CDA: kinder bijslag verlagen Vakantiegeld aan banden C Duiven massaal ingeënt Overdaad en tekort in medicijnen contact lenzen.... Tegen dodelijk virus Journalisten aan de slag met nep diplom as VVD wil anders bezuinigen Rode Kruis heeft tekort aan geld Nieuwe WD-voorzitter voor Emaneipatieraad Kamer wil ingreep wegens grote inkomensverschillen Kraakpand ontruimd Vakbeweging: sociale zekerheid afgebroken DONDERDAG 17 MAART 1983 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het seizoen voor de postduiven is met twee weken uitgesteld. Eerst moeten voor 1 april de ongeveer drie miljoen duiven zijn ingeënt tegen een vi rusziekte. Voor 15 april mogen er dan geen duiven worden ver voerd of vluchten georganiseerd. Deze maatregelen volgen na grote paniek die in de postduivenwe- reld is uitgebroken. Berichten over het dodelijke virus paramy- xo-3 de afgelopen dagen werd gevolgd door een run op de die renartsen. "De paniek die nu is ontstaan, is een beetje onnodig", aldus de Leidse dierenarts Muurling. "De ziekte heerst eigenlijk al sinds ja nuari en is toen niet helemaal on derkend. Misschien zijn er wel gevallen geweest, waar je achter af van zegt: dat was het. Moeilijk vast te stellen, want het lijkt sterk op paratyfus". Binnenland Is dat laatste nog wel met medicij nen te bestrijden, tegen het virus is geen enkel anti-biotica gewas sen. "Je moet er preventief bij zijn, dus gaan we er de komende dagen hard tegen aan". Volgens Leiderdorper W. Dok- kum, voorzitter van de afdeling West van de Bond van Zaterdag vliegers zal het allemaal best luk ken. Ook al zijn er in Leiden en omgeving zo'n tienduizend dui ven. "Ik verwacht dat in de loop van volgende week het meren deel wel ingeënt zal zijn. Het gaat in een vreselijk snel tempo". Dat komt omdat de veterinatire dienst over een grote hoeveel heid entstof beschikt. "Stom toe val, want dat spul stond net klaar om naar Italië te worden ge bracht. Dat kunnen wij nu mooi gebruiken". Gekkenhuis Honderden dierenartsen en dui- venliefhebbers bellen naar het Dr. De Zeeuw-laboratorium in De Bilt voor dat vaccin. Ver koopleider Van Vliet van het Dr. de Zeeuw-laboratorium: „Je ziet het, een gekkenhuis is het hier. Uit het hele land komen aanvra gen binnen voor het spul. We zit ten al dagen met vier mensen aan de telefoon om de bestellingen op te nemen". „Het probleem is dat de mensen het vaccin direct in huis willen hebben. Kan ik me ook wel voor stellen, want vaak zijn die duiven duizenden guldens waard. Het enige wat ik dan kan zeggen is: kom het maar halen. Zoals bij voorbeeld een man uit Den Hel der deed. Nou, hij is niet de enige geweest die van heel ver kwam voor het vaccin". Ruim twee weken geleden werd de virusziekte ontdekt door dr. Stam van de faculteit voor dier geneeskunde van de rijksuniver siteit in Utrecht Op verschillen de plaatsen stierven enkele dui ven een plostelinge en on verklaarbare dood, nadat zij last kregen van diarrhee en onophou delijk hadden geschud met de nek. Men vermoedt dat het virus een zenuwstoring bij de duiven veroorzaakt, Stam belde met di recteur Van Krasselt van van het laboratorium Dr. De Zeeuw. Dui delijk werd dat de dieren besmet waren met het paramyxo-3 virus. In gewoon Nederlands „namaak- vogelpest". Normaal wordt het nu gehanteerde vaccin gebruikt om kippen in te enten tegen een vorm van vogel pest. Volgens Van Krasselt van het laboratorium in De Bilt vol doet het paramyxo-type 3-vaccin uitstekend. Momenteel wordt nog wel onderzocht of er een vac cin te maken is, speciaal geschikt voor de duiven. UTRECHT (ANP) - Als protest te gen de toenmalige schoolleiding en als "grap" hebben studenten in 1970 zo'n vijfhonderd valse di ploma's van de School voor de Journalistiek (SvdJ) in Utrecht in omloop gebracht. Een student die geen eindexamen heeft ge daan, zou met het nep-diploma hebben gesolliciteerd en vervol gens een baan hebben gekregen. Dit staat in het gedenkboek 'Te rugblik op de toekomst' van SvdJ-student Roel Zaadnoordijk over de geschiedenis van de school tussen 1966 en 1983. Het boek wordt volgende week vrii- DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn het nog niet eens over een verlaging van de kinderbijslag met gemiddeld 0,5 procent per 1 juli van dit jaar. Deze verlaging zou in de plaats moeten komen van het plan om de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen van buitenlandse werknemers te verlagen. Dat plan gaat - althans voorlopig - niet door. In het kinderbijslagdebat sprak gisteren overigens alleen het CDA zich uit vóór een algemene kinderbijslagverlaging om op die manier het gat in de begroting te dekken. De WD zei hiermee niet blij te zijn en zou zich nog beraden op een andere bezuini- DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbureau van het Rode Kruis in Den Haag verkeert inf inanciële problemen. Het hoofdbestuur heeft in januari een onderzoek gelast naar huidige taken en activiteiten. Dit onderzoek, dat in mei moet zijn afgerond, leidt zeer waarschijnlijk tot het gedeel telijk terugbrengen van een aantal taken van het hoofd bureau en mogelijk tot ge dwongen ontslagen onder de driehonderd vaste medewer kers. Het hoofdbureau van het Rode Kruis heeft evenals alle lan delijke afdelingen eigen fi nanciële middelen. Die wor den gebruikt voor zowel bin nenlandse- als buitenlandse hulpverlening. Volgens de woordvoerder zijn vorig jaar, nadat de tekorten opliepen tot enkele miljoenen, enkele beslissingen genomen die het tekort over dit jaar moeten beperken tot enkele tonnen. De financiële tekorten zijn vol gens het Rode Kruis niet te wijten aan teruglopende in komsten, die blijven stabiel. Het knelpunt is het snel toe- nemende aantal verzoeken om hulp, met name uit het buitenland. Het Rode Kruis verwacht dat door tijdig in grijpen de situatie per 1 ja nuari van het volgend jaar weer in evenwicht zal zijn ge bracht. gingsmaatregel. De regering moet nog een voorstel hierover indienen. Het gaat hierbij dit jaar om een be drag van f50 miljoen. De dek king daarvan zou moeten wor den gevonden door de aanpas sing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind aan de prijsstijging, niet te laten door gaan (opbrengst f 30 miljoen) en vervolgens alle kinderbijslagen met 0,5 procent te verlagen. PvdA en D'66 zijn tegen een alge mene verlaging van de kinderbij slag. De CDA'er Hermsen noem de het goed om solidariteit te vragen van alle kinderbijslag- ontvangers ten behoeve van de buitenlandse werknemers. De socialist Buurmeijer echter wees de algemene korting af om dat die onevenredig zwaar op de lagere inkomens zou druKken. voor buitenlanders niet door te laten gaan. De regering wil die beperking omdat de kosten van levensonderhoud voor in het buitenland wonende kinderen (het gaat vooral om Turkije en Marokko) lager zijn dan voor in Nederland wonende kinderen. CDA en WD vroegen de regering gisteren in een motie in interna tionaal verband alles te doen om ervoor te zorgen dat de kinder bijslag in de toekomst wordt af gestemd op de onderhoudskos ten in het land waar het kind ver blijft. Staatssecretaris De Graaf is ook voorstander van dit „woonland beginsel", waarvan hij hoopt dat het in 1986 kan worden inge voerd. Alleen zo kan volgens hem ook na 1985 een blijvende bezuiniging van 50 miljoen wor den bereikt. De hoge inkomens merken rela- PvdA en D'66 - die niet principieel tief nauwelijks iets i laging, betoogde hij. „De solida riteit waar het CDA over spreekt, wordt zo vooral een solidariteit van de zwaksten met de zwak- sten". CDA'er Hermsen zei dat de inkomensgevolgen „een ac ceptabel neveneffect" zijn. Tegemoetkoming Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) verklaarde dat gezinnen die door deze verlaging in pro blemen komen, aan het einde van het jaar in het kader van de eenmalige uitkering voor de ech- i eventueel op een extra tegen het woonlandbeginsel zijn - vonden de motie te voorbarig en willen dat eerst over dit prin cipe overeenstemming in de Tweede Kamer bestaat voordat in EG-verband iets wordt onder- Niet gelijk Alleen de WD'er Linschoten vond ook gisteren nog dat de beper king van de kinderbijslag voor buitenlandse kinderen niet had mogen worden uitgesteld. Hij vindt dat mensen in niet-gelijke omstandigheden ook niet-gelijk behandeld mogen worden, tegemoetkoming kunnen reke- Volgens Linschoten is de Neder- nen. landse kinderbijslag in sommige De verlaging met 0,5 procent was nodig omdat de regering onder druk van een kamermeerderheid (CDA, PvdA, D'66) besloot de be perking van de kinderbijslag landen in verhouding met de plaatselijke inkomens zo groot, dat de eigen verantwoordelijk heid van de ouders voor de ver zorging van de kinderen af neemt. DEN HAAG (ANP) Mevrouw mr. E.J.J.E. van Leeuwen-Schut (43) is benoemd tot voorzitter WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis motregen 11 motregen 11 regen 10 motregen 11 motregen 11 motregen 10 motregen 11 geheel bew. 11 regen 11 zwaar bew. 13 zwaar bew. 14 onbewolkt 20 zwaar bew. 8. motregen 13 motregen 12 onbewolkt 12 geheel bew. 9 mist 3 zwaar bew. 13 mist 12 geheel bew. 7 onbewolkt 19 geheel bew. 8 geheel bew. 11 onbewolkt 11 licht bew. 16 onbewolkt 24 half bew. 17 regenbui 17 motregen 12 licht bew. 11 regen 14 geheel bew. 3 half bew. 19 zwaar bew. 24 licht bew. 17 zwaar bew. 15 van de Emaneipatieraad. Zij volgt de huidige minister van ontwikkelingssamenwerking, drs. E.M. Schoo, op. Mevrouw van Leeuwen is lid van de WD. Zij is voorzitter van de werkgroep emancipatie van de Prof. mr. B.M. Teldersst;chting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Zij studeerde rech ten aan de katholieke universi teit van Nijmegen, en vervulde tussen 1963 en 1976 verschillen de functies in het bedrijfsleven. Thans is zij onder meer lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De Rooie Vrouwen (PvdA) noe men de benoeming van me vrouw van Leeuwen zeer betreu renswaardig. "Juist nu er een CDA-WD regering is zou een PvdA-vrouw op die plaats wen selijk zijn". Ook bij de Emaneipatieraad is er teleurstelling. De selectiecom missie heeft unaniem de vice voorzitter van de raad Annema- rie Grewel voorgedragen voor het voorzitterschap. ENTER (ANP) - Twee wooneenheden van het bejaardentehuis "Het Reggedal" in het Overijsselse Enter zijn gisteren verwoest door een gasexplosie. PPT-monteurs die bezig waren met een telefoonleiding raakten een gasleiding. De gasmaatschappij heeft het gat onmiddellijk gedicht. Even nadat de monteurs de woning hadden verlaten vond de explosie plaatsvermoedelijk omdat uitgestroomd gas in de woningen is achtergebleven. Een van de getroffen bewoners (geheel rechts) staat hulpeloos bij zijn vernielde bezittingen. Zijn vrouw werd bij de explosie licht gewond. Verder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. dag bij de officiële opening van het nieuwe school-gebouw in verkoop gebracht. Tijdens een bijeenkomst op de SvdJ in mei 1970 deelde een aan tal studenten valse diploma's uit. Het diploma was een overdruk van het origineel, voorzien van handtekeningen, maar zonder de gegevens van de "kandidaat". In totaal zijn er zo'n vijfhonderd nep-diploma's binnen en buiten de school verspreid, aldus het ge denkboek. De toenmalige studenten Boude- wijn Chorus (nu redacteur van het maandblad Kri) en Daan Dijksman (redacteur Haagse Post) bevestigen desgevraagd dat zij de diploma's hebben over gedrukt en van handtekeningen hebben voorzien. "Je moet dat zien in de sfeer van die tijd, net na de roerige jaren zestig. We wil den laten zien dat het diploma volgens ons niets voorstelde en hebben daarom deze 'act' ge bracht. Verder moet je er niets achter zoeken", aldus Dijksman. Collega Chorus weet met zeker heid te melden dat een toenmali ge student met het nep-diploma een baan heeft gekregen. "Ik ver moed wel dat hij de enige is ge weest", aldus Chorus. Adjunct-directeur Jan de Vos van de School voor de Journalistiek noemt het verhaal over de diplo ma's "flauwekul". "Er is toen maar een klein aantal verspreid. Het was een incidentje, meer niet. Zoals ik het nu hoor, klinkt het me als een indianenverhaal in de oren". Zelftnoorddrama GOUDA (ANP) - In Gouda is gis teren een 34-jarige arts aange houden, omdat hij vorige week zijn echtgenote, op haar eigen verzoek, van het leven heeft be roofd. Vorige week vrijdag heeft het artsenechtpaar geprobeerd in Gouda gezamenlijk zelfmoord te plegen. De vrouw, 31 jaar oud, overleed: de man werd tijdig naar een ziekenhuis gebracht en overleefde het drama. DEN HAAG (GPD) - Tussen de mi- nisters De Koning (sociale za ken) en Ruding (financiën) is een meningsverschil ontstaan over een mogelijke verlaging van het vakantiegeld later dit jaar. Als gevolg van het conflict ontving de Tweede Kamer de afgelopen dagen twee verschillende bere keningen over de koopkrachtda ling voor de hoogste inkomens. Minister Ruding liet de Kamer dinsdag weten dat de koop kracht voor de groep met een in komen van vier keer modaal (globaal f 150.000) dit jaar met 1,5 procent zou dalen. Gisteren deel de zijn collega De Koning de Ka mer mee dat deze groep kon re kenen op een vooruitgang van 0,5 tot 1 procent. Voor de overige categorieën zijn de uitkomsten gelijk: minimum -2 tot -2,5 pro cent, iets daarboven -1,5 procent, modaal -2,5 procent en twee keer modaal -3,5 procent. Inmiddels heeft een meerderheid uit de Kamer (PvdA en CDA) la ten weten dat het vakantiegeld dit jaar opnieuw aan een maxi mum gebonden moet worden. Beide fracties vinden het onaan vaardbaar dat de laagste inko- AMSTERDAM/NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse politie heeft gisteren een vorige week gekraakt pand in die stad ont ruimd en de ongeveer twintig kraaksters, die zich op dat mo ment in het pand bevonden, gearresteerd. Aan de actie, die werd uitgevoerd door 25 politie mensen, gingen schermutselin gen vooraf toen de agenten een groep van ongeveer zeventig ac tievoerders voor de deur van het kraakpand wilden verwijderen. Daarbij werd fel verzet geboden. De 23 krakers van de gisteren eveneens ontruimde luxe-appar tementen aan de Realengracht in Amsterdam, die gearresteerd wa ren wegens huisvredebreuk, zijn 's avonds allen door de politie weer vrijgelaten. mens zo'n twee procent moeten inleveren, terwijl de hoogste er op vooruitgaan. Minister De Ko ning liet echter weten niet te voe len voor een loonmaatregel. Ze ker niet nu het overleg tussen werkgevers en werknemers nog niet is afgerond. Uit de verschillende cijferlijstjes, die de ministeries verspreiden, valt op te maken dat minister Ruding voorstander is van een aftopping en beperking van het vakantiegeld tot 7,5 procent. Een dergelijke maatregel zou echter dwingend moeten worden opge legd door het kabinet, omdat de sociale partners daar tot nu toe niet over hebben gesproken. Minister De Koning voelt daar niets voor. In zijn staatje komen de hoogste inkomens er onge veer 2,5 procent beter van af. Dat Bevallingsverlof ook voor vaders DEN HAAG (ANP) - Behalve een zwangerschaps-beval- Jingsverlof van achttien in plaats van twaalf weken voor moeders dient er een beval lingsverlof van tien dagen bij de geboorte van een kind voor vaders te komen. Op langere termijn moeten door arbeidstijdverkorting alle ou ders een gedeeld ouderschap kunnen waarmaken. Zolang dit nog niet kan, moet voor ouders van kinderen onder de vier jaar een ouderschaps verlof (korter werken) wor den ingevoerd. Dit staat in het advies "Kinde ren: half werk" dat de Raad voor het Jeugdbeleid giste ren heeft gepubliceerd. De raad hoopt, dat zijn advies een rol speelt bij het voorbe reiden van de adviezen over ouderschapsverlof, waarom de regering de SER en de emaneipatieraad heeft ge vraagd. De Raad voor het jeugdbeleid stelt, dat regelin gen voor ouderschapsverlof in het belang van het kind moeten zijn en dat dit belang ligt bij een gedeeld ouder schap. s ongeveer het effect van het ge woon uitkeren van het volledige vakantiegeld. De lagere inko mens kennen dit effect niet, om dat de aftopping pas plaatsvond bij ongeveer twee keer modaal. De bewindsman van sociale zaken liet gisteren tijdens het debat over zijn begroting de Kamer nog eens nadrukkelijk weten dat hij niet op voorhand wil ingrij pen in de loononderhandelingen. Pas na het gesprek met de socia le partners op 22 april wil hij beoordelen of een loonmaatregel gewenst is. De Koning zei in antwoord op een interruptie van de PvdA'er Buur meijer dan ook het „onwijs te vinden" nu al vooruit te lopen op de resultaten van het komende gesprek. „Het is jammer dat het vakantiegeld niet bij de onder handelingen betrokken is," zei hij. Buurmeijer liet zich honend uit over de publicatie van de twee verschillende cijferlijstjes. Mi nister De Koning zei niet te we ten hoe dit kon gebeuren, en zeg de toe de affaire te zullen uitzoe ken. Ook de CDA'er Gerritse toonde zich ontevreden over de ant woorden van minister De Ko ning, en het optreden van de so ciale partners. Gerritse zei dat de partners de nu gepresenteerde koopkrachtcijfers „met open ogen" tot stand gebracht. Mocht een dringend beroep van De Ko ning op werkgevers en werkne mers niet het gewenste resultaat hebben, dan „moet de minister de verantwoordelijkheid van de overheid op maximale wijze in- wegen," zei hy. De VVD'er De Korte liet blijken minder moeite met het nieuwe koopkrachtbeeld te' hebben. Hij herhaalde zijn opvatting dat het kabinet zich niet met het overleg tussen de sociale partners moet gaan bemoeien. Volgens hem zet de PvdA met het pleiten voor overheidsmaatregelen het ak koord in de Stichting van de Ar beid op losse schroeven. UTRECHT (ANP) - De vakbewe ging zal zich fel verzetten tegen de dreigende afbraak van ons so ciale zekerheidsstelsel. Dat kon digden bestuurders van FNV en CNV gisteren aan op een bijeen komst van uitkeringstrekker sin Utrecht. Bestuurder Michel Negenman van de FNV zei dat er "nog nooit zo rigoureus is ingehakt op onze so ciale zekerheid" als door dit ka binet. "In december heeft het ka binet een reeks bezuinigingen op de uitkeringen door het parle ment gejaagd. Nu zijn er weer nieuwe plannen in de maak die er op neerkomen dat werklozen en arbeidsongeschikten in de bij stand terecht komen. Ons moei zaam opgebouwde stelsel van so ciale zekerheid dreigt te worden afgebroken en dat is onaanvaard baar", aldus Negenman. Zijn CNV-collega Molendijk zei dat het CNV er niets voor voelt "om na de crisis bij de puinho pen van sociale zekerheid te staan. Een puinhoop waarop de vlag wappert van het regeerak koord". Molendijk verweet het kabinet dat het voornamelijk be zuinigt. Van versterking van de economie en bestrijding van de werkloosheid is geen sprake. Ook CNV-voorzitter Harm van der Meulen kraakte het kabinetsbe leid. Van der Meulen constateerde dat staatssecretaris De Graaf met het ene bezuinigingsplan na het an dere komt, terwijl het kabinet niets doet aan versterking van de economische structuur en werk loosheidsbestrijding via herver deling van arbeid en alternatieve werkgelegenheid Van der Meulen vindt dat De Graaf, oud CN V-bestuurder, langzamerhand voor de er zou moeten bedanken om als "de grote kassier" te fungeren, zo lang het kabinet het wat betreft het economisch beleid en werk gelegenheid laat afweten. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Hoe meer mensen aan een bepaalde ziekte lijden, hoe meer moeite de ge neesmiddelenindustrie zich ge troost om medicijnen voor die ziekte op de markt te brengen. Dat betekent niet alleen dat er voor veel voorkomende ziekten, zoals hart- en vaatziekten, een overdaad aan middelen te krij gen is, maar ook dat voor zeldza me ziekten geen of te weinig me dicijnen bestaan omdat de indus trie het onderzoek daarnaar niet interessant vindt. Dat zei de Utrechtse cardioloog prof.dr. F.L. Meijltr gisteren tijdens een symposium over geneesmidde len in de Domstad. Voor het braakliggende terrein van onderzoek naar geneesmiddelen voor zeldzame ziekten zou de overheid steun moeten verlenen. Voor veel voorkomende ziekten geldt precies de omgekeerde si tuatie. "De geneesmiddelenin dustrie heeft de hartpatiënt als aantrekkelijk aandachtsveld ont dekt", zo stelt Meijler. Volgens hem wordt de cardiologie onder gesneeuwd met een overdaad van onderling maar weinig ver schillende midde'en. Zo brengen veertig verschillende firma's samen zo'n 200 merkge neesmiddelen op de markt voor hart- en vaatziekten. Een bewus te keuze uit al die middelen, die vaak erg op elkaar lyken, is vol gens Meijler haast niet mogelijk. Artsen laten zich bij hun keuze nogal eens leiden door reclame of door de heersende "mode" in medicijnen. Drs. L. Franssen, secretaris van de commissie voorlichting prijzen geneesmiddelen, pleitte er in Utrecht voor bij het toelatingsbe leid voor geneesmiddelen het be hoeftecriterium een rol te laten spelen. "Aan een nieuw middel moet bij toelating de eis worden gesteld dat het duidelijk aan toonbare voordelen heeft boven de al op de markt aanwezige middelen", zo stelde hij. lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede, Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7