c Kabinet Martens: nieuwe volmacht Strauss mag minister worden v Spanningen in coalitie Suriname in isolement Bouterse: top New Delhi doorbraak voor Suriname WOONIDEEEN WORDEN WERKELIJKHEID Beleid president Reagan "opzettelijk anti-vrouw" België: geen Patriot-raket "Doorbraak blijft uit in overleg Libanon" Zuidafrikaanse politie arresteert journalist ^jfenTBSTiRnwiii iljTi— /Willi WWHTflïIK^1,. DONDERDAG 17 MAART 1983 Buitenland BONN (DPA/AFP/Reuter) - De bondskanselier van West- Duitsland, Helmut Kohl (CDU) heeft de voorzitter van de Beierse zusterpartij CSU, Franz Josef Strauss, gisteren een plaats in zijn nieuwe re gering aangeboden. Kohl, die vandaag de coalitiebe sprekingen met de liberale FDP begint, noch de CSU waren be reid meer opheldering over het aanbod te geven. Na het beraad tussen CDU en CSU, dat drie dagen heeft ge duurd, verklaarde Kohl slechts dat er langdurig en intensief van gedachten was gewisseld. Zater dag zal hij een afsluitend gesprek met Strauss voeren. De bonds kanselier verwachtte dat tegen die tijd de coalitie-onderhande lingen met de FDP voltooid zul len zijn. Over het verloop tot dusver van de besprekingen tussen CDU en CSU zei Kohl dat alle zakelijke kwesties aan de orde waren ge weest die voor een vieijarige re geringsperiode noodzakelijk zijn. Zowel op het gebied van de buitenlandse politiek en de vei ligheid als economische, sociale en financieel-politieke kwesties was volgens de bondskanselier volledige overeenstemming be reikt. De conservatieve pers betwijfelt dit in sterke mate. Strauss had een lange reeks wijzigingen in de buitenlandse politiek geëist, die volledig in strijd zijn met de standpunten van minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher, de leider van de FDP. Volgens de conservatieve bladen is het er bij de achter gesloten deu ren gevoerde onderhandelingen tussen Kohl en Strauss heet toe gegaan. Zij zeiden dat Strauss eist dat Bonn zijn politiek tegen over de Derde Wereld wijzigt door meer hulp aan pro-westerse landen te geven en de hulp aan linkse regeringen te staken. Kohl, die maandag en dinsdag sa men met minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen scher de Europese top in Brussel bijwoont, sloot niet uit dat voor het weekeinde nog "een paar de tails" afgewerkt moeten worden. In Bonn deden geruchten de ronde dat de bondskanselier zover wil gaan dat hij Strauss de keuze laat welke ministersportefeuille hij wil gaan beheren, als het maar niet de sleutelposten buitenland se zaken, economische zaken en financiën zijn. In dit geval blij ven voor Strauss dan niet meer dan de belangrijke portefeuilles van defensie of binnenlandse za ken over. Buitenlandse zaken wil de FDP per se niet uit handen geven. Zij hebben gedreigd in de oppositie te gaan als hun dit belangrijke ministerie wordt afgenomen. WASHINGTON (AP) De leiders van 56 Amerikaanse vrouwen organisaties hebben gezegd dat de beleidsvoorstellen van presi dent Ronald Reagan vrouwen opzettelijk benadelen en dat het door de regering ingediende banenplan vrouwen vrijwel geen uitzicht biedt op werk voor vrouwen. Namens de organisaties verklaarde Eleanor Holmes Norton dat het beleid van Reagan ongevoeligheid ten toon spreidt voor vrouwen in elk stadium van haar leven. "De gehuwde vrouw wier gezin wordt getroffen door de recessie, het alleenstaande vrouwelijke hoofd van een huishouding dat een voortdurende strijd moet leveren om haar kinderen te onderhouden, het jonge meisje dat na een jarenlange investering in een opleiding geen baan kan vinden en de oudere alleenstaande vrouw, die een fatsoenlijk bestaan niet langer kan betalen". Norton onthulde op een persconferentie een rapport, getiteld "on gelijke offers: de gevolgen van de begroting-Reagan voor vrou wen", opgesteld door een verbond van vrouwengroepen, uiteen lopend van de vereniging van Amerikaanse verpleegsters tot de organisatie van pan-Aziatische vrouwen. BRUSSEL - Tussen de Belgische regeringspartners van christen-democraten en libera len zijn spanningen ontstaan na een nieuwe financiële operatie om een gat van 2,8 miljard gulden over 1983 te dekken. Premier Martens heeft gisteren in de Belgische volksvertegenwoordiging bekendgemaakt hiertoe voor 605 miljoen gulden nieuwe las ten op de bevolking te willen leggen. Premier Martens heeft in de volks vertegenwoordiging aangekon digd ook dit jaar weer speciale volmachten te willen hebben. Volgens hem gaat het overigens om een beperkt terrein: dat van de uitvoering van de rijksbegro ting en voor de werkgelegen heid. Volgens de oppositie is dit echter het belangrijkste onder deel van het hele regeringsbe- door Ferry Mingelen leid. Overigens had het kabinet- Martens aan de haast 200 vol machten die het tot nu toe kon gebruiken om het beleid zonder directe tussenkomst van de Ka mer door te voeren, niet genoeg om de onverwachte tekorten van Dubbele moraal Italië blijft de dubbele moraal trouw. Het geïllustreerde weekblad "Oggi" publiceert de uitslag van een enquêtte waaruit blijkt dat mannen hun seksualiteit betrekkelijk vrijuit moeten kunnen bele ven en vrouwen kuis en nij ver moeten zijn. Van de Ita liaanse mannen staat 24,3 procent erop dat hun bruid als maagd het huwelijk in gaat. Maar 10,7 procent der vrouwen eist hetzelfde van de bruidegom. Achtenveertig procent der mannen zou hun vrouw verlaten als zij haar op ontrouw zouden betrappen. Bij de vrouwen is dat maar 15 procent. Cholera Het zuiden van Bangladesj wordt sinds twee maanden getroffen door een epidemie van cholera, die al aan ten minste 214 mensen het leven heeft gekost. Ongeveer drie duizend mensen hebben een behandeling moeten onder gaan, volgens een woord voerder van het cholera-be- strijdingsinstituut. Hij noem de besmet water en niet afge dekt eten de voornaamste be smettingsbronnen. Bahai's Drie leidende figuren binnen het Bahai-geloof zijn afgelo pen weekeinde in de zuid- Iraanse stad Shiraz terecht gesteld. Dit heeft de nationa le geestelijke vergadering van de Bahai in Londen ge meld. Het drietal, onder wie een vrouw, was onder 22 ge loofsgenoten die vorige maand door een Islamitische rechtbank in Shiraz ter dood werden veroordeeld. De na men werden niet bekendge maakt. De Bahai godsdienst werd in de vorige eeuw in Iran gesticht en wordt door de Iraanse Shia-godsdiensti- ge leiding als ketters be schouwd. Dolfijnen De ambassadeur van Turkije in Londen heeft de Britse milieuorganisatie "The peop le's trust for endangered spe cies" laten weten dat de jacht op dolfijnen in de Zwarte Zee met ingang van 1 april a.s. wordt stopgezet. De milieu organisatie die door middel van allerlei acties in Europa en de Verenigde Staten hef tig geprotesteerd heeft tegen de jaarlijkse slachting onder deze dieren, spreekt van een grote overwinning. 2,8 miljard gulden te voorkomen. Deze nieuwe lasten betreffen on der meer belasting van werkloos heidsuitkeringen boven een be paalde grens, strengere regelin gen voor de belastingaftrek van bijvoorbeeld gebruik van be drijfsauto's, uitstel van bepaalde uitkeringen voor ambtenaren en een kunstmatig hoog houden van de olieprijzen. De rest moet komen uit een lange reeks bezui nigingen op allerlei begrotingen. De liberale regeringspartner PW meent dat de lastenverhogingen in strijd zijn met het regeerak koord. Het kabinet-Martens was aangetreden met de belofte om de belastingen niet te zullen ver hogen, maar is daar nu al voor de tweede keer van afgeweken. „Wanneer men zo verder gaat, lokt men een crisis uit. Dit is een dui delijke waarschuwing", zei PW- voorzitter Verhofstadt woensdag in Brussel. De liberalen zijn van plan zich op dit punt keihard op te stellen in de komende onder handelingen over de begroting voor 1984. De voortgaande bezuinigingsron den brengen in België ook weer steeds meer onrust. Personeel van onderwijs en de PTT berei den acties voor uit protest tegen de ingrepen in hun sector. BRUSSEL (Reuter/AFP) - België heeft de NAVO laten weten dat het om bezuinigingsredenen af ziet van plannen de Patriot-raket te kopen. Het is de bedoeling dat deze raket over een aantal jaren het belangrijkste luchtverdedi gingswapen van het militaire bondgenootschap wordt. In regeringskringen in Brussel is gisteren vernomen dat de Belgi sche minister van defensie, Fred dy Vreven, al vorig jaar decem ber het comité voor defensie plannen van de NAVO heeft ge waarschuwd dat het bondge nootschap met dit probleem re kening moest houden. De Amerikaanse hypermoderne geleide Patriot, die vanaf de grond naar doelen in de lucht wordt gelanceerd, moet te zijner tijd de langs de scheidslijn tus sen oost en west opgestelde Hawk-raketten en de zich onge veer 300 km daarachter bevin dende Nike-Hercules-raketten vervangen. De patriotten kun nen met zowel conventionele als atoomladingen worden uitge rust. Israëlische militairen hebben in de Zuidlibanese kuststad Sidon op Pa- eisen van de circa 5500 Palestijnen en Libanezen, die door de Israëliërs lestijnse demonstranten geschoten. Een vrouw (zie foto) werd door een worden vastgehouden in het gevangenkamp Ansar sinds de invasie in kogel in haar been getroffen en drie anderen liepen eveneens verwondin- Libanon. Naar verluidde schoten de soldaten eerst met traangasgranaten gen op. om de met stenen gooiende demonstranten te beletten een Israëlische weg- Ongeveer 300 Palestijnen uit het vluchtelingenkamp Ein Helwe trokken versperring te passeren. Toen dat geen effect sorteerde vuurden ze in de naar het kantoor van het Israëlische leger in Sidon om de vrijlating te lucht. (Foto: ap> WASHINGTON/JERUZALEM (AFP/Reuter) "Er is vooruit gang geboekt maar geen door braak tot stand gekomen" in de afzonderlijke besprekingen die Libanese en Israëlische functio narissen hebben gevoerd met de Amerikaanse regering. Dat heeft een hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris gisteren ge zegd na afloop van de besprekin gen in Washington. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Yitzak Shamir, zei bij terugkeer van zijn vierdaags verblijf in Washington, dat Israël en de Verenigde Staten "een be ter begrip" hebben bereikt over de kernproblemen bij de onder handelingen tussen Israël en Li banon, maar dat er "geen concre te resultaten te melden zijn". Washington heeft tijdens de be sprekingen een nieuw voorstel gedaan om zijn troepenmacht in Libanon uit te breiden met in structies en deze in te zetten bij de grensbewaking aan de Israëli sche noordgrens. Dit heeft het Is raëlische dagblad Ma'ariv ge meld. Ma'ariv schreef dat het nieuwe voorstel niet voorziet in een Israëlische militaire aanwe zigheid in Zuid-Libanon, een van de breekpunten in de onderhan delingen. Shamir zei dat zijn re gering alle voorstellen die be trekking hebben op de situatie in het Midden-Oosten zal bestude ren als voorbereiding op de her vatting van de onderhandelingen volgende week. Voormalig premier van Libanon Saeb Salam, die als speciale afge zant van president Amin Ge- mayel onder andere besprekin gen heeft gevoerd met president Reagan, zei dat Reagan wil dat "Libanon weer op eigen benen kan staan". 99 99 RIJSWIJK - Bouterse gebruikt Cu ba's Castro als kruiwagen. Maar zijn bewind raakt binnen- en bui tenslands steeds meer geiso- leerd. Op voorspraak van Castro brengt Bouterse nu een bezoek aan Libië. In de eigen regio hoeft hij niet op steun te rekenen, van daar dat hij het nu meer naar het Oosten zoekt. door Hans Geleijnse Volgens mr. Sewrajsing, voormalig Surinaams ambassadeur- bij de VN in New York en thans secre taris-generaal van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, heeft het Bouterse-bewind tij dens de onlangs in New Delhi ge houden top van niet-gebonden landen geen enkel politiek suc ces kunnen boeken. „Ik was vorig jaar juni in Havanna zelf betrokken bij de opstelling van het werkdocument voor de ze top. Daarin werd de Suri naamse revolutie geprezen van wege de bereikte resultaten. Die complimenten zijn uit de uitein delijke tekst verdwenen. In plaats daarvan zijn de obligate bewoordingen over niet-inmen- ging van buitenaf gekomen. Een succes kun je dat zeker niet noe men", aldus Sewnqsing. Een ander voorbeeld voor gebrek aan internationale steun voor de machthebbers in Suriname noemde hij het „niet doorgaan van geplande staatsbezoeken aan India en Indonesië". Bouter se zou volgens al maanden gele den gemaakte plannen na éffloop van de top in India blijven voor een officieel bezoek en vervol gens naar Indonesië afreizen. Sewrajsing was zelf bij de voor bereidingen voor deze bezoeken betrokken geweest. Hij ziet het niet doorgaan ervan als een suc ces voor de Raad, omdat deze protesttelegrammen met het ver zoek Bouterse niet te ontvangen naar New Delhi en Jakarta heeft verstuurd. Delegaties van de Raad hebben de afgelopen maanden landen in de regio en politieke en vakbonds kringen in de Verenigde Staten „bewerkt" om steun te krijgen voor de centrale doelstelling van de Raad: totale economische en politieke isolering van het Bou terse-bewind. Sewrajsing meen de dat deze missies „vruchtbaar" zijn geweest. Met uitzondering van Venezuela wilde hij geen landen noemen waar de Raad (op officieel niveau) willig gehoor heeft gevonden. „Onze diploma tieke kanalen mogen niet ver stopt raken door vroegtijdige pu- bliciteitn", aldus Sewrajsing. Hij had zelf een „vakantie" in Bra zilië doorgebracht, een land ove rigens waar hij negen jaar lang als Surinaams diplomaat was ge stationeerd. Volgens Sewrajsing zijn er geen problemen tussen Suriname en de buurlanden, „en daarom komen die ook verdrags verplichtingen na. Maar ik heb de verzekering gekregen dat geen niedwe akkoorden, op welk terrein dan ook, zullen worden afgesloten". In Venezuela, dat als enige Latijn- samerikaanse land de executies van 8 december vorig jaar heeft veroordeeld, werden Sewrajsing en Raadsvoorzitter, ex-premier Chin a Sen, ontvangen door de minister van buitenlandse zaken Zambrano. Twee weken eerder had de Venezolaanse regering de demissionaire minister van bui tenlandse zaken Naarendorp te verstaan gegeven dat hij als ver tegenwoordiger van het huidige bewind in Paramaribo niet wel kom was in Caracas. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafnkaanse veiligheidspolitie heeft gisteren een journalist van Associated Press-Dow Jones voor verhoor gearresteerd, nadat de woning van een andere buitenlandse correspon dent was doorzocht. Bernard Simon, een Zuid-Afrikaan die werkt voor The Economist, The Financial Times en AP-Dow-Jones, werd meegenomen naar het hoofd bureau van politie. Hij kreeg te horen dat de borgsom 500 rand (1250 gulden) bedroeg. Een politiewoordvoerder werd verhoord omdat hij mogelijk schuldig zou zijn aan tegenwerking van de justitie. Veiligheidsagenten verrichtten eerder op de dag huiszoeking in de wo ning en in het kantoor van Allister Sparks, de correspondent in Zuid- Afrika van de Washington Post, The Observer en NRC/Handelsblad. Sparks kreeg te horen dat de huiszoeking te maken had met een ver haal dat hij schreef over de verbannen activiste Winnie Mandela. ADVERTENTIE Desi Bouterse. PARAMARIBO (ANP) - "De deel neming aan de zevende topcon ferentie van niet-gebonden lan den in New Delhi is een door braak geweest voor Suriname op internationale niveau". Dit heeft de Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse gisteren gezegd na zijn terugkeer uit Libië, zo meldt het officiële Surinaamse persbureau SNA. De legerleider kwam in de nacht van dinsdag op woensdag onder aanzienlijke publieke belangstel ling aan op het vliegveld van Pa ramaribo, aldus SNA. Bouterse verklaarde dat Suriname veel steun heeft in de wereld en een "goede beurt" heeft gemaakt in het buitenland. Hij noemde de uitingen van "internationale soli dariteit" van de niet-gebonden landen "formidabel". Daarbij wees Bouterse er onder meer op dat Suriname werd gekozen tot een van de vice-voorzitters van de beweging. De slotverklaring van de topconfe rentie, die afgelopen zaterdag werd beëindigd, onderstreept volgens de militaire leider de in ternationale doorbraak van Suri name. In de eindverklaring wordt steun betuigd aan de soe vereiniteit van Suriname en spreekt de organisatie de hoop uit dat het land zich ontwikkelt zonder "enige buitenlandse in menging of druk". Bouterse is te vreden met dit resultaat, temeer daar "er een zwaar diplomatiek offensief is gevoerd om een der gelijk succes te frustreren". Vooral Nederland heeft zich bij zonder veel inspanning getroost om Suriname te isoleren van de rest van de wereld, aldus Bouter se. "Nu deze poging duidelijk mislukt is en Nederland door de internationale gemeenschap ver oordeeld is voor zijn houding ten opzichte van Suriname, stelt pre mier Lubbers dat het prestige van de met-gebonden beweging een deuk heeft gekregen vanwe ge de paragraaf over Suriname". Volgens Bouterse is juist het om gekeerde aan de hand en hij stelt dat het afbreuk zou doen aan het gezag van de organisatie van niet-gebonden landen als "Het immorele gedrag" van Neder land niet zou zijn genoemd, zo meldt SNA. óriDErwiaufïl ITTTTUTIT—THI -TTT— 3^ Met IP 20 uw studeer/hobby ruimte de baas! Voor u die zélf wilt bepalen hoe uw studeer/hobby ruimte er precies uit gaat zien: IP 20. Een geniaal systeem op basis van losse elementen, waarmee allerlei individu ele woonideeën - eindelijk! - werkelijk heid worden. Flexibel, stijlvol, door dacht. Overal toe te passen IP 20. Als 't moet zoals wilt1 Kom uw ideeën eens bespreken met d< IP 20 showroom-adviseur! mideetot interieur Exklusief verkrijgbaar bij Kruyt B.V., Ambachtsweg 33. 2222 A.I Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9