flora wil energie opwekken uit afval Ook Luns ziet kans op tussenoplossing Ware stormloop op vrije - sectorhuizen in Oosthout Moskou: raketten aan grenzen VS Stadsbestuur van Turijn afgetreden Amerika bekijkt alternatieven Besparing mogelijk van ongeveer 700.000 gulden per jaar Al 350 gegadigden voor 86 woningen DONDERDAG 17 MAART 1983 BRUSSEL (ANP) - De NAVO is bereid de nuloptie los te laten en een tussenoplossing te aanvaarden die het karakter van een blijvende overeenkomst heeft. Dit heeft secretaris generaal Luns van de NAVO vanochtend in een interview met de evangelische omroep verklaard. 'De Navo en de wereld zullen al heel gélukkig zijn wanneer er een tussenoplossing zal komen die waarschijnlijk heel lang zal duren, maar waardoor men toch komt tot een betere verhouding in de bewapening op nucleair ge bied van de Sowjet-Unie en van de Navo', zo zei hij. De heer LUns zei een dergelijke tussenoplossing die heel lang zal duren geen compromis te noe men omdat het einddoel de nu loptie blijft. De nuloptie is nog steeds het offi ciële Amerikaanse uitgangspunt in de zogeheten INF-onderhan- delingen in Genève tussen VS en SU over vermindering van de ra ketten voor de middellange af stand in Europa. Zij houdt in ontmanteling van alle Sowjet SS-raketten in ruil voor niet plaatsing van 572 nieuwe raket ten van de NAVO in West-Euro pa. Maar er is groeiende aan drang van de Westeuropese bondgenoten op de VS niet strak vast te houden aan de nuloptie. Nederland sluit zich aan bij pogin gen van West-Duitsland, Italië en Engeland om de Amerikaanse regering daartoe te bewegen, zo heeft minister De Ruiter (defen sie) gisteren in de Tweede Kamer duidelijk gemaakt. In de 'nuclear planning group' van de NAVO die dinsdag en woensdag in Zuid-Portugal bijeenkomt zal Nederland, aldus de minister, ze ker duidelijk maken, dat 'Ameri kaanse initiatieven om voort gang in de Geneefse onderhan delingen te bevorderen voor ons zeer welkom zijn'. Diego Novelli, de aftredende communistische burgemeester t gaf gisteren een afscheidspersconferentie. WASHINGTON (UPI) - Bin nen de Amerikaanse regering worden vier wapenvoorstel- len voorbereid die ter beoor deling aan president Reagan zullen worden voorgelegd. Dit meldt de Washington Post van gisteren. De Amerikaanse krant, die zich ba seert op niet nader genoemde bronnen, schrijft dat de plannen zijn opgesteld wegens de toene mende druk op het Witte Huis de impasse in de Geneefse onder handelingen over de Euroraket ten (INF) te doorbreken met een nieuw voorstel. MOSKOU (AFP/DPA/TASS) - Als de NAVO 572 nieuwe raketten in West-Europa opstelt, zal de Sow jet-Unie zich gedwongen zien ra ketten te plaatsen in de buurt van de Verenigde Staten. Dit zei gisteren Georgi Arbatov, hoofd van het Russische Amerika-insti- tuut. Als de NAVO het zogenaamde dubbelbesluit uitvoert en vanaf eind 1983 464 kruisraketten en 108 Pershings-11 in West-Europa stationeert verbreekt zij het be staande nucleaire evenwicht in Europa, aldus Arbatov. Volgens hem zal de Sowjet-Unie dan ge noodzaakt zijn het evenwicht te herstellen door niet alleen nieu we raketten te plaatsen in Euro pa maar ook "in de buurt van de Amerikaanse grenzen". In een lang artikel in de Prawda stelt Arbatov dat de stationering van de Amerikaanse raketten bo vendien de lopende Amerikaans- Russische besprekingen in GE- nève over de strategie wapens (Start) en Euroraketten (INF) zal ondermijnen. Het is moeilijk in te zien hoe een akkoord kan wor den bereikt over een beperking van de strategische bewapening als de "Amerikanen honderden raketten plaatsen die in staat zijn het grondgebied van de Sowjet- Unie te bereiken, dat wil zeggen strategische raketten gericht te gen de Sowjet-Unie", zo meent Arbatov. Volgens NAVO-secretaris-generaal Luns is het niet de eerste maal dat de Sowjets op grove manier pogen te chanteren en intimide ren. Arbatov zei in het lange artikel in het Prawda niet waar de Sowjet- Unie eventueel haar raketten in de buurt van het grondgebied van de VS zou plaatsen. Luns zei dat, 'het weer plaatsen van raketten op Cuba een herha ling zou geven van de uitert nistige crisis die we een aantal ja ren geleden hebben gehad' Daarmee doelde hij op de Cuba crisis van 1962, toen de Sowjet Unie er door dreiging van de VS uiteindelijk door terugdeinsde raketten op Cuba te plaatsen om vandaaruit het grondgebied van de VS te kunnen bereiken. 'Men moet aannemen dat de Sow- jet-regering dit weet en dat de Sowjet-regering het niet op een nieuwe vernedering wil laten aankomen", zo zei de secretaris generaal van de NAVO. 'Even tuele plaatsing van raketten op Cuba zal voor dat land een hoogst onplezierige situatie ople veren', aldus Luns. Onder de vier voorstellen bevindt zich nog altijd de nul-optie. Dit is op dit moment het officiële Ame rikaanse uitgangspunt in het INF-overleg in Genève. Het voorstel vraagt van de Sowjet- Unie haar SS-4, SS-5 en SS-20's te ontmantelen in ruil voor het annuleren van de plannen tot plaatsing van 572 nieuwe NAVO- raketten. Een ander voorstel staat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten toe ieder 100 lanceerinrichtingen en 300 kernkoppen te behouden, zonder enige beperking inzake het type van de raketten die met die koppen moeten worden uit gerust. De derde mogelijkheid wordt om schreven als de "opbouw-af- bouw"-oplossing, waarbij de VS wordt toegestaan een begin te maken met de plaatsing van de nieuwe raketten in Europa ter wijl de Sowjet-Unie enige van haar raketten ontmantelt totdat de twee supermogendheden een globaal evenwicht hebben be reikt. De laatste optie betreft een inge wikkeld tussenakkoord dat be perkingen oplegt aan de aantal len middellange-afstandsraket- ten en met atoomwapens uitge ruste bommenwerpers van de Sowjet-Unie. Na omkoopschandaal ROME (AP) - Het communistisch-socialistische stadsbestuur van Turijn is gisteren afgetreden als gevolg van het omkopingschandaal dat een grauwsluier heeft geworpen over het tot nu toe onbezoedelde blazoen van linkse gemeentebesturen in Italië. Het aftreden van het gemeentebestuur werd tijdens een persconferentie bekendgemaakt door de communistische burgemeester Diego Novelli, die in 1975 aan de macht kwam na een periode van christen-democra tisch bestuur. Drie dagen geleden trad het districtsbestuur van Piedmont al af. Dat was een coalitie van communisten, socialisten en sociaal-democraten. Acht plaatselijke functionarissen, onder wie de socialistische onder-bur gemeester van Turijn Enzo Biffi, zijn op bechuldiging van corruptie gearresteerd. In Rome heeft de politie een onderzoek naar misbruik van gemeentegel den uitgebreid tot de gemeenteraad. Sommige raadsleden zouden hun onkostenrekeningen voor maaltijden kunstmatig hebben opgevoerd. De Italiaanse kranten hebben met geschokte redactionele commenta ren op de zaak gereageerd. Het Milanese dagblad Corriere Delia Sera schreef: "De verdachten zijn lid van de machtigste partijen: de socialisten, de communisten en de christen-democraten. De onderzoekers en gerechtshoven moeten de vrijheid krijgen om de zaak tot op de bodem uit te zoeken, zonder dat er voor welke partij dan ook een uitzondering wordt gemaakt, ongeacht de aanhang van die partij". De hoofdredacteur van het conservatieve dagblad II Giornale Nuovo merkte op dat de corruptie is doorgedrongen tot alle Italiaanse partijen. "Ze doen het allemaal, zelfs de communisten die ertegen preekten". De afgelopen tien jaar voerden linkse politici verkiezingscampagnes met de belofte dat zij een eind zouden maken aan de corruptieschandalen waarbij door de jaren heen talloze christen-democraten betrokken wa- De Italiaanse communisten kregen in coalitie met de socialisten de groot ste Italiaanse steden in handen. Twee van de in totaal 10 arrestanten zijn christen-democraten. Vijf van hen zijn socialisten en een ander, Franco Revelii, was een vooraan staand communist in de regering van Piedmont. Verder werd de zakenman Adriano Zampini gearresteerd die als bemid delaar zou hebben opgetreden tussen op contracten jagende bedrijven en plaatselijke politici. Het schandaal kwam aan het licht na een poging tot omkoping in verband met de verkoop van computers. De Italiaanse agent van het Amerikaanse computerbedrijf Intergraph bracht de zaak aan het rollen nadat hij door Zampini was benaderd en had geweigerd smeergeld te betalen. De tiende arrestant was Massimo Locci. De secretaris van een van de gearrresteerde socialisten. Na de arrestaties die tussen 9 en 12 maart werden verricht, werden de leiders van de socialistische partij in Piedmond, de provincie Turijn en de stad Turijn geschorst door partijleider Bettino Craxi. Zij werden vervangen door drie hoge partijfunctionarissen, die een onderzoek zul len instellen. Andere openbare instanties die worden verdacht van gesjoemel met be lastinggelden zijn het bureau van premier Amintore Fanfani, het staats- energiebedrijf Eni en het staatsbedrijf IRI. Dertig functionarissen zijn officieel op de hoogte gesteld dat er een on derzoek naar hun daden gaande is. RIJNSBURG De veiling Flora in Rijnsburg heeft plan nen om op grote schaal energie op te wekken uit afval. Dit levert de veiling een besparing op van ongeveer 700.000 gulden per jaar. Daar staat gedurende de eerste vier tot vijf jaar een kostenpost van ongeveer vier ton tegenover. G.A. den Heijer, hoofd van de technische dienst van de veiling, verklaart dat deze besparingen op den duur kunnen leiden tot een lager - door kwekers te betalen veilingpercentage. Flora moet per dag tussen de vier en de zes ton afval afvoeren naar de VAM in Noord wij kerhout. Af val dat hoofdzakelijk bestaat uit papier, karton en een plastic- soort die vrij eenvoudig is te ver branden. De- veiling is jaarlijks een bedrag tussen de 120.000 en 160.000 gulden kwijt om het vuil af te voeren. "Wij hebben berekend dat het af val bij verbranding net zoveel energie oplevert als eenzelfde hoeveelheid hout. Dan is het na tuurlijk een beetje gek dat we brandbaar afval en dus energie wegbrengen en daarvoor moet betalen en tegelijkertijd moeten betalen om gas en elektriciteit in te kopen", aldus Den Heijer. De veiling werkt daarom momen teel een plan uit voor de omzet ting van afval in elektriciteit en warmte. Hoewel het plan zich nog in een vrij pril stadium be vindt, is al ongeveer duidelijk hoe dit in zijn werk zal gaan. Af val uit de veiling wordt onder ho ge druk samengeperst tot briket ten. "Het voordeel van briketten is dat ze kunnen worden opgesla gen. In de zomer is er bijvoor beeld net zoveel afval als in de winter, terwijl de behoefte aan energie uiteraard veel minder is", licht Den Heijer toe. Gloeien Om er energie mee op te wekken worden de briketten niet ver brand maar "uitgegloeid". De briketten worden sterk verhit zonder dat er lucht bij kan ko men. Daardoor komen er brand bare gassen vrij die wat samen stelling en kwaliteit betreft onge veer zijn te vergelijken met het vroegere stadsgas. Met het gas wordt een "total ener- gy"-installatie aangedreven, een gasmotor aangesloten op een ge nerator. Met de generator wordt elektriciteit opgewekt terwijl de afvalwarmte wordt benut voor het verwarmingssysteem van de veiling. Doordat ook de rest G.A. den Heijer: "Gas uit afval warmte wordt gebruikt is het nuttig effect van de installatie vrij hoog. Overigens wordt er naar gestreefd om de "uitstoot" van verontreinigingen tot een minimum te beperken. In totaal zal de veiling ongeveer 550.000 gulden op energiekosten besparen. Dat is meer dan een derde van het huidige energie verbruik. De veiling is per jaar namelijk vier ton aan gas en bij na één miljoen gulden aan elek triciteit kwijt. Naast de energie besparing, bespaart Flora ook nog eens 150.000 gulden aan vui lafvoer. De kosten van de totale installatie bedragen volgens de voorlopige - grove berekeningen tussen de 1,2 en 1,3 miljoen gulden. Dit bedrag wordt, zo is althans de be doeling, binnen vier tot vijf jaar afgelost. Den Heijer: "We heb ben gekozen voor een korte af schrijvingsperiode om dat er een groot risico aan de investering zit. Niet dat we de installatie niet vertrouwen, maar we kunnen niet voorspellen wat er met de gasprijs gaat gebeuren en of we in de toekomst met eenzelfde hoeveelheid afval als nu hebben te maken. Als de installatie een maal is afgeschreven, is alles wat het dan nog opbrengt pure winst", aldus Den Heijer. door Wim Wegman Overigens is het niet de eerste energiebesparende maatregel van de veiling. Al vanaf 1981 is er al zo'n 30 procent op het aardgas verbruik en tien procent op het elektriciteitsverbruik bespaard. Dit is onder meer bereikt door automatische deuren waardoor het verloren gaan van warmte wordt verminderd. Wanneer het laatste plan aan de leden wordt voorgelegd, die uiteindelijk moe ten beslissen of ze er geld voor beschikbaar willen stellen, is vol gens Den Heijer nog niet be kend. Neerzetruimte De uitbreiding van de gekoelde neerzetruimte, waar de leden vo rig jaar toe besloten hebben, gaat naar alle waarschijnlijkheid op 1 mei beginnen. Met deze uitbrei ding moest worden gewacht tot de oude veiling was verkocht. De uitbreiding bestaat uit het plaat sen van een "zwevende" vloer in de reeds bestaande gekoelde neerzetruimte. Voorlopig wordt slechts een derde deel van de vloer aangelegd. In de gekoelde neerzetruimte is plaats voor bijna 6000 vierkante meter vloer. De vloer komt los van de wanden op palen te rus ten. De verdieping is bereikbaar via een schuine helling waar de bloemenkarren via een ketting- baan omhooggetrokken worden. De uitbreiding kost ruim drie miljoen gulden. Volgens Den Heijer is bewust ge kozen voor een aanleggen van een verdieping en dus niet voor een uitbreiding van het ge bouw zelf - omdat dit in een aan tal opzichten economischer is. Ten eerste zijn de bouwkosten beduidend lager en is de exploi tatie goedkoper, vooral ook om dat de koeling van de verdieping minder energie vergt dan de koe ling van een totaal nieuwe ruim te. Een andere reden die tot de keuze van de verdieping heeft geleid is het feit dat de veiling hierdoor "compacter" blijft. Den Heijer: "We moeten oppassen dat de vei ling wat oppervlakte betreft niet te groot wordt. De transportaf standen worden dan te groot. We moeten ervoor zorgen dat de vei ling "werkbaar" blijft", aldus Den Heijer. VOORHOUT - Er is een ware stormloop ontstaan op woningen die dit jaar in Oosthout in Voorhout zullen worden gebouwd. Volgens aannemer Noor- lander komen er aanvra gen voor woningen bij hem binnen uit Amster dam, Vogelenzang, de he le Bollenstreek, Warmond en Katwijk. Op dit mo ment heeft de bouwer al 350 gegadigden voor 86 ongesubsidieerde wonin gen. Verwacht wordt dat eind mei de eerste paal officieel de grond in gaat voor het project Oosthout. De bedoeling van de gemeente is dat er daar binnen zeven jaar 1600 woningen uit de grond wor den gestampt. Deze week gaf het college van gèdeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, goedkeuring aan de ex ploitatie-overeenkomst tussen gemeente en Noorlander. Van de 115 woningen, die Voor hout dit jaar van het Rijk in de gesubsidieerde sfeer mag bou wen komen er 44 premie-huur woningen in Oosthout. Naast de ze woningen komen de 86 vrije- sector-woningen, die Noorlander zegt goedkoop te kunnen bou wen. De gemiddelde lasten voor de eige naar zullen volgens de aannemer niet boven de 600 gulden per maand uitkomen. In een oproep aan gegadigden spreekt hij zelfs van een maandlast van 550 gul den. "Dat is best mogelijk", zegt Noorlander, "omdat de rente nog geen acht procent is. Ik ben trou wens overdonderd door alle reacties die zijn losgekomen na dat we vorige week de plannen bekend maakten". Streng Noorlander zal streng moeten se lecteren om aan de gemeentelij ke voorwaarden voor de verde ling van de woningen te voldoen. "In de eerste plaats komen inwo ners van Voorhout zelf aan bod", zegt hij. "De economisch gebon- denen vormen de tweede catego rie. Dan komen de donorge meenten Katwijk, Noordwijk en Waarmond aan bod en dan de Bollenstreek". Het plan houdt een tweetal typen woningen in. "Een tuinkamer- woning met het woongedeelte op het zuiden en een doorzonwo ning". De goedkoopste kost 124.000 gulden en de duurste 139.500 gulden. Noorlander zegt dat het zeker geen kleine of wo ningen van een geringere kwali teit zullen worden. "Het grootste type krijgt een woon kamer van ruim veertig vierkan te meter. De andere zijn nauwe lijks kleiner". De bedoeling is dat de woningen worden geïso leerd. Beide typen hebben op de eerste etage drie slaapkamers en een badkamer. De woondicht- heid wordt 32 woningen per hec tare. Bij een vijftal woningen komt een garage. Noorlander verwacht in de komen de jaren ongeveer 200 tot 250 per jaar in Oosthout te kunnen bou wen. Hij zegt dat eind dit jaar de eerste bewoners in Oosthout hun intrek kunnen nemen. Straatnamen Er moet een wedstrijd worden uit geschreven om de bevolking van Voorhout de gelegenheid te ge ven straatnamen te bedenken voor de nieuwbouwwijk Oos thout in het bollendorp. Dat vindt mevrouw A.J.W. Wijling- Schellingerhout, raadslid voor de PPR in de gemeenteraad van Voorhout. Zij vindt de commis sie die zich over de naamgeving moet buigen veel te groot. Ze zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. Mevrouw Wijling wilde we ten hoe het zat met prof. dr. A. Klasens, die namens de bevol king in de commissie zitting neemt. Volgens burgemeester M. Th. van de Wouw moet je letter lijk lézen wat er staat. "Het is ie mand uit de bevolking". Bovendien wordt volgens wethou der IJdo de bevolking al goed vertegenwoordigd in de commis sie omdat er ook raadsleden in zitten. "Die zijn uiteindelijk door de bevolking gekozen". Het zij dat prof. Klasens onder meer door zijn werk als historicus in de commissie van pas kan ko men. Bar-dancings in Noordwijk mogen niet later sluiten NOORDWIJK - De sluitingstijden voor bar-dancings in Noordwijk worden niet verruimd. Burge meester en wethouders van Noordwijk zijn niet van plan om aan de wensen van de horeca-ex- ploitanten om hun zaken langer open te mogen houden, te vol doen. Volgens de houders van de bar-dancings zijn aan een verrui ming van de sluitingstijden een reeks voordelen verbonden, on der meer dat de bezoekers meer gespreid vertrekken en daardoor minder overlast veroorzaken. De bewoners van de wijken waar de bar-dancings z(jn gevstigd denken hier echter anders over. Zij zijn bang dat door de latere sluitingstijden meer volk naar de bar-dancings trekt en dat daar door het aantal vechtpartijen en het vandalisme, vernielingen en geluidsoverlast zullen toenemen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21