Steeds Raadscommissie: bouw op Doelenterrein doorzetten Kamer van Koophandel bepleit "Know-House" TT^erkmans '^ilskracht ar school in erlagestraat omplex met zestig bedelen aan Zijloever Botsing met vier auto's op Kaasmarkt Antiekbeurs Bezuinigingsplan AZL MAARTVInFRnArr 17 MAART 1983 Leiden [DEN Harmoniekapel Werk- ssie Schrans Wilskracht is per 1 maart erhuisd van de Boommarkt- ■gracht chool naar de meao-school in de 7 VI' 'erlagestraat (Leiden Zuid- 'aé ^est). De harmoniekapel moest ccasjt (jg school in de binnenstad, Weidse wmc*at deze door de gemeente erhuurd wordt aan de Ameri- 'orstraat:aanse universiteit Webster Col- de italgge. Ja om 2^retaris Cornet van Werkmans p Vilskracht vindt de nieuwe oe- er rnet^nru^mte een achteruitgang. sWe hebben geen eigen onderko- Vest hen meer. We hebben één lokaal ;n de aula ter beschikking, maar Leidsetjie moeten we delen met Allegro '09, sprtyjvace". jer de verhuizing van de binnen- Kno,stad naar Zuid-West zegt hij: Werkgn'Dat is de andere kant van de an 20-2ptad. Dat kost ons leden. Maar ja. Je hebt het maar te accepteren, 40, spreanders sta je op straat". ^AO/WS straat 7^ verhogi um vr4 onneve 53459 KfCK LEIDEN - In het kader van een project over milieu kregen de leerlingen van de lagere Heilig Hartschool (Lusthoflaan) gisterochtend bezoek van reinigingsdirecteur F. van Overmeire en zijn voorlichter M. Tol. Door een echte bolus van straat te scheppen en in een afvalkarretje te deponeren gaf Van Overmeire het startschot voor een schoonmaakactie in Leiden Noord en de Kooi door leerlingen van de Heilig Hartschool. Ondanks bezwaren buurtverenigingen LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening vindt dat het plan voor woningbouw aan de Doelengracht moet wor den doorgezet. De commissie stemde gisteravond in meerder heid in met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied. Dat voorbereidingsbesluit dient er voor om een bouwvergunning te kunnen afgeven, zonder dat de bouw door allerlei beroepsmoge lijkheden (met r.ame bij de Raad van State) jarenlang wordt ver traagd. De buurtvereniging De Doelen en de vereniging Pieters- en Acade- ,EIDEN - Het bejaardenhuis Zijloever in Leiden Noord en"st vkomt steeds dichterbij. Gisteravond meldde de gemeen- irt' tot te aan de bewoners dat eind dit jaar de eerste paal moet worden geslagen. Dan zal eindelijk een eind zijn geko- usjKe!men aan de jarenlange strijd van Leiden Noord en de 1.1733!gemeente om een bejaardenhuis in deze wijk te krijgen. tel. 7, ti Jfet verzorgingshuis voor bejaar- den, dat zestig bedden zal tellen, - Kruiza^ een 'haakvorm' worden 41013 neergezet op het terrein van de uur. voormalige scheepswerf Boot. OP datzelfde terrein worden ook nog twintig bejaardenwoningen gebouwd en een aantal gezins woningen. Het (algemene) ver- ■ntrur zorgingshuis krijgt drie verdie pingen met daarop een kap. De ingang van het huis zal aan de Lage Rijndijk liggen. tiet terrein aan de Zijloever is juist gekozen voorhet verzorgings huis omdat er voor oudere men sen iets te beleven valt. Aan de ene kant komt het verkeer van de Lage Rijndijk voorbij, aan de andere het scheepvaartverkeer door de Zijl. Ook de winkels zijn niet al te veraf. De wijkbewoners spraken gisteravond hun angst uit over de schepen en boten die wellicht langs het bejaardenhuis zouden 'parkeren'. Vanuit de ge meente werd verzekerd dat het beslist niet de bedoeling is dat rijnaken langs het huis zullen aanleggen. De plannen voor de bouw van het verzorgingshuis worden nog ter inzage gelegd bij de gemeente. Buurtbewoners hebben dan de gelegenheid eventueel bezwaar te maken. Daarna moet de lang verwachte 'verklaring van geen bezwaar' van de provincie er ko men, en kan met de bouw wor den begonnen. Over enkele we ken wordt al een begin gemaakt met de sloop van de laatste res ten van de voormalige scheeps werf Boot. Dan zullen ook een bodemonderzoek en een onder zoek naar geluidshinder worden gedaan. Het terrein van de voormalige scheepswerf Boot, i ningen worden gebouwd. i bejaardencentrum e i aantal be jaar den) wo- miewijk maken bezwaar tegen het huidige bouwplan. Een ver tegenwoordiger van de Doelen- vereniging lichtte gisteravond zijn bezwaar toe. De buurt zou zijn afgegaan op de indertijd ge toonde maquette, waarop kleine huisjes stonden. "We zijn ontzet tend geschrokken toen we het bouwplan zagen. We zijn niet te gen woningbouw. Helemaal niet. We hebben ook bewust geen be zwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan". Belachelijk "Maar het wordt een bastion. Onze belangrijkste bezwaren zijn het kolossale, de kappen en het ui terlijk", aldus de woordvoerder. Een vertegenwoordiger van de vereniging Pieters- en Acade- miewijk sloot zich daarbij aan. "We zijn niet tegen woningbouw, als het in overeenstemming is met het bestemmingsplan". Een van de toekomstige bewoners zei verbijsterd te zjjn door de be zwaren. "Die bezwaren zijn bela chelijk. We willen allemaal wel aan een mooi pleintje wonen" (In een brief van de wijkvereniging was de suggestie gedaan om het bestemmingsplan te heroverwe gen en aan de Doelengracht in plaats van woningen een plein te maken). De bezwaren tegen het bouwplan kregen politieke steun van de PvdA-raadsleden Koning en Van der Molen en PPR-raadslid Van Oosten. Van der Molen vond dat met het oog op het beschermd stadsgezicht een bouwplan ont worpen moet worden dat meer overeenstemt met het bestem mingsplan. En dat niet het be stemmingsplan aan het bouw plan wordt aangepast, zoals met het nemen van ccn voorberei dingsbesluit wordt beoogd. Een meerderheid van de raads commissie (WD, CDA, D'66) was echter met wethouder Waal van mening dat het nemen van het voorbereidingsbesluit de wo ningbouw kan bespoedigen. Wel vond CDA-raadslid Van Zijp dat er nog serieus naar de bezwaren moet worden gekeken. Volgens wethouder Waal zijn het bezwaren die met het woord kin derachtig goed zijn omschreven. De afwijkingen van het bestem mingsplan vond hij niet funda menteel, maar de wethouder er kende dat het afgeven van een bouwvergunning zeker zou stranden bij de Raad van State, wat een vertraging van zeker vyf jaar zou inhouden. En dat terwijl de toekomstige be woners al lang en breed geselec teerd zijn. Daarvoor zou dan an dere huisvesting gevonden moe ten worden, aldus Waal, die nog opmerkte, dat dergelijke gezoch te bezwaren zich in De Kooi nooit zouden voordoen, maar wel in de Academiewijk. LEIDEN - Een 54-jarige Leidenaar die gistermorgen van de parkeer plaats aan de Kaasmarkt richting Hooigracht wilde rijden, verleen de geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. Gevolg: een botsing waarbij nog vier an dere auto's betrokken raakte. De 19-jarige bestuurder uit Leider dorp die geen voorrang kreeg, schoot na de aanrijding door en botste daardoor tegen nog drie andere geparkeerd staande to's. Eén van die geparkeerde au to's kreeg wederom een zetje, zo dat nog een wagen werd geraakt Twee auto's werden aan de voor zijde zwaar beschadigd. De ove rige vier hadden wat lak- en blik schade. LEIDEN Voor de derde maal sinds de restauratie wordt er in de Pieterskerk een antiekbeurs gehouden. Standhouders uit het hele land komen hun klein an tiek, curiosa en meubilair te koop aanbieden. De openingstij den. vrijdag 17-21 uur, zaterdag 10-17 uur en zondag 11-18 uur. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen meè Ac/cmb btadbteeld Voor contact universiteit - bedrijven "P een t en |g®?LEIDEN - Een ondernemer die wil dat deskundigen van de Leidse universiteit een produkt voor hem ontwikkelen kan te recht bij de Commissie Contac ten Bedrijfsleven. Maar een en ander moet beter geregeld wor den vindt de Kamer van Koop handel. Het secretariaat van voornoemde commissie zetelt namelijk hoog in het universi teitsgebouw aan de Stationsweg. "Moeilijk bereikbaar", oordeelt Berkhout, "en daarom moet er een apart onderkomen worden gevonden". Voor nieuwe benamingen zoekt men graag zijn toevlucht tot de Engelse taal; en zo kan het voor komen dat er in verband met het aparte onderkomen wordt ge sproken over Know-House. Berkhout, secretaris van de Ka mer van Koophandel, geeft toe dat het alleen maar om een werktitel gaat. "We vinden wel wat anders". Het idee om een know-house te stichten is overigens niet afkom stig van de Kamer van Koophan del. Het Amerfoortse bureau Frons deed onderzoek. Berkhout vertelt: "Nu kun je met vragen en wensen terecht bij de com missie, die aan de Stationsweg zit. Is die toestand wel zo geluk kig, wilden wij weten. Nee. ant woordde Frons. Een eigen op trekje is beter". In dat optrekje moeten in elk geval een paar mensen zitten die de on dernemers met vragen te woord kunnen staan. "Heeft een onder nemer een vraag op het gebied van elektronica, dan weten die mensen: dan moet u daar of daar zijn. Verder willen we ook dat er een ruimte is waar de onderne mer zelf aan de slag kan". Hoe moeten we ons dat voorstel len? "Nou, zo'n man huurt die ruimte om te kunnen experimen teren met iets. Desnoods onder begeleiding van universiteits mensen". Het is niet de bedoeling dat het know-house een zelfstandige stichting wordt, vervolgt Berk hout. "Dat know-house blijft ver bonden aan de universiteit; daar zitten de deskundigen tenslotte. Voorlopig moeten we ook een optrekje zien te vinden in één van de universiteitsgebouwen". Met het risico dat de ondernemer de weg weer niet vindt? "Recla me, public-relations kunnen mooie resultaten opleveren hoor".- Berkhout is evenals de universitai re leden van de Commissie Con tacten Bedrijfsleven van mening dat samenwerking tussen uni versiteit en midden- en kleinbe drijf mooie resultaten kan ople veren. "Ik denk dat het goed is dat de universiteit uit de ivoren toren is". LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden probeert zoveel mogelijk samen met de medische faculteit een plan te maken om tot 1987 onge veer negen miljoen te bezuinigen. Omdat de verwevenheid van onderwijs en zorg voor de patiënten zo groot is, geeft men in Leiden liever de voorkeur aan het gezamenlijk zoeken naar bezuinigingsmogelijkheden, die ook op de lange termijn aan vaardbaar zijn. Het Academisch Ziekenhuis Leiden te doorbreken hiermee de afwach tende houding die de andere Academische Ziekenhuizen innemen. De ze ziekenhuizen vinden dat ze nog te weinig houvast hebben om plan nen te maken. Overigens distantieert het AZL zich niet van het besturenoverleg van de gezamenlijke Academische Ziekenenhuizen. De directie blijft gewoon met dit overleg meedoen. LEIDEN - Als een rund er op zijn paasbest moet uitzien, telt elk detail mee, moet deze agra riër hebben ge dacht... In elk ge val poetste hij de billen van dit beestje eens gron dig schoon. Hij verrichtte deze handeling van ochtend in de Groenoordh allen, waar de 3-3ste P aasveetentoon stelling van de Vebo werd gehou den. De keuringen moesten toen nog beginnendat zal duidelijk zijn. (foto Holvast' Haarfijn (1) De ramen van de scholenge meenschap 't Rapenburg moesten gisteravond wagen wijd open. Normaal ademha len was tijdens het eerste 'Leidse Haarfestival' namelijk niet mogelijk. In het schoolge bouw voor lager- en middel baar beroepsonderwijs zaten, stonden en liepen zoveel kap- stertjes in opleiding, modellen, vaders, moeders, broertjes, oma's en buurvrouwen dat zuurstof er even schaars was als parkeerruimte op het Ra penburg. Bovendien werden er tientallen busjes verf, spray en lak leeggespoten wat een regel rechte aanslag op de luchtpij pen betekende. Slechts weinig Leidenaars zullen weten dat er behalve corpsstu denten ook 'gewone' scholie ren aan het Rapenburg huizen. Nog minder Leidenaars zullen weten dat er maar liefst drie honderd kapsters en enkele kappers in het gebouw achter Rapenburg 23 een vakoplei ding volgen. Vandaar dat di recteur J.L.C. van Bommel be sloot om de deuren van zijn school eens voor het publiek open te gooien. Oud-Rapenburglerares Mari Nauta bracht Van Bommel op het idee een 'Haarfestival' te organiseren. Elders in het land, bij een aantal van de 41 colle ga-scholen van 't Rapenburg, schijnt zoiets wel vaker te wor den georganiseerd. En 'juf Bouterse kan het weten want zij is nu consulente van de stichting vakopleiding in het kappersbedrijf Mari Bouterse keerde gisteren naar het oude nest aan het Ra penburg terug om de kapwed- strijden in de kantine van het schoolgebouw aan elkaar te praten. Door eerste- en tweede jaarsscholieren werd er om eremetaal gestreden op onder delen als 'vlechtwerk', 'rock rollkappen' en 'punkkapnen'. De 'punkers' mochten even na achten het spits afbijten. Tien tallen zelf meegebrachte mo dellen werden flink toegeta keld en in nog geen half uur tijd omgetoverd in regelrechte vogelverschrikkers. Onder de klanken van het type discomu- ziek dat gewoonlijk door punks wordt uitgebraakt, trok een deskundige jury vervoi- En druk was het op het Haarfestival van 't Rapenburg. De 'punkers' mochten gisteravond het spits afbijten. (Foto Holvast) gens langs de met oorlogskleu ren bespoten modellen. En Ma ri Nauta ondertussen maar vra gen of de jongens de gangpa den vrij wilden houden... Overigens moeten de scholieren van de kapopleiding ('t Rapen burg kent ook nog opleidingen kinderverzorging/jeugdverzor- ging en verzorgingsassistent), tijdens de hele 'parttime' oplei ding voor hun eigen modellen zorgen. Behalve herenmodel len. "Een heer is in de regel in een half uur geknipt en je kunt van de leerlingen niet ver wachten dat ze voor één prak tijkochtend vier of vijf heren modellen mee naar school ne men", legt directeur Van Bom mel uit. De heren worden gere- cruteerd uit de Leidse bevol king. Vooral studenten en be jaarden. Bejaarden? Maar daar valt in de regel toch bar weinig aan te knippen? Van Bommel. "Ja, maar die haarkransjes moeten af en toe toch ook eens worden bijgewerkt? En een snorretje bijpunten hoort ook bij het vak" Haarfijn (2) De school meer bekendheid ge ven, was dus het doel van het eerste Leidse 'HaarfestivaT. Maar is dat wel nodig? Im mers, zaterdag hebben we in deze krant nog kunnen lezen dat kappers het zeer zwaar hebben en dat de werkloos heid in deze branche schrikba rend is. Van Bommel: "Die werkloos heid is zo groot door de enor me beunhazerij. Maar juist dóór die beunhazerij is het zo belangrijk dat wij meer be kendheid krijgen. Wij leiden namelijk op tot gediplomeerd kapper en niet tot beunhaas. En de praktijk leert dat de leer lingen die wij aannemen over het algemeen wél aan de slag komen. Van de honderd leer lingen bijvoorbeeld die wy in augustus van het vorig jaar hebben aangenomen, hadden er op 1 januari zeventig een werkgever. Dus een toekomst is er echt wel voor onze leerlin gen. Bovendien is de doorstro ming in het vak groot, omdat een jonge kapster gemiddeld maar een jaar of vijf in het vak blijft". En daarna verdwijnt in de beun hazerij? Van Bommel: "Ja, dat ze na hun trouwen hun familie en buren blijven knippen, dat hou je toch niet tegen". J.V. IJsverdriet (3) Ton Menken is er heilig van over tuigd dat zijn ijshal aan de Vondellaan aanstaande maan dag of de maandag daarop wordt geveild. De Oegstgeeste- naar is nog altijd juridisch ei genaar van de hal en dat bete kent dat hij de achterstallige erfpacht moet ophoesten: bij na een kwart miljoen. Menken: "Dat kan ik niet, dus komt er een veiling". Menken zal daar geen traan om laten, want ijspret heeft hij al maandenlang niet meer aan zijn geesteskind beleefd. Net zo min Piet Beers, de huidige exploitant (in opdracht van Menkens grootste schuldeiser de Westland Utrecht hypo theekbank). Menken: "Al die juichverhalen over het goed draaien van de ijsbaan en het maken van winst vallen volgens mij best mee. Anders kan ik niet verkla ren waarom er al maandenlang geen financieringskosten zijn betaald en dat die op mijn con to worden bijgeschreven. Wel bedragen van zo'n 25.000 gul den per maand". Net als in het geval van de Men- kenhal in Enschede verwacht Ton Menken dat de Leidse ijs hal bij gebrek aan kopers door de Westland Utrecht zal wor den aangekocht. Verder hoopt hij natuurlijk zelf redelijk on geschonden de veilingstrijd te verlaten. "Ik heb nu nagenoeg al mijn crediteuren betaald. Ik heb geen schulden meer bij de kleine man. Wat rest zijn schul den bij de fiscus en de banken. Het zal van de onderhandelin gen met deze instellingen en de opbrengst van de veiling af hangen hoe ik er straks finan cieel voorsta. Ik ben redelijk optimistisch". En da's tenminste wat. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3