5 0T Ei wil klassieker Vince van Patten laat "love" over aan tegenstanders winnen'' Transfer Lerby onzeker Ijshockeyers nemen revanche op Chinezen Ex-filmacteur wil toptennisser worden Sean Kelly streeft zijn grotedoeV na in Milaan-San Remo Krommewil ww-uitkering Sjasjerin haalt Heiden in U.V.S.-A Feyenoord A Uitslagen VRIJDAG 18 MAART 1983 BOEDAPEST (ANP) - Op ver bluffende wijze heeft het Ne derlands ijshockeyteam re vanche genomen op China voor de nederlaag van vorig jaar in Klagenfurt. Toen bete kende het verlies van 8—3 de degradatie naar de C-poule, een stap terug die gevolgd werd door China, omdat Zwitserland en Roemenie el kaar de hand boven het hoofd hielden. De overwin ning van 12-1 op China, gis teren in Boedapest, houdt zo goed als zeker de terugkeer naar diezelfde B-groep in. Nederland kan zich zaterdag tegen Spanje zeker stellen van die promotie. Zes maal hebben Nederland en China de ijshockeysticks ge kruist. Vijf maal stapte Oran je daarbij winnend van het ijs, de enige nederlaag nam in Klagenfurt evenwel dramati sche afmetingen aan. Neder land raakte daardoor na de miraculeuze opmars, die in het Roemeense Galati was gestart met het kampioen schap in de B-poule, dat pro motie inhield naar de A- groep en deelneming aan de Olympische Winterspelen in Lake Placid, in een diep dal. In Boedapest heeft Nederland echter aangetoond dat de ontgoocheling van Klagen furt op een misverstand be rust. In een wervelende show kregen de Chinezen van het zeer geconcentreerd spelen de Nederland praktisch geen enkele kans. Scoreverloop: 1.08 Leo Koopmans 1-0; 4.31. Brian de Bruijn 2-0; 5.31. Tonny Collard 3-0; 6.24. Leo Koopmans 4-0; 16- 33. Rob van Onlangs 5-0; 27.56. Yao Nai Feng 5—1; 28.23. Leo Koopmans 6-1; 31.44. Jack de Heer 7-1; 34.07. Tonny Collard 8-1; 36.50. Rob van Onlangs 9-1; 47.41. Ron Berteling 10-1, 48.48. Leo Wensink 11-1; 48.28. Brian de Bruijn 12-1. Strafminuten: Nederland 14; China 4. ROTTERDAM (GPD) - Het contrast is vaak erg schril tijdens het tennistoernooi in Rot terdam. In de avonduren, wanneer de bekende spelers in actie komen, is het Sportpa leis Ahoy' doorgaans bezet met vijf- a zesduizend mensen. Dan is het gezellig druk, leeft het publiek sterk mee en is er dus sprake van een inspirerende entourage. Leo Koopmans (donker tenue, nummer 16) belaagt de Chinese goalie Cui. Hier kan die laatste de Nederlandse Canadees nog van scoren af houden. (AP-foto). MUNCHEN (SID/DPA) - De transfer van Sören Lerby van Ajax naar Bayem München is door de uitschakeling van de Beierse club in de kwartfi nales van het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders dubieus ge worden. De Zuidduitse club mist door de nederlaag in en tegen Aberdeen (3—2) de in de begroting opgeno men inkomsten uit de halve fina les van het Europa Cup-toernooi. Met die opbrengst was Bayern van plan de transfersom voor Lerby aan Ajax (door de club ge schat op 2 miljoen gulden) te vol doen. Het verlies tegen de Schotse koplo per heeft een streep door die plannen gehaald. Bayern zal nu naar de bank moeten stappen voor een fors krediet om de beoogde versterking te kunnen realiseren. En daarvoor heeft de club de machtiging nodig van de algemene jaarvergadering, die maandag plaats vindt. Twijfelachtig De uitslag hiervan is uiterst twijfel achtig, gevoegd bij de vijf mil joen die Bayern al rood staat, wordt er maandag een turbulen te jaarvergadering verwacht, waarop mogelijk de positie van voorzitter Hoffmann ter discus sie gesteld zal kunnen worden. Hoffmann: "Wij hebben een optie op Lerby tot 31 maart. Voor die datum zullen wij definitief be slissen omtrent zijn komst. Ik verwacht geen moeilijkheden". Er zijn echter ook momenten, waarop de hal er bij hetzelfde evenement heel anders uitziet. Vroeg in de morgen, 's middags en vooral 's nachts, wanneer het programma van de dag weer eens stevig is uitgelopen. Het gros van het publiek is dan al naar huis en de paar fanaten die zijn achtergebleven op de tribu nes hangen of liggen te kijken naar de partijen die nog bezig zijn. Juist op die ogenblikken moet hoofdscheidsrechter Eric Saval- le nogal eens om stilte vragen, omdat elk geluid dat dan wordt geproduceerd hol neerdaalt op de baan en de spelers. Scheld zo'n tennisser zichzelf vervol gens nadrukkelijk uit („Hou daar nou eens mee op", is een veelge bruikte zelfvermaning), dan voe len de toeschouwers zich bijna persoonlijk aangesproken. Eenzaam Tegen die kille achtergrond probe ren mindere tennisgoden zich door het toernooi heen te werken. Ook zij zijn belangrijk voor het evenement - zonder wa terdragers tenslotte geen vedet ten - maar terwijl de toppers vaak alle aandacht en al het (start)geld opeisen, moeten zij zich eenzaam in het zweet werken om hun brood te verdie- Goed belegd brood, daar niet van, maar ze dromen er natuurlijk al lemaal van ooit zelf eens in de be voorrechte positie te verkeren die voor zo weinigen is wegge legd in de harde wereld van de tennisprofs. De Amerikaan Vin ce van Patten is een van die jon gens die zulke gedachten koes tert. Als ex-filmacteur gewend aan het licht van de schijnwer pers, is hij er op uit ook in de ten niswereld zo snel mogelijk de spots op zich te laten richten. Twee jaar vanaf nu heeft hij zich zelf gegeven om de top tien te be reiken en gisteravond zette hij in Ahoy' een stapje in de goede richting door de kwartfinale te bereiken. Via winst op zijn Ame rikaanse landgenoot Tom Gullik- son (6-4, 6-4) stelde hij zich niet NICE (GPD) - Eind 1976 rinkelde op een kleine boerderij in de buurt van het Ierse plaatsje Carrick-on-Suir de telefoon. De 20-jarige Sean Kelly trapte zijn laarzen uit, nam de hoorn van de haak en hoorde aan de andere kant van de lijn de plechtige stem van graaf Jean de Gribaldy, ploegleider van een Frans-Belgische profformatie. Die noemde een bedrag waarvoor Kelly beroepsrenner kon worden, maar de jonge Ierse bouwvak ker wimpelde dat aanbod beleefd af. De Fransman echter liet het er niet bij zitten. Hij stapte onmiddellijk op het vhegtuig naar Dublin, ROTTERDAM (ANP) - Wil lem van Hanegem weigert een door Feyenoord opge stelde verklaring te onderte kenen, waarin bij akkoord gaat met zijn ontslag aan het einde van dit seizoen. De Rotterdamse club zal nu bij bet gewestelijk arbeidsbu reau een ontslagvergunning aanvragen. Van Hanegem zal zich daartegen verzetten om in aanmerking te komen voor een ww-uitkering. Van Hanegem: "Ik heb 21 jaar lang premies betaald. Ik meen bij ontslag recht te hebben op een ww-uitke ring, net zoals iedere andere arbeider in Nederland". Feyenoord zal ongetwijfeld bij bet GAK aanvoeren dat de 39-jarige Van Hanegem te oud is om het beroep van voetballer uit te oefenen en niet optimaal meer functio neert. Regel bij bet GAK in deze procedures is dat ad vies wordt ingewonnen van de Stichting Arbeidszaken van de KNVB, waarin onder meer een lid van de FBO (werkgever) en WSC (werk nemer) zitting heeft, waarna bet GAK beslist zonder dat beroep tegen de uitspraak mogelijk is. Bij een voor Van Hanegem gunstige uitspraak komt de speler in aanmerking voor een uitkering, die de eerste zes maanden 80 procent van zijn laatst genoten salaris (met een maximum van on geveer 50.000 gulden) be draagt. Daarna bestaat de mogelijkheid dat hij de daaropvolgende twee jaar een lager uitvallende uitke ring ontvangt. Pikant in dit verband is of het GAK het feit dat Van Hane gem aan het einde van dit seizoen een erewedstrijd is aangeboden, bij de overwe gingen zal betrekken. Het grootste deel van de op brengst van de erewedstrijd komt in banden van Van Ha negem. Een bedrag dat bij een goede bezetting van het Feyenoord-stadion in de ton nen kan lopen. dook daar in een taxi die hem naar het enkele honderden kilo meters zuidelijker gelegen Tip- perary bracht en smeet daar met een triomfantelijk gebaar een contract op de keukentafel van de familie Kelly. „Ik heb het be drag nog maar eens flink ver hoogd", glunderde De Gribaldy. Zeven wielerseizoenen later is Kel ly (deze winter getrouwd en woonachtig in het Belgische Vil voorde) kopman in de ploeg van De Gribaldy. Nu als gevierd ren ner. Erkend als snelle sprinter, winnaar van de groene trui - het puntenklassement - in de Torn de France van vorig jaar en twee voudig triomfator in de etappe wedstrijd Parijs-Nice. Een koers waarin hij vooral verbaasde in de klimtijdrit. Hij heeft nu een ere lijst van een groot renner, maar desondanks is hij nog altijd enigszins een buitenbeentje in het peloton. Kelly namelijk is niet bepaald dol op publiciteit. „Ik mag hem graag, maar voor de televisie is hij een regelrechte ramp. Er is geen fatsoenlijk antwoord uit hem te krijgen", klaagt Phil Lig gett, televisiecommentator van de Britse ITV, die de hele carriè re van Kelly op de voet heeft ge volgd. De Ier is in zijn hart een eenvoudige jongen gebleven die meer houdt van het leven op het platteland, dan van dure party's en poenige recepties. Na zijn eindzege in Parijs-Nice hoeven wat hem betreft de champagneflessen dan ook niet open te knallen. Hij zit die avond in lange onderbroek en hemds mouwen op zijn hotelkamer waar hij zich te goed doet aan een toastje met kaas en een fer me slok uit een fles mineraalwa ter. All round Tot vorig jaar ging Kelly als sprin ter door het leven. Maar dan, in Parijs-Nice, presenteerde hij zich plots als een aU round coureur. Tijdrijden, klimmen, dalen... Al les kon hij. Verklaren kan hij die verbetering niet. „Ze zeggen al tijd dat een renner op z'n 26ste, 27ste jaar het sterkst is. In ieder geval is mijn zelfvertrouwen enorm toegenomen door die overwinning in Parijs-Nice", be toogt de Ier. Tijdens de daarop volgende Tour de France putte hij er moed uit om voor de groene trui te gaan rijden. „En dat zal ook dit jaar weer mijn uitgangspunt zijn. Want vorig jaar werd ik vijftien de in het algemeen klassement en voor de eerste plaats, de gele trui, hoef ik dus niet te rijden. Een berg van een kilometer of tien kan ik nog wel aan, als het niet te steil is. Maar veel langer moeten ze niet zijn". De ambities van Kelly zijn dus be grensd, al reiken ze wel verder dan de jacht op ritoverwinnin- gen. Maar groen of niet, hij weet ook dat hij pas echt bijgezet zal worden bij de vedetten als hij een klassieker achter zijn naam heeft staan. En hoewel hij daar een paar keer angstig dichtbij is geweest, is hij daar nog niet in geslaagd. De reden? „Ik weet het niet", zegt hij hoofdschuddend. Deskundigen hebben zich al dik wijls over die vraag gebogen. De Belgische krant Het Nieuwsblad dacht het antwoord te hebben op de manier waarop Kelly te klop pen is. „Op twee manieren. Of wel je moest hem kunnen verlo ren rijden in de finale. Ofwel moet je, zoals men dat in het mi- Eeu zo kleurrijk zegt, eens „gaan praten". Daarvoor was Kelly vaak te vinden. Zijn prijs lag wel hoog". Lomme Driessens (70), die Kelly in zijn eerste profjaren onder zijn hoede heeft gehad, hecht veel waarde aan die uitleg. „Kelly", zegt hij, „heeft te veel gedacht aan vlug geld te verdienen, verstaat ge? Maar als ge een klas sieker wint, gaat ge daarna van zelf meer geld krijgen. Hij be grijpt dat niet zo. En De Gribal dy, het is mijne vriend, maar het is een amateur. Hij is een man voor de sport, maar als ge wilt winnen moet je soms...". Driessens maakt het bekende wrijfgebaar van duim en wijsvin ger. Geld dus. „Was Kelly bij mij ALMA ATA (GPD) - De wereld ranglijst schaatsen aller tij den heeft een nieuwe leider. Via een uitstekende verrich ting op de 5000 meter (6.56,84) tijdens de interland Rusland-Noorwegen-Z we den op het wonderijs van Medeo in Alma Ata, ont troonde de Rus Viktor Sjas jerin Eric Heiden. Met zijn serie van 37,91 - 1.54,37 - 6.56,84 en 14.25,29 komt Sjas jerin op een puntentotaal van 160.981, terwijl Eric Hei den met 161.214 nu tweede staat. Sjasjerin won tijdens de eer ste dag van de drietanden- wedstrijd in Alma Ata zowel de 500 meter (38,05) als de 5000 meter. Naast de Rus presteerde ook Björn Ny- land opvallend. De jonge Noor profiteerde evenals Sjasjerin van de erg wisse lende omstandigheden op de 5000 meter en finishte ook onder de 7 minuten: 6.58,31. aEeen zeker van een prijzengeld van 7250 doEar, maar ook van 38 ATP-punten. En dat laatste was misschien nog wel het belangrijkste, „want de ranglijst is aUes", weet Van Pat ten, die daarop gisteren nog als 42ste genoteerd stond. Als het aan hemzelf Egt, zal het echter niet lang meer duren voordat hij echt snel gaat stijgen. „Ik voel dat ik de top-tien kan halen", laat hij vol zelfvertrou wen weten. „En nog aardig snel ook. Ik kan me namelijk heel goed concentreren, me goed inle ven in mijn rol". Glitterwereld Hij heeft die gave overgehouden aan de lange periode dat hij in het voetspoor van zijn vader als acteur door het leven stapte. Vanaf zijn negende hield Van Patten (25 nu) zich in die gEtter- wereld op. Hij trad op in tv-spots en in zeven rolprenten, waarvan eenmaal met Charles Bronson, maar koos op 21-jarige leeftijd toch voor een bestaan als prof- tenniser. „Acteren kan ik altijd nog, proftennis spelen kan ik maar een paar jaar", was de ach tergrondgedachte bij dat besluit, dat in eerste instantie was inge geven door zijn „grote Eefde voor het spel". Hij heeft de consequenties aan vaard en heeft er dan ook geen moeite mee dat een man als Vilas aEeen al door zijn verschijnen in Rotterdam veel meer verdient dan h;j in het hele evenement bij elkaar kan slaan. „Geld onder de tafel wordt natuur lijk betaald", stelt Van Patten on omwonden vast. „Tenminste dat denk ik, want het is mij nog nooit gebeurd... Maar ik denk niet dat het iemand schaadt. Het pubEek niet, omdat zo'n speler toch aEes in het werk zal steüen om zijn partijen te winnen, want de plaats op de ranglijst is ook voor hem aEes, de andere spelers niet omdat de toppers toch het toer nooi dragen. Het pubEek komt om hen te zien, terwijl wij eigen lijk aEeen hun tassendragers zijn. Dat wordt uitgebuit ja, maar mensen nemen nu eenmaal wat ze kunnen krijgen en de toppers kunnen dat krijgen omdat het pubEek op ze af komt. Als de top-vijf er op dit moment uit zou vallen, zouden er nog maar wei nig toeschouwers komen met al le gevolgen van dien. De groten dragen de kleintjes, kun je dus zeggen". Van gedragene wü Van Patten dra ger worden. „Ik wil gewoon een winnaar zijn", zegt de Ameri kaan met de sneEe babbel. Haalt hij de „upper-ten" dan kan hij zijn hang naar glamour opnieuw bevredigen. Slechts één ding zou hem kunnen afstoppen. „Als ik verEefd zou worden, zou ik on middellijk uit het circuit stap pen, want proftennis en Eefde gaan niet samen", stelt de be geerde vrijgezel vast. „Love" laat hij dan ook in aEe op zichten Eever aan zijn tegenstan der over. PAUL DE TOMBE Sean Kelly: "Een klassieker dit jaar". geweest...", zegt de nestor van de ploegleidersgilde dromerig. De Ier doet er zelf het zwijgen toe. "Een klassieker winnen", geeft hij zuinigjes prijs, "dat is inder daad mijn grote doel dit jaar". ADVERTENTIE SPORTCOMPLEX "KIKKERP0LDER** Herenenkelspel tweede ronde: Fritz Bühning (VSKVictor Amaya (VS) 5-7, 6-4, 6-4; Vince van Patten (VS)-Tom Gullikson (VS) 6-4, 6-4; Gene Mayer (VS)-Russell Simpson (Nzl) 6-0, 6-3; Hank Pfister (VS)-Ber- nard Boileau (Bel) 7-5, 6-0. Herendubbelspel, eerste ronde: Mark Edmondson/John Fitzgerald (Aus)-Mel Purcell/Don Wilkison (VS) 6-1, 3-6, 6-3; Sandy Mayer (VS)/ Frew McMillan (Zaf)-Andy And rews/John Sadri (VS) 7-6 (7-3), 6-4; Stewart Sherwood/Ferdy Taygan (VS)-Larry Stefanski/Robert van "t Hof (VS) 6-2, 6-3; Huub van Boec- kel/Marc Albert (Ned)-Tim Mayotte/ Mike Depalmer (VS) 1-6, 2-6. 7 Aua a/a/ eesRiiP ik waarom DIE 'NE 0OLLE STEEDS CUE WE LAKlDKAART aESTllOEERCe

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15