Het blijft toch een surrogaat" Schurft" bevestigt eigen opvattingen Unieke combinatie van humor, absurditeit en barok taalgebruik -C Ander Werk helpt vijftig mensen aan werk, maar: Leiden J- Nog een paar weken (tot 1 april) en de proefperiode van het Alphense werklozenproject 'Ander Werk', met be houd van uitkering, loopt af. Een half jaar heeft het project dan gedraaid. In die zes maanden heeft coördi nator Hoedeman kans gezien om meer dan veertig, langdurig, werklozen aan een 'baan' te helpen. Vergele ken met soortgelijke initiatieven elders in het land, een hoge score. Maar, zoals gezegd, de proefperiode is praktisch voorbij. Wat nu? Doorgaan of stoppen? Het woord is aan de po litiek. Wat Hoedeman betreft moet de gemeente op de ingeslagen weg voortgaan. Dat vinden de deelnemers aan 'Ander Werk' ook. De vakbond FNV staat echter heel wat kritischer tegenover deze ontwikkeling. ALPHEN AAN DEN RIJN - De drempel naar het sober ingerich te kantoortje diep in het statige pand aan de Wilhelminalaan was vaak té hoog. Tot de deur ging 't goed. Maar dan kwam de twijfel. Naar binnen stappen en om een onbetaalde baan vragen? Nee, dat ging velen té ver. Een heel enkele keer bleef de kandidaat zelf op de stoep staan, schichtig om zich heen kijkend. Z'n vriend ging dan op onderzoek uit naar wat dat vrijwilli gerswerk nu precies in hield. Tóch is coördinator Hoede man best tevreden met het bereikte resultaat. Zijn werklozenproject 'Ander Werk' is aangeslagen. Bij de deelnemers en bij de in stellingen die er gebruik van maken. De proefpe riode is bijna voorbij. Nu moet er antwoord worden gegeven op de vraag: wat gaan we doen? Stoppen of verlengen Voor Hoedeman is dit geen en kel punt. Hij zegt: "Natuur lijk moeten we ermee door gaan. Daar valt, wat mij be treft, gewoon niet over te pra ten. Laat ik voorzichtig zijn, want het is de politiek die de dienst uitmaakt. Zij en nie mand anders moet beslissen of we na 1 april doorgaan of niet. Het project loopt echter zó geweldig, nee, dat mag niet van de haak vallen." Hoe de kansen voor het verlen gen van 'Ander Werk' liggen, Hoedeman kan het moeilijk inschatten. "Ik ben gematigd optimistisch", is de enige op merking die hij kwijt wil. Eén ding staat als een paal bo ven water: het project geeft vijftig werklozen weer zin in het leven. Wordt het stilge legd, dan vallen ze weer in dat diepe gat. Niemand be seft dat beter dan Hoedeman. Arbeidsbureau "Ja, dat is een groot probleem", zucht hij. "Daarom proberen we nu om samen met het ar beidsbureau iets op poten te zetten. Of dit dan het project zal voortzetten als de politiek 'nee' zegt? Het is zijn taak niet, hè? Zodra de initiatief nemer wegvalt, de gemeente dus, dan is het, denk ik, afge lopen met 'Ander Werk'." door Jan Westerlaken Zo ver is het nog niet en komt het misschien ook niet. De groei zit nog immer in het project. Slechts een eenvou dige mededeling in de krant doet de deur al plat lopen. Hoedeman: "We kunnen wel tachtig tot negentig werklo zen onderbrengen. Omdat we maar zo'n klein bureautje hebben met weinig man kracht, kunnen we het werk niet helemaal aan." Niet alleen de publiciteit zet werklozen aan om mee te doen aan 'Ander Werk'. De dienst sociale zaken maakt mensen die langdurig zonder werk zijn ook opmerkzaam op het project. "Nee, ze stuurt die werklozen niet, dat kan niet. De dienst zegt al leen dat het project er is. Het zelfde doet ook het arbeids bureau." Wie hebben er vooral gebruik van gemaakt om, met behoud van de uitkering, vrijwilli gerswerk te gaan doen? En waar, bij wat voor instellin gen? Hoedeman: "Jongeren en vol wassenen onder de dertig jaar. Uit allerlei lagen van de bevolking: mensen met een academische opleiding en mensen die alleen maar lage re school hebben. Weet je, er stappen soms huisvrouwen binnen die een onbetaald baantje zoeken." Hoewel het project is opgezet voor Alphenaren, zijn er ook werklozen van buitenaf die het kantoortje van Hoede man van tijd tot tijd binnen stappen en vragen of hij iets voor hen kan doen. Het ar beidsbureau heeft hen de Henk van de Vijgh (links) en D. van Schagen: "De eerste maanden is het wel leuk, r weg naar de Wilhelminalaan gewezen. En in een enkel ge val hadden zij geluk, kregen een baantje. Non profit De opzet van het Alphense pro ject lijkt goed gekozen: eerst zijn 75 non profït-instellingen (bibliotheek, kunstuitleen, buurthuizen enz.) aange schreven met de vraag of zij werk voor een vrijwilliger hadden. Van dat werk werd vervolgens een lijst aange legd die de kandidaten onder ogen kregen om er een keus uit te maken. "Hebben de mensen, naar hun idee, wat gevonden, dan gaan we na of er voldoende inte resse voor dat werk is. Pas dan zetten we het licht op groen. Wat goed ligt in Al phen? De kunstuitleen", zegt Hoedeman zonder na te den ken. "En in de groenvoorzie ning zijn wat mensen ge plaatst. Op een paar scholen is men bezig met het opzetten van een documentatiecen trum. Allemaal zaken waar aan men tot nu toe niet aan toegekomen was. Ik weet dat er binnenkort een archeologi sche werkgroep aan het gra ven gaat bij de Hazerswoudse watertoren. Kandidaten die lichamelijk bezig willen zijn, kunnen hier aan de slag." Komen buitenlandse werkne mers, die geen baan hebben, ook in aanmerking voor het project? Hoedeman: "Vanzelf. Er is ook een aantal dat op 'Ander Werk' is afgekomen. Mond jesmaat, dat wel. Ik denk dat dit komt, omdat die mensen met taalproblemen te kam pen hebben. Mijn vermoeden is dat het langzaam in deze kring begint door te drin gen." Betaalde baan De werklozen, die in het vrij- willigersproject meedoen, hebben die sneller kans op een betaalde baan? "Dat denk ik wel", reageert Hoedeman. "Wij, dan praat ik dus over Alphen, kunnen hard maken dat vijftien pro cent van onze mensen be taald werk heeft gekregen. Het weer meedoen in het werkproces leidt, vermoed ik, gemakkelijker tot het vin den van een werkgever. Wat ons betreft zyn het dus een man of acht die een baas heb ben gevonden. Misschien zijn het er zelfs wel meer. Want niet iedereen geeft even een belletje als 'ie ergens betaald aan de slag kan." Een feit is dat de vrijwilligers niet kunnen solliciteren,' ter wijl ze daartoe wel ziin ver plicht? "Zeker", zegt Hoede man, "dat klopt. Misschien heeft zo iemand inderdaad wel een achterstand op een kandidaat die dat wel kan. By een sollicitatie wordt vaak gevraagd 'wie de laatste werkgever was. Dan kun je beter zeggen ik heb vrijwilli gerswerk gedaan, dan dat je moet vertellen dat je twee jaar niet hebt gewerkt." Een mening die H. v.d. Vijgh en D. van Schagen van harte steunen. Beiden zoeken al twee en drie jaar naar een baan. Toen zij van het project 'Ander Werk' hoorden, aar zelden ze geen moment en boden zich aan. Al weken zijn ze nu doende een schip van de zeeverkennersgroep De Nachtegalen op te knappen. '"t Is voor het eerst dat ik nu weer eens wat buitenshuis doet", vertelt Henk. "Van bo DONDERDAG 17 MAART 1983 ven naar beneden heb ik m'n woning opgeknapt. De eerste maanden is het best leuk om niets te doen. Maar dan loop je met je kop tegen de muur. Bovendien ga je je met het huishouden bemoeien. En dat komt de stemming be paald niet ten goede." Twintig uur Beide vrijwilligers hebben aan het opknappen van het schip geen volledige dagtaak. Het arbeidsbureau heeft toestem ming gegeven voor twee keer twintig uur. De rest zijn de mannen thuis. Is 'Ander Werk' een vlucht uit huis? "Ja", geeft Henk eerlijk toe, "zo kun je dat wel stellen. Mijn eerste maanden zonder werk waren best leuk. Het was juist in de tijd dat m'n zoon werd geboren. Plus dat je alle tijd kreeg voor je hob by's. Maar die kosten ook handen vol geld, daar ben ik inmiddels wel achter geko- Zowel v.d. Vijgh als Van Scha gen hoopt dat het project na 1 april doorgaat "Dan kunnen ze op ons rekenen", zeggen beide mannen in koor. "Aan die schuit is nog zat te doen: schilderen, de motor nakij ken, kabeltjes leggen en noem maar op. Tja, als wij weg moeten, dan zullen de verkenners die klusjes zelf moeten opknappen." Verwachten ze sneller een be taalde baan te krijgen door dit vrijwilligerswerk te doen? "Nou", overweegt Henk, "dat denk ik wel. Ik vermoed dat het toch wel indruk zal ma ken als je bij een baas komt solliciteren en je kunt zeggen datje dit hebt gedaan. Hij ziet dan dat je niet te belabberd bent om je handen te laten wapperen." Noodzakelijk kwaad Positieve geluiden dus van zo wel de coördinator als van deelnemers aan het project. Maar hoe denkt de vakbond, met name de FNV, over het Alphense initiatief? Ook zo opgewekt? "Ik zie het als een noodzakelijk kwaad", reageert bestuurder W. Oosterbaan. "Het is en het blijft een surrogaat van be taald werk. Ja, je moet ervoor zorgen dat werklozen hun vrije tijd zinnig kunnen door brengen. Maar of dit nu de ideale manier is? Ik heb er mijn twijfel over." Oosterbaan zou liever zien dat er, om maar eens een voor beeld te noemen, een bouw project voor werkloze bouw vakkers zou worden opgezet of dat er, zoals Bodegraven doet, een hal wordt ingericht waar schoolverlaters aan de slag kunnen. "De bond werkt mee, omdat er mensen zijn die plezier in dit vrijwilligerswerk hebben. Maar als je diep in ons hart kijkt", aldus Oosterbaan, "hoeft het voor ons echt niet. De werkloosheid los je er in elk geval niet mee op." Is de vakbondsbestuurder bang dat we met dergelijke initiatieven uiteindelijk zul len belanden in een situatie als in de dertiger jaren? Oosterbaan: "Dat durf ik nou niet te beweren. Je gaat wél een drempeltje over. Het be gin is er. Fase l. zeg maar, is gestart. Straks volgt fase twee en dan kan het er som ber uit gaan zien." Toneelstuk Saint Lazare: LEIDEN/OEGSTGEEST - De op 3 april 1898 in Elsene (Brussel) geboren toneelschrijver Michel de Ghelderode heeft zo'n sfeer volle achternaam, datje hem ge voelsmatig eerder in de Midde leeuwen zou plaatsen. Niets is echter minder waar. Dat werd gisteravond door de toneelgroep Saint Lazare in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest wel bewezen. Geheel in (perfekt en vlekkeloos) Frans werd "Pantagleize" van Michel de Ghelderode opge voerd. De literatuurhistorici zijn het er nog niet over eens waar dit geesteskind van De Ghelderode exact in het totale oeuvre gesi tueerd moet worden. Sommigen stellen zelfs (vrijwel zeker ten on rechte!) dat Michel de Gheldero de "Pantagleize" aan het papier toevertrouwd zou hebben ten tij de van "Hop Signor", "Mademoi selle Jaïre" en "Fastes d'enfer", alle vry kort na beëindiging van de Tweede Wereldoorlog ge schreven. Nu (in 1983) kunnen we natuurlijk niet meer achter halen hoe Renaat Verheyen des tijds bb het "Vlaamsche Volks- tooneel" in 1930 gestalte gaf aan de persoon van Pantagleize. Er bestaat dus absoluut geen verge lijkingsmateriaal als we Henri de Groot (als "Pantagleize") willen beoordelen. Maar er was weinig inzicht voor nodig om te concluderen, dat zo wel Henri de Groot als Jef Houp- permans (Bam-Boulah) zich keu rig van hun taak kweten. Er zijn natuurlijk de prachtige geluid- seffekten van Paul de Jong en Toon Walschots, maar minstens even belangrijk is de evenwichti ge onderverdeling in de "negen tableaux". Wij noemen dat ge woon "bedrijven" en in het 9iè- me tableaux (negende bedrijf dus) was o.a. aan de oplichtende oogjes van een karikatuur goed te zien hoeveel werk en voorbe reiding licht en geluid hadden gekost. Maar een woord van waardering geldt eveneens Jelle Koopmans als "Innocenti" en Gert den Boer als "Lekidam". Je wordt je tijdens de opvoering wel pijnlijk bewust, dat de slor dige zes jaar, die je op de middel bare school aan Frans hebt be steed absoluut ontoereikend is om "Pantagleize" op een ont spannen wijze te volgen. De snel heid waarmee de spelers spreken wordt dan recht evenredig aan de frequentie waarmee je derden om een summiere toelichting vraagt. Bemoedigend binnen de ze context was wel dat menig student Frans ook niet alles let terlijk kon volgen. "Pantagleize" van de alweer meer dan twintig jaar geleden overleden Michel de Ghelderode bleek in elk geval een juiste keuze. En het succes hing echt niet alleen af van de opvallend Leidse wijze, waarop een der spelers het Franse "au secours" uitriep. De vrijwel unie ke combinatie van humor, absur diteit en barok taalgebruik ston den aan de basis van het ondub belzinnig succes van deze tegen voeters van Don Quichotte en Sancho Panca (zo u wilt: Don Juan en Sganarelle). BERT KOEKEBAKKER Ruilbeurs De ruilclub "Koningskerk" orga niseert vrijdag weer een ruil- avond. Verzamelaars van munten, postzegels, lucifermer- ken, sigarenbandjes, ansicht kaarten, bankbiljetten en der gelijke zijn van 19.00 uur af weer welkom in de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Crisis "De kansen van de crisis" is het onderwerp van een gezamen lijke ledenvergadering die PSP, CPN en PPR vrijdag avond houden. De economische verhoudingen in de samenle ving worden belicht door drie sprekers: Dillia van der Heem, Evelien Eshuis en Martin van Rossum. De discussiebijeen komst wordt gehouden in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk en begint om acht uur. Folk De Leidse Folkclub Horus orga niseert vrijdagavond in Ani- ba's Muziekkamer (hoek He renstraat/Witte Singel) een ses sie-avond met een grote groep muzikanten uit Rotterdam, ter wijl er ook musici van folk- clubs uit Amsterdam en Noord- wijkerhout worden verwacht. Muzikanten die nog willen meedoen, kunnen zich tevoren opgeven (tel. 125548). De aan vang is om half negen. Kamermuziek Leerlingen van de afdeling Oegstgeest van de Streekmu- ziekschool Leiden verzorgen vrijdag een kamermuziek avond in de zojuist vernieuwde zaal van het hoofdgebouw aan het Rapenburg 22. Op het pro gramma staan onder meer twee Fantasieën voor blokfluit kwartet van Ferrabosco, een Sonate voor hobo en continuo van Sammartini en een Trioso nate van Loeillet voor twee ho bo's en continuo. Verder wor den er duetten van Purcell en liederen van Bowland gezon gen en een gitaarcompositie van de Brazliaan Villa-Lobos ten gehore gebracht. Aanvang acht uur. Surinaams feest De Stichting Surinamers Leiden houdt zaterdagnacht een feest avond met de muziekgroep The Carribean Combo. Plaats van handeling is het restaurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Het feest begint om half elf en zal tot kwart over vijf duren. S tadswandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zon dag om tien uur een stadswan deling waarbij onder meer de geschiedenis van de stad, het groen, de dieren, afbraak en re novatie aan bod komen. De wandeling duurt twee uur en begint bij de hoek van de Schel penkade. Eindpunt is de omge ving van de Burcht. Opgave vooraf niet nodig. Störung en punk In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, treedt vrijdag avond de Wassenaarse groep Störung op met in het voorpro gramma de groep WAT. De Britse punkgroep Angelic Up starts staat zaterdagavond in het LVC op de planken. Deze groep werd. in 19 77 opgericht en werd bekend door de LP Teenage Warning. De zaal gaat beide avonden om negen uur open. Vrouwen in India Het Rijkmuseum voor Volken kunde besteedt in de maanden maart, april en mei uitgebreid aandacht aan de positie en de rol van vrouwen in India. Dat gebeurt zes zondagmiddagen lang van half drie tot vier uur in de aula van het museum aan de Steenstraat. Nederlandse en Indiase vrouwen komen vertel len over hun ervaringen. On derwerpen die aan de orde ko men zijn het Hindoeïsme, de textielindustrie, vrouwenritue len in Bengalen, protesten te gen het verschjijnsel bruids schat, ontwikkelingshulp enz., steeds toegespitst op de positie van de vróuw. Alle zondagmid dagen worden er begeleidende films gedraaid, of dia's en is er muziek. De cyclus begint aan staande zondag. Drs. Ria Dal- me ij er bespreekt dan het on derwerp "De vrouw in het Hin- doëisme". Scouting Scoutinggroep St. Jozef houdt zondag open huis in haar ver bouwde ruimte aan de Alexan- derstraat, dat één dag eerder wordt geopend. Het onderko men, een zolder, is gelegen ach ter de St. Jozefkerk. De groep laat zien waar ze zich zo al mee bezighoudt. De open dag duurt tot vier uur. Trimloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een trimloop in de Leidse Hout. De start is om elf uur op de atletiekbaan. Deelnemers kunnen kiezen uit verschillende afstanden, varië rend van V/2 tot 13'/> kilometer. Inschrijving is mogelijk om tien uur. Cabaretprogramma als opening "Roze Lente '83" LEIDEN - In een uitverkocht Waagge bouw begon gisteravond "Roze Lente '83", het "potten- en flikkerfestival" met een optreden van het duo 'Juffrouw Son- nika en Tante Gre' (Sandor Gora en Rene Coenradie) in hun programma 'Schurft'. Het gaat hier volgens de aankondigingen om een cabaretprogramma, waarin ver teld wordt over de ontslagprocedure van homofiele muziekleraar/cabaretier Rene Coenradie. Naar aanleiding van een lied jesprogramma van Gora en Coenradie rond het thema homoseksualiteit zijn er in een interview uitspraken (met name over de kerk) gedaan, die geleid hebben tot het ontslag van Coenradie als mu ziekleraar aan de Christelijke Nationale School in Heinenoord. Coenradie is tegen dit ontslag in beroep gegaan. Zelf is hq van mening dat zijn ontslag meer met zqn homoseksualiteit dan met uitspraken van zijn collega-cabaretier in een interview gedaan, te maken heeft. Deze ervaringen nu zijn in een programma verwerkt, dat vanwege de verhalende structuur, vanwege de liedjes/korte scè ne-opbouw en vanwege de directe be trokkenheid bij het verhaalgegeven nog wel 't meest met vormingstheater te ver gelijken valt. Evenwel is het geen theater, dat het publiek van een bepaalde bood schap zou moeten overtuigen. Dat is niet nodig, want de doelgroep, het publiek (zeker in het kader van het festival, waar in men nu optrad) is het met de bood schap (protest tegen dit ontslag, strijd voor acceptatie van de homoseksualiteit) al volstrekt eens. Dit soort theater biedt dan ook vaak vol doende identificatiemogelijkheden voor de eigen doelgroep en heeft daarmee de functie de eigen opvattingen te bevesti gen, waardoor het voor de opening van dit festival uitermate geschikt lijkt. Als cabaretprogramma is het niet opzienba rend en liggen de gekozen middelen al te zeer voor de hand; de verhalende struc tuur biedt op toneel geen verrassingen meer en voor de typering van onder ande re het schoolbestuur en de burgemeester voor de pauze en van de travestierollen Juffrouw Sonnika en Tante Gre na de pauze worden wel erg dik aangezette ef fecten gebruikt. Vanavond komt in de Waag de theatergroep September met het toneelstuk 'September' van Koos Dub belman. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4