Britten gaan er wat op vooruit c Jordanië moet kiezen uit twee kwaden Meer troepen VS naar Libanon Meer tijd nodig voor nieuw pakket landbouwprijzen Levy volgt Eytan op Barbie was vier maal in de VS Begroting minister Howe: Stadsbestuur van Turijn neemt ontslag Wijziging in Frans kabinet uitgesteld DIH0HS HOUDT UIN HOBBY BimiBM I 1950 WOENSDAG 16 MAART 1983 Chef generale staf Israël TEL AVIV (UPD- Generaal-ma- joor Mosje Levy zal luitenant-ge neraal Rafael Eytan opvolgen als chef van de Israëlische general staf. De 47-jarige Levy is op het ogen blik de tweede man onder Eytan, die volgende maand aftreedt na vijfjaar opperbevelhebber te zijn geweest. De commissie-Kahan die de kwestie van het bloedbad in twee Palestijnse kampen bij Beiroet heeft onderzocht, ver klaarde onlangs dat Eytan welis waar tekort was geschoten, maar zij beval geen strafmaatregel te gen hem aan omdat hij toch al spoedig het oppercommando zou overdragen. Eytans opvolger is uitgekozen door de nieuwe minister van de fensie, Mosje Arens, die in het weekeinde het fiat van premier Buitenland WASHINGTON (UPI/Reuter) De Duitse oorlogsmisdadi ger Klaus Barbie die op het ogenblik in Frankrijk gevan gen zit, is in 1969 en 1970 in totaal vier keer in de Verenig de Staten geweest. Of hij ech ter geholpen is door de Ame rikaanse autoriteiten is niet bewezen. Dit heeft een func tionaris van het ministerie van justitie in Washington, Allan Ryan, gisteren ver klaard. Volgens Ryan bezocht Barbie de VS onder zijn schuilnaam Klaus Altmann en met een paspoort dat Bolivia hem ter beschikking had gesteld. LONDEN - De Britse burgers en de bedrijven gaan er het komen de jaar allemaal een beetje op vooruit, als gevolg van de begro ting die minister Howe (finan ciën) gisteren in het Lagerhuis heeft gepresenteerd. De inkomstenbelasting gaat iets omlaag, de verhogingen van de indirecte belastingen op goede ren als bier, sigaretten en benzi ne vallen mee, en de bedrijven worden geholpen door een klei ne verlaging van de sociale pre mie die zij moeten betalen, aldus de belangrijkste punten uit Ho we's begroting. door Henk Dam De begroting, door vele financiële deskundigen als voorspelbaar, nogal saai en rijkelijk technisch omschreven, heeft geenszins het vuurwerk gebracht dat in Enge land in het algemeen te vinden is in de laatste begroting voor een algemene verkiezing. De regering van mevrouw That cher mag tot volgend jaar mei blijven zitten, maar steeds is aan genomen dat zij nog voor dit jaar, mogelijk in juni of in oktober, verkiezingen uitschrijft. De nieu we begroting van Howe maakt een vroegtijdige gang naar de stembus er echter niet veel waar schijnlijker op. Groei Howe zei voor dit jaar een econo mische groei van 2 procent te verwachten, tegen een groei van 0,6 procent vorig jaar, en min- groei het jaar daarvoor. De infla tie, thans iets meer dan 5 pro- Bombrief In de ambtswoning van de Brit se premier Thatcher is giste ren een bombrief onschade lijk gemaakt. De Britse poli tie meent dat de brief, die aan Thatcher persoonlijk was ge richt, verstuurd is door een groep ballingen uit de Oe kraïne. Goud te koop De Sowjet-Unie schijnt harde valuta nodig te hebben, want zij biedt het publiek in het Westen goudklompen te koop aan. In etalages van een Russische bank in Zürich la gen de klompen te koop met de aanprijzing "meesterwer ken van grillige aard onttrok ken aan de donkere schoot van de aarde". In de Finan cial Times stond gisteren een advertentie van de Bank voor de Handel met het Buiten land van de Sowjet-Unie, waarin juweliers, verzame laars en beleggers werden ge wezen op de schoonheid, de zeldzaamheid en de duur zaamheid van de brokken goud. Geen alcohol De Oostduitse militairen moe ten het vrijwel zonder alcohol stellen. In de kazernes is de verkoop en het consumeren van alcoholische dranken verboden. De soldatenkrant "Volksarmee" schreef dat "direct misbruik ervan in het belang van de verdere verho ging van de paraatheid en slagkracht en de versterking van het politiek-morele ni veau in onze strijdkrachten niet wordt geduld". Rekening De olierekening van de Euro pese Gemeenschap zal met 27 miljard gulden per jaar da len als gevolg van het besluit van de OPEC om de prijs van een vat olie terug te dringen tot 29 dollar. Daardoor zal ook de gemiddelde inflatie in de EG afnemen en zal de eco nomische groei wat kunnen stijgen, zo meent men in Brussel. cent, zal volgens de bewindsman iets dalen, om vervolgens weer te stijgen naar 6 procent. In zijn algemene economische op somming zei Howe de door de OPEC-landen overeengekomen verlaging van de olieprijzen toe te juichen als een stimulans voor de economie. Kenmerkend voor de zich langzaam verbeterende economie noemde hij het verder dat in januari, voor het eerst in lange tijd, de industriële produk- tie in Engeland gestegen is, met 2 procent. Zoals algemeen was voorspeld, kondigde de minister een verho ging van de belastingvrije voet (het gedeelte van het inkomen waarover geen belasting hoeft te worden betaald) aan, met 14 pro cent. Ook zal de modale Britse burger profiteren van de verho ging van de kinderbijslag met 11 procent. De mogelijkheid om hypotheek- Omkoopschandaal: ROME (Reuter) - Het bestuur van de Italiaanse stad Turijn heeft gisteren zijn ontslag aangeboden in verband met een omkoop schandaal. Volgens een woord voerder van het Turijnse stads bestuur zal de gemeenteraad het ontslag van de coalitie van com munisten, socialisten en sociaal democraten later deze week offi cieel goedkeuren. Acht lokale functionarissen, onder wie de socialistische onderbur gemeester Enzo Biffi-Gentili en drie socialistische wethouders, werden vorige week gearres teerd op beschuldiging van cor ruptie en machtsmisbruik. De leiders van de communistische en christen-democratische par tijen in de stad kregen waarschu wingen dat tegen hen mogelijk juridische stappen worden on dernomen, evenals tegen een an dere wethouder en twee regiona le bestuurders van de socialisti sche partij. Alle bij het schandaal betrokken politici hebben hun ontslag inge diend. De communistische bur gemeester van Turijn kreeg, hoe wel hij niet bij het schandaal is betrokken, hevige kritiek omdat hij de corruptie niet uitbande. Centrale persoon in de Turijnse af faire is Adriana Zampini, een 32- jarige zakenman die ervan wordt beschuldigd de betalingen te hebben uitgevoerd van zakenlie den aan lokale bestuurders die contracten wilden hebben voor openbare werken. Overeenkomst tegen 'export' luchtvervuiling GENEVE (UPI) - Tussen een groot aantal Europese landen en de Verenigde Staten en Canada is sinds gisteren een overeenkomst van kracht die zich richt tegen grensover schrijdende vervuiling van het milieu. Vierentwintig landen, waaron der Nederland, de Verenigde Staten, Canada, de Sowjet- Unie, Oost- en West Duits land, hebben de conventie geratificeerd, waarmee die in werking is getreden. De conventie verplicht de deel nemende landen ertoe "on verwijld" maatregelen te ne men tegen luchtvervuiling. Met name moeten ze probe ren te voorkomen dat ze nog langer dergelijke vervuiling "exporteren". PARIJS (Reuter/DPA) - De Fran se president Frangois Mitterand, die werkt aan een aanzienlijke kabinetswijziging, heeft de aan kondiging van zijn nieuwe rege ring enkele dagen uitgesteld. Het besluit volgt op twee dagen van speculaties over een ophan den zijnde verandering in de 21 maanden oude socialistische re gering. Na de teleurstellende uit slag voor de regerende linkse partijen bij de gemeenteraads verkiezingen van afgelopen twee zondagen. De eerste officiële in dicatie van de plannen van Mit terrand was de aankondiging gis teren van het Elysee dat de presi dent op 23 maart een nationale rede voor radio en televisie zou houden. Een woordvoerder van de president, Michel Vauzelle, zei tegen wachtende verslagge vers dat er vandaag of morgen geen officiële verklaring was te verwachten. De Franse televisie meldde dat premier Pierre Mauroy daags na de verkiezingen zijn ontslag bij Mitterrand had aangeboden. De president had het ontslag echter niet aanvaard. Ook het dagblad "Le Monde" schreef dat er een kabinetswijziging was te ver wachten. rente van de belastingen af te trekken, wordt verruimd. Thans kan dat tot een hypotheek van 25.000 pond (100.000 gulden); dat wordt tot 30.000 pond (120.000 gulden). Werklozen kunnen een belangrijke verhoging van hun uitkering tegemoet zien. De 5 procent die Howe in zijn harde begroting van 1980 van hen af pakte, krijgen ze nu weer terug. Vooruit Alles bij elkaar genomen gaat het gemiddelde Britse gezin acht gulden per week erop vooruit. Het bedrijfsleven wordt gehol pen doordat de zogenaamde na tionale verzekeringspremie om laag gaat van 1,5 naar 1 procent van de loonsom. Met het geheel van deze en andere, kleinere maatregelen is een bedrag van 1,5 miljard pond (6 miljard gul den) gemoeid, aldus Howe. De minister zorgde voor enige ver rassing door aan te kondigen, dat Engeland een experiment met handelsvrijhavens (zoals Singa pore en Hongkong die hebben) zal starten, waar geen invoer rechten en accijnzen zullen hoe ven te worden betaald. Hij zei nog niet te kunnen zeggen welke Britse havens hiervoor zullen worden aangewezen. De Britse oppositiepartijen en de vakbeweging hebben Howe's be groting onmiddellijk gekraakt. Zij zeggen dat de begroting geen enkele substantiële maatregel ter stimulering van de economie be vat, en niets doet aan het pro bleem van de 3,1 miljoen werklo ze Britten, een getal dat dit jaar verder zal stijgen. NEW YORK De vierjarige Agnes Grabowski, haar moeder en vader rechtsbovenwachten lachend op het vertrek van hun vliegtuig uit New York. Het Poolse meisje keerde gisteren naar Warschau terug, na in de VS aan een hartkwaal te zijn geopereerd. BRUSSEL (GPD) - Het nieuwe pakket Europese landbouwprijzen komt niet rond voor het begin van het volgende landbouwseizoen, 1 april. De ministers van landbouw van de EG-landen hebben in hun eerste onder handelingsronde de afgelopen twee dagen in Brussel geconstateerd dat zij meer tijd nodig zullen hebben. Afgezien van de gewone meningsverschillen over de prijsverhogingen en de bijbehorende maatregelen, waarvan de oplossing tijd vergt, hebben de landbouwministers deze keer twee bijzondere problemen. Ten eer ste is er de grote onzekerheid op de internationale geldmarkten. De verhoudingen tussen de verschillende Europese valuta's is van grote invloed op de landbouwprijzen en met name ook op de heffingen of subsidies die bij de export van landbouwprodukten worden gehan teerd. Over deze exportheffingen en subsidies bestaan momenteel met name grote meningsverschillen tussen West-Duitsland en Frankrijk. De vraag of de Franse franc in waarde zal worden verminderd in de loop van de komende dagen, heeft grote invloed op de uitkomst van de nu gaande discussie tussen de ministers van landbouw. Een tweede factor die het onmogelijk maakt nu al spijkers met koppen te slaan over het nieuwe landbouwpakket, is het feit dat er een nieuw Westduits kabinet in aantocht is en dus een nieuwe Westduitse minister van landbouw. De benoeming van de nieuwe landbouwminister van de Bondsrepu bliek wordt eind maart verwacht. Volgens de Nederlandse minister van landbouw, Braks, is het „technisch gezien" mogelijk om half april snel tot een akkoord te komen. Voor de boeren is elk uitstel van het nieuwe landbouwprijzenpakket belangrijk, omdat zij voor die tijd met de oude, lagere prijzen moeten rekenen. ADVERTENTIE WASHINGTON (UPI/Reuter) - De Verenigde Staten hebben aangeboden hun militaire rol in Libanon uit te breiden om de im passe in de onderhandelingen over Israëls terugtrekking uit Li banon te doorbreken. Intussen is Israëls minister van buitenland se zaken, Jitzhak Shamir, na een bezoek van drie dagen uit de VS vertrokken, met naar hij zei nieu we ideeën en de overtuiging dat een oplossing naderbij is geko- Het Amerikaanse voorstel houdt mogelijk uitbreiding van het aantal Amerikaanse militairen in Libanon in, maar ook verbete ring van de opleidingsfaciliteiten en levering van extra uitrusting voor het Libanese leger, zo heeft een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris gisteren gezegd. Minister Shamir heeft overlegd met zijn Amerikaanse collega, George Shultz over Israëls eisen in ruil voor terugtrekking van zijn troepen uit Libanon. Israël wil gezamenlijke Israëlisch-Li- banese patrouilles en waarne mingsstations in Libanon en wil nauwe samenwerking op veilig heidsgebied met Libanon. Een van de ideeën waarnaar hij ver wees is mogelijk de oprichting van een militaire commissie waarin Israël, Libanon en de VS zitting hebben en die toezicht zal houden op veiligheidsafspraken, aldus een Amerikaanse functio- Een Amerikaanse regeringsfunc tionaris zei evenwel dat enige Is raëlische aanwezigheid in Liba non na een terugtrekking van al le vreemde troepen uit het land niet in een overeenkomst kan worden vastgelegd. Libanon is daar vierkant tegen. Zijn minis ter van buitenlandse zaken, Elie Salem, die ook in Washington is. heeft dat ondubbelzinnig duide lijk gemaakt aan Shultz. President Gemayel van Libanon stuurde bovendien zijn bijzonde re afgezant, oud-minister van buitenlandse zaken Saeb Salam, naar Washington met een bood schap voor president Reagan. Naar verluidt zou de president daarin Israël ervan beschuldigen dat het de onderhandelingen over de troepenterugtreklung blokkeert, met het oogmerk on derhandelingen over vrede in het Midden-Oosten op te houden zo dat de "feitelijke annexatie" van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever kan doorgaan. De Amerikaanse regeringsfunctio naris zei verder dat Philip Habib, die namens de VS in het Midden- Oosten bemiddelt, eind deze week terugkeert naar het gebied. Koning Hoessein van Jordanië heeft de afgelopen maanden in binnen- en buitenland grote verwachtingen gewekt. Het plan-Reagan heeft hij als basis voor onderhandelingen aan vaard, Israëls bestaansrecht heeft h(j erkend. Er moet ech ter nog aan drie voorwaarden worden voldaan, wil de koning aan de onderhandelingstafel plaatsnemen. De VS hebben de afgelopen vijf tien jaar al talloze malen be loofd dat de bezette gebieden uiteindelijk weer onder Arabi sche soevereiniteit zullen ko men. Het tegendeel is gebeurd, en de Amerikaanse steun aan Israël duurt voort. Amerika heeft niets gedaan om de Israë lische invasie in Libanon tegen te houden, en slaagt er niet in de Israëli's nu uit Libanon weg te krijgen. Washington moet dus bewijzen dat het nu ernst is met het plan-Reagan. Daarom moet Is raël snel gedwongen worden Libanon te ontruimen, en te vens moet Amerika Israël er toe brengen zijn bouwwerk zaamheden in de bezette gebie den te bevriezen. En ten slotte is er nog een Arabisch pro bleem, dat de koning heel on schuldig als „passende Pale stijnse vertegenwoordiging" omschrijft. Het is de vraag of de PLO bereid is niet PLO-le- den toe te staan in een Jor- daans-Palestijnse delegatie te gaan zitten. Gaat de koning meedoen? De verleiding is groot. President Reagan heeft een brief ge schreven, waarin hij de koning Amerikaanse druk op Israël belooft tijdens het onderhan delingsproces om 90 procent van de bezette gebieden op te geven. Amerika zal er dus hard tegen aan gaan. En Jordaanse zegs lieden troosten zich met de ge dachte dat het misschien zelfs beter is met de extremist Be gin te onderhandelen dan met de zogenaamd gematigde Pe res. Bij Begin is een concessie een concessie, bij Peres weetje dat nooit. Begin moge dan een terrorist zijn die voor niemand en niets terugdeinst, hij is een patriot en nationalist, die het belang van zijn land voor ogen heeft. En is dat niet in de eerste plaats vrede? door Jaap van Wesel Gunstig Senator Ahmed Halil, een eer biedwaardige oud-gouverneur van de Westoever, heeft van een van de PLO-leiders ge hoord dat de koning zijn gang kan gaan. Anderen voegen daar optimistisch aan toe dat medewerking van Palestijnse burgemeesters op de Westoe ver voldoende is voor het vor men van een Palestijnse dele gatie, en dat de PLO dan hele maal niet belangrijk meer is. En nu Jordanië de steun heeft van het vroeger zo radicale Irak, kan het nauwelijks een gunstiger gelegenheid afwach ten om samen met Amerika en Egypte te gaan onderhandelen. Niet dat er geen risico's aan ver bonden zijn. Want wat zijn op de keper beschouwd de kan sen van slagen? Begin doet al les om de onderhandelingen in Libanon te rekken en daarmee de Amerikaanse geloofwaar digheid in de Arabische landen te ondermijnen. En de Jordaanse VN-ambassa- deur Nusseibeh, die de politie ke gang van zaken in Washing ton kent, ziet geen enkele aan wijzing dat de Amerikaanse re gering Israël via economische en militaire pressie kan bre ken. „De Amerikanen gedra gen zich ten opzichte van Is raël als een vader tegenover een zoon die zich misdraagt", zegt een invloedrijk advocaat. „Ze zeggen: jongen, wat jij ge daan hebt is schandelijk. Maar in plaats van hem vervolgens te straffen, zeggen ze: hier heb je honderd dollar als belo ning". Windmolen Maar als een actieve Amerikaan se rol dan zo twijfelachtig is, moet de koning dan zijn troon op het spel zetten voor een windmolengevecht? De ko ning heeft, hoe je het ook draait, geen Arabisch mandaat om te onderhandelen. Integen deel, de laatste topconferentie in Fez heeft opnieuw herhaald dat de PLO de enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk is. En de Palestijnse Na tionale Raad heeft daar in Al giers aan toegevoegd dat dit recht om de Palestijnen te ver tegenwoordigen aan niemand gedelegeerd kan worden. De koning pleegt dus ten aanzien van de Arabische zaak verraad als hij zonder groen licht van de PLO gaat onderhandelen. En de PLO-vertegenwoordiger in Amman zegt dat er van een dergelijk groen licht geen spra ke kan zijn. Hij wil niet eens bevestigen of Arafat binnen kort naar Amman zal komen. „De koning kan natuurlijk bur gemeesters van de Westoever in zijn delegatie opnemen", zegt Abdel Razik El Jachia, hoofd van het PLO-kantoor, „maar die kunnen uitsluitend en alleen namens Jordanië spreken, en niet namens de Pa lestijnen. Alleen de PLO spreekt voor de Palestijnen. En het mandaat dat Arafat van de Palestijnse Nationale Raad heeft gekregen, heeft alleen be trekking op het Fez-plan, niet op het plan-Reagan". Met andere woorden: de koning riskeert evenals Sadat inder tijd in een geheel geisoleerde positie te komen. Vast staat dat Syrië moeilijkheden zal ma ken. Syrië is militair veel ster ker dan Jordanië en het kan daar via terreuracties dood en verderf zaaien. En misschien nog wel het belangrijkste: de publieke opinie staat open voor de Syrische argumenten dat van Israël en Amerika niets te verwachten is. In feite bevestigt Abdel Razik El Jachia dat de Palestijnse lei ders besloten hebben niet mee te doen, teneinde Syrië niet verder voor de voeten te lopen zoals Arafat het afgelopen half jaar heeft gedaan. „Syrië was uitermate tevreden met de re soluties van de Nationale Raad in Algiers, die Syrië een strate gische bondgenoot van de Pa lestijnse vrijheidsstrijd heeft genoemd". En president Assad heeft zijn dankbaarheid getoond door PLO-leider Arafat in Nieuw Delhi op de conferentie van niet-gebonden landen voor het eerst sinds een half jaar weer publiekelijk te kussen, nadat Assad sinds de uittocht uit Bei roet helemaal niet met Arafat wilde spreken. Van Saoedi-Arabië hoeft Jorda nië geen openlijke steun te ver wachten, want de Saoedi's zijn als de dood dat Syrië ook in Sa oedi-Arabië moeilijkheden gaat maken. Tegenover Ameri ka mompelen de Saoedi's ove rigens dat alles best in orde zal komen en dat de PLO geen moeilijkheden zal maken. „Het komt erop neer dat de voor delen en nadelen van onder handelen allebei grote risico's met zich meebrengen", zegt een ander Jordaans politicus. Het lijkt erop dat de risico's on danks de goede wil groter zijn dan het mogelijke voordeel. Maar er is een onmeetbare grootheid die de balans naar beide kanten kan doen door slaan: koning Hoesseins per soon en zijn plaats in de we reldgeschiedenis. De koning wil niet de geschiede nis in gaan als de man die de helft van zijn koninkrijk is kwijtgeraakt. Jordanië moet daarom uit twee kwaden kiezen. Meedoen en falen is ge vaarlijk. Niet meedoen is mis schien nog gevaarlijker. ADVERTENTIE HORLOGES OU TE ZOENEN! S Klem superduo en sierlijk zijn deze dameshorloges. Een sieraad voor de arm, in wit of div. kleuren Normaal 25 - maar tijdelijk 1 bij Dixons slechts idu voor ue Leiden Haarlemmerstraat 122

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9