Er zijn veel te veel kort gedingen" Nederlandse kerken steunen Raad van Kerken Zuid-Afrika li iJDAG 18 MAART 1983 lang zal het alweer geleden Vijftien, twintig jaar? Hij Itte Nikola Bibic, en vertelde t Wereen dat zijn achternaam mak- lijk te onthouden was door aan |BBC te denken. Hij werkte als tograaf voor het Joegoslavische J^rtijblad Borbawas een weekje Nederland als jurylid van World ess Photo en ik begeleidde hem \idat ik zijn taal sprak. Hij was i vrolijke, gezette man, die i vrouwelijk Duits jurylid eenfo- toonde waarop hij, zeer mager, s nadat hij uit een Duits tncentratiekamp was terugge- ïerd. Zo sloeg hij twee vliegen in klap. Zij wist dat hij wèl ge- feugd had in de oorlog, en zij be- dat de mogelijkheid niet uit floten mocht worden dat hij ooit feer zo slank en aantrekkelijk zou porden als toen. onze zwerftochten door Amster- i gedroeg hij zich als een revol- 2rfotograaf Tot het nemen van jen gewone kiek leek hij niet in |taat. Op het Rokin beklom hij voor .et eerst van zijn leven een glazen- \>assersladder om het voorbijra- nde verkeer van bovenaf te ne- het Burgerweeshuis jrioest ik soebatten dat hij vanuit i op een hoger gelegen ver dieping het Huis aan de Drie grachten mocht fotograferen. En die laboratoriumkamer fclimt hij eerst nog op de tafel alvo rens zijn foto te nemen. oen we na deze zegenrijke arbeid ver de middenweg van de Oude- ijdsachterburgwal liepen (want iaar is geen noemenswaardig trot toir) hoorde ik met mijn instinctie- ^_pe oor dat Amsterdammers in de loop der jaren ontwikkelen een fiets aderen. ,Pazü", zei ik tegen Nikola en ik trok hem aan zijn rechtermouw (hij liep links van mij), zodat hij, zoals het een rechtgeaard Joegoslaaf be taamt, niet een stapje naar rechts deed maar, tegen de trekrichting r links. Daardoor stootte hij tegen het stuur van de damesfiets n, waardoor het meisje linea recta de gracht in reed. Bibic had zijn eigen prijswinnende foto in de ca tegorie „Varia" voor World Press Photo van volgend jaar gecreëerd! In één snelle beweging trok hij zijn i, die voor zijn buik bungel- r zijn hoofd en gooide die op straat, hij zonk door zijn knieën, reikte het meisje dat kletsnat maar nog met hoofd en schouders boven het water uitstak, dat daar heel on diep is, de hand en trok haar op het droge! Daarna visten we de fiets uit het water, en pas toen de ,foto" geheel vooorbij was herinnerde hij zich weer zijn camera, raapte die op en hing die weer aan het riempje om zijn hals. Het was niet hem opgekomen een foto te ne men. Ik gedenk Nikola Bibic met eer bied, zeker als ik in de Internatio nal Herald Tribune het verhaal i Judith Milles lees over de 37- jarige Cecil Andrews, die zich op 3 maart om 11.18 uur 's avonds in brand stak uit protest tegen de werkloosheid. De man, getrouwd, had dit tevoren gemeld aan het lo kale tv-station WHMA-TV van Jacksonville in Alabama. Daar had men de politie gewaarschuwd, op de voorspelde tijd (10 uur) wa ren politiemensen ter plekken, zij keken drie kwartier uit naar een verdacht persoon, ontdekten nie mand, gingen in arren moede weer terug naar het bureau, maar toen om 11.10 uur twee cameramannen, Ronald Simmons (30) en Gary Har- ris (18), met vertraging wegens au topech op het stadsplein arriveer den, kwam de beschonken Cecil Andrews toch te voorschijn. De cameramensen veronderstelden (zeggen zij achteraf) dat de politie ergens verborgen zat, bovendien had Ronald Simmons getracht om Cecil Andres zijn wanhoopsdaad te laten uitstellen door zijn camera lampen een keer aan en uit te doen, met zijn hoed in de lucht te zwaai en (waving his hat in the air) en te zeggen dat de apparatuur tijd no dig had om warm te lopen. Daaruit blijkt maar weer, datje altijd moet zorgen je hoed bij je te hebben als je iemand ervan wil weerhouden zichzelf in brand te steken. De ge luidsband onthulde later dat Gary Harris nog even zei: „Dit mogen we niet toelaten", toen de eerste vlam men begonnen te lekken, en dat hij ook nog riep: „Doe dat nou niet, man!". Toen de vlammen Andrews' onder lichaam in brand hadden gezet be gon hij te kreunen en riep: „Doof 't uit!" Ronald Simmons riep toen: „Doof 't uit, Gary!" (hijzelf had blijkbaar geen tijd want hij moest filmen), Gary Harris probeerde de vlammen nog uit te slaan met zijn notitieblokje (daaruit blijkt maar weer dat je altijd je notitieblokje bij je moet hebben als je iemand wil blussen die in brand staat), maar dat lukte niet. Een vrijwillige brandweerman bltiste de vlammen met een brandblusser, Cecil And rews ligt nu zwaargewond in het ziekenhuis. Phillip D. Cox, de chef van Sim mons en Harris, heeft verklaard dat beide mannen „verlamd waren door ongeloof en ontzetting", en dat het achteraf makkelijk te zeggen was wat je in deze kostbare secon den gedaan zou hebben, maar dat er „duizend gedachten door hun hoofd moeten zijn geschoten". Ik ge loof dat onmiddellijk. Maar juist daarom denk ik met zoveel respect terug aan Nikola Bibic, die in een fotogeniek geval waarbij geen sprake was van levensgevaar niet duizend gedoehten door zijn hoofd liet spoken, maar slechts eentje: redden! UTRECHT - De veelvuldig door advocaten en hun cliënten gebezigde kreet „laten we er maar een kort geding tegenaan gooien" is er een van de oorzaken van dat het aantal civiele zaken bij de rechtbank sterk is toegenomen. De president van de Utrechtse rechtbank prof. mr. V. J. A. van Dijk (70) constateerde deze week tijdens een persconferentie ter gelegenheid van zijn afscheid dat die stijging vooral het afgelopen jaar te zien is ge weest. Mr. Van Dijk, die eind deze maand met pensioen gaat, kreeg vooral landelijke bekendheid door stakingen, die hij in kort geding wel of niet verbood. Van Dijk, van wie woensdag 30 maart officieel afscheid wordt genomen in de Utrechtse Pie terskerk, over dit verschijnsel: „Er worden, na een geleidelij ke toename sinds 1968, de laat ste maanden abnormaal veel meer kort gedingen aange spannen. Zoveel, dat we tel kens voor drie weken zijn vol geboekt, terwijl dat voorheen voor niet meer dan één week was. Ik denk dat het maat schappelijk gezien gunstig is dat blijkbaar steeds meer men sen de weg naar de civiele rechter weten te vinden om zo te proberen hun recht te ha len". Een negatief aspect van deze ont wikkeling is, volgens Van Dijk, dat het apparaat van de recht bank nog niet is berekend op het grote aantal kort gedingen, zoals bij de Utrechtse recht bank 400 tot 500 per jaar. Van Dijk: „We hebben een organie ke sterkte van 32 rechters, maar daarop komen we mo menteel twintig procent, onge veer vijf mensen, tekort". „Het gevolg daarvan is enerzijds dat bij ons hard wordt ge werkt. Anderzijds proberen we voorrang te geven aan bepaal de zaken. Gedetineerden bij voorbeeld gaan altijd voor. Ook aan echtscheidingen ge ven we prioriteit. Ik heb al met al respect voor mijn collega's, die het toch maar allemaal aar dig redden". Ronde van Simpel- veld Het aantal civiele zaken, waar mee Van Dijk zich de laatste vijftien jaar uitsluitend heeft beziggehouden (verder zijn er de strafzaken), is om verschil lende redenen sterk gegroeid, zo geeft de scheidende recht bank-president aan. Het maat schappelijk bewustzijn is vol gens hem gegroeid. Van Dijks laatste geding is aangespannen Prof. mr. V.J.A. van Dijk. tegen de Wielrenunie. Het gaat over de datum waarop de ron des van Rijsbergen en van Simpelveld dit jaar zullen wor den gehouden. Aan de andere kant krijgt hij nogal eens te maken met de ge volgen van echtscheidingen. Hij vertelt: „Laatst kreeg ik een echtpaar bij me dat ruzie had gekregen en waarvan de man één van de twee honden wilde meenemen naar zijn nieuwe adres. De vrouw span de een kort geding tegen hem aan omdat ze het huisdier zelf wilde houden. Dat geeft je dan echt het gevoel een Salomons- oordeel te moeten vellen". Van Dijk ontkent ten stelligste dat zo'n uitspraak moeten- doen een emotionele zaak is, of kan zijn. „Er staan belangen op het spel die klein kunnen zijn en toch heel diep kunnen in grijpen. Daarom is het een goe de zaak dat de betrokkenen snel weten waar zij aan toe zijn. Voor hen is het een emotionele zaak, voor mij niet". Emoties De emoties bij de partijen liepen vaak op bij de door Van Dijk behandelde zaken die landelijk de aandacht trokken. Zoals bij kort gedingen tegen krakers, bij het laatste Amelisweerd-ge- ding en bij kort gedingen over de vraag of een staking al dan niet mocht doorgaan. Van deze laatste groep noemt de president de staking die spoor weg-personeel in 1970 wilde houden, de zuivelstaking van 1977 en de havenstaking van 1982. Zegt. „Als je die zaken op rij zet, dan zie je een duide lijke maatschappelijke ontwik keling, waarin het stakings recht meegroeit. Bij het eerste voorbeeld zat staken nog ty pisch in de sfeer van de wan prestaties, los van het feit dat staken door overheidsperso neel nog steeds verboden is. Nu mag men collectief het werk neerleggen om een be paald doel te bereiken. En in het Europees Sociaal Hand vest is ook wettelijk vastgelegd dat zoiets mag". Nadat Van Dijks Rotterdamse collega Reuder in 1972 voor het eerst naar Amerikaans voor beeld in een arbeidsgeschil het fenomeen 'adempauze' had ge bruikt, maakte de Utrechtse president er een voor Neder land gebruikelijke oplossing Hij zegt: „Als ik de indruk had dat er nog mogelijkheden wa ren dan liet ik de partijen na twintig dagen terugkomen. Bij de zuivelstaking van 1977 werkte dat uitstekend: na ze ven dagen kwam het tot een oplossing. Zoiets vind ik dan heel prettig. Ik heb liever vre de dan oorlog". Gesprek in de tuin Van Dijk herinnert zich wat be treft de krakers dat die van het eerste uur van een heel ander type waren dan de huidige. „Toen waren het jonge stellen met een klein kind die door pa of schoonpa op straat waren gezet, mensen die geen kant meer op konden en daarom maar kraakten. Ik ben vaak naar zulke mensen toegegaan voor een zitting, omdat je voor beide partijen gewicht in de schaal moet leggen, vind ik. En een bezoek, een rustig gesprek in de tuin over zo'n zaak doet dat". „De krakers van nu willen meer hun maatschappelijke opvat tingen demonstreren. Het zou best kunnen zijn dat tijdens di verse kort gedingen de wo ningnood niet aan de orde is. Een kort geding vind ik daar om soms niet de meest geëi gende procedure om conflic ten tussen huiseigenaren en krakers op te lossen". Zeker tussen de 2000 en 2500 kort gedingen heeft Van Dijk behandeld sinds hij in augus tus 1945 rechter-plaatsvervan- ger werd bij de rechtbank in Utrecht; in 1962 werd hij vice- president en in 1968 president van de rechtbank. Zijn 'aardig ste zaken' noemt hij het bad pak van Enith Brigitta, de pop pen van Ome Joop, de zaak van de zwangere violiste en die van de kraaiende haan. Van Dijk, op de vraag of hij ooit spijt heeft gehad van een uit spraak: „Als ik ja zou zeggen, zou u me erg pedant vinden. Het is dus nee. Ik heb mijn be slissingen altijd zo overwogen dat ik naderhand nooit heb ge dacht: dat had ik eigenlijk an ders moeten doen". De raad van kerken-in Zuid- Afrik^ (SACC) geniet in hoge mate het vertrouwen van de Nederlandse kerken. De on derlinge relatie is er niet een van "manipulatieve afhanke lijkheid", maar van gelijk waardigheid en vertrouwen. Op die basis worden projek- ten van de SACC (Engelse af korting) door Nederlandse kerken gefinancierd. Dit heeft de voorzitter van de hervormde synode, ds C.B. Roos, namens de raad van kerken in Nederland gisteren gezegd in Johannesburg voor de commissie Eloff. Deze commissie stelt in opdracht van de Zuidafrikaanse rege ring een onderzoek in naar de SACC. Het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheids dienst, generaal Johan Coet- zee, heeft kortgeleden voor de commissie de SACC ervan beschuldigd vanuit het bui tenland te worden gemanipu leerd. Hij pleitte ervoor de fi nanciële hulp uit het buiten land aan de SACC te verbie den. Roos wees er op dat de kerken in de gehele wereld op bijbel se gronden de apartheid in Zuid-Afrika afwijzen. Zij hebben volgens Roos diep respect voor de wijze waarop de Zuidafrikaanse raad van kerken hieraan gestalte geeft. Hij noemde het tragisch dat Coetzee aan deze christelijke overtuiging geen aandacht heeft geschonken. "Hij doet het voorkomen alsof de SACC zich op politieke gron den tegen het apartheidsbe- leid verzet. Het" is echter een geloofsconflict dat vanzelf sprekend op maatschappe lijk terrein doorwerkt", aldus Roos. Kritiek 65,- Er is kritiek gekomen op het besluit van de hervormde diaconie van Rotterdam-cen trum om een eenmalige uit kering van 65 gulden te ge ven aan mensen of gezinnen, die eerder in aanmerking zijn gekomen voor de eenmalige uitkering van het rijk. De kri tiek is afkomstig van de Stichting voor Kerkelijk So ciale Arbeid in Rotterdam, waarbij zijn aangesloten de hervormde, doopsgezinde en remonstrantse gemeenten in deze stad. De hervormde dia conie, die het besluit heeft genomen, maakt dus ook deel uit van deze stichting. Ze komt nu tegenover de twee andere deelnemers te staan. Zij voeren twee bezwaren aan. In de eerste plaats kan een kerk zich niet permitteren haar hulp te beperken tot de eigen leden, aldus de doops gezinde en remonstrantse partners. Naar hun mening dient de kerk, voor zover dat in haar vermogen ligt, alle minima te ondersteunen. On geacht of zij lidmaat van een kerk zijn of niet. In de tweede plaats richt de kri tiek zich op het feit dat de hervormde diaconie zich be perkt tot mensen van enkele wijken in de binnenstad. Leren van Luther Luther mag dan niet de vader zijn van het reformatorisch protestantisme, toch zou de gereformeerde gezindte nog heel wat van hem kunnen le ren. Dat zei drs. K. Exalto uit Benthuizen tijdens de confe rentie van het Contactorgaan Gereformeerde Gezindte (COGG) in Putten. In dit con tactorgaan zijn de christelijk gereformeerde kerken en de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk sterk vertegenwoordigd. In verband met de herdenking van Luther sprak drs. Exalto over de betekenis van deze kerkhervormer voor de gere formeerde gezindte. Drs. Exalto is van mening dat Lu ther aan de wieg van het re formatorisch geloofsleven staat. Van hem uit kan men de weg overzien die de refor matorische kerken zijn ge gaan. Drs. Exalto zag ook nu weer het gevaar ter linker en ter rechter zijde om Christus te verwettelijken. Hij dacht daarbij aan wat hij noemde de maatschappij-kritische en politieke prediking, waarin alle nadruk valt op het men selijk handelen. In deze pre diking is volgens drs. Exalto voor Christus als verzoener geen plaats meer, althans niet in de zin waarin Luther en andere hervormers erover spraken. Homofilie Homofiele predikanten wor den in Nederland steeds va ker wegens hun geaardheid gediscrimineerd. Kerkeraden en gemeenteleden zullen zich moeten afvragen "of wij als christenen op deze manier niet groot onrecht doen aan medemensen die buiten hun schuld anders zijn". Dat stelt het breedmoderamen (algemeen bestuur) van de Provinciale Kerkvergadering Groningen van de Neder landse hervormde kerk. Het bestuur heeft zich volledig gedistancieerd van een be sluit van de kerkeraad van de wijkgemeente Opwierde in Appingedam om voortaan geen predikanten meer op de kansel toe te laten van wie bekend is dat ze homofiel zijn. Het moderamen van de Provin ciale Kerkvergadering schrijft in het mededelingen blad 'Kontakt' dat het niet juist zou zijn homofiele pre dikanten te veroordelen. Vol gens het breedmoderamen zijn er in de kerk door alle eeuwen heen homofiele pre dikanten geweest. Het ver schil met vroeger is alleen dat er tegenwoordig een grotere openheid en eerlijkheid op dit terrein is, zodat het nu in derdaad bekend kan zijn dat iemand homofiel is. "Dit moet als positief worden be schouwd, omdat het evange lie zich nadrukkelijk keert te gen alle vormen van huiche larij en schijnheiligheid", al dus het moderamen. "Even zeer is het evangelie heel dui delijk een boodschap van be vrijding en genade voor alle mensen, ongeacht hun af komst, huidskleur, geaard heid of geslacht. Het is sterk gekant tegen iedere vorm van discriminatie". Beroepen Hervormde Kerk: Aangeno men de toezegging van be roep tot predikant stichting Crabbehoff, Dordrecht: mevr. J.A. Meulendijk, Rot terdam. Bedankt voor Scher- penisse C. v.d. Berg, Weke- Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar ge steld: J. Alma. Schoonebeek, J.W. van Estrik, Zwijndrecht, C.J. de Jong, Noordwijk, S.H. Lanser. Groningen. Baha'i De Mensenrechten Commis sie van de Verenigde Naties heeft onlangs een resolutie aangenomen waarin de ver volging van de Baha'is krach tig wordt veroordeeld. Des ondanks blijft in Iran de sys tematische uitroeiing van de Baha'is doorgaan. Deze week werden drie leden van deze geloofsgemeenschap door ophanging vermoord. Leden van de Baha'is die zich in het buitenland bevinden vrezen het ergste voor de 300.000 Ba ha'is in Iran als het huidige machtsbestel daar nog langer blijft gehandhaafd. Filmregisseur bij verstek veroordeeld ANKARA (AFP) - Een miltiaire rechtbank in Istanboel heeft de filmregisseur Yilmaz Guney bij verstek veroordeeld tot zeven en een halfjaar wegens "communis tische propaganda". De regisseur van de film "Yol", die op het festival in Cannes werd bekroond met de Gouden Palm, werd vervolgd wegens de publi catie van een artikel in 1979. Gu ney was dit jaar al twee keer ver oordeeld tot zeven en half jaar wegens publicatie van twee an dere artikelen. Nadat Guney in 1974 wegens moord was veroor deeld tot 18 jaar, ontkwam hij in oktober 1981 naar West-Europa. De Turkse nationaliteit werd hem vorig jaar ontnomen. Balanchine geen leider meer van N.Y. City Ballet NEW YORK - George Balanchine is niet langer artistiek leider van het New York City Ballet, elke groep hij in 1948 met Lincoln Kirstein oprichtte en tot een van de belangrijkste dansgroepen ter wereld maakte. Dit heeft het be stuur van het Newyorkse gezel schap bekendgemaakt. De 79-jarige choreograaf die al vijf maanden in een ziekenhuis ligt, is benoemd tot emeritus ballet- meester van het gezelschap. Ba lanchine werd in het toenmalige Sint Petersburg geboren. Hij heeft de Amerikaanse nationali teit. Met de verdwijning van Balanchi ne is een tijdperk van de Ameri kaanse balletkunst afgesloten. Newsweek schreef eens dat Ba lanchine voor de dans was wat Mozart betekende voor de mu ziek. Balanchine die eens deel uitmaakte van de Ballet Russes van Serge Diaghilev, kwam in de jaren '30 op uitnodiging van Kir stein naar de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11