y 'Onbekende' maakt snelste opening Kinderbijslag blijft bron van conflicten De Peel is ruw opgeschrikt C Licht op groen voor Telstar C Deelnemersrecord bij roeivierkamp Tafeltennisclubs liggen weer dwars LC Vicenza erovert jasketbalbeker Lawson opvolger van Roberts? CDA en WD ruziën over beperking WUHen ABP willen meer samen doen Brokx bereid huurverlaging Bijlmermeer te bestuderen W egrestaur ant AC wel goed' 3 IJDAG 18 MAART 1983 merken) Sport DLF 44 G 15 D| istall. f( ZOETERWOUDE - Voor de elf de maal opent de Heineken- roeivierkamp het nationale roeiseizoen. Roeiers en roei- sters uit heel Nederland me ten morgen en zondag hun krachten op de Amsterdamse Amstel. De vierkamp kent dit jaar een record aantal inschrijvingen. Honderdzestig ploegen heb ben zich aangemeld, wat neerkomt op circa 1300 deel nemers. Er wordt gevaren over vier af standen: 250, 750, 2500 en 5000 meter, waarbij dezelfde puntentelling wordt gehan teerd als bij schaatswedstrij den. Tot de favorieten behoren Ae- gir, de op enkele plaatsen ge wijzigde kampioensacht van vorig jaar met daarin de bron zen twee-zonder Adema- Hoekstra; verder een combi natie van de nationale kam pioen Nereus-Orca in de ge stuurde vier, aangevuld met vier scullers onder wie Rob bers en Florijn van Die Ley- the. Kanshebbers zijn verder Laga en een combinatieploeg Nereus-Skadi-Orca-Die Ley- the, met daarin Abelsma en Van Groningen. ZOETERMEER (ANP) - De Veluwe en Torenstad hebben bij de Nederlandse tafelten- nisbond (NTTB) geprotes teerd tegen de aanwijzing van Zoetermeer als plaats van handeling in de strijd om de nationale clubkampioen schappen. Op 10 april vinden in het nieuwe bondsburo van de NTTB de ontmoetingen plaats tussen de najaars- en voorjaarskampioenen van de dames- en herencompetitie met de nationale titel als in zet. Zowel bij de dames als bij de heren is het Leidse Scylla van de partij. De Veluwe uit Apeldoorn en Torenstad uit Zutphen zijn van mening dat de Leidse club sterk bevoor deeld wordt met de aanwij zing van Zoetermeer en ver zoeken de NTTB een centra ler gelegen plaats aan te wij- NTTB-competitieleider Van Dijk geeft het protest van bei de verenigingen geen schijn van kans. "Wij hebben een gloednieuw bondsbureau an nex speelzaal en daar moet gebruik van worden ge maakt. Dat Scylla nu toeval lig in beide Finales zit, heeft met de aanwijzing van Zoe termeer niets van doen". LLEI rijzen, i [ESTRE (ANP) - De Italiaanse damesploeg AC Vicenza heeft gisteravond in Mestre de Euro pese basketbalbeker voor lands kampioenen veroverd. Het team versloeg Agon '08 Düsseldorf 1 (West-Duitsland) met 76-67, na Jakkap een ruststand van 41-39 voor de j tot op Westduitse ploeg. Er waren 4000 toeschouwers. ""3e Westduitse kampioen had ge hoopt de eerste ploeg uit het land >e- t te zijn die een Europese beker straat zou veroveren. Dat leek bij de rust nog een terechte verwach- ting, Agon stond namelijk met 41-39 voor. In de eindfase toonde AC Vicenza zich toch een stuk Ira,uu sterker en kwam de eindstand n-reini 76.57 0p bord jn bet voordeel nerer van Italiaanse dames. -Voorafgaand aan dit duel versloeg i. aai Spartak Moskou (Sowjet-Unie) Vraa met 83-31 na twee verlengingen. KYALAMI (ANP) - In de eerste officiële training voor de openingswedstrijd van het motorraceseizoen, de Grote Prijs van Zuid-Afrika, heeft de Amerikaan Eddie Lawson in de 500 cc-klasse de beste rondetijd verwezenlijkt. Lawson legde op het 1700 meter hoog gelegen circuit van Kyalami de 4,1 kilometer af in 1.26,76: goed voor een gemiddel de snelheid van 170 kilometer per uur. Kenny Roberts maakte op Kyalami de vier r VELSEN (GPD) - De toekomst van de eerste divisieclub Telstar is gisteravond door de ge H meenteraad van Velsen in elk geval voo driejaar veiliggesteld. Met 23 stemmen voo - en 6 tegen (drie CDA'ers, de CPN en Pro gressief Velsen) werd in grote lijnen een voorstel van het college van B en W aange nomen dat in houdt dat Telstar tot 1 juli 1986 in het kader van een afbouwregeling zal wor den gesubsidieerd in de exploitatiesfeer en daarna uitsluitend in de accommodatiesfeer. De wijzigingen in het collegevoorstel houden in dat een termijn is gesteld aan het subsi diëren in de accommodatiesfeer (deze rege ling zal over vijf jaar opnieuw worden beke ken), dat pas in een later stadium zal worden beslist over het overnemen van de gemeente van de lichtinstallatie van Telstar en dat over drie jaar een besluit zal worden genomen over het al dan niet saneren van de schuld van twee leningen die dan nog 280.000 gul den bedraagt. De Raad ging akkoord met de afbouwregeling. Voor Telstar betekent dat, dat het komende seizoen 225.000 gulden wordt uitgekeerd (te gen 455.000 gulden in de huidige voetbal jaargang), 150.000 gulden in het seizoen '84- '85, 75.000 gulden in '85-'86 en in het seizoen daarop niets meer. Vanaf dat jaar hoeft de Velsense club echter niets meer te betalen voor het gebruik en het onderhoud van de accommodatie op het sportpark „Schoonen- berg", wordt de lichtinstallatie mogelijk door de gemeente overgenomen en wordt wellicht ook de schuld van de leningen kwijtgescholden. Voorzitter De Waard van Telstar reageerde dan ook enthousiast op de gang van zaken: „Ik ben erg tevreden. Natuurlijk was het voor ons beter geweest als we nu al hadden geweten dat we over enkele jaren schulden vrij zouden zijn. Desondanks gaan we nu ge sterkt verder". Nu het voortbestaan is gegarandeerd wil Tel star zo snel mogelijk een beleidsplan gaan realiseren. De Waard: „Het komt erop neer dat wij de mensen terug willen hebben op de tribunes, geldbronnen willen aanboren en vóór half april duidelijkheid willen hebben over de samenstelling van de spelersgroep voor het komende seizoen en over de opvol ging van de naar AZ vertrekkende trainer Joop Brandt". Hoogstwaarschijnlijk zal oud- eerste-elftalspeler Fred André de nieuwe oe- fenmeester worden. De Amerikaanse stalgenoot van drievoudig wereldkampioen Kenny Roberts maakte met die verrichting indruk op de interna tionale motorsport-top. Lawson heeft namelijk geen enkele erva ring in de hoogst gewaardeerde categorie van de motorsport, de 500 cc-wegrace. In de Verenigde Staten bouwde hij zijn reputatie op met het rijden van opgevoer de viertakt-straatmotoren, de 'superbikes'. Lawson klopte gisteren, in de eer ste trainingssessie voor de Grand Prix van zaterdag, zijn landge noot Freddie Spencer met ne genhonderdste van een seconde. Deze 22-jarige Amerikaan kwam vorig seizoen uit het niets en ver raste de vooral Europees geo riënteerde wegracewereld. "Fast Freddie" pakte in zijn en Hon da's eerste Grand-Prixseizoen twee zeges uit de cyclus voor het wereldkampioenschap (Francor- champs en Imola) en eindigde in het eindklassement als derde. De 25-jarige Eddie Lawson lijkt in zijn debuutjaar tot eenzelfde prestatie in staat. De Californiër demonstreerde op het circuit van Kyalami de rust en vaardigheid, die de groten in de snelheidssporten kenmerken. Lawson, die zich tot dit seizoen voornamelijk op de Amerikaan se circuits ophield, kreee dit iaar een contract in de Yamaha-fa- brieksstal. Hij koos niet alleen uit financiële overwegingen voor dat team. De Amerikaan begreep dat ervaren mensen als kopman Kenny Roberts en teamleider Giacomo Agostini van grote in vloed zijn op het slagen van een sportieve loopbaan. Van de andere kant gezien zag Ro berts veel in het aantrekken van zijn talentvolle landgenoot. Law son is loyaal ten opzichte van zijn gereputeerde kopman. In de klassieke 200-mijlsrace van Day- tona hield hij zich keurig aan de afspraken. Roberts, volgens zeg gen bezig aan zijn laatste seizoen, won en Lawson werd tweede. Met die keuze omzeilt Roberts de problemen, die hij de afgelopen seizoenen met merkgenoten als Sheene en Crosby kende. Law son, de kroonprins, zal dergelijke moeilijkheden dit eerste seizoen uit de weg gaan. Het verbaasde de Amerikaanse su perb ike-kampioen van 1981 en '82 wel, dat hij in Zuid-Afrika meteen de gevestigde orde ach ter zich liet. "Onbegrijpelijk. Ik had niet verwacht het zo goed te doen. Iedereen kan met een zwa re viertakt uit de weg, maar deze nerveuze tweetakten vereisen veel concentratie", liet Lawson na zijn eerste succes weten. Zijn ervaring op Grand-Prixniveau beperkt zich tot drie races in 1981. Lawson beëindigde door pech niet een van die wedstrij den, maar imponeerde wel door op vreemde circuits als Monza en Le Castellet uiterst snelle trai ningstijden te verwezenlijken. Die laatste wetenschap stimuleer de hem om eind 1982 de overstap naar het wegraceteam van Yama ha te maken. In de 500 cc-klasse heeft hij slechts een Europese er varing. In mei 1980 nam hij deel aan de internationale races op het stratencircuit van Ammerzo- den, waarbij twee rijders en twee toeschouwers om hetleven kwa men. Lawson deed het die dag, zoals vele geschokten topcou- reurs, rustig aan: hij werd tiende. Op de eerste trainingsdag in Kyala mi had de Suzuki-stal, met we reldkampioen Uncini, nog met afstellingproblemen te kampen. Uncini klasseerde zich als tien de, stalgenoot Mamola als zesde. In de top volgden na het Ameri kaanse duo Lawson/Spencer de Britse viertakt-specialist Ron Haslam en de Amerikaanse oud wereldkampioen Kenny Ro berts. De aan zijn terugkeer naar de top werkende Barry Sheene blies in de eerste training zijn motorblok op. In de 250 cc, in Zuid-Afrika wordt slechts in twee klassen gereden, leidden de Fransen Balde, Fernandeze en Espie na de eerste trainingsdag. Varia DEN HAAG (GPD) - CDA en WD blijven ruziën over de even tuele beperking van de kinder bijslag voor buitenlandse ouders van wie de kinderen niet in Ne derland verblijven. Enkele uren nadat de Tweede Kamer gisteren een door CDA en WD ingedien de motie hierover had aanvaard, botsten de beide regeringspart ners opnieuw. In de motie werd de regering ge vraagd initiatieven te ontplooien om te komen tot toepassing van het „woonlandbeginsel". Dat houdt in dat de hoogte van de kinderbijslag wordt afgestemd op de kosten van levensonder- AMSTERDAM (ANP) - De sa menwerking tussen de West- land-Utrecht Hypotheek bank en het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds ABP zal in de komende jaren waarschijnlijk verder groeien. Deze samenwerking, ontstaan uit de hulpoperatie van ABP en Nationale-Ne- derlanden toen de bank, voor al door de ineenstorting van de onroerend goedmarkt, in de financiële problemen raakte, kan bijvoorbeeld be staan uit een soort agenten functie van WUH voor hypo theekverlening door ABP in bepaalde sectoren. Maar ook andere gebieden, zoals dienstverlening aan het ABP, zouden verder kunnen wor den uitgebreid. Dit zei mr. J.F. Visser, voorzitter van de raad van bestuur van de bank, tijdens een toelichting op eerder bekendgemaakte cijfers over 1982. Onder druk van met name het CDA trok de regering vorige week - tot ongenoegen van de WD - een voorstel in om de kin derbijslag voor buitenlandse werknemers nu al te beperken volgens dit principe. Het CDA ging daar gisteren door aanvaarding en mede-onderteke ning van een motie van de WD'er Linschoten mee ak koord. In de motie werd voorts gesteld dat de regering moet on derzoeken hoe in EG-verband tot het woonland beginsel kan wor den gekomen. Bovendien moe ten bestaande verdragen met Turkije en Marokko, geen EG- landen, worden herzien. Na aanvaarding van de motie ver klaarde CDA-woordvoerder Hermsen gisteren echter dat het CDA, wat de uitkomst van het onderzoek ook zal zijn, tegen be perking van de kinderbijslag voor buitenlanders blijft. De WD'er Linschoten reageerde onmiddellijk zeer geirriteerd op deze opstelling van het CDA. Hij verweet Hermsen een „zwabbe rend beleid", omdat hij eerst een motie voor het woonlandbegin sel steunt, om haar vervolgens niet te willen laten uitvoeren. Linschoten wil dat de beperking van de kinderbijslag in de loop van 1984 wordt geregeld. Als gevolg van het niet doorgaan van de beperking van de kinder bijslag voor buitenlanders op dit moment, wat een gat van 50 mil joen gulden slaat, zal de kinder bijslag voor iedereen per 1 janua ri waarschijnlijk met 0,5 procent omlaag gaan. De Kamer stemde voorts in met het voorstel om de kinderbijslag af te schaffen voor kinderen tus sen 16 en 18 jaar, die mede in het eigen huishouden werkzaam zijn. Een uitzondering wordt ge maakt voor kinderen die volledig de huishouding verzorgen. VENRAY - De handelingen van de schildwacht getuigen niet van wantrouwen jegens de medemens. Al bij het zien van de auto in de verte ont grendelt hij het toegangshek tot vliegbasis De Peel. Hij wordt dieprood onder zijn witte helm als blijkt dat het om een foto gaat. Haastig sluit hij het roestige hek en mompelt dat fotograferen verboden is. Waarom weet hij niet, maar je ziet hem den ken: wat zien ze in die verla ten en verveloze troep. Ver volgens trekt hij zich terug in de eenzame beslotenheid van het wachthuisje. De vliegbasis in het tot de ge meente Venray behorende kerkdorp Vredepeel is „sla pend". Dat lijkt een wat lief woord voor een desolaat ge heel, maar het betekent dat het vliegveld alleen wordt ge bruikt in tijden van oorlog of bij oefeningen. Desondanks is er onlangs 17 miljoen gul den voor uitgetrokken. In ter men van de NAVO gaat het om een „opknapbeurt", no dig omdat de F-16 de verou derde Starfighter opvolgde. De Atlantische Verdragsorga nisaties voegde daar nadruk kelijk aan toe dat er geen en kel verband bestaat tussen de „opknapbeurt" en de even tuele aanwijzing van De Peel als lanceerbasis voor kruisra ketten. Die toevoeging heeft de plaat selijke bevolking er niet ge ruster op gemaakt. Voor dui zenden onder hen staat het vast dat in Vredepeel net zo'n basis voor kernraketten moet komen als in het Engelse Greenham Common. Het kerkdorpje Vredepeel bij vliegbasis De Peel is in rep Het raadhuis van het 33.000 in woners tellende Venray is een fraai gerestaureerd kloos ter. Van sereniteit en verster ving is daar die dag geen sprake. Er heerst daar duide lijk opwinding. Burgemees ter mr. H. Defesche (CDA) heeft een dringende telex naar minister De Ruiter van defensie gestuurd waarin op heldering wordt gevraagd over de „bestemming" van de vliegbasis. Er was immers afgesproken dat de plaats waar in Nederland eventueel nieuwe kernwa pens zouden komen pas zou worden aangewezen nè over leg met de Tweede Kamer en met de plaatselijke autoritei ten. Het nieuws is als een bom ingeslagen. Toch noemt burgmeester Defesche het antwoord van de minister „wel geruststellend". De Amerikanen hebben het vol gens De Ruiter „slechts" over een „bare base", een „kale basis". Toch is hij het met zijn veront ruste collega Martij n, burge meester van het aangrenzen de Bakel en Middelheezen eens, dat de „slapende" basis in alle opzichten beant woordt aan de eisen die de NAVO stelt. Het betreft na melijk een goed bereikbaar kaal stuk grond in een vrij dun bevolkt gebied dat goed onderdak kan bieden aan en kele honderden Amerikaanse soldaten. Burgemeester Defesche be hoort tot de „Club van Ze ven", burgemeesters die geen kernwapens op hun grondge bied willen. Dat verklaarde de „club" op f»en bijeen komst van het Landelijk Overleg Vredesorganisaties, waarin ook het IKV een be langrijke rol speelt. Mr. A. Smallenbroek (CDA), burge meester van de Friese ge meente Smallingerland, waartoe het 50.000 inwoners tellende Drachten behoort, zei zelfs zijn ontslag te nemen als er op zijn grondgebied kernwapens zouden worden geplaatst. Burgemeester G. H. Martijn van Bakel en Middelheezen (7500 inwoners) is een beetje teleurgesteld dat hij niet bij de „Club van Zeven" wordt genoemd. Want hij voelt zich erbij horen. Ook hij vindt dat de kernraketten niet in De Peel, niet in Nederland en niet in de wereld thuishoren. Beide burgemeesters zijn in spoedberaad bijeengekomen. Dat geldt ook voor de vredes beraden uit Venray en omge ving. Iedereen wil nu daden van de vredesberaden. De handteke ningenactie (8000 op 33.000 inwoners in Venray alleen al) wordt niet genoeg gevonden. Daarom vergaderen de plaat selijke vredesberaden die middag over de vraag hoever burgerlijke ongehoorzaam heid reikt. Want tot dusver is het gebleven bij kleine vre- deswandelingen door de dor pen. En bij een wekelijkse wake van een man of wat by de „slapende" vliegbasis. Dat zal dit weekeinde anders zijn. Duizenden mensen worden verwacht. AMSTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Brokx volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer) is bereid elk redelijk voorstel voor huurverlaging in de Amsterdamse Bijlmermeer in overweging te nemen. Over de manier waarop de huren ver laagd zouden moeten worden wil hij echter geen uitspraak doen. De staatssecretaris zei dit gisteren op het symposium "een nieuwe toekomst voor de Bijlmermeer". Aanleiding voor dit symposium zijn de problemen waarmee de Bijlmer te kampen heeft, zoals de leegstand - nu al duizend wo ningen die in een jaar is ont staan, de woonlasten, het gebrek aan voorzieningen en de drugs problematiek met de daarmee sa menhangende criminaliteit. Woningbouwcorporaties en bewo ners pleiten al geruime tijd voor huurverlaging. Minister Winse- mius (volkshuisvesting) liet on langs weten daar weinig voor te voelen. Brokx zei dat de kale huren in de Bijlmer naar zijn mening hoog zijn, maar niet onredelijk gezien oppervlakte en comfort. Wel vond hij dat de service- en stookkosten een te groot deel van de totale woonlasten uitmaken. ZAANDAM (GPD) - De AC-weg- restaurants zijn het niet eens met de negatieve conclusies over hun bedrijven, die zijn getrokken in het onderzoek van de VARA- Ombudsman en Konsumenten Kontakt. Onderzoek dat zy zelf door een onafhankelijk bureau laten houden, is veel breder op gezet en wijst in een positieve richting, zo blijkt uit een reactie" van van de directie van AC-res- taurants BV. De enquête van KK en Ombuds man wees uit dat de AC-wegres- taurantketen er slecht afkomt: de kwaliteit van het eten laat te wensen over en de prijzen zijn te hoog, zo werd gezegd. De onder zoekende instanties willen daar- over met AC praten; de directie van dit bedrijf zegt geïnteresserd te zijn met de samenstellers van het rapport van gedachten te wisselen over de conclusies en de gevolgde onderzoeksmetho de. AC zegt dat de 17 restaurants jaar lijks ruim 8 miljoen bezoekers trekken. De beleidsbepaling bin nen de restaurants wordt voor een belangrijk deel bepaald op het oordeel van de gasten. Er wordt een doorlopende gecom puteriseerde inventarisatie van ontvangen reacties bijgehouden. Jaarlyks krijgt een neutraal on derzoeksbureau opdracht een grootschalig onderzoek onder 6000 gasten te houden. In april vorig jaar was de laatste en quête. AC geeft daarover de vol gende gemiddelde rapportcij fers: indruk van buitenaf 7,1; kwaliteit maaltijden 7,0; snelheid zelfbediening 7,4; netheid restau rants 7,5; netheid sanitair 7,8; sfeer 7,4; kwaliteit koffie 7,6; keuze maaltijden 7,1; pryzen maaltijden 6,1; vriendelijkheid personeel 7,5; dienstverlening 7,5; kwaliteit gebruikt voedsel 7,2; algemeen oordeel 7,4. J. Glimmerveen in hoger beroep AMSTERDAM-DEN HAAG (GPD) - De voormalig leider van de Nederlandse Volksu nie, Joop Gimmerveen, is gis teren in hoger beroep gegaan nadat de Amsterdamse recht bank hem had veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes we ken. De rechtbank achtte be wezen dat Glimmerveen zich opzettelyk beledigend heeft uitgelaten over vooral joden, zigeuners en Surinamers. Ook heeft hij volgens de rechtbank aangezet tot haat en discriminatie van drie mensen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17