c YS willen nieuwe handelsovereenkomst Rijkssteun redde helft bedrijven Verhouding VS-Europa kan beter Paters beschuldigd van anti-semitisme 'Meer informatie ondernemer" 3- Ontevreden over Gatt-regelingen Drie extra vrije dagen trendvolgers Lubbers: geschillen moeten uit de weg geruimd Opslag kernafval bij Petten vrijwel zeker China naast ijshockeyteam Schaatsdames staan achter H. Louwmans FIDE berispt Sowjet-Unie Van Leeuwen in conflict met DS '79 Kabinet komt met wet herverdeling arbeid DONDERDAG 17 MAART 1983 (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Iedere gemeente zou een centraal adres moeten hebben om plaatselijke ondernemers te informeren en te begeleiden. Gedacht wordt aan een dienstverlenend centrum dat ondernemers wegwijs kan maken in de ondoorzichtige wereld van vergunningen en bepalingen. Dit zei D.M. Passchier, hoofd algemene zaken van de gemeente Alphen gisteren tijdens het syposium "Bedrijven in de Knel", georganiseerd door de Rijnlandse Kamer van Koophandel. Uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) van de Kamer is gebleken, dat steeds meer ondernemers in de moeilijkheden komen omdat de huisvesting van hun bedrijven of de bereikbaarheid daarvan te wensen over laat. Knelpunten ontstaan door een slechte communicatie tussen het bedrijfsleven en de (gemeentelijke) overheid. Enerzijds zijn ondernemers (door te drukke werkzaamheden) veelal niet of nauwelijks in staat om zich goed voor te bereiden op aanpassing, verplaatsing of nieuwbouw van hun bedrijf. Aan de andere kant is de voorlichting van de (gemeentelijke) overheid inzake vestigingsvergun ningen, bestemmingsplannen, etc. nog steeds ontoereikend. Behalve dienstverlening aan ondernemers door gemeenten pleitte Pas schier er voor, dat juist in een tijd van economische teruggang de for mele voorschriften voor bedrijfsvestiging moeten worden beperkt en vereenvoudigd. Varia DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1975 heeft de rijksoverheid aan ruim 400 bedrijven individuele steun verleend. Ultimo 1982 bleek dat 153 ondernemingen, ofwel 38 procent, definitief gered waren, dat eenzelfde aantal failliet of ge liquideerd was (eveneens 38 pro cent) en dat van de resterende bedrijven 9 procent winst boekte en 15 procent met verlies draai de. Minister Van Aardenne van econo mische zaken verstrekte deze cij fers gisterochtend tijdens het overleg met de vaste tweede ka mercommissie voor economi sche zaken. Het aantal geredde arbeidsplaatsen bedraagt vol gens de minister ongeveer 80.000. Bij de ruim 400 bedrijven die steun ontvingen waren 145.800 mensen werkzaam. In de jaren 1975 tot 1978 lag het zwaartepunt in de steunverle ning: 357 in nood verkerende be- drijven werd de helpende hand geboden. In de jaren daarna kwam het aantal gesteunde be drijven bijna nooit boven de 10. De regeling voor de steunverlening is herzien, naar aanleiding van de werkloosheidsontwikkeling. De ze herziening is op 9 februari van dit jaar van kracht geworden en houdt in dat bedrijven voor steunverlening in aanmerking komen als ze (naast een aantal andere voorwaarden) in gebie den liggen waar het werkloos heidspercentage twee procent boven het thans geldende lande lijk gemiddelde (13,5 procent) ligt. Vandaar dat het percentage op 15,5 procent is gesteld. De Tweede Kamer kan daarmee akkoord gaan zo bleek tijdens de vergadering, aangezien anders het hele land in de werkingssfeer van de regeling zou komen te lig gen. Overigens zal het percenta ge ook nog aangepast worden aan de nieuwe definitie van de werkloosheid. De fracties van PvdA en PSP tekenden bezwaar aan tegen de toevoeging die Van Aardenne in de regeling wil aan brengen, dat bij het tot stand ko men van eep overlevingsplan waaraan overheidssteun wordt geleverd, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de werknemers een loonsverlaging moeten aanvaarden. Minister Van Aardenne wees de Kamer erop dat het geen enkele zin heeft steun te verlenen aan bedrijven als die niet kunnen concurreren vanwege het hoge loonkostenniveau. In zo'n geval achtte de minister het reëel dat de overheid zegt dat er iets in de salarissfeer moet gebeuren. Een juiste aanwending van gemeen schapsgelden vraagt een derge lijke aanpassing. De minister waarschuwde dat de kans aan wezig is, dat er over loonsverla ging gepraat gaat worden. WASHINGTON - De Verenigde Staten polsen andere landen over de mogelijke vorming van een nieuw handelsblok, dat de barrières zou moeten slechten die de GATT (Alge mene Overeenkomst over Tarieven en Handel) in november niet heeft kunnen neerha len. De Amerikanen vinden dat de han delsafspraken die 88 GATT-lan- den hebben gemaakt, geen op lossing bieden voor gestaag toe nemende internationale span ningen. Zij willen, klagend over een gebrek aan politieke wil, na gaan in hoeverre 'dwarsliggers' kunnen worden gëisoleerd met overeenkomsten terwille van on belemmerde onderlinge handel, om op die manier GATT te dwin gen tot een drastische herziening van de huidige afspraken. Amerika en de Europese Gemeen schappen zijn in een heftig con flict gewikkeld over de uitvoer van landbouwprodukten naar derde landen. De VS beschuldi gen de EG ervan dat zijn subsi diebeleid de Amerikaanse boe ren uit de markt dringt. Van Eu ropese zijde is heftig geprotes teerd tegen de verkoop van ge subsidieerd Amerikaans graan naar Egypte, omdat dit een tradi tioneel Franse markt is. Van bei de kanten wordt gedreigd met scherpe represailles als zulke handel wordt voortgezet. Ook tijdens het bezoek van Neder lands eerste minister Ruud Lub bers is van Amerikaanse zijde duidelijk te kennen gegeven, dat Washington ontstemd is over de bijdrage die de EG aan de GAÏT- besprekingen in Genève heeft geleverd en werd de Gemeen schap van protectionisme be schuldigd. Lubbers heeft daar te genover gesteld dat de VS er te zeer van uit gaan dat Europa voor de toenemende spanningen verantwoordelijk is. Het Amerikaanse initiatief, waarbij bepaalde landen, zoals Frank rijk, van vooroverleg worden uit gesloten, betekent een duidelijke verscherping van een situatie waarin de schermutselingen van het moment tot een handelsoor log kunnen uitgroeien. Voor- UTRECHT (ANP) - De 10.000 werknemers bij dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen en 1.000 werknemers in de kinde ruitzending krijgen in ruil voor de prijscompensatie van januari (2,06 procent) dit jaar drie roos- tervrije dagen. Dit heeft bestuur der T. Muller van de AbvaKabo woensdag meegedeeld. Eenzelfde akkoord is volgens hem bereikt bij de openbare biblio theken (9.000 werknemers). De onderhandelingen in de sector bejaardenoorden (55.000 werkne mers) zijn nog gaande. door Henk Kolb zover het de VS te doen is om herziening van de GATT-regels, lijkt de vrijere handel die zij wil len afdwingen strijdig met ver dragen waarbij de status van 'meest begunstigde landen' in het handelsverkeer wordt gere geld. De vorming van een blok landen dat binnen de GATT-structuur een leiderschapsrol gaat spelen, zal binnen de EG evenzeer op verzet stuiten als een poging om naast GATT een groep landen te formeren die handelsbarrières gaat afschaffen en andere landen moet overhalen zich daarbij aan te sluiten. In vele ontwikkelings landen zou dit worden be schouwd als een poging van de rijke industrie-landen hun eco nomische macht te versterken. Premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek hebben dezer dagen in Washington juist gepleit voor een verder openen van de weste lijke markten, voor produkten uit nieuw geindustrialiseerde landen. Naar de Washington Post weet te melden, zouden de Amerikanen wel met de Britten en Duitsers hebben overlegd, maar niet met een ander belangrijk lid van de Europese Gemeenschappen, Frankrijk. Volgens het blad is voorts gesproken met Canada, Japan, Finland, Noorwegen, Zweden, IJsland, Brazilië, Zuid- Korea, Indonesië, Singapore, Maleisië, Thailand en de Filippij nen. Premier Lubbers verklaarde in Washington dat de Amerikanen, met hem niet over hun bedoelin gen hebben gesproken. Hij zei voorts dat de VS binnen het GATT-overleg te maken hebben met een standpunt dat de EG- landen te zamen bepalen. Vol gens Lubbers is het niet aanne melijk dat de VS een poging zou den willen doen de Europese Ge meenschap uiteen te drijven. ROTTERDAM - Deze week heeft de Rotterdamse politie 6 kilo heroïne in beslag genomen uit een personenauto. Ook werden weeginstrumenten en verpakkingsmateriaal gevonden. De heroïne heeft een handelswaarde van 2Vz miljoen gulden. Er zijn 6 arrestaties verricht. WASHINGTON (GPD) - Premier Ruud Lubbers is zeer tevreden naar Nederland teruggekeerd van een bliksembezoek aan Was hington, waar hij in een tijdsbe stek van anderhalve werkdag al le topfiguren uit de Amerikaanse regering en volksvertegenwoor diging de Nederlandse politieke standpunten heeft voorgelegd. Gisteren voerde hij een „open hartig en indringend gesprek" met minister van defensie Wein berger, onder meer over vermin dering van (merendeels verou- DEN HAAG (GPD) - Radioactief afval zal vrijwel zeker worden opgeslagen op het ECN-terrein in Petten (gemeente Zijpe). Mi nister Winsemius van milieube heer heeft dat gisteren de Twee de Kamer schriftelijk meege deeld. De minister heeft de ge meente Zijpe een aantal toezeg gingen gedaan, waarna het ge meentebestuur op 29 maart na genoeg zeker bereid zal zijn een zogenoemd voorbereidingsbe- sluit te nemen. Daarna worden de procedures voor opslag van radioactief afval in Velsen stop gezet. Minister Winsemius heeft Zijpe toegezegd zich te zullen houden aan de voorwaarden die het ge meentebestuur heeft gesteld. Het betreft hier laag- en middel- radioactief afval dat in principe wordt opgeslagen voor een pe riode van maximaal vijf jaar. Verlenging van deze termijn met nog eens vijf jaar wordt hierbij niet uitgesloten. In Petten wordt ook het kernafval opgeslagen uit de centrales in Borssele en Dodewaard. Het zal ongeveer 70 procent uitmaken van de totale hoeveelheid. De mi nister vindt opslag bij deze kern centrales niet wenselijk. Het regeringsstandpunt met be trekking tot een definitieve ver wijdering van laag- en middel- radioactief afval zal vóór 1 janua ri 1986 worden bekendgemaakt, mede aan de hand van de aanbe velingen van de commissie-Van Bueren. derde) nucleaire slagveldwa pens. Bij die gelegenheid waar schuwde de Amerikaan, dat de Sowjet-Unie wapens voor de korte afstand blijft ontwikkelen. De NAVO heeft naar schatting van deskundigen een overwicht van drie tegen een op dit gebied. Een NAVO-commissie bepleit terug trekking van deze wapens uit Europa. Het Pentagon over weegt of de produktie van een neutronengranaat voor 155 mm geschut nog wel nodig is en richt zijn inspanningen op de aan maak van conventionele wapens, waarmee de taken kunnen wor den uitgevoerd die momenteel kernwapens vergen. In al zijn gesprekken deze week heeft Lubbers duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten niet voortdurend Europa de schuld moeten geven voor de geschil len, die met name op handelsge bied zijn gerezen. Bovendien heeft hij erop gewezen, dat Ne derland het wenselijk vindt nog dit jaar, via een interimovereen komst, een doorbraak te berei ken in de Geneefse besprekin gen over vermindering van kern wapens voor de middenlange af stand. Tijdens een ontbijt met de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardig den hebben premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek een uiteenzetting gekregen over een bevriezing van het kern wapenbestand, ge koppeld aan wapenverminde ring. De Nederlandse regering ziet niets in een bevriezing van de arsenalen, evenmin als de Amerikaanse, die ervan uitgaat dat daarmee ook het Russische overwicht wordt vastgelegd en de Amerikaanse onderhande lingspositie in Genève wordt on dermijnd. Volgens Lubbers wordt het tijd dat de Amerikanen en Europeanen de onderlinge geschillen over de manier waarop de onderhande lingen rond vermindering van de Euroraketten moeten worden ge voerd, terzijde leggen. In plaats daarvan, zei hij, moet worden ge poogd te zamen er inhoud aan te geven. Namens het Nederlandse kabinet, aldus Lubbers, heeft minister Van den Broek, tijdens een lunch van de invloedrijke World Affairs Council, uitgelegd dat Nederland weliswaar de moei lijkheden begrijpt Waarvoor de VS in Midden-Amerika staan, maar scpetisch staat tegenover de steun en militaire druk ten be hoeve van de partijen die de VS het meest welgezind zijn. Neder land vindt dat meer nadruk moet worden gelegd op verzoening tussen de partijen. In deze context kwam ook Surina me aan de orde. Lubbers: „Hoe wel wü ons weinig illusies ma ken over het regime-Bouterse, vinden wij het niet wijs ons nu uitsluitend te richten op de vraag of het ja dan nee gaat om een Cu- ba-kwestie". BOEDAPEST (ANP) - De Nederlandse ijshockeyploeg heeft gisteren China langszij gekregen aan de top van het klassement in de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey in de c-groep te Boedapest. De Chine zen behaalden, zonder tot het uiterste te gaan een sprekende overwinning op Denemarken, 6-1. De uitslagen van de wedstrijden zijn: China - Denemarken 6-1 (2-1,4-0, 0-0), Spanje - Bulgarije 4-4. De stand is, ni Nederland China Hongarije Denemarken Bulgarije Frankrijk Spanje Noord-Korea alle landen vier wedstrijden hebben gespeeld: 8 40-8 8 21-4 1 6 39-16 2 4 14-13 2 3 12-20 3 2 27-19 3 1 6-30 4 0 5-54 HILVERSUM (ANP) - De rijd sters uit de schaatskernploeg willen in het Olympisch jaar Henk Louwmans als trainer- coach behouden. Tijdens een bij eenkomst in Hilversum hebben de Nederlandse topschaatsenrij- ders gestemd voor het aanblijven van Louwmans. In het na-gesprek over het gehele schaatsseizoen dat binnenkort met de KNSB-top wordt gehou den, zal de wens van de dames- kernploeg naar voren worden ge bracht. Henk Louwmans toonde zich tevreden met het verloop van het gesprek in Hilversum. "We hebben het seizoen doorge praat. Daarbij zijn de trainings- en begeleidingszaken grondig doorgenomen. Ik ben blij met het vertrouwen dat ik van de da mes heb gehad. Het sterkt mij voor het komende Olympische seizoen", aldus de docent licha melijke opvoeding. Louwmans is van plan de tegen het slot van het seizoen opgetreden mentale begeleider Ferdi Oyen, in overleg met de kernploegle den, opnieuw zijn werk te laten doen. AMSTERDAM (ANP) - De we- reldschaakfederatie (FIDE) heeft de bond van de Sowjet-Unie een ernstige reprimande gegeven naar aanleiding van de houding ten opzichte van het jongste Hoogovenstoernooi in Wijk aan Zee. De berisping is het uitvloei sel van een klacht van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond naar aanleiding van het te rugtrekken van Sowjetrussische grootmeesters ondanks schrifte lijke toezegging op 11 oktober van het vorig jaar. Toen liet de Sowjetrussische bond het organisatiecomité in Wijk aan Zee weten dat van het drietal Balasjov, Tal en Psakhis er twee naar Nederland zouden komen. Op 22 november verbonden de Sowjetrussische schaakbonden de komst van genoemde spelers ineens aan het niet meedoen van Viktor Kortsjnoi. Na de klacht van de KNSB werd een FIDE-commissie in het le ven geroepen bestaande uit de bestuursleden Roman Toran, Kurt Jungwirth en Bizodar Ka- zic. Dit drietal bracht rapport uit, waaruit blijkt dat de schaakbond van de Sowjet-Unie de reglemen ten van de FIDE heeft overtre den. In een verklaring, die zowel naar de Nederlandse als naar de Sowjetrussische bond is ge stuurd, komt FIDE-voorzitter Florencio Campomanes tot de conclusie dat een ernstige repri mande op zijn plaats is. DORDRECHT (GPD) - Henk van Leeuwen is al anderhalve week niet meer op de training van DS'79 verschenen. De spitsspe- ler van de eerstedivisieclub is kwaad op trainer Hans Dorjee, die hem vorige week in de rust van de wedstrijd tegen Wagenin- gen besloot te wisselen. Na af loop van dat duel vond een woor denwisseling tussen beiden plaats, waarna Van Leeuwen be sloot om maar helemaal niet meer terug te keren bij zijn werk gever. De 31-jarige routinier hoopt nu bij andere club emplooi te vinden. Het bestuur van DS zal een dezer dagen nog contact met Van Leeuwen opnemen om te vernemen of hij bij zijn besluit blijft. Tot die tijd keert men geen salaris uit aan de 'dissident'. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) is van plan het stre ven naar herverdeling van arbeid aan bepaalde normen te binden. Hij denkt aan de mogelijkheid om hierover in overleg met werk gevers en werknemers een ka derwet op te stellen. In deze wet moeten de meest gewenste vor men van arbeidstijdverkorting (atv) worden aangegeven. De bewindsman kondigde zijn voornemen gistc-ren aan bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. De kader wet zou naast de arbeidstijdver korting ook de inbreng van de sociale partners moeten regelen. Volgens minister De Konuing zul len werknemers om de arbeids tijdverkorting te betalen ook be reid moeten zijn een deel van hun loon (zoals vakantiegeld of dertiende maand) af te staan. Het inleveren van loon is nodig omdat de „atv" later dit iaar niet langer zal kunnen worden be taald uit de prijscompensatie. Door de teruggelopen inflatie wordt verwacht dat de compen satie hooguit twee procent voor het gehele jaar zal bedragen. Na het komende centrale overleg van werkgevers en werknemers op 22 april wil de minister voorts kijken of hij maatregelen kan aanbieden die stimulerend werken op de bereidheid tot het maken van afspraken over werk tijdverkorting. Op korte termijn zal De Koning voorts de Sociaal-Economische Raad om advies vragen over de komende positie van het mini mumloon. Door de komende ver korting van de werkweek dreigt het loon naar verhouding te hoog te worden. De minister liet blijken weinig meer te voelen voor de invoering van een minimumuurloon, dat wordt uitgekeerd naar gelang het aantal gewerkte uren. Anti-semitisme De Stichting Bestrijding Anti-Se- mitisme (STIBA) heeft bij de of ficier van justitie in Arnhem een aanklacht ingediend tegen het katholieke opinieweekblad 'De Bazuin'. Volgens de STIBA heeft het blad in een artikelenserie van juni tot en met september vorig jaar anti-semitische uitlatingen gepubliceerd. De artikelen in 'De Bazuin', van de hand van pater Augustijn L. van Gelder en de pater domicaan L. Grollenberg, zijn geschreven naar aanleiding van de oorlog in Libanon. De STIBA noemt het hoogst bedenkelijk, dat bij de be schrijving van die oorlog Israëls confrontatie met de PLO wordt gezien in een godsdienstig licht. Dat terwijl bijvoorbeeld de oor log tussen Iran en Irak niet in een islamitisch kader wordt ge plaatst. De STIBA vindt het on aanvaardbaar dat kritiek op Is raël wordt uitgeoefend door het optreden van de joodse staat met dat van de nazi's te vergelijken. Raad van Kerken De oprichting van een provincia le raad van kerken in Overijssel is voorlopig van de baan. Dat heeft de hervormde provinciale kerkvergadering van deze pro vincie meegedeeld. De gerefor meerde particuliere synode van Overijssel en de katholieke de kens uit die provincie hebben la ten weten, dat ze eerst meer ze kerheid over het welslagen van die raad willen hebben. Daarom zal via een enquête worden nage gaan wat de kerken, parochies en gemeenten in Overijssel van het idee van een provinciale raad van kerken vinden. Martin Luther King Op 3 april (Eerste Paasdag) zal in vier hervormde kerken in Am sterdam worden herdacht dat het op 4 april vijftien jaar gele den is dat Martin Luther King werd vermoord. De herdenking is een initiatief van de Hervorm de Centrale Kerkeraad van Am sterdam. Op 9 april wordt in de Muiderkerk een werkdag gehou den, waarop onder meer een film over de betekenis van de ver moorde negerleider voor van daag wordt vertoond. Dit ge beurt mede met het oog op de as semblee van de Wereldraad van Kerken, die 24 juli in de Canade se stad Vancouver begint. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Winterswijk (toezegging): E. van Donselaar, voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Kampen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Voorthuizen J. Rutgers, Hee renveen, beroepen te Helmond J. Huizebosch, Steenwyk, te Ben schop mevr. F.M. Zeelenberg- Van Middelkoop, kandidaat te Ijsselstein. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidwolde en te Anna Palowna in combina tie met Enkhuizen A.P. Feijen, kandidaat te Emmeloord. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te 's Gravendeel H.C. Mijnders, kandidaat te Vee- nendaal. Film paus In de Oostenrijkse provincie Graz zijn de opnamen begonnen van een Amerikaanse film over het leven van paus Johannes Paulus 2. De film gaat over de pe riode tussen 1939 en zijn verkie zing tot paus. Het was de bedoe ling de film op te nemen in de Poolse stad Zagreb en omgeving. Na omvangrijke voorbereidin gen bleken er onoverkomelijke moeilijkheden op te duiken, waardoor het filmteam. van CBS moest uitwijken naar Graz. De rol van de jonge Karol Wojtyla wordt vertolkt door de Britse ac teur Albert Finney. De film komt omstreeks Kerstmis van dit jaar in de bioscoop en zal ook voor de Amerikaanse televisie worden vertoond. Pinkstergemeenten Tot en met morgen vindt in het Haagse Congresgebouw een con ferentie plaats over gemeente- groei van de Broederschap van Pinkstergemeenten in Zeist. De ze gemeente heeft in ons land on geveer 30.000 aanhangers. In het comité van aanbeveling hebben naast de Broederschap onder an deren zitting vertegenwoordi gers van de 'volle evangelie Be thel kerk Nederland', 'Johan Maasbach wereldzending' en de 'volle evangelie gemeente Neder land'. De belangrijkste spreker tijdens de conferentie is dr. P. Yonggi Cho uit Zuid-Korea, de voorganger van de grootste volle evangelie kerk ter wereld (ongeveer 250.000 leden). Cho, die zijn be diening in 1958 begon in een tent in een buitenwijk van de Kore aanse hoofdstad Seoel, beschikt nu over een kerk waarin 10.000 mensen kunnen plaatsnemen. Hij deelde mee naar Nederland te zijn gekomen om aan de Ne derlanders zijn ervaringen met het opbouwen van een kerkelij ke gemeente door te geven. Aan de conferentie nemen niet al leen leden van de Pinksterge meenten, maar ook hervormden en gereformeerden deel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19