c Désar verlaat UVS aan einde seizoen Engelse clubs uit Europa Cup ©ommelsdi fils Opwinding in Alioy rond nationaliteit McMillan Ondanks afspraak verlenging contract Ook Barcelona en Bayern München weg versperd naar halve finale Canada in trek bij v.Veen en Hovenkamp DROMMELS LEKKER DONDERDAG 17 MAART 1983 ROTTERDAM - De verwarring heerste gisteren lang in de catacomben van Ahoy. In het programmablad voor de derde dag van het tennistoernooi in Rotterdam doken bij het dubbelspel (waarvoor van te voren geen deelnemerslijst was verstrekt) plotseling de naam op van Frew McMillan. Een Zuidafrikaan, in elk geval van geboorte, en nu er sinds 1 januari van dit jaar in Nederland een visumplicht bestaat voor sporters van die nationaliteit, rees onmiddellijk de vraag hoe McMillan hier dan wel was binnengeko men. Sport Een vraag die des te interessan ter leek omdat de tennisbond vo rig jaar nog om allerlei redenen had afgezien van een contract met de man, die weliswaar met zijn Britse echtgenote al vele ja ren in Bristol woont, maar die in het verleden toch meermalen zijn geboorteland had vertegen woordigd op tennisgebied. En destijds waren er dan ook direct protesten gekomen tegen zijn aantrekken van de zich daarmee bezighoudende instanties, en nu stapte diezelfde McMillan zo maar Nederland en Ahoy bin- Na Joubert, in het kwalificatietoer nooi (waarin hij in de tweede rorde overigens werd geklopt) als „echte" Zuidafrikaan kenne lijk over het hoofd gezien, leek McMillan daarmee de tweede tennisser die door de mazen van het visumnet was geglipt. Ten minste als hij nog de Zuidafri- kaanse nationaliteit bezat, waar over niemand aanvankelijk uit sluitsel kon geven nu McMillan zelf onvindbaar bleek. Hoe het in dat geval mogelijk was dat hij onopgemerkt zijn entree had gemaakt werd niet duidelijk, ook niet na navraag bij allerlei in stanties. De organisatie dacht dat hij dan op een toeristenvisum zou zijn binnengekomen (en ie mand die een visum had, zou niet worden geweigerd), op het ministerie van WVC wist men van het geval niets af (en als hij als sporter een visum had ge vraagd zou er overleg moeten zijn gepleegd door buitenlandse zaken) en bij buitenlandse zaken zou men het uitzoeken. De instanties waren daar woens dagavond nog druk mee bezig. Verwarring alom dus, maar het antwoord bleek tenslotte uiterst simpel. McMillan beschikt dus gewoon over een Brits paspoort, althans volgens de internationale spelersvakbond ATP, hoewel daar door sommigen (Stichting VN-jaar voor sancties tegen Zuid-Afrika) nog steeds aan ge twijfeld wordt. Daarmee was de opwinding in elk geval in de catacomben van Ahoy uitgeroepen. Definitief zelfs, want de partijen op de der de dag gaven geen enkele aanlei ding tot opschudding, al had Guillermo Vilas het dan heel eventjes moeilijk met de jonge Zwitser Jakob Hlasek (17). Nog niet helemaal de ware Jacob voor het tennis misschien, maar toch een uiterst veelbelovend jongeling. Uitslagen enkelspel: Tweede ronde: Nick Saviano (VSt) - Jaime Fillol (Chi) 6-4, 6-3. John Fitzgerald (Aus) - Jiri Granat (Tsj) 6-4, 6-2. Guillermo Vilas (Arg) - Jacob Hlasek (Zwi) 7-6 (7-5), LEIDEN - Hoewel het negende contractjaar mondeling was 'beklonken', zal Gerard Dés- ar UVS aan het seizoen verlaten. Dinsdag confronteerde de trainer het dagelijks be stuur met de mededeling dat "hij gaarne de overeenkomst voor het volgende seizoen ongedaan gemaakt wilde zien worden", waarna de spelersgroep van de Leidse twee deklasser van de mededeling op de hoogte werd gesteld. 6-1. Hij bestond het als 266ste van de wereldranglijst in elk geval Vi las, de mondiale nummer 4 met gedurfd tennis te achterhalen na een 4-0 en 5-2-achterstand in de eerste set. Het resulteerde op 6-6 in een tie-break, die Vilas pas na een dubieuze bal in zijn voordeel kon beslissen. Dat Hlasek daarna nog slechts één spel won was ei genlijk niet meer dan logisch na die deceptie. Voor de organisatie was het trou wens maar goed dat het zo afliep omdat gisterochtend al de zesde geplaatste speler (Mayotte werd geklopt door Buehning) het toer nooi voortijdig moest verlaten. Gene Mayer en Vilas zijn tot nu toe de enige twee die hun plaat sing hebben waargemaakt in Rotterdam, waar de Argentijn al le geruchten over startgelden van de hand wees. „Het zijn slechts geruchten, daar geef ik mijn woord op", aldus Vilas. Dat hij zich in tweede instantie zo Guillermo Vilas. (Foto: ANP). snel had laten strikken om als nog naar Ahoy te komen, ver klaarde hij met: „Ik was toch in de buurt, nu ik in Parijs wilde gaan trainen. Ik moet alleen don derdag in Hamburg in een tv- programma verschijnen, maar toen de organisatie me beloofde dat ik daarvoor vrij zou krijgen, kon ik komen". Problemen met de door anderen bekritiseerde baan, had Vilas niet gehad. „Die is iets trager dan andere banen, maar ik heb me snel aangepast. Ook ik heb ande re mensen horen klagen, maar problemen met schoenen en blessures komen op elke opper vlakte voor. Daar moetje het dan ook niet aan wijten. Je moet eer der de schuld geven aan het cir cuit waarin we in zes weken op zes verschillende matten moeten spelen. De condities verschillen steeds. Dan zijn er maar twee mogelijkheden: of je went eraan of je gaat naar het ziekenhuis". PAUL DE TOMBE Het feit dat "de A-selectie niet meer is te motiveren", is de aan leiding van de beslissing van Désar. "Drie weken geleden had den het bestuur en ik overeen stemming voor nog een seizoen bereikt", doet de conrector van het Stedelijk Gymnasium ver slag, "in de hoop wat stabiliteit in het elftal te krijgen. UVS staat nu voor een belangrijke periode. Er wordt op een kampioenschap gerekend, terwijl volgend sei zoen feitelijk datzelfde wordt verwacht. Maar in de laatste drie weken ben ik tot de conclusie ge komen dat de groep niet enthou siast genoeg is. Ik kan ze kenne lijk niet meer motiveren. Ik pro beer ze elke keer weer wakker te houden, maar de A-selectie is momenteel ingeslapen. Mijn werkwijze slaat niet meer aan. Ik was niet meer in staat om van UVS een perfecte eenheid te ma ken. Nou, dat moet je als trainer concluderen dat je op de ver keerde weg zit. Ik neem dat me zelf kwalijk. UVS zal volgend seizoen dus verder moeten met een andere trainer". Hoewel de blauwwitte ploeg juist voor het sleutelduel met koplo per ADO geen onrust kan gebrui ken, heeft het dagelijks bestuur van UVS begrip voor de argu menten van Désar. "Ik vind het klasse van de man dat hü zijn be slissing zo snel heeft genomen", vindt voorzitter Van Leeuwen. "Voor hetzelfde geld had hij zijn mond gehouden en hadden wij straks met de moeilijkheden ge zeten. Nu kunnen we nog op zoek naar een andere oefenmees- ter". Ondanks dat de UVS-praeses op de hoogte was van anti-Désar stromingen, had het bestuur be sloten om nog een jaar met de Leidse trainer weg te gaan. "We wisten dat sommige spelers anti- LEIDEN (ANP) - Aan het zesjarige Engelse monopolie in het voornaamste Europese bekertoernooi is gisteren een eind gekomen. Na zes achtereenvolgende triomfen van Engelse clubteams in het toernooi voor landskampioenen (Liverpool drie keer, Notting ham Forest twee maal en Aston Villa) zal de Europa Cup dit jaar in andere dan Britse handen terechtkomen. Juventus schakelde volgens verwachting titelverdediger Aston Villa uit. Liverpool, de andere Engelse vertegenwoordiger in de kwartfinales, redde het niet tegen de Poolse landskampioen Widzew Lodz. Juventus stelde in het eigen uitver kochte stadio comunale zijn kan didatuur voor de overneming van de Engelse heerschappij. Be kerhouder Aston Villa werd net als in Birmingham flink afgesch- minkt. De Franse international Michel Platini leidde, op het door regen spekgladde veld, het Turijnse elftal naar de overwin ning van 3-1. Al na veertien mi nuten schoot Platini raak, der tien minuten later was Tardelli aan de beurt: 2-0. Na de rust bleef Juventus zijn superioriteit demonstreren. Platini tilde de stand naar 3-0, voordat Aston- spits Peter Withe Dino Zoff pas seerde. De Poolse landskampioen Widzew Lodz was met een behoorlijke Theo Bakker nu tijdelijk damescoach LEIDEN - Theo Bakker zal tij dens de wereldkampioen schappen tafeltennis in Ja pan als damescoach funge ren. Gisteravond benoemde de NTTB de trainer van Scylla als voorlopige ver vanger van Nora Bakker, die na de perikelen bij het Top 12-toernooi met ex-dames- coach Gerard Bakker (de broer van Theo) afhaakte. Het ligt in de bedoeling dat Theo Bakker ook na het WK, dat van 28 april tot en met 9 mei wordt gehouden, het na tionaal damesteam blijft be geleiden, maar dat is afhan kelijk van het functioneren met de vrouwen in Japan. "Ik weet niet hoe het er daar zal toegaan", licht Bakker toe. "Als het klikt, dan zit het erin dat de NTTB en ik verder gaan. Verder kan ik er ook niets over zeggen. Wat ik wel weet is dat het enorm zwaar wordt. Een be hoorlijke krachtproef'. Het is geen geheim dat eén ze kere selectiekandidate, Mi riam Kloppenburg, geen aanhanger is van Theo Bak ker. De finaliste tijdens het nationaal kampioenschap van het afgelopen weekein de liet zich ontvallen niet gelukkig met de kandida tuur van Bakker te zijn, om dat de speelster van Toren- stad bang was te worden achtersteld ten opzichte van de overige kandidaten. Die komen allen uit de Leidse re gio en daarom kan Theo Bakker "zich best indenken dat Kloppenburg er scep tisch tegenover staat". "Maar", vervolgt de Leide- naar, "het is wel wat voor barig. De zaak moet eerst binnenskamers worden be sproken". Pal na het weekeinde wordt de definitieve selectie bekend gemaakt. overlevingskans (2—0 voordeel) naar Liverpool afgereisd. Het uit zicht op de halve eindstrijd werd in de Engelse havenstad eigen lijk geen moment verstoord. Het verdedigende falen van "Liver pool (doelman Grobbelaar) was daar grotendeels debet aan. In de eerste helft kregen beide elftal len een strafschop te nemen. Neal en Tlokinski faalden niet. Na de pauze maakte Smolarek aan de geveinsde spanning al snel een eind (1-2). In de slotfase zorgden Rush en Hodgson er toch nog voor dat de overheer sing van Liverpool, dat zijn ge vaarlijke spits Kenny Dalglish miste, voldoende was voor winst (3-2). Bij de twee "reuzendoders" voeg den zich Hamburger SV en Real Sociedad. De plaatsing van de Westduitse kampioen was nau welijks een verrassing. In de uit wedstrijd was Dinamo Kiev al met 3-0 verslagen. Voor het ei gen Hamburgse publiek deed de ongeïnspireerde ploeg van coach Happel bepaald niet aan klanten binding. Real Sociedad hield op regelmati ge wijze Sporting Lissabon uit duel met het Schotse Aberdeen. Real Madrid tenslotte is de vier de vertegenwoordiger in de hal ve finales. De koninklijke uit Spanje werkte een 0-1 achter stand weg tegen Inter Milan en won met 2-1. Dat was voldoen de. Waterschei speelde Paris St. Ger main bij vlagen zoek. Gudmuns- son hielp de thuisclub voor rust aan 1-0 en Roland Janssen bracht de ploegen met een van richting veranderd schot op ge lijke hoogte. De Fransen waren In halve finale: I: Juventus-Aston Villa 3-1(2-1), Liver- pool-Widzew Lodz 3-2 (0-2), Hamburger SV-Dynamo Kiev 1-2 (3-0), Real Socie- dad-Sporting Lissebon 2-0(0-1) II: Aberdeen-Bayern Munchen 3-2 (0-0), Austria Wien 1-1 (0-0) III: Dundee United-Bohemians Praag 0-0 (0-1), Benfica-AS Roma 1-0 (2-1), An- derlecht-Valencia 3-1 (2-1), Craiova- Kaiserslautern 1-0 (2-3) van slag en in de verlenging bleef die situatie zo. Waterschei bleef de aanval zoeken in de heksen- bv. ..v~v. ^Ullll,6 uijjuuuii ketel van Genk. de volgende ronde. De Spaanse Inde 115de minuut van het specta- i Peter Withe uit zijn doel. Juventus zou de volgende ronde kampioen heerste in San Sebas tian. Larranaga en Baquero leg den de Spaanse overmacht in doelpunten vast (2-0). Sporting had de eerste wedstrijd met klei ner verschil (1-0) gewonnen. De kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbaker voor bekerwinnaars hebben een aantal verrassingen opgeleverd. Waterschei leverde in Genk wel licht de meest in het oog sprin gende prestatie door Paris St. Germain na verlenging met 3-0 terug te wijzen. De Fransen, met Kees Kist in de gelederen, had den twee weken terug een riante zege van 2-0 bewerkstelligd. Het bleek onvoldoende. Net zo op merkelijk was de uitschakeling van Barcelona door Austria Wien en ook Bayern München moest afscheid nemen van het toernooi na een sensationeel verlopen culaire duel maakte Pier Janssen het verlossende doelpunt. Nog bleef het uitermate spannend, omdat de Fransen slechts een doelpunt nodig hadden om de halve finales te bereiken. De Pa- rij zenaars verloren echter het hoofd en reageerden hun frusta- ties af op de benen van de tegen standers. Dat leidde tot uitslui tingen van Lemoult en Bouba- car, die eerder in het duel de gele kaart hadden gekregen van scheidsrechter Thomas. Barcelona heeft in eigen huis de kans laten liggen op een plaats in de halve finales. De sinds kort door de Argentijn Cesar Luis Me- notti geleide club behoefde in Nou Camp slechts te winnen om verder te komen. Twee weken geleden had de Catalaanse club onder leiding van de inmiddels ontslagen Udo Lattek Austria Wien bedwongen (0-0). Onder Argentijnse supervisie en met de Argentijnse sterspeler Maradon- na en de Westduitse vedette Schuster in de gelederen pakte het echter anders uit. De Span jaarden speelden te individualis tisch en de organisatie ontbrak volledig. Steinkogler bracht Au stria Wien in de 38ste minuut verrassend aan de leiding. Nog leek niets aan de hand toen Ale- sanco zes minuten later voor 1 1 zorgde. In de tweede helft liep Barcelona vergeefs storm. Bayern München nam voor dit sei zoen afscheid van het Europese voetbal. Na het gelijke spel van 0-0 in München verloor de Beierse ploeg het tweede duel met Aberdeen met 2-3. Bayern werd door de jonge Schotse ploeg twaalf minuten voor tijd letterlijk en figuurlijk knock out geslagen in een duel, waarin de Westduitsers voortdurend de beste kansen hebben gehad. Bin nen een minuut echter verander den McLeist en Hewitt, die twee minuten eerder als invaller in het veld was gebracht, de achter stand van 1—2 in een voorsprong van 3—2 voor de Schotten. In Madrid stonden de twee voet balgiganten uit de jaren zestig te genover elkaar: Real Madrid en Inter Milan. Het eerste duel was twee weken terug in Milaan in 1—1 geëindigd. De wedstrijd be gon rampzalig voor de ploeg van John Metgod. Reeds na twintig minuten bezorgde Altobelli de Italianen een voorsprong van 1-0. Inter wist het befaamde "ca- tenaccio" evenwel niet naar be horen uit te voeren. Twee keer doorboorden de Spanjaarden met succes de Italiaanse verdedi- gingsmuür. Salguero en Santilla- na troffen doel. UEFA Universitatea Craiova (Roe), Bohe mians Praag (Tsj), Benfica (Por) en Anderlecht (Bel) zijn de halve finalisten van de strijd om de UEFA-beker 1983. Benfica en Anderlecht begonnen hun twee de wedstrijd met een voorsprong van 2—1, veroverd in de uitwed strijden tegen respectievelijk AS Roma en Valencia. Benfica kwam in Lissabon niet verder dan 1-1 en dat was voldoende, zij het minder sprekend dan de overwinning (3—1) van Ander lecht in Brussel. Dundee United slaagde er in Schotland niet in de achterstand van 0-1 tegen Bohe mians Praag weg te werken (0-0) en Universitatea Craiova profi teerde van de fouten die Kaisers- lautern twee weken eerder op ei gen veld had gemaakt. door Rob Onderwater Désar waren", oordeelt Van Leeuwen, "maar we hebben ons niet alleen laten leiden door de mening van de A-selectie. We hebben de plussen en minnen te gen elkaar afgestreept. Désar paste nog steeds in de structuur van de vereniging. Het bestuur heeft de beslissing om hem te be houden weloverwogen geno men". Mentaliteit Ook Désar wist dat voor zijn mon delinge overeenstemming niet alles naar behoren functioneer de, "maar tijdens de winterperio de krijg je eigenlijk geen goed beeld wat er leeft in de selectie". "Er worden geen wedstrijden ge speeld, het is dan een andere si tuatie", geeft Désar uitleg. Nadat de sneeuw was verdwenen dacht hij zijn elftal vooral mentaal weer op krachten te kunnen krijgen, maar kwam bedrogen uit "Naast het bijbrengen van techniek en taktiek moet de trainer ook werkzaam zijn op het mentale vlak. Ik durf gerust te stellen dat ik met alle spelers een behoorlij ke persoonlijke relatie heb, maar op het veld moeten de punten verdiend worden. Daar moet ie dereen respect voor elkaar heb ben en vooral gemotiveerd zyn. Ik heb moeten constateren dat het niet meer terecht is dat die spelers met my van doen heb ben". Respect Volgens Theo van Seggelen is het respect voor elkaar nauwelijks aanwezig in het eerste elftal van UVS. "Het is een uitermate lasti ge groep", aldus de kandidaat notaris. "Kwaliteit is er voldoen de, maar daarmee alleen win je geen wedstrijd. Het elftal func tioneert gewoon niet. Ik voel ge woon dat er achter m'n rug wordt geroddeld, terwijl ze in m'n gezicht zeggen dat ik een aardige jongen ben. Ik hou me maar zoveel mogelijk afzijdig en bemoei me nergens mee". Van Seggelen kan zich volledig vinden in de beslissing van Dés ar. "Hij heeft gelijk, het is mo menteel een ingedutte boeL Maar de spelers hebben net zo veel schuld als Désar. Mentaal zit het niet goed, daarbij is het het voetballen in de tweedeklasse rampzalig. Ik heb dit seizoen nog geen goede wedstrijd gespeeld. Elke keer worden we geconfron teerd met gefrustreerde tegen standers omdat UVS toevallig met een paar ex-profs speelt. Daar zou je je eigenlijk overeen moeten zetten, maar door de zwakke mentaliteit komen we geen stap verder", aldus Van Seggelen. Schamen Doelman Wijnand Sloos betreurt het aanstaande vertrek van Dés ar. "Want het is de beste trainer voor UVS. Hy kent iedereen. De spelers zijn de schuldigen. Zij moeten hun hand in eigen boe zem steken. De spelers die vorig jaar zijn gedegradeerd, hebben nu het lef om de nieuwe jongens niet te accepteren. Zij zouden zich diep moeten schamen. Ie dereen denkt dat-ie het beter weet. Zo werkt het natuurlijk niet". Wat nu? "Keihard werken en red den wat er te redden valt. We hebben nog twee maanden te gaan", heeft Désar nog hoop. Na acht seizoenen arbeid in de Kik kerpolder is het straks afgelo pen. Vooralsnog koestert de Lei- denaar geen ambities om verder te gaan in het trainersambt. Want: "Straks krijg ik een zee van vrije tijd. Dat lijkt me een za ligheid". Maar UVS moet verder. "Er is wat onrust geweest", geeft voorzitter Van Leeuwen de sfeer weer, "we staan bij de streep en vanaf nu moeten we naar boven kyken en de laatste tien wedstrijden ge woon winnen". ADO wacht gespannen af. ADVERTENTIE ALKMAAR/AMSTERDAM (GPD) Hugo Hovenkamp en naar alle waarschijnlijkheid ook Leo van Veen vergezellen Piet Schrijvers, Hans Kraay jr. en André Oos- trom naar de Canadese profclub Edmonton Eagles. Na een dienstverband van acht jaar bij AZ'67 maakt Hovenkamp ge bruik van zijn vrije transfer. Hij tekende een contract voor twee seizoenen en heeft de keus om tijdens het indoorseizoen in Ca nada te blijven of tijdelijk terug te keren naar Europa. "Daarover hou ik met Klaas Molenaar (AZ's belangrijkste geldschieter) con tact". "Dat ik bij AZ vertrek is puur om financiële reden. Ik ben 32 jaar en kan waarschijnlijk nog een jaar of vier op dit niveau mee. Ik moet er uithalen wat erin zit. Het aanbod dat Edmonton mij heeft gedaan kon ik gewoon niet af slaan". Het hangt van zowel het Ajax-be- stuur als van het bestuur van Ed monton Eagles af of Leo van Veen, die gisteren zelf volledige overeenstemming bereikte, weg zal gaan bij Ajax. Voorzitter Harm sen zal geen bezwaar ma ken tegen het vertrek van de de 36-jarige Ajacied, ondanks het feit dat hij nog één jaar onder contract staat. "Als hij zich dui delijk kan verbeteren, zullen wij hem niets in de weg leggen. Zo hebben we ons ook opgesteld met Schrijvers". Een gesprek tussen beide clubs zal nog deze week plaatsvinden. Dal is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13