jaren als jour nalist bij het blad de Havenloods in Rotterdam gewerkt, waar hij de regio-editie onder zijn hoede had. Vanuit Lelystad heeft hij zo als hij het zelf uidrukt "de stoute schoenen aangetrokken" en is gaan solliciteren naar de functie die vrijkwam door het vertrek van Oscar Reijers. Met zorgvul dig uitgezochte zinnen, het ken merk van de voorlichter, vertelt hij over zyn werk. Alert Als hy een gemeentelijk voorlich ter zou moeten omschrijven, hoe zou hij dat dan doen? „Ik denk dat een voorlichter iemand is, die alert is op allerlei zaken en pro beert zich zo duidelijk mogelijk uit te drukken. Een voorlichter moet bevorderen, dat het ge meentelijk apparaat zo open mo gelijk wordt. Je brengt het pu bliek, als dat noodzakelijk is, in contact met ambtenaren of je maakt een afspraak met een wet houder voor zo iemand. Je bent een tussenschakel tussen ener zijds het gemeentelijk apparaat en anderzijds de pers en het pu bliek". door Ronald Stevens Volgens hem zal er nogal wat ver schil zijn in de manier van voor lichten zoals die in Lelystad en in Leiderdorp wordt gegeven: „Ik denk, dat het belangrijkste ver schil ligt in de doelgroepen van beide gemeenten. Je moet het zo zien, dat Lelystad een groeige- meente is, die industrie en kanto ren moet aantrekken. Hier in Leiderdorp denk ik dat dat veel minder is, omdat dit geen groei- gemeente is. Leiderdorp is om geven door grote woonkernen met veel voorzieningen. Lelystad is feitelijk op zichzelf aangewe zen, vandaar dat bij het bureau voorlichting in Lelystad een taak was weggelegd voor de afdeling public relations. We hadden er veel belang bij bedrijven naar lelystad te krijgen, omdat deze gemeente zichzelf moet kunnen voorzien. Het accent zal hier veel meer te liggen op voorlichting aan de eigen bevolking en de pers. We maken hier in Leider dorp gebruik van vele middelen om de bevolking te bereiken. Zo kennen we onder andere de ru briek 'gemeente aan huis' in het Leiderdorps Weekblad. Verder hebben we foldermateriaal en tentoonstellingen waarop be stemmingsplannen kunnen wor den bekeken. De pers wordt via de normale persberichten van in formatie voorzien. Verder ken nen we nog de bewonersbrief, als het gaat om een zaak die slechts een beperkt aantal Leiderdor pers aangaat, die in een bepaalde wijk wonen. Zij worden dan per soonlijk door de gemeente bena derd met zo'n brief." Hoewel Willem Ijdo niet van plan is het beleid van zijn voorganger Oscar Reijers te veranderen speelt hij toch met de gedachte om iets te gaan sleutelen aan de rubriek gemeente aan huis in het Leiderdorps Weekblad. „Ik denk dat we die pagina waar we iedere week in publiceren over allerlei zaken, op een wat meer journa listieke wijze kunt gaan aanpak ken. Je zou wat meer in de vorm van verhaaltjes kunnen verwer ken. Je ziet dat dat al gedeeltelijk gebeurt. Je kan ook de opmaak iets veranderen. Verder denk ik niet dat ik het beleid van mijn voorganger wezenlijk zal veran deren. Leiderdorp is een van de weinige gemeenten met een goed georga niseerd voorlichtingsapparaat. Vindt Willem Ijdo, dat iedere ge meente daarover zou moeten be schikken? „Ik ben geneigd te zeggen, dat ie dere gemeente die voorlichting serieus neemt, voor die taak ge specialiseerde krachten in dienst moet nemen. Er zijn gemeenten, die het tussen de andere werk zaamheden door doen en dat kan dan de meest walgelijke resulta ten opleveren. Je kan ook ander som redeneren. Ik moet er zelf niet aan denken, dat ik me als voorlichter ga bezig houden met het beleid inzake de uitvoering van de wet op het lager onder was. Daar zou ook niets van te recht komen". Om op de hoogte te blijven van alle zaken die in Leiderdorp spelen moet een voorlichter vele verga deringen bijwonen. Willem IJdo: „Ik woon verschillende vergade ringen bij. Ik heb al gemerkt, dat uit de vergadering van burge meester en Wethouders een hele boel informatie vrijkomt. Vooral voor toekomstige ontwikkelin gen kunnen die van belang zijn. Leiding Wat is nu in vergelijking met zijn vorige baan het meest wezenlijke verschil? Voor mij is het persoonlijk niéuw, dat ik nu de verantwoordelijk heid draag voor de leiding in de tent. Na een paar dagen hier te hebben gewerkt, moet ik eerlijk zeggen, dat me dat wel meevalt. Ik hoop gewoon, dat ik snel in mijn nieuwe rol zal kunnen groeien. VRIJDAG Leiden - Pieterskerk, antiekbeurs, 17-19 Zoetemelk: "De enorme publiciteit rondom Koudenhoorn en de werk zaamheden die op het eiland in volle gang zijn maakten dat de Warmon- ders wisten dat er iets gaande was". De brief die woensdag al voor een groot deel is bezorgd opent met "He denmorgen ontvingen wij het vreugdevolle bericht dat met de bouw van de brug naar koudenhoorn kan worden begonnen" en eindigt met een zinsnede waarin de Warmonders erop wordt gewezen dat zij spoe dig ook kunnen genieten van het gebeuren op de Kagerplassen". Als hem wordt gevraagd of het schrijven en verzenden van zo'n 1300 1400 brieven een niet wat al te dure vorm van corresponderen is ant woordt Zoetemelk lachend dat het wat de bezorgkosten betreft wel los zal lopen: "De brieven zijn bezorgd door een gepensioneerde werkne mer van de buitendienst gemeentewerken en deze man vindt dat leuk om te doen". Leidse Sterrewacht - sterrenkijkdagen, vr 18-23 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Dimenticare Venezia' van Franco Busa- ti. vr en za om 20 en 22.15 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing dhr. W.J. Ouweneel, 'Ten derde da ge opgewekt?', 20 uur. Waaggebouw - Roze Lente '83, vrou wenavond met Annemarie Grewel Toneelgroep Panter, 20.30 uur. Kantine VTL - wandelvereniging Zuid- West houdt bingo-avond, 20 uur. LVC - optreden de Wassenaarse groep Störung met in het voorprogramma WAT, 21 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, ledenver gadering PSP, CPN en PPR met als on derwerp 'De kansen van de crisis', 20 Aniba's Muziekkamer - hoek Heren straat/Witte Singel, sessie-avond geor ganiseerd door de Leidse Folkclub Ho- rus, 20.30 uur. Rapenburg 22 - kamermuziekavond, 20 NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. ZATERDAG Leiden - Vijf Meihal, zaalhandbaltoer- nooi lagere scholen, 9-18 uur. Restaurant Groenoordhallen - feest avond Stichting Surinamers Leiden met Thee Carribean Combo, 22.30-5.15 Scoutinggroep St. Jozef - Alexander- straat, open huis, tot 16 uur. Vijf Meihal - zaalhandbaltoernooi lagere scholen, 9-18 uur. Roze Lente '83, slot- 1 met Mathilde San ting, Casual Af fairs slotfeest, 20.30 uur. Sterrewacht - sterrenkijkdagen, za 13-16 uur, 19-23 uur. Pieterskerk - antiekbeurs, 10-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jazzzolder Hot House - optreden het Ge- meentereinigingsorkest Vaalbleek, 22 Kinder- en Jongerentelefoon, 120611, van 14-18 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, 14-17 uur. Leiderdorp - Dorpshuis, Dorpsstraat, wethouder Bezemer rijkt de prijzen uit s schooldamtoernooi, 15 voorstel om tot renovatie Dat voorstel is ook gedaan en door hen afgewezen. Met dat ar gument - de bewoners vinden renovatie niet nodig - werd de Huurkommissie iedere keer weer om de tuin geleid. Want vol gens wethouder Meerburg was de huurverhoging die zou volgen na renovatie veel te hoog] De be woners moesten na de renovatie honderd gulden meer gaan beta len per maand. Uit berekeningen van de gemeente bleek dat de werkzaamheden op z'in hoogst konden leiden tot een huurver hoging van vijftig gulden. Ook wil de Boogmij vlak voor de rapporteur van de Huurkommis sie komt nog wel eens wat gaten dichten met de al eerder ge noemde kitspuit. Op die manier vallen de gaten niet zo op. De hoop van de bewoners is ge richt op de Huurkommissie. "Als die het nodig vindt dat er wordt gerepareerd, kunnen we begin nen met de officiële procedure en naar de kantonrechter gaan", aldus Van der Zwan. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag 24 Willem IJdo: "een voorlichter moet bevorderen dat het ambtelijk appa raat zich zo open mogelijk opstelt". (foto Holvast) Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwljk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de M. van Streekkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166; spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in'-gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, F.O.A.M. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139; zo. M.B. Lands meer, Drakestein 2, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, J. Baars, R. Wagner- laan 63, tel. 2520; zo, A. Tromp, Leidse- weg 328, tel. 762159 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 maart tot 25 maart door: Apotheek Aloé, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker. Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor d< Helder, Roest: 23, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616 en Mevr. C.E. Birnie- Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leid- schendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: H.C. Teune, Roodenburgstraat 18, Lei den, tel. 124724. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 ai automatische overschrijving geen administratie- LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Voor betaling van abonnementsgelde n uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Plv. Alg redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2